مسعود پزشکیان

از پرتال جامع مسئولین جمهوری اسلامي ايران
پرش به: ناوبری، جستجو
مسعود پزشکیان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دولت هشتم و نماینده مردم تبریز، آذر شهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی است.

زندگینامه

مسعود پزشکیان، در 7 مهر ماه 1333 در خانواده ای مذهبی، در شهر مهاباد به دنیا آمد. مدرسه را در مهاباد تمام کرد و برای ادامه تحصیل به هنرستان کشاورزی در ارومیه رفت و در رشته صنایع غذایی، دیپلم گرفت. وی در 1352 به عنوان سپاهی ترویج به شهر مرزی زابل از توابع استان سیستان و بلوچستان اعزام و مشغول خدمت سربازی شد. در شهر زابل با برقراری ارتباط با جوانان و نوجوانان شهر، مسجدی ساخت و به کار فرهنگی پرداخت و در ارشاد آنان همت گماشت. به خاطر فعالیت‏هایی که در محل مأموریت خود انجام می داد و نیز به جرم تمرد از دستورات، توسط رکن 2 ارتش شاهنشاهی توبیخ شد. وی درسال 1354 دیپلم طبیعی گرفت و سپس در سال 1355 از رشته پزشکی شهر تبریز قبول شد.

فعالیت‏های سیاسی قبل از پیروزی انقلاب

جو حاکم بر بیشتر دانشگاه های کشور، مخصوصا دانشگاه تبریز در اواخر حکومت شاهنشاهی بیشتر در دست چپی ها (کمونیست ها) بود. دانشجویانی که وارد دانشگاه می شدند و راه مبارزه را در پیش می گرفتند، به خاطر جو غالب دانشگاه در آن زمان، از جنبش چپ اقتصادی تأثیر می گرفتند. جو حاکم، جوی ضد سرمایه داری و بورژوازی بود، در چنین فضایی هرکس می خواست خود را انسانی مبارز معرفی کند و برای خود اعتباری کسب کند، می بایست خود را با تفکرات این گروه همسو نشان دهد. در این جو دانشجویان مسلمان حتی نمی توانستند، در ملاء عام نماز بخوانند. تشکل‏های دانشجویی در دست گروه های چپ بود و حضور گروه های مذهبی در دانشگاه کمرنگ بود. در این فضا مسعود پزشکیان وارد دانشگاه تبریز شد. او بدون توجه به جو حاکم، اقدام به تشکیل کلاس‏های قرآن و نهج البلاغه نمود؛ تا به این وسیله بتواند دانشجویان مسلمان را منسجم و متحد کند. رفته رفته به تعداد دانشجویان شرکت کننده در این کلاس‏ها افزوده شد و کلاس‏ها رونق خاصی پیدا کرد. این جمع به همراه سایر دانشجویان مسلمان دانشگاه تبریز با هدایت مسعود پزشکیان، نقش عمده ای در تظاهرات تاریخی 22 بهمن مردم تبریز ایفا کردند. در همین راهپیمایی برادرش توسط عمال جیره خوار استبداد تیر خورد و پس از بستری شدن توسط حکومت زندانی شد.

فعالیت‏های سیاسی بعد از پیروزی انقلاب

پس از انقلاب مسعود پزشکیان با تأسیس انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده پزشکی و ادامه کلاس‏های قرآن و نهج البلاغه و جلسات بحث و مناظره، باعث تقویت نیروهای مذهبی و وحدت آنها در مقابل گروه های ضد انقلاب و تفکرات الحادی و التقاطی آنان شد. در آن زمان، انجمن اسلامی دانشکده پزشکی قوی ترین انجمن در کل دانشگاه تبریز بود. در سال 58، پس از اینکه چپی ها مراسم سخنرانی آیت الله هاشمی رفسنجانی را در دانشکده پزشکی به هم زدند، کار به درگیری فیزیکی بین دانشجویان مخالف نظام و طرفداران انقلاب کشید و به بسته شدن دانشگاه انجامید. با پیام امام و اعلام همبستگی سایر دانشگاه ها، در نهایت انقلاب فرهنگی انقلاب فرهنگی اتفاق افتاد. وی پس از تعطیلی دانشگاه، با عضویت در جهاد سازندگی و رفتن به روستاهای دورافتاده و تلاش برای محرومیت زدایی و با فعالیت در جهاد دانشگاهی برای توسعه علمی و تخصصی کشور، در تثبیت و تقویت انقلاب کوشید. در همین ایام بود که جنگ نیز شروع شد.

دوران جنگ تحمیلی

در دوران جنگ تحمیلی، پزشکیان به عنوان مسؤول اعزام اکیپ های پزشکی به مناطق عملیاتی فعالیت داشت و در بسیاری از عملیات رزمندگان اسلام، به عنوان رزمنده و پزشک حضور فعال داشت و در پشت جبهه نیز به مداوای مجروحان می پرداخت. وی پس از اتمام دوره پزشکی عمومی در سال 64، مدتی به عنوان مربی فیزیولوژی در دانشکده پزشکی تدریس کرد. اما این روال طولی نپایید و پزشکیان ادامه تحصیل را به تدریس ترجیح داد. به نحوی که اوقاتی را که از جبهه و جنگ فراغت می یافت به تحصیل و مطالعه اختصاص می داد تا اینکه جنگ تمام شد.

دوران بعد از جنگ تحمیلی

دو سال پس از اتمام جنگ، یعنی در سال 1369، پزشکیان مدرک تخصص جراحی عمومی را از دانشگاه تبریز کسب کرد و بلافاصله دوره فوق تخصص را شروع کرد. در سال 1372 با مدرک فوق تخصص جراحی قلب از دانشگاه علوم پزشکی ایران، فارغ التحصیل شد و در بیمارستان شهید مدنی تبریز به خدمت حرفه ای و علمی مشغول شد.

ریاست دانشگاه علوم پزشکی تبریز

وی پس از مدتی فعالیت علمی در بیمارستان قلب شهید مدنی، ریاست بیمارستان را عهده دار شد. تا اینکه در سال 1373، از طرف دکتر علیرضا مرندی، وزیر وقت بهداشت و درمان دولت آیت الله هاشمی رفسنجانی، به ریاستِ دانشگاه علوم پزشکی تبریز منصوب شد.

کارنامه عملکرد پزشکیان در دانشگاه علوم پزشکی تبریز ارتقای جایگاه دانشگاه علوم پزشکی تبریز از تیپ 2 به تیپ 1 احداث 600 خانه بهداشت به نام 600 شهید گلگون کفن انقلاب اسلامی در مدت 6 ماه در روستاهای استان ساخت و راه اندازی 50 مرکزِ بهداشتی در سطح استان اخذ امتیاز، احداث، تکمیل ساخت و بهره برداری از مرکز مدیریت کشوری سلامت در تبریز (NPMC) مطالعه و راه اندازیِ طرح پزشک خانواده و سیستم ارجاع در چارچوب مقررات ممکن در استان توسعه فضاهای آموزشی و تحقیقاتی

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

دکتر فرهادی وزیر بهداشت و درمان در دوره اول ریاست جمهوری سید محمد خاتمی، در اواخر دوران وزارت خود از پزشکیان دعوت کرد که به عنوان معاون سلامت به تهران برود. به این ترتیب پزشکیان عازم تهران شد و شش ماه معاونت سلامت وزارت بهداشت را بر عهده داشت. نهایتا در دور دوم ریاست جمهوری سید محمد خاتمی، با توجه به درایت، کارآیی و شایستگی های علمی و مدیریتی و همچنین تعهد و اخلاص توسط ریاست محترم جمهوری جهت تصدی مقام وزارت بهداشت به مجلس شورای اسلامی معرفی شد و از مجلس رأی اعتماد گرفت. طرح استیضاحِ پزشکیان در مجلس که منتهی به رای بالاتر پزشکیان نسبت به زمان رأی اعتماد شد.

بعد از دوران وزارت

وی پس از اتمام دوران وزارت، علیرغم اصرار و درخواست های فراوان مبنی بر اقامت ایشان در تهران و ادامه فعالیت های علمی و سیاسی از پایتخت، پزشکیان به خاطر علاقه و تعلق خاطرش به آذربایجان، از قبول تمام پیشنهادها سرباز می زند و به تبریز، بازمی گردد تا به عنوان یک پزشک، به شهر و مردم خود خدمت کند. پزشکیان از معدود وزیرانی است که پس از دوران وزارت، تهران را ترک می کند و به استان و شهر خود مراجعه می کند.

ورود مجلس شورای اسلامی

فعالیت به عنوان یک جراح قلب در بیمارستان شهید مدنی تبریز علیرغم منافع مالی و آسایش شخصی، همه آن چیزی نبود که پزشکیان می خواست. مشکلات مردم و منطقه و احساس مسئولیت دست به دست هم می دهند تا او در انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی ثبت نام کند. پزشکیان به عنوان نماینده مردم محترم تبریز، آذرشهر و اسکو انتخاب شد.

ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم

وی در 21 اردیبهشت ماه سال 1392 در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد ولی احراز صلاحیت نشد. سایت خبری تحلیلی «انصاف نیوز»، به عنوان رسانه‌ی مجازی کمپین انتخاباتی مسعود پزشکیان، روز پنج شنبه 24 اسفند ماه 91 با حضور پزشکیان فعالیت خود را آغاز کرد. پس از عدم احراز صلاحیت پزشکیان کمپین انصاف طی بیانیه ای به عدم احراز صلاحیت کاندیدای خود و آقای هاشمی رفسنجانی اعتراض کرد.

بیانیه کمپین انصاف در خصوص رد صلاحیت پزشکیان کمپین خودجوش انتخاباتی مسعود پزشکیان (کمپین انصاف) با انتشار اطلاعیه‏ای، با اشاره به عدم احراز صلاحیت کاندیدای خود، اعلام کرد: امید است طی روزهای آتی مقامات عالی، نظام با ورود به موضوع، زمینه‌ی تحقق میزان بودن رأی مردم را متناسب با سی و پنجمین سالگی انقلاب مردمی اسلامی فراهم کنند تا انتخابات آتی باعث فراموشی بداخلاقی‌های چند سال اخیر عرصه‌ی سیاسی و از سویی زمینه‌ساز تقویت سرمایه‌ی اجتماعی برای تحقق سند چشم انداز و بهبود کیفیت امور اجرایی، سیاسی و اقتصادی کشور شده و امید به وحدت برای خدمت را در دل تک تک مردم عزیزمان تقویت کند.

حمایت از حسن روحانی وی، در بیانیه ی اعلام حمایت از حسن روحانی، با اشاره به شرایط حساس کنونی کشور در عرصه های داخلی و خارجی و به منظور احیای آرمان‏های اصیل انقلاب، اعتلای ایران اسلامی و برقراری عدالت در همه ی عرصه ها از جمله عدالت در سلامت، اعلام شده که در سایه وفاق و همدلی و حمایت از دولت تدبیر و امید از شخصیت فراجناحی و کلانگر حسن روحانی حمایت می شود. در این بیانیه با توجه دادن به «برخورداری دکتر روحانی از دانش ژرف و تجربه گران سنگ»، به «دغدغه ها و برنامه های ایشان در حوزه سلامت» اشاره شده و تاکید شده است که «دست در دست هم نهیم به مهر، میهن خویش را کنیم آباد.» در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: در پی عدم احراز صلاحیت تعدادی از شخصیت ها از جمله آیت الله هاشمی رفسنجانی و مسعود پزشکیان که ناباورانه و غیر همساز با شعار حماسه ی سیاسی صورت گرفت. در این بیانیه، ضمن ابراز گلایه از کج سلیقگی‌ها، تنگ‌نظری‌ها و عدم تشخیص مصلحت کشور در این مقطع حساس، اعلام کرده بود که انتظار دارد بزرگان انقلاب نسبت به نتیجه‌ چنین رویکردهایی احساس مسوولیت کرده و سکوت نکنند؛ همچنان که وضعیت کنونی و سیل گلایه‌ها و اعتراضات به نحوه‌ی مدیریت اجرایی کشور در این هشت سال، نتیجه‌ تشخیص اشتباه کسانی است که امروز زیر بار حمایت‌های آن روزها نرفته و هزینه‌ی آن را ملت و مملکت باید بپردازد.

حضور اصلاح طلبان مسعود پزشکیان در گفت‌وگویی با خبرگزاری فارس، در پاسخ به خبرنگار فارس که غرضی، عارف و روحانی را نامزدهای اصلاح‌طلب انتخابات ریاست‌جمهوری خوانده بود، گفت: اگر چه عنوان شده یا این نامزدها عنوان کرده‌اند که ما نامزد اصلاح‌طلبان هستیم اما هیچ‌یک از جریانات اصلاح‌طلب این افراد را نامزد خود نمی‌دانند و در میان این سه نامزد اصلاح‌طلب تنها محمدرضا عارف است که به دفاع از اصلاح‌طلبی می‌پردازد. بعید می‌دانم که اصلاح‌طلبان در انتخابات حضور فعال داشته باشند، وضعیت به گونه‌ای است که تنها یک جناح حرف می‌زند و حضور جناح دیگر برای خالی نبودن عریضه است. پس از رد صلاحیت شدن آقای هاشمی رفسنجانی من هم کنار کشیده‌ام و فعالیتی ندارم، این رد صلاحیت باعث شده تا من در گیجی به سر ببرم.

دیدگاه پزشکیان درباره دولت احمدی نژاد

اعطای نشان های دولتی که از سوی احمدی نژاد به تعدادی از وزیران داده شده است محمود احمدی نژاد 22 خرداد به 11 تن از همکاران خود نشان‌های مختلف دولتی اعطا کرد. پزشکیان در خصوص اعطای نشان های دولتی که از سوی رییس جمهور به تعدادی از وزیران داده شده است گفت: ما از کارهای احمدی نژاد سر در نمی آوریم و نمی دانیم معنای آن چیست، زمانی که بدون هیچ شاخصی عنوان و نمادی به کسی داده شود، اصل کار بدون ارزش می شود. اعطای نشان به صورت دیمی، به کسانی که هزینه ها را بیخود بالا برده اند کار اشتباهی است، و باید دید با کدام شاخص این افراد ارزیابی شدند. اصولا به کسی نشان می دهند که کار برجسته یا خارق العاده ای انجام داده باشد و یا کیفیت کارش نسبت به دیگران بالاتر رفته باشد، اعطای نشان به صورت دیمی، به کسانی که هزینه ها را بیخود بالا برده اند کار اشتباهی است و باید دید با کدام شاخص ابن افراد ارزیابی و مشخص شده اند. در مقابل این گونه رفتارهای دولت چه باید کرد، رئیس جمهور کارهایی انجام می دهد که همه گیر کرده اند، باید منتظر بود این دوران تمام شود، رئیس جمهور همین طور که در دولت پول پخش می کرد این پرداخت ها هم روی بقیه خرج های دولت است، کار های احمدی نژاد را نمی دانم چگونه باید توجیه کرد.

دولت مقصر اصلی کمبود داروهای بیماری های خاص است وی در گفتگوی خود با خبرگزاری ایلنا گفت: دولت مقصر اصلی در نبود داروی وارداتی مورد نیاز بیماری‌های خاص است. وقتی که دولت اعتبار لازم در مورد تخصیص واردات دارویی در بودجه لحاظ نکرده، چگونه باید امیدوار بود که ارز مورد نیاز برای تامین داروهای بیماری‌های خاص و بیماری‌‌های صعب‌العلاج تهیه شود. در حال حاضر آنچه که مشاهده می‌شود نبود ارز مناسب و یا عدم تخصیص ارز لازم از سوی بانک مرکزی برای تامین دارو است. وقتی که فضای رانتی در بازار ارز وجود داشته باشد و ارز در انحصار یک جریان خاص قرار داشته باشد، نمی‌توان انتظار داشت که نیازهای اولیه مردم از جمله داروهای وارداتی تامین شود.

دیدگاه پزشکیان در مورد فتنه 88

فتنه‏گر چطور حکم رهبری گرفته است؟ اگر هاشمی رفسنجانی به قول برخی فتنه‏گر بوده، چرا ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان ارگانی حساس و تاثیرگذار در کشور به او واگذار شده، از این گفته برخی دوستان درباره آیت‏الله هاشمی بوی همدلی نمی‏آید. متاسفانه ادبیات مبتنی بر اتهام زنی رویه شده و بدانید که حماسه با دعوا و اختلاف خلق نمی‏شود. اینطور سخن گفتن درباره شخصیتی که چندی پیش با اذن و انتخاب رهبری، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام شده برخلاف امنیت ملی است.

آقایان موسوی و کروبی مقصر نیستند وقتی مسائل موجود در جامعه شفاف نباشد و با اعمال فشار، تهمت‌زنی و انگ‌چسباندن همراه باشد طبیعتا حرف‌های حق و آنچه که در دل افراد است هرگز مطرح نشده یا این‌که روی کاغذ یا در رسانه‌ای منتشر نمی‌شود. حرفم این است الان که آقای موسوی و کروبی نیستند، کشور مشکل دارد، اختلاف هم در کشور هست، اختلاف مجلس و دولت، دولت و جامعه، بحث تورم، تحریم و اشتغال و غیره وجود دارد پس باید دید ‌گیر کار کجا است. می‌خواهم بگویم اگر این‌ها می‌خواهند فتنه را تعریف کنند باید درست تحلیل کنند. هرگز دو نفر یا سه نفر نمی‌تواند عامل یک فتنه باشد. هیچ‌گاه در یک اتفاق یک نفر مقصر نیست و حتی فقط مربوط به موضوعات داخل نمی‌شود و مجموعه یک‌سری عوامل باعث ایجاد یک اتفاق می‌شود و اگر سهم هر عاملی را جداگانه اندازه بگیریم شاید منطقی‌تر بتوان در این مورد بحث کرد.

طرفداری از عسگراولادی اما در جامعه‌ای که ما زندگی می‌کنیم فضای بازی برای بحث و اظهارنظر وجود ندارد چون تا کسی می‌خواهد بحث کند زود انگی به او می‌چسبانند؛ یا ضدولایتش می‌کنند یا ضددولتش یا ضد نظام؛ به همین دلیل آن فرد با خود می‌گوید بهتر است حرفی نزنم. حالا فردی همچون عسگر‌اولادی با این همه سابقه می‌خواهد حرف بزند این‌طور علیه‌اش موضع‌گیری می‌کنند حالا حرفش را زده کارشناسی بوده یا نبوده نظرش را داده است این‌که این‌گونه با او برخورد می‌کنند چه معنی دارد.