مسعود میرکاظمی

از پرتال جامع مسئولین جمهوری اسلامي ايران
پرش به: ناوبری، جستجو
سید مسعود میرکاظمی، متولد سال 1339، نماینده تهران در دوره نهم مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون انرژی مجلس است. وی همچنین وزیر بازرگانی دولت نهم و مدتی وزیر نفت دولت دهم بود.

زندگینامه

سید مسعود میرکاظمی، متولد سال 1339 در تهران است. وی مدرک کارشناسی مهندسی صنایع خود را در سال 1365 و مدرک کارشناسی ارشد مهندسی صنایع خود را در سال 1368 از دانشگاه علم و صنعت ایران اخذ نمود. سپس مدرک دکترای مهندسی صنایع را در سال 1375 ‬از دانشگاه تربیت مدرس دریافت کرد.

سوابق مدیریتی و اجرایی

عضویت رسمی در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سال 1359 ‬ مسئول برنامه‌ریزی پشتیبانی فنی دفاع مقدس از سال 1359 تا 1365 ‬ رئیس مرکز بررسی سیستم‌ها و افزایش بهره‌وری از سال 1368 تا 1379 ‪‬‬معاونت پژوهش دانشکدهٔ فنی و مهندسی دانشگاه امام حسین(ع) از سال 1372 تا 1375 ‬قائم‌مقام رئیس دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه امام حسین(ع) از سال 1375 تا 1376 ‬مدیرعامل سازمان اتکای وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از سال 1376 تا 1380 ‬ مشاور وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از سال 1380 رئیس مرکز مطالعات و پژوهشهای لجستیکی از سال 1379 ‬ ‬رئیس مرکز مطالعات بنیادی سپاه ‬مدیر نمونهٔ سال 1379 ‬جشنواره شهید رجایی در زمان تصدی سازمان اتکا ‬ رئیس دانشگاه شاهد وزیر بازرگانی دولت نهم وزیر نفت دولت دهم نماینده مجلس نهم و رییس کمیسیون انرژی مجلس

سوابق علمی (آموزشی، پژوهشی)

عضو هیأت علمی دانشگاه با رتبه استادیاری مدرس دانشگاههای امام حسین(ع)، علم و صنعت و امام صادق(ع) در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی دبیر علمی دومین کنفرانس ملی نگهداری و تعمیرات دبیر سومین کنفرانس ملی نگهداری و تعمیرات رئیس انجمن لجستیک ایران مؤسس انجمن تحقیق در عملیات سردبیر فصلنامه فرآماد سردبیر فصلنامه مدیریت تحقیقات دفاعی دبیر اولین کنفرانس ملی لجستیک و زنجیره تأمین تألیف تعداد زیادی مقاله در زمینه سازمانهای چابک، ناب، نگرشهای نوین لجستیکی، زنجیره های تأمین، نگهداری و تعمیرات و.. ارائه سمینارهای علمی – تخصصی در زمینه های مختلف و انجام سخنرانیهای علمی در زمینه مدیریت تحول مدیر پروژه های مختلف صنعتی و خدمات در زمینه های (صنعت روغن، صنعت قند، پتروشیمی، ماشین آلات مجتمع مس سرچشمه و معاونت بازرگانی هواپیمائی..) نظارت بر بیش از 100 پروژه تحقیقاتی در زمینه طراحی سیستم‏ها و طرح‏های تحول

وزیر بازرگانی دولت نهم و طرح استیضاح

سید مسعود میر کاظمی در دولت نهم عهده دار وزارت بازرگانی شد و در اردیبهشت سال 87 طرح استیضاح وی تقدیم هیأت رئیسه مجلس گردید. امضا کنندگان طرح استیضاح وزیر بازرگانی، دلیل اصلی تهیه این طرح را وجود گرانی مهار گسیخته در کشور و افزایش نرخ تورم اعلام کردند. اما در نهایت استیضاح منتفی شد. برخی از نمایندگان اعلام کردند با توجه به اینکه مجلس هفتم آخرین روزهای خود را پشت سر می گذاشت استیضاح میرکاظمی مطرح نشده است. این استیضاح هشت محور داشت كه عبارت بودند: اجازه واردات بی‌رویه شكر و ضربه شدید به واحدهای تولیدی كشاورزان و چغندركاران عدم اجرای قانون بودجه سال 85 و 86 در خصوص تعرفه كالاهای وارداتی و بی‌ثباتی در نرخ تعرفه عدم حمایت از واحدهای تولیدی با واردات بی‌رویه بویژه در كالاهای مصرفی و كشاورزی اعمال سیاست‌های غلط بازرگانی كه منجر به بی‌ثباتی در بازارهای داخلی و افزایش سطح عمومی قیمت‌ها شده است عدم اجرای كامل و دقیق قانون نظام صنفی اجرای غیرقانونی تعزیرات حكومتی لغو شده در خصوص برخی اصناف و عدم اجرای قانون مجلس در خصوص سهمیه آرد روستاییان ناتوانی در تنظیم بازار كالا كه از وظایف اصلی وزارت بازرگانی است عدم اجرای صحیح و كامل قانون ساماندهی مبادلات مرزی

وزیر نفت دولت دهم و برکناری

با انتخاب دوباره محمود احمدی‌نژاد به ریاست جمهوری در بهار 88، کابینه دهم به مجلس معرفی شد. وزیر پیشنهادی برای وزارت نفت این بار مسعود میرکاظمی بود. میرکاظمی با کسب 147 رأی از 286 رأی موجود در مجلس، کمترین رأی اعتماد در میان سایر وزرای دولت دهم را به خود اختصاص داد و با شعار «صنعت نفت، پیشران اقتصاد ایران» پای در مهم‌ترین ساختمان خیابان طالقانی تهران گذاشت. وی در کمتر از دو سال تغییرات گسترده‌ای در سطح مدیران انجام داد. او در پاییز 88 با برکناری حدود 15 نفر تقریباً بخش عمده‌ای از مدیران و مشاوران وزارت نفت را عوض کرد. اقدامات میرکاظمی به سونامی تغییرات نفتی تعبیر شد.

طرح استیضاح میر کاظمی در مجلس: طرح استیضاح مسعود میرکاظمی از وزارت نفت دو بار کلید خورد. گفته می‏شد آمار متناقض معاونان وزیر نفت در مورد واردات بنزین، بیش از سقف مصوب بودجه و نامشخص بودن قرارداد خط لوله صلح از علل این استیضاح بود. بر این اساس، وزیر نفت دوبار به مجلس فراخوانده شد تا به سوالات نمایندگان پاسخ دهد و در نهایت پاسخ‌های وی نمایندگان را اقناع نمود و در سمت خود باقی ماند.

ادغام وزارت نفت و نیرو و برکناری میر کاظمی: در اردیبهشت سال 90 در راستای اجرای ماده 53 قانون برنامه پنجم مصوب مجلس شورای اسلامی و ادغام وزارتخانه های نفت، صنایع و رفاه در وزارتخانه های نیرو، بازرگانی و کار سه وزیر دولت دهم یعنی میرکاظمی محرابیان و محصولی برکنار شدند. در همین حال مجلس شورای اسلامی به این مسئله اعتراض کرده و رئیس مجلس با بیان اینکه مملکت حساب کتاب دارد در نامه ای به تمامی وزرای دولت از آنها خواست تا خودسرانه محل کار خود را ترک نکنند. بعضی از خبرگزاری ها و سایت های خبری از بازگشت آقای میرکاظمی به دفترش در وزارت نفت خبر دادند. در همان حال نامه های خداحافظی رئیس جمهور با آقایان محصولی، محرابیان و میرکاظمی منتشر شد. آقای احمدی نژاد در نامه های خداحافظی به وزرای مذکور نوشت که پایان مسئولیت آنها نتیجه ماده 53 قانون برنامه پنجم در مورد کاهش تعداد وزارتخانه ها و مصوبه هیأت دولت در اجرای آن بوده است.

منتفی شدن ادغام وزارت نفت و نیرو: تصمیم احمدی‌نژاد در مورد برکناری مسعود میرکاظمی از وزارت نفت و بر عهده گرفتن سرپرستی این وزارتخانه، از همان ابتدا با اعتراض نمایندگان مجلس روبرو شد که آن را غیرقانونی می‌دانستند. شورای نگهبان یک هفته پس از این اقدام (30 اردیبهشت) نظر مجلس را تایید و سرپرستی احمدی‌نژاد بر وزارت نفت را مغایر با با اصل 135 قانون اساسی تشخیص داد. در نهایت ادغام وزارت نفت و نیرو منتفی شد و دکتر محمود احمدی‌نژاد، رستم قاسمی را برای تصدی وزارت نفت به مجلس معرفی کرد. مجلس نیز با 216 رای موافق، تصدی وزارت نفت را به قاسمی داد.

نمایندگی مجلس نهم

وزیر سابق نفت در سال 90، داوطلب نمایندگی انتخابات مجلس نهم شد و با کسب 25.06 درصد از آرای حوزه انتخابیه اش به عنوان نماینده مردم تهران به مجلس نهم راه یافت و در نهایت با 13 رأی از مجموع 24 رأی به عنوان رئیس کمیسیون انرژی مجلس نهم انتخاب شد.

هزینه‏ های فتنه 88 از نگاه میرکاظمی

به اعتقاد میرکاظمی، مشارکت 85% مردم در انتخابات ریاست جمهوری سال 88 دموکراسی در یک کشور اسلامی را به رخ غریبها کشید و باعث اوج یافتن عزت ایران در سطح بین المللی شد؛ اما اتفاقات بعدی آن از جمله قشون کشی در خیابانها و سناریوهایی چون ندا آقا سلطان و صحبت یکی از سران فتنه در مورد مسائل خلاف اخلاق در زندانها علامت سؤال های زیادی در مورد کشور به وجود آورد و هزینه های زیادی بر نظام و مردم تحمیل نمود. وی در این مورد می گوید: خسارت‌ها دو دسته هستند داخلی و در سطح بین‌المللی. درگیریهای خیابانی یعنی بی ثباتی سیاسی و بی ثباتی سیاسی منجر به بی ثباتی در اقتصاد و به تبع آن کاهش رشد اقتصادی ناشی از کاهش سرمایه‌گذاری بلند مدت به دلیل نگرانی از امنیت سرمایه گذاری و کاهش درآمد عمومی دولت ناشی از کاهش رونق کسب و کار، توریست و ... می‌شود؛ اما نکته مهمتر از آن تغییر در جایگاه کشور در صحنه‌های بین‌المللی است. به گفته ایشان انجام این سناریو این امکان را فراهم کرد تا تحریمهای جدی‌تر علیه جمهوی اسلامی ایران اعمال نمایند تا به هدف خود یعنی بر اندازی نظامی اسلامی برسند. به همین دلیل سفارت انگلیس علنی و سرویسهای جاسوسی به این جریان در خفا کمک می‌کردند. میرکاظمی با بیان اینکه موضوع هولوکاست در اوایل دولت نهم مطرح شد ولی کاهش رتبه بین‌المللی و تشدید تحریم‌ها در دولت دهم پس از فتنه قوت گرفت، این ادعا که طرح مسائلی همچون هولوکاست موجب انزوای سیاسی کشور شد را، رد کرد.

شایعه کاندیداتوری در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری

در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری برخی از رسانه‏ها اخباری در مورد کاندیداتوری میر کاظمی از طرف جبهه پایداری انتشار دادند. اعضای شورای مرکزی جبهه پایداری انقلاب اسلامی با رد این خبر، تاکید کردند که موضوع رایزنی با سیدمسعود میرکاظمی برای نامزدی در انتخابات 92 صحت ندارد. میر کاظمی نیز در واکنش به اعلام کاندیداتوری اش از سوی رسانه ها، گفت: من هیچ گاه اعلام کاندیداتوری نکرده ام و علاقه ای ندارم که وارد این عرصه شوم. من با خیلی از دوستان جبهه پایداری و بخش های دیگر دوست هستم و با هم گفتگو می کنیم اما اینکه جلسه رسمی برای کاندیداتوری در انتخابات با یکدیگر داشته باشیم تا به حال نبوده است. میرکاظمی در جریان انتخابات خواستار ائتلاف اصولگرایان بود.

ناگفته های میرکاظمی از اختلاف مجلس با دولت در پارک ملت

وزیر بازرگانی دولت نهم و وزیر سابق نفت دولت دهم که به همراه علی مطهری و حسین فدایی در برنامه پارک ملت در سال 90 حضور یافته بود، روایت جالبی از رابطه دولت با مجلس های هفتم و هشتم را نقل کرد که تا کنون گفته نشده بود. صحبت‌های میرکاظمی که به خوبی عمق اختلاف مجلس با دولت را نشان می داد، بازگو می‌کرد که چگونه عده‌ای حاضر بودند به خاطر مقاصد سیاسی منافع ملی را در خطر قرار دهند.

بحران کمبود گندم بر اثر خشکسالی و عدم موافقت مجلس برای واردات گندم: اولین گلایه میرکاظمی به مجلس هفتم برمی‌گشت که چگونه مجلس با لجبازی کشور را به سمت یک بحران اساسی سوق داده بود. طبق گفته میرکاظمی در مجلس هفتم دولت بدلیل خشکسالی با کمبود آذوقه گندم روبرو می‌شود و وقتی از مجلس درخواست می کند که اجازه واردات گندم را به دولت بدهد مجلس این درخواست را قبول نمی‌کند. میر کاظمی که بخاطر گذشت زمان و غیر محرمانه شدن موضوع می‌توانست به طور شفاف آمار را ارائه دهد، و اشاره کرد: این در حالی است که وقتی آذوقه به کمتر از سه ماه برسد کشور در حالت بحران قرار می گیرد. طبق گفته میرکاظمی دولت در آن زمان مجبور می‌شود که اجازه واردات گندم را از رهبری بگیرد و با وارد کردن گندم آن بحران را پشت سر بگذارد.

دستور اجرای قانون بدون انجام مقدمات: نمونه بعدی که میرکاظمی به آن اشاره کرد تصویب قانونی در مجلس درباره بنزین در روزهای آخر سال 87 و ملزم کردن دولت به اجرای آن از تاریخ 1 فروردین 88 بود. میرکاظمی در اینباره اشاره داشت که چگونه دولت می‌تواند قانونی را بدون انجام هیچ گونه مقدماتی اجرا کند. جالب این جاست که یکی از نماینده های مجلس در آن زمان به میرکاظمی گفته بود که شما باید به حرف مجلس گوش می‌دادید، قانون را اجرا می کردید و بعد از اینکه بحران شد و مردم چند جایگاه را آتش زدند، بعد از آن شما به فکر می‌افتادید که چکار باید کرد.

روایت میر کاظمی از نحوه ورودش به دولت

میر کاظمی در مورد نحوه ورودش به دولت و آشنایی دیرینه با احمدی نژاد اینگونه می‏گوید: «درسال 57 دانشجوی مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت بودم. در آنجا با آقای احمدی نژاد رفاقت داشتم. آقای احمدی نژاد هم دانشجوی معماری بود. در جریان انقلاب فرهنگی و تغییراتی که بعد ها در دانشگاه ها به وقوع پیوست جز فعالان دانشگاه علم و صنعت بود. حتی بحث انقلاب فرهنگی را هم در دانشگاه علم و صنعت ما پیگیری کردیم. بعد ها هم که من از دانشگاه علم و صنعت فوق لیسانس ام را گرفتم، در همان دانشگاه علم و صنعت تدریس می کردم. در این زمان آقای احمدی نژاد در حوزه مدیر ریاست دانشگاه بود و من با ایشان ارتباط داشتم. همزمان هر دویمان هم در دانشگاه تدریس می کردیم . یعنی با پایان تحصیلات در مقطع کارشناسی ارشد، شروع به تدریس در دانشگاه علم و صنعت کردیم. این موضوع به سال 67 بر می گردد که بسیاری از هیات علمی ها با مدرک کارشناسی ارشد تدریس می کردند. کمی بعدتر من برای تحصیل در مقطع دکتری در آزمون اعزام به خارج از کشور قبول شدم و هم در آزمون دانشگاه تربیت مدرس پذیرفته شدم. در دانشگاه تربیت مدرس مقطع دکتری را ادامه دادم. در یک مقطعی ارتباط مان کم شد. ایشان استاندار شد و من هم چند مسئولیت داشتم. در دانشگاه تدریس می کردم و در چند مرکز تحقیقاتی فعال بودم. پس از انتخابات ریاست جمهوری در سال 84 و درست زمانیکه کاندیدا های کابینه دولت را انتخاب می کردند من در حج بودم و در تهران حضور نداشتم. پس از اینکه از حج آمدم دوستان به من گفتند: «آقا کجایی؟ دنبالت داریم می گردیم.» وقتی علت را پرسیدم، گفتند آقای احمدی نژاد با شما کار دارد. چند سالی بود که همدیگر را ندیده بودیم. از حج که آمدم تماس گرفتند و گفتند که از من برای همکاری در دولت دعوت به عمل آمده است. اتفاقا برخی از دوستان سابق خودم حضور داشتند مانند آقای دانش جعفری، علی احمدی که از قبل هم با همدیگر ارتباط داشتیم. من سوال کردم که از کجا برای وزارت بازرگانی معرفی شدم و دوستان پاسخ دادند: «شما از چند جا معرفی شدید. معرفی از طرف دانشگاه ها، بسیج اساتید، دوستانی که آقای احمدی نژاد با آنان ارتباط داشتند بوده است.» من خودم هم از این موضوع اطلاعی نداشتم.» میر کاظمی می‏گوید در پایان وزارتش در دولت نهم، در زمینه انتصاب ها و دیدگاههای اقتصادی با رئیس جمهور دچار اختلاف نظراتی شده است. به همین دلیل و البته به دلیل رفتارهای مجلس، دیگر تمایلی به ادامه همکاری با دولت نداشته و با اصرا آنها تصدی وزارت نفت را پذیرفته ولی در آغاز همکاری ناچار به استعفا شده و در نهایت با ادغام وزارت نفت و نیرو از دولت جدا می‏شود.