مرتضی تمدن

از پرتال جامع مسئولین جمهوری اسلامي ايران
نسخهٔ تاریخ ‏۱ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۲:۰۱ توسط Admin (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو
مرتضی تمدن، مشاور اقتصادی محمود احمدی نژاد در دولتهای نهم و دهم بود. وی به عنوان استاندار تهران بیش از 5 سال در این سمت فعالیت کرد و در 20 شهریور ماه 1392 جای خود را به سید حسین هاشمی داد.


زندگینامه[ویرایش]

مرتضی تمدن متولد 30 آبان 1338، دارای دو فرزند است. کارنامه موفق تمدن و حمایتش از شخص احمدی نژاد، رئیس جمهور نهم و دهم، موجب شد تا از نمایندگی مردم شهر کرد در مجلس هفتم به پاستور نقل مکان کند و عهده دار سمت مشاور اقتصادی احمدی نژاد شود. او که از سال 1387 استاندار تهران بود، در 20 شهریور ماه سال 1392 جای خود را به سید حسین هاشمی داد.

تحصیلات[ویرایش]

فوق لیسانس مدیریت دکترای مدیریت بازرگانی

سوابق اجرایی[ویرایش]

مرتضی تمدن در سال 1358 کار خود را در جهاد سازندگی استان چهارمحال و بختیاری آغاز کرد. از آن پس عهده‏دار مسئولیت‌های مختلفی چون نمایندگی مردم شهر کرد در مجلس هفتم، عضویت در شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس هفتم، مشاور اقتصادی رئیس جمهور در دولت احمدی نژاد، معاون امور مجلس و استانهای وزارت صنایع و مدیرکل صداوسیمای قم و خراسان شد. تمدن از سال 1387 به عنوان استاندار تهران مشغول به فعالیت شد و در 20 شهریور ماه 1392، تودیع و سید حسین هاشمی بعنوان استاندار جدید تهران معرفی شد.

دستور قطع درآمدهایی از معادن شن و ماسه[ویرایش]

پرونده اختلاس از بیمه ایران پرونده‌ای بود که در جریان آن متهمان از طریق سند سازی از بیمه ایران اختلاس کرده و در ادامه فعالیت خود، به سراغ استانداری تهران و معادن شن و ماسه رفته بودند. در جریان رسیدگی به پرونده اختلاس بیمه و استانداری تهران، یکی از متهمان پرونده که معاون عمرانی سابق استانداری تهران بود، مدعی شده بود که مبلغی را به عالی‌ترین مقام استانداری بدون دریافت رسید پرداخت کرده است. در این راستا مرتضی تمدن به عنوان مقام ارشد استانداری تهران، در اظهارات خود در 23 خردادماه 1390 این موضوع را کاملاً رد کرد. تمدن در جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده در 17 خردادماه 1391، در واکنش به اظهارات سرپرست سابق معاونت عمرانی استاندار تهران اظهار داشت: «ما هر توضیحی که دادگاه بخواهد به مراجع قضایی داده‌ایم و در چارچوب قانون باید جوابگو باشیم. از ابتدای عمر استانداری روالی وجود داشته که از طریق درآمدهای حاصل از شن و ماسه برای هزینه‌های جاری استانداری مبالغی پرداخت می‌شد که از زمانیکه توسط مراجع ذیربط اعلام شد این کار خلاف قانون است و تقریباً مصادف بود با اوایل آغاز مدیریت بنده در استانداری، دستور قطع مبالغ مذکور را صادر کردیم.»

روایت تمدن از حوادث سال 88[ویرایش]

مرتضی تمدن که در حوادث سال 1388، به عنوان استاندار وقت تهران مسئولیت سنگینی همچون ریاست بر شورای تأمین استان تهران را عهده‌دار بود در مصاحبه‏ای مشروح با خبرگزاری فارس در 17 دی ماه 1390، به بازگویی اتفاقات آن دوران پرداخت.

مردم برگزارکننده انتخابات هستند، نه دولت تمدن مکانیسم انتخابات در کشور را برابر قانون و به گونه‌ای توصیف کرد که مردم به نحوی برگزارکننده انتخابات هستند، نه دولت؛ او گفت: «دولت مسیر را برای برگزاری انتخابات هموار می‌کند؛ اما مجریان و دست‌اندرکاران انتخابات، از ذیل تا صدر، خود مردم هستند و این در پاسخ به بعضی از شبهه‌افکنی‌ها است مبنی بر اینکه دولت، مسیر و جهت انتخابات، کمیت و کیفیت انتخابات را می‌خواهد تحت تأثیر قرار بدهد. اصولاً دولت در برگزاری انتخابات، پشت سر مردم است و کسانی که اتهام دستکاری در انتخابات یا تأثیر‌گذاری روی انتخابات را مطرح می‌کنند، در واقع به شعور مردم توهین می‌کنند؛ مردمی که در مسیر اجرای انتخابات دارای تکالیف و وظایف قانونی هستند؛ یعنی قانون این وظایف را تعریف کرده و فقط در گفتار نیست.»

فتنه‌گران یک برگ سند مبنی بر دخالت در انتخابات ارائه نکردند. تمدن با اشاره به اینکه دولت فقط مسیر را برای انتخابات هموار می‌کند و مردم کار اجرایی انتخابات را انجام می‌دهند، گفت: «در انتخابات سال 1388 از وقتی که عده‌ای از آقایان به ناحق شک و تردید در انتخابات ایجاد کردند تا امروز که نیمه اول دی‌ماه [1390] است، یک برگ دلیل و برهان مبنی بر اینکه در کجا و به چه نحوی در انتخابات دستکاری و دخالت شده و یا رأی مردم تغییر جهت داده‌شده، تا این لحظه به ما که مجری قانون انتخابات در تهران بودیم، ارائه نکرده‌اند خود آن‌ها بعداً اعتراف کردند و بعضی از لیدرها و دانه‌ درشت‌های این‌ها در صحبت‌های درون سازمانی‌شان اعلام کردند و برخی از آن‌ها در دولت‌های قبل مجری انتخابات بودند، مسئول ستاد انتخابات کشور بودند که نمی‌توان به این نحو و در این شکل معنای فاصله‌دار در انتخابات تقلب یا دستکاری کرد. خودشان اعتراف کردند و اعترافاتشان موجود است؛ این از کجا ناشی می‌شود؟ از اینجا که مکانیسم انتخابات در کشور ما به گونه‌ای طراحی شده که دقیقاً جلوی هرگونه اعمال نفوذ و اعمال نظر را خواهد گرفت.»

ناگفته‌هایی از دیدار با کروبی[ویرایش]

مرتضی تمدن در گفت‌وگویی مشروح با خبرگزاری فارس در اواسط دی ماه سال 1390، به بازروایی خاطراتش از دیدار با کروبی در جریان حوادث سال 1388پرداخت: "در اوج روزهای فتنه در سال 88، ما برای کاهش میزان تشنج با بعضی از این کسانی که داعیه‌داری و میانداری این جریان را می‌کردند، از نزدیک صحبت کردیم، از جمله خود من شخصا به منزل آقای مهدی کروبی رفتم و با وی صحبت کردم. تقریبا نیمه اول تیرماه بود؛ فکر می‌کنم 11 یا 12 تیر ماه 88 بود. یک بعدازظهر بود که به منزل کروبی رفتم و به وی گفتم:‌ «من مجری انتخابات هستم. آمده‌ام از شما سئوال کنم در کجای انتخابات در استان تهران، شک و تردید دارید؟ ما با استفاده از هر نوع اهرم قانونی که شما بگوئید، می‌خواهیم برویم بررسی و تحقیق کنیم و اگر حقی از شما ضایع شده، ما برابر قانون و با کمک هیئت نظارت به این حق از دست رفته شما رسیدگی کنیم؛ حداقل برای من که مجری و مسئول در امر انتخابات در تهران بوده‌ام، معلوم بشود که این انتخابات در کجا ایراد داشته؟ در کجا تقلب شده؟» پاسخ وی خیلی جالب بود کروبی گفت: «من در مورد بحث رأی‌گیری و برگزاری انتخابات شاید الان نتوانم به شما سند بدهم، اما مقدمه انتخابات که نتیجه‌اش این شد، اشکال داشت» پرسیدم: «مقدمه انتخابات چه بوده؟» جواب داد: «چرا شما سهام عدالت دادید؟ این روی انتخابات اثر گذاشت، چرا حقوق معوقه بازنشستگان را پرداخت کردید؟ این روی انتخابات اثر گذاشت! چرا طرح 20 میلیون بیمه روستایی را اجرا کردید؟ این روی انتخابات اثر گذاشت» به وی گفتم:‌ «شما اینها را می‌گوئید موجب تقلب در انتخابات شده؟» گفت: «دلیل من اینجاست». البته بنده در پاسخ گفتم: «مگر دولت‌های قبلی که روی کار بودند، نمی‌توانستند این کارها را انجام بدهند؟ ... این جزو وظایف ذاتی دولت است، مگر یک دولت می‌تواند به دلیل اینکه قرار است انتخابات برگزار شود، دست روی دست بگذارد و این کارها را نکند ... در زمان برگزاری انتخابات، آن دولت، دولت قانونی بوده و تا سه ماه بعد از انتخابات هم همین طور بوده و باید وظایف و تکالیفش را انجام می‌داده. چرا این را به حساب وظایف ذاتی دولت نمی‌گذارید و به حساب رأی می‌گذارید؟...»

ادعای کروبی درباره صندوق‌های رأی روسی گفتم: "شما گفته‌اید از روسیه صندوق دو طبقه آورده‌اند و در کف این صندوق‌ها آرا از قبل تعبیه شده بود". گفتم: "این یک ادعای جدی بوده یا شوخی کردید؟" که وی خندید. فقط یک کلمه گفت: "این هم می‌تواند باشد". اما حرف کروبی این بود و اذعان داشت که در روند انتخابات نمی‌شود دستکاری کرده باشید و مقدمه انتخابات باعث شد این اتفاق بیفتد."

سناریو تقلب و آشوب از پیش نوشته و ابلاغ شده بود. تمدن در ادامه گفت: «همه تلاش من این بود که اگر دغدغه و نگرانی و تشکیکی وجود دارد، برطرف شود و منجر به آن اتفاقات در کف خیابان نشود، ولی ظاهراً چون سناریو از قبل طراحی و از صفر تا صد آن قبلاً نوشته شده و برای اجرا ابلاغ شده بود، اگر می‌خواستند در جهت کاهش تشنج اقدام کنند، اراده‌ای نداشتند، ستاد فرماندهی در جای دیگری بود این‌ها نبودند.»

کروبی و موسوی سرا ن فتنه نبودند. تمدن با قبول این تحلیل که کروبی و موسوی خودشان هم جزو عوامل فتنه بودند و سران فتنه نبودند؛ در ادامه گفت: «اتاق فرماندهی و سر فتنه جای دیگری بود؛ دلیلش هم کاملاً روشن است ما پیام ریختن به خیابان‌ها و حضور در کف خیابان‌ها و در واقع ساماندهی و سازماندهی اغتشاشات خیابانی را از زبان آقای کروبی و آقای موسوی نمی‌شنیدیم بلکه یک یا دو شب قبل از آن از تلویزیون BBC و صدای آمریکا می‌شنیدیم و این‌ها هم یکی دو روز بعد بیانیه‌ می‌دادند و حتی مسیرهای راهپیمایی و حضور را آن‌ها می‌دادند، همه فیلم‌هایش ضبط شده و موجود است ایمیل‌ها از آن طرف آب می‌آمد این‌ها کاره‌ای نبودند. سر نخ آن طرح ساماندهی و ساختار اجتماعی که آن‌ها تعریف کرده بودند، در اینجا نبود، از بیرون مدیریت می‌شد. تازه در داخل هم این‌ها همه کاره نبودند؛ سفارتخانه‌ها همه کاره بودند.»

حماسه 9 دی از نگاه تمدن[ویرایش]

تمدن در ادامه گفتگوی مشروح خود با خبرگزاری فارس در اواسط دی ماه 90، در مورد حادثه 9 دی گفت: «هر روز روزهای فتنه 88 می‌توانست 9 دی باشد یعنی هر روز آن روزهای پرحادثه می‌شد که جمعیتی مثل جمعیت روز 9 دی به خیابان‌ها بیاید و مسئله را برای همیشه جمع کند اما مردم ما خویشتن‌داری کردند صبر کردند گذاشتند تا این‌ها خودشان را بیشتر افشا کنند، خودشان را به دست خودشان رسوا کنند. این ناشی از همان هوش انقلابی مردم ماست وگرنه این سؤال مطرح می‌شود که آیا ما باید تا روز 9 دی صبر می‌کردیم و این همه حادثه را از سر می‌گذرانیم و این مسئله به وجود بیاید و مردم در روز 9 دی علیه این‌ها قیام کنند؟ مردم همان 25 خرداد هم می‌توانستند به همین شکل گسترده و موج اقیانوس مانندی که به صحنه آمدند و به تعبیر امثال بنده معجزاتی الهی بود،‌ آیا این نمی‌توانست در روزهای قبل هم روی بدهد؟ چرا می‌توانست ولی ملت ایران گذاشت تا این‌ها دست خودشان را خوب رو و مشتشان را کاملاً باز کنند و بعد آن پس گردنی را به آن‌ها بنوازد.»

باید ارزش 9 دی را بیشتر بدانیم. تمدن در ادامه با اشاره به ارزش حماسه 9 دی گفت: «باید ارزش 9 دی را بیشتر بدانیم و ببینیم 9 دی برخاسته در چه ظرف زمانی‌ بود؟ 9 دی در زمانی اتفاق افتاده بود که همه این‌ها آمده بودند که به قول خودشان کار را تمام کنند ستون خیمه انقلاب را بشکنند مسئله ولایت و رهبری را مخدوش کنند و به قول خودشان مضمحل کنند؛ بدنه نظام را از لحاظ اجرایی دچار سستی کنند. بالأخره این‌ها 8 ماه کاری کردند که مردم بعضی از شب‌ها ترس داشتند از خانه‌هایشان بیرون بیایند با اینکه می‌دانستند همه عوامل انتظامی حضور دارند این‌ها کاری کردند که مردم وحشت داشتند دیروقت در خیابان‌ها قدم بزنند.»

تمهیدات استانداری برای برگزاری انتخابات مجلس نهم[ویرایش]

تمدن در مصاحبه‌ مشروح خود با فارس در 17 دی ماه 1390، به بازروایی حوادث سال 88 و چگونگی طراحی دشمن برای به چالش کشیدن انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی پرداخت.

استراتژی اتاق فکر فتنه 88 کاهش حضور مردم در انتخابات است. استاندار سابق تهران گفت: "بنده معتقدم که نشانه‌هایی وجود دارد که جریانات معاند با نظام و افراد کم بصیرت، این بار هم بدشان نمی‌آید که فضای کشور را در آستانه انتخابات به نحوی تحت تأثیر قرار بدهند؛ علائمی که دریافت می‌کنیم، همان ستاد فرماندهی و اتاق فکر فتنه 88 مجدداً فعال شده و این بار استراتژی خودش را مبتنی بر دو موضوع کرده اینکه تلاش کند مشارکت مردم را کاهش دهد که این شگفت‌انگیز است که این روش را بارها آزمودند و نتیجه عکس گرفتند... حتماً دلیلی برای این کار وجود دارد چون سایر ظرفیت‌هایی که در اختیار داشتند، ته کشیده و جواب نداده است؛ تهدید، تحریم، تطمیع، هر روشی که استفاده کردند جواب نداد و دوباره به همان روش نخ نمای قبلی روی آورده‌اند که با ایجاد ناامیدی و بدبینی و یاس و دلسردی در مردم موجب کاهش مشارکت مردم بشوند یعنی دل به کاهش مشارکت مردم بسته‌اند."

آموزش نیروها برای انتخابات مجلس شورای اسلامی تمدن در مورد انتخابات نهمین دوره مجلس گفت: «مکانیسم انتخابات در کشور ما اجازه نفوذ نمی‌دهد؛ برای انتخابات آینده، کار ما این است که عوامل اجرایی انتخابات را آموزش بدهیم نزدیک به 4 ماه آن‌ها را آموزش داده‌ایم یعنی امروز که کاندیداها برای ثبت‌نام مراجعه می‌کنند، مدت‌ها تحت آموزش بوده‌اند، کسانی که می‌خواهند سر صندوق بروند، مدت‌ها تحت آموزش بوده‌اند کسانی که کار پشتیبانی و تدارکات انتخابات را بر عهده دارند، مدت‌ها تحت آموزش بوده‌اند. یکی از وظایف ما این بود که قانون را به این‌ها آموزش بدهیم و مرور کنیم و دقیقاً این‌ها را در جزئیات مسائل قانونی و دستورالعمل‌ها قرار بدهیم.»

پیش بینی مسئولان برای رفتارهای نامعقول احتمالی مرتضی تمدن در خصوص پیش بینی‏های لازم درباره انتخابت نهمین دوره مجلس گفت: «وزیر کشور، ستاد انتخابات و مسئولین کشور پیش‌بینی‌های لازم را برای بعضی از رفتارهای نامعقولی که احتمال دارد این‌ها دوباره تکرار کنند، کرده‌اند. این‌ها می‌خواهند آرزوهای به‌جامانده از فتنه 88 و آرزوهای برآورده نشده‌شان را از این مقطع برآورده کنند ولی حتماً می‌دانند که ملت ما این مقطع بزرگ و سرنوشت‌ساز را هم پیروزمندانه پشت سر خواهد گذاشت.»

اقدامات انجام شده برای کاهش آلودگی هوای تهران[ویرایش]

مرتضی تمدن در 27 مردادماه 1392، درباره اقدامات و راهکارهای صورت گرفته در استانداری تهران برای کاهش آلودگی هوا، اظهار داشت: «آلودگی هوا یکی از مهم‌ترین معضلات زیست‌محیطی است که حاصل پروسه صنعتی شدن است؛ این پدیده فقط مختص کشور ما نبوده بلکه امروزه بسیاری از کشورهای دنیا درگیر آن هستند. اولین برنامه جامع آلودگی هوا در سال 1379 و براساس مطالعات انجام شده تدوین شد که در ابتدا شامل هفت محور بود و بعدها دو محور نیز به آن اضافه شد، این محورها شامل خودروهای نو، خودروهای مستعمل، حمل‌ونقل عمومی، سوخت و بهبود فرآورده‌های نفتی، برنامه معاینه فنی، مدیریت ترافیک، کنترل منابع ثابت، پایش و آموزش و اطلاع‌رسانی بود.»

مهمترین اقدامات انجام شده در زمینه کاهش آلودگی به روایت تمدن ارتقای مراکز معاینه فنی خودرو، مجهز نمودن آنها به تست آلایندگی خودرو و تشکیل کمیته‌های نظارت بر صحت عملکرد مراکز معاینه فنی خودرو. الزام به اتخاذ تمهیدات مهندسی ارتقای سطح استاندارد کیفی موتور خودروهای تولیدی به سطح یورو 4 و یورو 5. ارتقای کیفی سوخت تولیدی و افزایش تعداد جایگاه‌های توزیع گاز CNG در سطح تهران. افزایش تعداد اتوبوس‌های شهری گازسوز، نوسازی ناوگان تاکسیرانی درون شهری تهران، دو گانه سوز و گازسوز شدن آنها و پروژه تعویض قطعه زیست محیطی کاتالیست کانورتر تاکسی‌های شهر تهران. اختصاص اعتبار لازم از سوی دولت برای توسعه ناوگان حمل‌ونقل عمومی خودرو به ویژه مترو. توسعه شبکه پایش هوا با خرید و نصب ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا و شناسایی مهم‌ترین واحدهای آلاینده و تلاش در جهت رفع و کاهش آن. گاز سوز کردن واحد صنعتی بزرگ و متوسط و گازسوز شدن تعدادی از واحدهای تولیدی در بخش کشاورزی و دامی. انتقال 181 واحد صنعتی دارای بار آلایندگی از داخل و اطراف سطح شهر تهران به شهرک‌های مجاز صنعتی استان. انجام دو هزار هکتار عملیات جنگل کاری در اطراف تهران.