محمدرضا نعمت زاده

از پرتال جامع مسئولین جمهوری اسلامي ايران
نسخهٔ تاریخ ‏۱ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۲:۲۲ توسط Admin (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو
محمدرضا نعمت زاده، عضو حزب اعتدال و توسعه، وزارت صنایع در دولت شهید رجایی و دولت هاشمی، مدیرعاملی شرکت پتروشیمی و مدیرعاملی شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی در دولت احمدی نژاد را در کارنامه خود دارد. نعمت زاده در جریان انتخابات ریاست جمهوری یازدهم رئیس ستاد انتخاباتی روحانی بود. وی در 24 مرداد سال 1392 به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت از مجلس رأی اعتماد گرفت.


زندگینامه[ویرایش]

محمدرضا نعمت‌زاده در سال 1324 در تبریز متولد شد. نعمت زاده اولین مدرك دانشگاهی خود را در رشته محیط زیست از دانشگاه بركلی گرفت. تعدادی از واحدهای كارشناسی ارشد را هم در رشته مدیریت صنعتی دانشگاه كالیفرنیا گذراند ولی سال آخر بود كه به ایران برگشت و در ایران مشغول كارهای صنعتی شد. نعمت‌زاده در روز 13 مرداد سال 1392، از سوی حسن روحانی به عنوان گزینه سکانداری وزارت صنعت، معدن و تجارت معرفی و در 24 مرداد ماه از مجلس رأی اعتماد گرفت.

سوابق اجرایی[ویرایش]

وزیر صنعت در دولت رجایی نعمت‌زاده در زمانی که وزیر صنعت دولت رجایی بود به‌دلیل نیازهای آن زمان، اساسنامه «سازمان صنایع ملی» را تدوین کرد. در آن سالها نعمت‌زاده معتقد بود که صنعت باید مستقل از سیاست باشد و نسبت به دخالت‌های سیاسی که می‌شد، مقاومت می‌کرد و در حد امکان اجازه نمی‌داد که این مسائل به صنعت منتقل شود. او معتقد بود که صنعت زبان و اصول خاص خودش را دارد و اگر سیاست بر صنعت و مسائل اقتصادی حاکم باشد قطعاً اقتصاد و صنعت زمین می‌خورد. او در دولت شهید رجایی، مدتی هم به‌عنوان معاون اجرایی رئیس‌جمهور بود. پس از تغییراتی که در سال 1360 در کابینه رخ داد، از نعمت‌زاده به‌عنوان مدیرکل برنامه‌ریزی طرح‌های زیربنایی و تولیدی و مشاور خود استفاده شد. نعمت‌زاده در آن‌جا هم به تلاش‌های خود برای رسیدن به یک مدل اقتصادی اسلامی ادامه داد. یکی از مهم‌ترین اعتقادات نعمت‌زاده، مخالفتش با اقتصاد دولتی بود. هرچند او عضوی از دولت محسوب می‌شد، اما از همان زمان با دخالت‌های بی‌مورد دولت در امور اقتصادی مردم مخالفت می‌کرد. علاوه بر این او از همان سال‌های نخست انقلاب،‌ علاقه‌مند بود که تکلیف اصل 44 قانون اساسی زودتر روشن شود. وی در سال 1364 مدتی به‌عنوان رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت توانیر فعالیت کرد.

وزیر صنایع دولت هاشمی در دولت هاشمی رفسنجانی، محمدرضا نعمت‌زاده 8 سال به‌عنوان وزیر صنایع فعالیت کرد و در آن دوره یکی از اهداف مشخص، بازسازی ویرانی‌های حاصل از جنگ بود. خیلی از صنایع حیاتی کشور از بین رفته بود و یا مثل صنعت سیمان به تناسب نیازهای کشور از ابتدا ایجاد نشده بود؛ اما با تلاش‌هایی که شد، در پایان دوره 4 ساله دوم ریاست‌جمهوری هاشمی رفسنجانی علاوه بر تأمین نیاز داخل ایران توانست 2 میلیون تن سیمان صادر کند. وقتی در دوره دوم ریاست‌جمهوری هاشمی رفسنجانی، وزارت صنایع سنگین با وزارت صنایع ادغام شد،‌ تولید خودروی کشور زیر 5 هزار دستگاه بود که نعمت‌زاده توانست با برنامه‌ریزی، طی 4 سال، تولید خودرو را در کشور به 200 هزار دستگاه برساند.

مدیریت شرکت پتروشیمی پس از سال 1376 که دولت آقای خاتمی روی کار آمد جایی در کابینه به او داده نشد و زمانی که زنگنه مدیریت شرکت ملی صنایع پتروشیمی را به او پیشنهاد کرد این مسئولیت را به‌عهده گرفت و عهده‌دار یکی از حیاتی‌ترین و مهم‌ترین پروژه‌های اقتصادی کشور، یعنی پروژه مهم پارس جنوبی یا همان عسلویه شد.

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی با پایان یافتن دوره 8 ساله خاتمی و روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد، وقتی سید کاظم وزیری هامانه به‌عنوان وزیر نفت برگزیده شد، نعمت‌زاده به‌رغم میل باطنی‌اش، و با اصرار شخص وزیر از پتروشیمی به شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی رفت تا وضعیت بحرانی بنزین و پالایشگاه‌ها را سروسامان بخشد. بر همین اساس تیرماه سال 86 در ایران، سرآغاز حرکتی بزرگ در بخش انرژی کشور بود زیرا از آن زمان بود که طرح سهمیه‌بندی سوخت با ارائه کارت‌های هوشمند سرانجام با اصرار مجلس وارد فاز اجرایی خود شد. در آن مقطع مسئولیت او در مدیریت عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی شاید به‌دلیل اهمیت فوق‌العاده موضوع سهمیه‌بندی بنزین، از تمام فعالیت‌های او نمود بیشتری پیدا کرد، چرا که این موضوع از مهم‌ترین مسائل مرتبط با زندگی روزمره مردم بود و باید تدابیر اجرایی آن به‌شکل مطلوبی تدارک دیده می‌شد.

مشاور ارشد وزیر نفت نعمت‌زاده تا 23 مهرماه 87، به‌عنوان معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، به فعالیت ادامه داد اما به‌ناگهان، در زمان غلامحسین نوذری که پس از وزیری هامانه دومین وزیر نفت دولت نهم بود، وی از 23 مهرماه 87 سمتش تغییر کرد و از معاونت به «مشاور ارشد وزیر نفت» در این وزارتخانه پراهمیت تقلیل یافت.

سوابق اجرایی نعمت زاده در یک نگاه وزیر کار در سال 1358 به مدت 10 ماه. عضویت در هیئت‌مدیره و معاونت مدیرعامل شرکت ایران ناسیونال (ایران‌خودرو فعلی) در سال 1358. وزیر صنایع در دولت شهید محمدعلی رجایی سال‌های 1359 تا 1360. معاون اجرایی نخست‌وزیر در سال 1360. مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه و مدیر کل برنامه‌ریزی تولید و زیربنایی در سال 1360. عضو هیئت‌مدیره و معاون سازمان صنایع دفاع از سال 1361 تا 1363. رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت توانیر از سال 1363 تا 1365. عضو هیئت‌مدیره و معاون سازمان صنایع دفاع از سال 1365 تا 1367. وزیر صنایع در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی سال‌های 1368 تا 1376. معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی در کابینه خاتمی. معاونت وزیر نفت در امور پالایش و پخش در کابینه احمدی‌نژاد. مشاور ارشد وزیر نفت از سال 1387 تا 1388. نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی کار، سازمان یونیدو. رئیس ایرانی کمیسیون‌های مشترک اقتصادی ایران - بلژیک، ایران - چک‌اسلواکی و ایران – اتریش. مدیرعامل یک شرکت خصوصی پس از بازنشستگی در سال 1388.

دیدگاه‏های صنعتی نعمت‏زاده در دولت یازدهم[ویرایش]

لغو گشایش ال‌سی تولید با نرخ 130 درصد نعمت زاده از بازگشت روال گشایش اعتبار صنایع به گذشته با 10 درصد منابع و لغو مصوبه گشایش اعتبار 130 درصد خبر داد و با اعلام اینکه طرح بنگاه‌های زودبازده را آسیب شناسی خواهد کرد، درباره هماهنگی تیم اقتصادی دولت یازدهم به ویژه وزرای اقتصاد، صنعت و رئیس کل بانک مرکزی، گفته است که بانک مرکزی نباید تحت امر دولت باشد البته نباید خودمختار هم عمل کند.

پس گرفتن قیمت‌گذاری خودرو از شورای رقابت نعمت‌زاده از ادغام وزارت صنعت، معدن و تجارت حمایت کرد و با تأکید بر ادامه اولویت بندی ارزی 10 گروه کالایی، از قیمت گذاری دولتی خودرو انتقاد و با اعلام اینکه صنعت خودروی کشور انحصاری نیست، تصریح کرد که قیمت گذاری خودرو را از شورای رقابت پس می گیرد و مسئولیت آن را به سازمان حمایت برمی گرداند. وی از واگذاری‌های بخش صنعت به بخش‌های شبه دولتی و عمومی انتقاد کرد.

رکود مهمترین مشکل فعلی صنعت نعمت‏زاده گفت: باید توجه داشت که رشد صفر درصدی و یا منفی اقتصاد کشور بیانگر این است که یک نیاز جدی در اقتصاد وجود دارد و اگر بخواهیم آن را رشد دهیم باید در همه جوانب از جمله صنعت، معدن و تجارت فعالیت‌های خود را بیشتر کنیم. در حال حاضر تعداد زیادی از صنایع کشور در حال رکود و تعدادی دیگر متوقف شده است. بنابراین یکی از وظایف ما این است که از این ظرفیت هایی که در کشور بلااستفاده بوده و کشور از آنها بهره ای نمی برد را فعال نماییم. چرا که به اعتقاد بنده با فعال شدن این بخش ها خود به خود روحیه کار و اشتغال در کشور افزایش خواهد یافت و عرضه کالا بیشتر شده و این امر خود در جهت تقویت رقابت در بازار و کنترل قیمت ها کمک شایان توجهی را خواهد کرد. بنابراین یکی از اهدافی که درآینده در وزارت صنعت دنبال خواهیم نمود فعال کردن صنایع و معادن کشور است. اما این امر به معنای این نیست که این اهداف یک روزه محقق شود. زیرا دلایل مختلفی دست به دست هم داده و شرایط صنعت را به اوضاع فعلی رسانده اند و باید با کمک سایر دستگاه ها این مشکلات رفع شود. امیدوارم بتوانم با همکاری بخش های مختلف به این اهداف برسیم و با همین امید مسئولیت این وزارتخانه را قبول کرده‌ام.

کاهش نرخ سود بانکی راهکار خروج صنعت از بحران نیست نعمت‏زاده با اعلام اینکه کاهش نرخ سود بانکی راهکار بازگشت رونق به تولید نیست، تصریح کرد که پایین آوردن نرخ سود بانکی فعلا معقول نیست و نباید سود تسهیلات را دستوری تعیین کرد. با وجود آنکه صنعت گران استقبال زیادی از کاهش نرخ سود بانکی می کنند اما باید بگویم زمانی که تورم بالای 30 درصد در جامعه وجود دارد پایین آوردن نرخ سود بانکی معقول به نظر نمی رسد. زیرا رانت قابل توجهی در جامعه ایجاد و مشکلات متعددی به وجود خواهد آمد.

دولت یازدهم[ویرایش]

نعمت زاده در انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری به‌عنوان رئیس ستاد انتخاباتی حسن روحانی فعالیت می‌کرد.

تقدیر نعمت‏زاده از عارف محمدرضا نعمت‏زاده رئیس ستاد انتخاباتی حسن روحانی رئیس جمهور منتخب ایران روز 3 تیر سال 1392، در همایش «تقدیر از عارف و حمایت از روحانی» که در هتل اسپیناس تهران برگزار شد، اظهار داشت: هنگامی که حجت الاسلام روحانی قصد ورود به انتخابات را داشت عده‌ای به من می‌گفتند که کسی به یک شخص معمم و روحانی رای نمی‌دهد که من به آنان عرض می‌کردم نظام و انقلاب از آن همه ماست. نعمت‌زاده در ستایش انصراف محمدرضا عارف به نفع حجت‌الاسلام حسن روحانی در یازدهمین دوره رقابت‌های ریاست جمهوری نیز گفت: عارف مرد بزرگی است و از خودگذشتگی نشان داد و انصراف ایشان سبب یکی شدن اصلاح طلبان و اعتدال گرایان شد که همین خود سبب رأی بالای 50 درصدی حجت الاسلام روحانی بود. وی ضمن تقدیر و تشکر از آیت الله هاشمی رفسنجانی و سید محمدخاتمی گفت: من چند روز قبل از انتخابات خدمت آقای هاشمی رفسنجانی رسیدم که ایشان نیز گفتند بنده بلافاصله بعد از انصراف آقای عارف از آقای روحانی حمایت می‌کنم.

فضای یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری از دید نعمت‏زاده به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، برنامه گفتگوی تلویزیونی «نگاه یک» با حضور محمدرضا نعمت زاده رئیس ستاد انتخاباتی حجت‌الاسلام حسن روحانی رییس جمهور منتخب مردم پخش شد. حضور مردم بنده حضور پرشور مردم را مشاهده کردم معتقدم حماسه سیاسی شکل گرفت اما همه‌چیز نسبی است و حضور 38 میلیون جمعیت واجد رأی‌دادن، رقم بالایی بود گرچه دوره دهم انتخابات ریاست جمهوری این مشارکت بالاتر بود اما معتقدم مردم، این دوره نیز به خواسته رهبری لبیک گفتند به گونه ای که نتیجه نیز در دور اول بدست آمد. علت حضور روحانی نعمت‌زاده در مورد علت حضور و کاندیداتوری روحانی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیز گفت: آقای روحانی خودشان گفتند که به توصیه آقای آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پا به میدان گذاشتند و احتمالاً بزرگان احساس می‌کردند که نیاز به فردی است که ضوابط، سوابق، دانش کار و اعتماد ملی را داشته باشد. مردم شریف کشورمان بعد از 8 سال، مجدداً به یک روحانی رأی دادند و این به خاطر اعتماد به این لباس است. مناظرها نعمت‌زاده با بیان اینکه بین کاندیداها صد درصد اخلاق‌مداری حاکم بود، به مناظره هشت کاندیدا با هم از رسانه ملی اشاره و خاطرنشان کرد: در مناظره‌ها هرکسی حرف و استدلال خود را آورد و آنچه که سبب ایجاد برخی مشکلات شد، تحرکات برخی حامیان و یا هوادارنماها بود. عملکرد نیروی انتظامی در انتخابات وی با اشاره به برگزاری مراسم‌های جشن و شادی هواداران کاندیدای منتخب در خیابان‌ها و میادین اصلی شهر، اظهار داشت: معتقدم هرچه مردم آزادتر باشند، می‌توانند توانمدی‌های فکری و قابلیت‌های خود را نشان دهند و در روزهای قبل نیز که در مقابل ستاد انتخابات به ابراز احساسات می‌پرداختند و نیروی انتظامی نیز حضور داشت از آنها خواهش کردیم به گونه‌ای عمل کنند تا مشکلی پیش نیاید و عملکرد نیروی انتظامی آنقدر خوب بود که خود بنده فردای آن روز نامه‌ای زده و از آنها تشکر کردم.

برنامه نعمت‏زاده به عنوان وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت[ویرایش]

بخشی از برنامه پیشنهادی نعمت‏زاده به شرح زیر است: بی تردید بخش صنعت، معدن و تجارت یکی از بزرگترین و موثرترین بخش های اقتصادی کشور و دارای پیچیدگی و تنوعی گسترده است که در مقابل سایر بخشها می تواند تاثیر به سزائی در پیشرفت اقتصاد ایران اسلامی داشته باشد. این بخش نه تنها سهم بالایی در ساماندهی معیشت جامعه دارد بلکه می تواند اقتدار و کارآمدی کشور را برای دستیابی به امنیت، عدالت، رفاه، استقلال و عزت ملی تقویت نماید. صنعت و معدن و در یک کلام تولید، موتور محرکه اقتصاد کشور و تجارت مکمل و همراه آن است که توامان نقش سرنوشت سازی در رشد اقتصادی، کاهش تورم، بیکاری و ناهنجاری‌های اجتماعی و بهبود رقابت پذیری دارد... در این برنامه در نگاهی به وضع موجود، به بررسی رشد ارزش افزوده طی از سال 90 به بعد و پیامدهای آن، وابستگی اقتصاد کشور به تأمین منابع درآمدی از خارج از کشور، عدم بهره برداری بهینه و اثر بخش از درآمدهای بالای صادراتی طی سالهای اخیر، سهم بیش از 70 درصدی نفت و گاز در درآمدهای صادراتی کشور طی سالهای اخیر و سهم پایین صادرات غیر نفتی، افزایش وابستگی تولید به واردات مواد اولیه و واسطه‌ای، فزایش وابستگی به واردات اقلام غذایی اساسی، افزایش نامتناسب هزینه‏های مبادله بازرگانی و ناکارآمدی سیستم توزیع و بالا بودن تعداد مبادلات از بخش تولید تا مصرف که موجب افزایش قیمت مصرف کننده شده، اشاره شده است. در ادامه به سرمایه گذاری مستقیم خارجی نسبت به کشورهای دیگر، رقابت پذیری در کشورمان، خصوصی سازی و تحریمها پرداخته است. برخی اهداف کلی این برنامه، افزایش رقابت پذیری صنعتی کشور، افزایش سهم ارزش افزوده صنعتی کشور در ارزش افزوده صنعتی جهان، افزایش سهم صادرات صنعتی کشور در صادرات صنعتی جهان، ارتقاء سهم بخش خصوصی واقعی در واگذاری مالکیت واحدهای صنعتی و معدنی و تجاری، مشارکت در تأمین امنیت غذایی، فعال سازی و افزایش کارآمدی دیپلماسی تجاری و ...عنوان شده است. در این برنامه ضمن آنکه به نقاط قوت و ضعف کشور در صنعت و معدن اشاره شده است، فرصتهای موجود در کشور را برمی‏شمرد. برنامه های اجرایی نعمت زاده افزایش تولید و ارزش افزوده، توانمندسازی بخش خصوصی، بهبود فضای کسب و کار، کیفیت و رقابت پذیری، سرمایه‌گذاری، امور مالی و بانکی، توسعه و مدیریت منابع انسانی، امور بین‌الملل و سازماندهی قوانین و مقررات عنوان شده است که لازمه تحقق این برنامه ثبات نسبی اقتصاد کلان، اجرای خصوصی سازی واقعی، توسعه نگرش برون گرا برای دستیابی به جایگاه مناسب جهانی، زمینه سازی جهت ایجاد صنایع ادغامی با برندها و سرمایه گذاران خارجی، عدم تبعیض در استفاده از فرصتها و تسهیلات سرمایه گذاری، توسعه فرهنگ تعامل سازنده اقتصادی با جهان و مشارکت با سرمایه گذاران خارجی و ... است.

ارزیابی برنامه نعمت زاده علیرضا حائری، دبیر انجمن نساجی، در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در 21 مرداد سال 1392، با ارزیابی برنامه‌های وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت، با بیان اینکه عملکرد نعمت‌زاده در دوره‌های قبل بهتر از سایر وزرای صنایع بوده است، گفت: با توجه به آشنایی نعمت‌زاده با روابط و ضوابط موجود و همچنین شناختی که در مورد مشکلات بخش صنعت دارد، معتقدیم وی چند قدم جلوتر از وزرای قبلی قرار دارد و نیازی به آزمون و خطا ندارند. وی با بیان اینکه نعمت‌زاده برنامه کاملی برای وزارت صنعت ارائه داده است، افزود: طبق این برنامه، تمام آسیب‌ها و نیازهای بخش صنعت شناسایی شده که البته حل مشکلات موجود، نیازمند یک تیم اجرایی قوی است.

نقاط قوت حائری با اشاره به طرح موضوع بازنگری در سند استراتژی توسعه صنعتی به عنوان یکی از برنامه‌های نعمت‌زاده، گفت: ما نیز معتقدیم این سند ناقص است و باید بازنگری شود و جذب و توسعه سرمایه‌گذاری خارجی یکی دیگر از برنامه‌های پیشنهادی نعمت‌زاده است که از این طریق، امکان جذب دانش و علوم جدید نیز فراهم می‌شود. با جذب سرمایه‌گذار خارجی، نه تنها منابع ارزی وارد کشور می‌شود بلکه علم مدیریت و مناسبات بین‌المللی و تجاری نیز به کشور وارد خواهد شد. قیمت‌گذاری کالا و خدمات غیر انحصاری یکی دیگر از برنامه‌های وزیر پیشنهادی صنعت است که این مسئله نیز با توجه به قانون برنامه پنجم مطرح شده است. طبق برنامه پنجم، دولت از قیمت‌گذاری کالاها به جز کالاهای اساسی منع شده است، اما این در حالی است که دولت قبل، در قیمت‌گذاری تمام کالاها دخالت داشت. تلاش برای رفع تحریم‌ها هم یکی دیگر از برنامه‌های پیشنهادی نعمت‌زاده است که این مسئله نیز می‌تواند مشکل محدودیت نقدینگی واحدهای تولیدی را تا حد زیادی رفع کند و در این زمینه، رفع تحریم از سیستم بانکی نیز بسیار مهم است. حائری با بیان اینکه موضوع پیوستن به سازمان تجارت جهانی نیز یکی از محورهای برنامه وزیر پیشنهادی صنعت است، گفت: پیوستن به WTO نقش مهمی در افزایش سطح تجارت ایران با کشورهای دیگر به ویژه کشورهای همسایه خواهد داشت و باعث می‌شود تا به راحتی مورد تحریم قرار نگیریم. رفع موانع و محدودیت اینترنت برای توسعه تجارت الکترونیک نیز از مسائل مهمی است که به عنوان یکی از محورهای برنامه نعمت‌زاده مطرح شده است.

نقاط ضعف حائری در مورد نقاط ضعف برنامه وزیر پیشنهادی صنعت نیز گفت: در برنامه پیشنهادی نعمت‌زاده در مورد راهکارهای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها موضوعی مطرح نشده و مشخص نیست که در دولت جدید سهم بخش صنعت از یارانه‌ها به چه صورت محقق خواهد شد. همچنین دولت جدید باید در مورد وضعیت بازپرداخت بدهی ارزی صنایع تصمیم‌گیری کند زیرا طبق بخشنامه بانک مرکزی، صنعتگران بدهکار باید بدهی ارزی خود را به نرخ ارز مبادله‌ای بازپرداخت کنند. دبیر انجمن نساجی افزود: این در حالی است که وام ارزی دریافتی توسط صنعتگران با نرخ دلار حدود 800 تومان دریافت شده که در حال حاضر بازپرداخت آن با نرخ مبادله‌ای برای صنعتگران سخت خواهد بود. به گفته وی، قرار بود زمان بازپرداخت این تسهیلات دو برابر شود که این مسئله در هیئت دولت مورد پیگیری قرار داشت ولی از طریق اتاق بازرگانی نیز اقداماتی در جریان بود تا بخشنامه بانک مرکزی به طور کلی لغو شود. امیدواریم این بخشنامه لغو شود تا صنعتگران بدهی ارزی خود را با همان نرخ دریافتی بازپرداخت کنند.

جلسه بررسی صلاحیت مجلس شورای اسلامی[ویرایش]

جلسه بررسی صلاحیت نعمت زاده به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت در عصر روز چهارشنبه 23 مرداد سال 92 آغاز و در صبح روز پنجشنبه 24 مرداد ماه ادامه یافت. در پایان صحبتهای مخالفان و موافقان وی دفاعیه خود را بیان کرد.

کائیدی در مخالفت با وزیر پیشنهادی صنعت: نعمت‏زاده می تواند مشاور خوبی برای صنعت باشد علی کائیدی نماینده مردم پل‌دختر که در جلسه علنی عصر روز 23 مرداد، در مخالفت با گزینه پیشنهادی رئیس‌جمهور برای وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت که حماسه سیاسی باید زمینه حماسه اقتصادی باشد تا مشکلات اقتصادی کشور حل شود... اینکه آقای نعمت‌زاده بعد از چندین سال بخواهد به وزارت صنعت برگردد، بحثی است که بنده به آن انتقاد دارم گرچه به آقای نعمت‌زاده احترام می‌گذارم و شأن ایشان را شخصیت مورد احترام و پاکدستی می‌دانم اما جای ایشان در اتاق فکر وزارت صنعت و معدن است نه در رأس وزارتخانه... وی با بیان اینکه نکته و اشکال سیاسی به نعمت‌زاده ندارد و او را انسانی پاکدست می‌داند تصریح کرد: وزارتخانه فعلی صنعت و معدن و تجارت وزارتخانه سال 68 نیست، این وزارتخانه متشکل از 4 وزارتخانه شده است... وی با بیان اینکه نعمت‌زاده برنامه‌ای برای وضعیت خودرو و حل مشکلات خودروسازان ندارد، گفت: چرا آقای نعمت‌زاده نباید برنامه‌ای برای بهبود وضعیت خودروسازی و خودروسازان داشته باشد، چراکه اکنون خودرو به کالایی لوکس تبدیل شده است.

شریعتی در موافقت با وزیر پیشنهادی صنعت: نعمت‌زاده توانمندترین وزیر پیشنهادی کابینه است در ادامه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت، شریعتی نماینده بهبهان پشت تریبون مجلس قرار گرفت. نماینده مردم بهبهان در مجلس با رد ادعای کلی‌گویی در برنامه مطرح شده از سوی نعمت‌زاده برای وزارت صنعت، معدن و تجارت، ‌تصریح کرد: وی برنامه‌های دقیقی اعلام کرده و به قولی انشاء ننوشته؛ این برنامه افقی را در اختیار قرار می‌دهد که مجلس می‌تواند با توجه به آن به بررسی کار این وزارتخانه در آینده بپردازد... وی بهبود فضای کسب و کار، سازمان‌دهی قوانین و مقررات و توجه به صادرات و واردات را از نقاط شفاف اعلام شده در برنامه نعمت‌زاده خواند و تأکید کرد: انتخاب نعمت‌زاده برای این وزارتخانه فرصت‌ آفرین است، چون وی دارای حسن شهرت و قاطع است... نماینده موافق وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت، نعمت‌زاده را توانمندترین وزیر پیشنهادی از سوی دولت خواند و افزود: وی با برنامه‌اش نوید برنامه‌ریزی تولید را داده و درک صحیح از صنعت، خبره بودن در حوزه تولید و دارای مقبولیت بودن در بخش خصوصی از ویژگی‌های نعمت‌زاده است...

قربانی در مخالفت با وزیر پیشنهادی صنعت،‌ معدن و تجارت: کاش رئیس‌جمهور از نعمت‌زاده در جای بهتری استفاده می‌کرد محمدحسین قربانی نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی عصر روز 23 مرداد ماه، در مخالفت با وزیر پیشنهادی صنعت،‌ معدن و تجارت گفت: مخالف من با وزارت آقای نعمت‌زاده به معنی مخالفت با برنامه‌های آقای روحانی نیست. این نماینده مردم در مجلس محمدرضا نعمت‌زاده را از سرمایه‌های کشور و نظام توصیف کرد و ادامه داد: ای کاش با توجه به شرایطی که وی دارد رئیس‌جمهور از وجود آقای نعمت‌زاده در جای مناسب‌تری بهره می‌برد. آقای نعمت‌زاده! شما در برنامه اول و دوم توسعه تمام سرمایه‌گذاری‌های بزرگ که اکثرا در این برنامه با دلار 7 تومانی بوده است را فقط به چند استان هدایت کرده‌اید و عدالت در توزیع سرمایه و ثروت را رعایت نکردید... قربانی با بیان اینکه محمدرضا نعمت‌زاده اعلام کرده خودروسازی در ایران انحصاری نیست، افزود: وقتی می‌گوییم در انحصار نیست، یعنی یک صنعت رقابتی است، آیا واقعا این صنعت در ایران رقابتی است؟ ‌البته همه می‌دانند صنعت خودروسازی در کشور ما در انحصار دو شرکت است...

حسن‌پور در موافقت با وزیر پیشنهادی صنعت و معدن: آقای نعمت‌زاده برای صنعت و معدن کشور یک برند بین‌المللی است شهباز حسن‌پور نماینده مردم سیرجان در موافقت با وزیر پیشنهادی وزارت صنعت و معدن در ابتدا از آقای روحانی به سبب انتخاب و معرفی کابینه بسیار مطلوب تشکر کرد و گفت: در رابطه با آقای نعمت زاده باید بگویم که وی یک برند بین‌المللی برای صنعت و معدن کشور است و همه سرمایه‌های اصلی و نیروهای متخصص کشور در این حوزه و تمام معادن کشور را مانند کف دستش خوب می‌شناسد... وی با اشاره به اینکه آقای نعمت‌زاده نه تنها پدر صنعت ایران بلکه دایره‌المعارف عظیمی از ویژگی‌ها و مقدورات صنعت کشور هستند، تأکید کرد: از آقای نعمت‌زاده برای پذیرش سمت وزارت صنعت و معدن باید تشکر کنیم... حسن‌پور در پاسخ به برخی نمایندگان که سن آقای نعمت‌زاده را برای پذیرش این سمت بالا می‌دانند، گفت: چرا به جملات بزرگان صنعت و معدن توجه نمی‌کنید، خدا را شاهد می گیرم اکثر قریب‌به اتفاق کسانی که سال‌ها در کمیسیون صنعت و معدن مجلس خدمت‌کرده‌اند از جمله آقای نوروز ‌زاده، سید‌حسن هاشمی، رجب رحمانی از ایشان حمایت کرده‌اند و همچنین رئیس شورای اصناف کشور نیز از من تقاضا کرد که خوشحالی اصناف کشور را به اطلاع شما برسانم.

حکیمی در مخالفت با گزینه پیشنهاد وزارت صنعت: نعمت‌زاده با کهولت سن و ناراحتی قلبی توانایی اداره وزارت صنعت را ندارد عطاءالله حکیمی نماینده مردم رودبار که در مخالفت با گزینه پیشنهادی رئیس جمهور برای وزارت صنعت، معدن و تجارت در صحن علنی عصر روز 23 مرداد، اظهار داشت: آقای نعمت‌زاده مدیرعامل پتروشیمی یاران بودند که در این دوران تخلفاتی در پتروشیمی رخ داده که ایشان باید پاسخگوی آن باشند... حکیمی با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت نیازمند تحرک، تلاش است، به کهولت سن نعمت‌زاده اشاره کرد و گفت: ایشان علاوه بر کهولت سن ناراحتی‌های قلبی و دیگر ناراحتی‌ها دارند که باید پاسخ بدهند چگونه می‌توانند وزارتخانه کشور را با این شرایط اداره کنند... حکیمی در ادامه گفت: نعمت‌زاده با یک شرکت خارجی در حالی قرارداد می‌بندد که این قرارداد در دولت آقای احمدی‌نژاد وقتی انجام می شود با 330 میلیون یورو که معادل فعلی آن یک میلیارد دلار است صرفه‌جویی می‌شود لذا آقای نعمت‌زاده باید بابت حیف و میل بیت‌المال نیز پاسخگو باشد...

تمیمی در مخالفت با وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت: نعمت‌زاده در وزارت صنایع پیکان تحویل گرفت، پیکان تحویل داد عبدالله تمیمی نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی عصر روز 23 مرداد، پارلمان در سخنانی به عنوان مخالف محمدرضا نعمت‌زاده وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت، اظهار داشت: برخی وزرای پیشنهادی آقای روحانی ایده‌آل نیستند، باید بگویم بنده مخالف شخصیت قابل احترام آقای نعمت‌زاده نیستم بلکه به برخی برنامه‌های وی منتقدم، باید پرسید آیا آقای نعمت‌زاده توانایی هدایت وزارتخانه عریض و طویل صنعت، معدن و تجارت را دارد، دراین باره چند مطلب قابل طرح است. تمیمی خاطرنشان کرد: موضوع اول سن آقای نعمت‌زاده است، او نزدیک به 70 سال سن دارد، درست است که در چنین سن و سالی، آقای نعمت‌زاده کوله‌باری از تجربه همراه دارد اما باید پرسید با توجه به سن بالای آقای نعمت‌زاده، او چقدر می‌تواند در وزارت صنعت، معدن و تجارت وقت بگذارد؟ تمیمی با انتقاد از برنامه‌های نعمت‌زاده، گفت: در برنامه پیشنهادی آقای نعمت‌زاده، فقط در حوزه صنعت، مطالبی ذکر شده و به حوزه معدن اشاره‌ای نشده است، برنامه آنچنانی در حوزه معدن وجود ندارد بخصوص اینکه با مشکلات عدیده‌ای در حوزه معدن مواجه‌ایم، ما در حوزه تجارت،‌مشکلات و معضلات زیادی داریم،‌چرا در این دو حوزه، برنامه روشنی توسط وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت ارائه نشده است...

انصاری در موافقت با وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت: انتخاب نعمت‌زاده آثار تخریبی تحریم‌ها را کم می‌کند جلسه صبح روز 24 مرداد، مجلس با ادامه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی برای وزارت صنعت، معدن و تجارت و با قرار گرفتن محمدسعید انصاری نماینده آبادان در موافقت با وزیر پیشنهادی آغاز شد. انصاری با بیان اینکه بر خود واجب می‌دانم که امروز از دولتی که فردی شجاع در رأس آن قرار دارد حمایت کنم گفت: به جرأت می‌توانم بگویم یکی از بهترین دولت‌ها بر سر کار آمده و رئیس جمهور بر اساس واقعیت‌ها کار را انجام می‌دهد... وی نعمت‌زاده را پدر پتروشیمی ایران خواند و تصریح کرد: در سالی که حماسه سیاسی با حضور مردم در انتخابات انجام می‌شد، اکنون نوبت نمایندگان مردم و دولت است که نقش خود را ایفا کند... ایشان با بیان اینکه در شرایط فعلی فرصت آزمون و خطا نداریم اظهار داشت: هم اکنون باید با بکارگیری فردی امتحان پس داده و متعهد آثار تخریب تحریم‌ها را کم کنیم... وی با یادآوری خدمات نعمت‌زاده در بخشهای مختلف ادامه داد: البته نباید این نکته را فراموش کرد که یک وزارتخانه تنها با یک وزیر اداره نمی‌شود و این فرد باید کسی باشد که در میان بخش خصوصی و دیگر نهادهای صنعتی دارای مقبولیت باشد...

حسینی در موافقت با وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت: مسائل مطرح شده در مورد نعمت‌زاده را به طور قوی تکذیب می‌کنم سید شریف حسینی نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی صبح روز 24 مرداد، در موافقت با وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت گفت: صحبت‌هایی که نمایندگان مخالف در رابطه با نعمت‌زاده مطرح کردند حتی برای برخی دستگاه‌های نظام نیز مشکل‌ساز می‌شود زیرا اگر این صحبت‌ها صحت داشته باشد چطور دستگاه قضا نمی‌تواند این همه مشکل را حل کند... مطالبی که مخالفان مطرح کردند به طور قوی تکذیب کرده و مسئولیت آن را نیز بر عهده می‌گیرم... نمایندگان مخالف از ارتباط سرمایه گذار کویتی با نعمت‌زاده سخن گفتند در حالی که هیچ ارتباطی وجود نداشته و حتی نعمت‌زاده در برابر سرمایه‌گذار کویتی مقاومت کرده است...

دفاعیات نعمت زاده، وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت: تا به حال سکته قلبی نداشتم/ما قرار نیست در وزارت صنعت کارگری کنیم محمدرضا نعمت‌زاده وزیر پیشنهادی برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت در صحن علنی مجلس در صبح روز 24 مرداد ماه، در دفاع از خود گفت: ... بعضی از دوستان سن یا ناتوانی من مطالبی را مطرح کردند و به عنوان نمونه دیروز فردی از من می‌پرسید شما چند بار سکته قلبی داشته‌اید، من گفتم تاکنون اتفاق رخ نداده و اگر این چنین بود به صورت شفاف در صحن مجلس آن را مطرح می‌کردم و باید بگویم آن چه که در مورد من بوده، کم‌ لطفی بوده است. ایشان با بیان اینکه برنامه برای وزارت صنعت شاید تنها برنامه‌ای باشد که اهداف کمیّ در آن ذکر شده، اظهار داشت: برخی از دوستان گفتند که آیا این برنامه کمی در برنامه پنجم نیز هست، من گفتم نه. این‌ها برنامه‌های ریز صنعت است و برنامه پنجم با این جزئیات به مقوله صنعت نپرداخته است. ما حتی سعی کردیم اهداف کمی را با توجه به مشکلاتی که شما به آن واقفید و علی‌رغم مسائلی که در کنترل و در اختیار ما نیست در برنامه ذکر کنیم و انشاءالله پیگیر خواهیم بود تا آنها عملیاتی شود. وظیفه اول بنده و همکارانم چاره‌اندیشی برای برطرف کردن مشکلات موجود صنعت و معدن کشور است و مهمترین هدف بنده استفاده از سرمایه‌های موجود برای برطرف کردن مسائل مالی، ارزی و مدیریتی این عرصه است. وظیفه دوم، تأمین کالاهای اساسی و نهاده‌های دامی کشور است و انشاءالله تا آخر سال هیچ افزایش قیمتی از محصولات نهایی و واسطه‌ای نخواهیم داشت و در این زمینه همکاری اصناف را نیاز داریم. وزیر پیشنهادی وزارت صنعت،‌معدن و تجارت در ادامه با بیان اینکه توجه به معادن و صنایع معدنی اولویت بعدی این وزارتخانه است، گفت: ما از نظر پتانسیل معادن رتبه 10 جهان را داریم اما از نظر تولیدات معدنی بسیار عقب هستیم که باید با انجام مطالعات در این زمینه تلاش وافری داشته باشیم... بحث بعدی توجه به صنایع دستی و بخصوص فرش ایرانی است که ما در این زمینه پتانسیل‌های خوبی داریم که زمینه ایجاد اشتغال و انتقال فرهنگ ایرانی بسیار مؤثر است... نعمت‏زاده ضمن پاسخ به سؤالات مخالفان خود در پایان گفت: من این توانمندی را در خود می‌بینم تا بتوانم با کمک شما مشکلات عرصه صنعت، معدن و تجارت را برطرف کنم و اگر توفیق شد تمام تلاشم را در این جهت انجام خواهم داد.

رأی اعتماد مجلس به نعمت‏زاده[ویرایش]

حسن روحانی رئیس‌جمهور عصر روز پنجشنبه 24 مرداد پس از پایان بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی‌اش در صحن علنی مجلس در سخنانی، گفت: برای وزارت صنعت، مهندس نعمت زاده انتخاب شد که به حق فردی شایسته و جزو افراد کم نظیر در بخش صنعت است و می‌تواند در این بخش حتماً نشاط جدیدی را به وجود آورند. او می‌تواند فعالیت بخش صنعت، بلکه معدن و تجارت را به عهده بگیرد. انشاءالله شاهد شکوفایی این وزارتخانه خواهیم بود.

رأی اعتماد مجلس به محمدرضا نعمت‏زاده جهت تصدی پست وزارت صنعت، معدن و تجارت در پایان جلسه بررسی صلاحیت وزرای رئیس جمهور در 24 مرداد سال 1392، محمدرضا نعمت‌زاده وزیر پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت با 199 رأی موافق، 60 رأی مخالف و 24 رأی ممتنع از مجموع 283 نماینده حاضر در صحن، رأی اعتماد گرفت.