غلامحسین کرباسچی

از پرتال جامع مسئولین جمهوری اسلامي ايران
نسخهٔ تاریخ ‏۲۲ سپتامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۴:۳۷ توسط Admin (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو
غلامحسین کرباسچی


غلامحسین کرباسچی، شهردار تهران در سال های 1368 تا 1377. وی در سال 77 به اتهام جرایم مالی محاکمه و به 3 سال حبس و 10 سال محرومیت از مشاغل دولتی و جزای نقدی محکوم شد.


زندگینامه غلامحسین کرباسچی فرزند آیت الله محمدصادق کرباسچی در سال 1332 در قم متولد شد. پس از پایان تحصیلات ابتدایی به حوزه علمیه قم پیوست و در مدرسه علمیه حقانی مشغول به تحصیل گردید. وی از با استعداد ترین طلبه ها بود. او در همین زمان فعالیت سیاسی را در مخالفت با حکومت پهلوی آغاز نمود. پدرش آیت الله کرباسچی (ملقب به تهرانی) از یاران مورد اعتماد امام خمینی (ره) بود. او همزمان با تحصیلات فقه و اصول در دانشگاه نیز تحصیل نمود.فعالیت‌های سیاسی-اجرایی[ویرایش]

در دوران جنگ نماینده امام خمینی (ره) در ژاندارمری جمهوری اسلامی بود. پس از پایان جنگ در سال 1368 از استانداری اصفهان به شهرداری تهران منتقل شد و دوباره طرح جامع شهر تهران را که در زمان شهرداری غلامرضا نیک‌ پی طرح‌ ریزی شده ‌بود ادامه داد. از جمله کارهای دیگر وی ساخت متروی شهر تهران بود. او در دوران شهرداری تهران و در جریان اقدامات خود از حمایت آیت الله هاشمی رفسنجانی بر خوردار بود. در دوران وی برای اولین بار شهردار تهران در هیات دولت در کنار وزرا و معاونان رییس جمهور حضور یافت. در آستانهٔ برگزاری انتخابات مجلس پنجم، وی به همراه عده‌ای دیگر از وزرا و معاونان هاشمی رفسنجانی، حزب کارگزاران سازندگی را تاسیس کرد و در کنار جامعهٔ روحانیت مبارز تهران به ارائه لیست انتخاباتی پرداخت. پس از کناره گیری وزرای دولت آیت الله هاشمی رفسنجانی از حزب کارگزاران ، غلامحسین کرباسچی عملاً بعنوان چهرهٔ اول حزب مطرح شد. تأسیس مؤسسه همشهری و انتشار روزنامه همشهری و نشریات و ویژه نامه‌های وابسته به آن و راه اندازی فرهنگسراها و خانه‌های فرهنگ در تهران از اقدامات وی بود.

محاکمه[ویرایش]

در سال 1377 در دومین سال دورهٔ اول ریاست جمهوری سید محمد خاتمی، کرباسچی که همراه حزب کارگزاران سازندگی از طرفداران کلیدی خاتمی در انتخابات دوم خرداد 1376 بود، به همراه عدهٔ دیگری از معاونانش و شهرداران مناطق تهران دستگیر و بازجویی شد. کرباسچی از سوی قاضی غلامحسین محسنی اژه‌ای به اتهام جرایم مالی محاکمه و به 3 سال حبس و 10 سال محرومیت از مشاغل دولتی و جزای نقدی محکوم شد. وی از جمله متهم به استفاده از امکانات شهرداری تهران در جهت حمایت از کاندیدای خاص در انتخابات هفتم ریاست جمهوری بود. وی پیش از محاکمه به اتهام اختلاس مدتی را در بازداشت گذراند.

پس از آزادی[ویرایش]

کرباسچی سرانجام پس از طی نزدیک دو سال حبس، از زندان آزاد شد. به فعالیت‌های غیر دولتی مشغول شد. در اسفند سال 1385 دادگاه مطبوعات، روزنامه هم‌میهن را که کرباسچی مدیر مسئول آن بود، از اتهاماتی که در سال 1379 مبنای توقیف آن شده بود تبرئه کرد. این روزنامه از اواخر اردیبهشت 1386 به سردبیری محمد قوچانی دوباره منتشر شد.

انتخابات ریاست جمهوری 88[ویرایش]

او در انتخابات ریاست جمهوری سال 88 از نامزدی مهدی کروبی حمایت کرد و به عنوان معاون اول او در صورت پیروزی معرفی شده بود.