عیسی سحرخیز

از پرتال جامع مسئولین جمهوری اسلامي ايران
نسخهٔ تاریخ ‏۱۹ سپتامبر ۲۰۱۴، ساعت ۰۸:۵۰ توسط Admin (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو
عیسی سحرخیز، مدیر کل مطبوعات داخلی در وزارت فرهنگ و ارشاد دولت خاتمی. وی در انتخابات 88 رياست جمهوری جزو 6-5 نفر اصلی گرداننده ستاد كروبی بود که از پس از بازداشت مدعی شکنجه در زندان شد.

زندگینامه[ویرایش]

عیسی سحرخیز 10 بهمن 1332 در آبادان به دنیا آمد در شش سالگی همراه با خانواده به کرج رفت. او تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در کرج گذراند، در تیرماه سال 1357 ازدواج کرد و به تهران آمد و در سال 1358 در رشتهٔ اقتصاد از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد. او دارای دو فرزند به اسم‌های مهتاب و مهدی است.

خبرنگاری[ویرایش]

سحرخیز از سال 1361 به عنوان خبرنگار و کارشناس اقتصادی در خبرگزاری رسمی دولت ایران (ایرنا) فعالیت داشت.در سال 1359 با آغاز دفاع مقدس به عنوان خبرنگار عازم جبهه شد. او در تمام این دوران در سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی به کار ادامه داد و به عنوان نفر دوم سازمان، قائم مقام مدیر عامل و معاون خبر سازمان بود. سحرخیزچند سالی را هم به عنوان رئیس دفتر خبرگزاری در سازمان ملل بود.

مدیرکل مطبوعات داخلی[ویرایش]

با انتخاب محمد خاتمی به‌عنوان رئیس جمهور در سال 1376 به ایران بازگشت و به‌عنوان مدیر کل مطبوعات داخلی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشغول گشت. مدتی نیز مدیر مسئول نشریه آفتاب و اخبار اقتصاد بود که هر دو به دلیل تخلفات عدیده تعطیل شدند. چند سالی هم به‌عنوان مدیر عامل انتشارات قلم به‌فعالیت پرداخت.

ماشین چاپ سلطنت طلبان[ویرایش]

يك سلطنت طلب فراری از ارتباط ممتد خود با عيسی سحرخيز (مديركل مطبوعات داخلي ارشاد در دولت اصلاحات) خبر داد. این فرد با تمجيد از سرويس دهی های سحرخيز به عناصر ضدانقلاب، وی را همرزم معرفی كرد و نوشت: سحرخيز در دوران خاتمي روزنامه اخبار اقتصاد را منتشر كرد. من هم دلشاد از راه افتادن نشريه ای اصلاح طلب. اما ترديد داشتم كه اگر مقاله ای برای او بفرستم چاپ كند. به هر حال مقالاتم را برای عيسي فرستادم و او آنها را چاپ كرد. سحرخيز سپس ماهنامه آفتاب را منتشر كرد. حالا بيش از پيش خواهان همكاری با او بودم. مقاله ای فرستادم كه چاپ شد. سپس مقاله ديگری فرستادم اما مهم تر مقاله سومي بود كه بسيار می خواستم در ايران چاپ شود اما من گمان نمي كردم شدنی باشد اما عيسی با شيردلی در برابر فشار ارتجاع، آن را چاپ كرد. وی اضافه می كند: سحرخيز در انتخابات شيردلانه عليه تقلب ايستاد. او در سنگر مديركل مطبوعات داخلی هم رزمنده بود. وی درعين حال مي نويسد: شايد نوشتن اين نوشته دوستی خاله خرسه باشد چرا كه حالا سازمان اطلاعات همين يك كلمه را تبديل به مدرك جديدی عليه عيسی می كنند و می نويسند فلانی اعتراف كرد در ارتباط با سحرخيز بوده است. حمایت از نامزدی ساواکی ها، بهایی ها و هم جنس بازها اين پادوی سلطنت طلبان البته تلاش كرده به بهانه نوشته مذكور برای خود نيز نوشابه باز كند وگرنه سحرخيز غير از خيانت همكاری با عناصر سلطنت طلب، عار حمايت عناصر بدنام تر از اين را هم به جان خريده و اعلام كرده بود از نامزدی ساواكي ها، بهايی ها و حتی هم جنس بازها حمايت مي كند. سحرخيز در عين حال با اوج گرفتن اعتراض ها، به توجيه و تكذيب اظهارات خود پرداخت.

حمله به ساختار نظام اسلامی برای یک لقمه نان![ویرایش]

آبان ماه 87 عيسی سحرخيز مدير مسئول روزنامه های زنجيره ای در دوران اصلاحات و همكار رسانه های ضدانقلاب به دريافت پول از رسانه های دشمن در قبال مصاحبه با آنها اعتراف كرد. سحرخيز در يادداشتی كه در سايت ضدانقلابی «روز آنلاين» ظاهراً به منظور اعتراض به كنترل تردد عناصر برانداز به كشور نوشت، اعتراف كرد كه هدف او و دوستانش از حمله به ساختارهای نظام اسلامی و زير سؤال بردن فرهنگ اسلامی ملت ايران از طريق رسانه های ضد انقلاب و «برون پايه»، «كسب لقمه ای نان» است.

انشعاب در اصلاحات و پیشنهاد نظرسنجی[ویرایش]

وی مدعی بود انتخابات رياست جمهوری آينده با انتخابات گذشته تفاوت هايی دارد از جمله اين كه اصلاح طلبان پذيرفته اند در بين خودشان انشعاب و انشقاق وجود نداشته باشد. و داشتن چند نامزد به ضرر آنهاست. حمایت از ورو د کروبی: وی با بيان اين كه مي توان با الگو گرفتن از انتخابات كشورهای صاحب دموكراسی، كانديدای نهايي جريان های اصلاح طلب را مشخص كرد، اظهار داشت: ورود كروبی نه تنها منفی نيست و مشكلی را ايجاد نمی كند بلكه يك گام به جلو و در راستای حركت دمكراتيك در كشور است. مخالفت با نظرریش سفیدان اصلاحات: سحرخيز تشكيل لويی جرگه ای از ريش سفيدان اصلاح طلب برای تعيين كانديدای واحد را عملی عقب مانده دانست و گفت: نظرسنجی انتخاباتی می تواند راهكار مناسبی برای تعيين كانديدای واحد باشد. انجام نظر سنجی: نظرسنجی انتخاباتی هم بايد در ميان توده مردم و هم در بين نخبگان جامعه، اعم از نمايندگان احزاب سياسی و روزنامه نگاران انجام پذيرد و با اين كار مشخص می شود، اقبال عمومی به سمت كدام كانديدا است. اينكه گفته شود «نظرسنجي را ده شاهي هم قبول ندارم» در حالي كه در اين نظرسنجي كانديداي حزب اعتمادملي هم شركت می كند، سخن منطقی نمی تواند باشد. وی با بيان اينكه بايد همه احزاب اصلاح طلب به سازوكار دموكراتيكی كه تعيين می كنند، وفادار بمانند، گفت: اگر حزب اعتماد ملی در ميانه راه بر توافقات قبلی پشت پا بزند هزينه سنگينی را خواهد پرداخت كه در ميان افكارعمومی جايگاه خود را از دست خواهد داد به همين دليل بعيد است اين حزب بر توافقات شان با ساير احزاب اصلاح طلب پايبند نباشد. من نسبت به سازوكاری كه اصلاح طلبان برای تعيين كانديدای واحد در پيش گرفته اند، خوشبين هستم و معتقدم در صورت پايبندی به سازوكار تعيين شده، كانديدای واحد انتخاب خواهد شد. وی با بيان اينكه كانديدای واحد اصلاح طلبان بايد مورد اقبال افكارعمومی قرار بگيرد، اظهار داشت: برآوردهای اوليه نشان می دهد اگر خاتمی تصميم به حضور در انتخابات بگيرد با توجه به نوع رفتاری كه افكارعمومی نسبت به وی دارند، كروبی شانسی برای حضور در صحنه نخواهد داشت اگر خاتمی نيايد، كروبی خود را محور ائتلاف می داند و قسمتی از جريان اصلاح طلب از وی حمايت خواهد كرد.

مسئول ستاد کروبی[ویرایش]

وی در انتخابات 88 رياست جمهوری جزو 6-5 نفر اصلي گرداننده ستاد كروبی بود با این وجود سحرخیز معتقد بود که اگر خاتمی بیاید کروبی کناره گیری می کند، احتمالی که کروبی آن را با قاطعیت رد کرده بود. مهر ماه 87 عيسی سحرخيز از چهره های جريان اصلاحات بركنار رفتن كروبی و ديگر كانديداهای مطرح اصلاح طلب در صورت آمدن خاتمی به عرصه انتخابات تاكيد كرد. سحرخيز در گفت وگو با ايلنا، با ارزيابی وضعيت جريان اصلاح طلب در پی كانديداتوری مهدی كروبی از سوی حزب اعتماد ملی گفت: پيش بينی می شد كه كروبی وارد صحنه انتخابات شود و اعلام كانديداتوری وی به نوعي پيشگيری از ورود خاتمی به عرصه انتخابات است. واقعيت اين است كه كروبی در اعلام كانديداتوری اش كار درستی كرده است و ساير اصلاح طلبان هم اگر نامزدهای خودشان را مطرح كنند، كار درستی انجام داده اند و تنور انتخابات را داغ كرده اند.

حضور فعال در فتنه 88 و بازداشت[ویرایش]

در جریان فتنه 88 او نیز به دلیل حضور فعال در آن و همکاری نزدیک با سران فتنه در 12 تیرماه 1388 دستگیر و راهی زندان شد. وی که از عملکرد خودش آگاهی داشت در تلاش بود تا فرار کند از این رو در مصاحبه با اشپیگل می گوید: «من مدام در حال فرار هستم و خانه عوض می‌کنم. تلفن موبایلم را هم بیش از یک ساعت در روز باز نمی‌گذارم تا نتوانند مرا را ردیابی کنند، اما احتمال اینکه هر لحظه مرا دستگیر کنند، وجود دارد.» سحرخیز، در اواخر شهریور سال 1392، برای گذراندن دوران درمان از زندان آزاد شد.

دروغ شکنجه[ویرایش]

پس از بازداشت سحر خیز به مانند همیشه ضد انقلاب مدعی شد که وی را در زندان شکنجه کرده اند! در این رابطه اما يك پايگاه وابسته به اپوزيسيون خارج نشين با اشاره به فزوني گرفتن خبرسازي و جا زدن آرزوها و خيالات خود جاي خبرهاي طيفي از رسانه هاي ضدانقلاب نوشت: دست نكشيدن جريان سبز از تاكتيك راهپيمايي حتي بعد از عاشوراي 88 باعث بن بست شد اما به جاي پذيرش اين بن بست، كساني به جنبش خبرسازي روي آوردند تا جايي كه از طريق اخبار اغراق آميز، جلوه حضور را بيش از آنچه هست نشان دهيم تا شايد همراهان خاموش را نيز تحريك به حضور در راهپيمايي فرا كنند، اما واقعيت چيز ديگری بود كه مردم به چشم ديدند و آن را لمس كردند. بارها در مورد زندانيان اخبار غيرواقعی منتشر شد كه آنها و خانواده هايشان را دچار مشكلات مضاعف كرد. برای نمونه خبر «جرس» در خصوص وضعيت عيسی سحر خيز در بيمارستان. در آن خبر گفته شده بود« چهار مامور امنيتی به صورت دائمی در اتاق كوچكی كه تخت سحرخيز در آن قرار دارد، مراقب او و روابط اش هستند. قابل توجه است كه با وجود ضعف جسمی و بيماری های مختلف سحرخيز، دست و پای او در اغلب ساعات شبانه روز به صورت ضربدری به تخت زنجير شده است.» ولی به گواه همه آنها كه به راحتی ايشان را ملاقات كردند از جمله نگارنده، چنين مسئله ای حقيقت نداشت.