علی کردان

از پرتال جامع مسئولین جمهوری اسلامي ايران
پرش به: ناوبری، جستجو
عوضعلی کردان معروف به علی کُردان متولد سال 1337، وزیر کشور دولت محمود احمدی‌نژاد که بدلیل ابهام در مدرک تحصیلی 3 ماه بعد از رسیدن به سمت وزرات، استیضاح و برکنار شد.وی یکسال بعد از استیضاح در 51 سالگی درگذشت.

زندگینامه

علی كردان اول آبان 1337 ‬هجری شمسی در یكی از روستاهای توابع شهرستان ساری در خانواده‌ای متدین و كشاورز متولد شد. وی دوران تحصیلات ابتدایی را در همان روستا سپری كرد و پس از آن به شهرستان ساری رفت و دوره‌های تحصیلی را با موفقیت پشت سر گذاشت. ‬

فعالیت ها و سوابق اجرایی

پاسدار كمیته انقلاب اسلامی استان مازندران و از موسسین سپاه استان عضو شورای فرماندهی سپاه استان مازندران ‪‬ مسئول اطلاعات و تحقیقات سپاه پاسداران مازندران ‪‬دادیار و حانشین دادستان ساری ‪ جانشین دادستان آمل در غائله ششم بهمن سال 60 ‪‬دادستان شهرهای هشت پر، آستارا و خلخال به امر شهید قدوسی فرماندار علی آباد كتول در استان گلستان ‪‬ فرماندار گنبد كاوس در واقعه غائله گنبد و معزول در وزارت آقای محتشمی مسئولیت در ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) مسئولیت در نهاد ریاست جمهوری دوران مقام معظم رهبری ‪‬ مسئولیت در شورای عالی دفاع و پیگیری مسائل مربوط به جنگ در استان ها حضور در عملیات‌های متعدد در جبهه‌های جنگ در پس از بمباران سردشت ( اولین گروه به اتفاق هیات حقوق بشر سازمان ملل متحد به عنوان مسئول طرف ایران عازم شد و در تنظیم گزارش علیه عراق و سند ماندگار جمهوری اسلامی نقش موثری داشت) معاون اداری و مالی سازمان مسكن ‪ ‬معاون و قائم مقام سازمان ثبت اسناد و املاك كشور قائم مقام سازمان ایرانگردی و جهانگردی ‪‬معاون اداری و مالی سازمان صدا و سیما معاون امور مجلس و استان‌های صداو سیما ‪ ‬معاون وزیر كار و امور اجتماعی ‪‬رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای ‪‬ قائم مقام وزیر نفت سمت‌های جنبی و عضویت در مجامع و شوراها و كمیته ها : مجمع مشورتی حقوقی شورای نگهبان عضو كمیته حقوقی مجمع تشخیص مصلحت نظام عضو شورای عالی آموزش و پرورش ‪‬ عضو هیات نظارت بر صدا و سیما عضو هیات تطبیق مصوبات مجلس با دولت در دوره ششم و هفتم ‪ ‬رییس كمیته كاهش تقاضای مواد مخدر

ورود به وزرات کشور و استیضاح بعد از 3 ماه

بعد از کنار گذاشنه شدن مصطفی پور محمدی از سمت وزارت کشور احمدی نژاد کردان را به عنوان جانشین او به مجلس معرفی کرد مجلس به او رای اعتماد داد و کردان به وزارت کشور رفت. اما 3 ماه بعد از ورود به وزارت کشور ابهامات موجود در مدارک تحصیلی زمینه استیضاح وی را فراهم کرد و یکی از جنجالی ترین استیضاح های تاریخ مجلس را رقم زد و کردان از وزارت کشور رفت. در واکنش به این سخنان محمود احمدی نژاد مدرک تحصیلی وی را کاغذ پاره‌ای نامید که برای خدمت به مردم نیازی بدان نیست.

ماجرای ابهام در مدرک تحصیلی

چند روز پس از رای اعتماد مجلس به آقای کردان برای تصدی وزارت کشور، سایت "الف" منتسب به احمد توکلی، خبری درباره استعلام این سایت از دانشگاه آکسفورد منتشر کرد که می گفت مدرک دکترای آقای کردان جعلی است. در این میان عده ای دیگر از نمایندگان مدعی شدند که کردان مدرک فوق لیسانس هم ندارد. عبدالله جاسبی رییس دانشگاه آزاد نیز ارائه هر گونه مدرک تحصیلی به کردان را تکذیب کرد و گفت: خوشبختانه کردان از دانشگاه آزاد اسلامی هیچ گونه مدرک رسمی دریافت نکرده و هر چه پشت تریبون گفته شده دروغ است. پس از آن دانشگاه آکسفورد صحت مدرک دکترای افتخاری آقای کردان را تایید نکرد، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه ای به رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، خواستار تحقیق این کمیسیون با همکاری وزارت علوم درباره مدرک تحصیلی آقای کردان شد.

گزارش نهایی مجلس در مورد مدارک تحصیلی کردان

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی که ماموریت داشت درباره مدارک تحصیلی علی کردان وزیر کشور گزارشی را تهیه و به رئیس مجلس ارائه کند اعلام کرد که کردان هیچ مدرکی از اکسفورد و دانشگاه آزاداسلامی ندارد. علی عباسپور تهرانی در جلسه غیر علنی مجلس با تاکید بر‌اینکه برای تهیه گزارش از مراجع مختلف ازجمله وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامی استعلاماتی به عمل آمد تصریح کرد: «در مصاحبه‌ای نیز با خود آقای کردان اطلاعات لازم جمع آوری شد و گزارش آن دراختیار رئیس مجلس شورای اسلامی قرار گرفت واینک خلاصه آن با توجه به‌اینکه نام برخی افراد در متن گزارش آمده است در‌اینجا بیان می‌شود. رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: فردی که به نحوی با انتشارات دانشگاه اکسفورد مرتبط بوده مدرک دکترای افتخاری را داده است رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات در خصوص مدرک دکترای افتخاری کردان بیان داشت: «بعد از بررسی‌ها مشخص شد در حدود سال 76 فردی که به نحوی با انتشارات دانشگاه اکسفورد مرتبط بوده و درایران فعالیت داشته (اسم ومشخصات فرد موجود است) در تماس با آقای کردان پیشنهاد داده است تا در ازای ارائه مقاله‌ای با واسطه به وی مدرک دکترای افتخاری داده شود و آقای کردان نیز مقاله خود را ارائه می‌دهد و بعد از مدتی مدرکی که به امضای سه نفر از اساتید دانشگاه اکسفورد رسیده برای ‌ایشان ارسال می‌شود». نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: «طبق نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مدرک دکترای افتخاری کردان دال برطی روند متعارف دانشگاهی نیست واین مدارک ازاین دست با امضای رئیس دانشگاه اعتبار دارد و درنتیجه روشن گردید فرد واسط مدرکی که اعتبار رسمی نداشته به عنوان دکترای افتخاری به آقای کردان تحویل داده است». آقای کردان مدرک خود را پیگیری ننموده، دانشگاه آزاد هم مدرکی برای ایشان صادر نکرده وی درخصوص مدرک فوق لیسانس و لیسانس کردان نیز خاطرنشان کرد: «طبق نظر دانشگاه آزاد اسلامی و اطلاعاتی که خود آقای کردان در اختیار ما قرار داد مشخص شد در آغاز تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی که ورود به یک مقطع به مدرک مقطع پایین تر نیاز نداشت،‌ ایشان در واحد تهران جنوب در دوره‌های لیسانس و فوق لیسانس به طور همزمان واحدهایی را گذرانده است اما نه به طور کامل، و در عین حال پس از تصمیم مراجع قانونی ذی ربط برای ‌این گونه افراد و اعلام ترتیباتی که برای کسب ‌این مدارک وجود داشته آقای کردان مدرک خود را پیگیری نکرده و دانشگاه آزاد هم مدرکی برای آقای کردان صادر نکرده است». بر اساس‌این گزارش علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان قرائت گزارش عباسپور ضمن تشکر از او، اظهار داشت: «طبق وظیفه هیئت رئیسه مجلس و سوگندی که در‌ایین نامه خورده‌ایم وظیفه دیدیم که‌این موضوع مشخص شود و لازم بود براساس میثاقی که همه نسبت به اهداف انقلاب دارند و کارگزار نظام هستند مطالب روشن شود و در نهایت بر اساس مصالح تصمیم گیری شود.

واکنش کردان به گزارش مجلس

پس از گزارش مجلس علی کردان نامه ای خطاب به رئیس جمهوری مبنی بر عدم اطلاع از جعلی بودن مدرک فوق و شکایت از فردی که آن را در اختیار وی قرار داده، ارسال کرد. احمدی نژاد نیز در نامه‌ای به دستگاه قضایی برخورد با واسطه مربوطه در ارائه‌ این مدرک جعلی را خواستار شد.

استیضاح و برکناری

در تاریخ 14 آبان 1387 مجلس شورای اسلامی طرح عدم اعتماد به علی کردان را مورد مذاکره قرار داد و پس از سخنان موافقان و مخالفان این طرح و اظهارات علی کردان در دفاع از عملکرد خود، طرح عدم اعتماد با اکثریت قابل توجه نمایندگان حاضر در جلسه به تصویب رسید. محورهای استیضاح وزیر کشور به این شرح است: معتبر نبودن مدارك دكترای افتخاری وی از دانشگاه اكسفورد انگلستان و نیز مدرك كارشناسی ارشد از دانشگاه آزاد اسلامی،. دریافت حقوق با مدرك غیر معتبر عضویت در هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی با رتبه دانشیاری و با مدرك غیر معتبر حاشیه های جلسه استیضاح علی لاریجانی قبل از ورود به دستور و با اشاره غیر مستقیم به سخنان احمدی نژاد در روزهای گذشته مبنی بر غیرقانونی بودن استیضاح، استیضاح را دارای مبنای قانونی دانست که این گفته وی با عکس العمل مثبت نمایندگان و با بیان کلمه احسنت از سوی آنها مواجه شد. در جریان استیضاح، محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور حضور نداشت. استیضاح وزیر کشور نخستین استیضاحی بود که از سوی مجلس هشتم شورای اسلامی طرح و نمایندگان به آن رای مثبت دادند. این استیضاح در حالی از سوی نمایندگان با رای موافق مواجه شد که احمدی‌نژاد آن را غیرقانونی دانسته بود. علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از آغاز جلسه استیضاح گفت: رای گیری مخفی خواهد بود ولی اگر نماینده ای مایل است نام خود را می تواند در برگه رای خود ثبت کند. نمایندگان همچون علی مطهری، احمد توکلی به عنوان نمایندگان مصر استیضاح، رایزنی های زیادی در طی این جلسه با یکدیگر داشتند. در این جلسه فقط موافقان استیضاح به ایراد سخن پرداختند. شجاعی کیاسری نماینده ساری پس از سخنان محمد قسیم عثمانی به عنوان یکی از استیضاح کنندگان خطاب به علی لاریجای، گفت: «اجازه ندهید آقایان خواهان استیضاح توهین کنند»، که لاریجانی به او گفت: «من جلسه را اداره می کنم هرکجا که لازم باشد تذکر می دهم شما لازم نیست به من دستور بدهید. سر انجام از 247 نماینده حاضر در جلسه، 188 نفر به طرح عدم اعتماد به علی کردان رای موافق دادند، در حالیکه 45 نفر به این طرح رای منفی و 14 نفر دیگر رای ممتنع دادند. گفتنی است که شمارش آرا، به صورت کتبی و با ورقه صورت گرفت.

مشروح دفاعیات علی کردان در جلسه استیضاح

علی كردان وزیر كشور در جلسه علنی مجلس با موضوع بررسی استیضاح خود، اظهار داشت: با سلام بر امام و رهبری، سلام بر شهید مطهری تئوری‌پرداز انقلاب اسلامی، سلام به شهید بهشتی تئوری‌پرداز مدیریت انقلابی و اسلامی در ایران.

از رئیس جمهور در خواست كردم هیئت دولت در مجلس حضور نیابد وی در ابتدای سخنان خود گفت: "رهبری در هفته دولت فرمودند كه وزرا به دلیل اخذ رای اعتماد در مجلس از استقلال عمل برخوردارند" و بدین دلیل از رئیس جمهور در خواست كردم هیئت دولت در مجلس حضور نیابد و مزاحمتی ایجاد نكنند و خود وزیر كشور حضور یابد و به تكلیف الهی خود عمل نماید. ابتدا شهادتین را جاری و با توكل به ذات اقدس او و توسل به زهرای اطهر(س) و فرزند صالحش امام زمان(عج) به عنوان خادم امام رضا، میلاد ایشان را كه در پیش است، تبریك می‌گویم. وی سپس با قرائت شهادتین، افزود: خداوندا سپاسگذارم كه مرا در معبر بی‌تعارفی سخت قرار دادی تا در صحن مجلس، فرزند ملت و سرباز نظام در معرض سنجش و عیار انصاف وجودی نمایندگان قرار گیرد تا در ترازوی ایمان دینی، حق از باطل و سره از ناسره جدا شود، بدین امید كه كالای كرامت و ارزش‌های انقلاب با سنگ عدالت در معرض داوری و ارزیابی قرار گیرد.

آن روز كه قامت شهید بهشتی مورد حمله قرار داده بودند را به یاد داریم وزیر كشور با بیان اینكه هدفم رضایت خدا و اقتدار ایران بوده و هست و پس از 30 سال همواره بر پایداری بر ارزش‌های دینی و انقلابی تاكید كرده‌ام، گفت: خدایا تو شاهدی كه از هیچ مجاهدتی خالصانه به منظور اشاعه ارزش‌های دینی برای تحكیم اصولگرایی فروگذاری نكردم. در این مدت طعم دشنام‌ها و تخریب‌ها را به جان خریدم. انقلاب اسلامی این دست فراز و فرود و مظلوم كشی‌ها را فراوان به خود دیده، آن روز كه قامت شهید بهشتی مورد حمله قرار داده بودند را به یاد داریم، فضا آنقدر سنگین بود كه دوستان و همرزمانش كه سالیان سال پاكی، صداقت و پایمردی را با پوست و استخوان لمس كرده بودند، مهر سكوت بر لب زده بودند و امروز هم كه دوستان حمایت خود را پنهان از دیگران به من اعلام می‌كنند، آن روز تداعی می‌شود. كردان ادامه داد: هرگز خود را با آن راست قامت تاریخ مقایسه نمی‌كنم، به آن شهید مظلوم می‌گویم اگر یك نفر مدعی باشد كه آن روزها را می‌فهمد آن فرد جز علی كردان نیست.

آن روز كه سكان را به دست گرفتم فضاسازی سنگین رسانه ای در خارج از مرزها آغاز شد آن روز كه سكان را به دست گرفتم فضاسازی سنگین رسانه ای در خارج از مرزها با محوریت رسانه‌های نظام سلطه علیه بنده نمود پیدا كرد. و اوج آن به گونه‌ای بود كه بیش از 10 هزار خبر منفی علیه اینجانب و نظام مقدس جمهوری اسلامی، به امید تزلزل در صفوف نیروهای انقلابی، منتشر كردند، غافل از آنكه این ترفندهای نظام سلطه جهانی، هیچ خدشه‌ای بر وحدت و یكپارچگی نیروهای دلسوز انقلاب نخواهد داشت. وی در ادامه به بخش‌هایی از این تهاجم‌ها از تاریخ 18 مرداد اشاره كرد و گفت: رادیو اسرائیل خبری را منتشر كرد مبنی بر اینكه علی كردان خشونت‌طلب سابقه كار در سپاه را دارد و پایگاه نیروهای بسیجی و حزب اللهی در صدا و سیما بوده و مفید نیست . گروهك رجوی نیز طی خبری گفت "افتضاح پاسدار علی كردان به اوج بحران درونی نظام آخوندی دامن می‌زند". وزیر كشور با اشاره به خبر سایت روزآنلاین و معرفی كردان به عنوان تروریستی كه قبلا با نهادهای نظامی همكاری داشته و طرفدار آخوندها حضورش با دموكراسی منافات دارد، خاطرنشان كرد: رادیو فردا نیز در خبری نوشت "كردان زمانی كه در دادگاه انقلاب بود افراد بی گناه را كشت آیا مستحق اعدام نیست؟"، ضمن اینكه رادیو اسرائیل نیز گفت روند تخریب او باید ادامه یابد تا توسط فعالان سیاسی ساقط شود و حكومت ایران تضعیف شود. كردان با بیان اینكه رادیو اسرائیل در خبری نوشت كه "علی كردان عنصری افراطی و تندخو است كه در همراهی با فتاوی علما، موسیقی را در صداوسیما تحریم كرد"، خاطرنشان كرد:‌ این هجوم بی‌امان رسانه ای و هیاهوی بی‌حاصل كه نمونه بارز آب در هاون كوبیدن است به چیزی جز وحدت و هوشیاری نیروهای انقلاب نرسید. وی با اشاره به اینكه آنها كه خواستند از این نمد پوسیده كلاه ببافند، خیال باطل است. مدعیان دروغین دموكراسی و آزادی، روح حاكم بر نظام مقدس، مردمسالاری دینی است و استیضاح یك فرآیند دینی است كه انجام می‌گیرد، چرا زوره كشان در تخریب كردان اظهار شادمانی می‌كنید؟ همه نیروهای انقلاب تحت ولای ولایت فقیه اهل یك خانواده هستند و نتیجه استیضاح هر چه باشد برای دولت مكتبی و مجلس انقلابی و بنده به عنوان خادم ملت جز همبستگی نخواهد بود. وزیر كشور با بیان اینكه ما از امام یاد گرفته‌ایم به چیزی جز خدمتگزاری نیندیشیم.

برخی مخالفت‌ها نه تنها انتقاد نبود بلكه به تخریب انجامید در داخل كشور برخی مخالفت‌ها كه تحت هیچ شرایطی در شان آنها نبوده، نه تنها انتقاد نبود بلكه به تخریب انجامید؛ به عنوان یك برادر اینجا توقع این بی‌مهری را نداشتم. چگونه بعضی از نمایندگان استیضاح نكرده، محاكمه نكرده، اتهام جعل و سوءاستفاده را متوجه بنده كردند؟ چرا حرمت و آبروی افراد به آسانی فروخته شود؟

سكوت من به این علت بوده كه مبادا در وادی رسانه ای وارد شوم و حقی از مومنی در مجلس ضایع شود. چرا مسائلی همچون رفتن روی مین سیاسی و پذیرش استعفا و مقایسه بنده با بختیار و دهها ستم اینچنینی باید مطرح شود؟ كردان تصریح كرد: رهبری بر پرهیز از التهاب تاكید داشتند؛ آیا از علی كردان سخنی در پاسخ به این تحقیر‌ها شنیده‌اید؟ خدا را شاكرم كه جز به ایجاد آرامش سیاسی و حفظ كرامت مجلس نیاندیشیدم؛ در وهله نخست، سكوت من به این علت بوده كه مبادا در وادی رسانه ای وارد شوم و حقی از مومنی در مجلس ضایع شود.

در این 30 سال به چیزی جز خدمت نیندیشیدم خداوندا تو شاهد باش كه در 30 سال خدمت، لحظه ای از هیچ تلاشی برای كار آمدی دستگاه های اجرایی كوتاهی نكردم و روزانه بیش از 16 ساعت از وقتم را برای اعتلای این نظام مصروف كردم و در طول این مدت، در مسئولیت به چیزی جز تلاش دلسوزانه، مجاهدت خاموش و عمل خیرخواهانه، به چیزی جز خدمت نیندیشیدم. علی كردان وزیر كشور در ادامه اظهارات خود در جلسه استیضاح مجلس، با بیان اینكه ای كاش نمایندگان در متن استیضاح از عهدی كه 3 ماه قبل با آنها كردم، سوال می پرسیدند، گفت: به رغم همه مشكلات و فضای پر التهاب، بر خود فرض كردم كه به عهدم با شما وفادار بمانم. وی افزود: بنده با حضور در استانهای مختلف به خصوص مناطق محروم، كوشیدم با برنامه هایی امنیت و اقتدار نظام اسلامی را به نمایش بگذارم، همه استاندارها را واداشتم كه درآمد سرانه واقعی استانها را مشخص كنند و همه تلاش برای بالا بردن درآمد عمومی مردم باشد. تا مردم شاهد كاهش فساد، افزایش رضایت‌مندی، افزایش بهره وری و فعال نمودن نظام اجرایی پروژه ها باشند. كردان تصریح كرد: این خبر را برای اولین بار اینجا اعلام می‌كنم كه با بانك ملت به تفاهم رسیده‌ایم كه كلیه پروژه ها به صورت فایننس داخلی به دلیل تاخیر تخصیص دچار كندی نشوند و بانك ملت هزینه را بپذیرد و ما در هزینه های بعدی بتوانیم در 4 ماه اول سال جبران كنیم؛ علاوه بر اینكه اختیارات سازمان شهرداری ها را كلا به استانداران كشور تفویض كردم تا كار شهرداری ها به نحو مطلوب پیش رود. وی ادامه داد: با تصویب طرح نشاط ملی در شورای اجتماعی كشوری، همه دستگاه‌ها را به نشاطی برخاسته از دین و معنویت رهنمون ساختیم تا لبخند رضایت بر لبان شهروندان بنشیند؛ ما كوشیدیم با تهیه اطلس اجتماعی، سرمایه‌ها و آسیب‌ها را رصد كنیم و افزایش واقعی سرمایه اجتماعی و كاهش آسیب‌ها را ملاك ارزیابی قرار دهیم. كردان گفت: ما با تقویت سازمان‌های مردم‌نهاد، برآنیم از این ظرفیت در جهت تحقق آرمانهای انقلاب نهایت بهره وری را داشته باشیم. وی در واكنش به تذكر اكرمی افزود: من در عرایضم این بوده كه باید آمریكا محاكمه شود و صف آمریكا و انقلاب جدا شود؛ نتیجه استیضاح من هر چه باشد منجر به وحدت نیروهای انقلاب می‌شود؛ كجای حرفهای من لكنت داشت. وزیر كشور تصریح كرد: پرسنل خدوم و فداكار وزارت كشور كه در جریان بی ثباتی دچار بی مهری شده بودند، مورد مهرورزی و امید و انگیزه مضاعف برای خدمت قرار گرفتند و بنده خود را خادم همكاران وزارت كشور می‌دانم. با طراحی معاونت آموزش و پژوهشی برای رفع دغدغه های رهبری، راه را برای سهیم‌شدن متفكران كشور فراهم كردم؛ ضمن اینكه با اتخاذ تدابیر لازم، بسترهای برگزاری انتخاباتی سالم و بی دغدغه در شان نظام اسلامی و اجرای دقیق قانون فراهم شده تا با نهایت وسواس از آرای مردم پاسداری شود و صداقت بار دیگر به نمایش گذاشته شود؛ در تعامل با نمایندگان محترم به همه نمایندگان شهادت می دهم كه در همین چند صباح با همه علاقه كوشیدم یاریتان كنم. وی ادامه داد: رئیس مجلس گاها تكیه كلامی دارند مبنی بر نیت خوانی؛ خدایا تو شاهد باش نكاتی كه مطرح شد، نیت من نبوده است. كردان با بیان اینكه در برخورد با احزاب سیاسی هیچ ملاحظه ای جز تعامل عادلانه با همه را نداشتم، گفت: تدوین اصولی برای رعایت حقوق شهروندی را در دستور كار قرار دادم و در تعامل مثبت با شهرداریها و شورای اسلامی - طی بخشنامه ای افزایش هر گونه عوارض و تحمیل هزینه های جدید را ممنوع كردم و شهرداریهای كلان شهرها را موظف كردم كاهش هزینه در زندگی ایجاد كنند.

آنها كه حقیر را متهم به جعل كردند حسابشان را به روز دادگستری الهی واگذار می‌كنم علی كردان وزیر كشور در ادامه جلسه استیضاح خود در مجلس، با بیان اینكه 30 سال سوابق اجرایی و مدیریتی كافی است و نیازی به ارائه مدرك تحصیلی نیست، اظهار داشت: در روز رای اعتماد همه حرف‌ها گفته شد و نكته جدیدی نیست و این روزها هم چیزی جز جنگ روانی دیده نشد. وی افزود: آیا گواه صداقتم تاكید بر مدرك البته افتخاری به مجلس نمی‌باشد؟ از خود پرسیده اید كه فردی با 30 سال تجربه چگونه اگر شك داشت، مدرك را ارائه داد؟ آنها كه حقیر را متهم به جعل كردند حسابشان را به روز دادگستری الهی واگذار می‌كنم و حق دادخواهی را برای خود محفوظ می‌دانم. كردان با اشاره به نامه خود به رئیس‌جمهور درباره مدرك دكترا، گفت: من واژه جعل را در نامه به رئیس‌جمهور به كار نبردم.

خواستار پیگرد فرد جعل كننده مدرك هستم وی با اشاره به استفسار خود از دستگاه قضایی برای اعلام آخرین نتایج پیگرد فرد جعل كننده مدرك، گفت: از دستگاه قضایی استفسار كردم كه نتیجه رسیدگی را بگوئید؛ پاسخ دادند كه به موجب تحقیقات و بازجویی، مدرك مذكور صرفا جنبه افتخاری داشته بنابراین عنوان جرم مذكور در قانون مطرح است و بحث جعل مطرح نیست. لذا متهم مذكور برای اعطای مدرك مذكور مثل مدرك هاوایی تحت تعقیب است و نتیجه نهایی اعلام می‌شود.

مدرك دكترای افتخاری در قانون استخدامی ارزشی ندارد، هیچ گونه وجهی برای دكترا دریافت نكردم.. وزیر كشور ادامه داد: تاكید می‌كنم كه بررسی های بعمل آمده پس از آرای اعتماد به روشنی نشان می‌دهد كه در طول خدمت در صدا و سیما هیچ گونه وجهی برای دكترا دریافت نكردم، در مورد جلسه‌ای كه به آن اشاره شد، در آن جلسه گفتم فكر می‌كردم چنین چیزی است ولی بعدا بررسی كردم دیدم صحت ندارد. وی افزود: هفته گذشته آقای رازینی در دفتر من حضور یافته بود، معاون اداری مالی صدا و سیما زنگ زد به دفتر من، عرض كردم جلسه ای داریم و اگر كار شما فوری نیست بعد از این جلسه با شما تماس بگیرم، ایشان گفت كاری فوق العاده فوری دارم، آقای رازینی هم در اتاق من نشسته بود، معاون اداری مالی صداوسیما اعلام كرد كه ما پرونده شما را بررسی كردیم و كارشناسان متعددی را پای این پرونده گماردیم و دیدیم كه شما هیچ گونه دریافتی بابت این مدرك نداشتید؛ هرگز اینجانب از مدركی به جز دكترای افتخاری سخنی به میان آوردم؟ مدرك دكترای افتخاری هم چیزی است كه بدون تشریفات مرسوم به خیلی ها میدهند و خیلی ها هم دارند، ضمن اینكه این مدرك در قانون استخدامی هم ارزشی ندارد. وزیر كشور در مورد خود اظهار داشت: علی كردان از این مراكز تنها مدرك افتخاری گرفته و مدیر كل منابع انسانی را از هر گونه اعمال آن در سوابق اداری و مالی ممنوع كرده؛ من وقتی به وزارت كار رفتم، حتی 100 هزار تومان از حقوقم كم شد و در وزارت نفت یك ریال حقوق دریافت نكردم كه دوستان احساس نكنند از مزایای رانت استفاده كرده باشم و شبهه‌ای برای نمایندگان اصیل مجلس به وجود نیاید.

3 سال سابقه قضاوت قضایی، در حكم لیسانس تلقی می‌شود که بسیاری از دوستان از این مزایا استفاده كرده‌اند كردان گفت: امروز هم اگر مرا برای تدریس در دانشگاهی دعوت كنند، اگر لیاقتش را داشته باشم و صلاحیت علمی‌ام مورد تائید باشد، این كار را می‌كنم؛ همانطور كه در كنفرانس‌های داخلی و خارجی به ارائه مقالات پرداختم. وی افزود: بر اساس مصوبه شورای انقلاب، كسانی كه دارای 3 سال سابقه قضاوت قضایی هستند، در حكم لیسانس تلقی می‌شوند كه بسیاری از دوستان از این مزایا استفاده كرده‌اند و در مورد فوق لیسانس هم گزارش در مجلس ارائه شده است. علی كردان وزیر كشور در ادامه اظهارات خود در جلسه استیضاح مجلس گفت: این روزها مجلس بر آمده از الله‌اكبر ملت ایران و عصاره فضائل ملت مورد ستم قرار گرفته. باید به خدا پناه برد. وی افزود: دولت و مجلس محترم آن اندازه از حرمت و كرامت بهره مندند كه حركت هتاكانه و رسوایی چك 5 میلیونی یارای خدشه دار كردن آن را ندارد و من دست سیلی زننده‌ای كه بر گوش نابخردی نواخته شده را می‌بوسم. كردان با بیان اینكه جرم علی كردان چه بود كه می‌بایست آماج سخت ترین تهمت ها و افترا قرار گیرد؟ و چرا پرده ها دریدند و هتاكی ها كردند؟ تصریح كرد: من پایبندی خود به دین و ارزشها را ثابت كردم و در روزهای سخت بر باورهای خود ثابت قدم باقی ماندم؛ تجربه كردان می‌تواند بسیاری از جوانان را نگران كند كه در روزهای فتنه نه تنها به حال خود رها می‌شوند، بلكه حتی دوستانش نیز از او تبری می‌جویند؛ تجربه كردان به شیفتگان خدمت می‌آموزد، تنها به خدای خود توسل جویند و دل به همت همبستگان سیاسی خود نسپارند.

سخنانی با همسرم و فرزندانم كه به خاطر پدرشان سختی‌های فراوانی متحمل شدند وی در ادامه سخنانش با بیان اینكه سخنانی با همسرم و فرزندانم كه به خاطر پدرشان سختی‌های فراوانی متحمل شدند، دارم، خاطرنشان كرد: از این كه در سال‌های خدمت نتوانستم به وظایف پدری خود به درستی عمل كنم و این قصور مرا تحمل كردید، سپاسگذارم؛ سختی‌های شما مرا برای همیشه مرهون صبوری و پایداریتان كرد. وزیر كشور خطاب به فرزندان و همسرش افزود: شما علیرغم همه تصورهای نادرست، ساده‌ترین زندگی را همراه شدید و در سایتی عكس مقایسه من با حیوانات را آوردید و گریستید؛ از شما عذر خواهی می‌كنم. عذر می‌خواهم كه در روز تولد هیچ كدامتان نتوانستم به دلیل حضور در مأموریت‌های نظام حاضر باشم. كردان خطاب به فرزندانش گفت: مرتضی جان! از اینكه به خاطر من رنج‌ها را تحمل كردی، افتخار می‌كنم. فاطمه، محدثه و مائده! از اینكه روزها مجبور به مهاجرت به شهرستان شدید تا از هجمه‌ها در امان باشید، نگران نباشید اینك می‌دانم نخستین بار نیست آخرین بار هم نیست. وی همچنین خطاب به همسرش گفت: می‌دانم دلت پر درد است، مگر هر سال برای شهدای كربلا در منزل مراسم عزاداری برپا نكردی؟ از اینكه در بستر بیماری سخت گرفتار آمده‌ای، از تو پوزش می‌طلبم و از اینكه در انجام وظایف بیمار‌داری كوتاهی كردم، پوزش می‌طلبم.

از کسانی که نا خواسته از اینجانب حقی را تضییع كردند، درمی‌گذرم اما... وزیر كشور تصریح كرد: از اینكه عده ای از سردلسوزی، ناخواسته از مسیر انصاف خارج شدند و تحت تاثیر جنگ روانی استكبار از اینجانب حقی را تضییع كردند، درمی‌گذرم. آقایان كوهكن و دلخوش و خانم‌ها شریعتی و آلیا از من خواستند كه در اینجا به نفع من صحبت كنند، اما استدعا كردم كه نیاز نیست و گفتم آنچه را می‌فهم و آموزه‌های دینی می‌گوید از خود دفاع خواهم كرد. از رئیس جمهور و كسانی كه سخن راندند و جانب انصاف را رعایت كردند، سپاسگذارم اما از كسانی كه با علم و به قصد ضربه‌زدن به نظام اسلامی، جنگ نامردانه‌ای را طراحی كردند، هرگز نمی‌گذرم و با آنها كه با دیگران همدست شدند نیز نمی‌گذرم.

برای بنده كار در نظام در هر رده‌ فرقی ندارد و مهم نیست كه در مقام وزارت كشور یا یك جاروكش ساده باشم كردان همواره خار چشم دشمنان انقلاب و اسلام باقی خواهد ماند و در خصوص اینكه فرمودید چرا كردان استعفا نداد و چرا عزل نشد ، باید بگویم من در هیچ جا نگفتم كه استفعای من به مصلحت نظام نیست، بلكه گفته‌ام استعفا به مصلحت من نیست. علی كردان در آخرین دفاعیات خود در جلسه علنی امروز مجلس برای استیضاح وی ‌اظهار داشت: تصمیم نمایندگان ملت هر چه باشد، برای من شیرین است و گلایه‌ای از دوستان ندارم و برای بنده كار در نظام در هر رده‌ فرقی ندارد و مهم نیست كه در مقام وزارت كشور یا یك جاروكش ساده باشم.

چرا یادداشت مدیر كل وقت منابع انسانی صدا و سیما در اختیار نمایندگان قرار نگرفته است وزیر كشور كه در پاسخ به اظهارات بیژن نوباوه نماینده تهران و ستار هدایت خواه نماینده بویراحمد و دنا به عنوان موافقان استیضاح وی سخن می‌گفت، افزود: آنچه در خصوص جعل مدرك بنده مطرح شد، سند رسمی رسیدگی دستگاه قضایی به این مساله را تقدیم رئیس مجلس كردم و در خصوص دریافت حقوق بنده بر مبنای مدرك دكترا نیز، عین نظریه معاون سازمان صدا و سیما را ارائه كردم. كردان ادامه داد: در خصوص دریافت حقوق بنده حتی یادداشت مدیر كل وقت منابع انسانی صدا و سیما كه از وكلای پایه یك دادگستری است به جناب آقای دكتر لاریجانی ارائه شده كه قرار بود در اختیار نمایندگان مجلس نیز قرار گیرد اما ظاهرا به دلایلی به دست آنها نرسیده است. وی با اشاره به اظهارات موافقان و مخالفان خود كه او را متهم به دروغ‌گویی به لاریجانی كردند، ‌گفت: آقای لاریجانی خودشان اینجا هستند و می‌توانند بگویند كه بنده به ایشان دروغ گفتم یا نه اما این مساله توسط دستگاه قضایی و مسئولان صدا و سیما رد شده و دروغ باید نزد قاضی شرع به اثبات برسد. وزیر كشور گفت: آنچه در خصوص اظهارات گذشته بنده در باره مدرك لیسانس و فوق ‌لیسانس نیز، مطرح شده و حتی نوار آن (سخنرانی وزیر كشور در جلسه رای اعتماد) امروز پخش شد، اشتباه كلامی بود كه در اظهارات شفاهی پیش می‌ ‌آید و واقعیت آنست كه خود بنده از دانشگاه درخواست كردم موضوع را بررسی كند.

آیا دفاع از خانواده مظلوم‌نمایی است؟ كردان با تاكید بر اینكه‌ حضرت امام (ره) فرمودند باید از كاری كه خوشایند استكبار و رسانه‌های خارجی است، پرهیز كرد، گفت: بنده متاسفم در جهانی كه آزادی بیان به صورت پرنرخ و در مردم‌سالاری دینی به طور واقعی مطرح می شود، آقای نوباوه كه شخصیت رسانه‌ای متبحر است، بنده را به خاطر دفاع از خانواده‌ام سرزنش می‌كند. وی خطاب به نوباوه گفت: من حق دارم كه از خانواده‌ام دفاع كنم و اگر در دفاعیه خود حق ندارم از زن و بچه‌ام دفاع كنم، باید از كه دفاع كنم و آیا دفاع از خانواده مظلوم‌نمایی است؟ "بنده به خاطر خانواده خود بسیاری از مطالب را از پشت تریبون مطرح نكردم، اما آقای نوباوه! بنده اكنون نمی‌دانم كه آیا همسر بنده برای من می‌ماند یا نه و آیا در چنین شرایطی حق ندارم كه از خانواده خود و از اتهاماتی كه به اینجانب وارد می‌ شود، دفاع كنم؟".

بنده در هیچ كجا خود را با شهید بهشتی مقایسه نكردم وزیر كشور در خصوص برخی مطالب مبنی بر مقایسه وی با شهید بهشتی نیز اظهار داشت: بنده در هیچ كجا خود را با شهید بهشتی مقایسه نكردم و اصلا عددی نیستم كه بخواهم خود را با او مقایسه كنم بلكه فقط گفته‌ام فشارهایی كه به وی وارد شد درك كرده‌ام. كردان افزود: شخصیت و سابقه و زحمتی كه شهید بهشتی برای تاسیس و تداوم نظام مقدس جمهوری اسلامی كشید و مظلومیتی كه متحمل شد و با شهادت خود به نظام اعتبار بخشید مواردی است خاص آن عزیز است كه هرگز نمی‌توانم خود را با وی مقایسه كنم.

با این اقدام دوستان به خدای خود وصل شدم وی همچنین در خصوص توصیه برخی نمایندگان مبنی بر استغفار از خطاهایی كه انجام داده گفت:‌بنده حتما نسبت به گناهانم به درگاه خداوند استغفار می‌كنم و خدا را گواه می گیرم كه از فرصت فوق‌العاده ایجاد شده برای تزكیه نفس از آن استفاده می‌كنم و این اقدام دوستان با هر انگیزه سبب تكمیل شدن نفس توحیدی‌ام شد و به خدای خود وصل شدم.

دوستان سوال نكردند كه بنده تا چه اندازه به وعده‌ای كه دادم عمل كرده‌ ام از مواردی كه در نطق مخالفان بنده بود وعده تبدیل چالش‌های آینده به فرصت‌های سازنده است اما دوستان نبریده گز كردند و سوال نكردند كه بنده تا چه اندازه به وعده‌ای كه دادم عمل كرده‌ ام و اكنون آقای بوربور از معاونین بنده در جلسه هستند كه می‌توانند در این خصوص شهادت دهند. كردان افزود: بنده در طول مدت كوتاه وزارت طرح كمربند امنیت اقتصادی مرزهای كشور را آن هم بر مبنای منابع مالی غیردولتی تهیه كردم و ویرایش دوم و سوم آن آمده است كه معتقد به امنتیی كردن مرزها هستم و می‌توانید سوال كنید این كار در چه مرحله‌ای است و آیا اجرای آن در توان بنده بوده یا نبوده است. وی همچنین با اشاره به موضوع توجه به افكار عمومی كه در نطق موافقین استیضاح وی بود اظهار داشت: رئیس‌جمهور در جریان سه سفر استانی به لرستان،‌گیلان و خراسان شمالی اعلام كرد كه در این سفرها كه خیل عظیمی از مردم به استقبال وی آمدند و نامه‌های فراوانی را مورد بررسی قرارداده وحتی در جلسات خصوصی با اقشار مختلف حتی یك مورد راجع به بنده بحث نشده است. این گزارش می‌افزاید: هنگامی كه وزیر كشور گفت: افكارعمومی كه استكبار جهانی ساماندهی می‌كند در حوزه‌های مختلف شكل می‌گیرد برخی نمایندگان ملت به این سخنان وی اعتراض كردند اما كردان گفت كه منظور وی از این سخنان اهانت به مجلس نیست. كردان افزود: بنده یك موضوع را برای رهبر معظم انقلاب نوشتم و قرار بود كه به عنوان ذخیره قیامت با خودم ببرم اما برادر عزیز ومومن اینجانب آقای نوباوه بنده را وادار كرد كه بگویم در سردشت جانباز شیمیایی شدم و عمل پیوند مغز استخوان انجام داده‌ام و ا كنون نیز به خاطر اعلام این مساله كه مایل به ثبت و درج آن نبودم از خداوند طلب مغفرت می‌كنم. وی افزود: مجلس از نظر من مركزی است كه افراد دین‌دار،‌متعهد، دارای تصمیم حكیمانه و رفتار عقلایی در آن گرد هم می‌ایند اما اینكه گفته شود سخنان بنده مظلوم‌نمایی است و مجلس را از نظر عاطفی تحت تاثیر قرار می‌دهد توهین است. "آقای نوباوه اینكه بنده می‌آیم و در دفاع از خود و خانواده‌ام از واژه‌هایی استفاده می‌كنم برای مظلوم‌نمایی نیست و اما شما برخی واژه‌ها را مظلوم‌نمایی و حتی اهانت به مجلس می‌دانید و تذكر می‌دهید ‌اما اینكه گفته شود مجلس بر مبنای مظلم نمایی تصمیم می‌گیرد را اهانت به مجلس نمی‌دانید". وزیر كشور در پایان تصریح كرد: ‌بنده شرعا و عقلا و قلبا اعتقاد ندارم كه مجلس باید تضعیف شود و بر همین اساس با این نهاد رفیع بیشترین تعامل را در طی 27 سال اخیر داشته‌ام و به تعهداتم با نمایندگان ملت پایبندم و تصمیم نمایندگان ملت نسبت به علی كردان تغییری در نگاه من به قدرتمند بودن مجلس و دوستانی كه قبلا به بنده رای اعتماد داده و امروز بر اساس مصلحت رای خود را پس می گیرند، ایجاد نمی ‌كند.

استیضاح کردان فیلم شد!

در جلسه استیضاح کردان گروه تصویربرداری با دو دوربین از جایگاه تماشاگران بخش‌های مختلف استیضاح را پوشش دادند. سعید ابوطالب درباره هدف از ثبت این تصاویر به خبرنگار مهر گفت: از تصاویر جلسه استیضاح در مستند "پارلمان ایرانی" استفاده می‌کنم. این مجموعه درباره جایگاه مجلس در ایران است و در آن به موضوع قدرت مجلس، سابقه و اعتبار آن، اقلیت و اکثریت، رای اعتماد و... می‌پردازیم.

تا به حال نتوانسته بودیم از جلسه استیضاح تصویر بگیریم که دیروز این فرصت پیش آمد ابوطالب اظهار داشت: دیروز گروه تصویربرداری با دو دوربین از جایگاه تماشاگران بخش‌های مختلف استیضاح علی کردان را پوشش دادند. من هم در مجلس حضور داشتم و به آنها جهت می‌دادم.

درگذشت کردان یکسال بعد از استیضاح

کردان در تاریخ 13 آبان 1388 (دقیقا یک سال بعد از استیضاح) در بیمارستان مسیح دانشوری تهران بستری شد و پس از 19 روز در اول آذرماه درگذشت. وی به بیماری مولتی پل میلوما که نوعی بیماری بدخیم خونی است مبتلا و تحت شیمی درمانی بود و گلبول‌های سفیدش بعد از شیمی درمانی به شدت کاهش یافته بود. وی که با علائم سرماخوردگی بستری شده بود در نهایت به بیماری آنفلوآنزای نوع آ دچار شد.

حاشیه های مراسم تشییع جنازه

پیكر مرحوم علی كردان وزیر اسبق كشور ساعت 9 صبح با حضور شخصیت‌های سیاسی از جمله رحیمی معاون اول رئیس‌جمهور‌، ‌كلهر مشاور رسانه‌ای رئیس‌جمهور، نجار وزیر كشور، پرویز داودی معاون اول رئیس‌جمهور در دولت نهم، جهرمی مدیرعامل بانك صادرات، الهام سخنگوی دولت نهم و عضو حقوقدان شورای نگهبان، علی اکبر صالحی معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی، محمدرضا میرتاج الدینی معاون امور مجلس رییس جمهور، غلامعلی حداد عادل رییس کمیسیون فرهنگی مجلس و محمدرضا باهنر نایب رییس دوم مجلس، محمدعلی رامین معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت ارشاد، حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سعید مرتضوی معاون دادستان کل کشور مرتضی تمدن استاندار تهران، آیت‌الله مهدوی كنی کاظم جلالی، زری بافان، صادق محصولی، سید محمد حسینی، تقوی (ستاد ائمه جمعه)، حجازی (از دفتر مقام معظم رهبری) و جمعی دیگر از نمایندگان مجلس و مسئولان‌ از مقابل مسجد سلمان فارسی به سمت میدان پاستور تشییع شد. آیت‌الله مهدوی كنی نماز میت را بر پیكر مرحوم علی كردان وزیر اسبق كشور اقامه كرد. پیکر کردان بر روی دوش دژبان مستقر در نهاد ریاست جمهوری تشیع می شد و در طول مسیر تشیع جنازه بارها بین مردمی که تلاش می کردند زیر تابوت کردان را بگیرند با نیروهای دژبان که زیر تابوت را گرفته بودند تنش به وجود آمد. در این مراسم دست‌نوشته‌ای با عكس مرحوم علی كردان در دست تعدادی از عزاداران بود كه بر آن نوشته بود «حق با سكوت بود؛ صدا در گلو شكست. در طول مسیر تشیع جنازه از مسجد سلمان نهاد ریاست جمهور ی تا میدان پاستور شعارهای های نظیر «عزا عزا است امروز روز عزا است امروز کردان مظلوم ما پیش خدا است امروز » وهمچنین عزا عزا است امروز روز عزا است امروز رییس جمهور ما صاحب عزا است امروز و عزا عزا است امروز مهدی صاحب زمان صاحب عزا است امروز، را سر می دادند. مجری مراسم بارها با قطع شعارها گفت: امیدوارم کردان مظلوم سلام ما را به امام وشهدا برساند. او همچنین گفت: کردان در طول مدت خدمتش سی ماه در خانه نبود ومشغول خدمت به نظام وانقلاب بود. در طول مسیر تشیع جنازه بعد از اینکه شعار کردان مظلوم ما پیش خداست امروز، بارها شعار مرگ بر منافق به گوش رسید که با تذکر مسولان برگزار کننده مراسم قطع می شد. در طول مراسم ودر میان شعار های که از سوی جمعیت سرداده می شد بارها از بلند گو اعلام می شد که اگر بهشتی مظلوم، مظلوم دهه شصت بود کردان مظلوم دهه هفتاد تاریخ انقلاب است. پیکر مرحوم کردان پس از تشییع در تهران، برای تدفین به شهرستان ساری منتقل شد.

وصیت نامه کردان و شکایت علی لاریجانی

عدم حضور علی لاریجانی در مراسم تشییع دوست قدیمی و معاون سابق خود(علی کردان) شایعات و اظهار نظراتی را به همراه داشت. خصوصا پس از آنکه پیام تسلیت لاریجانی با کمی تاخیر صادر شد. در این رابطه اخباری در رسانه ها منتشر شد که کردان خواسته که علی لاریجانی به عیادت و مراسم تدفینش نرود. پس از آن علی لاريجانی رئيس مجلس شورای اسلامی از پايگاه اطلاع‌رسانی رجانيوز به‌دليل درج خبر "چرا کردان از لاریجانی‌خواست که به عیادتش نرود؟" شكايت كرد.

چرا علی لاریجانی به ختم کردان نرفت؟ خبرها حاکی از این بود که چند روز قبل از سفر علی لاریجانی به عراق مرحوم علی کردان نامه ای خطاب به وی نوشته و از طریق یکی از دوستان مشترک به وی می رساند، در این نامه کردان به دلیل وقایعی که در جریان استیضاح بر وی گذشته بود از دوست سابق خود به شدت گلایه کرده و از وی خواسته بود که به عیادت کردان در بیمارستان نرود. همچنین، وی از علی لاریجانی خواسته بود تا در مراسم تشییع و نیز مراسم ختم و تدفین وی نیز حاضر نشود. در این نامه کردان اسم شخص دیگری رانیز آورده و یاد آور شده که از وی و علی لاریجانی ناراحت می باشد. وی خطاب به لاریجانی نوشته بود: من فردای قیامت جلویت را خواهم گرفت آنجا باید پاسخگو باشی.

علی لاریجانی از کردان شکایت کرد یا رجا نیوز! پس از انتشار گسترده وصیت نامه کردان در سایت ها علی لاریجانی از رجا نیوزبه دلیل انتشار اخباری در این مورد شکایت کرد. مشخص نبود لاريجاني از مرحوم كردان شكايت دارد كه پيش از فوتش در نامه‌ای به وی خواسته بود او نه تنها به عيادتش نيايد بلكه در تشيع و تدفينش شركت نكند يا از رجانيوز كه يك خبر واقعی و مورد تأييد خانواده آن مرحوم آن را به نقل از سايت‌های خبری "شبكه ايران" و "پرچم" منتشر كرده است. اين در حالی است كه پس از انتشار گسترده اين خبر در رسانه‌ها هيچ واكنشی از سوی رئيس جلس يا دفتر وی مبنی بر تكذيب آن منتشر نشد و عدم حضور لاريجانی در مراسم تشييع مرحوم كردان در تهران و ساری و يادبود وی نيز مؤيد آن خبر بود.

چرا کردان از علی لاریجانی دلگیر بود؟ در یکی از سایت های خبری سلسله مصاحبه هایی از کردان با عنوان ناگفته ها به چاپ رسید که در بخشی از آن و در مطالب مربوط به ماجرای استیضاح و دکتر لاریجانی آمده بود: «وقتی سوال از وزیر آموزش عالی می کنند، آقای لاریجانی این سوال را که می بیند، خودش می آید یک حکم می دهد به آقای دکتر عباسپور برای رسیدگی به موضوع. من رفتم به آقای لاریجانی گفتم: آقای لاریجانی تو چرا این کار را کردی؟ گفت: این ها دنبال شیطنت بودند، من می خواستم سوار موج بشوم و قضیه را حل کنیم. من به ایشان گفتم: آقای لاریجانی، این کار شما غیر قانونی است. شما با چه مجوز قانونی این حکم را داده اید؟ کدام آیین نامه به شما اجازه داده؟ اشکال ندارد، یک نماینده ای برایش یک سوالی وجود دارد، خوب سوال می کند. وزیر علوم هم می آید این جا پاسخ می دهد. از پاسخ اش قانع نمی شوند، سوال می رود به کمیسیون اصل نود. سوال کننده یا اقدام شدیدتری علیه وزیر علوم می کند یا اقدام شدیدتری علیه من می کند. به نظرم شما در این ماجرا وارد نمی شدید بهتر بود. گفت: نه، شما نمی دانید من می خواهم جلوی یک توطئه را بگیرم. گفتم: به هر حال این کار قانونی نیست. حالا جلوی توطئه را می خواهید بگیرید یا هر چیز. تا اینکه خلاصه آقای عباسپور گزارششان را می دهند. ظاهراً در هیئت رئیسه مطرح می شود و هیئت رئیسه می گوید چون هیچ مجوز قانونی برای قرائت این گزارش در جلسه، چه به صورت علنی و چه به صورت غیرعلنی وجود ندارد، با قرائت گزارش مخالفت می کنند. ولی وقتی می روند درون جلسه، آقای لاریجانی می گوید گزارش را قرائت کنید. «آقای لاریجانی خودش می داند، که من سر اعتقاداتم با هیچ چیزی معامله نمی کنم. ایشون بهتر از همه می داند. » « بعد که بحث استیضاح مطرح شد، چند نفری که امضا می کنند می آیند پیش یکی از آقایان که امضا بکند، اون آقا برمی گردد اشاره می کند به آقای رئیس مجلس، می گوید: ببین، ما را وارد این بازی نکن. او اگر موافقه من امضا می کنم، اگر موافق نیست، امضا نمی کنم. اون کسی که نامه را آورده بوده می رود بالا با آقای لاریجانی صحبت می کند و می آید پایین بهش می گوید او موافق است و امضا می کند. در این فاصله که ما با آقای لاریجانی ملاقات می کردیم ایشون می گفت: شما که می دانی، این آقای مطهری خودش است. حرف گوش نمی کند و استیضاح را پس نمی گیرند و حالا من تلاش می کنم و فلان ....ولی حالا که شما که اون عذرخواهی را ندادید، من ترجیح ام این است که شما استعفا کنید. من گفتم: نه! برای چه استعفا کنم؟

لاریجانی 10سال مسؤول مستقیم کردان بود و از مدرک تحصیلی وی خبر داشت پس چرا دستور تحقیق در مورد مدرک کردان را صادر کرد؟ علی کردان در طول دوران خدمت 10 ساله علی لاریجانی در سازمان صدا و سیما به عنوان معاون وی مشغول فعالیت بود و رابطه نزدیکی نیز با وی داشت. پس از روی کارآمدن دولت نهم وی بعنوان وزیر کشور به مجلس پیشنهاد شد و برخی با توجه به سوابق وی، علی لاریجانی را در این معرفی مؤثر دانستند. البته این موضوع توسط رئیس مجلس شورای اسلامی تکذیب شد و وی در جمع خبرنگاران در این خصوص گفت که "معرفی در کار نبوده است و وی از معرفی کردان تعجب نیز کرده است چون بحث معرفی شخص دیگری مطرح بوده است!" لاریجانی همچنین اضافه کرد که "از رئیس جمهور خواسته بود تا کردان را معرفی نکند" اما پس از مباحثی که پیرامون مدرک تحصیلی مرحوم کردان پیش آمد، آنچه که دوباره مورد سؤال اذهان خبرنگاران قرار گرفت، اطلاع لاریجانی از مدرک تحصیلی کردان بود. چرا که این دو نفر 10 سال با هم همکاری داشتند و لاریجانی مسؤول مستقیم کردان بوده است. رئیس مجلس در پاسخ به این سؤال نیز گفت: "اطلاعی از مدارک تحصیلی کردان نداشته‌ام، اصل بر اعتماد است، در مورد دکترا یک تردیدی داشتم که از جنس مسائلی مانند هاوایی و ... که در کشور باب شده باشد، اما در مورد دیگر مدارک مطلبی گفته نشد." او اضافه کرد: "بعد از این مسئله، مسائلی مطرح شد که بر خود وظیفه دانستم به عباسپور رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات ماموریت دهم این مساله را پیگیری کند."

احمدی نژاد: استیضاح کردان سناریو بود

احمدی نژاد در مراسم اولین سالگرد مرحوم علی کردان گفت: او اسناد فراوانی را به همراه داشت که از آنها در زمان استیضاح اش استفاده نکرد چرا که معتقد بود اگر این اسناد را مطرح کند ممکن است به رکنی از دستگاه‌های کشور آسیب برسد. مگر چند مورد وجود دارد که اینگونه ناجوانمردانه و با کمک استعمار پیر به یک شخص خدوم ضربه بزنند و او بخاطر حفظ اسلام چیزی نگوید. علی مطهری که طراح استیضاح علی کردان در مقام وزیر کشور بوده است در واکنش به این سخنان در گفت وگو با خبرآنلاین گفت: اینکه رئیس جمهور جریان استیضاح آقای کردان را یک توطئه یه کمک استعمار پیر انگلیس معرفی کرده اند توهین به نمایندگان است علاوه بر این من معتقدم مرحوم کردان قربانی لجاجت رئیس جمهور شد. استیضاح امری عادیست اما بی‌تردید تهمت و لجن پراکنی در آن جلسه ارتباطی با استیضاح نداشت احمدی‌نژاد همچنین در مراسم دومین سالگرد درگذشت علی کردان وزیر اسبق کشور در بیان خصائص اخلاقی مرحوم علی کردان و در پاسخ به سوالاتی که فرزند وی در سخنان خود در این مراسم مبنی بر اینکه چرا صحنه استیضاح آن گونه طراحی شد و چرا بعضی‌ها هیاهو به پا کردند و اینکه چرا پدرش در آن صحنه تنها ماند، گفت: مرحوم کردان انسانی مومن بود و در طول زندگی خود همواره در خدمت انقلاب و مردم قرار داشت و پای ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب ایستادگی کرد و خداوند به او عنایت کرد تا در صحنه استیضاح تنها بایستد تا خط‌ها را مشخص کند. رئیس‌جمهور با بیان اینکه مشخص بود که استیضاح کردان یک موضوع از پیش طراحی شده برای انجام کارهایی دیگر در سال 88 و مورد هجمه قرار دادن جبهه ناب انقلاب بود، اظهار داشت: استیضاح از یک وزیر که دچار اشتباه شده موضوعی عادی است که با سوال نمایندگان و پاسخ وزیر مربوط انجام می‌گیرد اما در آن جلسه شاهد جوسازی‌ها و هجوم سنگین علیه وی بودیم و بی‌تردید تهمت و لجن پراکنی ارتباطی با استیضاح نداشت. در آن زمان رسانه‌های بیگانه و برخی رسانه‌های داخلی ایستادند تا قامت این مرد را بشکنند وی تصریح کرد: در آن دوران از رسانه‌های بیگانه تا برخی رسانه‌های داخلی و انسان‌های سستی که حتی در طول زندگی خود یک حرف درست نزده‌اند همگی در یک خط ایستادند تا قامت این مرد را بشکنند و این در حالی بود که مرحوم کردان می توانست کارهای دیگری انجام دهد؛ امروز نیز کسانی به وزیر ما می‌گویند به ما امکانات خاص ارائه بده تا با تو کاری نداشته باشیم اما مرحوم کردان هرگز نخواست این گونه باشد و به تنهایی در برابر هجمه‌ها ایستاد. احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه طول زندگی اهمیت ندارد و کیفیت زندگی مهم است، گفت: اینکه مرحوم کردان چند سال در این دنیا زندگی کرده، مهم نیست بلکه آنچه اهمیت دارد این است که وی انسانی پاک و خدمتگزار بود و بنده به عنوان خادم مردم، شهادت می‌دهم که کردان انسانی پاک و دلسوخته مردم و ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب بود و در حد توان تلاش می‌کرد تا به مردم کمک کند. رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود کربلا و حادثه عاشورا را یک دوره کامل مکتب دانست که در آن امام حسین (ع) با فداکاری ماموریت عظیمی را انجام داد و توانست چهره نفاق را برای همیشه تاریخ افشا کند. احمدی‌نژاد با بیان اینکه بدترین ظلم به جامعه بشری، ظلمی است که از ناحیه مدعیان اعمال می‌شود، افزود: این ظلم خطرناک‌ترین و ناجوانمردانه‌ترین ظلمی است که علیه دین و ارزش‌های الهی می‌تواند به انجام برسد. رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: در زمان امام حسین(ع) کسانی که به توحید و ارزش‌های الهی باور و اعتقادی نداشتند و به دنبال سلطه بر جامعه و غارت مردم و ادامه حکومت خود بودند مدعی حق شدند، در چنین شرایطی که دنیا طلبی‌ها و خودخواهی‌ها عمومیت یافته و در جامعه سیطره پیدا کند و مشروعیت خود را به نام حق بر جامعه تحمیل می‌کند، تفکیک حق از باطل دشوار است، اما امام حسین(ع) با فداکاری ماموریت عظیم خود را انجام داد و چهره نفاق را برای همیشه تاریخ افشا کرد