سید حسن آیت

از پرتال جامع مسئولین جمهوری اسلامي ايران
نسخهٔ تاریخ ‏۲۰ اوت ۲۰۱۴، ساعت ۰۷:۲۲ توسط Admin (بحث | مشارکت‌ها) (صفحه‌ای جدید حاوی «پرونده:سید حسن آیت.jpg|بندانگشتی|شهیدسیدحسن‏آیت، دبیر سیاسی حزب جمهوری اسلا...» ایجاد کرد)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو
پرونده:سید حسن آیت.jpg
شهیدسیدحسن‏آیت، دبیر سیاسی حزب جمهوری اسلامی و از اعضای هیئت رئیسه مجلس خبرگان قانون اساسی و یکی از مخالفان سرسخت بنی صدر بود. وی در سال 1359، با رأی بالایی به نمایندگی مردم تهران برگزیده شد؛ اما بنی صدر با انتشار نوار تحریف شده سخنانش، توطئه ای برای حذف او را طراحی کرد که با شکست روبه رو شد. شهید آیت تا پس از شهادتش خواسته یا ناخواسته در بایكوت خبری قرار داشت تا جایی كه شاید پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 بسیاری حتی نام ایشان را نیز نشنیده بودند.

-زندگینامه شهید سید حسن آیت روز 3 تیر ماه 1317، در شهرستان نجف‌ آباد اصفهان در خانواده‌ای روحانی و کشاورز متولد شد. او که نوه مرحوم آیت‌ الله سیدعلی نجف‌ آبادی (از ناحیه مادر) بود، هم از طرف مادر و هم از طرف پدر، سید بود. پدر ایشان روحانی بود. خانواده شهید آیت از ابتدا در نهایت سختی و فقر، بودند و تنها منبع درآمدشان، دسترنج حاصل از کشاورزی بود؛ لذا وی از کودکی در نهایت تنگدستی و محرومیت مادی رشد کرد و با عمق وجود، فقر و تنگدستی را لمس نمود. شهید آیت از تأثیر گذارترین افراد پس از انقلاب، دبیر سیاسی حزب جمهوری اسلامی و از اعضای هیئت رئیسه مجلس خبرگان قانون اساسی بود كه نقش مهمی در تصویب برخی اصول از جمله اصول مربوط به ولایت فقیه، شورای نگهبان و آوردن سپاه به عنوان یك نهاد در قانون اساسی به منظور جلوگیری از تكرار انحرافات انقلاب مشروطه داشت. وی در اولین انتخابات مجلس شورای اسلامی با رأی بالایی به نمایندگی مردم تهران برگزیده شد و با تأیید اعتبارنامه اش برخلاف توطئه منافقین و دشمنانش نقش مهمی را در مجلس شورای اسلامی ایفا کرد. دكتر آیت در 14 مردادماه 1360 به شهادت رسید. او به عنوان یکی از مخالفان میرحسین موسوی بود که بعد از انتخابات ریاست جمهوی سال 88 حقیقت سخنانش آشکار شد.

-تحصیلات حسن آیت کودکی و تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در شهرستان نجف آباد سپری نمود. او با داشتن علاقمندی و کنجکاو نسبت به مسائل اجتماعی و مسائل مربوط به مردم و مکتبی که در آن رشد کرد، با پولی که برای غذا می‌گرفت، روزنامه تهیه می‌کرد و می‌خواند و بریده مطالب حساس روزنامه‌ها را جمع‌آوری می‌کرد؛ یعنی از همان کودکی علاقه عجیبی به مسائل سیاسی روز داشت و با افراد به بحث و بررسی می‌پرداخت. او تحصیلات علوم دینی از جمله علوم حوزه را تا حدود فقه و اصول در نجف‌ آباد و اصفهان به پایان رساند و برای ادامه تحصیلات به تهران رفت. در تهران در دانشسرای عالی در رشته تربیت معلم، در بخش ادبیات فارسی موفق به اخذ لیسانس در سال 1337 شد و با مطالعات در رشته جامعه‌ شناسی، در سال 1340 فوق لیسانس جامعه‌شناسی از مؤسسه علوم اجتماعی دانشگاه تهران را دریافت کرد. با وجود آنکه شهید آیت عنوان دانشجوی رتبه اول را به دست آورده بود، برخلاف رویه معمول، به علت تسلط ملی گرایان بر مؤسسه علوم اجتماعی، از دادن بورس تحصیلی و اعزام او به خارج از کشور جلوگیری شد؛ زیرا وی از همان دوران دانشجویی، ملی گرایان را شناخته و همواره چهره حقیقی آنان را افشا کرده بود. در سال 1341، در کنکور دانشکده حقوق شرکت کرد و به دانشکده حقوق دانشگاه تهران راه یافت و دوره روزنامه نگاری را در مؤسسه اطلاعات گذراند و در طول مدت تحصیلات عالیه، علاوه بر فارسی به زبانهای عربی، انگلیسی و فرانسه نیز آشنایی پیدا کرد.

-سوابق فرهنگی شهید آیت که از دانشسرای عالی لیسانس گرفته بود، کار اجتماعی خود را با تدریس در آموزش و پرورش در شهرستان فریدن آغاز کرد؛ ولی به علت ادامه برنامه تحصیلی خود و نیز بر اثر بیماری، چند سالی در کارش توقف به وجود آمد؛ اما مجدداً کار خود را با تدریس در دبیرستان آغاز کرد. وی علیرغم مدارک تحصیلی متعددی که داشت، به علت سرسختی در مبارزه با نظام استبداد در دوران تحصیلی، به شهر دامغان تبعید شده و سالها در دبیرستانهای همین شهر به تدریس پرداخت؛ تا اینکه پس از چند سال به تهران انتقال یافت و به تدریس در دبیرستانهای جنوب شهر تهران مشغول شد.

-آغاز مبارزه شهید آیت از ابتدای جوانی و در دوران دبیرستان، با نحوه مبارزه اسلامی آشنا شد. در سالهای پس از 28 مرداد سال 1332 که از دورانهای بسیار تلخ و پیچیده مبارزه ملت مسلمان ایران بود، شهید آیت در نجف‌ آباد و اصفهان پای به میدان مبارزه نهاد و از همان ابتدای نوجوانی در حالی که بیش از 15 سال نداشت، از برکت هوش سرشار و طینت پاکش، راه اسلام و راه آیت‌الله کاشانی را انتخاب کرد. او در شرایطی قدم در راه آیت‌ الله کاشانی گذاشت که سخت‌ترین حملات و دشنام‌ها و تهمت‌ها هنوز نثار این پیشوای مجاهد مظلوم می‌شد؛ ولی آیت از روز اول راه صحیح را انتخاب کرد و در دام گروههای وابسته به مصدق‌ نیفتاد. او خود در این رابطه گفت: «من از همان سالهای 1332 که روزنامه شورش به عنوان ارگان تبلیغاتی استعمارگران و به عنوان بزرگترین مدافع مصدق، سنگین‌ ترین اتهامات و فحش های رکیک را به آیت‌ الله کاشانی می‌داد، به مظلومیت این شخصیت مجاهد اسلامی پی بردم و راه او را به عنوان راه اسلام و آزادی تشخیص دادم.» شهید آیت هنگام تحصیل در دانشگاه نیز روابط خود را با مکتب آیت‌ الله کاشانی تحکیم کرد و در هر مناسبتی برای دیدار ایشان به منزل و مسجد که به شدت مورد سانسور هیئت حاکمه و کنترل شدید پلیس بود، رفت و آمد می‌کرد.

-پیوستن به امام خمینی (ره) با درگذشت آیت الله کاشانی در اسفند سال 1340، صحنه مبارزه اسلامی خالی شد و یک دوران فترت پیش آمد. در این هنگام عملاً دو گروه در صحنه سیاسی وجود داشتند: یکی گروه جبهه ملی و پیروان مصدق بود که نهضت آزادی برای پاسخگویی به شرایط جدید از درون آنها برخاسته بود و دیگری تشکیلات حزب زحمتکشان و دکتر بقایی، حائری‌ زاده و مکی، نمایندگان اقلیت دوره پانزدهم مجلس که بنام آیت‌ الله کاشانی مبارزه می‌کردند. شهید آیت به مبارزه خود در کنار گروه دوم ادامه داد؛ ولی دیری نپایید که حضرت امام خمینی (ره) پرچم مبارزه ضدرژیم شاه و ابرقدرتهای شرق و غرب را به دوش گرفت. با ظهور امام خمینی (ره) در صحنه مبارزه اسلامی میهمن‌ مان، پیروان آیت الله کاشانی یعنی همان افرادی که از سالهای شهریور 1320 مبارزه را در خط آیت‌ الله کاشانی شروع کرده بودند نیز به نهضت امام خمینی (ره) پیوستند. به هر حال شهید آیت از اولین کسانی بود که به امام خمینی (ره) پیوست و با تمام وجود، خود را در خط مبارزه امام (ره) قرار داد و در تابستان سال 1342 در ارتباط با چاپ و پخش اعلامیه‌هایی در این رابطه در خیابان پامنار از طرف ساواک دستگیر و زندانی گردید.

-ایجاد سازمان سیاسی مخفی در راستای خط امام (ره) شهید آیت از همان ابتدای حرکت امام خمینی (ره) و در جریانات قیام 15 خرداد با تمام قوا خود را در خط امام (ره) قرار داد و بخصوص با استفاده از امکاناتی که داشت، با تشریح اهمیت نقش روحانیت مجاهد در تاریخ، هر چه بیشتر مردم را به حقانیت راه امام (ره) تشویق کرد. از آنجا که شهید آیت امید خود را به کلی از گروههای سیاسی موجود از دست داده بود، نسبت به ایجاد یک گروه سیاسی مخفی اقدام کرد و از این طریق توانست بسیاری از افراد شایسته همچون شهید محمد منتظری، شهید سردار سرلشکر یوسف کلاهدوز و شهید سرتیپ سید موسی نامجو را در راستای خط امام خمینی (ره) و آرمان‌های ایشان گردآورد. این گروه فعال توانست در جریان انقلاب خدمات ارزنده‌ای را به انقلاب اسلامی ایران بنماید. سید حسن آیت پیرامون این سازمان سیاسی - نظامی که با یاری همرزمانش در سال 1345 پایه‌ ریزی کرد، چنین نوشت: «این تشکیلات اصل را بر ایجاد حکومت و نظام اسلامی، ابتدا در ایران و سپس در سطح جهانی گذاشت و معتقد بود که تنها با تکیه بر این فکر و ایده، یعنی جهان شمول شدن اسلام است که می‌توان مردم مسلمان کشورهای عقب نگهداشته شده را بسیج کرد.» در مرامنامه این سازمان آمده است: «اسلام کاملترین دین و پاسخگوی کلیه احتیاجات انسانی در هر زمان و مکان بوده و بهترین تضمین برای صیانت از ارزشهای مادی و معنوی بشریت است.» و در اصلی از آن آمده است: «بدون در دست گرفتن قدرت سیاسی، امکان استقرار حق و عدالت ممکن نیست و در دست گرفتن این قدرت در جوامعی که تحت سلطه دیکتاتوریست، جز از طریق زور و انقلاب میسر نیست.» از تاکتیکهای این سازمان، نفوذ مخفیانه در ارگانهای حساس رژیم سابق، بالاخص ارتش و گارد جاویدان و ایجاد شاخه‌های مخفی بوده است، به طوری که در جریان انقلاب این شاخه‌ها کمک بسیار مؤثری به پیروزی انقلاب نمودند. تربیت افراد جهت در دست گرفتن امور حکومتی از خدمات دیگر این تشکیلات بوده است.

-ادامه مبارزه در سنگر تدریس شهید آیت در طول سالهای بعد از 15 خرداد سال 1342 به تدریس اشتغال داشت و چون موضوع درسهای او عموماً جامعه‌ شناسی و مسائل اجتماعی بود، توانست ذهن دانشجویان خود را بیدار و آنان را در مسیر مبارزه به حرکت درآورد. او که دارای مطالعات بسیار عمیق و گسترده‌ ای در رشته جامعه‌شناسی سیاسی بود، در مدرسه عالی قضایی قم، مدرسه عالی لاهیجان، دانشکده علم و صنعت و مدرسه عالی اراک به تدریس جامعه‌ شناسی پرداخت. در غالب کلاسهای او دانشجویان با استفاده از نوار ضبط صوت درسهایش را منتشر می‌ساختند؛ در همین رابطه شهید آیت چند بار در قم از طرف ساواک احضار شد و بازجوییهای مفصلی از او به عمل آمد. وی بعلاوه، در حوزه علمیه قم در کلاسهای متعددی که از طرف طلاب حوزه تشکیل می‌شد، به تدریس جامعه‌ شناسی و تاریخ نهضت اسلامی ایران پرداخت و عده کثیری از طلاب حوزه علمیه قم همیشه در جلسات علنی و مخفی تدریس او حاضر می‌شدند.

-افشاگری‏های ارزنده در کمک به انقلاب با اوجگیری مبارزه ملت مسلمان ایران در مقابل نظام استکبار، شهید آیت یکی از اولین کسانی بود که با سخنرانیهای خود در مساجد و دانشگاهها و ادارات دولتی به گسترش دامنه مبارزه با رژیم پرداخت و با حضور خود در این اجتماعات، نقش بسیار سازنده و فعالی در بالا بردن سطح اطلاعات توده‌های مردم ایفا کرد. او از همان روزهای شروع انقلاب و در شرایطی که دستگاههای تبلیغاتی غرب درصدد برپا کردن جبهه ملی جدید بودند، به مقابله با این عوامل شناخته شده پرداخت و با اطلاعات و شناخت وسیعی که از پرونده رهبران جبهه ملی داشت، افشاگریهای ارزنده‌ای درباره آنها نمود. وی علیرغم تمام امیدهایی که عوامل استعمار غرب به این گروهک خطرناک بسته بودند، توانست نقش حقیقی آنان را به ملت انقلابی ما معرفی کند. نقش شهید آیت در افشای خط وابسته به آمریکا و انگلیس نقش مهمی بود.

-دبیر سیاسی حزب جمهوری اسلامی با پیروزی انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357، شهید آیت با کوله‌ باری از تجربه سیاسی و سازماندهی نیروها در برپایی حزب جمهوری اسلامی نقش به سزایی ایفا کرد. وی به همراه شهید بهشتی و سایر همرزمان، از مؤسسین حزب جمهوری اسلامی و عضو شورای مرکزی این حزب بود و از همان ابتدا به عنوان دبیر سیاسی حزب جمهوری اسلامی انتخاب شد. شهید آیت از برکت معلومات وسیع خود نقش فعال و باارزشی در حزب جمهوری اسلامی ایفا کرد و تمام وقت در خدمت حزب و هدفهای باارزش انقلاب اسلامی ایران قرار گرفت. او به علت دوراندیشی خاصی که داشت، در مواقع ضروری پیشنهادهای جامع و راهگشایی جهت بررسی و اخذ تصمیمات مناسب به شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی ارائه می کرد.

مصاحبه شهید آیت پیرامون ضرورت حزب جمهوری اسلامی شهید آیت در مصاحبه‌ای با روزنامه کیهان در 17 دی ماه 1358، به ضرورت تشکیل حزب به عنوان سازمانی متشکل از افراد که بهتر از افراد به صورت متفرقه می توانند کارها را انجام دهند اشاره کرد و در مورد نقش و مسئولیت حزب در رابطه با انقلاب اسلامی اظهار داشت: «قبل از انقلاب هم به صورت احزاب بدون اسم و رسم متشکل بودیم و مخفی کار می‌کردیم که هر دسته یا حزب، شاخه سیاسی، نظامی و ایدئولوژیک داشت. هر حزب می‌توانست دولتی تشکیل دهد و از نظر افراد هم کاملاً غنی بود و به آن صورت هم که می‌گویند قحط‌الرجال است، صحت ندارد؛ زیرا این به اصطلاح رجال حتماً نباید از 50 سال بیشتر داشته باشند، تا مثلاً بتوانند وزیر شوند، ما بیشتر معتقد به استفاده از نیروهای جوان هستیم. چه اشکال دارد مثلاً یک جوان 25 یا 30 ساله وزیر شود، البته ممکن است تجربه کمتری داشته باشد ولی صداقتش 100 برابر بیشتر است و این برای ما بیشتر ارزش دارد؛ زیرا همین افراد انقلاب کرده‌اند و همین‌ها می توانند آن را به پیش ببرند، همانطور که در اشغال سفارت آمریکا شاهد آن بودیم و ما می‌خواهم توسط تشکیلات حزبی چنین نیروهای ناشناخته را جذب کنیم و بکار گیریم. بعد از انقلاب تمام گروههای مخفی ما به صورت یک حزب واحد شروع به فعالیت علنی کرد و بیشتر سعی کرد که روی خط امام حرکت کند و ترجیح داد با مردم باشد تا با روشنفکران. البته نه اینکه با روشنفکران قطع رابطه کند ولی بیشتر به رأی مردم که اکثریت بودند، عمل می‌کرد و مردم هم از این مسئله استقبال کردند.»

-نماینده مجلس خبرگان قانون اساسی شهید آیت پس از تأسیس حزب جمهوری اسلامی، از سوی مردم نجف‌ آباد استان اصفهان به عنوان نماینده مجلس خبرگان بررسی قانون اساسی برگزیده شد و در آن مجلس به عضویت هیأت رئیسه درآمد. تلاش های او در گنجاندن و تصویب اصل‌های ولایت فقیه، فرماندهی کل قوا و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران فراموش ناشدنی است. او به خوبی تشخیص داد که طرح پیش نویس قانون اساسی که به وسیله دولت موقت تدوین شده بود، نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای انقلاب اسلامی ایران باشد. به همین جهت با استفاده از تجارب تاریخ گذشته ملت که چیزی جز غلبه فراماسونها و کنار گذاردن روحانیت مجاهد نبود، برای اولین بار در طول تاریخ سیاسی میهن‏مان، مسئله ولایت فقیه (نقش سازنده و باارزش روحانیت مجاهد) را به همراه آیت‌ الله منتظری، شهید بهشتی و سایر اعضای هوشیار مجلس خبرگان به عنوان یک اصل اساسی در قانون اساسی وارد ساخت و سپس مسئله فرماندهی کل قوا را که در واقع اساس قدرت در مملکت است، به طور قانونی و رسمی در اختیار رهبر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران قرار داد. با مراجعه به مذاکرات مجلس خبرگان به خوبی نقش مثبت و خلاق این شهید برخاسته از توده مردم محروم آشکار است. شهید آیت که از دوران مبارزه با نظام استکبار با شهید محمد منتظری ارتباط نزدیک و دائمی داشت، در تأسیس سپاه پاسداران کوشش زیادی کرد و در مجلس خبرگان کوشش کرد که سپاه بعنوان یک نهاد رسمی در قانون آورده شود و در تصویب اصل مربوط به فرماندهی سپاه که در اختیار رهبر انقلاب باشد نقش مؤثری داشت.

-کاندیداتوری در اولین انتخابات ریاست جمهوری در اولین انتخابات ریاست جمهوری، شهید آیت خود را کاندیدا نمود تا حزب در صورت بروز حادثه‌، نامزد دیگری برای ریاست جمهوری داشته باشد؛ او در مصاحبه‌ای با روزنامه کیهان (1358/10/17) گفت: «من خودم برای اولین بار در حزب، آقای فارسی را برای کاندیدایی ریاست جمهوری پیشنهاد کردم و اکنون هم او را لایق ترین فرد بین کاندیداهای معرفی شده می‌دانم، ولی حزب تصمیم گرفت فرد دیگری را از کادر مرکزی کاندیدا کند تا در صورت بروز حادثه‌ای حزب بدون کاندیدا نباشد.» پس از حذف آقای جلال الدین فارسی از نامزدی ریاست جمهوری، شهید آیت به عنوان تنها کاندیدای حزب جمهوری اسلامی در مقابل ابوالحسن بنی‌صدر دیگر نامزد ریاست جمهوری مطرح شد. در این زمان که تقریباً صحنه برای بنی‌صدر خالی شده بود، شهید آیت در نطق انتخاباتی رادیویی خود مطالب مهمی بیان کرد.

نطق انتخاباتی رادیویی شهید آیت: «اگر در بین کاندیداها کس دیگری بود که از نظر من حتی بالنسبه واجد خصوصیات و صفات موردنظر بود، خیلی ساده و آسان به نفع او کنار می‌رفتم، ولی اکنون چنین کسی را نمی‌یابم و از طرفی نسل جوان و پرشور و انقلابی و باایمان در اثر این جریان دچار یأس و تردید و سردرگمی شده است و بنا به تقاضای افرادی از همین قبیل است که من هنوز با وجود آنکه اوضاع و احوال را به هیچ وجه مساعد و مناسب نمی‌بینم، [ماندم] زیرا روحانیت که بخش اعظم جامعه از او الهام می‌گیرد و نیز احزاب و گروههای مؤثر به علت کمبود فرصت، به جای اینکه بین خوب و خوبتر، خوبتر را انتخاب کنند، بین نامناسب و نامناسبتر، نامناسب را می‌خواهند انتخاب کنند و این موضوع انتخاب را مشکل کرده است.» شهید آیت در ادامه سخنان انتخاباتی‏اش به نقش تبلیغات پرخرج به عنوان یک حربه امپریالیستی وغربی برای انتخابات اشاره کرد و گفت: «رئیس جمهور نه پودر رختشویی است و نه روغن نباتی و نه نظایر آن که به ضرب پوستر و عکس و پلاکارد در مغز مردم فرو کنند. این همان غربزدگی و سبک تبلیغات غربی است که ما دچار آن شده‌ایم. این همان چیزی است که متفکران و محققان؛ حتی غربیها آن را دلیل ظاهری بودن دموکراسی غربی می‌دانند، نه واقعی بودن آن؛ زیرا وقتی بنا بر تبلیغات شد و نه ارشاد، کسی برنده است که پولدارتر است.»

نطق انتخاباتی تلویزیونی‌ شهید آیت شهید آیت در نطق انتخاباتی تلویزیونی‌اش در مورد اهمیت انتخابات رئیس جمهوری گفت: «من معتقدم که نباید این مرحله از تاریخ را سرسری گرفت و چنین تصور کرد که هر کسی به ریاست جمهوری برسد، فرقی نمی‌کند. موضوع آنست که رئیس جمهوری یک مقامی نیست که مثلاً مانند نخست‌وزیر، هر گاه بخواهیم به آسانی او را برکنار کنیم. او 4 سال قانوناً باید سر کار باشد و باید به نحوی باشد که آنچه را اکثریت ملت می‌خواهند، حتی المقدور بدان برسند و این وضع را من در جو کنونی نمی‌یابم. جو کنونی جو غیرطبیعی است؛ زیرا در بین کاندیداها، نمونه طرز تفکر لااقل چندین میلیون نفر از مردم وجود ندارد.» او با شناختی که از اطرافیان بنی‌صدر داشت، جامعه را نسبت به نقش مهم افرادی که از اطرافیان نزدیک یک کاندیدا هستند یا با او در یک جریان قرار دارند و پس از انتخاب او به ریاست جمهوری روی کار می‌آیند متوجه کرد و گفت: «من معتقدم که اطرافیان و دوستان کسانی که ممکن است در اثر موفقیت کاندیدایی سرکار بیایند، بسیار مهمند؛ زیرا مهمتر از خود رئیس‌جمهور، یاران و همکاران او هستند. این درست است که هیئت وزرا را با رأی تمایل مجلس باید تضمین نمود و از این جهت، تمام نقش به عهده رئیس جمهور نیست، ولی به هر صورت به تناسبی که رئیس جمهور نقش دارد، خواه ناخواه اطرافیان و دوستان او هم مؤثرند.»

دعوت از کاندیداها برای مناظره تلویزیونی شهید آیت برای روشن شدن چهره منافقانه بنی‌صدر و اطرافیانش و میزان واقعیت وعده‌ها و نیز عدم اعتقاد او به ولایت فقیه، همه کاندیداها را به مناظره تلویزیونی دعوت کرد و گفت: «مطالبی است که کاندیداها در رابطه با مردم بیان داشتند و ادعاهایی است که نموده‌اند؛ باید این روشن گردد که این ادعاها تا چه حد با واقعیت تطبیق می‌کنند؛ زیرا بعضی مسائل است که در میزان آراء تأثیر بسزایی دارد، مثلاً عدم اعتقاد به ولایت فقیه، اگر برای مردم روشن شود، که چه کسی به ولایت فقیه اعتقاد ندارد، قطعاً چنین کسی را انتخاب نخواهند کرد، حال اگر نامزدی به این اصل اعتقاد نداشته باشد ولی مدعی اعتقاد بدان باشد، این موضوع باید برای مردم روشن گردد و باز این مسئله احتیاج به زمان دارد و من پیشنهاد می‌کنم در مناظره تلویزیونی که روز چهارنشبه انجام می‌شود، همه کاندیداها شرکت نمایند تا این موضوع و نظایر آن روشن گردد.» ولی متأسفانه این تقاضای او عملی نشد.

-شهید آیت خواهان افشای اسناد لانه جاسوسی شهید آیت، به دنبال افشاگریها و بیان نقطه نظرات سازنده و هشداردهنده خود در نطقهای انتخاباتی رادیو تلویزیونی‌اش، در نامه‌ای به وزارت کشور خواستار 15 روز تأخیر انتخابات میگردد و در این نامه به تبلیغات بسیار غلط بعضی از نامزدها اعتراض می‌کند و خواستار روشن شدن میزان مخارج تبلیغات کاندیداها به عنوان بهترین محک تمیز افراد درست از نادرست و نیز افشای تمام اسناد جاسوسخانه در این رابطه می‌گردد.

نامه شهید آیت به وزارت کشور بسمه‌ تعالی وزارت محترم کشور احتراماً چون اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری، سرنوشت‌ ساز و نسبت به انقلاب اسلامی ایران تعیین‌ کننده است و چه بسا که اگر درست انجام نگیرد خدای ناکرده موجب شکست و یا حداقل انحراف انقلاب خواهد شد و از آنجا که به علت حوادث و وقایع غیرمنتظره و نیز توطئه‌ها و دسائس بیگانگان و امپریالیستها و تبلیغات بسیارغلط و غیراسلامی بعضی از نامزدهای ریاست جمهوری جو انتخابات، غیرطبیعی و غیراخلاقی و غیراسلامی شده است و از همه مهتر خروج آقای جلال‌الدین فارسی از صحنه انتخابات، چندین میلیون نفررا سرگردان و بلاتکلیف ساخته است، به علاوه قانون اساسی می‌گوید در صورت فوت یکی از نامزدها 10 روز قبل از اخذ رأی، انتخابات باید دو هفته به تعویق افتد و روشن است که در اینجا فلسفه چنین قانونی ناظر به مورد فوت تنها نیست و منظور، خروج یکی از کاندیداهای مؤثر از جریان انتخابات است لذا تقاضای تعویق انتخابات ریاست جمهوری را دارم و پیشنهاد می نمایم که به منظور آنکه تدارکاتی که وزارت کشور تهیه دیده است هدر نرود انتخابات مجلس شورای ملی را جلو اندازند چون رئیس جمهور به هر ترتیب قبل از مجلس شورای ملی نمی‌ تواند کار خود را شروع کند زیرا مطابق قانون اساسی موظف است در برابر مجلس سوگند یاد کند و نخست‌ وزیر و وزراء نیز باید با رأی تمایل مجلس انتخاب شوند. به دلایل مذکور و بسیاری دلایل دیگر که در صورت ضرورت به استحضار خواهد رسید ایجاب می‌کند که انتخابات ریاست جمهوری به تأخیر افتد که قطعاً به صلاح ملت و انقلاب است و عدم تأخیر، ضایعات فراوانی بوجود خواهد آورد. اضافه بر تمام آنچه که اشاره شد تقاضا دارم که میزان مخارج تبلیغات انتخابات و منابع تأمین آن از طرف هر یک از کاندیداها روشن شود و این موضوع بهترین محک تمیز افراد درست از نادرست خواهد بود. افشاء ساختن کلیه اسناد یافت شده در جاسوسخانه آمریکا می‌تواند گام بسیار بزرگ دیگری در جهت طبیعی ساختن جو انتخابات باشد. با تقدیم احترام ـ سیدحسن آیت 1358/11/1

-مخالفت سرسختانه با بنی صدر شهید آیت از مخالفان سرسخت ابوالحسن بنی صدر، اولین رئیس جمهور ایران اسلامی بعد از پیروزی انقلاب بود؛ زیرا می‌دانست که وی موافق اصل ولایت فقیه نیست، فردی غربزده و ملی‌گرا است، کشور را در نهایت به‌دست جهانخواران می‌سپارد و نمی‌تواند استقلال و آزادی جمهوری اسلامی ایران را پاسدار باشد. از آن گذشته، بنابر اسناد لانه جاسوسی آمریکا در ایران، بنی‌صدر با سفارت آمریکا هم سر و سری داشت.

-نمایندگی مجلس شورای اسلامی شهید آیت در اولین انتخابات مجلس شورای اسلامی پس از پیروزی انقلاب، در روز 14 فروردین 1359، با به دست آوردن رأی بالایی به نمایندگی مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابی تهران انتخاب شد و مردم یکبار دیگر مراتب حق‌شناسی و قدردانی خود را نسبت به فداکاری‌های این شخصیت بزرگ نشان دادند؛ این درحالی بود که دفتر هماهنگی بنی‌صدر از شدت عناد و دشمنی که با آیت داشت، خواستار حذف اسم آیت از لیست حزب جمهوری اسلامی شد و اعلام کرد که حاضر است هر 30 نفر افراد معرفی شده از طرف حزب و گروه‌های ائتلافی را بپذیرد، به شرط اینکه اسم آیت در بین کاندیداها نباشد و سرانجام وقتی با شکست مواجه شدند و آیت با آراء درخشان مردم تهران انتخاب شد، با توسل به حیله‌های شیطانی و برپا کردن جنجال نوار معروف درصدد برآمدند که اعتبارنامه او را در مجلس ابطال کند.

-انتشار نوار سخنان، توطئه ای برای حذف آیت 27 خردادماه 1359 اولین سالگرد انتشار روزنامه انقلاب اسلامی با مدیرمسئولی ابوالحسن بنی‌ صدر بود. روزنامه‌ای که درست مشی مقابل روزنامه جمهوری اسلامی را پی گرفته بود و در اصطلاح رقیب این روزنامه محسوب می‌شد. ولی از آنجا که بنی‌صدر در آن زمان رئیس‌جمهور بود و توصیه امام (ره) نیز همدلی با اولین رئیس‌جمهور نظام بود، نیروهای خط امام سعی می‌کردند انتقادات خود را حتی‌المقدور علنی نکنند و فضا را تا حد ممکن تلطیف نمایند. در همین راستا در روز 28 خرداد 1359، روزنامه جمهوری اسلامی مطلبی کوتاه منتشر کرد و در آن با لحنی برادرانه، به دست‌اندرکاران روزنامه انقلاب اسلامی تبریک گفت. این عمل، میل نیروهای خط امام به اطاعت از اوامر حضرت امام (ره) را نشان می‌داد؛ ولی در همین روز در جناح مقابل، روزنامه انقلاب اسلامی که روزنامه عصر بود، برای یک بار در تاریخ انتشارش، در روز 28 خرداد 1359، ساعت 10 صبح منتشر شد و تیتر اول آن (که بسیار هم درشت چاپ شده بود) چنین بود: «طرح توطئه توسط دکتر حسن آیت» و نوشت: «سقوط رئیس‌جمهور از اهداف این توطئه بود.» از مدت‌ها پیش از این قضیه، از طرف بنی‌صدر و طرفدارانش مدام ذکر و تبلیغ می‌شد که توطئه‌ای علیه رئیس‌جمهور قانونی در جریان است و حتی ممکن است علیه او کودتا شود. این جو سازی ذهن مردم را ملتهب کرده بود. تلاش گسترده آیت در افشاگری علیه لیبرالیسم و ملی‌گرایی و نفاق نیز با این مسائل همزمان شده بود. این افشاگری بر بنی‌صدر و طرفدارانش گران آمد و موجب شد آنان صریحاً به شهید آیت هجوم برند. آن‌ها تلاش داشتند سه هدف اصلی یعنی القای توطئه سازمان‌یافته علیه رئیس‌جمهور، تخریب وجهه انقلاب فرهنگی و نیز از صحنه خارج کردن سید حسن آیت را همزمان پی بگیرند از این رو بود که به طرح پیچیده نوار آیت روی آوردند.

-چگونه انتشار نوار، اذهان مردم را منحرف کرد؟ دو نسخه متفاوت از یک نوار باید به این نکته نیز اشاره کرد که دو نسخه نوار موجود بود: یکی نسخه تحریف و سانسور شده (همان نسخه‌ای که روزنامه انقلاب اسلامی منتشر کرد) و یکی هم نسخه اصیل و کامل (که بعدها از طریق «پ. میر سلیم»، نوارها به دست دکتر آیت رسید و متن پیاده شده و کامل آن منتشر شد.) با توجه به متن کامل این نوارها، بصیرت و پیش‌بینی‌های دقیق شهید آیت آشکار می‌شود؛ ولی باید توجه کرد که بعد از پایان یافتن همه ماجراها و از ورای آن‌ها به چنین نتیجه‌ای رسیده‌ایم، درحالی‌که در آن روز که این نوار منتشر شد، بنی صدر هنوز رئیس‌جمهور قانونی کشور با 11 میلیون رأی بوده و هنوز اسناد لانه جاسوسی و نیز خاطرات دست اندرکاران امر در این رابطه منتشر نشده بود.

تحریف حساب شده متن نوارها در متن منتشر شده نوار سخنان شهید آیت در روزنامه انقلاب اسلامی (در ظاهر به دلیل نامفهوم بودن صدا) در برخی جاها از سه نقطه استفاده شده بود و به این ترتیب و با هنرمندی، سانسور و تحریفی دقیق در محتوای این متن به وجود آمده بود؛ این تحریف فقط وقتی ملموس شد که هر دو مورد متن را مطالعه و مقایسه قرار گرفت. بنی صدر و روزنامه انقلاب اسلامی با تحریف متن پیاده شده این نوارها، آن را در اختیار افکار عمومی قرار دادند تا با فضا سازی بزرگانی چون آیت‌الله بهشتی و شهید آیت را از صحنه بیرون کنند.

-مروری بر محتوای نوار سخنان شهید آیت رجانیوز در گزارشی از محتویات نوار سخنان شهید آیت، ذکر کرد: هر دو نوار متضمن گفت‌وگوی یک نفر با دکتر آیت بود و مشخص بود که سخنان در محیطی خصوصی ذکر شده است و در آن از ذکر عناوین و القاب خبری نیست. در این نوارها راجع به مسائل مختلفی صحبت شده بود ولی بخش عمده آن مربوط بود به: انقلاب فرهنگی (از محتوا مشخص بود که سخنان قبل از 14 خرداد و تعطیلی دانشگاه‌ها گفته شده است) و بنی‌صدر و رابطه او با مجلس اول (که انتخابات آن برگزار شده بود و دکتر آیت هم به عنوان نماینده انتخاب شده بود.) در ابتدای نوار اول، شهید آیت گفته بود که برنامه‌ای وجود دارد که اگر علنی شود ممکن است جناح مقابل از آن سوءاستفاده کند و بر موج سوار شود لذا لازم است با ایجاد زمینه‌هایی در پایین یعنی توده مردم و دانشجویان از بالا ناگهان عملی شود. این سخنان در اصل اشاره داشت به انقلاب فرهنگی در آینده نزدیک و یادآوری ماجرای تصرف دانشگاه تبریز توسط دانشجویان انقلابی که بنی صدر هم در ظاهر با آن اعلام همراهی کرده بود. سپس شهید آیت ضمن اشاره به اینکه "لازم است شما هم مثل آن‌ها (مارکسیست‌ها و منافقین) به دبیرستان‌ها بروید و روی دانش‌آموزان کار کنید." گفته بود: «دانشگاه‌ها به این صورت فعلی باید تعطیل شود و برنامه‌های آینده، کارهای عملی در رابطه با مردم و در زمینه ایدئولوژی و اسلامی کردن مسئله است ... متضمن این است که امام(ره) در این زمینه کاملاً قرار بگیرد.» آیت سپس به این موضوع اشاره کرده بود که شهید بهشتی و رهبران حزب می‌خواهند با بنی صدر همکاری کنند ولی به دلیل اینکه بنی‌صدر حقیقتاً در خط امام (ره) قرار ندارد، این همکاری ممکن نخواهد بود: «صریحاً این مسئله را عنوان کردم که این‌ها [بنی صدر و التقاطیون] خط امام نیستند و این‌ها جدا هستند و شما نمی‌توانید با این‌ها یکسان عمل کنید.»

بنی صدر جاه طلب می‌خواهد از حدود اختیاراتش فراتر برود. در ادامه صحبت با آن مخاطب ناشناس، شهید آیت به ماجرای تلاش بنی صدر برای قرار گرفتن مدیریت تلویزیون در دست دوستانش و سپس مغلوب شدنش در این تلاش (به دلیل منع قانون اساسی) اشاره نموده بود. شهید آیت سپس به این مطلب پرداخته بود که در قانون اساسی [وقت]، اختیارات رئیس‌جمهور بسیار محدود است ولی بنی صدر جاه طلب می‌خواهد از حدود اختیاراتش فراتر برود و این احتمالاً منجر به این خواهد شد که مجلس، او را کنار بگذارد: «[بنی‌صدر] هیچ کاری نمی‌تواند بکند با این قانون اساسی، با این شورای انقلاب، با این امام. مقابلش نگه داشتیم و گفتیم اوضاع از چه قرار است. هیچ کاری نمی‌تواند بکند؛ یعنی هرچه بخواهد سروصدا کند، باعث می‌شود روز به روز ضعیف‌تر بشود، مخالفت مردم برانگیخته تر بشود و حتی به ناچار برکنارش بکنند.»

آشکار شدن چهره واقعی بنی صدر در ادامه، شهید آیت به روشن شدن افکار قشرهای نخبه مردم نسبت به بنی صدر و تغییر دید مثبت قبلی آنان نسبت به وی سخن گفته بود و سپس به این مطلب اشاره کرده بود: «عموم مردم هم برمی‌گردند. الآن هم عموم مردم هنوز دقیقاً در جریان نیستند که کی به کی است. فکر می‌کنند بنی صدر و بهشتی همه در یک جریان هستند؛ گرچه حالا کم کم دارند می‌فهمند.»

بنی صدر یک مهره است. یکی از نکات بسیار برجسته این سخنان آن بود که شهید آیت صریحاً بنی صدر را «مهره» خوانده بود و این مطلب گرچه بعدها با اسناد و مدارک خدشه ناپذیر اثبات شد، در آن روزها هنوز روشن نبود و فهم آن بصیرتی فراوان می‌خواست و لذا گروه‌های طرفدار بنی‌صدر روی آن بسیار مانور دادند. شهید آیت در این رابطه گفته بود: «این [بنی صدر] آخرین مهره است که نقش خودش را بازی می‌کند.» در ادامه بحث توسط شهید آیت به همکاری پشت پرده منافقین و بنی صدر هم اشاره شده بود.

بصیرت پراکنی؛ تنها راه مقابله با بنی صدر درحالی‌که مخاطب در این نوار مدام تأکید می‌کرد که ما ظرفیت کارهای دیگر از جمله نظامی را داریم شهید آیت تنها به کارهای فرهنگی و بصیرت افزایی اشاره و اصرار می‌کرد: «تبلیغ بکنید که مجاهدین و بنی‌صدر با هم هستند ولی اعتراض نکنید و به مردم بگویید که این‌ها با هم هستند و تا حدی که می‌شود اعتراض مردم را [به این روابط با گروه‌های منحرف] برانگیزید. خیلی خیلی یواش و مطلب را به تدریج مردم بفهمند، بعداً اعتراض، اشکال ندارد ... اعتراض به اینکه بنی صدر با مسعود رجوی با هم می‌نشینند.»

راهکار شهید آیت، همان راهکار امام(ره) جالب آن بود که شهید آیت از راهکاری دفاع می‌نمود که بعدها مشخص شد راهکار حضرت امام (ره) هم همان بوده است: «آن‌ها ضعفشان و حماقتشان اینجاست که جلوی امام ایستاده‌اند، باید به اینها میدان داده شود؛ چون اگر میدان ندهی، دستش را می‌بندی [و آن وقت ماهیتش مشخص نمی‌شود.] تا یک جایی به این‌ها میدان داده می‌شود.»

-آشکار شدن حقیقتی که دستاویز توطئه شد از مهم‌ترین قسمت‌های نوار اول که بخش عمده‌ای از تبلیغات برای اثبات «توطئه کنار زدن رئیس‌جمهور قانونی» بر مبنای آن استوار بود، بخشی از نوار سانسور شده بود که شهید آیت در آن از «آماده بودن نقشه» برای «هجوم» سخن گفته بود، آن هم هجومی که بنی‌صدر در برابر آن توان «مقاومت» نخواهد داشت: «مطمئن باشید که نقشه آماده است و اصلاً زیر و رو می‌شود. تمام مسائل و غیر از مسائلی که شما فکر می‌کنید، می‌شود. بعد از 14 خرداد 1359، مطلقاً نه امتحانی [برگزار] خواهد شد، نه دانشگاهی باز خواهد بود. دانشگاه‌ها تعطیل خواهد شد. [...] یک هجوم خیلی شدیدی، آغاز می‌شود و در حدی می‌شود که بنی صدر را به طور کلی فلج می‌کند ... حالا بگذارید ایشان [بنی‌صدر] هرچه بیشتر تاخت و تاز کند این بهتر است. اگر یکجا جلویش بایستی یکی از زرنگی‌هایش این است که خودش را زود هماهنگ می‌کند، فوری می‌پرد روی موج. [...] برنامه‌ای داریم که بابای بنی‌صدر هم نمی‌تواند مقاومت کند. این دفعه مثل دفعه قبل نمی‌تواند مقاومت کند. مسئله مهم الآن امام است، یک کلام بگوید. [...] به زودی موج عوض می‌شود. به بچه‌ها بگویید و (منظور دانشجویان انجمن اسلامی که در تبریز دانشگاه را در اشغال خود دارند) که قرص و محکم باشند و ترس نداشته باشند. تصمیمی گرفته شده لا یتغیّر، تغییرناپذیر است...» گرچه این قسمت سخنان شهید آیت، سانسور و تحریف شده است و تا حدی با اصل محتوای بیان شده متفاوت است؛ ولی با رجوع به همین سخنان هم مشخص است که سخنان راجع به طرح شورای انقلاب در باب تعطیلی دانشگاه‌ها و حمایت امام (ره) از انقلاب فرهنگی و تصفیه اساتید و دانشجویان ضد انقلابی است، نه چیز دیگر. ولی در هر حال چنین وانمود می‌شد (و با مصاحبه‌ها و مقالات متعدد از کسانی که اتفاقاً جزو خواص هم محسوب می‌شدند ولی بصیرت نداشتند، پررنگ هم می‌شد) که شهید آیت «توطئه‌ای» برای «فلج کردن دولت بنی صدر» دارد.

-مسئله نوار، توطئه‏ای با چند هدف اسدالله بادامچیان، قرائت دقیق‌تری از این رویداد ارائه داده است: «مسئله نوار آیت، یک توطئه بود که چند هدف داشت. تنها مربوط به آیت نبود، علیه شهید بهشتی و حزب جمهوری اسلامی هم بود. این توطئه علیه مردم هم بود تا مردم حرف‌های روشنگرانه آقای آیت را نشوند. بنی‌صدر چون احساس کرده بود امام (ره) علیه او موضع نمی‌گیرد، فکر کرده بود با زدن این تیتر و نوشتن بخش‌هایی از نوار صحبت‌های آیت، با یک تیر دو نشان بزند، هم آقای آیت و هم حزب و رقبای دیگر را تخریب کند.»

همکاری منافقین با بنی صدر در توطئه علیه شهید آیت بادامچیان در ادامه سخنان خود گفت: «در این توطئه شخصی به نام کفایتی که از عناصر سازمان منافقین بود، با شهید آیت یک دیدار مخفی می‌کند و نواری را از صدای او پر می‌کند که البته این قضیه توطئه مشترک بنی‌صدر و منافقان بود. البته کفایتی، ابتدا نزد آیت‌الله موسوی تبریزی نماینده تبریز رفته بود و کوشیده بود از او اعترافاتی را بگیرد. مثلاً گفته بود موسی خیابانی، نفر دوم سازمان مجاهدین را می‌خواهیم ترور کنیم، شما جایز می‌دانید؟ مرحوم آقای موسوی تبریزی گفته بود ما با ترور مخالفیم و به همین دلیل نتوانسته بود دستاویزی از او بگیرد. کفایتی بعد از ناکامی در این مرحله، با تجربه بیشتری نزد آقای آیت می‌رود و بدون اینکه آیت بداند که صحبت‌هایش ضبط می‌شود، صدای او را ضبط می‌کند و آن را در اختیار بنی‌صدر قرار می‌دهد و او هم آن را با تحریف و سانسور چاپ می‌کند.»

پیشنهاد اخراج شهید آیت از حزب جمهوری اسلامی بادامچیان درباره پیامدهای پس از انتشار سخنان آقای آیت گفت: «بعد از چاپ حرف‌های تحریف شده آیت، دفتر هماهنگی رئیس‌جمهور با مردم، سازمان منافقین و ... طبق یک نقشه از پیش طراحی شده، موج سنگینی علیه آیت به راه انداختند، به طوری که شهید آیت، «آیت کودتاچی» لقب گرفت. بعد از به راه افتادن این هجمه علیه شهید آیت، جلسه‌ای در شورای مرکزی حزب برای بررسی این موضوع تشکیل شد. آقای آیت در آن جلسه گفت: «این‌ها حرف‌های من را تحریف کرده‌اند و من این حرف‌ها را نزده‌ام.» در این موقعیت، آقای موسوی و همفکرانش که به شدت با آیت مخالف بودند و آیت هم شدیدتر با آن‌ها مخالف بود، بلافاصله فرصت را مغتنم دانستند و آیت را در شورای مرکزی و روزنامه کوبیدند و بعد هم از طرف حزب در روزنامه مقاله نوشتند و گفتند درست است که ما روزنامه حزب جمهوری هستیم، اما افکارمان جداست و این‌ها را قبول نداریم. برای از بین بردن جوی که علیه آیت درست کرده بودند، قرار شد آقای آیت مصاحبه‌ای کند و توضیح‌هایش را ارائه کند. در همین موقع آقای موسوی و همفکرانش در حزب، پیشنهاد اخراج آقای آیت از حزب را دادند. ما و مرحوم آقای بهشتی مخالف کردیم. شهید بهشتی گفت: «اخراج آیت دقیقاً به نفع آقای بنی‌صدر است. ممکن است آقای آیت بی‌احتیاطی کرده باشد؛ ولی این دلیل بر اخراج او نمی‌شود.» چون آیت گفت حرف‌هایش را تحریف کرده‌اند، قرار شد اصل نوار را از بنی‌صدر بگیریم. بنی‌صدر حدود 20 روز طول داد تا بالأخره نوار را داد. بعد از بررسی نوار مشخص شد، بنی‌صدر حرف‌های آقای آیت را تحریف کرده است.»

-جنجالی‏ترین اعتبارنامه مجلس اعتبارنامه شهید آیت در مجلس اول از جمله معروف‌ترین و جنجالی‌ترین اعتبارنامه‌های ادوار مجلس است. احمد سلامتیان، نماینده مردم اصفهان در اولین دوره مجلس شورای اسلامی، با استناد به حضور دکتر حسن آیت در کرسی بحث آزاد دانشجویان که در سال 1340 روزنامه اطلاعات راه انداخته بود به وی اتهام اشتهار به فساد سیاسی زده بود. سلامتیان اتهام فساد اخلاقی را هم در مورد دکتر آیت مطرح کرده بود و استناد او به پرونده‌ای در مدرسه پروین اعتصامی دامغان بود که بعدها هم مشخص شد آن پرونده ساخته و پرداخته ساواک بوده است. به هر حال مخالفت سلامتیان با آیت شاید بیش از هر چیز از آن جهت بود كه آیت بنی‌صدر را به خوبی می‌شناخت؛ زیرا وی در دوران دانشجویی در رشته جامعه شناسی (در مقطع كارشناسی ارشد) با ابوالحسن بنی‌صدر همكلاس بود و ریشه‌های فكری او را به خوبی می‌شناخت.

دفاعیات آیت در مجلس شورای اسلامی پرونده شهید آیت در کمیسیون تحقیق که ریاست آن را آیت‌الله خلخالی بر عهده داشت بررسی شد و سرانجام حسن آیت 2 مرداد ماه سال 1359 در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به دفاع از خود پرداخت. دکتر حسن آیت در ابتدای سخنان خود با اشاره به مخالفت سلامتیان با اعتبارنامه‌اش اظهار داشت: «روزی كه احمد سلامتیان به اعتبارنامه من اعتراض كردند بسیاری در داخل مجلس خندیدند؛ ولی تعجب نكردم، خوشحال شدم برای اینكه به مصداق تعرف الاشیاء با ضدادها من به ضدم شناخته می‌شدم. كسی كه خواهیم دید در جبهه ملی دوم با شاهپور بختیار و خسرو قشقایی چه در خارج و چه در داخل همكاری داشته است، كسی كه در جبهه ملی چهارم در سال 1357، آن جبهه ملی كه امام اخیراً به حدی ناراحت بودند كه فرمودند بروند گم شوند؛ هم سخنگو بود و هم معاون و كسی كه الآن دفتر به اصطلاح هماهنگی رئیس‌جمهوری و مردم را تشكیل داده و سنجش افكار این دفتر اعلام كرده است كه امام خمینی در بین مردم 48 درصد طرفدار دارد و دیگری 68 درصد.» در ادامه آیت‌الله خلخالی به سخنان آیت اعتراض کرد و خواستار ارائه سند از وی شد، آیت که تلاش داشت اسناد و سخنان خود را ارائه دهد با اعتراض مجدد خلخالی مواجه شد، در این زمان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، رئیس جلسه به شدت به خلخالی اعتراض کرد و گفت: «من احساس می‌كنم آقای خلخالی و برادرانشان تصمیم گرفته‌اند مجلس را به هم بزنند و من این مجلس را قاطع اداره می‌كنم و اخلال را به هیچ‌گونه تحمل نمی‌كنم من احساس می‌کنم موقعیت مجلس حساس است هركس هر تذكری دارد به وسیله یادداشت بدهد به من. آن‌هایی را كه مصلحت باشد می‌خوانم و هیچ بداخلاقی را تحمل نمی‌كنم، به هر قیمت تمام بشود.» آیت در ادامه به سنجش افکار عمومی نهاد ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: «سنجش افكاری كه اعلام كرده بود مسعود رجوی نماینده اول تا سوم تهران خواهد شد چنین فردی با من مخالفت كرده است و این باعث افتخار من است.»

تحریف نوار، توطئه بنی صدر علیه خود وی در ادامه به غائله موسوم به نوار اشاره کرد و گفت: «آن روز كه این‌ها آن نوار را با تحریف و با حذف بسیاری از آن كه استخراج شده‌اش اینجا هست در روزنامه‌ها منتشر كردند من موضوع را تشبیه كردم به جریان سینما ركس آبادان كه شاه به وجود آورد كه مذهبی‌ها را بكوبد ولی مشتی شد بر مغز خودشان و این‌ها هم این را به وجود آوردند كه حزب جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی را بكوبند ولی خواهیم دید كه چه خواهد شد و تا به حال چه شده است.»

مبارزه در دانشگاه آیت در ادامه به بررسی اظهارات سلامتیان در مورد عملکرد وی در جریانات دانشجویی سال 1340 پرداخت و گفت: «سلامتیان فرمودند كه آیت در روزهای 16 آذر سر کلاس می‌رفته و به دانشجویانی كه سر كلاس نمی‌رفته‌اند برای آن‌ها غایب می‌گذاشته است. این شماره اطلاعات سه شنبه 14 آذر 1340 است توجه كنید 19 سال پیش از قول من بالای آن تیتر هست، حالا من فرصت ندارم جزئیات مسئله را بگویم فقط قسمتی از آن را می‌خوانم. شروع صحبت من این است. در آن روزنامه نوشته است. آقای آیت دانشجوی رشته فوق لیسانس علوم اجتماعی اظهار داشت: «ولاتحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا» چند روز دیگر روز 16 آذر است. چند سال پیش در چنین ایامی به دستور دولت سپهبد زاهدی به منظور تجدید رابطه ننگین و اسارت آور با انگلستان 3 تن از رزمندگان راه راستی و آزادی را در صحن مقدس دانشگاه به ضرب گلوله از پای درآوردند. مبارزات من در دانشگاه البته مشهور است و می‌دانند. آن‌هایی كه این مسائل را می‌شنوند چه استاد و چه دانشجو می‌خندند. چون دیده‌اند كه شدیدترین حملات را به دستگاه، من می‌کرده‌ام و بارها به خاطر این به سازمان امنیت احضار شده‌ام و در پرونده ساواك منعكس است.» وی در ادامه به این اتهام پاسخ گفت: «آیت در کرسی‌های آزاد به وطن‌پرست‌ها از جمله اللهیار صالح حمله می‌کرد. اللهیار صالح برای حضور مردم در مراسم جشن تولد ولیعهد اعلامیه می‌داده است و حال این فرد چگونه می‌تواند وطن‌پرست و انقلابی باشد؟»

توطئه نوار، توطئه ای به دست سیا و موساد وی در ادامه به موضوع نوار پرداخته و اظهار داشت: «من گفته بودم رئیس‌جمهور باید تا 4 سال حفظ شود، رئیس‌جمهور را نباید از چارچوب قانون گذاشت تجاوز كند. گفتم ما باید 270 نفر نماینده تربیت كنیم. سفیر تربیت بكنیم تا در آینده بتوانیم انقلاب اسلامی را اداره كنیم، 270 نماینده یعنی از طریق چی؟ از طریق قانونی. اصل مطلب را كه چون استخراج كردند و من خواندم اصلاً زمین تا آسمان با این چیزی كه در این روزنامه منتشر شده فرق می‌کند. این روزنامه و این مطلب را من به شما صریحاً بگویم یك عده‌ای متخصص نشسته‌اند و تنظیم كرده‌اند كه قطعاً همه‌شان هم ایرانی نبوده‌اند! سیا و موساد نشسته‌اند. چون از یك كاه كوه ساختن خیلی مهم است.»

نوار، دلیلی برای اجرای چند توطئه کثیف شهید آیت گفت: «توطئه را دفتر هماهنگی ریاست جمهوری و جنبش مجاهدین خلق علیه حزب جمهوری اسلامی و یكی از افرادی كه در آن خط بوده ترتیب دادند. شخصی كه پیش من آمد و با دسیسه قبلی آمد و ضبط صوت هم توی جیبش بود، شخصی است اهل محلات بنام عزت‌الله كفایتی. این قبل از انقلاب هم پیش من آمده بود. منتها آن موقع ساواك بود و ما احتیاط می‌کردیم و نمی‌گفتیم كه كاری داریم ... بعد از انقلاب هم یك روز آمد و گفت ما می‌توانیم رجوی را بكشیم تو چه می‌گویی؟ گفتم كه خیر، رجوی قابلیت کشته شدن را ندارد و ما هم نمی‌خواهیم كشته شود. ما باید مردم را تبلیغ كنیم، چون دید آن جواب را دادم گفت موسی خیابانی در تبریز رأی می‌آورد اجازه می‌دهید ما برویم در تبریز تقلب كنیم. گفتم كه خیر ما تقلب هم نمی‌خواهیم، شما نگذارید او انتخاب شود. یادتان هست كه (بنی صدر) در تلویزیون گفت برای ما یك توطئه چیده‌اند برای 14 خرداد گفت و همه هم شنیدند باید بالأخره برای این توطئه یك دلیلی بیاورند چه بهتر از دلیل نواری از آیت و یك نوار از ایشان و چند نوار از جاهای دیگر؛ اما چند تا توطئه كثیف دیگری هم انجام شده است. یكی تفتیش عقاید است، واترگیت نیكسون به مراتب از این کوچک‌تر بود ولی نیكسون را ساقط كرد آن‌ها در یك سالن ضبط صوت کار گذاشته بودند؛ ولی می‌دانید آدم توی خانه چه جور حرف می‌زند، توی جلسه خصوصی چه جور حرف می‌زند، توی جلسه عمومی چه جور حرف می‌زند، من حرف ناحقی نزدم ولی آن كار زشت است. قانون اساسی تفتیش عقاید، استراق سمع و تمام این‌ها را ممنوع كرده است ... كجای دنیا اجازه می‌دهند كه یک روزنامه یک نوار تحریف شده و مونتاژ شده منتشر كند.»

تأیید اعتبارنامه آیت در مجلس شورای اسلامی ضد انقلاب و ساده اندیشان امیدوار بودند که با رد اعتبار نامه شهید آیت، از راهیابی او به مجلس، با وجود اینکه 64 درصد از آرا مردم تهران را از آن خود کرده بود، خودداری شود، ولی این توطئه شکست خورد و اعتبارنامه آن شهید با 114 رأی موافق، 30 رأی مخالف و 26 رأی ممتنع در نشست جنجالی دوم مرداد 1359 به تصویب رسید؛ با چنین شرایطی شهید آیت پرخروش‌تر از گذشته، به افشای جریان‌های ضد انقلابی، منافقان و فتنه گران در مجلس اول شورای اسلامی پرداخت.

-شکایت از روزنامه کیهان به دنبال تأیید اعتبارنامه دکتر حسن آیت در مجلس شورای اسلامی، ابراهیم یزدی که در آن زمان مدیر مسئول کیهان بود، در مقاله‌ای با این عنوان "چرا به اعتبارنامه آیت رأی کبود دادم." اتهاماتی را متوجه شهید آیت کرد. اتهاماتی که ابتدا در کمیسیون تحقیق، بررسی شد و شهید آیت در مجلس اکثریت نمایندگان ملت، تبرئه و به ایشان رأی مثبت دادند.

شکایت آیت از ابراهیم یزدی متعاقب این مقاله شهید آیت در نامه‌ای به آیت‌الله قدوسی، دادستان کل انقلاب علیه دکتر ابراهیم یزدی سرپرست روزنامه کیهان اعلام جرم کرد. در این نامه آمده بود: «در شماره مورخه 5 مرداد 1359 روزنامه کیهان مطالب توهین آمیزی که متضمن تهمت و افترا علیه اینجانب بود، از طرف آقای دکتر ابراهیم یزدی سرپرست این روزنامه منتشر شده است که از هر جهت قابل تعقیب جزایی است. نامبرده در این مقاله با بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی نظیر اشتهار به فساد و نادرستی و یک سلسله مطالب بی اساس به ناحق و به ناروا موجب هتک حیثیت اجتماعی اینجانب گردیده است و بر اساس کلیه موازین اخلاقی و قوانین کیفری جمهوری اسلامی باید مورد تعقیب قرار گیرد.» دکتر آیت در این نامه با اشاره به این که برخی گروه‌ها برای ارعاب نمایندگان مجلس شورای اسلامی از جمله او پرونده سازی کرده‌اند نوشت: «آقای دکتر یزدی نه به دلیل محتویات پرونده که به دلیل وابستگی های گروهی که به جبهه ملی و نهضت آزادی دارند مثل سایر اعضای این گروه رأی کبود به اعتبارنامه من داده‌اند. در شرایطی که کمیسیون تحقیق و 114 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی که نمایندگان قاطبه ملت ایران هستند حکم به برائت اینجانب و پوچی پرونده ساواک داده‌اند آیا شما باز هم حق دارید به صرف اینکه بر اساس باور شما مجرمیت بنده مسلم بوده است باور شخصی خودتان را این چنین بی پروا و گستاخانه در روزنامه‌ای که مسئولیت اداره آن به شما به عنوان امانت خطیر واگذار شده است منتشر سازید؟»

-دفاع کمیسیون تحقیق از شهید آیت علاوه بر شهید آیت که از یزدی شکایت کرد کمیسیون تحقیق نیز در نامه‌ای سرگشاده به این اتهامات پاسخ گفت و از شهید آیت دفاع کرد. در بخشی از نامه کمیسیون تحقیق آمده است: «جناب آقای یزدی در سرمقاله کیهان پس از اینکه با آب و تاب فراوان به زعم خود مسئله پرونده سید حسن آیت را تحلیل کرده‌اند اظهار می‌دارند که کمیسیون تحقیق با تسامح و سرعت از پرونده آیت گذشته است سخن شما برای اکثریت کمیسیون شگفت آور بوده و عکس العمل آن را صبح روز پس از درج مقاله در کیهان از اعضای کمیسیون ملاحظه کردید.»

پرونده‌ای که بیش از دیگران مورد بررسی قرار گرفت. در نامه کمیسیون خطاب به ابراهیم یزدی آمده است: «شگفت‌آور از این جهت که جنابعالی عضو کمیسیون تحقیق هستید و به این مسئله کاملاً واقفید که پرونده هیچ یک از نمایندگان به اندازه پرونده آقای آیت مورد تحقیق قرار نگرفت و کمیسیون تحقیق طبق پیشنهاد خود شما وارد عمل شد و این بدان منظور بود که کمیسیون تحقیق می‌خواست نهایت دقت را در این مورد معمول دارد زیرا با جوی که بعضی از روزنامه‌ها به خصوص روزنامه انقلاب اسلامی و کیهان به وجود آورده بودند لازم بود چنین دقت نظری بیش از حد معمول انجام گیرد.»

سندی علیه آیت در لانه جاسوسی وجود ندارد. در نامه کمیسیون تحقیق با اشاره به این که از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام (ره) خواسته شده بود که هر سندی له و یا علیه آیت در اسناد لانه جاسوسی وجود دارد به کمیسیون ارائه دهند؛ ولی چنین سندی وجود نداشت، آمده است: «از دانشجویان می‌خواهیم هر سندی در این زمینه وجود دارد منتشر کنند، شگفت آور این که نماینده امام در لانه جاسوسی به آقای آیت رأی مثبت داد و بدیهی است اگر کوچک‌ترین مطلبی علیه آیت در جاسوسخانه بود اولین مخالف ایشان موسوی خوئینی ها بود.»

اسناد همه به نفع آیت بود. در نامه کمیسیون تحقیق همچنین اشاره شده است: «اسناد و مدارکی که از مراکز گوناگون به کمیسیون آورده شد اغلب به نفع آقای آیت بود و سوابق مبارزاتی مکتبی ایشان را علیه رژیم منحط پهلوی آشکارا نشان می‌داد و اینکه در سرمقاله‌های روزنامه کیهان و انقلاب اسلامی زمینه سازان کودتا را امثال آقای آیت معرفی کرده‌اید نه تنها از روش اخلاق اسلامی خارج شده‌اید بلکه بدترین شیوه تبلیغاتی از نوع لنینیستی و ماکیاولی را به کار گرفته‌اید.»

سوء استفاده رسانه‌ای ابراهیم یزدی از اموال مستضعفین در بخش دیگری از نامه تاریخی کمیسیون تحقیق به ابراهیم یزدی آمده است: «به هر حال این کمیسیون نهایت دقت را در بررسی پرونده‌های گوناگون آقای آیت بیش از حد لازم به عمل آورد زیرا با جو سازی هایی که از چند ماه پیش در مورد آقای آیت از طرف شما و امثال شما شده بود می‌دانست که باز هم شما از قدرت تبلیغی وسیعی که از اموال مستضعفین برخوردارید بیکار نخواهید نشست چنانچه می‌بینیم پیش بینی کمیسیون کاملاً صحیح بوده است.»

-شهید آیت، دایرة‌المعارف رجال ایران شهید آیت در مورد رجال سیاسی و تاریخی معاصر ایران شناخت كاملی داشت به گونه‌ای كه اگر كسی به ایشان معرفی می‌شد بلافاصله سوابق فعالیت‌هایش در دوره‌های مجلس، موضع‌گیری‌ها، کتاب‌های نوشته شده، عضویت گروه‌ها و تمام جزئیات زندگی او را بیان می‌كرد از این رو بود که بسیاری از ایشان، به علت حضور در نهضت ملی شدن صنعت نفت و مطالعه تمام روزنامه‌های موافق و مخالف كه قبل و بعد از 30 تیرماه 1320 منتشر شده بود، به عنوان دایرة‌المعارف رجال ایران یاد می‌كردند و این نشانگر مطالعه بسیار عمیق او در تاریخ معاصر ایران و حضور ذهن قوی وی بود. به همین دلیل اندیشه‌اش همیشه جلوتر از زمان حركت می‌كرد و آینده‌نگر بود و نسبت به عملكرد افراد هشدار می‌داد. این شهید قبل از نامزدی ریاست جمهوری بنی‌صدر در نطقی كه در مجلس خبرگان قانون اساسی ایراد كرد، گفت: «آن‌هایی كه قانون اساسی را قبول ندارند و آن‌هایی كه رئیس‌جمهوری را مترسک، در روزنامه قلمداد می‌كنند، همین جا خود را كاندید ریاست جمهوری خواهند كرد.»

-مواضع شهید آیت در قبال میرحسین موسوی شهید سید حسن آیت را زمانی که در قید حیات دنیایی بود، بیش از آنکه به عنوان دبیر سیاسی حزب جمهوری اسلامی و یا حتی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بشناسند، به مخالفت‌هایش با جبهه ملی و نهضت آزادی و علی‌الخصوص رئیس‌ جمهور وقت، بنی‌صدر می‌شناختند؛ اما شهید آیت یک نقطه مقابل دیگر نیز داشت و آن فردی بود که تا 8 سال پس از شهادت آیت نخست وزیر کشور بود و محبوبیتی کسب نمود که سرپوشی بر افشاگری‌های آیت علیه وی گشت. با عیان شدن انحراف میرحسین موسوی پس از انتخابات سال 88 نام آیت پس از 28 سال بایکوت کامل، بار دیگر بر سر زبانها افتاد؛ اما به راستی مخالفت شهید آیت با موسوی بر چه اصولی استوار بود و از چه نقطه‌ای آغاز گشت؟

مخالفت با حضور موسوی در بدنه ارشد حزب جمهوری اسلامی شهید آیت بارها در جلسات حزب، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد را التقاطی معرفی کرد و مخالف حضور موسوی در بدنه ارشد حزب جمهوری اسلامی بود. شهید آیت تشکل‌هایی همچون جبهه ملی،‌ نهضت آزادی و سازمان مجاهدین خلق را حلقه‌های پی در پی یک زنجیر می‌دانست و تشکیلاتی مثل جاما و جنبش مسلمانان مبارز را هم که حبیب‌ الله پیمان رئیس آن بود، در چارچوب این جریان ارزیابی می‌کرد. از آنجا که میرحسین موسوی و همسرش قبل از پیروزی انقلاب اسلامی عضو جنبش مسلمانان مبارز بودند، شهید آیت این دو نفر را کماکان شیفته این جریان و سلسله می‌دانست.

میرحسین یک انقلابی قلابی است. شهید آیت معتقد بود که استعمار در برابر مبارزان اصیل، مبارزان قلابی و بدلی به وجود می‌آورد و از این رو میرحسین را یک انقلابی قلابی می‌دانست که برای انحراف جریان اصیل در میان آن قرار گرفته است. یکی از نقاط اختلاف شهید آیت و مهندس موسوی، طرفداری جدی او از دکتر مصدق بود، به‎ گونه‎ای که تا قبل از فاجعه 7 تیر که مهندس موسوی سردبیری روزنامه جمهوری اسلامی ارگان حزب جمهوری اسلامی را برعهده داشت، بسیاری از صفحات این روزنامه به‎ طرفداری از دکتر مصدق اختصاص می‎یافت. چنین مشی و رفتاری سبب تشدید اختلاف میان آیت و موسوی شد. تا آنجا که زمانی‌ که موسوی ناگزیر به درج مقاله شهید آیت علیه مصدق شد نیز بر آن مقدمه‌ ای افزود و تذکر داد که این دیدگاه شخصی نگارنده است.

موسوی در نهایت به خط آمریکا می‌ رسد. انتقادات شهید آیت زمانی اوج گرفت که فراتر از حزب جمهوری اسلامی، اعطای پست‌های کلیدی کشوری به میرحسین موسوی مطرح گردید. بادامچیان عضو وقت شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی، در این خصوص گفت: «شهید آیت در جلسه شب 7 تیر، جلسه قبل از غروب شورای مرکزی حزب و ساعاتی قبل از انفجار، وقتی حرف وزارت خارجه آقای موسوی مطرح شد، گفت: "من حتماً مخالفت می‌کنم و حتماً در مجلس علیه او صحبت خواهم کرد." طبعاً دوستان آقای موسوی برآشفتند و با تندی با او برخورد کردند. دوستان دکتر آیت هم به پشتیبانی از آقای آیت مطالب مختلفی را بیان کردند. بالاخره مرحوم شهید بهشتی قصد کردند در این زمینه نظر و رأی شورای مرکزی را بگیرند. چون مطرح شده بود باید مخالف و موافق صحبت می‌کردند. شهید آیت گفت: «اگر شورای مرکزی هم به وزیر خارجه شدن ایشان رأی بدهد،‌ من قطعاً مخالفت خواهم کرد.» آنها هیاهو کردند که این رأی تشکیلاتی است و باید آقای آیت که عضو شورای مرکزی است این تبعیت تشکیلاتی را داشته باشد. آقای آیت به صراحت گفت: «من آقای مهندس موسوی را شاگرد پیمان می‌دانم و خط پیمان خط آمریکاست و آقای موسوی در نهایت به خط آمریکا می‌رسد. فلذا من وظیفه شرعی و الهی می‌دانم که به هر نحوی شده است با ایشان مخالفت کنم. ولو اینکه ایشان رأی بیاورد. من باید وظیفه‌ام را انجام بدهم تا در تاریخ بماند. در اینجا وظیفه من گفتن است.» بعضی از دوستان می‌ گفتند باید تصمیم بگیریم تا ایشان را به دلیل این موضع اخراج کنیم. قرار شد فعلاً این بحث بگذرد تا بعد با آقای آیت صحبت شود؛ حتی من که خود نیز در آن جلسه به آقای موسوی رأی ندادم، به او گفتم آقای آیت وقتی که شورا و حزب نظر می‌دهد، شما حداقل می‌توانید به احترام نظر جمع سکوت کنید و چیزی نگویید. ایشان گفت: «نه. من قطعاً معتقدم که اینجا جای سکوت نیست و وظیفه من اظهار حقایق است.»

موسوی جزو حلقه حبیب‌ الله پیمان است. شهید آیت همچنین در جای دیگری گفته بود: «درست است که این آقا [موسوی] عضو حزب جمهوری اسلامی است اما در عین‎ حال افکارش، ‌افکاری که در خط ولایت باشد، نیست بلکه به عمل‌ گرایی فردی تمایل دارد و هوادار مصدق و جزو حلقه حبیب‌ الله پیمان است و در چنین مواردی خودش و همسرش مقابل مجلس خبرگان قانون اساسی می‌ایستند. بنابراین، این دو نفر به احتمال قوی در مسیری خواهند رفت که در آینده اگر خودشان را اصلاح نکنند، جلوی نظام هم می‌ایستند.» سرانجام آیت به این وظیفه نیز عمل کرد و در جلسه رأی گیری موسوی در مجلس شورای اسلامی در تاریخ 14 تیر 1360؛ یک هفته بعد از انفجار 7 تیر به مخالفت با موسوی پرداخت؛ اما به واسطه شرایط خاص کشور، سخنانش را بسیار کوتاه بیان نمود. سرانجام سخن او شنیده نشد و موسوی از مجلس رأی آورد.

خاطرات هاشمی رفسنجانی از روز 14 تیر 1360 هاشمی در بیان خاطرات روز 14 تیر 1360 نوشت: «جلسه علنی داشتیم. معرفی وزیر خارجه مطرح بود که تصویب شد. آقای مهندس میرحسین موسوی، سردبیر روزنامه جمهوری اسلامی، وزیر خارجه شد. از اول کار، آقای رجایی ایشان را معرفی کرده بود. بنی صدر قبول نمی‌کرد. آقایان آیت و احمد کاشانی مخالفت کردند و عکس‌العمل بدی داشت؛ مخصوصاً از آقای آیت که عضو شورای مرکزی حزب است. پس از مخالفت اولیه شهید آیت با وزارت امورخارجه موسوی، هاشمی رفسنجانی بشدت به آیت اعتراض کرد که این مسئله سبب قهر شهید آیت از جلسات شورای مرکزی حزب شد؛ اما پیش از آنکه موسوی فرصت یابد تا در کابینه رجایی حضور یابد، نخست وزیر جدید انتخاب گردید و لازم شد بار دیگر و این بار در کابینه شهید باهنر از مجلس کسب رأی نماید که این امر در روز 14 مرداد 1360 رخ ‌داد.»

امروز باید تکلیف جمهوری اسلامی مشخص شود. اسرافیلیان که از نزدیکان و دوستان پرسابقه شهید آیت بوده است، در مصاحبه‌ای در این خصوص گفت: «شهید آیت سخت بیمار بود و چند روز در مجلس غیبت داشت اما تمام اسناد خودش را جمع و جور کرده و در پوشه گذاشته بود تا به مجلس بیاید، همسرش اظهار داشت: «من از آیت خواستم به مجلس نرود و استراحت کند اما او گفت: امروز (چهارشنبه 14 مرداد 1360) باید تکلیف جمهوری اسلامی مشخص شود و من باید بروم تا این اسناد و حقیقت‌ها را برای مردم روشن کنم.»

-شهادت پس از آنکه دشمنان اسلام و منافقین کوردل حسن آیت را در راه هدفش شکست ناپذیر یافتند؛ صبح روز 14 مرداد ماه 1360، همزمان با چهلمین روز شهادت یارانش در حزب جمهوری، وی در جلوی منزلش مورد آماج تیرهای کین قرار گرفت و به فیض شهادت نائل شد.

نحوه شهادت خانم مهرانه معلم دامغانی، همسر شهید آیت در مورد شهادت ایشان گفت: «آن روز ساعت 6:30 صبح جلسه داشت مثل اینکه آن روز به من الهام شده بود که حادثه‌ای پیش خواهد آمد، حسن را بیدار کردم، محافظ هم در حیاط قدم می‌زد و ماشین را آماده می‌ کرد قبل از اینکه از منزل خارج شود تلفن زنگ زد، گفتم امروز کمی دیر برو، مجلس اکثریت پیدا کرده، خسته‌ ای، مریضی، چند روزی مرخصی بگیر گفت نه، هفته آینده مجلس راجع به مطبوعات جلسه خواهد داشت (مدتها بود که روی لایحه مطبوعات کار می‌کرد) بعد از لایحه مطبوعات شاید یک هفته‌ای مرخصی بگیرم خلاصه با تلفن صحبت کرد، چند دقیقه به هفت مانده بود، معمولاً من بدرقه‌اش می‌ کردم ولی آن روز در آشپزخانه‌ کار داشتم، باعجله به آشپزخانه رفتم، رفت توی حیاط و سوار ماشین شد، از در خارج شدند، ناگهان صدای رگبار شنیدم رفتم بالای تراس، دیدم خودش را انداخت پشت بشکه نفت، مرتب صدای رگبار می آمد و من هم فریاد می‌ کشیدم، دویدم توی کوچه، راننده شوکه شده بود، چند ثانیه بیشتر طول نکشید همه ماجرا بین یکی دو دقیقه به ساعت 7 اتفاق افتاد دیدم محافظش تیر خورده و خونریزی دارد و خودش هم از ناحیه گردن و مغز تیر خورده بود، او را از ماشین بیرون کشیدم دیدم از بینی و دهانش خون بیرون زد، رنگش زرد شد و....»