سعید مرتضوی

از پرتال جامع مسئولین جمهوری اسلامي ايران
نسخهٔ تاریخ ‏۲۰ اوت ۲۰۱۴، ساعت ۰۸:۵۴ توسط Admin (بحث | مشارکت‌ها) (صفحه‌ای جدید حاوی « پرونده:سعید مرتضوی.jpg|بندانگشتی| سعید مرتضوی متولد سال 1346، معروف به قاضی م...» ایجاد کرد)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجوسعید مرتضوی متولد سال 1346، معروف به قاضی مرتضوی است. وی پیشتر قاضی دادگاه‌های یزد، دادگاه امنیتی تهران (ویژهٔ صدور احکام وزارت اطلاعات)، دادگاه مطبوعات، بانی راه‌اندازی مجدد دادستانی در قوه قضائیه و دادستان تهران از سال 1381 تا هفتم شهریور سال 1388 بوده ‌است. او سپس توسط محمود احمدی‏نژاد به ریاست ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و ریاست سازمان تأمین اجتماعی منصوب شد.


زندگینامه[ویرایش]

سعید مرتضوی در سال 1346 در شهرستان میبد یزد به دنیا آمد و دوران طفولیت، نوجوانی و جوانی خود را نیز در زادگاهش سپری کرد. وی در سنین نوجوانی که همزمان با سال‌های آغازین جنگ بود به نیروی بسیج مستضعفین پیوست و همکاری خود را با بسیج استان یزد آغاز کرد و در سال 1365 وارد دانشگاه آزاد تفت شد.

سوابق کاری[ویرایش]

او همزمان با تحصیل در دانشگاه به همکاری خود با بسیج ادامه داد و همزمان در قوه قضائیه نیز ابتدا به عنوان سرباز و سپس به عنوان ضابط قضایی طرح كوثر در دادگستری استان یزد مشغول به کار شد تا به دستگیری و شناسایی متهمان بپردازد. وی طی چند سال توانست به دادیاری و سپس به ریاست دادگاه و ریاست دادگستری و بعد هم به دادستانی برسد. در همان دوران تحصیل بود که مرتضوی به جای حضور در دانشگاه راهی شهر بابک شد و تنها نوزده سال داشت که به عنوان دادیار یکی از شعب دادگاه انقلاب شهر بابک انتخاب شد. بعد از گذشت نزدیک به یک سال یعنی در آغاز بیست سالگی بود که او از دادیاری به ریاست دادگاه ارتقا یافت. از دیگر سوابق او دادیاری دادسرای رفسنجان، ریاست دادگاه حقوقی شهر بابک، ریاست دادگستری شهر بابک بوده است. در سال 1373 از طریق اسدالله بادامچیان و در سن 27 سالگی به ریاست شعبه 9 دادگاه عمومی تهران منصوب شد و مدتی بعد توسط محمد یزدی به شعبه 34 مجتمع قضایی کارکنان دولت و سپس به شعبه 1410 دادگاه مطبوعات رفت. وی همچنین از اردیبهشت سال 1382 مسئولیت دادستانی عمومی و انقلاب تهران را بر عهده گرفت. صادق لاریجانی، در 8 شهریور 1388 در حکمی سعید مرتضوی را به عنوان معاون دادستان کل کشور منصوب کرد. مرتضوی از سال 1381 تا هفتم شهریور 1388 دادستان تهران بود. پس از عزل از دادستانی تهران، مرتضوی توسط احمدی نژاد در سال 1388 به ریاست ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و در سال 1390 به ریاست سازمان تأمین اجتماعی منصوب شد.