سردار محمد حجازی

از پرتال جامع مسئولین جمهوری اسلامي ايران
نسخهٔ تاریخ ‏۱۵ سپتامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۰:۲۱ توسط Admin (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو
سردار سید محمد حسین زاده حجازی، از فرماندهان سپاه پاسداران است که در سال 88 طی حکمی به معاونت آماد و پیشتیبانی تحقیقات صنعتی ستاد کل نیروهای مسلح منصوب شد.


زندگینامه[ویرایش]

سردار سرتيپ پاسدار سيد محمد حسين زاده حجازی، متولد سال 1335 در اصفهان است. وی از بدو انقلاب به عضويت سپاه درآمد و در كنار كار، به امور علمی و آموزشی نيز پرداخت. حجازی فارغ التحصيل دوره كارشناسی ارشد مديريت دولتی از دانشگاه تهران و دانش آموخته دكترای دانشكده عالی دفاع ملی در رشته مديريت استراتژيك و همچنين عضو هیأت علمی دانشگاه امام حسين(ع) می‏باشد. از ديگر فعاليت های او می‏توان به حضورش در مناطق آشوب زده كردستان و آذربايجان غربی اشاره كرد كه پيش از آغاز جنگ تحميلی انجام پذيرفت. همچنين در طی سالهای دفاع مقدس، به امر اعزام نيروهای مردمی پرداخت. از اين رو مسؤول اعزام نيرو به جبهه های جنوب بود. مدتی نيز در سنگر مسؤول ستاد سپاه منطقه دوم كشوری خدمت كرد. پس از آن جانشين فرمانده سپاه منطقه چهارم كشوری، جانشين قرارگاه عملياتی سلمان در جبهه های ميانی و غربی و جانشين فرمانده قرارگاه قدس سپاه تا پايان دوران دفاع مقدس بود. پس از پايان جنگ تحميلی، معاون هماهنگ كننده نيروی مقاومت بسيج شد؛ تا آن كه در سال 1376 به سمت معاون نيروی انسانی نيروی مقاومت منصوب گرديد. وی پس از احراز مسؤوليت معاون هماهنگ كننده فرماندهی كل سپاه، به مدت ده سال فرمانده نيروی مقاومت بسيج بود و عملكرد موفقی از خود به يادگار گذاشت. در سال 1386 در حکمی از جانب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، فرمانده کل قوا به سمت رئیس ستاد مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب شد و در سال 87، به عنوان جانشین فرمانده کل سپاه مشغول به کار شد. سردار حجازی در سال 88 به معاونت آماد و پیشتیبانی تحقیقات صنعتی ستاد کل نیروهای مسلح درآمد.

فتنه 88 و سوء استفاده دشمنان[ویرایش]

سردار حجازی معتقد است اقدامات فتنه گران بزرگترین خدمت به استکبار جهانی بوده و خوراک تبلیغاتی برای رسانه های آنها فراهم کرد. معاون آماد، پشتیبانی و تحقیقات صنعتی ستاد کل نیروهای مسلح در مراسم اولین یادواره سرداران و 60 شهید آماد و پشتیبانی سپاه قدس گیلان در اینباره اظهار داشت: آنهایی که شعار نه غزه، نه لبنان جانم فدای ایران سر دادند، به شعور دینی و تفکر انقلابی مردم توهین کردند و قصد نهایی شان جلوگیری از صدور انقلاب اسلامی به خارج از مرزهای ایران بود. وی با اشاره به بیداری اسلامی ملت های منطقه و خیزش مردمی علیه دولت های فاسد و دست نشانده غرب، ایستادگی و مقاومت مردمی در کشورهایی چون مصر، تونس و لیبی را از برکات انقلاب اسلامی و تجربه موفق نظام سیاسی ایران دانست و اظهار داشت: استکبار جهانی در شرایطی که خاورمیانه شاهد خیزش های مردمی علیه حکومت های فاسد است، تلاش می کند از تحرکات جریان فتنه در راستای تضعیف انقلاب اسلامی بهره جوید. بر خلاف تحلیل های جهانی که قصد داشتند در حقیقت آرمان های انقلاب اسلامی تردید ایجاد کنند، حضور پرشور مردم و اعلام حمایت قاطع از ولایت فقیه و نظام جمهوری اسلامی، دشمنان را در شوک عظیمی فرو برد.

نامه به سردار علایی[ویرایش]

جمعی از سرداران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با نگارش نامه‌ای خطاب به حسین علایی، نسبت به مواضع وی و مقاله ایشان در روزنامه اطلاعات مورخه دوشنبه 19 دی 1390 به شدت انتقاد کردند. نام سردار حجازی نیز به عنوان همرزم دیروز و منتقد امروز در ذیل این نامه قید شده بود. پس از انتشار دومین جوابیه حسین علایی درخصوص مقاله 19 دی و ابراز وفاداری به نظام اسلامی و رهبری معظم انقلاب، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، سرداران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که پیش از این طی نامه ای به علایی از مواضع او ابراز گلایه کرده بودند، دومین نامه‌ خود خطاب به حسین علایی، را منتشر کردند و با قدر دانی از زحمات سردار علایی در دوران دفاع مقدس از او دلجویی نمودند.

عیادت از روحانی مجروح آمر به معروف[ویرایش]

تیر ماه سال 91 "علی خلیلی" طلبه جوانی كه با دو نوجوان همراهش به رفتار ناشایست سرنشینان پراید و موتورسیكلتی كه همراه آنها بود اعتراض كردند، از سوی یكی از آن ها و از ناحیه گردن مورد اصابت چاقو قرار گرفت و به شدت مجروح شد. سردار سید محمد حجازی معاون ستاد کل نیروهای مسلح در حاشیه ملاقات از علی خلیلی، روحانی مجروح شده آمر به معروف، هدف از این ملاقات را تجلیل و قدردانی از این اقدام طلبه جوان عنوان کرد و اظهار داشت حمایت از آمران به معروف وظیفه همگانی است. وی در پاسخ به این پرسش که پس از چند حادثه رخ داده سپاه پاسداران چه اقدامی برای حمایت از آمران به معروف انجام داده است، گفت: «قرار است مراکز اجرایی امر به معروف و نهی از منکر دوباره فعال شود. این مراکز اجرایی با آموزش و ساماندهی ویژه آمران به معروف وظیفه حمایت از این افراد را بر عهده دارند.»

یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری[ویرایش]

سردار سیدمحمد حجازی حضور پرشور، آگاهانه و معنادار ملت پای صندوقهای رأی را، مانور قدرت نظام اسلامی در برابر استکبار جهانی و دشمنی های آنان می‏داند. وی در مورد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: در محیط های نیروهای مسلح هیچگونه تبلیغ، له یا علیه اشخاص نداشته و نخواهیم داشت. ملاک انتخاب اصلح توسط مقام معظم رهبری در چند سال اخیر بیان شده است و اگر این ملاک‌ها مرور شود، مصداق‌ها هم بسیار روشن می‌شود. پایبندی به قانون بسیار اهمیت دارد و افراد و جناح‌هایی که داعیه به دست گرفتن قوه مجریه را دارند باید از هم‌اکنون پایبندی خود را به قانون نشان دهند. کسی که در این مرحله از انتخابات به قانون احترام نگذارد چگونه در طول چهار یا هشت سال می‌تواند به سوگند خود وفادار بماند؟ و با بیان اینکه «قانون‌شکنان در برابر ملت راه به جایی نمی‌برند»، تصریح کرد: «کسانی که وقایع سال 88 را ایجاد و قانون‌شکنی کردند، اکنون پشیمان هستند و با شرمساری بازگشتند.»

چه کسانی در مسیر انحرافی قرار دارند؟[ویرایش]

سردار حجازی در اولین یادواره شهدای آماد و پشتیبانی سپاه الغدیر یزد، طی سخنانی اظهار داشت: «صراط مستقیم به عنوان نقطه مقابل راه‌های انحرافی در دین‌مداری و پایبندی به مقدسات نهفته است و شهدا به خوبی از این مسیر عبور کرده‌اند. راه‌های انحرافی بسیاری وجود دارد، اما صراط مستقیم راهی است که در دین مداری و پایبندی به مقدسات نهفته و فصل مشترک تمام شهیدان است. وی معتقد است انقلاب ما را نعمت دین‌مداری و پایبندی به ارزش‌ها پیروز کرد و کسانی که سعی در تضعیف این فرهنگ داشته باشند، در مسیر انحرافی قرار گرفته و خلاف مسیر شهدا حرکت می‌کنند.» سردار حجازی با اشاره به این‌که «بهانه رزمندگان برای حضور در جبهه‌ها مادیات و دنیا نبود» تصریح کرد: «با ترویج برخی اعتقادهای ملی‌گرایی و انحرافی و چسبیدن به پایه‌های لرزان شاهنشاهی نمی‌توان فرهنگ شهادت طلبی را تقویت کرد.» حجازی معتقد است که: «بیداری اسلامی زمانی شروع شد که امام خمینی(ره) پرچم ناب محمدی را برافراشت. بیداری اسلامی منطبق بر اسلام بوده و از انقلاب اسلامی ایران نشأت گرفته است، ولی کاملا شبیه انقلاب اسلامی ایران نیست، چون مردم ما از نعمت ولایت فقیه برخوردار بودند که اجازه انحراف از مسیر اصلی را نمی‌دهد. مردم دیگر کشورها از نعمت ولایت فقیه محروم می‌باشند و این فقدان ممکن است بیداری و حتی انقلاب آنها را منحرف و به نفع کشورهای بیگانه مصادره کند.»

تجربه ماجرای بنی صدر از دیدگاه سردار حجازی[ویرایش]

معاون پشتیبانی و تحقیقات صنعتی ماجرای بنی صدر را تجربه بزرگی برای ملت می‏داند و معتقد است: «هرچند این تجربه خساراتی را برای کشور به بار آورد ولی تجربه ارزشمندی را در اختیار ملت قرار داد که همواره مراقب باشیم که بار دیگر به چنین خسارت هایی تن ندهیم.» وی با بیان این که منصب ریاست جمهوری امانتی است که مردم به رئیس جمهور می دهند تصریح کرد: «بنی صدر با میدان دادن به نیروهای منحرف، عدم درایت و امانت داری لازم در عرصه جنگ و این که به جای دلسوزی و تلاش برای آزادسازی کشور به دنبال طرح شخصیت خود بود، باعث خشنودی دشمن و خون شدن دل امام و مردم شد به همین علت وی خائن در امانت مردم است.»

حرکت هدفدار و تغییر مواضع: سردار حجازی با اشاره به صدور فرمان حضرت امام(ره) مبنی بر عزل بنی صدر از فرماندهی کل قوا، قرارگرفتن بنی صدر در صفوف انقلابیون و تظاهر به حرکت انقلابی وی را، حرکتی هدفدار و با برنامه ریزی خواند و گفت: «این حرکت از زمان حضور حضرت امام(ره) در پاریس آغاز شد و بنی صدر با کار تبلیغاتی وسیعی که انجام داد خود را به عنوان متفکر اقتصادی و کسی که توان اداره کشور را دارد جا زد و با تظاهر به همراهی با امام توانست آرایی را کسب کند که پس از روی کار آمدن مواضع متفاوتی را اتخاذ کرد.» وی با اشاره به موضوع اشغال لانه جاسوسی به عنوان نمونه بارزی از موضع گیری های متفاوت بنی صدر اظهار داشت: «بنی صدر قبل از انتخابات با حمایت و تایید اشغال لانه جاسوسی، اقدام دانشجویان را عمل اعتراضی تمام ملت می دانست، اما پس از پیروزی در انتخابات حرکت دانشجویان را خودکامگی و تشکیل دولت در دولت دانست و تاکید کرد جلوی این گونه رفتارها باید گرفته شود.»

عوامل عزل بنی صدر: سردار حجازی با برشمردن عواملی که در نهایت موجب عزل بنی صدر از فرماندهی کل قوا از سوی حضرت امام (ره) شد عنوان کرد: «قانون گریزی و عدم پایبندی وی به قانون، پیوند خوردن با جریان های نفاق و لیبرالهای وابسته، انحراف از خط امام و در نهایت ضدیت با ایشان، دامن زدن به تنش های اجتماعی و بی تدبیری در جنگ از مهمترین عوامل تاثیرگذار در عزل بنی صدر بود.»

امام خطرات در کمین بنی صدر را دیده بودند: وی با اشاره به جملات حضرت امام در مراسم تنفیذ حکم بنی صدر که «از ایشان می خواهم در احوال روحی شان قبل و بعد از ریاست جمهوری تغییری صورت نگیرد» گفت: «امام خمینی(ره) در واقع خطراتی را در کمین بنی صدر می دیدند، هم به لحاظ ویژگی های شخصی بنی صدر که دیگران را متهم به خودخواهی و خودکامگی می کرد در حالی که خودخواه و اسیر نفس بود و هم به لحاظ حامیان و اطرافیان خطرناکی که او را احاطه کرده بودند. حضرت امام(ره) به صراحت تنفیذ حکم فرماندهی کل قوا به بنی صدر را محدود به عدم تخلف از احکام اسلام و قانون اساسی دانستند و این جملات و اشاره های روشن حضرت امام ناشی از عمق نفوذ نگاه ایشان در مورد بنی صدر بود.» وی همچنین با بیان این که دفتر هماهنگی رئیس جمهور و جریان های انحرافی چون لیبرال ها و منافقین در انحراف بنی صدر نقش مهم و اساسی را داشتند اظهار داشت: «بنی صدر به دلیل نداشتن پشتوانه انقلابی لازم، در میان انقلابیون پایگاهی نداشت و با زمینه های فکری و انحراف اعتقادی که در او بود به سمت لیبرال ها و منافقین تمایل پیدا کرد و آنها در دفتر هماهنگی رئیس جمهور به عنوان هسته مرکزی هدایت کشور حضور پیدا کردند و یک جریان انحرافی را در آنجا شکل دادند.»

مخالفت بنی صدر با نهاد های انقلابی: معاون آماد ستاد کل نیروهای مسلح با بیان این مطلب که مخالفت بنی صدر با نهادهای انقلابی از جمله سپاه پاسداران ریشه در افکار انحرافی وی داشت گفت: «بنی صدر با تفکرات غرب گرایانه و لیبرالی خود هرگونه ساختار و سازمانی که ساخته های جریان لیبرالی را مخدوش کند را مغایر امیال و اهداف خود می دانست و برای اینکه این نهادهای مردمی پا نگیرند به شدت با آنها مخالفت می کرد.» حجازی با اشاره به ناکامی های بنی صدر در حوزه نظامی و فرماندهی جنگ تصریح کرد: «بنی صدر برای سرپوش گذاشتن بر ناتوانی و بی تدبیری خود در اداره جنگ و با بکار بردن عبارت های موهومی چون «ما زمین می دهیم تا زمان بگیریم» سعی در عادی جلوه دادن پیشرفت دشمن در خاک کشورمان را داشت و این مسأله موجب اشغال بخش هایی از خاک کشور توسط ارتش بعث عراق شد. عدم توفیق بنی صدر در عملیات هایی که توسط وی فرماندهی می شد موجب ایجاد توهمی در دشمن گردید که آنها احساس کردند به اوضاع کاملا مسلط هستند و سرمست از پیروزی های به دست آمده قصد ادامه پیش روی ها و تثبیت نیروها در اراضی اشغالی را داشتند.»

تروریست کیست؟[ویرایش]

سردار سیدمحمد حجازی، معاون آماد، پشتیبانی و تحقیقات صنعتی ستاد کل نیروهای مسلح، در سالروز شهادت شهیدان رجایی و باهنر و روز مبارزه با تروریسم، ترور را نبردی نابرابر و استفاده از قوه قهریه در زمان عجز و ناتوانی در برابر استدلال و منطق دانست و افزود: «پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، تحلیل دشمن همواره بر این فرض استوار بود که انقلاب اسلامی به نفراتی محدود وابسته است و با ترور، حذف فیزیکی و از بین بردن آنها می توان این انقلاب را به شکست کشاند، از این رو ترور شخصیتها و مسئولان نظام در دستور کار قرار گرفت. امروز نیز این تحلیل و تفکر غلط در مورد دانشمندان هسته‌ای جمهوری اسلامی وجود دارد و دشمن با این تصور که از میان برداشتن چند نفر روند پیشرفت علم، دانش و تکنولوژی در کشور را متوقف می‌کند، دست به ترور ناجوانمردانه جوانان پرتلاش این مرز و بوم می زند.» سردار حجازی اهداف دشمن را از پدیده شوم ترور برشمرد و گفت: «اثبات ناکارآمدی، ناتوانی و ضعف نظام در حفظ مسئولان و افراد تاثیرگذار خود و القای ضعف نظام در مقابله با عده معدودی که دست به ترور می زنند از جمله این اهداف است. ایجاد ترس و دلهره در مسئولان نظام و وادارکردن آنها به عقب نشینی و تسلیم در برابر نظام سلطه، همچنین جداکردن مردم از نظام جمهوری اسلامی از اهداف دشمن در ترور ها بوده که می توان گفت به هیچ یک از این اهداف دست نیافته و ناکام ماند.»

ترور خوب ترور بد: سردار حجازی در خصوص برخوردهای دوگانه امریکا و کشورهای غربی در برابر پدیده تروریسم، می‏گوید: «در منطق غربیها دونوع ترور وجود دارد، ترور خوب و ترور بد. اگر تخریب، آسیب و ترور در راستای منافع آنها باشد ترور خوب بوده و مورد حمایت قرار می گیرد همانگونه که باوجود قرار داشتن منافقان در لیست تروریستهای امریکا و اتحادیه اروپا این سازمان همچنان مورد حمایت غربیها قرار می گیرد. در مقابل اگر کوچکترین تهدیدی به منافع آنها وارد شود آن را بهانه ای برای لشکرکشی و هجوم قرار می دهند. با وجود اینکه بهانه حمله امریکا به عراق مبارزه با تروریسم بود انتظار می رفت پس از حمله با عناصر تروریست که منافقان از جمله آنها بودند برخورد شود که نه تنها برخوردی صورت نگرفت بلكه آنها رامورد حمایت قرار دادند.»

علت قرار گرفتن منافقین در لیست سازمانهای تروریستی: سردار حجازی علت قرار گرفتن اسم سازمان تروریستی منافقان در لیست بلند مدت امریکا و اروپا را به دلیل جنایتهای ناجوانمردانه و ریختن خون هزاران نفر از مردم بی گناه و مسئولان نظام جمهوری اسلامی نمی‏داند و می‏گوید: «به این علت که سازمان تروریستی منافقین قبل از انقلاب ترور یکی از سفرای امریکا در ایران را در پرونده خود دارد، همچنان در لیست سازمانهای تروریستی قرار دارد.» وی همچنین اظهار داشت: «علیرغم اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره در طی سالها از قربانیان ترور بوده اما امریکا و غرب انگشت حمایت از تروریسم را بسوی ما گرفته اند و اینها زمینه سازی برای واردکردن فشار، تحریم و تهدیدهای بعدی به جمهوری اسلامی است و اینگونه اتهامات پوشالی و واهی تنها با هدف ایجاد یک جنگ روانی و فضاسازی برای حق به جانب نشان دادن خود و حامیانشان است که از این طریق ما را از صحنه خارج کنند.»

اخراج منافقان از عراق: سردار محمد حجازی در خصوص برخورد ارتش عراق با گروهک تروریستی منافقین، گفت: «اقدامات منافقین در سرکوب مردم عراق هیچگاه از ذهن این ملت پاک نمی‌شود و دولت عراق از ابتدا قصد برخورد با مناققین را داشت اما آمریکایی‌ها مانع این اقدام می شدند. امروز که با استقرار دولت عراق نفوذ آمریکایی‌ها در این کشور کمی کمتر شده است، فرصت مناسب پیدا شده و برخورد صورت گرفته است. منافقین هیچگاه دست از اقدامات خصمانه خود علیه ملت ایران برنداشته‌اند و طبعا دولت و مردم عراق که در پی دوستی و همکاری با ایران هستند، نمی‌توانند وجود دشمنان قسم خورده جمهوری اسلامی ایران را در کشور خود تحمل کنند.» معاون آماد و پشتیبانی و تحقیقات صنعتی ستاد کل نیروهای مسلح با اعلام رضایت از این اقدام دولت عراق، خاطرنشان کرد: «اگر اعضای این گروهک می‌خواهند به دامن جامعه بازگردند باید از اقدامات خصمانه خود توبه کنند و دست از حرکت‌های ضد انقلابی بردارند و در این صورت مانند بقیه افراد این گروهک که وارد ایران شده و در جامعه مشغول به کار شدند، ممانعتی نیست البته به شرطی که این افراد در ریختن خون بیگناهان شرکت نداشته باشند ولی اگر بخواهند همچنان به کارهای تروریستی خود پایبند باشند طبعا هیچکس آنها را نمی‌پذیرد.»

شهید طهرانی ‏مقدم از نگاه سردار حجازی[ویرایش]

سردار محمد حجازی در حاشیه مراسم تشییع پیکر شهدای انفجار در مقر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: «سردار مقدم از نام‌آوران در بین اهل آسمان و گمنام در میان اهل زمین است.» وی با بیان اینکه سردار مقدم از پایه‌گذاران توپخانه سپاه و صاحب‌نظر در طرح‌های عمده نظامی بود تصریح کرد: «این شهید بزرگوار پس از آنکه خدمات فراوانی به موشکی سپاه کرد و آن را در موقعیت عالی قرار داد برای فعالیت‌های تحقیقاتی و مطالعاتی به جهاد خودکفایی رفت و به امور تحقیقاتی مشغول شد. از ویژگی‌های این شهید همت بلند و عزم و اراده پولادین او بود و کسانی که با او کار می‌کردند اعتراف می‌کنند که لحظه‌ای از تلاش باز نمی‌ایستاد.» وی با اشاره به ابتکارات و طرح‌های اساسی که سردار مقدم انجام داده است خاطرنشان کرد: «شخص سردار مقدم بیشترین تلاش را برای به ثمر رسیدن این طرح‌ها انجام می‌داد و جمع صمیمی و خوشفکری را چه در زمان حضور در واحد موشکی سپاه و چه در بخش تحقیقات در اطراف خود جمع می‌کرد.»

خاطرات ورزشی شهید حسن طهرانی‏مقدم از زبان سردار حجازی: سردار حجازی با بیان اینکه شهید حاج حسن مقدم یک کوه اراده بود و هیچ کاری را نشدنی نمی دانست، این شهید را کوهنوردی حرفه ای معرفی کرد که بسیاری از قله‌های مهم ایران و خارج از کشور را فتح کرده بود. وی در بیان خاطره ای ورزشی از شهید مقدم گفت: «زمانی که با هم به کوهنوردی رفته بودیم هر گاه اعضای گروه احساس خستگی می کردند حاج حسن با یک تکبیر و یا صلوات و ذکر یا علی همه را شارژ می کرد تا نهایتاً همه به بالای کوه و قله صعود کنند. با این روحیه ای که شهید مقدم داشت در کار هم همه را جلو می برد و ذکر امام زمان(عج) و حضرت زهرا(س) هم از زبانش قطع نمی شد.»

توضیحات سردار حجازی درباره فعالیت های اقتصادی سپاه[ویرایش]

سردار حجازی درباره فعاليت‌های اقتصادی سپاه اظهار داشت:‌ «درباره نقش اقتصادی يا سياسی سپاه، بزرگنماييی می‏شود. اينها از عصبانيت دشمنان نشأت می‏گيرد. به هرحال قانون سپاه و مقرراتی که شورای امنيت ملی و فرمانده معظم کل قوا تصويب می‏کنند، مبنای اقدامات سپاه و همه آنها قابل بازخوانی و بررسی قانونی است.» وی با بیان اینکه در فتنه 88 دشمن اینطور القا میکرد که سپاه به خاطر منافع مالی و اقتصادی خود از کاندیدای خاصی حمایت می‏کند اظهار داشت: «اگر سپاه اجرای بخشی از پروژه‌های مهم اقتصادی را هم پذيرفته باشد، خلاف قانون نيست، چون برحسب قانون می‏تواند در بازسازی کشور هم مشارکت داشته باشد، اما سوال اينجاست که مگر عملا چقدر از اين پروژه‌ها و تعهدات به عهده سپاه است که زمينه‌ساز اين ذهنيت‌ها شده است؟ اگر بخواهيم نسبت بگيريم، شايد سهم سپاه در جميع فعاليت‌های اقتصادی دولت‌ دو، سه درصد بيشتر نشود. هر کس به دفترچه بودجه سالانه مراجعه کند و‌ بخش درآمد و هزينه را مطالعه کند، در آنجا کاملا مشخص است که اجرای چه پروژه‌هايی و تا چه ميزان به عهده سپاه است و چه مقدار را بايد به خزانه بريزد يا دريافت کند. طبقه‌بندی هم ندارد و هر کسی که مراجعه کند می‏تواند قانون بودجه را مطالعه کند.» سردار حجازی همچنين درباره برخی شايعات اقتصادی عليه سپاه گفت: «اینکه نصف یا بیش از نصف سهام مخابرات را سپاه خریده است، اساساً حرف غلطی است و مبنای درستی ندارد. برای این کار کنسرسیومی وجود دارد که از تشکل‌های مختلفی تشکیل شده است. یکی از اجزای آن کنسرسیوم، بنیاد تعاون سپاه است که متعلق به بخش دولتی سپاه نیست، بلکه جایی است که برای ارائه خدمات به اعضا و کارکنان سپاه، فعالیت‌های اقتصادی می‌کند و یک نهاد دولتی یا نظامی نیست، مثل سازمان‌های بازنشستگی. سازمان تامین اجتماعی در بسیاری از جاها صاحب سهم است، لیکن سازمان تامین اجتماعی به معنای دولت نیست، بلکه در حقیقت سازمان بازنشستگی است که منابع مالی را از آنها جمع‌آوری و در یک کار اقتصادی وارد می‌کند. بنیاد تعاون سپاه هم در واقع جایی است که پاسداران سپرده‌های خود را در اختیار آن قرار می‌دهند تا بنیاد تعاون سپاه به نیابت از آنها در بخش‌های اقتصادی سرمایه‌گذاری کند. این تعاونی هم بخش محدودی از آن کنسرسیومی است که آمده و این خرید را انجام داده است. همان موقع هم مسوولان کنسرسیوم آمدند و توضیح دادند که ما از جاهای مختلف هستیم و مجموعه این گروه رفته و این خرید را انجام داده، بنابراین اصل خبر صحت ندارد و آن بخشی هم که صحت دارد، مربوط به بنیاد تعاون سپاه است که یک تشکیلات غیرنظامی است.»

استراتژی تهدید برابر تهدید[ویرایش]

سردار حجازی، با اشاره به سخنان فرمانده معظم کل قوا در خصوص استراتژی تهدید در برابر تهدید، اظهار داشت: «مفهوم تغییر استراتژی که مقام معظم رهبری اعلام کردند این است که ما دیگر منتظر نمی‌مانیم تا دشمنان دست به اقدام علیه ما بزنند و بعد ما تازه اقدام عکس‌العملی انجام بدهیم. با توجه به این استراتژی هرگاه احساس کنیم که دشمنان می‌خواهند منافع ملی ما را به خطر بیندازند و برای این اقدام تصمیم قطعی بگیرند، ما هم از همه ابزارهایمان برای حفظ منافع ملی‌مان و ضربه متقابل به آنها استفاده خواهیم کرد.» حجازی در پایان به تهدیدات رژیم صهیونیستی مبنی بر حمله به ایران اشاره و تاکید کرد: «در صورت حماقت رژیم صهیونیستی، توان همه نوع مقابله با آن را داریم.»

توانمندی متخصصان ایرانی و انکار غرب: سردار حجازی با بیان اینکه امروز در کشور، پروژه‌های دفاعی بسیاری به نتیجه رسیده، اظهار داشت: «اقدامات ارزنده‌ای توسط متخصصان ما برای افزایش دقت موشک‌ها صورت گرفته است و همچنین به دستاوردهای نوینی در حوزه راداری و کشف و رهگیری اهداف هوایی رسیده‌ایم.» وی با اشاره به دروغ‌ پردازی‌های غرب برای کم‌رنگ جلوه دادن موفقیت‌های علمی کشورمان گفت: «این رفتار‌ها سیاست‌هایی نخ‌نما شده برای کتمان موفقیت‌های جمهوری اسلامی ایران است، زیرا هرگاه کشور ما به دستاورد جدیدی رسیده، دشمنان سعی کردند آن‌ را انکار یا مخدوش کنند، اما در نهایت نیز ناچار به پذیرش واقعیت شده‌اند.» سردار حجازی اجتناب غرب از پذیرش موفقیت ایران در "غنی‌سازی" 20 درصد اورانیوم، پرتاب کاوشگر حامل موجودات زنده و ... را از نمونه‌های بارز تلاش دشمنان برای انکار توانمندی متخصصان ایرانی دانست.

دشمنان تهدیداتشان را پس گرفته‌اند: سردار حجازی در چهارمین جشنواره علمی تحقیقاتی علوم پزشکی سپاه در جمع خبرنگاران، با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر نابودی کامل حیفا و تل‌آویو در صورت حماقت رژیم صهیونیستی گفت: «ما همواره به‌دنبال تقویت نیروهای مسلح کشور در همه عرصه‌ها هستیم و این نیروها همواره آمادگی دارند تا در صورت کوچک‌ترین حماقت دشمن فرمایشات مقام معظم رهبری پیاده کنند.» وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه با توجه به اینکه پس از مذاکرات آلماتی 2 غرب اعلام کرد که گزینه نظامی علیه ایران روی میز است، گفت: «پایه‌های این میز را موریانه خورده و لذا دشمنان تهدیداتشان را پس گرفته‌اند.»