سردار احمد وحیدی

از پرتال جامع مسئولین جمهوری اسلامي ايران
نسخهٔ تاریخ ‏۱۵ سپتامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۰:۱۸ توسط Admin (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو
سردار سرتیپ احمد وحیدی، از چهره‌های دفاعی و امنیتی که در دولت دهم وزير دفاع و پشتيبانی نيروهای مسلح بود. وی در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عهده دار مسئولیتهای فراوانی بوده است.

زندگینامه[ویرایش]

سردار احمد وحیدی در سال 1337 در شیراز متولد شد. وی دارای مدرک کارشناسی در رشته الکترونیک و کارشناسی ارشد در رشته صنایع است. ایشان از چهره‌های دفاعی و امنیتی کشور است که نقش مؤثری در تأسیس وزارت اطلاعات داشته و سوابق مدیریت ارشد در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در کارنامه وی وجود دارد.

سوابق اجرایی[ویرایش]

معاونت طرح و برنامه وزارت دفاع در دوران وزارت دریابان علی شمخانی جانشین سردار "مصطفی محمد نجار" پس از انتصاب وی به عنوان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در دولت نهم ریاست کمیسیون سیاسی، دفاعی و امنیتی مجمع تشخیص مصلحت نظام معاونت طرح و برنامه وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نماینده نیروهای مسلح در تدوین برنامه پنجم توسعه کشور دردولت نهم فرمانده سپاه قدس و وزير دفاع و پشتيبانی نيروهای مسلح در دولت دهم رئیس کمیسیون سیاسی، دفاعی و امنیتی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام از سال 92

بیانیه اینترپل درباره سردار وحیدی[ویرایش]

اینترپل (پلیس بین‌الملل) به درخواست دادگستری آرژانتین مبنی برادعای دروغین، دخالت داشتن وی در مقام فرمانده وقت نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در انفجار مرکز همیاری یهودیان، حکم جلب بین‌المللی وی را صادر کرد. مرکز همیاری یهودیان، نام ساختمان هفت طبقه‌ای در شهر بوئنوس آیرس بود که مرکز همکاری‌های اسرائیل و آرژانتین، به کمیته یهودیان آمریکا، با نام اختصاری، آمیا (AMIA) در آن قرار داشت. انفجار مرکز همیاری یهودیان واقعه‌ای تروریستی در 18 ژوئیه 1994 برابر با 27 تیر 1373 بود که در جریان آن 85 نفر از شهروندان یهودی‌‏تبار آرژانتینی جان خود را از دست دادند و بیش از دویست نفر زخمی شدند. بيانيه سازمان بين‌المللی پليس جنايی (اينترپل) در مورد سردار احمد وحيدی در رابطه با موضوع اعلان قرمز اينترپل به اين شرح است: به‌ دنبال معرفی و انتصاب آقای احمد وحيدی، كه موضوع اعلان قرمز اينترپل است، به عنوان وزير دفاع ايران برخی مسايل و موضوعات گمراه‌‏ كننده در ارتباط با اينترپل شكل گرفته است. صدور اعلان قرمز يا هشدار بين‌المللی برای يك فرد تحت پيگرد به معنای صدور يك حكم جلب بين المللی نيست. اعلان قرمز، يكی از روش‌هايی به حساب مي‌آيد كه اينترپل با استفاده از آن به تمام 187 كشور عضو اعلام می‏كند كه در مورد يك فرد خاص از سوی مقامات قضايی ملی به عنوان مثال در اين پرونده، مقامات آرژانتينی، اعلان قرمز صادر شده است. مجمع عمومی اينترپل در مراكش در سال 2007، با صدور اعلان قرمز برای شش نفر از نه نفرمسئولین ایرانی (در مورد ادعای دروغین دخالت جمهوری اسلامی در انفجار) و نيز برای آقای وحيدی كه در آن زمان معاون وزير دفاع جمهوری اسلامی ايران بود، موافقت كرد. صدور يا عدم صدور اعلان قرمز برای هر فردی، نمی‏تواند دليلی برای قوت و ضعف پرونده عليه فردی تلقی شود كه موضوع تصميم‌گيری مقامات قضايی است. در اين بيانيه با اشاره به اينكه در صورت صدور اعلان قرمز، نقش اينترپل هشدار به 187 كشور عضو در خصوص وضعيت فرد تحت تعقيب و همچنين كمك به نيروهای ملی پليس برای شناسايی افراد مورد نظر است، آمده است: اينترپل به حق حاكميت و استقلال هر يك از 187 كشور عضو و همچنين هرگونه تصميمی درجهت دستگير كردن يا دستگير نكردن فردی كه موضوع اعلام قرمز اينترپل باشد، احترام می‏گذارد.

گرفتن رای اعتماد از نمایندگان برای وزارت کابینه دهم و رد اتهامات وارده از سوی رسانه‏های بیگانه[ویرایش]

سردار وحیدی در سال 1388 از سوی رئيس جمهور به عنوان وزیر پیشنهادی دولت برای وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به مجلس شورای اسلامی معرفی شد، رسانه‌های بيگانه با انتشار اخبار متعدد در مورد اینکه سردار وحیدی در لیست تحریم‌های کاخ سفید قرار دارد و نمی‌تواند به عنوان وزیر رسمی ایران به کشورهای مختلف جهان سفر کند، سناریوی اعمال فشار بر نمایندگان برای رای عدم اعتماد به وی را کلید زدند. در تاریخ 10 شهریور 1388، در جریان سومین روز بررسی وزرای کابینه دهم، هنگامی که نوبت به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح رسید، قوامی (نماینده مجلس) که قرار بود به عنوان تنها مخالف سخن بگوید، از طریق منشی مجلس تغییر رأی خود را اعلام و دلیل این انصراف را گستاخی و رجزخوانی رژیم صهیونیستی درباره سردار وحیدی اعلام کرد و گفت: برای نشان دادن حمایت کامل و قاطع مجلس از ایشان در برابر این گستاخی صهیونیست‌ها، از رأی مخالفت خود صرف‌نظر می‌کنم و نه تنها رأی منفی خود را پس می‌گیرم، بلکه به ایشان رأی مثبت خواهم داد. در پی اين امر، نمایندگان با سردادن شعار مرگ بر اسرائیل، حمایت خود را از نظر قوامی اعلام کردند و به دلیل انصراف وی، نماینده موافق نيز صحبت نکرد و سردار وحیدی برای اعلام برنامه‌های خود به پشت تریبون رفت. سرانجام در تاریخ 12 شهریور 1388 در جریان پنجمین و آخرین روز بررسی وزرای کابینه دهم، در پایان رای گیری، سردار وحیدی با کسب 227 رأی موافق از مجموع 286 رأی مأخوذه، 54 رأی مخالف و پنج رأی ممتنع رسماً به عنوان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در دولت دهم انتخاب شد. وی با کسب بيش از 79 درصد آرای نمایندگان، دارای بیشترین درصد جلب اعتماد نمایندگان مجلس در میان سایر وزرای پیشنهادی بود.

سفرهای خارج از کشور وزیر دفاع دلیلی محکم بر رد شایعات[ویرایش]

برخلاف پندار باطل در مورد سردار وحیدی، وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران، به اتهام دست داشتن در انفجار آمیا در آرژانتین، که تحت تعقیب اینترپل است و اینکه نامش در فهرست تحریم‌های آمريكا و اتحادیه اروپا بر سر پرونده هسته‌ای ایران قرار دارد، به سفرهای خارج از کشور رفته و با استقبال مقام‌های اين كشورها نیز روبرو شده است. سردار وحیدی به روسيه و بولیوی سفر كرد و چندی پيش نیز سفری به افغانستان داشت و با مقامات سیاسی و امنیتی این کشور دیدار کرد. گفتنی است، رسانه‏های عربی وابسته به محافل انگلیسی ـ صهیونیستی با تحلیلی مضحک سعی در خدشه دار کردن وجهه جمهوری اسلامی در افکار عمومی داشته که این رفتار عجولانه نشان از شدت عصبانیت آنها از همگرایی نیروهای داخل نظام دارد.

حواشی و متن سفر وزير دفاع به بوليوی[ویرایش]

سفر به بولیوی، نخستين سفر وزير دفاع جمهوری اسلامی ايران به كشور بوليوی پس از پيروزی انقلاب اسلامی بود، كه البته به دليل اهميت حضور ايران در كشورهای آمريكای لاتين با موج تبليغاتی منفی رسانه‌های غربی از جمله امريكا و انگليس روبرو شد، به طوری كه بی بی سی در خبری اعلام كرد: با فشار مقامات كشور بوليوی، هيئت دفاعی ايران مجبور به ترك بوليوی شد. رسانه‌های غربی در حالی مدعی لغو ديدارهای وزير دفاع كشورمان با مقامات بوليويايی شده بودند، كه هيئت دفاعی كشور به دعوت رسمی خانم "ماريا سسيليا چاكون رندون" وزیر دفاع بوليوی، به عنوان يكی از كشورهای عضو ناظر اتحاديه آلبا (شامل كشورهای كوبا، ونزوئلا، بوليوی، نيكاراگوئه، اكوادور، آنتكوا و باربادو، دومينيكن و سنت وينسنت) به منظور حضور در مراسم فارغ التحصيلی خلبانان كشورهای عضو آلبا، به اين كشور سفر کرده بودند و حتی با مقامات عاليرتبه بوليوی نيز ديدارهايی داشتند. در حقيقت شايعات اخير مبنی بر اعتراض آرژانتين به بوليوی به دليل سفر وزير دفاع ايران و نيز پاسخ مقامات بوليوی مبنی بر عذرخواهی از آرژانتين، درحالی از سوی رسانه‌های صهيونيستی منتشر شد، كه هيچ درخواست رسمی از سوی آرژانتين و نيز پاسخی از جانب مقامات بوليوی در اين خصوص، وجود ندارد.

موضع ایران درمورد جنگ اخیر سوریه به نقل از سردار[ویرایش]

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در واکنش به انتشار گزارش‌هایی مبنی بر حضور نیروهای نظامی ایران در سوریه گفت: جمهوری اسلامی ایران نیروی نظامی به سوریه اعزام نکرده و نمی‌کند. ارتش سوریه قدرتمند است و نیازی به سلاح ندارد و ضرورتی نیست که ایران سلاح در اختیار آنها قرار دهد. چنانچه اقدامات خیرخواهانه و سیاست‌های صلح‌طلبانه ایران برای تقویت روند صلح و آرامش در این منطقه نبود، کشور‌های حامی تروریست‌ها درصدد راه‌اندازی دریای خون در سوریه بودند. کشورهای مدعی دخالت دیگران در امور سوریه که قبلاً بطور وقیحانه با ارتکاب جنایت‌های جنگی در عراق و افغانستان و حمایت از جنایات جنگی رژیم صهیونیستی در فلسطین و لبنان، منطقه را به صحنه جنگ و ناامنی تبدیل کرده‌اند، هدفی جز تداوم و افزایش روند خشونت در منطقه خاورمیانه ندارند. غرب به‏ویژه آمریکا به دنبال جنگ‌افروزی و تشدید منازعات منطقه‌ای است، تا از طریق افزایش فروش سلاح، اقتصاد بحران زده خود را نجات بخشند. دشمنان مردم سوریه حال که در مقابل دفاع جانانه ملت و ارتش سوریه، شکست‌های پی‌درپی را متحمل شده‌اند، با اینگونه ادعاهای دروغین، قصد دارند، ضمن توجیه شکست‌های خود و انحراف افکار عمومی منطقه و جهان، از پیروزی سوریه در جنگ با تروریسم و حامیانشان، نقش دولت و ارتش سوریه را در خلق این پیروزی‌ها، کوچک جلوه دهند. کشورهای غربی که هیچ نقشی در شکل‏گیری و توسعه زیرساخت‏های اقتصادی و صنعتی سوریه نداشته‌اند، با اقدامات تخریب‏گرانه درصدد انهدام این زیرساخت‏ها هستند، تا دولت و ملت سوریه را سال‏های سال، وابسته و محتاج کنند و به اقتصاد بحران زده خود جان تازه‌ای ببخشند. همان کاری که در عراق و افغانستان انجام دادند. وزیر دفاع همچنین لغو تحریم تسلیحاتی تروریست‌ها در سوریه از سوی اتحادیه اروپا را محکوم کرد و گفت: اینکه اتحادیه اروپا بخواهد به تروریست‌ها در یک کشور سلاح برساند، تا زیرساخت‌های یک ملت را تخریب کنند، اقدامی زشت و ناپسند است. ما به آنان هشدار می‌دهیم دست از این همه لجاجت و سبعیت و اقدامات خشن و تروریستی بردارند، زیرا صبر ملت‌های منطقه نیز حدی دارد.

واکنش سردار وحیدی به اظهارات اخیر وزیر دفاع فرانسه و اقدام کانادا[ویرایش]

طی انتشار بیانیه‏‏ی وزیر دفاع فرانسه مبنی بر اینکه "باید در ماه‌های آینده با وضع تحریم‌های تأثیرگذار، فشار را بر ایران افزایش دهیم"، وزیر دفاع در واکنش به این اظهارات گفت: این اظهارات دو موضوع را آشکار کرد؛ اول اینکه نشان داد خوی استعمارگری همچنان در سردمداران فرانسه باقی است و این حقیقتاً جای تأسف دارد، که کشوری که وارث انقلاب بزرگی مانند انقلاب فرانسه است، وارثان آن اینچنین از موضع استکباری و استعماری سخن بگویند. دوم اینکه با این اظهارات اعتراف کردند که تحریم‌ها تاکنون بی‌اثر و خنثی بوده که بدنبال تحریم‌های تأثیرگذارتر هستند و نشان آشکاری از ناکارآمدی تحریم‌های آمریکا و غرب علیه ایران اسلامی است. وی با تقبیح سیاست‏ها و اقدامات غلط و وقیحانه فرانسه در حمایت علنی از تروریسم در سوریه، دخالت و جنگ‌افروزی‌های خانمان سوز در آفریقا و خاورمیانه، این اقدامات را نشانه بازگشت آنان به اقدامات قرون وسطایی دانست. شاید اگر تنها گوشه‌ای از تحریم‌های اعمالی علیه ایران، علیه کشور فرانسه اعمال می‌شد، مردم آن کشور از خوردن نان هم محروم می‌شدند، چرا که فرانسه با وجود اینکه با همه دنیا ارتباطات وسیع اقتصادی دارد، امروز دچار بحران‌های شدید مالی-اقتصادی است، که حاکمیت سردمداران فعلی را نیز به مخاطره انداخته است و البته این نشان دیگری از اقتدار و عظمت ملت بزرگ ایران در مقابله با فشارهای استکبار جهانی است. همچنین اخیراً کانادا در اقدامی سوال‌برانگیز، پس از حذف نام گروهک تروریستی منافقین از لیست تروریست‌ها، نیروی قدس سپاه پاسداران را در این لیست قرار داد. سردار در واکنش به اهانت اخیر کانادا، گفت: این تهمت‌ها به هیچ وجه به "نیروی قدس" وارد نیست و جایگاه این نیرو در اشاعه پیام انقلاب اسلامی به جهانیان را خدشه‌دار نمی‌کند.

مواضع سیاسی-نظامی ایشان در برابر سیاست‏های آمریکا[ویرایش]

توصیه‏های سردار به آمریکا با وجود اختلافات رژیم صهیونیستی و آمریکا، آمریکا نباید همه تخم‌مرغ‌هایش را در سبد رژیم صهیونیستی قرار دهد و این واقعیت ناشی از اختلافی است که در منافع آنها به وجود آمده است. بسیاری از مراجع و کارشناسان آمریکایی و حتی رژیم صهیونیستی درباره آینده این رژیم نگرانند و اعلام کرده‌اند که در آینده، رژیم صهیونیستی وجود نخواهد داشت. مراجع آمریکایی اعلام کردند که در سال 2030 آمریکا دیگر قدرت برتر نیست و حداکثر یک قدرت مثل سایر قدرتهاست و بر این باورند که آینده متعلق به غرب نیست بلکه به آسیا تعلق پیدا خواهد کرد. آنچه ما درباره روندها در دنیا شاهدیم، ضعف رو به رشد نظام سلطه حاکم بر جهان است. قدرت زمانی می‌تواند پایدار باشد که نظام اقناع‌سازی آن به خوبی کار کند و بتواند اجماعی منطبق بر اقناع به وجود آورد، که تسلط گفتمانی، لازمه این کار است. امروز غرب چون نمی‌تواند گفتمان‌سازی کند، اقناع‌سازی حاصل نمی‌شود و در زمینه اجماع نیز به شدت دچار خلل است و ما از این ناحیه شاهد ترک برداشتن قدرت نظام سلطه هستیم که می‌تواند به شکست آن بیانجامد. آمریکا می‌خواست الگوی دموکراسی خاص خود را در عراق پیاده کند اما شکست خورد. آنها به دنبال نوسازی سیاسی از طریق دولت‏ها بودند اما بیداری اسلامی، برنامه‌های آنها را به هم ریخت، چراکه نوسازی ملت‏ها رقم خورد.

واکنش به درخواست آمریکا وزير دفاع در پاسخ به درخواست مذاکره مقامات آمريکايی با ايران گفت: آمريکايي‌ها در ابتدا بايد نشان دهند که اهل مذاکره هستند، سپس درباره طرح مذاکره با ايران وارد عمل شوند.آمريکا بايد اهل مذاکره بودن خود را با جبران ظلم‌هايی که عليه ملت ايران روا داشته اثبات کند، که متاسفانه اين موضوع تا به امروز صورت نگرفته، لذا طرح مذاکره با اين کشور در شرايط کنونی به هيچ وجه امکان ندارد. مقامات آمريکايی نه تنها تا به امروز دامنه ظلم خود نسبت به جمهوری اسلامی ايران را کاهش نداده‌‌اند، بلکه بر توطئه‌های خود عليه کشورمان افزوده‌اند، از اين رو درخواست مذاکره با ايران از سوی مقامات اين کشور، اقدامی عوام‌فريبانه است و نتيجه‌ای ندارد.

پاسخ کوبنده به آمريكا و اسرائیل وی در مورد اهداف آمريكايي‌ها و متهم كردن ايران به طراحی ترور سفير عربستان در واشنگتن، گفت:‌ اين يك افتضاح سياسي، حقوقی، قضايی، اطلاعاتی، برای آمريكايي‌هاست، از اين جهت كه نشان می‌دهد كه اين‌قدر آن‌ها دچار مشكلات در گرداب‌های سياسی هستند كه ناچار‏اند چنين ادعاهای بي‌پايه‌ای را مطرح كنند و حرف‌هايی را بزنند كه حتی متحدان خودشان نيز قبول ندارند. اين‌ها نشان دهنده درماندگی‌های آمريكا در مورد مسائل داخلی، جهانی و منطقه‌ای است. آن‌ها به دنبال راه فرار هستند اما با ضعيف‌ترين و بی‌پايه‌ترين روش‌ها. برخی از تحليلگران معتقدند كه آمريكايی‏ها با طراحی چنين سناريويی و با توجه به مشكلات داخلی‌شان به دنبال حمله به ايران هستند، وزير دفاع در پاسخ به اين تحلیل گفت: اگرچه بعيد است كه آن‌ها چنين جراتی را به خود بدهند كه بخواهند چنين كاری را انجام دهند ولی با اين وجود جمهوری اسلامی ايران و نيروهای مسلح با قدرت آماده است كه چنان پاسخ دندان‌شكنی به آن‌ها بدهد كه يك موج بزرگ‌تر از آن چه كه به عنوان موج بيداری اسلامی كه در حال حاضر ايجاد شده در پی درسی كه ايران به آن‌ها خواهد داد، راه بيفتد، كه تمام امواج سياسی دنيا را در داخل خود هضم كند و هیچ قدرتی جسارت تعرض به خاک ایران را نکند. ایشان در خصوص تهدیدات گاه و بیگاه رژیم صهیونیستی گفت:‌ اسرائیل کوچک‌تر از آن است که بخواهد در برابر ایران بایستند و این حرف‌ها گاهاً توسط افراد بی‌خرد زده می‌شود که اوج استیصال و درماندگی آنها را می‌رساند. آمریکایی‌ها نیز خودشان مشکلات فراوانی دارند و کسی در دنیا به این تهدید آنها اهمیتی نمی‌دهد. آمریکایی‌ها خودشان می‌دانند که تهدید ایران در حد و قواره آنها نیست و این اظهارات را بی‌پایه می‌دانیم.

دلایل تجهیز قدرت نظامی[ویرایش]

قدرت نظامی یکی از مولفه‌های اصلی تامین کننده امنیت ملی است. عنصری که نه فقط در مباحث نظامی بلکه در روابط بین‌المللی نیز تاثیرگذار و سیاست بین‌المللی ناشی از آن است. قدرت نظامی در وهله اول برای جلوگیری از جنگ است. به دلیل وجود جنگ‌هایی، مثل جنگ‌های شبکه‌ای، اطلاعاتی، سایبری، هوشمند و نسل‌های جدید جنگ که در نسل چهارم و پنجم قرار داریم، شناخت قدرت نظامی به ویژه در عصر کنونی حائز اهمیت ویژه است. قدرت دریایی و ناوهای آمریکا به تنهایی از 13 کشور در رتبه بعد از خود، بیشتر است. آنها دنیا را پر از سلاح و جنگ افزار کردند و این تصور که کسی فکر کند جنگی وجود ندارد تصور صحیحی نیست.

نمونه‏هایی از دستاوردهای نظامی و دفاعی، در دوران وزارت سردار[ویرایش]

حرز نهم سامانه پدافند هوایی که به یاد و نام امام نهم حضرت جواد‌الائمه به نام "حرز نهم" نامگذاری شده، به دست متخصصان حماسه‌آفرین، زبده و کارآمد سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع طراحی و ساخته شده و در اردیبهشت 1392 به مرحله تولید انبوه رسیده است. این یک سامانه پیچیده پدافندی است که قادر است اهداف مورد نظر را در ارتفاع پست و کوتاه مورد شناسایی و ردیابی قرار داده و به صورت هوشمند و خودکار مورد هدف قرار دهد. تحرک بالا، موبایل بودن سامانه سلاح و قابلیت بکارگیری در شب را از ویژگی‌های سامانه پدافندی حرز نهم برشمرد. این سامانه قابلیت اتصال به شبکه پدافند کشور را دارد و قادر است ظرف کمتر از چند دقیقه برای مقابله با تهدیدات آماده و فعال شود.

پایگاه جامع رصد و مراقبت فضایی کشور نخستین مرکز جامع رصد و مراقبت فضایی کشور با نام امام جعفر صادق(ع)، توسط متخصصان صنایع الکترونیک وزارت دفاع طراحی و ساخته شده است، که در سال 1392 رونمایی شد و وظیفه‏ی کشف، جستجو و ردیابی اجسام فضایی را برعهده دارد.

پهپادهای صد درصد بومی ایران، برتر از اسکن ایگل پهباد جدید با قابلیت شلیک موشک هوا به هوا که طراحی داخلی بوده است، در خرداد سال1392 رونمایی شد. وهرگونه کپی‌برداری در مراحل ساخت این پهباد رد می‏شود. مراحل صفر تا صد ساخت این پهباد برتر از نمونه آمریکایی اسکن ایگل، در ایران بوده و بومی است. درحال حاضر بیش از 20 نوع پهپاد در حوزه های مختلف شناسایی و تهاجمی و بعضا با مداومت پرواز بالا ساخته شده است.

توليد انبوه موشك كروز دريايی با نام "ظفر" خط توليد موشك كروز دريايی با نام ظفردر سال 1391 افتتاح شد. موشك ظفر يك موشك ضدكشتی، كوتاه‌برد و راداری است كه قادر است اهداف كوچك و متوسط را با دقت بسيار بالا هدف قرار داده و منهدم كند. این موشک با قابليت نصب بر روی انواع شناورهای سبك و تندرو، وزن كم می‏باشد. قابليت ضد جنگ الكترونيك بالا و قدرت تخريب فوق‌العاده را از ويژگی سامانه موشك كروز ظفر می‏توان ذكركرد. اين سامانه صد در صد بومی و بدست توانمند متخصصين زبده و كارآمد سازمان صنايع هوافضا طراحی و ساخته شده است. موشك ظفر پس از شليك، با كاهش ارتفاع، به مرحله كروز رسيده تا از ديد دشمن پنهان بماند و در مرحله پايانی پس از كشف هدف در ارتفاع پايين هدف را منهدم می‌كند. موشك ظفر قادر است هر ۳ ثانيه به صورت تكی و چندتايی اهداف را مورد اصابت قرار دهد.

نسل جديد سامانه موشكی "مرصاد" با افزايش ارتفاع و برد بهره‌برداری از نسل جديد سامانه موشكی برد متوسط "مرصاد" در سال 1390 صورت گرفت. سامانه مرصاد سامانه بسيار مهمی است كه برد نسل جديد آن بيشتر از برد نسل فعلی اين سامانه كه هم اكنون در اختيار نيروهای مسلح قرار دارد، خواهد بود. از ديگر ويژگيی‏های نسل جديد اين سامانه، علاوه بر اينكه ارتفاع بالاتری را پوشش می‌دهد، تعداد اهداف بيشتری را نيز در آن واحد مورد هدف قرار خواهد داد. اواخر فروردين‌ ماه سال 1391 اولين محصول سامانه پدافند هوايی ميان‌برد "مرصاد" توسط صنايع هوافضای وزارت دفاع توليد و به صورت انبوه در اختيار قرارگاه پدافند هوايی خاتم‌الانبياء(ص) قرار گرفته كه علاوه بر قابليت انهدام هواپيماهای مدرن در ارتفاع پست و متوسط، ضمن تحرك بالا، از قابليت مقابله با جنگ الكترونيك و شبكه شدن با ساير سامانه‌های راداری و پدافندی نيز برخوردار است. رادارهای جستجو و تعقيب هدف، شبكه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری، سكوهای پرتاب موشك‌های شاهين و مركز كنترل و فرماندهی، اجزای اصلی اين سامانه را كه به صورت كاملاً ديجيتال طراحی و ساخته شده است، تشكيل می‏دهد كه اين مشخصات در نسل جديد سامانه "مرصاد" ارتقا يافته است.

موشك بالستيك قيام یک موشك زمین به زمین قيام یک با سوخت مایع است، که در سال 1390 ، بشكلی طراحی شده كه امكان شناسايی توسط سامانه‏های ضد موشكی دشمن را كاهش می‏دهد و حذف بالك‏ها در اين موشك موجب گرديده ضمن دستيابی به سرعت بيشتر در عمليات، زمان آماده‌سازی موشك برای شليك كاهش چشمگير و مكان شليك را متنوع كند. اين موشك قادر است اهداف مورد نظر را با دقت بسيار بالا مورد اصابت قرار دهد. از ويژگی‌های بارز موشك "قیام یک" اين است كه احتمال ردیابی، شناسایی و مورد اصابت قرار گرفتن آن توسط سیستم های ضد موشک (مانند پاتریوت، ارو و ...) به علت سرعت بالا هنگام پرتاب، چرخشی شدن، استفاده از آلیاژ خاص و جذاب امواج رادار و به احتمال زیاد استفاده از کلاهک 3 تکه MIRV به شدت كاهش يافته است. تحويل انبوه موشك قيام توسط سازمان هوافضای وزارت دفاع به نيروی هوافضای سپاه پاسداران آغاز شده است. توليد انبوه موشك قيام، نخستين موشك بدون بالك كشور نشان از خودكفايی جمهوری اسلامی ايران در توليد انواع موشك و رسواگر مدعيان دروغگويی است كه اخيراً موضوع همكاری در اين زمينه را با برخی كشورها مطرح كردند.

نسل سوم وچهارم موشک فاتح 110 نخستین محموله نسل سوم موشک فاتح 110 در ایام هفته دفاع مقدس سال 1389 به نیروی ‏هوافضای ‏سپاه تحویل داده شد افزایش در اصابت به هدف ، کاهش هزینه زمان مورد نیاز برای استقرار و پرتاب و سهولت، نحوه ‏‏انبارداری در مناطق مختلف آب و هوایی از ویژگی‏های نسل سوم موشک فاتح 110 می باشد‏‎.‎ این در حالی است که موشک تاکتیکی و مدرن سوخت جامد مرکب زمین به زمین نسل سوم فاتح 110 نیز با ‏قابلیت ‏انهدام اهداف دشمن با دقت بسیار بالا و بهره گیری از پیشرفته‏ترین علوم و فناوری های دفاعی در سازمان ‏‏هوافضای وزارت دفاع طراحی، ساخت و به تولید انبوه رسیده است‏‎.‎ طراحی این موشک منطبق با دانش روز دنیا با بهره‏گیری از فناوری‏های پیشرفته هدایت ،کنترل ، ناوبری ، ‏‏آیرودینامیک و الکترونیک بوده و با قابلیت هدایت در طول مسیر تا نقطه هدف قادر است با دقت بالا ، پایگاه‏های ‏‏دشمن را مورد اصابت قرار دهد‎.‎ نسل چهارم موشک فاتح 110 با قابلیت نقطه‌زنی با برد بیش از 300 کیلومتر،در مرداد ماه سال 1391 با موفقیت آزمایش شد. با استفاده از روش‌های هدایتی نوین ،سیستم نقطه زنی بر روی موشک نصب و در آزمایش پروازی انجام شده، توانایی آن در اصابت به هدف ، بدون انحراف اثبات گردید. در سه نسل قبلی سرعت عمل در پرتاب، قدرت تخریب بالا و دقت در هدف‌گیری متعارف حاصل شده بود، امروز اضافه بر قابلیت‌های قبلی، نیروهای مسلح کشورمان قادر خواهند بود با نسل چهارم موشک فاتح 110، اهداف زمینی و دریایی، نقاط تجمع دشمن، مراکز فرماندهی، سایت‌های موشکی، زاغه‌های مهمات، رادارها و سایر اهداف مورد نظر را به صورت نقطه‌ای مورد هدف قرار داده و منهدم کنند. از دیگر ویژگی‏های این موشک، مقابله با سیستم‏های پدافندی و موشکی دشمن به واسطه سرعت ‏‏مافوق صوت و مانور پذیری بالای آن می‏باشد‏‎.

موشک کروز "نصر یک" این موشک در کلاس موشک های کوتاه برد است که در حال حاضر قابلیت شلیک از ساحل و انواع شناو‏رها را دارد و امکان شلیک از بالگرد و زیردریایی نیز به قابلیت‏های تاکتیکی آن اضافه می‏شود. موشک رادارگریز نصر یک، قادر است اهداف 3 هزار تنی را منهدم کند و از دقت بسیار بالایی برخوردار است. این موشک قابلیت پرواز در ارتفاعی خاص را دارد و با پروازی هوشمند و پایدار به طرف هدف حرکت می‏کند . با تولید انبوه این موشک در سال 1388 و تحویل آن به نیروی دریایی سپاه و ارتش توان دفاع دریایی نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران به نحو چشمگیری افزایش یافت.

رونمایی چند پروژه عظیم دفاعی[ویرایش]

در ایام پایانی عمر دولت دهم، بسیاری از طرح‌های تحقیقاتی که وزارت دفاع شروع کرده بازتابش در سالهای آینده نشان داده خواهد شد، که تعدادی از آن به قرار زیر می‏باشند: جنگنده قاهر 313 جنگنده کوثر و موشک کروز هواپایه قادر طراحی و ساخت دو هواپیمای جدید ناو جماران 2 پیشرفته پرتاب ماهواره فجر موشکهای «نقطه زن» و زیردریایی و شناور پرنده جدید افتتاح دوش پرتاب‌ها و سامانه پدافند هوایی با نام «پسیو»، که این سامانه موشکی، در برد کوتاه و به صورت پسیو عمل می کند. این سامانه همه اهداف را در برد 10 کیلومتری و ارتفاع 5 کیلومتری هدف قرار می‌دهد و یک محصول پیچیده و ارزنده است. به دلیل اینکه از نوع پسیو است، دشمن نمی‌تواند بر روی آن اخلال ایجاد کند. طراحی و ساخت انواع ماهواره و ماهواره بر، تانک، نفربر، مهمات، سامانه الکترونیکی، اپتیکی، مخابراتی تبدیل رادارهای 500 و 700 کیلومتری به رادارهای با برد بالای 1000 و 3000 کیلومتری