حمید رسایی

از پرتال جامع مسئولین جمهوری اسلامي ايران
نسخهٔ تاریخ ‏۱۴ سپتامبر ۲۰۱۴، ساعت ۰۹:۳۱ توسط Admin (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو
حجت الاسلام حمید رسایی، نماینده مجلس شورای اسلامی در دوره هشتم و نهم و مدیر مسئول هفته نامه "9 دی"، که از حامیان احمدی نژاد در دوران ریاست جمهوری وی بود.


زندگینامه[ویرایش]

حجت الاسلام حمید رسایی در 1 مرداد ماه 1347 در تهران به دنیا آمد. بعد از سپری کردن دوران دبستان و متوسطه، وارد هنرستان شد. حمید رسایی فعالیت های سیاسی و اجتماعی خود را از سال 1374 و با چاپ کتاب "روحانیت و سلامت انتخابات" آغاز کرد. او که بارها در جلسات سخنرانی، میزگرد و مناظره با دعوت مجامع مختلف مردمی و نهادهای انقلابی و دانشگاهی شرکت داشته است، در دولت نهم به عنوان مدیر کل ارشاد قم انتخاب انتخاب شد. او در انتخابات هشتمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه تهران ثبت نام کرد و به عنوان نماینده تهران، ‌ری، ‌شمیرانات و اسلامشهر انتخاب شد. او در انتخابات مجلس نهم به عنوان کاندیدای جبهه پایداری انقلاب اسلامی مطرح و به مجلس شورای اسلامی راه یافت. حمید رسایی از نمایندگان مخالف طرح سؤال از محمود احمدی نژاد در دوران دوم ریاست جمهوری وی بود؛ او به عنوان حامی دولت نهم و دهم، در هفته نامه خود به نام "9 دی" بارها در خصوص شکل گیری جریان انحرافی لب به انتقاد گشود.

تحصیلات[ویرایش]

حمید رسایی با رفت و آمدها به پایگاه بسیج به جبهه‌های جنگ تحمیلی علاقه مند شد. حضور ممتد 16 ماهه در جبهه‌های جنگ و همنشینی با دوست طلبه‌ای، او را به حضور در کلاس‌های درس طلبگی علاقه ‌مند کرد. وی در مهرماه 1365 وارد حوزه علمیه قم شد اما به دلیل حضور در جبهه‌های دفاع مقدس و کسب افتخار جانبازی، تحصیل دروس حوزوی را به طور جدی از سال 1367 آغاز کرد. رسایی دروس مقدمات حوزه را در مدرسه علمیه کرمانی‌ها و نزد اساتیدی چون حجج اسلام عالی، موسی گرگانی و ... آغاز کرد و سپس دروس فقه و اصول را در مدرسه علمیه معصومیه ادامه داد. او دوره سطح را نزد اساتید معظمی چون آیت الله استادی، سید احمد خاتمی، موسوی تهرانی، مسعودی خمینی و محمدی خراسانی به پایان رساند و با آغاز دوره درس خارج از محضر آیات عظام مکارم شیرازی، تبریزی، فاضل لنکرانی و علیدوست بهره برد. در همین ایام با تدریس دورس دوره مقدمات در مدارس علمیه قم، به تکمیل اندوخته‌های خود پرداخت.

تبلیغ و تدریس دروس دینی حجت الاسلام رسایی در طول تعطیلی دروس حوزه، به تعلیم زبان عربی همت گماشت و در کنار تحصیل و تدریس، در ایام تبلیغ به شهرها و مناطق مختلف کشور هجرت کرد و به دلیل آشنایی با زبان عربی به مدت بیش از 2 سال برای تدریس و تبلیغ در کشورهای اوگاندا، لبنان، بلغارستان، فلیپین، پاکستان و ... حضور پیدا کرد.

تولد در دنیای سیاست با یک کتاب[ویرایش]

رسایی از سال 1371 با حضور در مرکز تحقیقات سپاه و سپس ورود به موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث با کار علمی در مورد حدیث آشنا شد و در مقطعی مسئولیت یکی از مدیریت‌های آن را به عهده داشت. حجت الاسلام رسایی فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی را به صورت عام و فراگیر از سال 1374 با تألیف اولین کتاب سیاسی خود با عنوان "روحانیت و سلامت انتخابات" آغاز کرد. وی در این کتاب به نقد جریان اصلاحات که در آن روزها حاکمیت سیاسی کشور را در دست داشتند پرداخت و عملا وارد دنیای سیاست شد.

مسئولیتها[ویرایش]

محقق مؤسسه علمی پژوهشی دارالحدیث مؤسس و مدیر دفتر جریان شناسی تاریخ معاصر عضو شورای مرکزی قرارگاه فرهنگی عمار صاحب امتیاز و مدیر مسئول هفته نامه 9 دی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم (دولت نهم) مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی (دولت نهم) عضو کمیسیون فرهنگی و رئیس کمیته رسانه و هنر مجلس نماینده مردم تهران در مجلس هشتم شورای اسلامی نماینده مردم تهران در مجلس نهم شورای اسلامی

تأسیس دفتر جریان شناسی تاریخ معاصر[ویرایش]

حجت الاسلام رسایی در سال 1380 با تأسیس دفتر جریان شناسی تاریخ معاصر، بیش از 14 عنوان کتاب در موضوعات مختلف سیاسی روز و آسیب شناسی فرهنگی به چاپ رساند. از جمله آثار مهم وی که با استقبال گسترده نیروهای فکری و فرهنگی جامعه مواجه شد، "بازی ترور" و "پایان داستان غم انگیز" بود که به موضوع ترور سعید حجاریان و بررسی عملکرد مطبوعات در آن دوره می پرداخت.

بررسی عملکرد مجلس ششم و هفتم یکی از آثار مهم تهیه شده در دفتر جریان شناسی تاریخ معاصر،‌ "بررسی عملکرد 4 ساله مجالس ششم و هفتم" بود که طراحی و مدیریت اجرای این پژوهش بر عهده رسایی با همکاری چند تن از طلاب متعهد حوزه بود. در این پژوهش، عملکرد نمایندگان مجلس از 10 جهت مورد مداقه قرار گرفت و برای اولین بار اعلام شد که یک نماینده مجلس چند کلمه نطق پیش از دستور داشته و چند کلمه آن سیاسی، اقتصادی، فرهنگی یا به یکی دیگر از موضوعات اختصاص یافته است. میزان تلاش نمایندگان در بررسی طرح ها و لوایح، اعلام میزان تأخیر و غیبت نمایندگان، میزان فعالیت نمایندگان در خصوص سئوال از وزرا، تذکرات آیین نامه ای و قانون اساسی و ... از جمله موارد بررسی شده در این پژوهش است. نتایج این پژوهش که در نوع خود بی نظیر بود و تحسین آیت الله جنتی، دبیر وقت شورای نگهبان را بدنبال داشت تا جایی که ایشان طی نامه ای با تقدیر و تشکر از دفتر جریان شناسی تاریخ معاصر، این تحقیق را اقدامی بزرگ در تقویت دوره های آینده مجلس شورای اسلامی دانست.

ورود به دولت نهم[ویرایش]

رسایی با روی کار آمدن دولت نهم با پذیرفتن مسئولیت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی وارد بدنه دولت شد؛ وی پس از پذیرش مسئولیت اداره کل ارشاد قم توانست در حوزه اختیارتش در استان حساس و مهم قم، تحولات چشمگیری بوجود آورد و این اداره کل را به فعال ترین اداره فرهنگی استان مبدل سازد. تلاش های وی و ارتباط نزدیک با علمای عظام و مراجع تقلید سبب شد تا بخشی از اعتماد از دست رفته علما نسبت به این وزارتخانه بازسازی شود تا آنجا که اداره ارشاد قم توانست در سال 1386 دو نمایشگاه بزرگ فرهنگی و هنری خود را در داخل حرم مطهر حضرت معصومه(س) برپا نماید. از جمله اقدامات موثر وی در حوزه فرهنگ، راه اندازی و مدیریت جشنواره فرهنگی و هنری طلیعه ظهور در 16 رشته فرهنگی و هنری بود که به عنوان ایده برتر در دکترین بین المللی مهدویت از ریاست جمهوری اسلامی ایران نشان تقدیر گرفت.

حضور در مجلس هشتم[ویرایش]

حمید رسایی در انتخابات هشتمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال 1386 از حوزه انتخابیه تهران، ری و شمیرانات ثبت نام کرد و نهایتاً جبهه متحد اصولگرایی، پس از بررسی کاندیداهای متعدد جریان اصولگرای کشور در تهران، وی را به عنوان یکی از 30 کاندیدای مورد حمایت خود انتخاب کرد. وی که برای نخستین بار کاندیدای مجلس می شد با رأی مردم توانست به مجلس هشتم راه یابد و به عنوان یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی فعالیت کند. رسایی در مدت تکیه بر کرسی مجلس هشتم 28 لایحه و طرح را امضا کرده است. طرح نظام جامع رسانه های همگانی، طرح احتساب سابقه تدریس معلمان حق التدریس استخدامی در آموزش و پرورش، طرح نظارت مجلس بر امور نمایندگان، طرح معتبر بودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص دانشگاه آزاد اسلامی، طرح بیمه های اجتماعی قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه دار (کد دار) و طرح الزام دانشگاهها، مراکز و موسسات آموزش عالی به پذیرش دانشجویان دختر در محل سکونت آنها از مهم ترین طرح هایی است که همراهی وی را در پی داشته است.

حمایتی همراه با انتقاد از دولت احمدی نژاد[ویرایش]

حجت ‌الاسلام حمید رسایی عضو فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس و از جمله حامیان محمود احمدی ‌نژاد بود که در کنار دفاع از عملکرد دولت نهم و دهم، مخالف جدی اسفندیار رحیم ‌مشایی رئیس دفتر رئیس جمهور وقت بوده و منتقد دیدگاه‌ها و رفتارهای او بشمار می آمد. رسایی از کسانی است که با روی کار آمدن دولت دهم در خصوص شکل گیری جریان انحرافی تذکر و در مواضعی رسمی، اسفندیار رحیم مشایی را مورد انتقاد قرار داد. وی حضور مشایی را در کابینه احمدی‌ نژاد، منحرف‌ کننده مسیر اصلی دولت نهم و دهم خواند و در خصوص ویژگی‌ها، اهداف و ترفندهای جریان انحرافی در دولت به سرکردگی اسفندیار رحیم مشایی گفت: "مفاسد امروز مشایی برجستگی اعتقادی دارد و امروز با توجه به تحرکات این جریان انحرافی، دستگاه قضایی نباید بی کار بنشیند."

ورود به عرصه رسانه با هفته نامه "9 دی"[ویرایش]

حمید رسایی پس از حوادث سال 1388 و حماسه باشکوه مردم در 9 دی ماه، با راه اندازی هفته نامه سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی "9 دی"، به خانواده رسانه ای کشور پیوست. این نشریه برای اولین بار در سالروز 9 دی 1389 منتشر شد. در کارنامه این هفته نامه، دوبار توقیف به چشم می خورد که یک بار در دولت دهم بود که 9 دی در اوج تحرک جریان انحرافی در دولت دهم به صراحت موضع گرفت. یادداشت های متعدد 9 دی در نقد جریان انحرافی سبب شد تا در نهایت این هفته نامه در خرداد 1390 توقیف شود. هفته نامه 9 دی حاشیه های دیگری نیز داشت از جمله انتشار تصویر نقاشی شده ای از محمد خاتمی و یا مطالبی که بر مسائل داخلی مجلس به ویژه مواضع علی لاریجانی رئیس مجلس وقت می پرداخت. این هفته نامه در دولت یازدهم یک روز قبل از سالگرد قیام 19 دی قم (19 دی 1392) طی نامه ای از هیأت نظارت تذکر گرفت و پرونده آن به دادگاه ارجاع شد و در تاریخ 27 اسفند 1392 توقیف و برای بار دوم مجددا پرونده آن را به دادگاه ارجاع داد؛ دبیرخانه هیأت نظارت بر مطبوعات، در ابتدای توضیح خود به رعایت حدود مطبوعات (فصل چهارم قانون مطبوعات) لازمه آزادی مسئولانه و تحقق اصل 24 قانون اساسی است که می‌گوید "نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوقی عمومی باشند. تفضیل آن را قانون معین می‌کند" اشاره کرد و در ادامه مستنداتی درباره توقیف این هفته نامه ارائه داد از جمله: مطلب این نشریه در 3 اسفند 1392 با عنوان "تغییر 3 هزار مدیر دولتی فقط در 6 ماه" که در روتیتر آن عبارت "آن مرد با کلید انبار داس آمد" دیده می‌شد و یا در صفحه 3 همین شماره مطلبی با عنوان "دولت امنیتی‌ها و بی‌تدبیری‌های امنیتی" یا در نشریه 26 بهمن 1392 در ستون "با خوانندگان" روند دیپلماسی در خصوص توافقنامه ژنو را خیانت آمیز توصیف کرد. این هفته نامه در 2 اردیبهشت ماه 1393 رفع توقیف شد.

رسایی، نماینده ای از جبهه پایداری در مجلس نهم[ویرایش]

با کاندیداتوری رسایی برای حضور در مجلس نهم اخباری از رد صلاحیت او در خبرها منتشر شد که خود او در مصاحبه ای این خبر را تکذیب کرد. او حضورش را در لیست کاندیداهای تایید شده از سوی شورای نگهبان اعلام کرد. رسایی با حضور فعال در عرصه سیاسی کشور بار دیگر در لیست جبهه پایداری از حوزه انتخابیه تهران، اسلام شهر، ری و شمیرانات برای مجلس نهم کاندیدا شد و توانست در مرحله نخست انتخابات به مجلس راه یابد.

آثار و تألیفات[ویرایش]

-"روحانیت و سلامت انتخابات" انتشارات دفتر تبلیغات سال 1374 -"سیمای خوشبختی" (چاپ چهارم) انتشارات دفتر تبلیغات سال 1376 -"انتخاب ششم" انتشارات دفتر تبلیغات سال 1378 -"انتخابات و دانشگاهیان" نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها سال 1378 -"تحصن چرا و چگونه" (چاپ سوم) -"پایان داستان غم انگیز" ج 1 (چاپ پنجم) انتشارات کیهان سال 1379 -"پایان داستان غم انگیز" ج 2 (چاپ چهارم) انتشارات کیهان سال 1380 -"بازی ترور" (چاپ سوم) انتشارات کیهان سال 1380 -"شیک پوش کهنه گو" (چاپ ششم) پرتو ولایت سال 1381 -"آغاز یک پایان" (چاپ چهارم) همای غدیر سال 1381 -"مجلس ششم از نگاه اصلاح طلبان" (چاپ ششم) همای غدیر سال 1381 -"ناقوس انحطاط "(چاپ دوم) پرتو ولایت سال 1382 -"کارنامه نقد عملکرد مجلس ششم" (کار علمی گروهی) همای غدیر سال 1382 -"مثل مدرس" (چاپ پنجم) همای غدیر سال 1383

کتاب های دفتر جریان شناسی تاریخ معاصر که با نظارت حمید رسایی به چاپ رسیده است: -"مصباح دوستان" -"منشور دولت اسلامی" -"از تخریب تا تقدیس" -"تحریم انتخابات" -"ویژگی دولت اصولگرا" -"ایران اتمی" -"وسوسه شیطان بزرگ" -"رهبری و مدیریت بحران ها" -"کارنامه اصلاح طلبان مجلس ششم" -"کارنامه عملکرد یک رییس جمهور"

نطق رسایی در خصوص پرونده آقازاده[ویرایش]

حمید رسایی در 28 آذرماه 1391 در نطق میان دستور خود در صحن علنی مجلس در میانه صحبتهایش گفت: «آیا اصل 19 و 20 قانون اساسی درباره آقازاده که 13 عنوان اتهامی از جمله اخلال در نظم اقتصادی، اختلاس، جاسوسی و همکاری با دولت های بیگانه دارد، اعمال شده است؟... فساد اصلی مهدی هاشمی قبل از آن که سیاسی باشد، اقتصادی است.» در پی اظهارات رسایی در خصوص پرونده مهدی هاشمی، دادستانی تهران بیانیه ای صادر کرد. در این بیانیه دادستانی تهران به برخی از اظهارات رسایی پاسخ داد و مراتب را جهت رسیدگی به دادستان ویژه روحانیت اعلام نمود.

رسایی از مخالفان توافقنامه ژنو[ویرایش]

حجت‌الاسلام حمید رسایی از زمان امضای توافقنامه ژنو مواضع مخالفی را علیه مفاد و نحوه اجرای آن اتخاذ و بارها از تریبون‌های مختلف نسبت به تناقضات رفتاری و گفتاری نمایندگان 1+5 به محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه دولت یازدهم و حسن روحانی رئیس جمهور وقت اعتراض است. او به عنوان مدیر مسئول هفته نامه "9 دی" بارها در این نشریه از روند دیپلماسی توافقنامه ژنو انتقاد کرده و همچنین در نطق های خود در مجلس شورای اسلامی نیز این مخالف را به صورت علنی ابراز نمود؛ از جمله در نطق علنی خود در 8 مهرماه 1392 که در آن به ماجرای سفر رئیس جمهور به سازمان ملل اشاره کرده و از تماس تلفنی روحانی با اوباما انتقاد کرد.