امیر عباس فخرآور

از پرتال جامع مسئولین جمهوری اسلامي ايران
نسخهٔ تاریخ ‏۱۴ سپتامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۷:۲۱ توسط Admin (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو
امیر عباس فخرآور ملقب به سیاوش، از فعالان سیاسی و مخالفان جدی جمهوری اسلامی است. فخر آور با پناهندگی به آمریکا و ایجاد ارتباط نزدیک با دولت این کشور خود را به صحن مجلس سنای آمریکا رساند و برعلیه نظام جمهوری اسلامی شهادت داد.

زندگی نامه[ویرایش]

امیر عباس فخرآور در 15 تیرماه 1354 در شهر تهران متولد شد. پدرش محمد باقر فخرآور افسر نیروی هوایی ارتش بود.

دوران نوجوانی[ویرایش]

فخرآور در خاطرات خود بیان می‏کند:

«اولین بار هفده سالم بود و به خاطر یك سخنرانی در مدرسه كه مضمون آن انتقاد به سیاست‌های دولت رفسنجانی بود بازداشت شدم، اما قبل از آن و از كودكی همواره به فعالیت‌های اجتماعی علاقمند بودم. در اوایل دهه هفتاد بود كه در محل پایگاه منازل سازمانی شیراز ـ جایی كه سكونت داشتیم ـ هم سن و سال‌های خودم را جمع كردم. ما تصمیم به تشكیل یك كانون فرهنگی گرفتیم. وقتی كه در كار ما مداخله كردند با بحث آن‌ها را راضی كردیم كه تشكیل یك موسسه فرهنگی برای ما فقط می‌تواند منشأ سود باشد و ضرری ندارد. بالأخره موافقت شد انتخاباتی برگزار شود و من به عنوان نماینده برگزیده شدم. ما مجموعه خود را «كانون رشد فرهنگی جوانان» نام گذاشتیم. پس از آن در بیست و یک پایگاه منازل مسكونی كاركنان ارتش در سراسر كشور چنین کانون‌هایی شكل گرفت كه امروز همه آن‌ها تحت نام مجتمع فرهنگی منازل سازمانی (چیزی شبیه به این) نامیده می‌شوند.»

دوران دانشگاه[ویرایش]

امیر عباس فخرآور در مورد دوران دانشگاه خود بیان می‏کند: "بعد ‌از اتمام دبيرستان در دانشگاه اروميه در رشته پزشكي پذيرفته شدم و دوران جديدي براي تلاشهاي من آغاز شد. در دانشگاه به اينترنت دسترسي پيدا كردم و با دنيای خارجي رابطه بیشتری برقرار كردم." وی گفته است در اثر تبادل فکر با دنیای خارج، احساس انزجاري نسبت به دانشجوياني پیدا کرده كه از سفارت آمریکا را فتح نمودند و به اسناد لانه جاسوسي دست پیدا کرده اند. فخر آور در بدو ورود به دانشگاه به عضویت انجمن اسلامی در آمد و بعد از مدتی استعفا داد. البته وی دلیل عضویت در انجمن اسلامی دانشگاه را عدم وجود هیچ نهاد دانشجویی دیگری برای فعالیت سیاسی اعلام میکند. سپس به تاسیس یک گروه تئاتر میپردازد. وی مدعی است در سال 1373 در یک تریبون آزاد دانشجویی در مورد حمله به سفارت آمريكا و عواقب آن براي ايران سخنرانی نموده که سالها بعد وقتی در بازداشت به سر میبرده اظهاراتش در این سخنرانی به وی ارائه شده است.

فعالیت مطبوعاتی سیاسی[ویرایش]

سال 1373 سخنرانی های وی در دانشکده پزشکی ارومیه بر علیه نظام و ولایت فقیه اوج گرفت. در سال 1375 به سه سال زندان محکوم شد. در همین سال توسط کمیته انظباطی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ابتدا دو ترم تعلیق و سپس از دانشکده پزشکی ارومیه به دانشکده پزشکی بوشهر تبعید و یکسال بعد از ادامه تحصیل در این رشته ممنوع شد. در دی ماه سال 1376 فخرآور نخستین کتاب خود با نام سبزترین چشم زمین را در ایران منتشر کرد. در فاصله سالهای1377 تا 1381 در روزنامه‌های «خرداد»، «مشارکت» و «هفته نامه آذر» خبر نگار بود. فخر آور در سال 1381 به 8 سال زندان محکوم شد. در دوران زندان دو کتاب از وی در آمریکا به چاپ رسید: یکی «اینجا چاه نیست» و دیگری کتاب «هنوز هم ورق پاره‌های زندان».

پناهندگی به آمریکا[ویرایش]

وی در زندان در کنکور دانشگاه پیام نور شرکت کرد و دانشجوی رشته حقوق شد. فخر آور در سال 1385 از یک مرخصی برای شرکت در امتحانات دانشگاهی‌اش سو استفاده کرد و درحالی‌که 4 سال از دوران محکومیتش باقی مانده بود از زندان فرار کرد و به صورت قاچاقی از کشور خارج و به آمریکا پناهنده شد. وی در طی دوران حضور خود در آمریکا، به مانند بسیاری از فعالان ضد جمهوری اسلامی، بارها خواستار براندازی کامل حکومت جمهوری اسلامی شد. فخر آور با پناهندگی به آمریکا و ایجاد ارتباط نزدیک با دولت آمریکا خود را به صحن مجلس سنای آمریکا رساند و برعلیه نظام جمهوری اسلامی شهادت داد و امتیازاتی از جمله حق تحصیل در آمریکا را دریافت نمود. وی پس از آن فعالیت خود را در انستیتوی ایرانیان انترپرایز یا (انستیتوی آزادی ایرانیان) در واشینگتن دی سی آغاز کرد.

جوایز بین المللی[ویرایش]

سال 2007، برای فعالیت در پیشه خبرنگاری (این جایزه بارها به خبرنگاران فعال در حوزه رسانه ای علیه مسئولین جمهوری اسلامی ایران تعلق گرفته است) جایزه «آنی تیلور» سال 2004، انجمن قلم کانادا، عضویت افتخاری سال 2003، انجمن قلم انگلستان، عضویت افتخاری