پرويز فتاح

از پرتال جامع مسئولین جمهوری اسلامي ايران
پرش به: ناوبری، جستجو
سید پرویز فتاح در دوره اول ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد ‬وزارت نیرو را برعهده داشت . وی در کابینه دهم حضور نداشت و به سپاه بازگشت.

زندگینامه[ویرایش]

سيد پرويز فتاح در سال 1340 در اروميه متولدشد وی تحصیل‌کرده رشته عمران دانشگاه شريف و كارشناسي ارشد گرايش سيستم‌ها از دانشگاه اميركبير است. فرزندان او نعیمه فتاح ( دانش آموخته رشته حقوق دانشگاه تهران) و امیرحسین فتاح (دانش آموخته نرم‌افزار) می‌باشند. فتاح در دولت نهم به عنوان وزير نيرو فعاليت داشت و توانست كارنامه قابل قبولي از خود به جاي بگذارد. وی از دوستان قديمي و نزديك احمدی‌نژاد به شمار مي‌رود كه در كابينه دهم حضور نداشت و به سپاه بازگشت.

سوابق تحصیلی[ویرایش]

فارغ التحصیل رشته مهندس عمران از دانشگاه صنعتی شریف در سال 68 فارغ التحصیل کارشناسی ارشد علوم سیستم ها از دانشگاه امام حسین (ع) و صنعتی امیرکبیر در سال 72

سوابق مدیریتی و اجرایی[ویرایش]

فعالیت در جهاد سازندگی در سال‌های 59 -58 جزء مؤسسین جهاد استان و مسئول کمیته فرهنگی جهاد استان آذربایجان غربی حضور در عرصه‌های مختلف جنگ تحمیلی از اول تا آخر جنگ در مسئولیت‌های مدیریتی و مهندسی مسئول ستاد نیروهای سازمان ملل در ایران در سال‌های 70 – 68 مدیر امور قراردادی پروژه‌های عمرانی در امور سازندگی به مدت 3 سال و عقد قراردادهای پروژه ملی در سطح کشور قائم‌مقام شرکت مهندس سپاسد و معاون فنی 11 سال مدیر پروژه سدهای کرخه و گتوند 4 سال وزیر نیرو در دولت نهم مدیر عامل بنیاد تعاون سپاه

سوابق علمی[ویرایش]

عضو هیئت‌علمی دانشگاه امام حسین (ع) 77-72 معاون تحصیلات تکمیلی و عضو شورای دانشگاه امام حسین (ع) 75-74 عضو هیئت‌مدیره شرکت مهندسی سپاسد به مدت 11 سال مشارکت در تألیف کتاب مدیریت طرح‌های عمرانی با رییس‌جمهور منتخب مدیر پروژه تحقیقاتی ساخت‌وساز مدارس کشور در 11 جلد برای سازمان مدارس کشور عضو تیم مطالعاتی احداث 100 هزار واحد مسکونی در کشور عضو تیم 9 نفره تعیین میله‌های مرزی ایران و عراق با موافقت مقام معظم رهبری مطالعه و تحقیق میدانی در خصوص بازسازی کشور بوسنی و هرزگوین طی دو مقاله برای وزارت خارجه و مراجع ذی‌ربط تهیه سفرنامه‌های علمی – فنی کامل از کشورهای آلمان، تاجیکستان، ژاپن، امارات تهیه مقاله‌های علمی کاربردی از احداث دیوارهای آب بند و حائل توسط دستگاه‌های حفار BC تهیه گزارش مستند از عملکرد مدیریتی در احداث سد کرخه

فتاح در بنیاد تعاون سپاه[ویرایش]

فتاح در رابطه با کار در بنیاد تعاون سپاه می‏گوید: در بنیاد تعاون سپاه كه سال 65 با فرمان حضرت امام تشكیل شد فعالیت می‌كنم. این بنیاد وظیفه تأمین مسكن كادر سپاه و بسیجیان و ایثارگران را در برنامه كاری خود دارد و یكی از مسکن‌سازان عمده كشور به شمار می‌رود و دارای 24 شركت است كه كار اصلی آن‌ها مسکن‌سازی است. 3 موسسه مالی اعتباری انصار، ثامن و مهر را نیز در اختیار دارد كه فعالیت‌های قرض‌الحسنه‌ای کاملاً اسلامی انجام می‌دهد. من دنبال این بودم كه جایی باشم كه هم ماهیت عمرانی داشته باشد و هم ماهیت خدمت رسانی. از طرف دیگر برای من خدمت به نیروهای ارزشی خیلی شیرین است.

ماجرای وزیر شدن[ویرایش]

ورود من به دولت خیلی عجیب بود هرچه فكر می‌كنم، می‌بینم هدایتی در واقعیت قضیه وجود داشت. من دوستی 30 ساله با آقای احمدی‌نژاد داشتم ولی 6 ماه قبل از انتخابات، ایشان را اصلاً ندیده بودم. نكته عجیب این بود كه 20 روز پس از انتخابات و پیروزی آقای احمدی‌نژاد كه حتی آن موقع هم ایشان را ندیده بودم یكی از دوستان جبهه‌ای ما صبح آمد دفترم و گفت شما وزیر می‌شوید و من این موضوع را در خواب دیدم، اول صبح آمد این را گفت و رفت. 10 روز بعد باز یكی از دوستان دیگر آمد و گفت، خانم من در یكی از شهرهای جنوبی طلبه است و صبح زنگ‌زده و گفته به آقای فتاح بگویید من خواب دیدم ایشان وزیر می‌شوند. این اتفاق چند بار افتاد. هفته آخری كه قرار بود ایشان فهرست وزرا را به مجلس بدهد (مردادماه)‌ صبح با خانمم رفتیم فرودگاه، چون پسرم امیرحسین از طرف مدرسه به سفر عمره می‌رفت، 7/5 صبح برگشتم منزل كه خانمم را برسانم، تلفن زنگ زد گفتند آقای رئیس‌جمهور با شما كار دارند، بعد گفتند، كجایید، چند بار زنگ زدیم نبودید، گفتند آب دستت است بگذار زمین بیا اینجا. منتظرم. گفتم خیر است انشاء الله. رفتم ریاست جمهوری، اولین بار در طول عمرم بود كه آنجا می‌رفتم، از در عادی هم رفتیم. هیچ كس ما را نمی‌شناخت. به هر كسی گفتم رئیس‌جمهور ما را می‌خواهد،‌ یك ساعت ما را معطل كردند. خدا لطف كرد و بنده خدایی آنجا مرا شناخت و راهنمایی‌ام كرد و رفتیم خدمت آقای رئیس‌جمهوری. ایشان یك جمله گفت: دیروز جمعه عصر من لیست را بسته بودم، بعد گفتم یك‌ بار دیگر نگاه كنم و امروز (شنبه)‌ آن را بفرستم مجلس. دیدم جای شما خالی است.

انتخابات ریاست جمهوری 1388[ویرایش]

وی در خاطرات خود بیان می‏کند: كشور ما پس از انقلاب به سمت دموكراسي رفته است. قرن‌ها حكومت در اين كشور موروثي بوده؛ اما انقلاب اسلامي به يمن وجود حضرت امام، باعث شد نماد انتخابات ريشه‌دار شود اما بايد بپذيريم در مسير دموكراسي همه در حال كسب تجربه هستند و نبايد از آن ناراحت شويم. هنوز در مجالس دنيا مي‌بينيم افراد همديگر را كتك مي‌زنند. چرا اين كار را مي‌كنند، مگر زبان مفاهمه ندارند. به هر حال دموكراسي سخت است. در همين دنياي امروز اتفاقات زيادي مي‌افتد. كشور ما هم در حال تمرين است و من معتقدم به سمت پختگي پيش مي‌رود. به عقيده من اصل رقابت حتي اگر به سمت تضاد برود، نشان‌دهنده قوت است. اين كه در انتخابات دهم كانديداها جدي شدند، خيلي رك و صريح صحبت كردند، اشكالي ندارد. صحنه‌هاي انتخاباتی سال 88 زیباترین نماد دموكراسي بود به اعتقاد من صحنه‌های انتخاباتي در خيابان‌ها زيباترين نماد دموكراسي بود. جوانان تا نيمه‌های شب در خيابان می ماندند و شعار مي‌دادند، چقدر خوب است. كي چنين چيزی در كشور بود؟ بعد از انتخابات، معاندين و مخالفين در داخل و خارج، شيريني و زيبايی تجلی دموكراسی در كشور را برنتافتند؛ و اگر آن مسائل پيش نمی آمد، يكی از بی بديل‌ترين و زيباترين انتخابات دنيا بود. واقعاً صحنه‌های خيابان‌ها ديدنی و زيبا بود كه از اقشار مختلف می‏آمدند. تمام ايران يكپارچه شور بود. كجای دنيا چنين چيزی وجود دارد. لااقل شب نمی‏آيند بيرون، در طول روز با يك سخنرانی و كف و سوت، همه چيز تمام می‏شود مخالفان نخواستند اين زيبايی را ببينند اما مخالفان نخواستند اين زيبايی را ببينند. خواستند اين شيرينی را به كام ملت تلخ كنند چون اگر ادامه می‏يافت، يك الگوی ديگری كه بی‏نظير بود، ارائه مي‌شد زيرا انتخابات آن‌ها اين عمق را ندارد.» ولی حوادث تلخی كه افتاد، در عين تلخی تجربه بزرگی برای ملت بود و پختگی مردم بيشتر شد. سره از ناسره معلوم شد. به اعتقاد من عيار انقلاب خالص‌تر شد، مخالفان داخلی و بيرونی نشان دادند باهم هماهنگ هستند. آمريكايی‏ها خير اين مردم را نمی‏خواهند. آن‌ها خير هيچ كانديدايی را نمي‌خواستند، فقط آشوب و به‌هم‌ریختگی می‏خواهند. اگر از كسی هم دفاع می‏كنند، از بغض معاويه است نه حب علي. اخلاق پيروزی و شكست در جامعه ما مغفول است نكته ديگر اين كه رعايت اخلاق پيروزی و شكست در جامعه ما مغفول است. در همين آمريكا وقتی آقای اوباما پيروز می‏شود، رقيب بلافاصله تبريك می‏گويد و مسائل مربوط به دوره انتخابات تمام می‏شود و همه نتيجه را می‏پذيرند. در دوره دوم آقای بوش نيز نتيجه به اختلاف كشيده شد. آرا را دستی شمردند و قانع نشدند و نتيجه به دادگاه رفت و رأی نهايی به نفع آقای بوش صادر شد، اما پس از آن هيچ‌كس نشنيد كه رقيب عليه كانديدای پيروز حرفی بزند. من فكر می‏كنم مردم و نظام تجربه گران‌سنگی به دست آوردند كه باعث بقا و دوام بيشتر جمهوری اسلامی می‏شود.