نورالدین پیرمؤذن

از پرتال جامع مسئولین جمهوری اسلامي ايران
پرش به: ناوبری، جستجو
نورالدین پیرمؤذن، از جمله نمایندگانی بود که صلاحیتش برای شرکت در انتخابات مجلس هشتم مورد تأیید قرار نگرفت. وی نماینده‏ اردبیل وسخنگوی‏ فراکسیون اصلاح‎طلبان مجلس هفتم بود که پس از رد صلاحیت در مصاحبه‎هایی که با رسانه‎های بیگانه انجام داد، برگزاری انتخابات در جمهوری اسلامی را مورد‎ انتقاد شدید قرار داد. پیرمؤذن در این مصاحبه‎ها، صحبت‎های ناروایی را پیرامون جمهوری اسلامی بر زبان آورد، به‎ گونه‎ای که پس از آن، توسط محسنی اژهای، وزیر اطلاعات وقت به خیانت متهم شد.


زندگینامه[ویرایش]

نورالدین پیرمؤذن متولد سال 1337 اردبیل است. وی نماینده اصلاح‌طلب اردبیل، نمین و نیر در مجالس ششم و هفتم و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بود. وی پس از رد صلاحیتش در انتخابات مجلس هشتم، در مصاحبه‌ با رسانه‌های بیگانه، برگزاری انتخابات در جمهوری اسلامی را مورد ‎انتقاد شدید قرار داد. پیرمؤذن در این مصاحبه‎ها صحبت‎های ناروایی را پیرامون جمهوری اسلامی بر زبان آورد. پیرمؤذن به بهانه ادامه تحصیلاتش در رشته پزشکی به آمریکا رفت و حتی در هفته‌های اول حضور در آمریکا، در مصاحبه‌ای تلفنی با سیمای جمهوری اسلامی قول بازگشت به ایران در اسرع وقت داد. وی در دوران نمایندگی خود در مجلس هفتم، در حرکتی غیرمعمول در میزگردی با عنوان «پشت‎ پرده انتخابات» که در شبکه تلویزیونی صدای آمریکا برگزار شد، شرکت کرد.

سوابق علمی و اجرایی[ویرایش]

متخصص جراحی عمومی - فوق تخصص جراحی قفسه صدری (توراکس) عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس استاد دانشگاه ریاست بخش جراحی بیمارستان مدرس تهران معاون آموزشی دانشکده مدرس تهران معاون آموزشی دانشکده پزشکی شهید بهشتی معاون آموزشی دانشکده علوم پزشکی تبریز ریاست دانشگاه علوم پزشکی اردبیل قائم‌ مقام وزیر بهداشت در استان اردبیل مدیرعامل شرکت آرتا خورشید زرین، اولین تولیدکننده LED در ایران مشاور عالی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن اردبیل از سال 1385 مشاور خانه صنعت استان اردبیل از سال 1383 قائم‌ مقام مدیرعامل شرکت تولیدی و صنعتی... دستگاه تولیدکننده ماشین‌آلات صنایع غذایی و بسته‌بندی شهردار، فرماندار و کارشناس استانداری اردبیل نماینده اصلاح‌طلب اردبیل، نمین و نیر در مجالس ششم و هفتم

غيبت‌های غير موجه پيرموذن در مجلس[ویرایش]

نورالدين پيرمؤذن در طول مجلس هفتم 361 ساعت و 55 دقيقه غيبت غيرموجه داشته است. وی در سال اول مجلس يعنی 1384 - 1383 حدود 16 ساعت و 21 دقيقه، در سال دوم فعاليت مجلس هفتم يعنی 1384 - 1385 حدود 24 ساعت و 14 دقيقه و در سال سوم فعاليت مجلس هفتم يعنی سال 1385 - 1386 حدود 99 ساعت و 20 دقيقه، غيبت داشته است. پيرمؤذن همچنین در آخرين سال كاری مجلس هفتم يعنی سال 1386 - 1387 تا روز چهار‌شنبه اول خرداد ماه 222 ساعت غيبت غير موجه داشته است. نماينده اردبيل از ابتدای سال 87 تا هجدهمین روز كاری مجلس، در مجلس حضور نيافت؛ این در حالی است که هرروز كاری برای يك نماينده 6 ساعت محسوب می شود كه با اين وجود پيرمؤذن از ابتدای سال 1387، 108 ساعت متوالی در مجلس غيبت داشته است. با توجه به ماده 88 آئین نامه داخلی مجلس مبنی بر اينكه نماينده‌ای كه بيش از یک صد ساعت متوالی و يا 250 ساعت غیر متوالی از اوقات رسمی جلسات مجلس و كميسيون‌ها را بدون عذر موجه در يك سال غيبت نمايند، مستعفی شناخته خواهد شد، لذا مطابق این آئين‌نامه نورالدین پيرمؤذن در سال 1387 بيش از 100 ساعت متوالی در جلسات مجلس غيبت داشته كه به عنوان يك نماينده مستعفی شناخته می‌شده است.

گفتگوی نورالدین پیر موذن با B.B.C[ویرایش]

سخنگوی فراكسیون اقلیت مجلس هفتم كه در آستانه انتخابات مجلس هشتم از كشور خارج شد؛ در گفتگو با شبكه تلویزیونی صدای آمریكا (V.O.A) مطالبی علیه نظام جمهوری اسلامی مطرح كرد و بار دیگر نظرات خود را از طریق شبكه انگلیسی B.B.C فارسی ارائه داد. نماینده اردبیل در مجلس هفتم که در آمریکا بسر می‌برد، اعلام کرد که به علت رد شدن صلاحیتش برای شرکت در انتخابات مجلس هشتم از سیاست دل چرکین شده و دستکم تا یک سال آینده به ایران بازنخواهد گشت. نورالدین پیرمؤذن به B.B.C گفت که از دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد و بیمارستان ماساچوست آمریکا به مدت یک سال بورس مطالعاتی و کرسی تحقیقاتی دریافت کرده و دستکم تا پایان دوره آن، به ایران بازنخواهد گشت. این تصمیم پیرمؤذن که سخنگوی اقلیت اصلاح‌طلبان مجلس هفتم بود، بعد از مصاحبه‌ای که مدتی قبل از آن با تلویزیون صدای آمریکا انجام داد، صورت گرفت. این مصاحبه از جمله با واكنش وزارت اطلاعات مواجه شد. او در مصاحبه‌اش با تلویزیون صدای آمریکا نحوه برگزاری انتخابات در جمهوری اسلامی را مورد انتقاد قرار داد و پس از این مصاحبه، توسط وزیر اطلاعات وقت به خیانت متهم شد. در ابتدای این گفتگوی زنده، نورالدین پیرمؤذن در دفاع از مصاحبه‌اش با صدای آمریکا گفت که هرگز فکر نمی‌کرد با چنان حساسیت و واکنشی از طرف جمهوری اسلامی رو به رو شود. نماینده اصلاح‌طلب اردبیل از همفکران خود در این جناح انتقاد و آن‌ها را "بزدل" توصیف کرد، زیرا به گفته او نتوانستند حتی در آن حد انسجام از خود نشان دهند که از او در برابر تهاجم تبلیغاتی اصولگرایان و فشارهایی که به وی وارد کردند، دفاع کنند. در این گفتگو نورالدین پیرمؤذن از انتقادهایش نسبت به دستگاه دیپلماسی کشور سخن راند و همچنین از تلاش‌هایش برای استیضاح وزیر خارجه دولت پیشین، به خاطر نزدیکی به عراق گفت، آن هم در زمانی که حکومت آن کشور چند هفته بعد در حمله آمریکا سقوط کرد.

من در تهران نیستم![ویرایش]

در پی انتشار خبر «دادنا» در رابطه با صحت و سقم حضور نورالدین پیرمؤذن در ایران، که در پی ادعای تلویزین B.B.C فارسی مبنی بر حضور وی در تهران صورت گرفته بود، پیرمؤذن با ارسال ایمیلی به دادنا درج کلمه تهران در مصاحبه تلویزیونی خود با B.B.C فارسی را اشتباه دست اندرکاران این رسانه دانست و هر گونه حضورش در تهران را تکذیب کرد. گفتنی است تلویزیون B.B.C فارسی در مصاحبه تلفنی خود با پیرمؤذن ادعا کرده بود که وی از تهران روی خط برنامه خبری این شبکه آمده است. وی با ارسال ایمیلی به این سایت خبری تحلیلی متذکر شد که تلویزیون B.B.C فارسی در جریان مصاحبه با وی اشتباه کرده و وی هم اکنون نه در تهران که در شهر بوستون آمریکا حضور دارد و در بیمارستان ماساچوست مشغول کار است.

-اقدام پیرموذن خیانت و زشت است محسنی اژه‌ای وزیر اطلاعات وقت پس از پایان جلسه هیئت دولت در صبح چهارشنبه 22 اسفند سال 1386، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤالی درباره مصاحبه نورالدین پیرمؤذن سخنگوی فراكسیون اقلیت مجلس با شبكه تلویزیونی صدای امریكا گفت: این اقدام واقعاً خیانت و زشت است و نه تنها در شأن یك فردی با چنان مسئولیتی نبود، بلكه یك فرد معمولی هم حاضر نمی‌شود با بیگانگان این‌گونه صحبت كند. بر اساس مقررات كشور افرادی كه دارای مسئولیت‌های این‌گونه هستند، از مصاحبه با بیگانگان و شبکه‌هایی همچون رادیو فردا و تلویزیون صدای آمریكا منع شده‌اند و نمی‌توانند این‌گونه مصاحبه كنند. محسنی اژه ای در پاسخ به این سؤال كه آیا وزارت اطلاعات پیگیر اظهارات پیرمؤذن و مصاحبه وی خواهد شد؟ گفت: این موضوع باید پیگیری شود و وزارت اطلاعات از این‌ جریان نمی‌گذرد. محسنی اژه‌ای خطاب به خبرنگاران گفت: این اقدام آن فرد با جایگاهی كه دارد و با توجه به این كه با رادیوهای بیگانه آن گونه صحبت كرده، از نظر شما چگونه است؟

دعوت نماینده خارج‌ نشین برای حضور در انتخابات و رأی دادن به برادرش[ویرایش]

نورالدین پیرمؤذن، نماینده سابق اردبیل که بعد از مصاحبه با صدای آمریکا در این کشور اقامت گزید، مردم اردبیل را به حضور در انتخابات و رأی دادن به برادرش دعوت کرد. وی در آستانه انتخابات مجلس نهم با صدور پیامی به ایرانی‌ها و به ویژه اردبیلی‌ها، اظهار داشت: شرایط برگزاری یک انتخابات خوب و پرشور و نشاط فراهم است و انتظار می‌رود مردم با گستردگی حضور خود، انسان‌هایی را برگزینند که نشان دیانت، شجاعت، تخصص، ولایت‌ مداری و کار آیی داشته و لیاقت مردم متدین پاک و شجاع ایران را داشته باشند. وی به حضور برادر خود کمال‌الدین پیرمؤذن در صحنه انتخابات نهمین دوره مجلس اشاره کرد و افزود: انتخابات شور و شوق فراوانی را فراهم کرده که به یقین سبب دلگرمی و امید بیش از پیش منطقه شده است.