منصور کبگانیان

از پرتال جامع مسئولین جمهوری اسلامي ايران
پرش به: ناوبری، جستجو

منصور کبگانیان در سال 1331 در تهران متولد شد. وی دکترای خود در رشته مهندسی مکانیک را از دانشگاه "اتاوا" (University of Ottawa) کانادا گرفت و عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر شد. از مهمترین مسئولیتهای سیاسی وی می توان عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی،معاون پژوهشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری و عضویت در هیأت امنای بنیاد ملی نخبگان کشور را نام برد.

-تحصیلات منصور کبگانیان پس از اخذ دیپلم در تهران، تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه امیرکبیر آغاز کرد و در دانشگاه تربیت مدرس در همان رشته در مقطع کارشناسی ارشد ادامه داد. وی برای تکمیل معلومات دانشگاهی به "کانادا" عزیمت کرد و در رشته مهندسیمکانیک در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به ترتیب در دانشگاه های "کونکوردیا" (Concordia University) و "اتاوا" (University of Ottawa) به تحصیل پرداخت. منصور کبگانیان استاد تمام، عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گروه فنی و مهندسی در رشته مهندسیمکانیک شد. منصور کبگانیان چندین مقاله علمی در نشریات علمی داخل و خارج کشور از کشور ارائه کرد.

-مسئولیت ها و سوابق اجرایی معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دولت نهم سرپرست معاونت فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دبیر شورای‌عالی علوم، تحقیقات و فناوری عضوهیأت امنای بنیاد ملی نخبگان کشور رئیس کمیسیون دائمی منطقه یک و منطقه دو پژوهشی رئیس کمسیون دائمی هیأت امنای پژوهشگاه مواد انرژی و پژوهشگاه دانشهای بنیادی رئیس کمیسیون دائمی هیأت امنای منطقه زنجان عضو هیأت امنای منطقه جنوب عضو هیأت امنای صنعت جوش ایران رئیس دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه امیر کبیر از خرداد ماه سال 77 تا سال 79

-در کسوت فرماندار منصور کبگانیان غیر از فعالیت‌های دانشگاهی در قسمت ‌های دیگری نیز به فعالیت ‌های گوناگون پرداخته‌ است. هر چند مسئولیت‎های مختلفی داشته اما خود معتقد است: «بنویسید من اولین فرماندار شهری بودم که حضرت آقا در آنجا دوران تبعیدشان را گذرانده بودند و به دستور ایشان مسئولیت فرمانداری ایرانشهر را پذیرفتم.»

-عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی منصور کبگانیان از سال 1386 به عضویت شورای عالی انقلاب فرهنگی درآمد. "شورای عالی انقلاب فرهنگی" بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به دستور امام خمینی(ره) برای گسترش و نفوذ فرهنگ اسلامی در شئون جامعه، تقویت انقلاب فرهنگی، تزکیه محیط ‌های علمی و فرهنگی از افکار مادی و نفی مظاهر و آثار غربزدگی تشکیل شد. رهبر معظم انقلاب در مورد شورای عالی انقلاب فرهنگی فرمودند: «شورای عالی انقلاب فرهنگی را در واقع باید اتاق فرمان فرهنگی کشور یا ستاد عالی فرهنگی و علمی دستگاه‌ های کشور اعم از دستگاه‌ های فرهنگی و سایر دستگاه‌ ها و مرکز مهندسی فرهنگی کشور به حساب آورد.»

-چند قدم تا ریاست دانشگاه آزاد هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی بعد از 29 سال ریاست عبدالله جاسبی بر این دانشگاه، تصمیم گرفتند گزینه دیگری را برای ریاست این نهاد انتخاب کنند. منصور کبگانبان در سال 1390 جزء گزینه های مورد بررسی برای ریاست دانشگاه آزاد اسلامی بود. که در نهایت "حمید میرزاده" به عنوان ریاست این دانشگاه انتخاب شد.