محمود حجتی

از پرتال جامع مسئولین جمهوری اسلامي ايران
پرش به: ناوبری، جستجو
محمود حجتی فعال سیاسی اصلاح طلب و اعضای حزب منحله مشارکت میباشد. وی كه اولین وزير وزارتخانه ادغامی جهاد سازندگی و كشاورزی در دولت خاتمی بود، از سوی رييس‌ دولت يازدهم، بار ديگر به عنوان وزير جهاد كشاورزی به مجلس معرفی شد.

زندگینامه[ویرایش]

محمود حجتی نجف آبادی، در سال 1334 در نجف آباد اصفهان متولد شد. پدر او حاج شیخ غلامرضا حجتی از روحانیون برجسته نجف آباد بودند. وی تحصیلات خود را تا اخذ مدرک دیپلم در نجف آباد طی نمود و سپس وارد دانشگاه صنعتی اصفهان شد و در رشته مهندسی عمران موفق به اخذ مدرک لیسانس شد. پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی با فرمان حضرت امام خمینی(ره) مبنی بر تشکیل جهاد سازندگی به استان چهارمحال بختیاری رفت و پس از آن بعنوان عضو شورای مرکزی جهاد سازندگی اصفهان مشغول به کار گردید و در سال 1364 بعنوان عضو شورای مرکزی جهاد سازندگی منصوب گردید پس از آن به عنوان استاندار سیستان و بلوچستان (1373- 1368) انجام خدمت کرد. با شروع عملیات اجرایی عظیم سد کرخه به عنوان مدیر اجرایی این پروژه تا زمان بهره برداری ارائه خدمت نمود و در دوره اول ریاست جمهوری سید محمد خاتمی به عنوان وزیر راه و ترابری و دوره دوم به عنوان وزیر جهاد کشاورزی، از مجلس رأی اعتماد گرفت و تا پایان دولت در این سمت باقی ماند.

عملکرد حجتی در جهاد کشاورزی[ویرایش]

محمود حجتی اولین وزیر وزارتخانه ادغامی جهاد کشاورزی (جهادسازندگی و کشاورزی) در دولت محمد خاتمی از سال‌های 79 تا 84 پس از کلانتری و قبل از اسکندری محسوب میشود که در دوران وزارتش به دلیل مشكلات و معضلات موجود در صنعت چای، برنج، صيادى و پرورش پيله كرم ابريشم زمزمه های استیضاحش شنیده می‏شد.

قول حجتی به مقام معظم رهبری: رهبر معظم انقلاب اسلامی در شهریور سال 80 در دیدار رئیس جمهور و اعضاى هیأت دولت‏ وقت، بیاناتی در باره محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی وقت، ایراد فرمودند و اظهار داشتند حجتی به ایشان قول داده اند که در تولید مواد اصلی غذایی خودکفا شویم اما در مجلس به جای خودکفایی از پیشبرد سخن گفته است، در حالی که این دو بسیار متفاوت هستند. مقام معظم رهبری در ادامه خواستار کمک همه جانبه برای این امر اساسی شدند.

خودکفایی گندم: حجتی در دوران وزارتش طرح کلان افزایش تولید را تدوین کرد و به اجرا گذاشت در راستای اجرای طرح افزایش تولید، دولت قیمت خرید تضمینی گندم را افزایش داد تا کشاورزان به تولید گندم تشویق شوند. با اجرای این طرح، ‌تولید گندم با 73درصد رشد از 8 میلیون تن به 14 میلیون تن رسید و واردات بیش از 6.4 میلیون تن گندم در سال به صفر رسید و خودکفایی در تولید این محصول اساسی حاصل شد. امری که خواسته مقام معظم رهبری نیز بود ایشان بارها بر این امر تأکید کرده بودند، لذا جشن خودکفایی گندم در کشور برگزار شد.

ارائه گزارش: وی در سال 84 پس از پایان وزارتش در بخش کشاورزی عملکرد خود در این بخش و چالش‌های موجود را طی نامه‌ای به مقام معظم رهبری اعلام کرد. در متن نامه، وی به مزایای ادغام وزارتخانه های جهاد سازندگی و کشاورزی و توفیقات حاصله از آن میپردازد و در ادامه به رشد 37 درصدی محصولات کشاورزی، 14 درصدی محصولات باغی، 45 درصدی محصولات زراعی و 20 درصدی محصولات دامی و 11 درصدی شیلات و آبزیان اشاره نموده و آنرا حاصل طرح ها و برنامه ریزی ها ی دقیق کارشناسی دانسته و خواستار ادامه آن در دولت های بعدی میشود.

وزیر کشاورزی پیشنهادی کابینه یازدهم و واکنش ها[ویرایش]

حجتی که اولین وزیر وزارتخانه ادغامی جهاد سازندگی و كشاورزي در دولت خاتمی بود، بار دیگر در روز 13 مرداد 92 از سوی حجت الاسلام حسن روحانی به عنوان وزير جهاد كشاورزی به مجلس معرفی شد.

حجتی، سهم عبدالله نوری: با معرفی کابینه روحانی عده ای به مخالفت با آن پرداخته و آنرا مغایر با شعار اعتدال روحانی دانستند. احمد بخشایش (نماینده اردستان) در این مورد می‏گوید: ما به این مسأله می‌رسیم که آقای رییس‌جمهور فرمودند حقوقدان هستند، کابینه ایشان به یک شرکت سهامی عام بیشتر شبیه است، هر یک از افراد در کابینه ایشان سهمی گرفته‌اند مثلاً آقای آخوندی سهم آقای ناطق نوری، آقای پورمحمدی سهم آیت‌الله آملی لاریجانی، آقای حجتی هم سهم عبدالله نوری است.

حمایت تشکل های کشاورزی از حجتی: تشکل‌های کشاورزی با ارسال نامه ای از وزیر جهاد پیشنهادی دولت یازدهم حمایت کردند. در این نامه به سوابق حجتی و مدیریت بدون تنش و خودکفایی گندم در دوران وزراتش اشاره شده است.

دفاعیات روحانی: حسن روحانی در معرفی محمود حجتی به عنوان وزیر جهاد گفت: مهندس حجتی برای این سمت برگزیده شدند، ایشان در ابتدا برای قبول این سمت امتناع می کردند و یکی از افراد مفید را برای این کار معرفی کردند و گفتند این بهتر می تواند کمک کند و من هم به وی کمک خواهم کرد اما بعد از مشورت زیاد با افراد در مجموع همه نظرشان این بود که خود حجتی مسئولیت را بپذیرد و همان فرد در کنار ایشان به عنوان معاون فعالیت کند. وی در ادامه یکی از دلایل برای انتخاب آقای حجتی را نیاز به واردات 7.5 میلیون تن گندم دانسته و معتقد است او میتواند این قضیه را هدایت کند.

مخالفان و موافقان حجتی در مجلس[ویرایش]

صلاحیت وزیر پیشنهادی کشاورزی در تاریخ 1392/5/23 در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی بررسی و سخنان موافقان و مخالفان حجتی مطرح شد. احمد جباری، نماینده بندر لنگه، بستک و پارسیان و رسول خضری، نماینده سردشت و پیرانشهر به دفاع از محمود حجتی، برنامه و سوابق کاری و تحصیلی او پرداختند. عدم تخصص، معضلات بخش کشاورزی و برنامه نا کارآمد حجتی و خط مشی سیاسی او نیز محور سخنان مخالفان وی بود.

انتقاد از نگاه اقتصادی و خط‏‏مشی سیاسی: موسوی، از نمایندگان مخالف حجتی بود. به گفته او، حجتی به کشاورزی به عنوان محور توسعه اعتقادی ندارد. موسوی همچنین با اشاره به استعفای معاونان آقای حجتی در زمان تحصن مجلس ششم اظهار داشت: وی، در زمان وزارتش مدیران حزب‌اللهی را حذف کرد و افراد سیاسی را به جای آنها گذاشت و جشن خودکفایی گندم را برگزار کرد که به دلیل اشکالات اساسی با شکست مواجه شد.

انتقاد از برنامه حجتی: علی نعمتی، نماینده ملایر هم دیگر مخالف محمود حجتی بود که به انتقاد از برنامه حجتی برای وزارت جهاد کشاورزی پرداخت و اعلام کرد در برنامه وزیر پیشنهادی کشاورزی «هیچ» اشاره‌ای به برنامه‌های بلندمدت، کوتاه مدت و میان مدت نشده است. به گفته او تراز کشاورزی ایران در شرایط حاضر منفی است است و اکنون با برنامه پیشنهادی آقای حجتی به هیچ عنوان نمی‌توان بهبودی در این وضعیت ایجاد کرد.

انتقاد از عملکرد گذشته حجتی در وزارت کشاورزی: مهرداد لاهوتی، نماینده لنگرود هم از نمایندگان مخالف حجتی بود. به گفته او، حجتی مهندس عمران است و تخصص کشاورزی ندارد و در دورانی که مسئولیت وزارتخانه جهاد و کشاورزی را برعهده داشت، باعث «نابودی» بخش چای، برنج و ابریشم در کشور شد. همچنین مزارع و باغات در زمان مدیریت او تغییر کاربری یافتند و وضعیت به صورتی درآمد که امروز به یکی از واردگنندگان ابریشم تبدیل شده‌ایم.

دفاعیات حجتی: حجتی در آغاز دفاعیات خود اظهار نمود که تمایلی به پذیرش مسئولیت وزارت کشاورزی نداشته اما در نهایت با اصرار آقای روحانی مواجه شده است. وی در ادامه به وضعیت امنیت غذایی کشور و بحران آب اشاره کرد و از برنامه خود برای رفع این مشکلات گفت. در نهایت از سابقه خود در وزارت کشاورزی دفاع کرد و با تأکید بر کشاورز بودن خود مدعی آگاهی بر مسائل کشاورزی شد.

حجتی وزیر کشاورزی دولت یازدهم شد[ویرایش]

بر اساس رأی گیری که در تاریخ 24 مرداد سال 1392 در مجلس شورای اسلامی انجام شد حجتی با کسب 177 رأی موافق، 81 رأی مخالف و 26 رأی ممتنع توانست وزیر جهاد کشاورزی شود.

مواضع سیاسی[ویرایش]

محمود حجتی از اعضای مرکزیت حزب منحله مشارکت می‏باشد و بنابر اخبار از مرتبطان با آیت الله منتظری است و در بهمن سال 82 نیز در تحصن در مجلس نقش داشته است. وی همچنین بعد از فتنه 88 با اعضای حزب منحله مشارکت، که در کودتای مخملی 88 بسیار فعال بوه اند دیدار و گفتگو داشته است.

تحصن در مجلس: به گزارش روزنامه کیهان، وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی جزو اعضای مستعفی دولت اصلاحات است که در اقدامی دسته‌جمعی و برای اعمال فشار به نظام تهدید به استعفا کردند. در این گزارش آمده است: محمود حجتی از اعضای مرکزیت حزب منحله مشارکت و از مرتبطان با آقای منتظری و باند مهدی هاشمی است که بهمن سال 82 همنوا با افراطیون مجلس ششم (متحصنینی که برخی از آنها هم‌اکنون به خارج از کشور گریخته و پناهنده شده‌اند) از وزارت استعفا کرد. روزنامه یاس‌نو ارگان رسمی حزب مشارکت دوم‌ بهمن 1382 و در آستانه انتخابات مجلس هفتم در تیتر اول خود نوشت «استعفای وزیران و معاونین رئیس‌جمهور در اعتراض به فقدان شرایط آزادی انتخابات» و عکس محمود حجتی را در کنار تصویر محمدعلی ابطحی، صفدر حسینی، مرتضی حاجی، عبدالله رمضان‌زاده، موسوی لاری، احمد خرم، محمد ستاری‌فر، محسن مهرعلیزاده، علی صوفی، معصومه ابتکار و... منتشر کرد. تندروهای دولت و مجلس سعی داشتند با قانون‌شکنی و گردن کلفتی انتخابات مجلس را تعطیل کنند و انجام تحصن در مجلس و اعلام استعفای وزرا و معاونین آنها و استانداران آخرین تهدید این طیف بود. در آن زمان برخی معاونین محمود حجتی نیز استعفا شده و حجتی نیز با حضور در مجلس از تحصن‌کنندگان حمایت کرده بود. محمدعلی ابطحی معاون وقت خاتمی در همان شماره روزنامه یاس‌نو تصریح می‌کند «تمام کسانی که استعفا کرده‌اند در استعفای خود جدی هستند».

دیدار با متهم فتنه 88: مرتضی الویری عضو حزب کارگزاران که در انتخابات ریاست جمهوری سال 88، نماینده مهدی کروبی و به عنوان رئیس کمیته صیانت از آرا انتخاب شد و سپس در جریانات پس از انتخابات به جرم فعالیت تبلیغی علیه نظام، دستگیر و چند ماه بعد به قید وثیقه آزاد شد. شهردار اسبق تهران بعد از آزادی از زندان پذیرای مهمانانی از چهره‌های سیاسی بود که نام محمود حجتی نیز در کنار مهدی کروبی، عبدالله نوری، محسن آرمین، قدرت الله علیخانی و... دیده می‏شد.

حضور در مهمانی عبدالله نوری: عبدالله نوری، مرداد سال 89 در منزل خود میزبان افطاری رهبران و فعالان سیاسی جبهه اصلاحات بود. از شاخصین این مراسم افطار، محمد خاتمی، مهدی کروبی، سید حسن خمینی و احمد منتظری، موسوی لاری، محمد عطریانفر، محمدرضا خاتمی، عباس عبدی و... بودند. حجتی نیز در این مراسم حضور داشت. به گزارش مشرق این مهمانی همراه با حاشیه هایی همچون ترک سفره افطار عبدالله نوری توسط سيد حسن خمينی به دليل دعوت از چهره های ضد دين و ساختار شکن، عدم حضور ميرحسين موسوی، رفتار تحقير کننده خاتمی با کروبی، چند دسته شدن سياسی ميهمانان، اعتراض برخی چهره ها به عدم اطلاع رسانی صحيح از ترکيب مهمانان دعوت شده، عدم تمايل خاتمی به طرح مباحث سياسی و ترک زود هنگام مراسم افطار توسط برخی مهمانان، بوده است. برخی خبرها حاکی از آن است که به برخی افراد گفته شده بود قرار است در اين جلسه درباره چگونگی برگزاري مراسم روز قدس بحث و بررسی شود اما شعله ور شدن اعتراضات و طرح اتهامات عليه يکديگر باعث شد اين مراسم ناتمام به پايان برسد.

نامه به خاتمی و درخواست عدم حضور در انتخابات: در سال 90 شماری از اعضای گروهک های نهضت آزادی، ملی- مذهبی و مشارکت در نامه مشترکی خطاب به خاتمی هشدار دادند که حداقل شرایط شرکت در انتخابات وجود ندارد و بنابراین نباید در انتخابات مجلس شرکت کرد. این نامه پس از آن منتشر شده که خبرهایی مبنی بر تحرک خاتمی و برخی همراهان وی در جبهه اصلاحات برای بازگشت به فضای سیاسی و انتخاباتی انتشار یافت. پای نامه یاد شده امضای محمود حجتی در کنار اسامی افرادی از قبیل ابراهیم یزدی، ابوالفضل بازرگان، حبیب پیمان، وفا تابش، تاج زاده، جلایی پور، نجفقلی حبیبی، محمود حجتی، صفدر حسینی، سیدمحمود حسینی، هادی خانیکی، خلیل اردکانی، محمدعلی دادخواه، تقی رحمانی، رئیس طوسی، محمد ستاری فر، عبدالفتاح سلطانی، داود سلیمانی، سعید شیرکوند، احمد شیرزاد، هاشم صباغیان، محسن میردامادی، محمد نعیمی پور، سعید مدنی، شمس الدین وهابی، علوی تبار، شکوری راد، رمضان زاده دیده میشد.

برنامه های پیشنهادی حجتی[ویرایش]

اصلاح الگوی کشت و ارتقای بهره‏وری عوامل تولید، توسعه صادرات با هدف برقراری تراز مثبت بازرگانی در بخش، ارتقاء کارآمدی نظام سیاست‌گذاری و ارتقاء نقش و سطح مشارکت کشاورزان و توسعه ظرفیت و ارتقاء کارایی نظام توسعه فنآوری و سازگار با ساختار منابع و مناطق نیز از اهداف و برنامه های آتی در بخش کشاورزی در دولت یازدهم عنوان شده است.

رویکردهای اصلی برنامه: حجتی در ابتدای برنامه پیشنهادی خود به رویکرد های اصلی برنامه پرداخته است و این برنامه را برای عبور از چالش ها با اتکا به منابع انسانی فرهیخته واستفاده از فتاوری های نوین تاکید کرده است و در ادامه به بررسی برخی مسائل پرداخته ازجمله:

اهمیت کشاورزی در جهان: تأثیر کشاورزی در فرایند توسعه و عزم و اراده سیاسی و بسیج منابع برای توسعه این بخش

جایگاه بخش کشاورزی در اقتصاد ایران: بررسی روند رشد تولید ناخالص داخلی در بخش کشاورزی طی چهار برنامه پنج ساله و اعلام تراز تجاری منفی

وضع موجود بخش کشاورزی و اهمیت راهبردی آن: اشاره به تنوع آب و هوایی کشور و گستردگی عرصه کشور به عنوان یک امتیاز و وضعیت نامناسب منابع پایه کشور به علت تخریب مراتع به لحاظ برداشت خارج از ظرفیت و بیان مسئولیت حفاظت از منابع پایه و حمایت از تولید و توسعه زیر‏ساخت‏ها ، وظایف حاکمیتی نظیر مدیریت قرنطینه دامی و نباتی، حفاظت از منابع طبیعی و خاک کشور و مدیریت اراضی

وضعیت منابع آبی کشور: اشاره به میزان منابع آبی و بحران آن

اهمیت بخش کشاورزی و منابع طبیعی: ارائه رویکرد توسعه یکپارچه کشاورزی و روستایی و عشایری به صورت تعاملی، زنجیره‌ای و با پیوستگی مناسب در تمامی ارکان آن با توجه به اهمیت بخش کشاورزی و ارتباط مستقیم آن با عشایر و روستائیان

سند چشم‌انداز و برنامه چهارم و پنجم توسعه کشور: وی در این فسمت با اشاره به افزایش درآمد نفتی در سالهای برنامه چهارم و پنجم توسعه و عدم موفقیت در استفاده بهینه از آن پرداخته است.

مهمترین چالشهای بخش کشاورزی و منابع‏طبیعی: عدم اطمینان کافی در تأمین امنیت غذایی کشور، منابع اصلی تولید و محدودیت ها و ضعف ها، فناوری های نوین محدودیت ها و ضعف ها، ناهماهنگی های فرابخشی و سیاستهای اقتصادی، توسعه اجتماعی اقتصادی جوامع روستایی و عشایری و ضعف ها

انتظارات مدیریت وزارت جهاد کشاورزی: تشکیل شورای عالی کشاورزی در سطوح ملی و استانی به ریاست رئیس جمهور و استاندار، تعریف بحران آب به عنوان یک چالش ملی و ارایه راه حل به صورت فرابخشی، حمایت از کشاورزی در اتخاذ سیاستهای کلان به ویژه سیاستهای پولی- مالی و بانکی، توسعه صنعتی و سایر موضوع های خدماتی فرابخشی. عضویت جهادکشاورزی در شوراهای: اقتصاد، عالی بانکها، پول و اعتبار، آمایش سرزمین، رقابت و شورای عالی امنیت ملی حسب حساسیت‌های امنیت غذایی و تحریم. و در پایان از تمام نهادهای اجرایی خواستار همکاری برای موفقیت و رفع مشکلات شد.