محمد هاشمی

از پرتال جامع مسئولین جمهوری اسلامي ايران
پرش به: ناوبری، جستجو
محمد هاشمی بهرمانی، معروف به محمد هاشمی رفسنجانی، دارای فوق لیسانس مدیریت از دانشگاه برکلی کالیفرنیا ‌و تحصیلات حوزوی است. وی برادر اکبر هاشمی رفسنجانی است که با ژست های سیاسی مشابه هاشمی غالبا از موضع سخنگوی وی صحبت می کند. سوابق اجرایی بسیار همچون ریاست سازمان صدا و سیما و معاونت اجرایی ریاست جمهوری و مسئول دفتر سیاسی حزب کارگزاران را در کارنامه دارد.


زندگینامه[ویرایش]

محمد هاشمی متولد 1321 در روستای بهرمان، شهرستان رفسنجان در استان کرمان است. از فعالیت‌های سیاسی - اجتماعی او می‌توان به مشارکت فعال در نهضت اسلامی امام خمینی (ره) اشاره کرد که به دستگیری و تبعید و زندانی شدن وی انجامید. محمد هاشمی بهرمانی از آن دست چهره‌هايی است كه همواره خواسته يا ناخواسته زير سايه نام برادر بزرگ‌تر خود اكبر هاشمي‌رفسنجانی قرار گرفته است. وی برای ادامه تحصیلات دانشگاهی به آمریکا رفت. در دوران تحصیلش اکبر هاشمی یک بار برای دیدن برادر به آمریکا رفت. هاشمی در دوران دانشجویی از مبارزین خارج از کشور بود و در این دوران او به همراه ابراهيم يزدی و چمران و مظفر پرتو ماه و ايزدی، بنيانگذار انجمن اسلامی گروه فارسی زبان بودند. به دلیل فعالیت مبارزاتی که در دوران قبل از انقلاب بود و داشتن پاسپورت دانشجویی برای اینکه بتواند در آمریکا بماند و به مبارزاتس ادامه دهد در 5 رشته تحصیل کرده است.​ پس از پیروزی انقلاب و بازگشت به ايران در سمت های اجرایی و مدیریتی مشغول به کار شد. اكنون نيز در مجمع تشخص مصلحت نظام مشغول كار است. وی دبيری سياسی حزب كارگزاران سازندگی را نيز بر عهده دارد. او خود را یک فرد اعتدالگرا می‏داند و دسته بندی های بین اصولگرایان و اصلاح طلبان را قبول ندارد. هاشمی به همراه برادرش از منتقدان دولت احمدی نژاد است و از نظر او دولت سازندگی برادرش خالی از هرگونه ایرادی است!

خانواده[ویرایش]

وی در خانواده‌ای نسبتاً ثروتمند به دنیا آمد. او یکی از ۹ فرزند میرزاعلی هاشمی بهرمانی و ماه‌ بی‌بی صفریان است. پدرش با اندکی تحصیلات حوزوی از باغ‌داران و تاجران پسته بهرمان از توابع بخش نوق رفسنجان بود. همسرش «وجيهه نظری»، و داماد آقای «حاج محمد نظری» از اهالی ثروتمند رفسنجان و صاحب باغات وسيع «پسته» در رفسنجان و بم است. ثروت «حاج محمد نظری» پشتوانه خوبی برای فعاليت‌های تحصيلی و سياسی محمد بود. محمد هاشمی برادر كوچكتر آقای هاشمی است. برادر ديگر او «محمود هاشمی» در دوره طاغوت بخشدار "کهک" در قم بود. علی هاشمی، پسر محمد هاشمی نيز داماد حضرت آيت الله جوادی آملی است.

مبارزات سیاسی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی[ویرایش]

هاشمی بنا به گفته ی خودش از سن 14 سالگی و با توجه به مبارزات سیاسی برادرش به سمت و سوی مبارزه کشیده شد. 4 سال در قم به مبارزه و تحصیلات حوزوی پرداخت. پس از به تهران رفت گويا محمد هاشمی در اوائل دهه 1340 دستگیر، تبعید و زندانش هم شده است. ممكن است اين دستگيری ناشی از ارتباط وی با برادر بزرگترش بوده باشد. وی پس از آن راهی آمريكا شد و تا پيروزی انقلاب اسلامی به كشور باز نگشت. چرا كه او محل رجوع هاشمی رفسنجانی در آمريكا و رابط مستقيم و در مواردی غير مستقيم برادرش با نهضت آزادی ايران خارج از كشور و سماع، (قطب زاده، ابراهيم يزدی و...) انجمن اسلامی دانشجويان، فلق (مصطفی تاج‌زاده)، نهضت سوسياليست‌های خداپرست، جنبش مسلمانان مبارز (حبيب الله پيمان، ميرحسين موسوی، زهرا رهنورد و...) بود. هاشمی با ويزای دانشجويی در آمريكا بود و اگر مي‌خواست بيشتر بماند بايد تحصيل مي‌كرد.خودش می‏گوید: « نمي‌توانستيم به ایران بيايم، آنجا جزو مبارزين بوديم اگر مي‌آمديم، زندان می‏افتاديم، به محضی كه امام (ره) آمد پاريس، ما هم، همه چيز را رها كرديم و آمديم پاريس» وی به هنگام هجرت حضرت امام خمينی (ره) به پاريس، از آمريكا راهی فرانسه شد و سپس با پرواز انقلاب به همراه امام خمینی (ره) در 12 بهمن 1357 به كشور بازگشت. هاشمی در مورد ارتباط با امام خمینی (ره ) می‏گوید: « من 9 سال آمريكا بودم، امام كه تشريف آوردند پاريس، من آنقدر ارتباطم با امام نزديك بود كه شب از هتل بصره دستور دادند به حسين آقا، پسر مرحوم آقا مصطفی كه به من در آمريكا اطلاع دهند امام تشريف آوردند پاريس به ما اطلاع دادند كه ما پاريس هستيم. 117 روز ايشان پاريس بودند. من 114 روز را خدمت ايشان بودم، با همان هواپيما افتخار داشتم كه آمدم ايران.»

فعالیت‌های سیاسی – اجتماعی[ویرایش]

مشارکت فعال در نهضت اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) در دهه 40 مشارکت در پایه‌گذاری و اداره انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا عضویت در شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی ایران شرکت در تأسیس حزب کارگزاران سازندگی به عنوان عضو مؤسس عضویت در شورای مرکزی و کمیته سیاسی حزب کارگزاران سازندگی

سوابق اجرایی[ویرایش]

معاون وزیر کشاورزی معاون نخست‌وزیر سرپرست وزارت امور خارجه رئیس سازمان صدا و سیما قائم مقام وزیر امور خارجه معاون اجرایی رئیس‌جمهوری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ریاست دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام

ماجرای توهین به حضرت زهرا با الگو معرفی نمودن اوشین![ویرایش]

هشتم بهمن ماه سال67 و به مناسبت تولد حضرت زهرا (س) و روز زن، راديوی جمهوری اسلامی ايران در برنامه‌ای به نام سلام، صبح به خير در گزارشی از مخاطبينش مي‌پرسد: به نظر شما الگوی امروز زنان ايرانی چه کسی است؟ اکثر مخاطبين، حضرت فاطمه را الگوی خود معرفی مي‌نمايند اما يکی از مصاحبه‌شوندگان در کمال تعجب مي‌گويد: «الگوی مناسب زنان ايرانی اوشين است!» نقل آقای محمد هاشمي، رئيس صدا و سيما در آن دوره زمانی از ماجرا چنین است: «راديو به مناسبت شهادت حضرت زهرا (س) يک مصاحبه‌ای داشت. زمانی بود که ما اوشين را پخش مي‌کرديم. از دختر خانمی مي‌پرسند الگوی شما کيست؟ مي‌گويد اوشين. گوينده می‏گويد: الگوی شما بايد حضرت زهرا (س) باشد چرا اوشين؟ دختر خانم جواب می‏دهد: حضرت زهرا (س) مال 1400 سال پيش است. ما يک الگوی امروزی مي‌خواهيم... برنامه زنده بود و راديو آن را پخش کرده بود. حضرت امام (ره) فردای آن روز در واکنش به اين ماجرای موهن، طی پيامی رسمی و علنی به شدت محمد هاشمی (رئيس وقت صدا و سيما) را مورد عتاب قرار مي‌دهند و می فرمايند: آقای محمد هاشمي مديرعامل صدا و سيمای جمهوری اسلامي با کمال تاسف و تأثر روز گذشته (روز شنبه 8 بهمن) از صدای جمهوری اسلامی مطلبی در مورد الگوی زن پخش گرديده است که انسان شرم دارد بازگو نمايد. فردی که اين مطلب را پخش کرده است تعزير و اخراج مي‌گردد و دست‌اندرکاران آن تعزير خواهند شد. در صورتی که ثابت شود قصد توهين درکار بوده است، بلاشک فرد توهين‌کننده محکوم به اعدام است. اگر بار ديگر از اين گونه قضايا تکرار گردد، موجب تنبيه و توبيخ و مجازات شديد و جدی مسئولين بالای صدا و سيما خواهد شد. البته در تمامی زمينه‌ها قوه قضاييه اقدام مي‌نمايد.» رفتم خدمت امام و گفتم من مقصرم. من مسئول صداوسيما هستم اگر اين‏ها را مجازات كنيد ديگر در صداوسيما سنگ روی سنگ بند نمي‌شود و من نمي‌توانم آنجا را اداره كنم. خواهش مي‌كنم شما مرا مجازات كنيد. امام گفت بنويس، من آنها را عفو مي‌كنم.

حمایت از هاشمی علت اصلی ماندگاری حزب کارگزاران![ویرایش]

محمد هاشمی در بخشی از اظهاراتش در مصاحبه با خبرگزاری فارس در 24 شهريور 1386 هدف اساسی حزب کارگزاران را ماندگاری جريان نزديك به هاشمی در قدرت عنوان می كند و می‏گوید: «متاسفانه تخريب آقای هاشمی اختصاص به يك جناح ندارد، مجلس چهارم كه اكثريت آن با جناح راست بود آقای هاشمی را تخريب كردند، مجلس سوم كه آن طرف بودند، نسبت به آقای هاشمی نامهربانی كردند، در انتخابات ششم و همين رياست جمهوری هم همين اوضاع بود... اين بر مي‌گردد به نقش و توانايي آقای هاشمی چون نقش تعيين كننده‌ای در انقلاب و در نهضت داشتند. خاطرات آقای هاشمی را بخوانيد متوجه مي‌شويد كه يك انسان چقدر مي‌توانسته است كار كند و چه اندازه محل مراجعه باشد. در يك 24 ساعت متجاوز از 100 نفر [به] آقای هاشمی برای رفع مشكلاتشان رجوع مي‌كردند خوب آدمی كه توانايی هايی اينچنينی دارد، دشمن هم دارد.. می گفتند، بايد بر سر هاشمی زد كه بلند نشود، اين را هر دو گروه مي‌خواستند، آقای هاشمی شخصيت فرا جناحی هست، بوده و خواهد بود...»

محمد هاشمی رفسنجانی به زندان می رود؟[ویرایش]

"محمد هاشمی به زندان می‏رود؟" این سؤالی است که اگر بخواهیم با در نظر گرفتن عدالت امیر المومنین (ع) به آن پاسخ دهیم می‏گوییم که عدالت آشنا و غریبه و یا دولتی یا غیر دولتی ندارد. عدالت، عدالت است و باید برای هر کس در هر جایگاهی اجرا شود. ماجرای این سؤال اینگونه است که: چندی پیش، محمدحسن روزی طلب نویسنده ی کتاب تکیه گاه (با موضوع بررسی نقش آقای هاشمی رفسنجانی در فتنه ی 1388) از سوی قاضی شعبه 1057 دادگاه کارکنان دولت به چهار ماه حبس تعزیری قطعی محکوم شد. اما محمد هاشمی که از ابتدای دولت احمدی نزاد از مخالفین منتقدین آن بود چندی پیش رئیس قوه مجریه را "دیکتاتور" نامید و اینچنین عنوان کرد:«رئیس جمهور (احمدی نژاد) یک قدم هم جلوتر از دیکتاتورها بر می‌دارد.» این جرم، دقیقاً، عیناً، کاملاً، موبه مو همان جرمی است که «روزی طلب » بابتِ آن محکوم به زندان شد. بنابراین با توجه به حکم قبلیِ دادستان، قطعاً می بایست در این مورد، محکومیت محمد هاشمی قدری سنگین تر از محکومیت محمدحسن روزی طلب باشد چون لفظ بدتری به کار برده شده و حتی از "روزی طلب" هم توهینش بیشتر است.

احساس تکلیف محمد هاشمی برای انتخابات ریاست جمهوری سال 88[ویرایش]

محمد هاشمی عضو ارشد حزب كارگزاران سازندگی در گفتگو با خبرگزاری فارس در تاریخ 19 آبان 87، درباره "احتمال كانديداتوری خود در انتخابات رياست جمهوری دهم" اظهار داشت: «در عالم احتمالات همه چيز ممكن است و چنانچه احساس كنم حضورم در عرصه انتخابات ضرورت است، به وظيفه اسلامی و ملی خود عمل خواهم كرد.» وی افزود: «اعتقاد دارم مسئولان هر حوزه به خصوص كسی كه تصدی قوه مجريه را بر عهده می گيرد، نبايد وامدار هيچ حزب و گروهی باشد و بنده نيز اگر روزی تصميم بگيرم، وارد عرصه انتخابات شوم، قطعا به صورت مستقل كانديدا خواهم شد و گروه‌ها در صورت تمايل مي‌توانند از بنده حمايت كنند.» همچنین تاكيد كرد: «استقلال قوه مجريه از مهم‌ترين مسائل در عرصه مديريت اجرايی است و انتخاب رئيس جمهور بايد مبتنی بر رعايت الزامات انتخابات و اصل شايسته سالاری و نه بر پايه تعلقات جناحی و گروهی صورت گيرد، تا بالاترين مقام اجرايی كشور وامدار احزاب و تشكل‌ها و يا فعالان سياسی نباشد.» اين عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: «در حال حاضر اگر نگوئيم كشور ما در شرايط بحرانی قرار دارد، مي‌توانيم بگوييم كه در وضع سختی به سر مي‌‌برد و در عرصه مسائل اقتصادی و سياست خارجی و فرهنگی با مشكلات فراوانی مواجه هستيم و ضريب ناهنجاری های اجتماعی نيز افزايش يافته و بايد برای برون رفت از وضع موجود، افراد توانمندی وارد عرصه شوند. امروز اشخاصی در كشور ما هستند كه تجربه خوبی در عرصه اجرايی دارند، اما امكان دارد به دلايلی وارد عرصه انتخابات نشوند، ولی از سوی ديگر نيز كسانی هستند كه از شرايط لازم برای حضور در اين عرصه برخوردارند و چنانچه ببينم شخصيت مستقلی وارد عرصه شد كه شرايط و توان نجات كشور از وضع موجود و اداره برنامه محور امور را دارد، نيازی به حضور خود در اين عرصه احساس نمی كنم.»

دلايل هاشمی برای عدم مناظره با صفارهرندی[ویرایش]

مسئول بسیج دانشگاه آزاد مشهد در خصوص برگزاری یک مناظره بین محمد هاشمی و صفارهرندی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) چنین می‏گوید: «در اوايل آذر ماه 89 طی يك تماس تلفنی از هاشمی دعوت كرديم كه برای مناظره با صفارهرندی به مشهد بيايد كه وی در همان تماس اوليه تاريخ اول دی ماه را برای برگزاری اين مناظره پيشنهاد داد. وی افزود: بعد از اين هماهنگی اوليه با صفار هرندی نيز مذاكراتی انجام شد تا هماهنگي‌های لازم برای برگزاری اين جلسه در تاريخ اول دی ماه نهايی شود. بر همين اساس طی نامه رسمی برای حضور در اين جلسه دعوت شد هاشمی بعد از دريافت نامه اعلام كرد كه بر سر موضوع مناظره يعنی "وفاداری به امام و اصول انقلاب" با صفار هرندی اختلافی نظری ندارد و برای برگزاری مناظره لازم است كه موضوع مناظره نيز عوض شود. بنابراین آقای هاشمي، موضوع "انقلاب اسلامي؛ تهديدها و فرصت‌ها" انتخاب كرد. اما یک روز قبل از برگزاری مناظره هاشمی با ارسال يك پيامك! اعلام كرد كه "با عذرخواهی از دفتر بسيج، به علت فرمايشات اخير مقام معظم رهبری مبنی بر حمايت از سياست‌های دولت در وضعيت بحران‌زای فعلی انتقاد و به چالش كشيدن دولت را كه ثمره مناظرات سياسی است، به صلاح و مصلحت نظام نمي‌دانم".»

هاشمی و رقابت با مشایی برای شرکت در جلسات مجمع![ویرایش]

محمد هاشمی در گفتگو با "خبرگزاری فارس" در تاریخ 17 خرداد ماه 91 با اشاره به حضور در جلسات مجمع در حالی که وی در دوره جدید حکمی نگرفته است، پاسخ می‏دهد: « همانطور که آقای مشایی می‌تواند در جلسات دولت شرکت کند، من هم بدون حق رأی در جلسات حضور دارم.» شرکت رئیس دفتر در جلسات بدون حق رأی یک وظیفه است؛ همانطور که رئیس دفتر رئیس جمهور (مشایی) نیز می‌تواند در جلسات هیئت دولت شرکت کند اما حق رأی ندارد.» هاشمی با بیان اینکه وقتی حق رأی وجود نداشته باشد نمی‌توان در تصمیم سازی‌ها دخالت کرد افزود: «مدیریت جلسات مجمع به عهده رئیس دفتر است از این رو وی می‌تواند در جلسات مجمع شرکت کند.» همچنین هاشمی با ابراز خرسندی از حساسیت برخی رسانه‌ها در توجه به مسئولیتش در مجمع خاطر نشان کرد: «بنده در مصاحبه‌ای نیز که بعد از حکم مقام معظم رهبری داشتم گفتم به دلیل برداشته شدن بار این مسئولیت از رهبری تشکر می‌کنم چراکه مسئولیت تصمیم‌گیری در مجمع امری سنگین و مرتبط با شرع و قانون اساسی است.»

هاشمی: دولت کدام کار مثبتی انجام داده؟![ویرایش]

محمد هاشمی در گفتگو با فارس در تاریخ 24 اردیبهشت 86 شرایط اقتصادی دولت احمدی نزاد را با هاشمی اینچنین مقایسه می‏کند: «در دولت آقای هاشمی در يك دوره 40 روزه‌ای نرخ تورم به دليل نواسانات قيمت دلار بالا رفت كه آقای هاشمی آن را كنترل كرده و نرخ دلار را روی يك قيمتی ثابت نگه داشت كه تا آخر دولت آقای هاشمی هم همين نرخ باقی ماند و در دولت آقای خاتمی نرخ دلار تغيير كرد.شما وقتی شاخص‌های اقتصادی را در دولت نهم ارزيابی مي‌كنيد همه آنها عملكرد منفی را نشان مي‌دهد، آن هم با آن حجم دارايی و درآمد كشور. لذا در حوزه اقتصاد آدم كار مثبتی نمي‌بيند كه بيايد بگويد عملكرد اقتصادی دولت مثبت بوده است.» در ادامه هاشمی به پرسش "يعنی به نظر شما كارهايی كه دولت انجام داده است كارهايی نيست كه بعدا نتيجه بدهد." اینگونه پاسخ می‏دهد: «خوب نيست. شما بگوييد چه كاری را دولت كرده است. اصلا من از شما مي‌پرسم كه دولت كدام كار جديد مثبت را آغاز كرده است. اينكه هر روز بيايند بگويند اين مقدار سرمايه جديد جذب شده است و از اينجور حرف‌ها كه به درد نمي‌خورد. واقعيت آن است كه امروز بسياری از شركت‌های خارجی كه برای سرمايه‌گذاری در عسلويه آمده بودند كار را را كرده و رفته‌اند و تعداد 12 هزار نفری كه آنجا كار مي‌كردند به چهار هزار نفر رسيده است و هشت هزار نفر آنجا را ترك كرده‌اند.اينها تازه بعدا مشخص مي‌كند كه چه حوادثی در اقتصاد رخ داده است. اقتصاد اينگونه نيست كه همان روزی كه بد عمل مي‌كنی نتيجه‌اش را ببيني. بنابر اين در حوزه اقتصاد ما عملكرد مثبتی را از دولت نمي‌بينيم. در حوزه اجتماعی نيز ناهنجاري‌های اجتماعی به شدت افزايش يافته است. شما مي‌بينيد آمار معتادين، ميزان مواد مخدر و امثالهم با يك ضريب شديد و پرشتابی در جامعه در حال افزايش است. البته منشا بسياری از اينها مسايل اقتصادی است اما بالاخره دولت مسئول است.»

هاشمی: وقتی اصولگرایان منتقد دولت شوند وای به حال دیگران[ویرایش]

محمد هاشمی در مصاحبه ای با “روزنامه اعتماد” در 19 اردیبهشت 92 درباره ی دولت و منتقدانش چنین پاسخ می‏دهد: «در هشت سال گذشته نقاط قوت و ضعف توامان به همراه تجاربی وجود داشته است. اما به نظر من وقتی خود اصولگرایان هم از دولت فعلی رضایت ندارند و منتقد و مخالف این دولت هستند افکار عمومی چگونه می‌توانند به اصولگرایان دیگری اعتماد کنند. حتی خیلی از اصولگرایان به دنبال اعلام برائت از احمدی‌نژاد هستند. در واقع در حال حاظر اعلام برائت از احمدی‌نژاد به یک رقابت میان اصولگرایان تبدیل شده است. یعنی در این طیف و گروه اظهارات این‌گونه هم وجود دارد که نشانه عدم رضایت جریان اصولگرایی از عملکرد دولت آقای احمدی‌نژاد است. نگاه اصولگرایان در روز اول از این دولت با رفتارشان در این روزها کاملا متفاوت است. این دولت با یک امید، با یک ایده و کلی حمایت سر کار آمد و آرزوهای بزرگی قرار بود با این دولت محقق شود، اما هر چه به روز آخر این دولت نزدیک می‌شویم، می‌بینیم نه تنها اهدافی که مد نظر بوده، محقق نشده است که در بسیاری از حوزه‌ها خلاف این آرزوها اتفاق افتاده است.»

ریشه ی همه ی انشعاب های سیاسی خود شیفتگی است هاشمی در ادامه در پاسخ به این سؤال که: "اگر حاکمیت یکدست باشد بسیاری از مشکلات حل می‌شود که این اتفاق در این دوره رخ داد و سران قوا همه اصولگرا بودند اما نه تنها مشکلات حل نشد که اختلافات در مقاطعی کشور را با بحران مواجه ساخت؟" چنین بیان می‏کند که: « این بحث‌ها همیشه مطرح بوده که حاکمیت یکدست باشد یا حاکمیتی از سلایق متفاوت. یکدست بودن پاسخگویی بودن را کاهش می‌دهد. این یک اصل عمومی در مدیریت است. ریشه برخی از اختلافاتی که بین سران قوا یا مسؤولان پدیدار شد ناشی از همین عدم پاسخگویی است. اما رقابت میان سلایق سیاسی متفاوت همواره باعث رونق کار و پاسخگو بودن است. من وقتی رقیب داشته باشم همیشه تصورم این است که رقیبم در حال تعقیب و رصد من است تا ضعف من را بگیرد و با علم کردن آن، من را بکوبد. همین مساله باعث می‌شود تا من همواره تلاش کنم ضعفی از خودم به جای نگذارم و دربرابر هر سوالی، جواب اقناعی داشته باشم. اما وقتی خیالم راحت باشد که دست و پای رقیبم بسته است و من هر کاری بکنم، او نمی‌تواند حرفی بزند همین می‌شود که از درون دچار اختلاف با دوستان می‌شوم. ریشه همه انشعاب‌های سیاسی خودشیفتگی بوده است. در این دوره هم اصولگرایان گرفتار این مساله شدند.» در پایان هاشمی اضافه می‏کند که: « در هشت سال گذشته نقاط قوت و ضعف توامان به همراه تجاربی وجود داشته است. اما به نظر من وقتی خود اصولگرایان هم از دولت فعلی رضایت ندارند و منتقد و مخالف این دولت هستند افکار عمومی چگونه می‌توانند به اصولگرایان دیگری اعتماد کنند.»

اصولگرا و اصلاح طلب ندارد، اصلاحات متعلق به امام (ره) است[ویرایش]

هاشمی گرایش سیاسی خود را به دو گروه اصلاح طلب و اصولگرا محدود نمی‏کند و در اینباره معتقد است: « ببينيد اصلا نگاه من به اصلاحات و اصلاح‌طلبی يك نگاه ديگری است. اصلاحات را كار امام و خواسته‌های امام مي‌دانم كه حركتی است كه از آغاز پيروزی انقلاب اسلامی شروع شده و ادامه دارد. اين تعاريفی كه حالا الان هر كسی از خودش مي‌كند دقيق نيست؛ مثلا اصولگرا، شما يك نفر را كه به طور دقيق و همه جانبه به اصول اسلامی متعهد و متعقد باشد در جناح اصولگرا پيدا كنيد و بعد بگوييد اصولگرا. از نظر من به عنوان يك شخصی كه از اول انقلاب و از اول نهضت بوده‌ام و مسايل را از زمان رژيم گذشته تا به حال را ديده‌ام با قاطعيت مي‌گويم كه اصلاحات متعلق به امام راحل است. نمی‏توانیم بگوییم حتما هر كس خود را اصلاح‌طلب مي‌داند واقعا اصلاح‌طلب است و هر كس خود را اصولگرا مي‌داند واقعا اصولگرا.» بنا‏براین استدلال هاشمی خود و حزب کارگزاران را "اعتدالگرا" می‏داند.

محمد هاشمی: بنز برادرم برای حفاظت از وی است![ویرایش]

روز ثبت نام نامزدهای ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی با بنز به وزارت کشور رفت همین مسئله باعث بروز شایعاتی شد که آقای هاشمی تجملاتی هستند و... محمد هاشمی به این شایعات اینگونه پاسخ می‏دهد: «از ابتدای انقلاب آقای هاشمی در رده مسئولانی قرار داشت که باید از حفاظت ویژه برخوردار می‌شد. طبیعتا تعداد مسئولانی که از این نوع حفاظت برخوردار هستند، محدود است. تیم حفاظت از آقای هاشمی از سوی سپاه «انصار المهدی» تعیین می‌شود. تمام وسائل و تجهیزات مورد نیاز برای حفاظت از آقای هاشمی از جمله ماشین بنز، از سوی محافظان آقای هاشمی در خواست می‌شود و از سوی سپاه انصار المهدی تامین می‌شود. هیچ‌یک از این وسائل مورد نیاز برای محافظ از اشخاص، در تملک آن فرد قرار نمی‌گیرند. بلکه تجهیزات مورد نظر جز اموال دولت یا سپاه محسوب می‌شود. بنابراین خودروهای تیم محافظ آقای هاشمی هم، در تملک او نیست. محافظان هاشمی‌رفسنجانی در مجموع چند ماشین در اختیار دارند که یکی یا دو تا از آن‌ها بنز‌های ضد‌گوله هستند و از 28 سال پیش در اختیار تیم محافظان رییس مجمع تشخیص مصلحت قرار دارند.»

تحلیل محمد هاشمی از فضای سیاسی انتخابات ریاست جمهوری 92[ویرایش]

محمد هاشمی در گفت‌وگو با ایسنا در 27 اسفند ماه 91، با بیان اینکه "هرکس برای انتخابات اعلام کاندیداتوری می‌کند، قصد برنده شدن دارد"، اظهار کرد:‌ «افراد برای تفنن وارد عرصه انتخابات نمی‌شوند.» وی اضافه کرد: «اینکه در نهایت چند نفر ثبت‌نام کنند و از صافی شورای نگهبان بگذرند، بحثی جدا از اعلام آمادگی افراد برای کاندیداتوری است. در گذشته هم قبل از اینکه وارد عرصه عملیاتی و جدی انتخابات شویم، عده زیادی علاقه‌مندی خود برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را اعلام می‌کردند و تاکید داشتند که در عرصه باقی خواهند ماند و به نفع کسی کنار نمی‌روند، پس تعدد و تکثر اعلام کاندیداتوری از سوی افراد مختلف، مختص این دوره نیست. هاشمی حضور نیافتن چهره‌های فراگروهی را عاملی برای تعدد کاندیداهای احتمالی عنوان کرد و گفت: «معمولا غیاب شخصیتی که به لحاظ مدیریتی و سابقه دارای چهره فراگروهی باشد، موجب افزایش تعداد کاندیداها از بین مدیران رده دوم و سوم می‌شود چون در این سطح هرکس خود را واجد شرایط می‌داند و تصور می‌کند می‌تواند کشور را اداره کند.»