محمد عطریانفر

از پرتال جامع مسئولین جمهوری اسلامي ايران
پرش به: ناوبری، جستجو
محمد عطریانفر، از اعضای شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی و سر دبیر سابق روزنامه همشهری است. وی همچنین رئیس سابق شورای سیاست گذاری روزنامه شرق و هفته نامه شهروند امروز در دوره اول بود. عطریانفر پس از انتخابات ریاست‌جمهوری دهم در پی اعتراض به نتایج اعلام شده، بازداشت و زندانی شد. وی دارای مدرک مهندسی نفت از دانشگاه صنعتی شریف می باشد.

زندگینامه[ویرایش]

محمد عطریانفر در تاریخ 28 مرداد سال 1332 در اصفهان متولد شد. وی پس از اخذ دیپلم در اصفهان، در سال 1351 وارد دانشگاه صنعتی شریف شد تا در رشته مهندسی شیمی گرایش نفت تحصیل کند. وی در مورد سالهای جوانی خود و ورود به عرصه سیاست می گوید: «من در زمان انقلاب 25 سال داشتم كسانی كه در سن و سال ما بودند، در عهد شباب و جوانی خود در آن قطعه تاریخ، به نوعی تحرك سیاسی داشته‌اند. قیام امام و نهضت روحانیت همچنین زمینه مذهبی خانوادگی و شاید تأثیراتی كه نوع تربیت ما داشت، در ورود من به عرصه سیاست مؤثر بود. من براساس تعلقات مذهبی وارد سیاست شدم، به اعتبار اینكه از خانواده مذهبی و فرهنگی بودم و هم اینكه در دوران نوجوانی، تمایل ما به فعالیت مذهبی در ادامه به مبارزات سیاسی كشیده شد. البته در آن دوران فعالیت‌ ما بیشتر حول جلسات تفسیر قرآن و با دوستان هم‌مدرسه‌ای و هم سن‏وسال بود كه در شكل‌گیری این فعالیت‌ها نقش مرحوم شهید مجید شریف واقفی بسیار پررنگ‌ و تأثیرگذار بود.»

فعالیت‏های پیش از انقلاب[ویرایش]

محمد عطریانفر بین سال‌های 1354 تا 1357 دو بار به ‌دلیل همکاری با مجید شریف واقفی دستگیر شد. مجید شریف واقفی یکی از اعضای سازمان مجاهدین خلق بود که در پی ایستادگی بر مواضع اسلامی خود و نپذیرفتن مواضع جدید برخی رهبران این سازمان به دست سران این گروه به شهادت رسید. دانشگاه آریامهر به نام ایشان به دانشگاه شریف تغییر عنوان داده شد. آقای عطریانفر هم در این تغییر نام كه پیش از پیروزی انقلاب رخ داد، دخالت داشتند.

فعالیت‏های عطریانفر پس از پیروزی انقلاب[ویرایش]

محمد عطریانفر به لحاظ فکری جزو لیبرال‏ترین اعضای حزب کارگزاران سازندگی و نزدیک به حزب مشارکت بود. در کارنامه سیاسی او، به خصوص از سال 1368، سابقه مطبوعاتی، بارزترین فعالیت او بوده است؛ فعالیت و راه‏اندازی نشریاتی همانند همشهری، شرق، شهروند امروز و مسئولیت رسانه‏های نفتی وزارت نفت، از آن جمله است. در مجموع هر چند عطریانفر از سال 68 به بعد در مناصب دولتی هم حضور داشته است، ولی در عمل به چهره ای مطبوعاتی مشهور است: عضویت در تیم بررسی ترور شهید مطهری سردبیری روزنامه همشهری سفر به آمریکا در قالب هیئت مطبوعاتی همکاری با روزنامه شرق عضویت در شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی

عضویت در تیم بررسی ترور شهید مطهری[ویرایش]

بلافاصله پس از شهادت شهید مطهری در 12 اردیبهشت سال 1358، به دستور امام خمینی (ره)، یك تیم امنیتی به مطالعه‌ی ترور شهید مطهری پرداخت و توانست به عوامل این ترور كه برخی از اعضای گروهک فرقان بودند، دست یابد. جمال اصفهانی و محمد عطریانفر از مسئولان پرونده گروهک فرقان بودند. اعضای گروهک فرقان مدعی بودند که حكومت جمهوری اسلامی تلاشی برای برقراری حاكمیت روحانیت است و بر این اعتقاد باطل خود پافشاری داشتند. این گروه از تز اسلام منهای روحانیت پیروی می‏كرد. به همین دلیل به ترور شخصیت‏های تأثیر گذار انقلاب خصوصاً روحانیون برجسته روی آوردند.

سردبیری روزنامه همشهری[ویرایش]

عطریانفر با این که از فارغ التحصیلان رشته شیمی بود، پس از انقلاب وارد دنیای روزنامه‏نگاری شد كه از جوانی به آن كشش و علاقه زایدالوصف داشت. وی در سال‏های بعد از انقلاب با كار در كیهان، نشریات دیگر و سازمان رادیو تلویزیون مهارت ژورنالیستیک لازم را به دست آورد. از سال 1373 مدیریت همشهری تحولاتی پیدا کرد. عطریانفر که پس از وزارت کشور، معاون وزیر نفت شده بود در سال 1373 به همشهری آمد و عملاً مسئول آن بود و این همکاری تا سال 1382 ادامه داشت.

همشهری و ترکیبی با داعیه تغییر عطریانفر در سابقه سیاسی خود عضویت در باند مهدی هاشمی را داشت و در دوره اول وزارت عبدالله نوری (68 تا 72) معاون سیاسی وزیر کشور بود. حضور کرباسچی و عطریانفر، افراد دیگر گروه مهدی هاشمی را نیز با «همشهری» پیوند داده بود. همشهری ترکیبی از تعدادی عناصر سیاسی مطبوعاتی رژیم شاه، تعدادی عناصر گروهک‌هایی نظیر جنبش مسلمانان مبارز، تعدادی عناصر باند مهدی هاشمی و تعدادی عناصر جریان روشنفکری بود که داعیه تغییر فکری نظام جمهوری اسلامی را داشتند. آن‏ها دور هم جمع شده بودند و با امکانات شهرداری تهران و طبعاً پشتیبانی دولتی به کار فرهنگی مشغول بودند!

همشهری و تغییر در ذائقه مردم! همشهری از آغاز انتشار خود اعلام کرد که روزنامه‌ای اجتماعی است و نمی‌خواهد در حوزه مسائل سیاسی وارد شود. بر همین اساس این روزنامه به هیچ وجه مسائل انقلاب اسلامی و مباحث خارجی مرتبط با آن را پوشش نمی‌داد. مثلاً در روز پس از 22 بهمن می‌نوشت: «دیروز را مردم تهران در مراکز تفریحی اطراف تهران سپری کردند!» اما مسائل اجتماعی و رخدادهای غیرسیاسی را بزرگن‏مایی می‌کرد و آن‏را به تیتر و عکس صفحه اول تبدیل می‌کرد اما کاملاً به مذهب و انقلاب بی‌اعتنا نبود. همشهری در طول سال‌های اولیه انتشار خود وانمود کرد که ذائقه مردم پس از جنگ تغییر کرده و نیاز به فضای آرام‌‏تری دارند. بر همین اساس باید گفت: «تغییر در ذائقه مردم» هدف اصلی همشهری و سایر فعالیت‌های شهرداری تهران در حوزه فرهنگ بود. اما همشهری سه سال پس از انتشار وارد تندترین حوزه‌های سیاسی شد.

سفر به آمریکا در قالب هیئت مطبوعاتی[ویرایش]

بعد از اینکه سید محمد خاتمی در دوره اول ریاست جمهوری‏اش از ایده گفت‌وگوی تمدن‌ها و ضرورت گفت‌وگوی اندیشمندان و نخبگان دو كشورایران و آمریکا سخن گفت، هیأتی پنج نفره برای سفر به آمریکا در قالب روزنامه نگارانی از همه گرایش‌ها انتخاب شدند. این هیأت از محمد عطریانفر از روزنامه همشهری، کریم ارغنده‏پور از روزنامه سلام، خانم شركت از ماهنامه زنان، خانم مژگان جلالی از روزنامه ایران ‌نیوز و كاملیا انتخابی‌فرد عضو سابق هیأت تحریریه روزنامه‌های همشهری در زمان مدیر مسؤولی غلامحسین كرباسچی و روزنامه توقیف‌ شده زن به مدیر مسؤولی فائزه هاشمی تشکیل شده بودند. این سفر در واقع نخستین سفر یك هیأت مطبوعاتی از ایران پس از پیروزی انقلاب به آمریكا بود.

دیدار عطریانفر با سوروس در سال 77 كاملیا انتخابی فرد، عضو سابق هیئت تحریریه روزنامه همشهری در زمان شهرداری غلامحسین کرباسچی و روزنامه زن به مدیر مسئولی فائزه هاشمی که بعد از توقیف روزنامه زن به دامان دشمنان نظام پناه برده و در حال حاضر تحت پوشش روزنامه‏نگاری به‌ عنوان مخبر و پادوی سيستم جاسوسی آمريكا فعاليت می‌كند؛ در كتاب خاطرات خود که در سال 86 منتشر کرد، برای اولین بار به موضوع ملاقات عطریانفر با «جرج سورس» که از عوامل اصلی انقلاب های رنگین در کشورهایی مانند اوکراین و گرجستان و از ثروتمند ترین صهیونیست‏های جهان است، اشاره کرد که بعدها و در جریان اغتشاشات پس از انتخابات 1388 و در اعترافات متهمان نیز بر این موضوع صحه گذاشته شد. او درباره این ملاقات در جریان سفر به آمریكا و شرکت در مهمانی ویژه‌ در منزل «جرج سوروس» می‏نویسد: پس از بازدید از جمعیت آسیایی، همراه ما كه «سینشیا دیكستن» نام داشت با شور و شوق به ما اعلام كرد كه ما برای عصر همان روز به مهمانی و صرف چای در منزل «جرج سوروس» دعوت هستیم اما وقتی كه دید هیچ یك از ما شگفت‌زده نشدیم، ادامه داد: «سوروس، مهم‌ترین شخصیت در آمریكاست و اوست كه هزینه سفر و بازدیدهای ما را تأمین كرده است.» اما باز هم هیچ یك از ما برداشتی از این شخصیت نداشتیم. وی می‌افزاید: پس از چند روز از دیدار با سوروس، عطریانفر اطلاعاتی درباره «جرج سوروس» جمع‌آوری كرد و با لهجه اصفهانی كه همواره سعی دارد آن را پنهان كند، خطاب به ما گفت: «سوروس از بزرگترین صهیونیست‌های جهان است و چه‌ بسا در ورای مهمانی وی، توطئه‌ای نهفته بوده باشد.» و می‏ترسید كه رفتن ما به منزل وی پیش از آنكه او را بشناسیم در صورت افشای خبر این مهمانی در تهران برای‌ مان دردسر ساز شود. انتخابی‌ فرد می‌گوید: «عطریانفر از ما خواست كتاب سوروس را دور بیندازیم تا هنگام بازرسی از بارهای ما در فرودگاه مهرآباد آن را پیدا نكنند اما چه كسی می‌دانست كه تنها دو سال بعد من به عنوان خبرنگار آزاد برای پایگاه اینترنتی «یوروآسیا» كه مالكیت آن بر عهده سوروس است مشغول به كار شوم؟»

ارتباط سفر عطریانفر به بنیاد سوروس در سال 77 با ملاقات مستقیم خاتمی با جرج سورس در نیویورک در سال 85 کیان تاجبخش، از متهمان پرونده کودتای مخملی، در دادگاه رسیدگی به اتهاماتش گفته بود: «اگر ما یکی از اولین نمونه‌های براندازی را ارتباط سفر عطریانفر به بنیاد سوروس قبل از 1376 بدانیم، می‌توان نهایت آن را، ملاقات مستقیم خاتمی همراه ظریف با جرج سورس در نیویورک در سال 1385 دانست که این یک ارتباط مستمر بوده و ادامه داشته است.» با این حال، دفتر خاتمی نسبت به این اظهارات واکنش نشان داده و در اطلاعیه ای مدعی شد: «در جریان حوادث سیاسی بعد از انتخابات، متأسفانه بداخلاقی‏های بی سابقه ای در انتشار اتهام های جهت‏دار با هدف تخریب شخصیت‏های اثرگذار جامعه ملاحظه می‏شود. در این روند ناصواب و مخرب از جمله در روزها و هفته های اخیر اخبار و نسبت‏های کذب و بی‏اساسی در مورد جناب آقای سیدمحمد خاتمی به چشم می‏خورد که در خلال اعتراف‏ها و محاکمه‏ها و از طریق خبرگزاری‏ها و سایت‏های خاص و از زبان و قلم بعضی از دستگیرشدگان عنوان شده است و از جمله سخنان یکی از دستگیرشدگان در جریان محاکمه دیروز است که به رابطه مستمر جناب آقای سیدمحمد خاتمی با فردی به نام «جرج سوروس» اشاره شده است.» اما خبرگزاری ایرنا با انتشار مشروح سخنرانی جورج سوروس در مراسمی که به مناسبت هشتمین سالگرد حوادث یازدهم سپتامبر در نیویورک برگزار شده بود، پرده از واقعییتی برداشت که خاتمی سعی در کتمان آن داشت. جورج سوروس، رئیس هیأت مدیره مؤسسه جامعه باز (OSI)، در این سخنرانی ضمن تأکید بر لزوم تقویت رویکردهای روادارانه در جهان اسلام ، دیدار خود با محمد خاتمی در سال 2006 را در همین راستا ارزیابی کرد. جورج سوروس افزود: «هدف از دیدار من با محمد خاتمی نیز دستیابی به آگاهی از درون کشوری منزوی بود، کشوری که برای برقراری ارتباطات با آن فرصت‏های محدودی وجود دارد و با توجه به تحولات اخیر منطقه چنین جلساتی ارزشمند است و می‏تواند به اتخاذ تصمیمات سیاسی مؤثر کمک کند.»

همکاری عطریانفر با روزنامه شرق[ویرایش]

محمد عطریانفر پس از اخراج از روزنامه همشهری، رئیس شورای سیاست‏گذاری روزنامه شرق شد. روزنامه شرق روزنامه ای متمایل به اصلاح طلبان است. اولین شماره روزنامه شرق در تاریخ 2 شهریور سال 1382 با مدیر مسئولی مهدی رحمانیان آغاز به کار کرد. اعضای تحریریه این روزنامه همان اعضای یکی از ضمیمه‏های روزنامه همشهری با نام همشهری جهان «همشهری دوم » بودند که با انتخابات دومین شورای شهر تهران و انتخاب محمود احمدی‏نژاد به عنوان شهردار تهران و تغییراتی که درمدیریت روزنامه همشهری به وجود آمد، به این روزنامه پیوستند. پس از رفع توقیف این روزنامه در سال 1385 محمد قوچانی (سردبیر سابق) و محمد عطریانفر (رئیس سابق شورای سیاست گذاری) از روزنامه شرق جدا شدند.

عضویت در شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی[ویرایش]

حزب کارگزاران سازندگی، از احزاب اصلاح طلبی است که به هاشمی رفسنجانی است و توسط 16 نفر از اعضای دولت هاشمی رفسنجانی، در اسفند سال 1374 و با انتشار فهرست نامزدهای مورد حمایت خود در انتخابات مجلس پنجم، آغاز به کار کرد. از اعضای این حزب می توان فائزه هاشمی، هدایت آقایی، محمد عطریانفر، مرتضی الویری، حسین مرعشی، غلامحسین کرباسچی و عطاالله مهاجرانی را نام برد. هرچند غلامحسین کرباسچی دبیرکل این حزب و عطاالله مهاجرانی از چهره‏های مطرح آن در انتخابات سال 88 از مهدی کروبی حمایت کردند اما حزب کارگزاران از نامزدی میر حسین موسوی حمایت کرد. عطریانفر و آقایی به همراه جمعی دیگر از سیاستمداران اصلاح طلب پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری دهم، در پی اعتراضات گسترده به نتایج اعلام ‌شده انتخابات و همراهی با فتنه و کودتای مخملی بازداشت و زندانی شدند.

چگونگی تشکیل حزب کارگزاران سازندگی از زبان عطریانفر عطریانفر درباره چگونگی تشکیل حزب کارگزاران سازندگی می گوید: «اساساً ساختار کارگزاران سازندگی ماهیت حزبی نداشت و بر پایه رفتار حزبی شکل نگرفت. حزب کارگزاران دولت ساخته نبود، ولی نمایندگی‌اش از درون دولت بود. این مطالبه اجتماعی طبقه متوسط بود منتهی چهره‌هایی از درون دولت آمدند و آن‏ها را نمایندگی کردند. شاید اینکه یک شخصیت محوری مثل آقای هاشمی یک رنجش تاریخی از همفکران سیاسی خود در جامعه روحانیت داشت، بی‌تأثیر در تشکیل کارگزاران نبود. همگرایی و همراهی آقای هاشمی با کارگزاران در آن مقطع به دلایلی اهمیت زیادی داشت که مهم‌ترینش این بود که آقای هاشمی در آن مقطع تأثیرگذارترین شخصیت پس از رهبری بود. ثانیاً کسی بود که هم‌پیمانی تاریخی با رهبرمعظم انقلاب داشت و ثالثاً این جایگاه در حافظه جامعه سیاسی ما از نقش تأثیرگذار آقای هاشمی از دوران حیات امام هنوز زنده و مفهوم بود. شاید فرمایش کسانی که گفته‌اند آقای هاشمی پدرخوانده حزب کارگزاران است، اشتباه نباشد. چون در این تعبیر سیاسی هم می‌شود مثبت برداشت کرد و هم منفی. نظر و رأی شخص رهبری در پایدار شدن تشکل کارگزاران بسیار مؤثر بود. شاید اعتماد به نفسی که رهبری در آن مقطع در شکل‌گیری کارگزاران ایجاد کردند، نقش کلیدی‌تری داشت تا همراهی آقای هاشمی. مقام معظم رهبری یک ملاحظه سیاسی در باب افراد محوری فعالی و رسمی کارگزاران داشتند که به نظر من کاملاً هوشمندانه بود. مقام معظم رهبری یک پیام هوشمندانه در قالب یک امر و نهی توصیه‌ای و ارشادی - نه امر و نهی ولایی - دادند و آن این بود که شخصیت‌های این مجموعه در قالب چهره‌هایی که مسئولیت اجرایی دولتی تحت عنوان وزیر دارند، از آن خارج شوند.»

علامت سؤال عطریانفر به انتخابات ریاست‏جمهوری سال 1384[ویرایش]

عطریانفر، در تیر ماه سال 1385 در اولین سالگرد شكست در نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مدعی شد که از نظر او شخص هاشمی، دیگر ظرفیت جلب آرای مردم را ندارد اما تفكر وی همچنان مورد اقبال عمومی است و پس از گذشت 8 سال اصلاحات، اصلاح طلبان نیز به اندیشه‌های هاشمی نزدیك شده‏اند. عطریانفر معتقد بود که هیچ كس نمی‌تواند از اندیشه هاشمی فاصله بگیرد، حتی آقای احمدی نژاد هم آنجایی كه می‌خواهد رأی مردم را به خود جلب كند، به همان اندیشه و سلاح متوسل می‌شود. وی پس از گذشت یك‏سال از انتخابات ریاست جمهوری، همچنان مدعی بود كه محمود احمدی نژاد برآمده از آرای عمومی مردم نبوده و نمی‌تواند باور كند برآیند نظرسنجی‌های قبل از انتخابات با نتیجه انتخابات اینقدر تفاوت داشته است. وی گفت: «هنوز علامت سئوال بزرگی در برابر انتخابات سال گذشته و تردید زیادی نسبت به نتیجه آن وجود دارد اما به دلیل حفظ انسجام ملی همه سكوت كرده‌اند. مردم هم در برابر نتیجه این انتخابات برانگیخته نشده و مقاومت نكردند بلكه كوتاه آمده‌اند. چهره‌ای مثل جناب آقای احمدی نژاد كه نفوذ وی و شناخت مردم از او حداكثر در چارچوب شهر تهران است، ‌نمی‌توانسته یك چهره ملی باشد و شناخت مردم از او محصول یك دوره طولانی باشد تا نسبت به او اقبال نشان دهند.» وی گفت كه از نظر او در انتخابات تقلبی صورت نگرفته بلكه تخلفاتی وجود داشته است: «آنچه در انتخابات اتفاق افتاده از نظر ما «تقلب در انتخابات» نبوده بلكه «تخلف در مقطع تبلیغات انتخاباتی» با استفاده از منابع مبهم و ساماندهی یك جریان نامریی بوده كه یك عنصر ناشناخته را به قدرت رسانده است. ما در مقام این نیستیم كه چرا هاشمی به قدرت نرسیده بلكه می‌خواهیم روشن شود كه چرا آرای مردم این چنین به سمت یك نفر دیگر جهت داده شد؟ ما باید در برابر این مسئله مقاومت نشان دهیم تا بار دیگر تكرار نشود.»

واکنش عطریانفر به خطبه‏های نماز جمعه هاشمی رفسنجانی[ویرایش]

عطریانفر خطبه‌های جنجالی هاشمی‌ در نماز جمعه اول تیر سال 88 را این‏گونه توصیف می‏کند: خطابه‌ی امروز هاشمی‌ درخشان‏ترین، شفاف‌ترین و معنادارترین خطابه‌ی وی در این 30 ساله بوده ‌است. با فراست کافی و هوشمندی کاملاً حساب‌ شده نکته‌‌ی کلیدی را مطرح کرد و نشان داد برائت صحیح از اسلام که اولین منادی معاصر آن امام بود، چه رویکردی باید در پیش داشته ‌باشد. کسانی که به ‌نام اسلام و ولایت و ارزش‌های دینی، تلاش می‌کنند نقش مردم را در سرنوشت خود کم ‌رنگ کنند و هاشمی ‌رفسنجانی مشخص کرد که راه خطا را می‌روند!

بازداشت عطریانفر پس از فتنه سال 88[ویرایش]

نقطه عطف فعالیت‏های سیاسی عطریانفر را می‏توان انتخابات دهم ریاست جمهوری دانست. وی به همراه دیگر اعضای حزب فعالیت‏های وسیعی را برای پیروزی کاندیدای مطبوع خود انجام دادند. عطریانفر در جریان اغتشاشات بعد از انتخابات ریاست جمهوری به جرم اقدام علیه امنیت ملی دستگیر شد. وی در اولین جلسه محاکمه متهمان حوادث پس از انتخابات، به عنوان متهم شرکت کرد و سپس در یک کنفرانس تلویزیونی به بیان اظهاراتی در زمینه عدم تقلب در انتخابات پرداخت! وی در جریان دادگاه و مصاحبه‏های بعد از آن مکرر به تقصیرات و اشتباهات خود و اصلاح طلبان اقرار کرد و در مصاحبه مطبوعاتی و دادگاه گفت: «به دلیل تقابل‏هایی که شکل گرفت ما دچار نوعی نفاق شدیم و دشمنان سوء استفاده کردند.»

اعتراف عطریانفر به عدم تقلب در انتخابات سال 88[ویرایش]

محمد عطریانفر، عضو شورای مركزی كارگزاران سازندگی، روز 10 مرداد سال 1388 در جلسه محاكمه عوامل اغتشاشات به عنوان یكی از متهمان گفت: «در كشور به عنوان چهره‌ای رسانه‌ای شناخته می‌شوم و بنیان‌‏گذار روزنامه همشهری بوده و در روزنامه شرق در تولید دخالتی نمی‌‌كردم و فقط نقش كنترلی را بر عهده داشتم. در سال‌های گذشته در جریان ریز موضوعات قرار نداشتم و فقط نسبت به جریاناتی كه می‌گذشت، دچار تردید بودم . جریانی در آغاز مجلس ششم موجی از تخریب را نسبت به هاشمی كه نزدیك‌ترین فرد به رهبری بود دنبال می‌كرد و مجلس ششم به نوعی می‌خواست رویكردی رادیكال داشته باشد.» وی با اشاره به اینكه مجلس كلیدی‌ترین نقطه برای تصویب قوانین است و رئیس جمهور تابع مجلس است افزود: «در آن زمان به هاشمی رفسنجانی می‌گفتیم كه فضای رسانه‌ای علیه شماست و ایشان بر این نظر بودند كه در این فضای نگران‌كننده ما باید در مجلس حضور داشته باشیم تا تعادل برقرار شود. من اكثرا سكوت می‌كردم و به حجاریان زمانی كه روزنامه صبح امروز را اداره می‌كرد می‌گفتم كه شیوه شما درست نیست.»

راه اندازی ستاد فرضی برای حضور خاتمی در صحنه انتخابات وی با بیان اینكه از سال 1385 و بعد از توقیف روزنامه شرق از رسانه خارج بودم و در مقطع انتخابات با خاتمی همكاری داشتم و در فضای انتخاباتی نیز 3 سخنرانی در مورد میرحسین موسوی انجام دادم. با جمعی از دوستان یك ستاد فرضی برای حضور آقای خاتمی در صحنه انتخابات راه اندازی كردم كه اگر كاندیدا شد بتواند فعالیت تبلیغاتی داشته باشد و برای برگزاری همایش بزرگ حامیان موسوی در استادیوم نیز مشاوره دادم. وی اعتراف کرد: «اگر چه بنده به جز فعالیت‌های فوق فعالیت دیگر نداشتم اما معتقدم بر اساس آنچه نماینده دادستان در كیفر خواست عمومی اعلام كرد سر فصل اتهام عمومی ما مهمتر از سر فصل اتهام فردی ما است. امروز ما به عنوان نمایندگان گروه‌های سیاسی اصلاح طلب در برابر اتهامات خود دست تسلیم بالا برده‌ایم و اعتراف می‌كنیم كه در فرآیندی قرار گرفتیم كه امنیت را متزلزل كرد چه بسا اگر بیرون زندان هم بودم عملكرد خود را نقد می‌كردم و همین مطالب را می ‌گفتم.»

عطریانفر و سرزنش خود برای سکوت 10 ساله وی در جلسه دادگاه در مورد تقسیم شجاعت گفت: «یك نوع شجاعت سخن گفتن در برابر حكومت جائر است و بخش دیگری از شجاعت پذیرفتن خطاهای خود و سخن گفتن در این باره است و بنده نیز از اینكه در 10 سال گذشته سكوت كرده‌ام خود را سرزنش می‌كنم. وی افزود ما آمده‌ایم بگوئیم جزو نظام هستیم و آماده‌ایم خود را بشكنیم و بگوئیم از نظام دفاع می‌كنیم.» عطریانفر با بیان اینكه لفظ اصلاحات دو سال بعد از جریان دوم خرداد بوجود آمد، تصریح كرد: «در بدنه‌ای از دوم خرداد كه برخی تلقی‌های باطل داشتند و بر این نظر بودند كه حوزه مردم در برابر رهبری است لفظ اصلاحات رشد یافت و جریان اصلاحات در پی این بودند كه قانون اساسی را طوری نمود دهند كه نقطه مقابل رهبری و نظام شود.»

دلیل نفاق زاویه‌ گرفتن‌ از ولایت فقیه است وی با تأكید بر اینكه رهبری مانند عضوی از پازل قانون اساسی است و می‌تواند جلوی دیكتاتوری، رئیس جمهور و ارتش را بگیرد گفت: «اگر این نقش مطلقیت را نپذیریم با وجهه ولایت رسول‌الله در تعارض است. ما به دلیل زاویه‌ گرفتن‌ از ولایت فقیه ما دچار نوعی نفاق شدیم و ظاهر و باطن ما متفاوت شد و افزود: با صدای بلند اعلام می‌‌كنم هر گروهی چه اصلاح‌طلب و چه اصولگرا كه با رویكردش و رفتارش در جریان تضعیف نظام قرار گرفت باید پس از درك موضوع پایان رفتار سیاسی خود را اعلام كند.»

تلقی تقلب و تخلف از این انتخابات خارج است عطریانفر درتحلیل مسایل انتخابات گفت: «در انتخابات ما دچار خلط مبحث شدیم و موضوع تخلف را در جایگاه تقلب قرار دادیم. حجم بزرگ مجریان معتمدین هستند و آنان كسانی‌اند كه از ابتدای انقلاب مورد احترام مردم بوده و در هیچ حوزه‌ای اجازه تقلب نمی‌دهند و كسی كه بخواهد تقلب بكند خود را كوچك می‌كند.» عطریانفر با اشاره به اینكه در دوران بازداشت پیشنهاد دادم كه به موسوی بگوئید خدمت رهبری برود و تقاضا كند 10 تا 15 درصد صندوق‌ها به صورت راندوم شمارش شود و اگر تقلب نبود تمكین كند افزود: «تقلب یك رویكرد بیرون از مجریان است و این موضوع هم از مقاطع اول انقلاب تاكنون حجمش كمتر از 3 درصد است. آنچه در عرصه رقابت‌های انتخاباتی صورت گرفت یك انحراف بزرگ در تاریخ سیاسی ملت ایران به حساب می‌آید. در حالی كه در یك فرصت كوتاه به دلیل برخی سوی رفتارهای اصلاح طلبان كشور به سوی فتنه گری پیش می‌رفت و تهدید آفرین بود، هوشمندی و تدبیر رهبر معظم انقلاب و تلاش ‌های همه اركان نظام و نهادهای امنیتی و انتظامی این حركت را مهار كرد. بنده به لحاظ نسبتی كه با جریان اصلاح طلبی دارم گرچه به صفت شخصی نقش من در برگزاری رقابت انتخاباتی كاملا محدود بود ولی در نسبت كلی با اصلاحات به قصور و تقصیر خود اعتراف دارم. با نقد عملكرد گذشته و تردید نسبت به آنچه كه انجام داده‌اند كه نتیجه درك درست و دلبستگی به نظام اسلامی است كه در مقاطعی برای حفظ آن كوشیده‌ام، با رویكرد جدیدی نسبت به آینده حركت خواهم كرد. امروز در نقطه‌ای قرار داریم كه نظام به لحاظ امنیت و آسایش به نقطه اول خود رجعت كرده كه امیدواریم در چنین شرایطی خطای گذشته خود را جبران كنند.»

عطریانفر و درخواست بخشش از رهبری عطریانفر خطاب به دوستان دوم خردادی خود اظهار داشت كه امروز در نقطه‌ای قرار گرفته كه به خطای گذشته خود اعتراف می‌كند و به تبعیت از حر ابن یزید ریاحی كه در جریان عاشورا كه در برابر امام زمان خود ایستاد اما با آگاهی از اشتباه خود متواضعانه سر تعظیم و تكریم در برابر امام حسین (ع) فرود آورد، از گذشته نادم و پشیمان است. عطریانفر از رهبر معظم انقلاب كه اقتدار و امنیت نظام اسلامی در سایه تدبیر و رهبری داهیانه ایشان تضمین شده، درخواست کرد كه یا او را ببخشاید و میدانی فراهم كند كه به آغوش نظام اسلامی باز گردد و یا او را به مصداق عدل مجازات كند.

علت تغییر نگرش عطریانفر به مسائل سیاسی بعد از سال 88[ویرایش]

عطریانفر به تغییر نگاه خود در مسائل سیاسی افتخار می‏کند و نگران قضاوت‏های بیرون نیست. او در پاسخ به رسانه‏ها گفت: «جامعه حق دارد از ما بپرسد چه اتفاقی افتاده كه نسبت به گذشته مرزبندی پیدا كردیم. اولین نكته این است كه خداوند قلب‌ها را تغییر می‌دهد و شرایطی را برای انسان به وجود می‏آورد كه خود را اصلاح كند و زندان بستر توجه و تذكر به نفس برای آغاز یك تحول روحی است و ما باید قدردان این فرصت باشیم كه نفس را پاك و انسان را از تعینات و تشخصات دور می‌كند. درانتخابات اخیر جریانات سیاسی با جریان برانداز خشونت طلب همسویی نشان داد و ضمن تعرض به امنیت و اقتدار كشور و رهبری نیز ظلم شد. اینكه امروز بنده به شكست و تخلف و قصور خود اعتراف می‌كنم در حقیقت دلالت بر جفای سیاستمداران به نظام و رهبری دارد و نشانگر مظلومیت جمهوری اسلامی و رهبر معظم انقلاب است. تغییر جزو ضرورت هویت حیاتی انسان است و بنده به تغییر نگاه خود افتخار می‌كنم و نگران قضاوت‌‌های بیرونی نیستم و امیدوارم این تحول بدون نفاق و در مسیر كمال و از سر صداقت باشد كه تا این لحظه چنین است. حضور در انفرادی بسیار سخت است ولی بر اساس شرایط این كار یك ضرورت به حساب می‌آید. اما در دوران انفرادی بیشترین حسن معاشرت را مسئولان قضایی و زندان داشتند به طوری كه كمتر از یك هفته حس كردم كه ما باید به جای در برابر هم بودن كنار هم قرار بگیریم و راه درست را جستجو كنیم.»

تغییر نگرش سیاسی عطریانفر، اراده یا اجبار؟! عطریانفر در پاسخ به این سؤال که آیا این تغییر نگرش سیاسی تحت اعمال فشار صورت گرفته یا نه، گفت: «من برای این مسئله 4 تضمین می‌دهم. اولین تضمین آنكه چهره‌هایی هستند كه در طول یك ماه اخیر به طور مستقیم با بنده مرتبط بودند و جمع بندی این دوستان بهترین گواه و شاهد است كه خود به این نظر رسیده‌ام و بر آن اصرار دارم. دیگر تضمین من اعلام صریح تمام این مواضع است كه در برابر خبرنگاران به عنوان همكاران سابق خود می‌گویم و تضمین دیگر سابقه سنی و طبیعت شرایط حیات سیاسی و شهرت من است و آخرین تضمین خداوند متعال است كه بر اعمال انسان ناظر است.»

==واکنش عطریانفر به نامه هاشمی خطاب به رهبر معظم انقلاب قبل از انتخابات سال 88 عطریانفر در خصوص موضع انتخاباتی هاشمی رفسنجانی و نقش وی در تحولات بعد از انتخابات معتقد است: «اگر بخواهیم یك داوری همه‌ جانبه و كارشناسانه و مبتنی بر موازین نسبت به آقای هاشمی انجام دهیم هیچ كسی شایسته تر و مناسبتر و منطبق تر از رهبر معظم انقلاب نیست. مقام معظم رهبری از سال‌های دور با آقای هاشمی دوست بودند و با یكدیگر همزیستی سیاسی داشتند و تنها ایشان می‌توانند به درستی درباره آقای هاشمی قضاوت كنند.» وی با اشاره به نامه هاشمی به رهبرمعظم انقلاب سه روز قبل از انتخابات دهم ریاست جمهوری گفت: «بنده نسبت به نامه آقای هاشمی به رهبر معظم انقلاب نقد داشتم و اگر مورد مشورت ایشان بودم می‌گفتم كه این نامه با این ادبیات هرگز برای انتشار سراسری مناسب نبود. آقای هاشمی یا باید نامه خود را به صورت محرمانه و سر بسته برای رهبری انقلاب می‌فرستاد و یا باید از ادبیات بهتر و واژگان مناسبتری برای نگارش نامه خود بهره می‌برد. وقتی برای اولین بار عبارتی از آقای ابطحی در جلسه دادگاه شنیدم كه گفت: هاشمی و خاتمی و موسوی در خصوص موضوع انتخابات با یكدیگر هم پیمان شدند و اگر معنای این سخن آن باشد كه خاتمی و هاشمی درباره انتخابات به موضع مشترك انجام تقلب در انتخابات رسیده‌اند، محكوم است. بر اساس نگرش كارشناسانه می‌گویم تقلب در انتخابات در كشور ما غیر ممكن است و كسانی كه چهره شناخته شده هستند باید در موضع گیری محتاط عمل كنند و اگر از اقدام آنها مرز بندی با رهبری استشمام شود عوارض غیر قابل جبرانی دارد و قطعا چنین موضع گیری نادرست است.»

پاسخ عطریانفر به ادعاهای رسانه‏های بیگانه و شیرین عبادی[ویرایش]

عطریانفر در خصوص ادعاهای رسانه‌های بیگانه و برخی از شخصیت‌ها همچون شیرین عبادی مبنی بر اینكه وی و ابطحی تحت شكنجه چنین سخنانی را در دادگاه مطرح كرده‌اند، اظهار داشت: «این برادرانی كه با ما در زندان دم‌خور بودند و با آنها گفت‌وگو می‌كردیم از جنس خودمان هستند، چرا كه ما یك بخش و قطعه‌ای از پازل نظام بودیم؛ یعنی ما در یك حوزه سیاسی و رسانه‌ای و اینها در حوزه امنیت و اطلاعات؛ اما فصل مشتركات و مبانی مشترك داریم و در این مبانی اختلافی نداریم.» وی همچنین در خصوص ادعاهای رسانه‌های بیگانه مبنی بر خورانده شدن قرص به متهمان به منظور ایراد برخی سخنان از جانب آنها، گفت: «در نهج‌البلاغه هست كه وقتی در خصوص مؤمنانی كه رفتار و نگاهشان با طبیعت متعارف روزگار متفاوت است، اظهار نظر می‌شود كه اینها قاطی كرده و موضوع را خلط كرده‌اند، مولا علی ابن ابیطالب(ع) نمی‌گوید كه اینها قاطی نكرده‌اند، بلكه ایشان می‌فرمایند كه بلی اینها قاطی كرده‌اند ولی قاطی كردن آنها بسیار زیبا بوده و امر عظیمی آنها را به هم ریخته است. بلی ما از این نظر به هم ریخته‌ایم و تغییر كرده‌ایم و این تغییر ناشی از یك شناخت و حقیقت مسلم است كه بنده را نسبت به آن متنبه كرده و آن تنبه این كه اگر قرار باشد نظام جمهوری اسلامی پایدار نباشد و لطمه‌ای ببیند، من دیگر هویتی ندارم.»

آزادی عطریانفر[ویرایش]

عطریانفر از سوی شعبه 15 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی مجموعاً به شش سال حبس تعزیری محكوم شده كه این حكم غیرقطعی و قابل تجدید نظرخواهی است. وی با تبدیل قرار بازداشت موقت به وثیقه‌ 5 میلیارد ریالی و تودیع این وثیقه از زندان اوین آزاد شد.

شرکت در میزگرد آسیب‌ شناسی نظری حوادث پس از انتخابات سال 88[ویرایش]

محمدعطریانفر، عضو مستعفی شورای مركزی حزب كارگزاران با شرکت در میزگردی با حضور سعید حجاریان و سعید شریعتی که مهر ماه سال 1388 از شبكه اول سیما پخش شد، با اشاره به سوابق مطبوعاتی خود در روزنامه‌های همشهری و شرق، خاطرنشان كرد: «روزنامه شرق نتوانست تكلیف خود را در برابر سرفصل‌هایی كه در قانون مطبوعات وجود دارد ادا كند و متأسفانه روزنامه‌های ما فضاهایی را مطرح می‌كردند كه ظرفیت آن در جامعه وجود نداشت.»

ادامه فعالیت احزاب معارض با وحدت ملی، محل ایراد است اگر احزابی كه اصلاح‌طلب هستند و از طرف مردم مهری بر آنها زده شده و جامعه یك قضاوت منفی در مقابل آنها دارد، در برابر وحدت ملی تعارض ایجاد كنند، ادامه حیات آنها از آنجایی كه دهن‌كجی به وحدت است محل ایراد است و ما آن را قبول نداریم. نظام یك پدیده مقدس فراتر از دولت است و اگر نقدی به دولت‌ها می‌شود این تعرض به نظام نیست و مردم نیز آن را می‌پسندند. دولت‌ها می‌آیند و می‌روند اما نظام پابرجاست، لذا نقد به دولت‌های هاشمی و خاتمی و احمدی‌نژاد تعرض به نظام نیست.

تغییر ما و بازگشت به گذشته در بیرون از زندان به یک مزاح شبیه است عطریانفر در پاسخ به این سوال مجری برنامه که از او خواست صحت یا سقم این مسئله را که برخی می‌گویند آقایان حجاریان، عطریانفر، سعید شریعتی و افرادی نظیر اینها تحت شرایط زندان از تغییر در بنیان های فكری خود سخن می‌گویند و اگر از زندان خارج شوند و به متن جامعه باز گردند، مجددا همان رویكردها و تفكرات فكری پیشین خود را پی خواهند گرفت، توضیح دهد، گفت: «باید دید كه در درون ما چه اتفاقی افتاده است كه چنین دچار تحول شده‌ایم. وی با بیان اینكه این گفته‌ها من را به یاد خطبه امام علی (ع) می‌اندازد فردی از حضرت علی(ع) می‌خواهد كه متقین را برایش تصویر كند.» عطریانفر با بیان اینكه حال ما خیلی خدا باید توفیق دهد تا به مقاماتی مانند متقین برسیم اظهار داشت: «امام علی (ع) در پاسخ به این فرد می‌گوید متقین دچار یك تحول شده و قاطی كرده‌اند. اما آن عاملی كه آنها را به این حالت انداخته امری عظیم است. در ما نیز چنین قاطی كردنی اتفاق افتاده است علت این قاطی كردن یك شئی خارجی و بیرونی و شرایط سخت زندان یا خدایی ناكرده بر خورد بد نبوده و چنین اقداماتی انجام نشده است، بلكه در ما یك اتفاقی رخ داده كه مبارك است و باید قدر این تحول را بدانیم و برای آن احترام قائل شویم. اینكه برخی می‌گویند اگر ما از زندان بیرون برویم مجددا تغییر كرده و به گذشته باز می‌گردیم، بیشتر به یك مزاح شبیه است.»

واکنش عطریانفر به شایعه نامه‏نگاری[ویرایش]

محمد عطریانفر خبرسازی سایت‌های ضد انقلاب درباره ارسال نامه به موسوی و كروبی را تكذیب كرد. وی با اشاره به مطالب منتشر شده در 29 اردیبهشت سال 1389 در برخی سایت‌های ضدانقلاب مبنی بر فشار به وی و ابطحی برای صدور نامه به موسوی و كروبی، گفت:‌ «بنده برای اولین ‌بار است كه چنین چیزی را می‌شنوم و هیچ سابقه‌ ذهنی هم در این مورد ندارم. آنچه دراین سایت‌ها درج شده مطابق با واقعیت نیست و همه این مطالب را تكذیب می‌كنم؛ این نوع خبرسازی ها ایجاد تعارض بین افراد است و من شخصاً علاقمندم كه همه بازداشت شده ها هرچه زودتر آزاد شوند و نسبت به ادای رسالت تاریخی و اعتقادی خود در حق نظام اسلامی و بازگشت آرامش به كشور تلاش كنند.»

گفت‏و‏گوی اختصاصی عطریانفر با ندای انقلاب[ویرایش]

محمد عطریانفر معتقد است وقتی انقلابی رخ می‏دهد مهم‏تر از تحقق انقلاب نگهداری انقلاب است كه اهمیت پیدا می‏كند. وی در گفت‏وگوی اختصاصی با «ندای انقلاب» در 16 بهمن سال 1389 به نقش نخبگان برای حفاظت و صیانت از انقلاب پرداخته و می‏گوید: «هنر ما و هنر رهبران ما و هنر رفتار نخبگان ما این است كه در حد توان رویش ها را افزایش دهیم و اجازه دهیم، هر ظرفیتی را در هر سطحی بارور كنیم و در راستای آرمان‏های انقلابی نظام خود بكار گیریم و از ریزش جلوگیری كنیم.» عطریانفر در این گفت‏وگو به تبیین شاخص‏های خط امام پرداخته و با انتقاد از نگاه تك‏بعدی به اندیشه و رفتار حضرت امام خمینی (ره) معتقد است و می‏گوید: «سخنانی كه مقام معظم رهبری در طول زمامداری خود تاكنون داشته‏اند اگر مرور كنیم در مقام تبیین خط امام (ره) است و در واقع ایشان مفسر خط امام (ره) هستند.»

واکنش عطریانفر به حوادث 25 بهمن سال 1389[ویرایش]

در فراخوان بعد از ظهر روز دوشنبه 25 بهمن ماه سال 1389، عناصر عملیاتی منافقین در حاشیه اغتشاشات پراکنده در تهران، با شلیک مستقیم گلوله سه نفر را مجروح کردند. تیم‏های آموزش دیده و عملیاتی منافقین در راستای اهداف گروهک تروریستی وارد کشور شده بودند تا با بهره‏برداری از رفتار عوامل داخلی فتنه، سطح شهر را به صحنه انتقام از شهروندان تهرانی تبدیل کنند. شواهد و مستندات بسیاری، دال بر هدفمند بودن پروژه‌ ترور «صانع ژاله» هست که در یک مدل ‏سازی متناظر با پروژه‏ قتل «ندا آقاسلطان» در اوج فتنه‏ 88 برابری می ‏کند؛ به این‏ ترتیب، می‏‏توان نقش آمریکا و اسرائیل را در فراخوان 25 بهمن تبیین کرد. محمد عطریانفر در یادداشتی در اول اسفند سال 1389 می‏نویسد: «رمز پیروزی و ماندگ اری مكتب رسول خدا (ص) آن‏گونه كه منطق ایمانی و عقلی ما حكم می‌كند و مضامین روایات مأثوره و احادیث آن را تأیید می‌نماید، «كلمه توحید و وحدت كلمه» بوده است. «رهبرانی دلیر و هوشمند و زمان‌شناس» با پایمردی و اعتقاد راسخ، طلایه‌دار تداوم حیات معنوی جامعه و مردم خویش بوده‌اند. در آخرین حلقه از حوادث و فتنه‌های زمانه در این روزگار، بیاییم بار دیگر همه اقشار و گروه‏ها و جریانات سیاسی و شخصیت‌های دلسوز، به عمق اخلاص مردم و امام و رهبری و پیشوایان به‏حق این نظام چنگ زنیم و از افراط‌ها بپرهیزیم. 22 بهمن آئینه تمام‎نمای وحدت همه اقشار ملت بود و 25 بهمن دعوتی بود به سوی افتراق‌ها و دودستگی‌ها. 22 بهمن 89 پایانی بود بر همه اختلاف‌ها و جدایی‌ها و 25 بهمن آغازی بود بر تجدید سوءتفاهم‌ها و گسست الفت‌ها و پیمان‌شكنی‌ها. 22 بهمن دعوتی بود به سوی خدا و ایمان و آرمان و انقلاب خمینی کبیر و 25 بهمن پیامی بود به سوی خودخواهی‌ها و تفرقه‌ها و دشمن‌تراشی‌ها. 22 بهمن تصویر روشنی بود از اقتدار ملی و عزت اسلامی و شكست هیمنه دشمن و 25 بهمن بستری بود برای امید استكبار و نفوذ نفاق و رخنه مخالفان نظام. 22 بهمن نقطه آغازی بود برای هم‌افزایی‌ها و رویش‌ها و زایش‌ها، 25 بهمن عرصه‌ای بود برای ریزش‏ها و فرصت‌سوزی‎ها.»

جواد قدیری، نقطه مبهم زندگی عطریانفر[ویرایش]

سابقه سیاسی عطریانفر بعد از انقلاب، همواره با ابهاماتی همراه بوده است که به آن پاسخ مناسبی داده نشده است. جواد قدیری یکی از این ابهامات است. جواد قدیری که نام کاملش محمد جواد قدیری مدرس است، از اعضای قدیمی و مهم سازمان مجاهدین خلق و نفوذی در کمیته انقلاب مستقر در اداره دوم ستاد ارتش بود. وی دارای سابقه تشکیلاتی کار با مجاهدین خلق در قبل از انقلاب بوده و با «مسعود رجوی» هم بند بود. او پس از انقلاب توانست خود را در صف انقلابیون جا زده و یکی از مهره های کلیدی شبکه نفوذ منافقین گردد. او شوهر اول زهره عطر یانفر (خواهر محمد عطر یانفر) می‌باشد. جواد قدیری عامل اصلی بمب گذاری در مسجد ابوذر در مقابل مقام معظم رهبری در 6 تیر 1360 بود. بعد از این سوءقصد نافرجام متواری شده و از کشور گریخت. وی همچنین در سرقت اسناد مربوط به کودتای نوژه نیز دست داشته ‌است. نام دیگر او محمد جواد قدیری کفرایی است. عزت‏الله شاهی از مبارزین قدیم و مسئول بازپرسی کمیته انقلاب اسلامی، در کتاب خاطراتش با اشاره به روابط محمد عطریانفر و جواد قدیری از اعضای ارشد سازمان مجاهدین خلق که داماد عطریانفر نیز هست، می‏گوید: «بعد از قضیه هفت تیر روشن شد که جواد قدیری قبل از آن در جایی گفته بود که همه اینها در این پنج ـ شش روز فاتحه‌شان خوانده است و از بین می‌روند. من تلفن زدم و این موضوع را به خسرو تهرانی گفتم و تأکید کردم که حواستان باشد. تهرانی هم گفت که ما بررسی می‌کنیم. بعد که قضیه ترور رهبر معظم انقلاب پیش آمد، ما به آدرسی که از جواد قدیری داشتیم، رفتیم و دیدیم که آنجا را تخلیه کرده‌اند، گویا مدتی در منزل محمد عطریانفر در اختفا بسر برده و بعد هم... از کشور گریخت.» آخرین جنایتی که از جواد قدیری ثبت شده است، آتش گشودن به روی مردم در 20 شهریور 1360 است که گویا در آستانه گریختن وی از کشور بوده است. در سال 1364 نام قدیری در لیست شورای مرکزی منافقین به عنوان «عضو مرکزیت» سازمان درج گردید. همسر او، زهره عطریانفر، از عوامل تروریستی منافقین بود که مدتی پس از او با کمک باقیمانده شبکه نفوذ از کشور گریخت و البته بعدها در راستای سیاست‌های سازمان از همسرش جدا گردید.