محمدرضا نقدی

از پرتال جامع مسئولین جمهوری اسلامي ايران
پرش به: ناوبری، جستجو
سردار سرتیپ پاسدار محمدرضا نقدی، فرمانده نیروی مقاومت بسیج و رئیس پیشین سازمان حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی جمهوری اسلامی است. او در آبان ماه سال 1384 به حکم رئیس جمهور وقت، محمود احمدی نژاد به سمت ریاست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز منصوب شد.

زندگینامه[ویرایش]

محمدرضا نقدی در فروردین ماه سال 1340 در خانواده‌ای مذهبی از قشر متوسط در خیابان‌ وحدت اسلامی تهران چشم به جهان گشود. وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در دبستان و دبیرستان اسلامی قدس واقع در خیابان منیریه تهران پشت سر گذاشت و با توجه به تحصیلات جهشی سه كلاس در یك سال، در سال 1356 در سن 16 سالگی موفق به اخذ دیپلم شد. پس از ورود به دانشگاه گیلان كه در آن زمان توسط اساتید آلمان غربی اداره می‏شد و فضای ماركسیستی در حوزه‌ دانشجویی آن حاكم بود؛ به كمك شهید بهمن طباخی و چند تن از دانشجویان مذهبی دیگر انجمن اسلامی این دانشگاه را تأسیس كرد و نقش بسزایی در هدایت فعالیت‌های انقلابی و مذهبی دانشجویان و مردم در استان گیلان داشت.

فعالیتهای پس از پيروزی انقلاب اسلامی[ویرایش]

سردار نقدی پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در خرداد سال 1358، بلافاصله پس از صدور فرمان تاریخی امام خمینی (ره) برای تشكیل جهاد، با كمك جمعی از دوستان دانشگاهی و فعالان اجتماعی رشت، جهاد سازندگی استان گیلان را تأسیس كرد. هنوز دو ماه از تأسیس جهاد سازندگی نگذشته بود كه موج توطئه گروهك‌های ماركسیستی و منافقین برای به آشوب كشاندن استان و نا امن‌سازی جنگل‌های شمال آغاز شد و بدنبال درخواست فرماندهان وقت سپاه كه در معرض حمله گروهك‌ها واقع شده بودند، همزمان با فعالیت‌های جهادی بصورت بسیجی و داوطلبانه وارد سپاه شد و مسئولیت فرهنگی سپاه گیلان را بر عهده گرفت.

مسئولیت‏ها[ویرایش]

مسئول اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تا سال 1360 معاون اطلاعاتی شهید بروجردی (فرمانده سپاه غرب کشور) فرمانده لشكر بدر فرماندهی دانشكده امام علی (ع) سپاه فرمانده حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی معاون آماد و پشتیبانی و تحقیقات صنعتی ستاد كل نیروهای مسلح ریاست ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز تا سال 1386

مسئول اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی[ویرایش]

سردار نقدی به دنبال اوج‌گیری توطئه‌های گروهکی و با اصرار شهید انصاری استاندار وقت گیلان، برای خنثی کردن توطئه‌های آن دوران به مسئولیت اطلاعات سپاه منصوب شد و فعالیت وی در این سمت تا سال 1360 ادامه داشت. به دنبال فروکش کردن آشوب‌های مذکور به غرب کشور رفت و به معاونت اطلاعاتی شهید بزرگوار محمد بروجردی که در آن زمان فرماندهی سپاه در غرب کشور منطقه 7 را بر عهده داشت، منصوب شد. سردار نقدی از بنیان‌گذاران قرارگاه حمزه سید الشهداء (ع) در شمال غرب کشور بود و پس از تصویب و شکل‌گیری این قرارگاه به سمت معاونت اطلاعات آن منصوب شد. در سال 1363 و به دنبال تشکیل وزارت اطلاعات و انتقال امور اطلاعاتی کشور به آن وزارت، از فعالیت‌های اطلاعاتی کناره گرفت و قرارگاه جنگ‌های نامنظم غرب و شمال غرب کشور را بنیان نهاد و با سازماندهی نیروهای مردمی عراق، عشایر کرد و عراقی و با ایجاد پایگاه‌های متعدد چریکی در عمق خاک عراق با انجام عملیات گسترده و مکرر پارتیزانی و در استان‌های شمالی آن کشور جبهه جدیدی‌ را روی ارتش صدام گشود. در سال 1365 و به دنبال تغییر استراتژی کار در عراق از «کار با مردم به کار با گروهای سیاسی»، علاقه‌ای به این استراتژی نشان نداد و با واگذاری مسئولیت خود به دیگران به جبهه‌های‌ جنوب رفت.

فرمانده لشکر بدر[ویرایش]

سردار نقدی به دنبال عملیات کربلای 5 و شهادت شهید اسماعیل دقایقی، فرمانده لشکر بدر، در اسفند ماه 1365 به فرماندهی آن لشکر منصوب شد و ضمن انجام عملیات متعدد در جبهه‌های دفاع مقدس بخشی از این لشکر را که با توسعه‌ کمی و کیفی به طراز سپاه ارتقاء داده شده بود، برای انجام جنگ‌های پارتیزانی به ارتفاعات قره‌‏داغ در منطقه‌ کرکوک عراق برد و عملیات مکرر پر افتخاری را در جبهه‌های داخل عراق علیه رژیم بعثی هدایت کرد. نقدی در نبردهای ارتفاعات شاخ شمیران در ماههای آخر جنگ، بر اثر اصابت تیر دشمن مجروح شد و به افتخار جانبازی نائل گردید. یک سال پس از پایان جنگ، فرماندهی سپاه بدر را به سردار مرتضی قربانی واگذار کرد و برای ادامه تحصیل در دوره‌ فرماندهی و ستاد نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی پذیرفته شد.

فرماندهی دانشکده افسری امام علی (ع) سپاه[ویرایش]

سردار نقدی دوره فرماندهی و ستاد (کارشناسی ارشد علوم دفاعی) را با موفقیت کامل پشت سر گذاشت و به خاطر کسب رتبه اول در کل دوره مفتخر به دریافت جایزه از فرماندهی معظم کل قوا گردید. پس از پایان دوره دافوس، سردار محمدرضا نقدی، به فرماندهی دانشکده امام علی (ع) سپاه منصوب و این دانشکده را تأسیس کرد. هنوز یک سال از نمایندگی از طرف آیت‌الله جنتی که در آن وقت مسئولیت پشتیبانی از مردم بوسنی و هرزگوین را بر عهده داشت، در رأس نیروهای پشتیبانی به راه‌اندازی این دانشکده نگذشته بود که جنگ‌های یوگسلاوی سابق و کشتار مسلمانان در بوسنی و هرزگوین آغاز شد و سردار محمدرضا نقدی به بوسنی و هرزگوین اعزام شد و نقش فعالی در حمایت از مردم مظلوم این خطه ایفا نمود.

فرمانده حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی[ویرایش]

در سال 76 عبدالله نوری، وزیر کشور وقت، کتباً از محضر مقام معظم رهبری در خواست کرد تا سردار نقدی، به سمت فرماندهی حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی منصوب شود. فرمانده معظم کل قوا با این درخواست وزیر کشور موافقت و طی حکمی سردار نقدی را از سپاه به نیروی انتظامی منتقل و به سمت فرماندهی حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی منصوب نمودند. وی در این سمت نقش چشمگیری در سالم سازی و ارتقاء منزلت اجتماعی ناجا ایفاء نمود.

دادگاه کرباسچی نام سردار نقدی را به مطبوعات کشاند[ویرایش]

در سال 77 و به دنبال تشکیل دادگاه غلامحسین کرباسچی، شهردار متخلف و معزول تهران نام سردار نقدی به مطبوعات و رسانه‌ها کشیده شد و بر سر زبان‌ها افتاد. رئیس دادگستری وقت رسماً از نقدی تقاضا کرده بود برای مقابله با اعمال نفوذ در این پرونده که متخلفان آن تحت حمایت بعضی از پر نفوذترین شخصیت‌های کشور قرار داشتند، رأساً این پرونده را هدایت کند. اعترافات سنگین شهرداران متخلف و افشاگری‌های آنان علیه کرباسچی و یارانش در صحن دادگاه‌ها، گروه‌های فشار و پرنفوذ را که در آن وقت بسیاری از دستگاه‌های اجرایی و رسانه‌ای مکتوب را در اختیار داشتند، بر آن داشت تا نقدی را متهم کنند که به مأموران خود دستور شکنجه شهرداران را داده است و اعترافات انجام‌شده در دادگاه تحت فشار بوده است. به دنبال اوج‌گیری این شایعات و دامن زدن به آن توسط مقامات دولت وقت و با شکایت کرباسچی و یارانش و با وجود فشار گسترده‌ عوامل پر نفوذ برای محکومیت وی که بالاترین مصادر اجرایی و سیاسی کشور را در اختیار داشتند، تبرئه شدن نقدی از همه‌ اتهامات، نشان داد شایعات مطرح‌شده که بعضی گروه‌های سیاسی به آن دامن می‌زدند جز ترفندی برای انحراف اذهان عمومی از اصل ماجرا که فساد گسترده‌ مالی و اخلاقی شهرداران وقت بود، نبوده است. کارساز نشدن شایعه شکنجه شهرداران برای از میدان خارج کردن سردار نقدی، باندهای فساد اقتصادی را بر آن داشت تا مترصد فرصت دیگری برای تخریب شخصیت او باشند و علیه وی فضایی را بسازند تا دیگر هیچ کس جرأت نزدیک شدن به پرونده‌ غارتگران بیت‌المال و متخلفان بزرگ اقتصادی را نداشته باشد.

سردار نقدی و حادثه کوی دانشگاه[ویرایش]

حادثه‌ کوی دانشگاه در 18 تیر 1378 فرصت دیگری را در اختیار باندهای فساد اقتصادی قرار داد، لذا بلافاصله پس از آن حوادث، مطبوعات حامی خاتمی و حزب کارگزاران شایعه گسترده‌ای را مبنی بر دخالت منفی سردار نقدی در حوادث کوی دانشگاه منتشر کردند؛ غافل از آنکه سردار به خاطر اشتغال به مأموریت‌های دیگری در آن تاریخ، اساساً در حوزه‌ حادثه حضور نداشته تا در این امر دخالت مثبت یا منفی داشته باشد. با تشکیل دادگاه‌های کوی دانشگاه معلوم شد که کل فعالیت‌ها در این حادثه توسط فرمانده انتظامی تهران بزرگ هدایت شده و چه مثبت یا منفی، هیچ ارتباطی با سردار نقدی نداشته است. پس از رسوایی گروه‌های مذکور که در انتساب مسئله‌ کوی دانشگاه به سردار نقدی هم موفقیتی حاصل نکردند، تهمت جدیدی مطرح شد تا از آن طریق پرونده‌ فساد شهرداران تحت‌ الشعاع قرار گیرد و آن تهمت چیزی نبود جز انتساب کتک‌کاری عبدالله نوری و مهاجرانی در نماز جمعه تهران به سردار نقدی. فائزه هاشمی رفسنجانی که در روزنامه‌ خود بنام «زن» این اتهام را به نقدی وارد کرده بود، با شکایت سردار در دادگاه محاکمه شد. محکومیت فائزه هاشمی در دادگاه و حکم تعطیلی روزنامه‌ زن ثابت کرد که این شایعه هم دروغی بیش نبوده است.

معاون آماد و پشتیبانی و تحقیقات صنعتی ستاد کل نیروهای مسلح[ویرایش]

در شهریور سال 1379 با پیشنهاد رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، سردار نقدی با حکم معظم رهبری، فرمانده معظم کل قوا به سمت معاون آماد و پشتیبانی و تحقیقات صنعتی ستاد کل نیروهای مسلح منصوب شد. وی در این سمت مسئولیت هدایت طرح‌های مهم صنعت و فناوری تسلیحاتی نیروهای مسلح را بر عهده گرفت که بومی شدن تولید انواع موشک‌های زمین به زمین، پدافند هوایی، ماهواره‌برها، تولید انبوه انواع بی‌سیم‌های تاکتیکی، خودروهای نظامی، مهمات، سامانه‌های پدافندی، ناوهای جنگی و زیر سطحی‌ها، شناورهای تندرو، موشک‌انداز و به ثمر نشستن تولید انواع سامانه‌های جنگ الکترونیک، هواپیمای جنگنده و انواع هواپیماهای بدون سرنشین، شکل‌گیری مرکز استاندار دفاعی کشور و تشکیل بنیاد امور نخبگان نیروهای مسلح از جمله نتایج درخشان فعالیت دستگاه‌های تحقیقاتی، صنعتی وزارت دفاع و مراکز خودکفایی نیروهای مسلح در دوران تصدی وی در بالاترین مسئولیت ستادی تحقیقات در نیروهای مسلح است.

ابتکار تشکیل ستاد پدافند غیرعامل کشور پس از حوادث 11 سپتامبر[ویرایش]

پس از حوادث 11 سپتامبر که تهدیدات جدید نظامی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران آغاز شد؛ در سال 1382 سردار نقدی ابتکار تشکیل ستاد پدافند غیرعامل کشور را پیشنهاد کرد و پس از تصویب فرماندهی معظم کل قوا خود با حفظ سمت به ریاست این ستاد منصوب شد و ستاد پدافند غیرعامل کشور را که امروز نقش مهمی در تقویت بنیه‌ دفاع عمومی کشور ایفا می‌کند و طرح‌های عظیمی را به مرحله‌ اجرا گذاشته، بنیان گذاشت. با روی کار آمدن دولت نهم، سردار نقدی ریاست پدافند غیرعامل کشور را به سردار جلالی واگذار کرد تا تمرکز بیشتری روی مسئولیت اصلی خود داشته باشد اما با درخواست احمدی‌نژاد و موافقت ستاد کل، با حفظ سمت معاونت آماد ستاد کل نیروهای مسلح، مسئولیت ریاست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز به وی محول شد.

ریاست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز[ویرایش]

با روی کار آمدن دولت نهم و درخواست آقای دکتر احمدی نژاد، مسئولیت ریاست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را نیز پذیرفت و تا بهار سال 1386 که در این سمت ماند، کشور شاهد تحولات عمده‌ای در این عرصه بود که عمده‌ترین آن جدی شدن رسیدگی به پرونده‌ قاچاقچیان دانه درشت و پر نفوذ بود. همین مطلب موجب شد که با کناره‌گیری وی از این سمت، به شایعه کناره‌گیری وی، به سبب مخالفت دولت احمدی‌نژاد با این برخوردها بوده است، دامن زده شود؛ حال آنکه واقعیت این بود که با بالا گرفتن موج تهدیدات و تحریم‌های جدید دولت نو محافظه‌ کار بوش، رئیس ستاد کل از وی خواسته بود تا ریاست ستاد مبارزه با قاچاق را به شخص دیگری واگذارد و روی مسئولیت اصلی خود در ستاد کل نیروهای مسلح که اولویت بالاتری داشت، تمرکز کند. به هر حال در خرداد سال 1386 با موافقت رئیس‌جمهور، وی ریاست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را به غلامحسین الهام وزیر دادگستری وقت واگذار کرد تا تمام همت خود را روی امور تحقیقاتی، صنعتی و پیشبرد طرح‌های مهم تسلیحاتی نیروهای مسلح متمرکز کند. سردار نقدی با همکاری وزارت علوم تحقیقات و فناوری و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، آیین‌نامه‌ همکاری دانشگاه‌ها و نیروهای مسلح را تدوین و پس از تصویب آن توسط فرماندهی معظم کل قوا با تصدی ریاست شورای اجرایی همکاری دانشگاه‌ها و نیروهای مسلح، سازمان گسترده‌ای را در حوزه‌ی همکاری دانشگاه‌ها با نیروهای مسلح و تقویت فرایند تبدیل علم به فناوری و تولید محصول شکل داد. همچنین با فراخوان تمام استعدادهای کشور برای تولید بومی مواد اولیه تحریمی با تشکیل هیئت عالی بومی‌سازی مواد اولیه، قدم‌های بزرگی در راه بومی‌سازی مواد اولیه وارداتی برداشته شد. این اقدامات که بومی‌سازی بسیاری از مواد و قطعات مورد نیاز نیروهای مسلح را به دنبال داشت، از سوی شورای امنیت سازمان ملل، دور زدن تحریم‌های سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی ایران شناخته شد و شورای مذکور طی قطعنامه‌ای در سال 1385 از تمام کشورهای جهان خواست سفرهای خارجی وی را کنترل کنند و رفت و آمدهای او به کشورهای متبوع خود را به سازمان ملل گزارش کنند. این اقدام شورای امنیت سازمان ملل صرفاً نوعی تهدید علیه وی برای کنار گذاشتن موج داخلی سازی تولید تسلیحات بود چرا که اساساً نگاه وی به داخل و همکاری دانشمندان و مخترعان داخلی بود و حتی نیم‌نگاهی هم به کمک گرفتن از خارج نداشتند تا با کنترل این روابط، کار وی با اخلال مواجه شود. وی از سال 1384 در دوره‌ دکترای امنیت ملی و روابط‌ بین‌الملل، دانشگاه عالی دفاع ملی پذیرفته شد و اینک با پشت سر گذاشتن موفق امتحان جامع این دوره، تألیف رساله دکترا را پیش رو دارد. سردار محمدرضا نقدی، اینک با حکم فرماندهی معظم کل قوا به سمت سازمان بسیج مستضعفین منصوب شده است.