محمدباقر قالیباف

از پرتال جامع مسئولین جمهوری اسلامي ايران
پرش به: ناوبری، جستجو
محمدباقر قالیباف، دارای مدرک دکتری در رشتهٔ جغرافیای سیاسی از دانشگاه تربیت مدرس، فرماندهٔ سابق نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران است که در تاریخ 13 شهریور 1384 به عنوان شهردارتهران انتخاب و در اردیبهشت 1386 برای 4 سال دیگر در مقام خود ابقا شد.


زندگینامه[ویرایش]

دکتر محمدباقر قالیباف در اول شهریورماه سال 1340 در شهر ییلاقی طرقبه در خانواده‌ای مذهبی پا به عرصه هستی نهاد. پدر ایشان از کسبه قدیم و از معتمدان دیار خود است. خانواده‌ی ایشان معمولی بود و محمد هر زمان که می‌توانست با کار و تلاش سعی می‌نمود تا کمک‌حال پدر در امور جاریه زندگی باشد. محیط خانواده گرم بود و صمیمی اما همیشه چون دیگر خانواده‌های ایرانی پدر محور خانواده بود و همه چیز در انتها به او ختم می‌شد. دوره تحصیلی دبیرستان وی با فضای مبارزاتی و انقلابی توأم شد تا فرصتی برای او باشد جهت حضور در فعالیت‌های اجتماعی و مطالعات عمیق سیاسی و مذهبی. شانزده سال ابتدای زندگی محمدباقر مانند دیگر هم سن سال‌ها با درس و تلاش همراه بود تا اینکه به سال 1356 رسید. اولین حضور اجتماعی وی در سن 16 سالگی و با حضور در سخنرانی‌های شهید کامیاب، مقام معظم رهبری، شیخ علی تهرانی، شهید هاشمی نژاد و شهید دیالمه در مساجد بزرگ مشهد از جمله کرامت، امام حسن مجتبی (ع) و موسی‌الرضا (ع) رقم خورد. یافته‌های ایشان در این منبرنشینی‏ها و فضای پر تلاطم آن روزهای انقلاب که با مطالعه کتاب‌ها و اعلامیه‌های مختلف همراه بود سمت و سوی فکری ایشان را شکل داد. باورهای دینی ایجادشده در ایشان باعث شد تا به کمک چند تن از هم کلاسی‌های دبستانی، انجمن اسلامی دانش‌آموزان را راه‌اندازی کنند که این انجمن هسته اولیه انجمن اسلامی دانش‌آموزان خراسان و بعد کشور شد. در همین ایام (سال 1356) بود که زلزله طبس روی داد. این حادثه مقارن بازمانی بود که رژیم پهلوی بیشتر به فکر سرکوب انقلابی‌ها بود تا کمک به زلزله‌زده با، بدین ترتیب مردم خود دست به کار شدند و دکتر قالیباف کمک‌های مردم مشهد را جمع کرد و به طبس برد. قابلیت‌های ایشان در انجام این کار به حدی بود که در شورای ساخت طبس، عهده‌دار ساخت قسمتی از این شهر شد.

پیوستن به سپاه[ویرایش]

با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی تحرکات گروه‌های مخالف داخلی به اوج خود رسیده بود به طوری که انقلاب نیاز به پاسداری داشت؛ بدین ترتیب سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فرمان حضرت امام خمینی (ره) شکل گرفت و محمدباقر قالیباف نیز به آن پیوست. با آغاز جنگ تحمیلی قالیباف نوجوان در سال 58 و درحالی‌که تنها 18 سال داشت عازم جبهه‌ها شد و به دلیل قابلیت‌هایی که از خود نشان داد در سال 1361 به عنوان فرمانده تیپ امام رضا (ع) و یک سال بعد در جایگاه فرمانده لشکر 5 نصر خراسان انتخاب شد.

ازدواج[ویرایش]

محمدباقر قالیباف در سال 1362 در سن 22 سالگی تشکیل خانواده داد. عقد ازدواج آن‌ها توسط امام خمینی (ره) خوانده شد که حاصل این ازدواج 3 فرزند به نام‌های الیاس، اسحاق و مریم است. همسر محمدباقر قالیباف زهرا مشیر که در زمان دبیرستان با همشهرییش محمد رضا قالیباف ازدواج کرده، دانشجوی دکترای جامعه‌شناسی است و اکنون به عنوان مشاور و مدیرکل امور بانوان شهرداری به همراه همسرش در ساختمان بهشت مشغول به فعالیت است. گفته می‌شود که الیاس پسر ارشد قالیباف فارغ التحصیل مدیریت بازرگانی در مقطع کارشناسی از یکی از دانشگاههای مالزی است و در حال حاضر عضو هیات مدیره موسسه مطبوعاتی سیمای مهر هستی است که روزنامه تهران امروز را منتشر می کند. وی در آبان ماه 1386 با دختر یکی از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامیازدواج کرده است. همسر قالیباف نیز در مورد ازدواج پسرش با بیان این‌که ازدواج وی خانوادگی نبوده گفته است که مهر عروسش 14 سکه است. قالیباف در یکی از سخنرانی‌های خود در مورد نامگذاری پسر اولش به نام الیاس گفته است به توصیه یکی از همرزمای شهیدش "شهید رفیعی" که در کنار رود فرات به شهادت رسیده اسم فرزندش را الیاس گذاشته است. حرف و حدیث و شایعه در مورد فعالیت‌های پسران قالیباف از جمله الیاس در ارتباط با مباحث اقتصادی در برخی از رسانه‌ها چندی پیش منتشر شد که قالیباف این سخنان و اظهارات را تکذیب کرد. در مورد دو فرزند دیگر قالیباف یعنی اسحاق و مریم اخبار چندانی منتشر نشده جز این‌که چندی پیش در برخی از رسانه‌ها عکسی از دختر قالیباف به همراه پدرش منتشر شد.

دوران دفاع مقدس[ویرایش]

قالیباف به همراه لشکر 5 نصر در اغلب عملیات دوران دفاع مقدس در کنار شهیدان باکری، همت، خرازی، کاظمی، صیاد شیرازی حضور یافت.دکتر قالیباف به همراه لشکر 5 نصر در اغلب عملیات دوران دفاع مقدس در کنار شهیدان سرافرازی همچون باکری، همت، خرازی، کاظمی، صیاد شیرازی به صیانت از انقلاب پرداخت و برادر ایشان شهید حسن قالیباف نیز از نیروهای تحت فرماندهی دکتر قالیباف بود که در عملیات کربلای 4 به فیض شهادت نائل شد. این واقعه درد سنگینی بر قلب محمدباقر گذاشت اما چون گذشته، او به برادر و شهادتش آن گونه نگریست که به همه‌ی شهدای آن دوران نگاه می‌کرد.

پس از جنگ تحمیلی[ویرایش]

پس از جنگ فرماندهی لشکر 25 کربلا را عهده‌دار بود که زلزله عظیم منجیل اتفاق افتاد. در این واقعه تمام راه‌های ارتباطی بین تهران و شمال بسته شد. این لشکر به همراهی قالیباف با طی 15 کیلومتر پیاده‌روی اولین گروهی بود که خود را به محل حادثه رسانید و گروه‌های امداد و نجات اولیه توسط آنان تشکیل شد. در سال 1373 مسئولیت قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) را پذیرفت. پروژه‌هایی همچون راه‌آهن 165 کیلومتری مشهد سرخس که ایران افغانستان، آذربایجان، قرقیزستان، قزاقستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان، پاکستان و ترکیه را به هم وصل می‌کند، گاز رسانی به 5 استان مرکزی و غربی، ساخت سازه عظیم دریایی خلیج‌فارس و سد بزرگ کرخه از جمله فعالیت‌های وی در این دوره است. در کنار این فعالیت‌ها نیز در رشته جغرافیای سیاسی تا مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه تهران ادامه تحصیل داد.

از جغرافیای سیاسی تا خلبانی[ویرایش]

در سال 1376 به دستور مقام معظم رهبری عهده‌دار فرماندهی نیروی هوایی سپاه شد و باور بر تخصص گرایی باعث شد تا با گذراندن دوره‌های فشرده خلبانی در ایران و فرانسه مجوز پرواز با ایرباس را به دست آورد. ایشان هم اکنون نیز به صورت مرتب به عنوان خلبان هواپیمای ایرباس در شرکت هواپیمایی ایران ایر پروازهایی را انجام می‌دهد. ایشان در همین ایام در کنکور دکتری شرکت کرده و در دانشگاه تربیت مدرس پذیرفته شد. و در سال 1380 از تز دکترایشان با عنوان «بررسی سیر تکوین نهادهای محلی ایران در دوره معاصر» دفاع کرد و بعد از آن نیز به عنوان عضو هیئت علمی رشته جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران و استادیار دانشگاه تربیت مدرس به کار تدریس مشغول است.

فرماندهی نیروی انتظامی[ویرایش]

قالیباف در سال 1379 مجدداً با حکم رهبر معظم انقلاب، فرماندهی نیروی انتظامی کشور را عهده‌دار شد. راه‌اندازی سامانه 110 از ابتکارات قالیباف در این دوره محسوب می‌شود. از جمله دیگر دستاوردهای وی در این دوره می‌توان به تجهیز نیروی انتظامی به خودروهای روز دنیا مانند مرسدس بنز و تویوتا، ایجاد دفاتر خدمات دولت الکترونیک یا پلیس 10+ و مرکز نظارت همگانی مردمی 197 است. بازداشتگاه کهریزک نیز در دوران مدیریت وی بر نیروی انتظامی کشور ساخته شد. قالیباف در سال 1383 به عنوان نماینده رئیس‌جمهور وقت و رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز منصوب شد. ایشان همچنین دادگاه ویژه جرایم قاچاق کالا و ارز را راه‌اندازی نمودند که پرونده‌های مهمی همچون فرودگاه پیام و قاچاق خودرو در این دادگاه بررسی شد. اجرای طرح امنیت اخلاقی: قالیباف در مهرماه 1381 اعلام کرد طرح امنیت اخلاقی را تبیین خواهیم کرد و گفت: "نیروی انتظامی مکلف است همراه با نخبگان دیگر دستگاه‌ها، امنیت اخلاقی را توصیف و تبیین و الزامات آن را برای متخلفان از قانون اجرا کند. خواست و دستور مقام معظم رهبری، خواست عموم مردم است." او در سال 1383 درباره امنیت اخلاقی می‌گوید: "بیاییم نگاهمان را بالاتر بگیریم و دقیق‌تر به موضوع نگاه کنیم و قبل از هر چیز باید مرز بین حجاب و بدحجابی را طبق آئین نامه ترسیم کنیم چرا که لازمه زندگی شهروندی است."

شرکت درانتخابات ریاست جمهوری 84[ویرایش]

قالیباف در سال 84 وارد رقابت‌های انتخاباتی شد و در تنها تجربه انتخاباتی خود 4 میلیون رأی به دست آورد که پس از هاشمی رفسنجانی، محمود احمدی‌نژاد و مهدی کروبی، بالاتر از چهره‌هایی چون مصطفی معین، علی لاریجانی و محسن مهرعلیزاده، قرار گرفت.

شهردار پایتخت[ویرایش]

قالیباف در سال 1384 با رأی شورای اسلامی شهر تهران به عنوان شهردار پایتخت انتخاب و در سال 1388 نیز مجدداً با حکم این شورا در سمت خود ابقا شد. وی در سال 1387 برابر با سال 2008 میلادی از طرف سایت شهرداری‌های جهان به عنوان هشتمین شهردار برتر دنیا معرفی شد. در سال 2010 میلادی کلان‌شهر تهران برای اولین بار در یکی از شاخص‌های توسعه شهری مفتخر به کسب رتبه، از یک سازمان معتبر بین‌المللی شد. تهران در آن سال در حوزه حمل‌ونقل به عنوان یکی از پنج شهر برتر دنیا از نظر حمل‌ونقل از سوی موسسه سیاست‌های حمل‌ونقل و توسعه موسوم به ITDP گردید. همچنین در سال 2011 میلادی و در دهمین اجلاس مترو پلیس (اتحادیه کلان‌شهرها و پایتخت‌های جهان)، تهران از بین 162 کلان‌شهر دنیا به عنوان شهر برتر جهان در زمینه ارتقای کیفیت زندگی شهروندان مورد تقدیر قرار گرفت. این جایزه که معتبرترین جایزه بین‌المللی در زمینه مدیریت شهری در دنیاست به دلیل تلاش برای ارتقای کیفیت زندگی شهروندان به ویژه در زمینه توسعه حمل‌ونقل عمومی و بهره‌گیری از روش‌های مناسب نظیر سامانه BRT، دوچرخه‌های عمومی و … به تهران تعلق گرفت.. این جایزه هر سه سال یک‌بار به کلان‌شهرها اعطا می‌شود و در این دوره از سال 2009 تا 2011 بوده و ملاک ارزیابی سال 2010 بوده است. به غیر از شهر تهران شهرهایی نظیر ملبورن، مونترال، سئول، تایپه، مکزیکوسیتی و ریودوژانیرو نیز از سوی مترو پلیس مورد تقدیر قرارگرفته‌اند. با اعطای این جایزه پایتخت جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از مهم‌ترین کلان‌شهرها از حیث مدیریت شهری شناخته شده‌.

انتخابات ریاست جمهوری 88[ویرایش]

قالیباف پیش از انتخابات ریاست جمهوری 88 گفته بود: "با جمع‌بندی شرایط موجود فعلاً داوطلب دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیستم." اما در فرودین از احتمال حضور خود در انتخابات سخن گفت ولی در انتخابات ریاست جمهوری ایران نامزد نشد. قالیباف پس از اعتراضات جنبش سبز در 25 بهمن 1389، ضمن محکوم کردن بیانیه میرحسین موسوی و مهدی کروبی در دعوت به راهپیمایی گفت: "حادثه 25 بهمن در کشور یک حادثه شیطانی بود."

قالیباف و فتنه 88[ویرایش]

قالیباف همواره از سوی منتقدان خود به این متهم شده است که در فتنه 88 سیاست سکوت را پیشه کرده و در برخی موارد حتی از فتنه گران نیز حمایت نموده است. یکی از مهم‌ترین مواردی که به قالیباف منتسب شده است تخمین جمعیتی است که در راهپیمایی 25 خرداد 88 و به دعوت سران فتنه در خیابان انقلاب تا آزادی تجمع کرده بودند. برخی منابع خبری به نقل از روزنامه اعتماد ملی عنوان کردند که محمدباقر قالیباف، شهردار تهران گزارشی به مجلس ارائه داده که در آن آمده است: «براساس متراژها و اندازه‌ گیری‌های صورت گرفته در تجمع حامیان میرحسین موسوی در میدان آزادی، حداقل سه میلیون معترض حضور داشته‌ اند». خبری که بلافاصله از سوی روابط عمومی شهرداری تهران تکذیب شد.

من در فتنه 88 عمارگونه رفتار کردم! مهر ماه سال 91، محمدباقر قالیباف در برنامه زنده تلویزیونی دیروز، امروز، فردا با دفاع تمام قد از عملكرد خود در فتنه 88 گفت: معتقدم نباید کسی رفتارش را به رخ دیگران بکشد که من در حوادث سال 88 عمار گونه رفتار کردم! متأسفانه این به رخ کشیدن امروز خیلی زیاد شده است. وی با اشاره به موضع‌گیری در برابر حوادث سال 88 گفت: خود من جزو کسانی بودم که اولین صحبتم را در شب دوم یا سوم بعد از انتخابات انجام دادم و الآن که مرور می‌کنم می‌بینم دقیق‌ترین حرف‌ها را هم همان زمان زدم اما ما از شهید بهشتی یاد گرفته‌ایم که مؤدب باشیم و به کسی توهین نکنیم. در مورد حوادث آن سال حادثه تلخ زمانی رخ داد که با وجود حضور رهبر انقلاب در نماز جمعه و صحبت‌های ایشان که تکلیف را کاملاً روشن کرد برخی باز هم عناد ورزیدند و راهشان را ادامه دادند. مواضع قالیباف در طول فتنه 88 عبارتند از:

2 تیر 1388- گفتگوی ویژه خبری: وقتی یك منازعه‌ ای به پیش می‌آید و یك اختلافی پدید می‌آید هر دو طرف مقصرند اما باید در این میان به این نكته توجه داشت كه آیا مردم در این مناظره‌ها فهمیدند كه نامزدشان چه برنامه‌های مدونی در حوزه توسعه سیاسی، اقتصادی، معضلات اجتماعی و اشتغال دارد یا اینكه هم زمان متوجه تخریب و جنبه‌های احساسی موضوع و اسم بردن از كسانی شدند كه در آنجا نبودند؟ وی در بخش دیگری از سخنانش بر لزوم اجرای دقیق قانون از سوی مجریان انتخابات تاكید كرد و گفت: ‌ اطلاع‌رسانی در زمینه انتخابات یكی از ضعف‌های عمده این دوره بود كه دستگاه‌های اجرایی این انتخابات باید یك طرح اطلاع رسانی جامع پیش‌بینی می‌كردند و عدم وجود آن موجب شد كه برخی تلقین كنند كه انتخابات مشكل داشته و بخشی از جامعه دچار ابهاماتی شود. همه آنها كه دارای ابهاماتی در فضای انتخابات هستند باید با سند سخن بگویند، شاید بشود تا پیش از انتخابات با احساسات سخن گفت اما بعد از انتخابات نمی‌شود احساساتی سخن گفت، دستگاه‌های اجرایی، نظارتی و مردم نمی‌توانند بر اساس گفتن‌ها و گفتم‌ها قضاوت كنند بلكه در این حوزه مستندات مورد نیاز است كه بر اساس آنها سخن گفت. قالیباف تصریح کرد: باید نخبگان، مردم و نامزدها بپذیرند كه در یك انتخابات یك نفر انتخاب می‌شود و طرف دیگر انتخاب نمی‌شود، كاندیداهای معترض باید بدانند كه با فشارهای غیرقانونی نمی‌توانند كار را پیش ببرند. وی گفت: جمعیتی که در 25 خرداد به سطح شهر آمدند، بخشی از مردم بودند که به درست یا غلط ابهاماتی داشتند‌ و وظیفه مسئولین این است که این ابهامات را با کار کارشناسی از ذهن مردم رفع کنند.

20 تیر 1388(مراسم گردهمایی فصلی مدیران ارشد شهرداری تهران): برای گذار از شرایط حساس کنونی که به راستی سخت تر و پیچیده تر از گذشته است، نیازمند هوشیاری و بهره گیری از تجارب قبلی هستیم و باید با میانه روی به جامعه آرامش بخشیم. وی حوادث اخیر در کشور را ، فتنه خواند و ادامه داد : در این شرایط همه ما وظایفی داریم و باید برای شفاف سازی تلاش کنیم ، باید تلاش کنیم تا محیط و جامعه را به سمت آرام سازی ببریم ، نه به سمت تنش و بدون موضع گیری های غلط و حرف های غیر منطقی ، باید میانه روی را اساس کار قرار دهیم. نباید در عالم فتنه ، همه چیز را سیاه یا کاملا سفید ببینیم و خودمان را حق به جانب دید. قالیباف گفت : تندروی ، جناحی عمل کردن ، قدرت طلبی و شهوت نام و زیاده خواهی از عوامل سیاسی فتنه انگیزی است،باید از ولایت فقیه دفاع و آن را حفظ کنیم و باید آن را فصل الخطاب دانسته و اساس کار بدانیم .

9 مرداد 88 (در مراسم بزرگداشت شهيد بابانظر): معتقدم هیچ گاه در این 30 سال مانند فتنه‌ امروز را نداشتیم و حتی زمان گروهک‌های ضدانقلاب باز هم مانند فتنه‌ امروز نبود، چرا كه امروز گرفتار فتنه‌ افرادی هستیم که یا از جنس نهروانیانند و یا از جنس جملیان... بنابراین نگذاریم در این مقطع ضربه‌ای به نظام و ولایت بخورد و همان طور که در جنگ مردانه ایستادگی کردیم، امروز هم باید در مقابل این فتنه‌ها بایستیم... حال باید بدانیم کسانی که در جبهه‌ نامردها هستند، حق دارند پرچم دفاع از جنگ و بسیج را بردارند؟ ... روی صحبت من با کسانی است که نهایت، کار آن‌ها، آمدن به راه‌آهن بود. کسانی که دکمه‌های یقه‌ شان تا بالا بسته بود و می‌گفتند، خدا به ما توفیق حضور در جبهه را نداده است.

14مردادماه 88: قالیباف در مراسم تحلیف رییس جمهور در مجلس شرکت نکرد. اما در 26 مردادماه که مراسم تودیع و معارفه روسای قدیم و جدید قوه قضاییه برگزار شد، باقر قالیباف، هاشمی رفسنجانی، ناطق نوری و محسن رضایی (از غایبان مراسم تنفیذ و تحلیف) حضور داشتند.

روز قدس: موضع‌گیری بعدی شهردار تهران درباره حوادث روز قدس مربوط به چند روز پس از آن است. وی در مراسم افتتاح تقاطع غیر همسطح خیابان شقایق با بزرگراه شهید كاظمی بر "وحدت" تاكید می كند و می گوید :«امروز دشمنان انقلاب با تشخیص درست مهمترین گرانیگاه انقلاب را مورد حمله قرار دادند كه وحدت را از بین ببرند». وی درباره حوادث روز قدس نیز گقت: «در حاشیه روز قدس تعدادی حركات‌های ضد انقلابی ایجاد شد و هر كس كه دلسوز مردم باشد این حركت را محكوم می‌كند»،« درست است كه این حركت قابل توجه نبود و تعداد آنها بسیار محدود بود ولی به هر حال این كارها غیر قابل قبول و غیر قابل تحمل است.»

8 آذر88: شهردارتهران در پاسخ به سوالی درمورد اینکه چرا برخی رسانه‌های وابسته به شما حتی یک خط هم پس از انتخابات شفاف سازی نکردند گفت: این موضوع که شاید هر روزنامه‌ ای که وابسته به جایی است مشکلاتی داشته باشد درست است ولی اینکه روزنامه‌ های زیرمجموعه‌ ام شفاف سازی نکرده‌اند و حتی آن طرفی هم عمل کرده‌اند، این موضوع را قبول ندارم ولی اگر بخواهند مانند کیهان عمل کنند نه قبول دارم و نه اجازه می‌دهم.

بعد از توهین به امام خمینی در 16 آذر 88: حتما هم باید بر سر ضرورت برخورد با مسببین و عاملین این حرکت زشت به سختی ایستاد...«حالا» باید موضع شفاف گرفت و نگاهها را از زاویه سیاست معطوف به صورت زیبای وفاداری کرد. اصلا مگر می شود دم از انقلابی بودن بزنیم و حالا که سخن از شأن و حرمت آن معمار کبیر انقلاب است سکوت کنیم؟این اقدام از منظری دیگر حاصل بی تقوایی آنهایی است که نه تنها فضای تهمت و شایعه سازی را از میان نبرده بلکه اتفاقا می خواهند حتی الامکان بدان دامن بزنند. آنها کسانی هستند که حتی در رسانه های عمومی هم برای یکدیگر خط و نشان کشیده، همدیگر را تهدید کردند... هر چند نباید فراموش کنیم که دوستان ما در رسانه ملی هم با حرکت اشتباهشان بدعتی تازه پدید آورده و دلهای فراوانی را به درد آورده اند. ما همگی معتقدیم که محکوم کردن آن اقدام زشت و اطلاع رسانی و شفاف سازی حاشیه آن باید صورت می گرفت، اما پخش اینچنینی تصاویر آن هم از رسانه ملی هم جای سؤال دارد و هم جای تأسف.

8 دی 88: قالیباف پس از اهانت فتنه گران: تداوم روند قانون‌گریزی و افراط امکان دارد کار را به‌جایی برساند که روزی کار از دست هر دو طرف ماجرا خارج شود، این مسائل قابل پیش‌بینی بود . وقتی قرار باشد امور به‌جای حل آن در مجاری قانونی و عقلانی‌اش در کف خیابان مطرح شود،حتما گروه‌هایی که با نظام و اسلام هیچ نسبتی ندارند و معاند هستند به طمع می‌افتند تا بیایند و صحنه را مدیریت کنند. بنده معتقدم باید تفکیک بین جریان معترض و جریان مشکوکی که حوادثی از قبیل روز عاشورا ایجاد می‌کند، قائل شد. من تاکید دارم که جریان معترض باید خط خودش را از این حوادث جدا کند. اگر اتفاقات روز عاشورا را قبول ندارد به روشنی آن را بیان کند و بین خود و جریان اغتشاشگر و مشکوک مرز شفاف ایجاد کند. باید به دشمنان این کشور و مردم هم آشکارا گفت که پرونده و کارنامه شما روشن است. عملکرد شما در این 50 سال اخیر حتی فراتر از کارنامه‌ تان با انقلاب و نظام جمهوری اسلامی، کارنامه سیاهی است. خیانت شما آشکار است.

بعد از حماسه نه دی: چه آنهایی که بد تصمیم می گیرند و بد مدیریت می کنند و چه آنهایی که ناامنی درست می کنند و نمی گذارند مدیریت کار خود را انجام دهد هر کدام به نوعی چوب لای چرخ انقلاب می گذارند.» «تنها آنارشیستها هستند که برای حل مشکلات کف خیابان را به منطق و گفتگو و قانون ترجیح می دهند.»

آثار و تالیفات[ویرایش]

دکتر قالیباف تألیفات و کتب ترجمه‌شده هم در پرونده خود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به آثار زیر اشاره کرد: حکومت محلی یا استراتژی توزیع فضایی قدرت سیاسی در ایران ایران و دولت توسعه‌گرا، منتشرشده توسط مرکز انتشارات وزارت امور خارجه خاورمیانه معاصر: تاریخ سیاسی پس از جنگ جهانی اول توزیع فضایی قدرت سیاسی در ایران حکومت محلی یا استراتژی توزیع فضایی قدرت سیاسی در ایران و دولت توسعه‌گرا برنامه‌ای برای پیشرفت و عدالت

دیدار محرمانه ای که تکذیب شد[ویرایش]

10 آذرماه سال جاری رجانیوز خبری را منتشر کرد که بر اساس آن قالیباف با هاشمی رفسنجانی، سید حسن خمینی و سید محمد خاتمی دیدار و گفت و گو کرده است. بر اساس این خبر دیدار قالیباف با هاشمی رفسنجانی در روز 23 مهرماه و دیدارهای با خاتمی و سید حسن خمینی نیز به طور جداگانه انجام شده است. رجانیوز در خبر خود تاکید کرده بود: «ملاقاتها محرمانه بوده و برغم گذشت بیش از یک ماه، هیچیک از رسانه های پر تعداد متمایل به آقای قالیباف خبری در مورد اصل و جزئیات دیدارها منتشر نکرده اند.» این خبر بلافاصله از سوی روابط عمومی شهرداری تهران تکذیب شد. در اطلاعیه روابط عمومی شهرداری تهران آمده است: متأسفانه برخی رسانه‌های فضای مجازی صرفاً برای دست یافتن به بازدید بیشتر و یا به دلیل توهم دشمن پنداری بر خلاف صراحت فرمایش رهبر معظم انقلاب که تاکید داشتند رقیب انتخاباتی خود را دشمن اکبر تلقی نکنیم، به هر دروغ و شایعه‌‏های متوسل می‌شوند. با وجود تکذیب خبر دیدار قالیباف با این سه فرد رجانیوز همچنان با تاکید بر صحت خبر منتشره در خروجی خود اعلام کرد: «آقای قالیباف با آقایان هاشمی، خاتمی و سید حسن خمینی دیدارهایی داشته است که حتی تاریخ دیدار آقای هاشمی در روز یکشنبه 23 مهرماه سال جاری نیز قید شد، بنابراین بار دیگر تأکید میشود که اظهارنظر در مورد جزئیات این خبر بدلیل محرمانه بودن این دیدارها و بیارتباطی آنها با مسائل شهری، در صلاحیت روابط عمومی شهرداری تهران نیست و رجانیوز کماکان از آقای قالیباف میخواهد که شخصاً در این زمینه توضیحات تکمیلی خود را بیان کنند.»

قالیباف و انتخابات ریاست جمهوری یازدهم[ویرایش]

محمدباقر قالیباف در پنجمین روز ثبت‌نام‌ از داوطلبین انتخابات یازدهم ریاست جمهوری به وزارت کشور مراجعه کرده و به صورت رسمی حضور خود در انتخابات را اعلام کرد. این در حالی بود که طی روزهای قبل از آن صادق واعظ‌زاده، کامران باقری لنکرانی، حجت‌الاسلام حسن روحانی، محمد سعیدی‌کیا، مصطفی کواکبیان، حسن سبحانی، سیدمحمد غرضی، حجت‌الاسلام علی فلاحیان، حجت‌الاسلام سید محمدباقر خرازی، روح‌الله احمدزاده کرمانی و شهرام علمداری، محمدرضا عارف، غلامعلی حدادعادل، علیرضا زاکانی، علیرضا علی‌احمدی و محسن رضایی کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری شده بودند. قالیباف در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری به همراه علی اکبر ولایتی و غلامعلی حدادعادل ائتلاف سه گانه(ائتلاف پیشرفت)را تشکیل داده‌اند.

ائتلاف سه گانه(ائتلاف پیشرفت) ائتلاف سه گانه اصولگرایان، اولین ائتلاف انتخاباتی برای خردادماه 92 بود که از چندماه قبل و به یکباره در فضای انتخابات زده کشور بر سر زبان ها افتاد؛ ائتلافی متشکل از علی‌اکبر ولایتی، محمدباقر قالیباف و غلامعلی حدادعادل. بنا بر گفته های اعضای این ائتلاف تفرق و تشتت بین نامزدها موجب می‌شود که نتایج مطلوبی از انتخابات به دست نیاید. از این رو آنها با توجه به شرایط حساس کشور بر این تاکید دارند که هر کدام از این سه نفر، این آمادگی را داشته باشند که اگر اتفاق نظر بر هر یک از آنها نبود، فرد منتخب را پذیرفته و تقویتش کنند، ولو اینکه آن فرد خارج از این سه نفر باشد. محمدباقر قالیباف عضو ائتلاف سه گانه اصولگرایان با بیان اینکه هر سه عضو این ائتلاف همچنان قویا به این ائتلاف پایبندیم، عنوان کرده است: ائتلاف سه گانه در قالب یک رویکرد جدید و بی نظیر، ائتلاف ایمانی و عقیدتی تلقی می شود که بر مبنای وحدت و همدلی پیرامون آرمان ها و ارزش‌های انقلاب و نظام اسلامی و احساس مسئولیت حول مهمترین دغدغه ها و منافع و مصالح ملی کشور شکل گرفته است و ان شاالله به همین گونه نیز تداوم خواهد یافت. محمدباقر قالیباف درباره اخبار و اظهارنظرهای متفاوت از سوی برخی شخصیت ها و نمایندگان مجلس درباره ائتلاف سه گانه، بر پایبندی به این ائتلاف تاکید کرد و افزود: بنده و دو بزرگواری که برای پرهیز از اختلاف و تفرقه و ایجاد وحدت و همدلی در میان اصولگرایان متعهد شده ایم همچنان قویا به این ائتلاف پایبندیم. وی همچنین افزوده است: این ائتلاف با قدرت به کار خود ادامه خواهد داد و هیچگاه تحت تاثیر جو سازی ها و واکنش های سیاسی قرار نخواهد گرفت.

مواضع سیاسی قالیباف[ویرایش]

- سیاست خارجی برای مردم چه کار می‌خواهد بکند؟ سیاست خارجی باید منافع و امنیت ملی یک کشور و همچنین هویت دینی و انقلابی ما را تضمین کند و مهمترین وظیفه سیاست خارجی است. - ما یک بحث سیاست خارجی داریم و بحث دیگر دیپلماسی و دستگاه مرتبط با آن است. جایگاه رئیس دولت کجاست که بخواهد سیاست خارجی را تغییر دهد و در کجای قانون چنین اجازه‌ای داده شده است. سیاست خارجی یک بحث حاکمیتی است و دولت یکی از بخش‌هایی است که در سیاست خارجی نقش اساسی و تعیین کننده دارد مگر هر دولتی می‌تواند که ظرف چهار سال سیاست خارجی را عوض کند. در خیلی از کشورهای دنیا حتی با تغییر وزیر خارجه و رئیس دولت نیز سیاست خارجی تغییر نمی‌کند هرکس که می‌گوید سیاست خارجی را تغییر می‌دهد به نظر من جزو حرفهایی است که همچون بقیه شعارها داده می‌شود. - دستگاه دیپلماسی یکی از مهمترین مسائلی است که ما باید به آن توجه کنیم. دستگاه دیپلماسی می‌تواند با عدم سوءتدبیر و دستگاه شورای امنیت ملی ما به عنوان دو نهاد تأثیرگذار می‌توانند کار خود را به درستی انجام دهند. بنده بر این باورم دیپلماسی ما و حوزه شورای عالی امنیت ملی و دبیرخانه مرتبط با آن در اولویت خواهند بود و دیپلماسی اقتصادی را هم تقویت خواهم کرد و آن را مبنای کار قرار می‌دهم. - قریب 70 درصد نفت یا گاز در کشور ما قرار دارد به طور طبیعی اگر ما در حوزه دیپلماسی عمومی بیشترین تلاش را کنیم می‌توانیم منافع و امنیت ملی خود را حفظ کنیم. ما باید انسجام داخلی خود را حفظ کنیم. - من می‌گویم که سیاست خارجی ما هرچه می‌خواهد باشد. ما یا می‌خواهیم تعامل کنیم یا می‌خواهیم مقاومت کنیم و یا می‌خواهیم مذاکره کنیم. البته ممکن است هر سه تای آن نیز باشد. ممکن است ما در یک سال مقاومت جانانه کنیم و یا در خاورمیانه دست به رقابت بزنیم. - ما اگر در داخل کشور انسجام، قدرت اقتصادی نداشته باشیم و هر دولتی مورد تحسین مردم خود قرار نگیرد مورد تحسین مردم دنیا قرار نخواهدگرفت و هیچکدام از دیپلمات‌های آن موفق نخواهند بود و مقاومت آن نیز مقاومت منفعلانه خواهد بود. مبارزه با آمریکا یعنی کار ،‌کار و ساماندهی کشور. البته من این را قبول دارم که یک دیپلماسی فعال می‌تواند به کشور ما کمک کند. - امروز عزیزانی هستند که در نامزدی انتخابات ریاست‌جمهوری هستند طی سه دهه گذشته یا مسئول دیپلماسی کشور یا در حوزه امنیت ملی در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بودند اما سخن از تغییر در سیاست خارجی می زنند. بالاخره هر چه الان داریم حاصل کار آنهاست. حرف من برای پایان دادن به این بحث‌ها است. یک مدیریت یکنواخت خسته و بسته که در کشور بوده است را نباید دوباره بر نگردانیم و نباید در وضعیت فعلی درجا بزنیم. کشور به رویکرد جدید جدید نیاز دارد. - در کشورمان حزبی که برنامه داشته باشد نداریم.

مواضع اقتصادی قالیباف[ویرایش]

- باید خون جدیدی وارد عرصه و سیستم مدیریتی کشور وارد شود. - برنامه مشخص و مدونی دارم. این برنامه در سطح ملی و استانی و به روز است و از همه دیدگاه‌ها و نظرات استفاده شده اما نکته‌ای که اشاره کردم به خاطر سبک مدیریتی و باوری که دارم این است که ظرف 2 سال یک ساماندهی و آرامش در اقتصاد باید وارد کنیم. - یکی از موضوعاتی که امروز مردم با آن روبرو هستند گرانی و تورم است. گرانی یک درد و رنج است و دیگر اینکه این گرانی ثبات ندارد. یعنی هر هفته قیمت‌ها عوض می‌شود و به صورت غیرمتعارف بالا و پایین می‌شود. البته مثلا هزار تومان می رود بالا و 200 تومان پایین می‌آید. ضمن اینکه کیفیت هم دچار اشکال می‌شود. - در بحث شغل و اشتغال می‌بینید که خانواده‌ای نیست که مشکلی به نام بیکاری نداشته باشد. چه آنها که تحصیل‌کرده هستند و چه بقیه. بیکاری هم دو بخش است، یک بخش اینکه فردی شغل می‌خواهد تا زندگی حداقلی را برای خودش داشته باشد. تا اینکه زنده باشد. ولی واقعا اگر بخواهیم کرامت انسانی را رعایت کنیم، آیا کار در همین حد حداقل زندگی کفایت می‌کند؟ کار جوهره و انسانیت انسان است. وقتی فردی شغل ندارد، هم زندگی را از او گرفتیم و هم انسانیت او را. - رشد اقتصادی باید این نابسامانی را که سرمایه‌های مادی و انسانی را هدر می‌دهد درست کند. - بارها و بارها با این صحنه روبرو بودم که جوانی پیش من آمده، چه دختر و چه پسر. به من میگوید فلانی مادر من که هم جای پدرم بوده و هم جای مادرم است، با کار کارگری در خانه مردم، زندگی را اداره کرده امروز میخواهم به مادرم که اینقدر زحمت کشیده کمک کنم. ما امروز هم پدر و مادر را شرمنده بچه کردیم و هم جوانان را شرمنده پدر و مادر. - در حوزه های نفتی مشترک با قطر و امارات و ...، برداشت کافی انجام نمی‌دهیم. - ما باید بتوانیم روشی را پیش ببریم که در یک دوره مشخص، آرامش و ثبات را به اقتصاد برگردانیم یعنی مردم هر روز در جامعه نبینند که نرخ‌ها متفاوت است. تکلیف اقلام اساسی در زندگی افراد باید مشخص شود و نوسان قیمت نداشته باشیم. - اولین تصمیم ما تثبیت قیمت ارز و دلار در کشور است. - اقتصاد را از تصمیمات خلق‌الساعه نجات می‌دهیم. - تلاش می‌کنیم هزینه های تولید را کاهش دهیم. که این منجر به کاهش قیمت می‌شود. - بعد از تثبیت قیمت‌ها بلافاصله به سمت کاهش قیمت‌ها می‌رویم. - نقدینگی باید کنترل شود که کاهش یابد و از سوی دیگر باید جهت‌گیری‌های این نقدینگی کنترل شود. متاسفانه اقتصاد در این بخش ها الان رهاست. - مردم ما مطمئن باشند که در 6 ماه اول باید آثار کارم مشخص باشد. - یکی از ضربه‌های سنگینی که سرمایه‌های اجتماعی ما و بخصوص اعتماد مردم خورد، این است که به وعده‌ها عمل نشد. این حق مردم است که بپرسند چه تضمینی هست که وعده‌ها عملی شود. آیا شما دیدید که قولی را من در تهران داده باشم و عملی نکرده باشم؟ - مردم عزیز تهران حتما تایید می‌کنند که هیچ قولی ندادم در تهران که عملی نکرده باشم. این را در نیروی انتظامی هم از من دیدند. - اقتصاد در وهله اول باید مردمی باشد و دولت نباید در هر جای اقتصاد دخالت کند. دولت باید چابک و کوچک باشد و هزینه‌اش کم باشد. شفافیت باید در اقتصاد وجود داشته باشد. نباید رانت اطلاعاتی در اقتصاد باشد. - اقتصادی که در آن رشد و رونق نباشد شکننده است. اقتصادی که در حوزه کشاورزی، هنوز کشاورز ما نداند قیمت تضمینی‌ گندمش چقدر است شکننده است. - گاهی وقت‌ها گندم را 60 درصد گرانتر از کشاورز خودمان از خارج می‌خریم که این با اقتصاد مقاومتی جور درنمی‌آید. - یکی از مزیت‌های دولت فعلی اجرای هدفمندی یارانه‌ها بوده البته انتقاداتی به نحوه اجرای آن است. ادامه یارانه‌ها را طبق قانون پیگیری می‌کنم. اما دولت قانون را کامل اجرا نکرد و این یکی از ضعف‌ها بود. به تولید در حوزه کشاورزی و صنعت توجه کافی نشد. - در واقعی کردن قیمت‌ها به حقوق ملت کمتر توجه شد. وقتی قیمت‌ها بالا آمد آیا ملت حقی ندارد؟ من می گویم حق دارد. اگر قرار است بنزین آزاد بخرم چرا باید خودرویی بخرم که به ازای هر 100 کیلومتر 11 لیتر مصرف کند. امروز در دنیا در 100 کیلومتر 6 لیتر مصرف می‌کند. باید به این مسائل رسیدگی جدی شود. - حتما باید به تولید داخلی توجه شود اما نباید به مردم ظلم شود. - ما سند بالادستی داریم و باید به آن پایبند باشیم. به سند برنامه 1404 باید پایبندی جدی باشد و همه برنامه‌ها مطابق با آن باشد. چرا تا الان 40 درصد برنامه عملی نشده است؟ - به عنوان رئیس دولت مکلف هستم به سند 20 ساله و برنامه‌های 5 ساله توسعه پایبند باشم. - برنامه‌ای که من تدوین کردم تحت عنوان پیشرفت و عدالت است. اگر پیشرفت اتفاق نیفتد، عدالت در واقع توزیع فقر است. - من به عنوان رئیس دولت نمی‌توانم بگویم چوب لای چرخم می‌کنند و نمیتوانم کار کنم. نمی توانم بگویم قانون اساسی به رئیس جمهور اختیارات کافی نداده. اینها بهانه جویی است. ما با همین قانون ها کاندیدا شده‌ایم. قانون اساسی باید همه جایش اجرا شود نه اینکه فقط آنجا را که دوست داشتیم اجرا کنیم. - رهبر انقلاب سیاست‌های کلان کشور را دنبال می‌کنند و سیاست‌های ایشان باید اجرایی شود. - برای پیشرفت سه شاخصه داریم. یک رشد تکنولوژی داشته باشیم، دومین رشد اقتصادی و سوم رشد اجتماعی. - امروز بعضی اقوام و گروه‌ها احساس می‌کنند سهمی در دولت ندارند. نباید اینگونه باشد. دانشگاه و دانشجو و زنان و جوانان و ... همه باید از حقوق اجتماعی برخوردار باشند. الان هر کس به مرکز نزدیک‌تر است برخوردار است. اینها خوب نیست. - در تهران فاصله بین شمال و جنوب را حل کردیم و اولین بار است که با قدرت عرض می‌کنیم این مسئله رعایت شده.

مواضع احتماعی قالیباف[ویرایش]

- امروز تنها 30 درصد از هزینه‌های مربوط به درمان را دولت می‌پردازد و 70 درصد بقیه از جیب مردم می‌رود، مدیر موفق آن است تا در دهه 90 سهم پرداخت دولت و مردم را در بحث درمان جابه جا کند. - امروز موج این مشکلات در بحث اشتغال، ازدواج و مسکن متبلور شده است و دیگر کنکور مساله این گروه نیست. چرا که مساله کنکور خود به خود حل شده و ظرفیت‌های امروز دانشگاه‌ها از تعداد متقاضیان ورود بیشتر است.

اظهارنظرهای مهم قالیباف[ویرایش]

- احساسم این است که روند مدیریتی در کشور نیازمند یک تحول اساسی و جدی است یعنی باید تغییرات اساسی در مدیریت کشور اتفاق بیفتد که ما بتوانیم از این منابع انسانی و مادی استفاده کنیم. - نیازمند اصلاح جدی در ساختار اداری و اجرایی کشور هستیم ، مهمترین اولویتم ایجاد ثبات در اقتصاد کشور است. - 6 ماهه قیمت‌ها و ارز را تثبیت می‌کنم، سوء مدیریت مهم‌ترین چالش کشور است. - بر این باورم که امروز رئیس‌جمهور نیازمند این نیست که فقط شعار بدهد و حرف بزند. لازم نیست که نظریه پرداز باشد و به مسائل نظری بپردازد. امروز توقع از رئیس دولت این است که با کارش و اقدامش و خدمتش با مردم سخن بگوید. - آماده تصمیم‌گیری ائتلاف پیشرفت هستم، قول داده‌ام که ائتلاف را من به هم نزنم . - سؤمدیریت‌ها بسیار تاثیرگذارتر از تحریم‌ها بوده است، قول می‌دهم ظرف 2 سال کشور را به ثبات سیاسی و اقتصادی برسانم. - مردم به مدیر نظریه پرداز احتیاجی ندارند، سیستم اداری کشور فسیل شده است. - ظرف دو سال کشور را به آرامش می‌رسانم، دولت آینده‌ام از همه گروه‌ها خواهد بود. - دولت اجتماعی تشکیل می دهم، مشکلات اقتصادی کمر مردم را شکسته است. - چالش امروز ما خلاء مدیریت کارآمد است، نگاه سياست‌زده در حوزه فرهنگ و آموزش فاجعه است. - قصد تضعیف و مقابله با کسی را نداریم، مردم تشنه خود عدالت هستند، از نیروهای انقلابی و کارآمد استفاده می‌کنم. - ورود هاشمی مستضعفین را محروم تر می‌کند، برای اصلاح وضع موجود لازم نیست به 20 سال قبل برگردیم، اصلاحات زاییده دولت رفسنجانی بود. - به جای ائتلاف به اتحاد فکر کنیم، رئیس‌جمهور بلاتكلیف نیستم، الان زمان فرصت سوزی نیست. - عضو ائتلاف سه گانه اصولگرایان گفت: در حوزه اشتغال با ظرفیت عظیم و کارآمد جوانان ایجاد پنج میلیون شغل دشوار نیست. - مشایی‌ساز نیستم، به لاریجانی پیشنهاد پیوستن به ائتلاف را دادم گفت کاندیدا نمی‌شود. قالیباف ضمن تشریح شرایط این ائتلاف، با اشاره به تعهداتی که اعضا نسبت به یکدیگر دارند یادآور شد: کسانی در سیستم کاری من حضور خواهند داشت که اول از همه تکلیفشان در محبت به ولایت مشخص باشد و دوم اینکه آدم های کار آمد و با عرضه ای باشند. - شهردار تهران با اشاره به اینکه با اصطلاحاتی همچون موج نمی توان حماسه سیاسی آفرید گفت: در انتخابات ریاست جمهوری تنها باید به شاخصه های رهبری توجه کرد. - شهردار تهران گفت: خیلی نگران بداخلاقی ها نباشید چون هر کسی از روی اخلاص پای انقلاب نباشد دیر یا زود رسوا می‌شود. - با اطمینان می گویم در همین شرایط تحریم و سختی های کشور، نا به سامانی های اقتصادی در کمتر از دو سال قابل ساماندهی است. - قالیباف عضو ائتلاف پیشرفت گفت: مشکل امروز ما مدیریت جامع ، کامل و جامع نگر است که در اوج امکانات دچار مشکلات عدیده هستیم.باور دارم که اگر بتوانیم خوزستان را به درستی بسازیم، اقتصادش را احیا کرده و آن را بر بستر مناسب قرار دهیم. - تحریم ها نه کاغذ پاره اند، نه فلج کننده، مذاکره با آمریکا خط قرمز ما نیست، بسیجی خواندن چاوز نتیجه آرمان‌گرایی کاسبکارانه است . - ما در سال 84 در تبلیغات اشتباه کردیم، خطا کردیم و این را صادقانه می گویم، خودم این کار را نکردم ولی مسئولیتش متوجه من است و باید جواب دهم؛ انشالله این کار را تکرار نکنیم. - موسوی و کروبی با مصوبه شورای امنیت حصر شده‌اند/ دولت اصلاحات در حادثه کوی دستور تیراندازی داد. - بداخلاقی ها ریشه در دولت اصلاحات دارد، تفکر سرمایه‌داری را جایگزین فرهنگ جهادی کردند. - داوطلب انتخابات ریاست‌جمهوری با تاکید بر اینکه آنچه در دفاع مقدس موجب شد کشورمان حفظ شود، مکتب ایرانی نبود و مکتب قرآنی بود، اظهار داشت: آن‌ها که می‌گویند «مکتب ایرانی» نمی‌توانستند از ناموس و کشور خود حفاظت کنند.

قالیباف برای بار سوم شهردار تهران شد[ویرایش]

محمدباقر قالیباف از سال 1384 بعد انتخاب محمود احمدی نژاد به ریاست جمهوری به عنوان شهردار تهران انتخاب شد و این سمت را در دولت نهم و دهم حفظ کرد. با روی کار آمدن دولت یازدهم نیز بار دیگر قالیباف به عنوان شهردار تهران انتخاب شد. در جلسه 1392/6/17 شورای شهر که انتخاب شهردار را در دستور کار خود قرار داده بود بعد از اینکه محسن هاشمی و محمدباقر قالیباف، دو کاندید شهرداری تهران برنامه‌های خود را به شورای شهر ارائه دادند رأی گیری انجام شد و طی آن محمدباقر قالیباف شهردار تهران شد. در رأی گیری ابتدایی 15 رأی قالیباف، 15 رأی هاشمی و یک رأی ممتنع بود به همین دلیل برای بار دوم رأی گیری شد و محمدباقر قالیباف با 16 رأی برای سومین دوره چهارساله شهردار تهران شد. محسن هاشمی نیز 14 رأی را کسب کرد. در رأی گیری دوم یک رأی مخدوش بود که به گفته مسجد جامعی رئیس شورای شهر آن رأی هم برای محمد باقر قالیباف بوده است.

-واکنش های جنجالی به انتخاب قالیباف پس از اینکه محمد باقر قالیباف بار دیگر با رأی اعضای شورای شهر تهران برای مدت چهارسال دیگر راهی ساختمان شهرداری تهران شد برخی از رسانه های طیف مقابل واکنش نشان دادند؛ و به انتقاد از رأی برخی از چهره‌های اصلاح‌طلب شورا به قالیباف و ایجاد ابهام در انتخاب مجدد قالیباف پرداختند.

انتقاد از آرای غیر منتظره: نماینده ای که رأی آن در جلسات اخیر مورد توجه رسانه ها قرار گرفت، الهه راستگو بود. «الهه راستگو» و «احمد دنیامالی» دو چهره ای بودند که با لیست اصلاحات وارد شورای شهر شدند ولی در مرحله آخر رأی گیری برای انتخاب شهردار، رأی خود را به قالیباف دادند. در این راستا فاطمه دانشور، از اعضای اصلاح طلب شورای شهر تهران در مصاحبه با خبرگزاری مهر، با اظهار به اینکه اصلاح طلبان احتمال می دادند که احمد دنیامالی با آنها همسو نباشد گفت: الهه راستگو، قسم خورده بود که به مواضع و منشور اصلاح طلبان پایبند باشد. در ادامه الهه راستگو با دفاع از عملکرد خود ادعا کرد که از سوی برخی منتقدان خود مورد توهین و تهدید قرار گرفته است.

محسن هاشمی خطای محاسباتی اصلاحات: در این میان که برخی رسانه‌های اصلاح طلب، الهه راستگو را مقصر ناکامی اصلاح‌طلبان معرفی کردند، برخی دیگر از فعالان این طیف مدعی شدند که دست گذاشتن روی گزینه «محسن هاشمی» دافعه‌های خود را داشت و خطای محاسباتی این طیف به شمار می‌رود. سعید لیلاز در مصاحبه با روزنامه اعتماد گفت: ممکن است تاکتیک ما اشتباه بوده باشد. آقای هاشمی (پدر) چند روز قبل آن مواضع را درباره سوریه اتخاذ کرد. نمی‌توان توقع داشت پس از آن اظهارات اصولگرایان در برابر پسر ایشان متحد نشوند. می‌توانستیم روی فرد دیگری به جز محسن هاشمی تمرکز کنیم. وی در ادامه با اشاره به رأی الهه راستگو به قالیباف اظهار داشت: اگر بنا بر این است که بگوییم رفتارها باید تشکیلاتی باشد، آقای مسجد جامعی و نجفی و خانم ابتکار چرا در این هشت سال کوچک‌ترین ایستادگی در برابر قالیباف نداشتند؟ مگر آنها وابستگی تشکیلاتی خود را فراموش کرده بودند؟

شبهه افکنی در رأی شهردار تهران: برخی دیگر از روزنامه های اصلاح طلب پا را برای سیاسی جلوه دادن انتخاب شهردار تهران فراتر گذاشته و از مشکوک بودن این انتخاب و رأی گیری سخن گفتند. روزنامه آفتاب یزد در گفت و گو با شجاع پوریان یکی از اعضای شورای شهر تهران،‌ به نقل از وی آورده است: فضا هرگز طبیعی نبود، بلکه بسیار ملتهب بود. وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه آیا از سمت تیم آقای قالیباف پیشنهاد خاصی به دو عضو اصلاح طلب شورای شهر که رأی خود را به وی داده بودند،‌ صورت گرفته؟‌ گفت: نمی شود گفت حتما معامله ای صورت گرفته است ولی برخی افراد ارتباطاتی از قبل با آقای قالیباف داشتند.

ابهام در انتخاب مجدد قالیباف: این واکنش ها البته به همین جا ختم نشد. ابهام در انتخاب مجدد شهردار تهران موضوع دیگری بود که مطرح شد. یکی از این روزنامه در مطلبی به عنوان «ابهامی که رفع نشد» به موضوع داشتن منع قانونی برای انتخاب فردی برای سومین بار به عنوان شهردار تهران تأکید کرد. مسأله ای که چندی پیش طی نامه ای رسمی از سوی مظفر معاون قوانین مجلس و در پاسخ به استعلام چمران، رئیس وقت شورای شهر تهران،‌ بدون اشکال دانسته شد.

انتقاد به مدیریت قالیباف با توسل به انتخابات ریاست جمهوری: در این راستا روزنامه شرق نوشت: قالیباف امروز با قالیباف سالیان گذشته و حتی پیش از 24 خرداد متفاوت است؛ واگذاری غافلگیرکننده نتایج انتخابات ریاست جمهوری و کسب فقط 700 هزار رأی در پایتخت و نیز پیروزی میلیمتری در رقابت با محسن هاشمی وی را به واقع بینی خواهد رساند.


نظرات ودیدگاهها شهردار تهران با اشاره به عملکردش در دوران فتنه گفت: من جزء اولین کسانی بودم که در این باره مفصل صحبت کردم و امروز معتقدم دقیق‌ ترین حرف‌ها را زده‌ ام. ارجاع انتقاد قالیباف از دولت در خصوص جدا سازی شهرری از تهران : شاید در سال‌های بعدی ورامین و شمیرانات هم جدا شوند!