فاضل اردشیر لاریجانی

از پرتال جامع مسئولین جمهوری اسلامي ايران
پرش به: ناوبری، جستجو
دکتر فاضل اردشیر لاریجانی، فرزند آیت الله میرزا هاشم آملی رحمه الله پنجمین برادر خانواده اردشیر لاریجانی،که تحت استخدام وزارت خارجه است، در دانشگاه، ترجمه متون سیاسی و رایزنی فرهنگی ایران در کانادا را در کارنامه خود دارد.

زندگینامه[ویرایش]

فاضل اردشیر لاریجانی، در سال 1342 در شهر قم به دنیا آمد. وی فرزند آیت‏الله میرزا هاشم آملی لاریجانی و برادر کوچک علی لاریجانی است. وی پس از اتمام دوره متوسطه به داشنگاه رفت و در رشته فیزیک پذیرفته شد. لاریجانی مدرک کارشناسی فیزیک را از دانشگاه صنعتی شریف اخذ کرد و سپس به آمریکا رفت و در همین رشته ادامه تحصیل داد و از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی کارشناسی ارشد خود را دریافت کرد. وی پس از آن به ایران آمد و در رشته فلسفه گرایش فلسفه علم و سیاست علمی و تکنولوژی، به تحصیل در دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد و مدرک دکترای خود را اخذ کرد. فاضل لاریجانی عضو کمیسیون مشورتی شورای عالی انقلاب فرهنگی و مشاور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی است. همچنین او مدتی رایزن فرهنگی ایران در کانادا و قبل از آن، معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی بوده است. او همچنین ریاست دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات آیت الله آملی را برعهده دارد.

مسئولیت ها[ویرایش]

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کانادا مدیرکل مرکز سیاست علمی و پژوهشی (وزازت علوم تحقیقات و فن آوری) مشاورعلمی یونسکو درایران معاون و عضو شورای عالی مرکز نشر دانشگاهی مدیرعامل انتشارات دانشگاه صنعتی شریف قایم مقام پژوهشگاه علوم و مطالعات فرهنگی مشاورمعاونت وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی و قائم مقام دبیر شورای عالی جهانگردی مشاوروزیر علوم تحقیقات و فن آوری عضوشورای پژوهشهای علمی کشور معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی مدیرمسول و سردبیر مجله نمای پژوهش مشاور برنامه ریزی تحقیقات وزارت معادن و فلزات عضو شورای سیاستگذاری کنفرانس بین­ المللی دکو مدیر عامل شرکت انتشارات علمی و فرهنگی سردبیر فصلنامه رهیافت (وابسته به شورای پژوهش­های علمی کشور) مسئول گروه تحقیقات و آموزش در مرکز پژوهش­ های مجلس شورای اسلامی عضو هیأت تحریریه مجله برنامه توسعه مشاور برنامه­ریزی تحقیقات وزارت معادن و فلزات مشاور معاونت فرهنگی-آموزشی و پژوهشی سازمان مدیریت و برنامه­ ریزی کشور همکاری با طرح «ایران 1400» سازمان مدیریت و برنامه ­ریزی مؤسس و صاحب دانشگاه غیر انتفاعی "طبری" در بابل

تألیفات[ویرایش]

تألیف و انتشار کتاب «علم و تکنولوژی و توسعه» انتشارات دانشگاه آزاد تألیف و انتشار کتاب «علم جامعه و اخلاق» انتشارات دانشگاه آزاد ترجمه و نگارش «مفهوم دانشگاه اسلامی» از سوی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ترجمه و انتشار کتاب «اسطوره و تفکر مدرن» از لویی اشتروس ناشر: نشر فرزان ترجمه کتاب «روش تحقیق در علوم اجتماعی» اثر: نچمیاس انتشارات سروش مشارکت در ترجمه کتاب «زندگینامه دانشمندان اسلامی» انتشارات مرکز علمی و فرهنگی

افشاگری احمدی نژاد[ویرایش]

تا به وجود آمدن موضوع استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در 18 بهمن 1391 و جنجال های مربوط به آن، فاضل لاریجانی در جامعه کمتر شناخته شده بود، اما این حادثه و افشاگری محمود احمدی‌نژاد در مورد او به واسطه فیلم مخفیانه ضبط شده ای از یک جلسه فاضل لاریجانی با سعید مرتضوی، نام فاضل لاریجانی را نیز در کنار نام های بقیه برادرانش بر سر زبان ها انداخت. احمدی‌نژاد در خلال سخنان خود گفت: من نواری دارم که آقای سالک گفت که آن را پخش نکنید. رییس مجلس در واکنش به اظهارات وی گفت: اگر نواری دارید پخش کنید تا بعدا چیزی نماند. رییس‌جمهور این ویدئو را در صحن علنی مجلس پخش کرد، به دلیل آنكه این ویدئو کیفیت بسیار پایینی از نظر صدا داشت و مکالمات فاضل لاریجانی و سعید مرتضوی در این ویدئو به خوبی قابل شنیدن نبود، متن پیاده شده این مكالمه را برای نمایندگان روخوانی كرد. در این ویدئو، فاضل لاریجانی از مرتضوی می خواست واسطه شود تا تاجری که در فیلم اسمش واضح نیست، با فاضل لاریجانی مرتبط شده و او را مباشر خود قلمداد کند. فاضل لاریجانی تاکید می کند که با استفاده از نفوذ خود بر برادرانش در قوه قضاییه و مقننه می تواند مشکلات و موانع حقوقی، اجرایی و قضایی تجارت فرد مورد نظر را حل کند و کارش را پیش ببرد و در ازای آن به وضوح مبالغ متنابهی پول (15000 دلار در ماه) و امکاناتی اعم از دفتر کار و آپارتمان یا ویلایی در تهران یا شمال برای شروع کار در اختیار او قرار بگیرد.

واکنش فاضل لاریجانی به فیلم وی در 23 بهمن 1391 طی نامه ای به دادستان تهران گفت که آماده است تا برای اتهاماتش محاکمه شود و در عین حال تأکید کرد باید به اتهامات مالی اطرافیان رییس دولت نیز رسیدگی شود. فاضل لاریجانی نوار احمدی نژاد را کذب محض و توطئه خواند و تأکید کرد که جلسه بین او و مرتضوی به درخواست خودشان برگزار شده است. وی این نوار را تکذیب کرد و با بیان اینکه این قضیه کذب محض و توطئه است، افزود: صدایی که در این جلسه از من به‌ گوش می‌رسد جعلی است و با تأکید بر این که قصد دارند اذهان عمومی را به هم بزنند، گفت: بانی این جلسه خودشان بوده‌اند.

شکایت از احمدی نژاد فاضل لاریجانی طی نامه‌ای به دادستان تهران با تأکید بر اینکه آمادگی محاکمه را دارد، خواستار رسیدگی به اتهامات اطرافیان رئیس‌جمهور شد. وی در نامه خود به عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران که نسخه‌ای از آن در اختیار خبرگزاری فارس قرار گرفت، با تأکید بر اینکه در مورد مطروحه هیچ‌گونه سوء‌استفاده مالی از طرف او وجود نداشته، علیه رئیس جمهور و مرتضوی اعلام جرم کرد.

واکنش به تکذیب لاریجانی سعید مرتضوی دخالت مدیران دولتی در فیلمبرداری پنهانی از فاضل لاریجانی را رد کرده و گفت خودش از وی فیلم گرفته است. یکی از پرسنل سازمان تامین اجتماعی از احضار هشت نفر از مسوولان حوزه ریاست این سازمان به دادستانی تهران در خصوص فیلم مرتبط با سعید مرتضوی و فاضل لاریجانی خبر داد. سید محمد حسینی با اشاره به اینکه فاضل لاریجانی از مرتضوی به عنوان نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی شکایت کرده است؛ اظهارداشت: همه پرسنل حوزه ریاست شاهد و گواه مراجعه و حضور فاضل لاریجانی در سه نوبت به دفتر ریاست سازمان تامین اجتماعی بوده اند و این مراجعه از درب ورودی تا سایر مراحل ثبت و ضبط گردیده و قابل انکار نیست.