علی جنتی

از پرتال جامع مسئولین جمهوری اسلامي ايران
پرش به: ناوبری، جستجو
علی جنتی، فرزند آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان است. پس از پیروزی انقلاب سمتهای مختلفی را در نظام جمهوری اسلامی عهده دار بود. او سالها سفیر ایران در کویت بود. وی به عنوان وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دکتر حسن روحانی معرفی شد.


زندگینامه[ویرایش]

علی جنتی، متولد 1328 ش، فرزند آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان می‌باشد. وی پس از اتمام تحصیل در مقطع متوسطه (دبیرستان) و همزمان با آغاز به کار مدرسه علمیه منتظریه (حقانی)، به جهت ادامه تحصیل وارد این مدرسه شد. بنیان‌گذاران این مدرسه شهید آیت‌الله دکتر بهشتی، شهید قدوسی و جمعی از استادان حوزه علمیه قم بودند. علی جنتی تحصیلات حوزوی خود را در این مکان آغاز کرد و به مدت 10 سال از اساتید بزرگی بهره برد و ادبیات عرب، منطق، فلسفه، اقتصاد اسلامی و فقه و اصول را در محضرشان آموخت. علی جنتی پس از پایان سطوح حوزه، به ادامه تحصیل در زمینه دروس خارج فقه و اصول نزد حضرات آیات شبیری زنجانی، یوسف صانعی و آذری قمی پرداخت.

فعالیتهای پیش از انقلاب[ویرایش]

علی جنتی از نزدیکان شهید محمد منتظری به شمار می‌رفت. در سال 1354 پس از یک دوره دشوار جنگ و گریز با ساواک و مبارزه مسلحانه علیه رژیم پهلوی، با مشورت شهید بهشتی و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به خارج از کشور عزیمت و در کشورهای سوریه و لبنان و کویت اقامت گزید.

علی جنتی خود از زمان اقامتش در خارج از ایران این‌گونه یاد می‌کند: «حدود سال 1355 بود که با تعدادی از مبارزینی که در سوریه بودیم متشکل‌تر شدیم...بعد من تصمیم گرفتم به ایران بیایم تا بتوانم شرایط خارج کشور را برای مبارزان داخل کشور تشریح کنم؛ و آن عده از مبارزانی را که در داخل کشور عرصه بر آنها تنگ شده بود به رفتن به خارج ترغیب نمایم و...در مدتی که سرگرم این کارها بودم با افراد متعددی ملاقات و صحبت کردم و بعد برگشتم. در سال 56 از جمله کسانی که به آن منطقه خارج از کشور [سوریه، لبنان] آمدند، شهید سید علی اندرزگو بود...او ابتدا با محمد منتظری ارتباط برقرار کرد و بعد من او را دیدم و وی را به لبنان بردم و نزد خود برای چند روز نگه داشتم و بعد نزد آقای فارسی رفت». «در مدتی که امام در نجف بودند، شهید محمد منتظری، کتاب‌ها و جزوات دکتر شریعتی را برای امام می‌برد. امام هم سخنرانی‌های پیاده شده و نوشته‌های او را می‌خواندند. وقتی شهید منتظری نظر امام را درباره شریعتی جویا می‌شود، ایشان از این که شریعتی در نوشته‌هایش از مرحوم مجلسی انتقاد کرده و به روحانیت تاخته است، اظهار ناراحتی می‌کند. شهید منتظری عرض می‌کند: منظور ایشان همان روحانیتی است که شما دلتان از آن خون است و در مبارزه با رژیم با شما همراهی نکردند و حتی برخلاف مبارزه قدم برداشتند. امام می‌گویند: خیر، ایشان کلیّت روحانیت را زیر سؤال برده است.» حجت‌الاسلام سید موسی موسوی نماینده حضرت امام (ره) در کردستان در باره وی چنین می‌گوید: «یادم است جناب آقای علی جنتی فرزند آیت‌الله جنتی از قدیم جزو دوستان صمیمی ما بود. علی آقا زمان شاه در مقطعی قبل از این که فراری شود می‌خواست مخفیانه برود لبنان که مدتی در کرمانشاه مخفی بود. بنده خودم در کرمانشاه یک جایی برای ایشان مهیا کرده بودم. جالب است که علی آقا وقتی در کرمانشاه ازدواج کرد ناگزیر بود بدون قباله و سند رسمی مراحل را طی کند. چون در حال فرار و تحت تعقیب بود و نباید از خودش ردی به جای می‌گذاشت. به من گفت همسری می‌خواهم که خود آن خانم هم باید رزمنده باشد و با من به خارج بیاید. الآن هم باید بپذیرد که ما بدون هیچ سند و مدرک رسمی ازدواج بکنیم. بالأخره بزرگواری که با ایشان وصلت کرد از همان خواهران جلسات بنده و از همراهان مبارز ما بود که شرایط را هم پذیرفت.»

اقامت در لبنان علی جنتی میگوید: یکی از مشکلاتی که ما در لبنان و سوریه با آن روبرو بودیم، بحث اقامت در این کشورها بود. ما هویت قابل عرضه ای نداشتیم. کار ما مخفی بود و نمیشد به هرکسی گفت که چه می کنی و تا یک توجیه قابل قبول نداشتیم، نمیتوانستیم مجوز اقامت بگیریم. در این زمینه ، آقای امام موسی صدر خیلی به ما کمک کردند. ایشان بعضی از افراد را به منزله اعضای مجلس اعلای شیعیان لبنان به دولت لبنان معرفی کردند و بدین ترتیب ما توانستیم به طور رسمی اقامت بگیریم. همچنین با آقای حافظ اسد صحبت کردند که تعدادی از مبارزان ایرانی که علیه رژیم شاه مبارزه می کنند در سوریه هستند، شما دستور بدهید که به آنها اقامت بدهند. ایشان هم موافقت کردند و من به اتفاق مرحوم محمد منتظری به وزارت کشور مراجعه کردیم و برای تعدادی از دوستان اقامت گرفتیم.

فعالیت‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی[ویرایش]

علی جنتی پس از پیروزی انقلاب به ایران بازگشت و در آغاز سال 1359 به عنوان مدیر صدا و سیمای جمهوری اسلامی مرکز اهواز منصوب شد و شاهد آغاز جنگ تحمیلی و روزهای تلخ و اندوه‌بار آن روزهای خوزستان بود. جنتی در دی ماه سال 59، پس از تصویب قانون اداره صدا و سیما، از سوی شهید آیت‌الله دکتر بهشتی به عنوان نماینده قوه قضاییه در شورای سرپرستی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران معرفی شد و تا سال 1362 به عنوان عضو شورا و در مقطعی به عنوان مدیر شبکه اول سیما خدمت کرد. در سال 1363 علی جنتی با حکم میرحسین موسوی استاندار خوزستان شد. در سال 1366 که هاشمی رفسنجانی با حکم حضرت امام خمینی (ره) به جانشینی فرماندهی کل قوا منصوب شد، علی جنتی را رییس دفتر خود کرد. وی همزمان به عضویت ستاد قرارگاه خاتم‌الانبیا نیز درآمد. هاشمی رفسنجانی که به ریاست‌جمهوری رسید، جنتی نیز با وی به دولت سازندگی آمد و در سال 1368 با حکم رفسنجانی استاندار خراسان شد. در سال 71، کمی پس از استعفای خاتمی از وزارت ارشاد و جایگزینی لاریجانی به جای وی، با حکم وزیر ارشاد جدید، معاون امور بین‌الملل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد. جنتی تا سال 77، یعنی یک سال بعد از اتمام دولت هاشمی رفسنجانی و انتخاب خاتمی در همین سمت مشغول فعالیت در وزارت ارشاد بود و طی این مدت، دو وزیر ارشاد دیگر (مهندس میرسلیم و عطاءالله مهاجرانی) را تجربه کرد. اما همکاری وی با مهاجرانی یک سال بیشتر دوام نیاورد و از سال 77 تا پایان دوره ریاست‌جمهوری خاتمی، سفیر ایران در کویت شد و پس از پنج سال از سفارت جنتی در کویت می‌گذشت که به ریاست کمیته فرهنگی اجتماعی شورای عالی امنیت ملی نیز برگزیده شد. با انتخاب احمدی‌نژاد به ریاست‌جمهوری در سال 1384، مصطفی پورمحمدی وزیر کشور وقت وی را به سمت معاونت سیاسی وزارت کشور انتخاب کرد، اما بازگشت جنتی از کویت یک سال بیشتر طول نکشید و در سال 85 با حکم احمدی‌نژاد مجدداً به عنوان سفیر کویت، به این کشور بازگشت تا رکورددار سفارت این کشور در طول تاریخ جمهوری اسلامی باشد. وی تا سال 89 سفیر کویت بود و در این سال به خواست حسن روحانی به عنوان پژوهشگر سیاست خارجی در مرکز تحقیقات استراتژیک مشغول به کار شد که تا امروز (سال 92) نیز کماکان در همین سمت به همکاری با روحانی ادامه داده است.

-علت برکناری علی جنتی از سمت معاونت سیاسی وزارت کشور انتصاب «علی جنتی» به سمت معاون سیاسی وزارت کشور که توسط «مصطفی پورمحمدی» در مهرماه سال 84 صورت پذیرفت، نه با استقبال اصلاح‌طلبان روبرو شد و نه موجبات خشنودی اصولگرایان را فراهم کرد. در این میان اصلاح‌طلبان با این استدلال که «از این پس در کشور، پسر انتخابات برگزار می‌کند و پدر بر آن نظارت می‌کند»، از اجرا و نظارت خانوادگی بر انتخابات پیش رو ابراز نگرانی می‌کردند و جناح راست هم به علت مشی سیاسی علی جنتی که نه تنها چندان قرابتی با پدر خود به عنوان دبیر شورای نگهبان نداشت بلکه به حمایت از کاندیداتوری «اکبر هاشمی رفسنجانی» در انتخابات ریاست جمهوری سال 84 در برابر «محمود احمدی‌نژاد» پرداخته بود، مخالفت‌هایی با این انتصاب داشتند. حجت‌الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی، وزیر کشور در دولت اول احمدی‌نژاد که پس از دو سال و نیم کنار گذاشته شد در این خصوص می‌گوید: «معمولاً معاون سیاسی وزارت کشور رئیس ستاد انتخابات است. از گذشته که یادم می‌آید همین رویه بوده است؛ و یک دوره طولانی است که انتخابات به این شکل برگزار می‌شود؛ یعنی معاون سیاسی وزیر کشور، رئیس ستاد انتخابات است. معاون سیاسی من آقای علی جنتی بود. فشار آوردند که ایشان را کنار بگذاریم. این موضوع مربوط به قبل از انتخابات شوراها بود، من دیدم شرایط خوبی نیست، صبر کردم که انتخابات شوراها را برگزار کنیم، بعد که انتخابات تمام شد، ناچار به جابه‌جایی شدیم. آقای ثمره هاشمی طبق پیشنهاد رئیس‌جمهور، و به دستور ایشان به عنوان معاون سیاسی وزارت کشور انتخاب شد. البته خود آقای ثمره زیاد راغب نبود، ولی آقای رئیس‌جمهور تاکید کردند که من هم برای ایشان حکم زدم؛ و ایشان را به عنوان معاون سیاسی و رئیس ستاد انتخابات نصب کردم.»

خط مشی متفاوت پدر و پسر[ویرایش]

علی جنتی در گفتگو با نشریه‌ای، در خصوص ارتباطش با آیت‌الله جنتی (پدرش) می‌گوید: ما با آیت‌الله جنتی دائماً رفت‌وآمد داریم. هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ معنوی ایشان را پدر خودم می‌دانم و علاوه بر رابطه پدر و فرزندی ایشان همواره از نظر علمی و اخلاقی استاد و راهنمای من بوده‌اند. لذا برای ایشان بسیار احترام قائل هستم. ایشان از نظر معنوی و مراتب تقوی و زهد و پارسایی شخصیت کم‌نظیری هستند. از نظر سیاسی طبیعی است که اختلاف نظر داشته باشیم. چون متعلق به دو نسل هستیم. در گذشته با ایشان [آیت‌الله جنتی] زیاد بحث می‌کردم منتها در طول چند سال اخیر کمتر بحث می‌کنیم. نه من می‌توانم روی ایشان [آیت‌الله جنتی] تأثیر بگذارم و نه ایشان می‌توانند افکار مرا تغییر دهند. ممکن است احیاناً برخی از مباحث به جدل بکشد و احترامی که ما برای ایشان قائل هستیم، خدشه‌دار بشود... این‌طور نیست که روی مسئله‌ای حالت جزمیت و دگم داشته باشند.


علی جنتی؛ وزیر پیشنهادی دولت یازدهم[ویرایش]

آقای حسن روحانی در مراسم تحلیف خود در تاریخ 13 مرداد 1392 در مجلس شورای اسلامی، لیست کابینه پیشنهادی و وزاری دولت تدبیر و امید را اعلام کرد. بر طبق این لیست، علی جنتی به عنوان وزیر پیشنهادی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی شد.

واکنش‌ها در اعلام جنتی به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد سید مرتضی حسینی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی: آقای جنتی برای اینکه نظر کمیسیون فرهنگی مجلس را برای وزارت ارشاد به خود جلب کند باید نشان دهد که همه ابعاد فرهنگ مانند کتاب و سینما و تئاتر و مطبوعات و دیگر مسائل را به خوبی می‌شناسد و سابقه کار در این زمینه‌ها را دارد. سابقه ایشان تا حدی نشان می‌دهد که ایشان بافرهنگ در ارتباط بوده‌اند و شناخت نسبی از فرهنگ کشور و نیازهای آن دارند ولی حتماً این مسئله باید برای اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس هم اثبات شود که احتمالاً در جلسه‌ای که با آقای جنتی خواهیم داشت در مورد این مسئله هم با ایشان صحبت خواهیم کرد.

بابک دربیکی، عضو هیئت‌علمی یکی از دانشگاه‌های کشور: سیاست‌های فرهنگی دولت تنها در رویکرد و یا عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خلاصه نمی‌شود. شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت علوم، وزارت آموزش و پرورش و حتی سازمان گردشگری و میراث فرهنگی، همگی به نوعی در سیاست‌گذاری در این حوزه موثرند. علی جنتی، گرچه در بین اهل هنر و فرهنگ شاید کمتر شناخته شده و همین باعث طرح نگرانی‌هایی باشد، اما نباید در مورد وی دچار قضاوت زودهنگام شد. همان طور که خود وی در یکی از مصاحبه‌هایش گفته، نسبت فرزندی وی با دبیر شورای نگهبان، الزامی برای یکسانی تفکر و گرایشات سیاسی نیست. من اصلاً جنتی را نه تنها گزینهٔ نامناسبی نمی‌بینم بلکه معتقدم در صورت استفاده از نیروهای کارآمد در حلقه‌های مدیریتی وزارت متبوعش، می‌تواند به چهره‌ای اثرگذار در حوزه فرهنگی و هنری کشور تبدیل شود. به اعتقاد دربیکی، در این راه باید از فضای عقلانی حاکم شده بر جامعه که دوری از فضای التهابی را پیش گرفته، به اندازهٔ کافی بهره برد.

حجت‌الاسلام سید رضا اکرمی، عضو جامعه روحانیت مبارز: من ایشان را از دوران طلبگی در قم می‌شناسم و معتقدم که مدیر توانمندی هستند. سابقه آشنایی من با ایشان به سال ۴۳ پیش بازمی‌گردد، خود ایشان هم امروز در مجلس گفتند که مقدمات را با من خوانده‌اند. ایشان هم درس طلبگی و حوزوی خوانده است و هم درس دانشگاهی. در مسئولیت‌هایی هم که داشته هم از نظر فرهنگی و هم از نظر اجتماعی تجربه کسب کرده‌است. ایشان مدتی در وزارت کشور بوده و در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز مسئولیت‌هایی داشته است. پس من حیث المجموع من فکر می‌کنم متناسب با وزارت فرهنگ و ارشاد سلامی است.

سعید جابری انصاری از فعالان سیاسی و فرهنگی و دبیر ستاد حمایت و صیانت از آثار فرهنگی هنری: می‌توان امید داشت که ایشان بتواند با توجه به سیاست‌های کلان فرهنگی کشور سکان هدایت این حرکت عظیم فرهنگی را به دوش گرفته و ثمرات حضورش، پویایی و شکوفایی این حوزه خطیر را در بر داشته باشد. آقای علی جنتی، دارای سوابق اجرایی درخشان در داخل کشور و آشنا به تحولات فرهنگی بین‌المللی است و با توجه به این که جمعیت جوان کشور بیش‌ترین حجم جمعیتی و مخاطبان اصلی حوزه فرهنگ و هنر را تشکیل می‌دهند، می‌توان امیدوار بود که حضور ایشان، مثمر ثمر باشد و شور و نشاط ایجادشده در روزهای قبل و بعد از انتخابات را در بین جوانان و قشر فرهنگی کشور تداوم ببخشد. ه نظر می‌رسد که حضور آقای جنتی، می‌تواند موجب یک حرکت منسجم فرهنگی با تاکید بر برنامه محوری در حوزه‌های تحت امر وزارتخانه باشد و قطعاً واکنش مثبت و استقبال فرهنگیان و هنرمندان کشور را به دنبال خواهد داشت.

روزنامه الشرق الاوسط: از نظر الشرق الاوسط، جنجالی‌ترین عضو احتمالی کابینه علی جنتی است. از نظر این روزنامه اصلاح‌طلبان که توجه ویژه‌ای به وزارت ارشاد داشتند، نمی‌توانند قبول کنند فردی در رأس این وزارتخانه قرار گیرد که پدرش دبیر شورای نگهبان است. البته رسانه‌های دیگر به نقل از صفحات شخصی خبرنگاران و چهره‌های اصلاح‌طلب آورده‌اند که احمد جنتی برای پست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رحمانی فضلی برای وزارت کشور از جمله گزینه‌های لاریجانی برای ورود به کابینه بوده‌اند که روحانی نیز این افراد را قبول کرده‌است. پرویز شیخ طادی، کارگردان سینما و تلویزیون: وزارت ارشاد جایگاه سختی است و هر مدیری توانایی ادامه مسیر این وزارتخانه و سامان دادن مشکلات پیش رو را ندارد. ما انتظار داشتیم وزیر ارشاد حداقل سابقه فرهنگی گسترده داشته و دارای تجربیاتی در این زمینه باشد.

برنامه ارائه‌شده علی جنتی به عنوان وزیر فرهنگ[ویرایش]

عناوین برنامه اعلام‌شده علی جنتی به عنوان وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی به شرح زیر است و متن کامل برنامه پیشنهادی وی در سایت خبرگزاری تسنیم آمده است.

بخش نخست: اصول گفتمان فرهنگی اعتدال گسترش اعتماد فرهنگی گسترش امید فرهنگی پذیرش تنوع فرهنگی توجه به توانمندی‌های انسانی حوزه فرهنگ توسعه سرمایه انسانی و سرمایه‌های فرهنگی گسترش و تعمیق گفت و شنودهای فرهنگی پذیرش اصل نقش حمایتگری دولت به جای تصدیگری و کارگزاری عدالت فرهنگی مدارا و تساهل فرهنگی.

بخش دوم: بررسی وضعیت موجود بخش فرهنگ و هنر ارتباط بین نهادهای مختلف فرهنگی ارتباط با نهادهای فرهنگی غیردولتی ارتباط با بخش خصوصی در حوزه فرهنگ و هنر نقصان‌های اقتصاد فرهنگ برخوردهای غیرفرهنگی با اصحاب فرهنگ و هنر.

بخش سوم: وضعیت کنونی فرهنگ و هنر ایران در سطح بین‌المللی

بخش چهارم: چالش‌ها، تنگناها و مشکلات پیشروی الف - سطح ملی ب - سطح فراملی.

بخش پنجم: منابع، ظرفیت‌ها و فرصت‌های بخش فرهنگ و هنر - منابع دینی و اعتقادی - منابع آئینی - زبان و ادبیات فارسی - منابع زیبایی‌شناختی - منابع شناختی و معرفتی - منابع عاطفی و احساسی - منابع تمدنی - مزیت‌های نسبی فرهنگی - انگیزه‌های اجتماعی - منابع ارتباطی - منابع فرهنگی فراملی.

بخش ششم: اهداف محوری، سیاست‌ها و برنامه‌ها هدف اول: صیانت از فرهنگ و هویت دینی و ملی هدف دوم: تقویت توان و اقتدار فرهنگی هدف سوم: کمک به ارتقای سطح فرهنگ عمومی هدف چهارم: تقویت نهادهای صنفی و تشکل‌های مدنی فرهنگ و هنر هدف پنجم: تضمین آزادی‌های قانونی و ارتقای منزلت اجتماعی نیروهای فرهنگی و هنری هدف ششم: صیانت از تنوع و تکثر فرهنگی هدف هفتم: رونق اقتصاد فرهنگ و هنر هدف هشتم: گسترش ارتباطات و مبادلات جهانی فرهنگ و هنر هدف نهم: بهره‌گیری از ظرفیت‌های فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی در جهت تحقق اهداف فرهنگی نظام.

برخی از دیدگاه‌های علی جنتی[ویرایش]

دیدگاه‌های داخلی در خصوص آقای هاشمی رفسنجانی: آشنایی من با آقای هاشمی به 10 سالگی من بازمی‌گردد و این ارتباط تا به امروز ادامه دارد. در صحنه‌های مختلفی از قبل از انقلاب با ایشان ارتباط داشتم و بهره بردم. حتی در دوران مبارزاتی که ما از خارج کشور علیه رژیم پهلوی داشتیم، ایشان کمک‌های مالی و معنوی و فکری می‌کردند. بعد از انقلاب هم همین بوده است. علاقه و ارادت من به آقای هاشمی شخصی نیست، بلکه فکری است. من آقای هاشمی را شخصیتی می‌دانم که در جناح‌ها و گروه‌ها نمی‌گنجند. از افراط و تفریط به دور هستند. مصلحت نظام را از همه چیز بالاتر می‌دانند. در برخورد با افراد و جریان‌ها و مشکلات و ناملایمات سعه‌صدر دارند. مجموعه خصوصیات و ویژگی‌هایی که در ایشان دیدم من را به آقای هاشمی نزدیک کرد.

در خصوص وزارت فرهنگ: مجموعه کسانی که به نوعی با این وزارتخانه سر و کار دارند دچار مشکلات عدیده‌ای هستند. در تمامی حوزه‌ها مشکلات هست. اهالی سینما، کتاب، موسیقی، مطبوعات و ... با چالش‌های فراوانی دست و پنجه نرم می‌کنند. بنده تصورم این است که با توجه به رویکرد دولت تدبیر و امید باید تغییرات اساسی در وضعیت موجود به وجود آورد. چه از نظر سیاست‌ها و چه از نظر نیروی انسانی که در این مجموعه مشغول به فعالیت هستند.

در خصوص خانه سینما: بستن خانه سینما به عنوان یک انجمن صنفی که محل گردهمایی اهالی سینما و محل تبادل نظرات و تضارب آرا بوده، بسیار خسارت‌بار بوده است. این مشکل باید در اسرع وقت حل شود. یکی از مهم‌ترین اولویت‌های من بازگشایی خانه سینما است و قطعاً در اولین روزهای کاری به آن خواهم پرداخت. اصولاً چیزی که باید به آن توجه داشت تشکل‌های مدنی و صنفی است که اصحاب سینما و مطبوعات و هنر باید از آن بهره‌مند شوند. اگر ما تمامی فعالیت‌های این گروه‌ها را زیر نظر دولت بیاوریم و فکر کنیم پادگانی درست کرده‌ایم که همه باید مطیع ما باشند، بسیار عمل نادرستی است.

در مراسم تودیع خود از سمت معاون سیاسی وزارت کشور در سال 85: باید اصولگرایی آن گونه که امام [ره] تعریف و مقام معظم رهبری در نیم سال گذشته مورد تأکید و تبیین قرار داده‌اند، سرلوحه کار خود قرار دهیم. وی گفت: نباید دایره اصولگرایی را آن‌قدر تنگ کنیم که همه از آن بیرون رفته و به گروهی خاص محدود شوند. جنتی تأکید کرد: امروز بیش از هر زمانی دیگر نیازمند انسجام وفاق ملی و بهره‌مندی از نیروهای علاقه‌مند و وفادار به انقلاب و نظام هستیم و چتر نظام را آن گونه باز کنیم تا همه علاقه‌مند و دلسوزان نظام بتوانند در زیر آن فعالیت کنند.

در خصوص روابط خارجی ایران در دوران ریاست جمهوری احمدی‌نژاد: می‌توان گفت وضعیت روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر بدترین وضعیت را در طول سه دهه گذشته دارد؛ یعنی ما الان برای خودمان دوستی در دنیا نگذاشته‌ایم. وضعیت اروپا که کاملاً روشن است و حتی در حد معاون وزیر هم نمی‌توانیم رفت و آمدی داشته باشیم. با شرق آسیا هم وضعیت مشابهی داریم. البته با چین و هند روابط نسبتاً نزدیک است ولی با بقیه کشورها هم به دلیل مسائل هسته‌ای و فشارهای آمریکا و تحریکات غرب و هم به دلیل عملکردهای نامناسب خودمان، رابطه‌مان دچار مشکلات جدی است. آنچه انتظار می‌رفت این بود که جمهوری اسلامی ایران حداقل رابطه متعادلی را با همسایگان برقرار کند، به خصوص همسایه‌های عرب حوزه خلیج‌فارس و نیز کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا؛ اما نوع عملکرد ما به گونه‌ای بوده که تقریباً همه این کشورها اکنون علیه جمهوری اسلامی بسیج شده‌اند. در حوزه خلیج‌فارس تقریباً با تفاوت طیف‌هایی که وجود دارد عموماً با جمهوری اسلامی مسئله‌دارند، عمانی‌ها با ما نزدیک‌تر هستند. احساس می‌کنیم که قطری‌ها با ما نزدیکی بیشتری دارند. ولی عربستان سعودی الان بیشترین خصومت را با ایران دارد. بحرین که دنباله روی عربستان است، وضعیتش به همین ترتیب است.

دیدگاه‌های بین‌المللی در نشست بررسی تحولات و خیزش‌های نوین جهان عرب در اردیبهشت سال 90: خیزش‌هایی که هم اکنون در جهان عرب رخ داده است توجه تمام تحلیلگران منطقه‌ای و جهانی را به خود جلب کرده‌است. برخلاف برخی اظهارنظرها در بحرین قیام تنها از سوی شیعیان نیست، بلکه از سوی دیگر گروه‌ها نیز حمایت می‌شود. دخالت نظامی عربستان در این کشور بیانگر میزان هراس بالای آنها از این تحولات است؛ اما این دخالت نتیجه‌ای نخواهد داد و در نهایت عربستان مجبور به خارج کردن نیروهای خود از بحرین خواهد شد. این خیزش‌های مردمی در نهایت به نظر می‌رسد سبب شکل‌گیری خاورمیانه جدید شود. نقطه مشترک کشورهای عربی وجود دیکتاتوری همچنین فقر و بی‌عدالتی و اختلاف طبقاتی است که عامل دیگر بیداری اسلامی نیز با توجه به گرایش‌های ضد صهیونسیتی مردم جهان عرب در آن نقش داشته است.

عامل چالش‌برانگیز در روابط ایران و عربستان: مهم‌ترین حادثه تأثیرگذار بر روابط دو کشور پس از انقلاب، کشتار جمع کثیری از حجاج ایرانی (275 نفر) در مکه مکرمه بود که از سوی نیروهای امنیتی و ارتش عربستان و به بهانه برگزاری مراسم «برائت از مشرکین» صورت گرفت و پس از آن، عربستان سفارتخانه خود را در تهران تعطیل و روابط دیپلماتیکش را قطع کرد و برای مدتی اعزام حجاج ایرانی به این کشور متوقف شد.

در خصوص تحولات کویت در سال 90 و دخالت‌های عربستان در مسایل داخلی آن کشور: اوضاع کویت به دلیل عوامل خارجی که در آنجا دخالت می‌کنند و مسایل داخلی‌اش پیچیده است. کویت در بین مجموعه کشورهای خلیج‌فارس به نوعی از دموکراسی و آزادی‌هایی برخوردار است. پشت پرده این است که عناصری - به خصوص سلفی –که به شدت با شیخ ناصر مسئله داشتند دنبال برکناری این نخست‌وزیر بودند. مشکل آنها با شیخ ناصر نخست‌وزیر کویت به دلیل برخی علایقی بود که ایشان با ایران داشت و نوع آزادی‌هایی که در کویت به شیعیان داده بود. ایشان دو وزیر شیعه در کابینه آورده بود و همواره یک یا دو شیعه در کابینه وجود داشتند. دلیل دیگر نیز اینکه فرد نخست‌وزیر نسبت به عربستان مسئله دارد لذا در داخل عناصر سلفی به دنبال سرنگونی ایشان بودند و از بیرون نیز عربستان سعودی دنبال برکناری این دولت بود و تحریک‌هایی انجام می‌داد؛ بنابراین چون عربستان با این دولت مخالف است این‌ها با نمایندگان سلفی و برخی نمایندگان لیبرالی که نسبت به فساد حاکم مسئله داشتند تظاهراتی در یکی از میدان‌های کویت راه انداختند. بعد هم به سمت مجلس رفته آنجا را اشغال کردند. شعارهای معترضی اول برکناری دولت بود که دولت برکنار شد و سپس شعار انحلال مجلس را دادند که نهایت مجلس نیز منحل شد و انتخابات آن طبق قانون اساسی ظرف 2 ماه آینده برگزار می‌شود.

در خصوص تحولات و نا آرامی‌های سوریه از سال 90: فقر و اختلاف طبقاتی در سوریه زیاد است. فقر شکل بدی به سوریه داده بود و به آسانی در شهرهای مختلف قابل رویت بود و مردم از این جهت به تنگ آمده بودند. در سوریه هیچ پروژه‌ای کلید نمی‌خورد مگر آنکه رژیم حاکم در آن دخالت داشته باشد. اکثر سرمایه‌گذاری‌های خارجی در دست حزب بعث و هیئت حاکمه است که در این خصوص تصمیم می‌گیرد. بیش از 30 سال حالت فوق‌العاده در این کشور وجود داشت. دادگاهی وجود ندارد، دستگیری بر اساس حکم قضایی نیست محاکمه افراد در دادگاه نظامی است و قانونی برای دستگیری افراد وجود ندارد. سیستم پلیسی و امنیتی در سوریه که از زمان حافظ اسد پایه‌گذاری شده و بیشتر عناصر بعثی نیز در این سیستم است یکی از پیچیده‌ترین سیستم‌ها در منطقه است. هیچ روزنامه‌ای مستقل از حزب بعث وجود ندارد.

در خصوص ضرر سقوط بشار اسد برای ایران و مقاومت: سقوط بشار اسد به زیاد جبهه مقاومت و همچنین ایران خواهد بود. پیش‌بینی آینده اسد کار دشواری است؛ اما می‌توان گفت که جبهه مقاومت و ایران از سقوط سوریه متضرر می‌شود و این احتمال وجود دارد که رژیم بعدی که روی کار می‌آید غیر علوی و معارض ایران باشد. جنتی افزود: شاید بدین ترتیب رابطه ما با سوریه سردتر شود. توازن قوا در منطقه نیز برهم خواهد زد و مقاومت شکل دیگری خواهد گرفت.

در خصوص نقش‌آفرینی جریان اسلامی از جمله اخوان المسلمین در مصر و سوریه: در مصر اخوان المسلمین به رغم سابقه طولانی فعالیت، عملاً پدیده آورندهٔ جریان مردمی نبود، بلکه حرکت مردمی را جنبش 6 آوریل از طریق شبکه‌های اجتماعی به وجود آوردند و در واقع توده‌های مردمی، جریان اخوان المسلمین را به دنبال خود کشاندند. جنتی افزود: در حال حاضر نیز به این دلیل که اخوان المسلمین دارای تشکیلات منسجمی است در حال استفاده از این موقعیت است و در تلاش است تا جایگاهی در دولت آینده داشته باشد. علی جنتی در ادامه گفت: در سوریه نیز وضعیت اخوانی‌ها نیز به همین شکل است. اخوان المسلمین سوریه بخشی از نیروهای مخالف است و در میان جریان‌های مخالف همه طیف‌ها اعم از سوسیالیست، لیبرال و حتی کمونیست نیز وجود دارد. اینکه چقدر اخوان می‌تواند در دولت سوریه نقش داشته باشد محل گفتگوست.

در خصوص روابط ایران و شورای همکاری خلیج‌فارس: جمهوری اسلامی ایران با تک‌تک کشورهای حوزه خلیج‌فارس ارتباط دارد اما در قالب شورای همکاری خلیج‌فارس ارتباط عمیقی میان ایران و شورا وجود ندارد. در زمان حضور رئیس‌جمهور [احمدی‌نژاد] در اجلاس شورای همکاری، ایشان شش پیشنهاد مطرح کردند که هنوز این پیشنهادها در دبیرخانه شورای همکاری در حال بررسی است و نشان می‌دهد که شورای همکاری علاقه چندانی به توسعه این نوع همکاری‌ها با ایران ندارد.

در خصوص موج بیداری اسلامی در کشورهای عربی در سال 90: تحولات منطقه، سایر رژیم‌های عرب را به اصلاحات واداشته است. سقوط دیکتاتورهایی مانند مبارک، بن علی و قذافی پیروزی ملت‌های منطقه به شمار میآید و نشانه میمون و مبارکی از آغاز دوران جدیدی برای ملت‌های عرب است تا با استفاده از این فرصت طلایی سرنوشت سیاسی خود را خود بر عهده گیرند و از قید وبند حاکمیت‌های ظالمانه و اختناق و دیکتاتوری رهایی یابند. این موضوع هشداری است به سایر حکام دیکتاتور عرب که دیر یا زود آنان نیز به سرنوشتی مشابه دچار خواهند شد و لذا از هم اکنون می‌بینیم که رژیم‌های حاکم در کشورهایی مانند اردن و مغرب از هم اکنون دست به اصلاحات سیاسی زده‌اند.

در واکنش به بخشی از سخنان العطیه (دبیر کل شورای همکاری کشورهای حاشیه خلیج‌فارس) که ایران را مسئول ناامنی منطقه خوانده بود: علی جنتی در واکنش به بخشی از سخنان العطیه که ایران را مسئول ناامنی منطقه خوانده بود با توضیح خواستن از وی درباره سخنانش گفت: ما چه موقع امنیت و ثبات خلیج‌فارس را به خطر انداخته‌ایم؟ العطیه باید توضیح بیش‌تری درباره ادعاهای اخیرش بدهد. وی افزود: اظهارات مقامات ایرانی کاملاً روشن است و در سیاست خارجه ایران مقام معظم رهبری، رئیس‌جمهور، وزیر امور خارجه و سخنگوی وزارت خارجه هستند که مواضع خارجی ایران را تشریح می‌کنند. سفیر ایران در کویت همچنین بر تمایل شدید تهران در محافظت از ثبات و امنیت کشورهای عربی و خلیج حاشیه حوزه خلیج‌فارس تاکید کرد. وی با اشاره به استقبال تهران از برقراری هرگونه همکاری سیاسی، اقتصادی و نظامی در میان کشورهای خلیج‌فارس گفت ایران همیشه تاکید کرده که هر قدر ارتش ایران مقتدر باشد، این موضوع در کشورهای منطقه تأثیر مثبت خواهد داشت. ما بارها اعلام کرده‌ایم که درهای کشور ما به روی تمام کشورهای شورای همکاری باز است و توانمندی‌های نظامی ما نیز به ویژه در زمینه ساخت موشک به روی آنها باز است.

العطیه در سخنان خود در گفتگو با روزنامه سعودی الریاض، ایران را مسئول ناامن شدن منطقه خوانده و جزایر سه‌گانه ایران را متعلق به امارات متحده عربی دانسته بود. وی در این سخنان از واژه مجعول خلیج عرب استفاده کرد و مدعی شده بود که این نام همیشه روی خلیج‌فارس باقی خواهد ماند.

در خصوص جزایر سه‌گانه ایرانی مورد ادعای امارت: موضع رسمی جمهوری اسلامی ایران در این زمینه از طریق جناب آقای دکتر احمدی‌نژاد ریاست محترم جمهوری و همچنین از طریق بیانیه‌های وزارت امور خارجه که توسط سخنگوی وزارت امور خارجه بیان شده است و بر این اساس این جزایر ایرانی است، اماراتی نیست، در این زمینه یادداشت تفاهمی بین ایران و امارت شارجه در سال 1971 امضا شده که جمهوری اسلامی ایران به آن پایبند است و بهترین شیوه حل اختلاف در این زمینه مذاکرات دوجانبه مستقیم بین دو کشور در یک فضای دوستانه و برادرانه می‌باشد.

نحوه انتخاب علی جنتی به عنوان وزیر ارشاد[ویرایش]

در جلسه علنی مجلس در تاریخ 24 مرداد ماه 1392 موافقان و مخالفان علی جنتی برای تصدی پست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نظرات خود را اعلام کردند. در پایان علی جنتی نیز دفاعیات خود را از برنامه پیشنهادیش به مجلس ایراد کرد و سرانجام با 236 رأی موافق و 36 رأی مخالف نمایندگان، تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را عهده دار شد. موافقان حیدر پور نماینده شهرضا آقای جنتی فقه و دین را به خوبی می‌شناسد و می‌داند چطور باید مشکلات را از نظر اسلامی حل کند. اگر امروز یک صدا وسیمای خوب داریم که مقام معظم رهبری هم از آن راضی هستند، مدیون قانونی است که جنتی و روحانی به عنوان اعضای این شورا آن را تدوین کرده‌اند. متن سخنرانی

دامادی نماینده مردم ساری برنامه های جنتی نیازهای فرهنگی از نگاه مردم را برآورده می کند. جنتی برآمده از سنت و معنویت دینی است که مدارج علمی را تا سطوح عالی پیموده است. به همین نسبت در عرصه دانشگاه نیز حضور داشته است و همین امر آشنایی گسترده‌ای در عرصه بزرگی از فرهنگ کشور برای وی فراهم کرده است. متن سخنرانی

مخالفان حمید رسایی نماینده تهران برنامه جنتی قابلیت رفع دغدغه های حوزه فرهنگ را ندارد. جنس مخالفت من در حوزه فرهنگ تنها دغدغه ای است که علی جنتی با تمام فضایل خود نمی تواند آنها را رفع کند. شما مشاور رئیس‌جمهور دوره اصلاحات بودید اما متأسفانه یکبار هم انتقاد نکردید چرا وزیر فرهنگ و ارشاد وقت معتقد به واژه مقدس در دفاع مقدس نبود. من خواهان این هستم که بدانم وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی چه برنامه ای برای عدم بازگشت افرادی که برای وزارتخانه مذکور سم هستند دارد. متن سخنرانی

دفاعیه علی جنتی وزرات فرهنگ باید با نگاهی اسلامی و ایرانی هدایت شود. ایجاد خودباوری، دین‌باوری و درونی کردن ارزش‌های دینی و مذهبی تنها با یاری وزارت آموزش و پرورش و هماهنگی‌های بین‌بخشی ممکن است و همچنین کتاب‌خوانی و علاقه به فرهنگ و فهم آثار هنری را باید در مدارس آموخت. با رای اعتماد شما و با همکاری نزدیک با وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای ارتقاء فرهنگ عمومی کشور گام‌های بلندی برمی‌داریم و آنچه گفته شد تنها بخشی از برنامه‌هایی است که شرحش را تقدیم کردم و تحقق این برنامه‌ها تنها با یاری خداوند و یاری مجلس و سایر مسئولان محقق خواهد شد. دوران دفاع مقدس به عنوان دوران طلایی تاریخ این دیار گنجینه‌ای گرانبها برای زنده نگاه داشتن فرهنگ ایثار،‌ قناعت، صفا و صمیمیت است که دیدگاه‌های علما، روحانیون و مراجع عظام تقلید به عنوان سرمایه بزرگ و ارزشمند پشتوانه فعالیت‌های فرهنگی خواهد بود. نخستین اصل سیاست‌های فرهنگی‌ام ترویج ارزش‌های اصیل دینی و معنوی و اصلاح سبک زندگی، اصلاح فرهنگ عمومی و زندگی بر اساس الگوی توسعه اسلامی و ایرانی است که برای تحقق این سیاست و رشد فضایل اخلاقی در جامعه، تقویت فرهنگ عفاف، ترویج فعالیت‌های قرآنی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار خواهد بود.