علی اصغر زارعی

از پرتال جامع مسئولین جمهوری اسلامي ايران
پرش به: ناوبری، جستجو

زندگینامه[ویرایش]

علی اصغر زارعی، در سال 1335 در تهران متولد شد. وی دارای دکترای مدیریت سیستم مهندسی برق و مخابرات و از اعضای مؤسس جبهه پایداری انقلاب اسلامی بوده است. زارعی پس از پیروزی انقلاب عهده‌دار مسئولیت‌های سیاسی نظیر ریاست ادارهٔ تحقیقات ستاد مشترک سپاه در سال 1382، ریاست دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه امام حسین(ع)، مشاور امور آموزش عالی رئیس جمهور در دولت نهم و نمایندگی مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از مردم تهران بوده است.

علی اصغر زارعی، از اعضای مؤسس جبهه پایداری انقلاب اسلامی که از جمله سوابق اجرایی وی ریاست ادارهٔ تحقیقات ستاد مشترک سپاه در سال 1382، مشاور امور آموزش عالی رئیس جمهور در دولت نهم و نمایندگی مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از مردم تهران بوده است.تحصیلات[ویرایش]

دکتر علی اصغر زارعی تحصیلات ابتدایی خود را در تهران و در دبستان "ادب" و دوران متوسطه را در دبیرستان "حافظ" و دبیرستان دکتر "هشترودی" طی نمود. در همان دوران با گروه‌های سیاسی مرتبط بوده و در فعالیت‌های مذهبی منطقه مشارکت جدی داشت. وی سپس در رشتهٔ "انفورماتیک" دانشگاه تهران پذیرفته شد. به دلیل فشارها و آزار و اذیت‌های خانواده‌اش توسط ساواک راهی آبادان گردید و در رشتهٔ مهندسی برق دانشکدهٔ نفت به تحصیل پرداخت. وی در دانشکدهٔ نفت فعالیت‌های مذهبی و سیاسی خود را ادامه داد و با گسترش فعالیت‌هایش در منطقهٔ خوزستان در توسعهٔ جنبش‌های دانشجویی در این منطقه نقش مؤثر و فعال داشت. پس از حضور در جبهه‌های دفاع مقدس و بازگشایی مجدد دانشگاه‌ها با اتمام دروس دانشگاهی، دانشنامهٔ مهندسی برق را در گرایش مخابرات دریافت کرد. علی اصغر زارعی، در سال 1377 در مقطع دکترای مدیریت (گرایش سیستم) دانشگاه تهران پذیرفته شده و این دوره را با موضوع پایان نامه "تبیین مدلی برای تبدیل سازمان‌های فعلی به سازمان چابک" به پایان رسانید.


فعالیتهای سیاسی پس از انقلاب[ویرایش]

علی اصغر زارعی، با پیروزی انقلاب اسلامی به کمیتهٔ انقلاب پیوست. با تشکیل سپاه پاسداران مسئول آموزش سپاه آبادان و مسئول بسیج آبادان شد. پس از شروع جنگ تحمیلی به سازماندهی نیروهای مردمی در آبادان و منطقهٔ خوزستان پرداخت. در همین دوران بود که دو بار زخمی شده و به افتخار 45 درصد جانبازی نائل آمد. در سال 1379 درحالی‌که قائم مقام دانشگاه امام حسین(ع) بود با مجموعهٔ اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها که در حرکتی خودجوش نسبت به تشکیل بسج اساتید اقدام نمودند، همکاری کرده و یک سال بعد به ریاست سازمان بسیج اساتید دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی کشور انتخاب گردیده و تا سال 1385 در این مسئولیت انجام وظیفه نمود.


مسئولیت‌ها و سوابق اجرایی[ویرایش]

 • مسئول آموزش سپاه آبادان و مسئول بسیج آبادان
 • مسئول آموزش منطقهٔ 8 سپاه و عهده‌دار آموزش و سازماندهی نیروهای مردمی
 • ریاست دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه امام حسین(ع) در شهریور 1375
 • رئیس ادارهٔ تحقیقات ستاد مشترک سپاه در سال 1382
 • ریاست سازمان بسیج اساتید دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی کشور تا سال 1385
 • مشاور امور آموزش عالی رئیس جمهور در دولت نهم
 • ریاست مؤسسهٔ مطالعات بین المللی انرژی (وابسته به وزارت نفت)
 • نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی طی ادوار هشتم و نهم
 • عضو فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس نهم


اظهارت زارعی در خصوص دولت نهم، مذاکرات هسته‌ای، فتنه سال 88 و جریان انحرافی[ویرایش]

اواخر مهر ماه سال 1390، علی اصغر زارعی در جمع مسئولان و اعضای شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران در خصوص دولت نهم، مذاکرات هسته‌ای و جریانات بعد از انتخابات سال 1388 و جریان انحرافی مطالبی را عنوان کرد. وی در این سخنان اظهار داشت: «از ابتدای سال 1388 دشمنان برنامه‌ریزی‌های مختلفی علیه موفقیت‌های کشورمان داشتند و گفتمان ولایت داری یکی از معیارهای مهمی بود که از سال 84 در میان اقشار جامعه ایجاد شد و حمایت‌های رهبر معظم انقلاب از دولت نهم موجب شد که این دولت هم قوام بیشتری پیدا کند و هم قدرت ملی ایران افزایش یابد و از سوی دیگر خشم دشمن افزوده شد.

  • ویژگی دولت نهم و دهم از نگاه زارعی

در دولت نهم مطالبه عمومی مردم به معنای بازگشت به خط امام (ره) و انقلاب اسلامی بود. احمدی نژاد علمداری بود که این شعارها را مطرح کرد و در دست گرفت و مردم به این شعارها دل بستند. در 3 سال اول دولت نهم احمدی نژاد توانست این گفتمان را پیش ببرد؛ اما باید توجه داشت که اشکالاتی نیز در بحث اجرایی بود؛ اما آنچه مردم حس می‌کردند این بود که منابع کشور به سوی مناطق محروم است و اقشار پایین جامعه مورد توجه قرارگرفته‌اند. در این شرایط بود که به رغم فشارهای خارجی و به خصوص در پرونده هسته‌ای ایران مقاومت سنگینی در برابر زیاده‌خواهی‌های غرب از سوی دولت شکل گرفت. آنچه مردم حس می‌کردند و با زندگی آن‌ها در آمیخته و اثرگذار بود رویکرد دولت نهم و جهت مقابلی بود که با دولت اصلاحات داشت. هر چند در طی این مسیر سنگلاخ‌هایی وجود داشت اما مردم جهت را درست می‌دانستند.


  • نگاهی بر کارنامه تیم مذاکره کننده هسته‌ای در دولت نهم و دهم

از ابتدای سال 1388 دشمنان برنامه‌ریزی‌های مختلفی علیه موفقیت‌های کشورمان داشتند و گفتمان ولایت داری یکی از معیارهای مهمی بود که از سال 1384 در میان اقشار جامعه ایجاد شد و حمایت‌های رهبر معظم انقلاب از دولت نهم موجب شد که این دولت هم قوام بیشتری پیدا کند و هم قدرت ملی ایران افزایش یابد و از سوی دیگر خشم دشمن افزوده شد. در سال 1387، تیم مذاکره کننده 1+5 به دنبال گزارش آژانس انرژی اتمی، درخواست مذاکره با ایران در شهریورماه را داشت که جلیلی مبانی مذاکره را بسته پیشنهادی ایران قرار داد و غرب به این نتیجه رسید که از طریق غنی سازی و اصرار بر آن فعالیت‌های هسته‌ای ایران افزایش یافته است و این استراتژی درست قلمداد نشده است. غرب به دنبال فریز کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران بود تا این فعالیت‌های ایران افزایش نیابد. دلایلی که غرب برای این توافق داشت این بود که در ایران موضوع هسته‌ای به یک بحث ملی تبدیل شده است و نمی‌تواند دوباره بحث تعلیق را مطرح کند و استدلال حقوقی هم نداشته که در نتیجه موافق این بودند که پروتکلی با ایران امضا کنند که اگر ایران تخلفی کند بهانه حقوقی داشته باشد. دلیل دیگر غرب برای اعلام فریز کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران این بود که 3 سال از عمر دولت احمدی نژاد گذشته بود و با توجه به نوع کاری که این دولت انجام داده بود امکان داشت در انتخابات بعدی اقشار محروم رضایت خود را از عملکرد دولت احمدی نژاد در صندوق‌های رأی اعلام کنند و اگر دوباره احمدی نژاد رئیس جمهور می‌شد فعالیت‌های ایران 2 چندان می‌شد و فعالیت‌های غرب ترمز می‌کرد.

احمدی نژاد با طرح بحث‌هایی مانند هولوکاست برای غرب و آمریکا بی آبروی ایجاد کرده بود و این طرح‌های احمدی نژاد موجب تحریک افکار عمومی علیه غرب شده بود. پس اگر دوباره احمدی نژاد رأی می‌آورد فشارهای بسیاری به غرب و آمریکا وارد می‌شد. در این راستا غرب و آمریکا به این فکر افتادند که ادامه مذاکرات به سال 1387 منتقل شود.

  • تحلیلی بر چگونگی اتفاقات بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال 1388

در سال 1387 انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا نزدیک بود و در ایران نیز این وضعیت پا بر جا بود و از ابتدای سال 1387 فضای انتخاباتی ایجاد شده بود. "کروبی" اعلام می‌کرد من وارد انتخابات شدم و پس از آن نیز خاتمی کاندیداتوری خود را اعلام کرد. "خاتمی" هنگامی که کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری نهم شد به شیراز و بوشهر سفر کرد و مشاهده کرد که دیگر وزنی در مقابل دولت احمدی نژاد نزد مردم ندارد و ذهنیت مردم از اصلاحات در مقابل دولت احمدی نژاد در همین استقبال نکردن مردم شیراز و بوشهر از خاتمی عینیت داشت.

پس از اینکه خاتمی از کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری نهم کنار کشید، "موسوی" وارد میدان شد و این در شرایطی بود که وی در مقابل خاتمی وزنی داشت. مردم در زمان جنگ خاطره خوبی از موسوی داشتند اما نخبگان و خواص می‌دانستند که نظر وی در خصوص افکار امام چیست! من در آن دوران اعلام می‌کردم که موسوی در نزد مردم خوش خاطره است اما باید فاصله خود را با اصلاح طلبان داشته باشد که متأسفانه تا پایان به این کار دست نزد...»

  • چگونگی شکل گیری جریان انحرافی از نگاه زارعی

ریشه جریان انحرافی و فتنه یکی است و گزارشاتی داریم که افراد معلوم الحال در استان‌ها برای جریان انحرافی فعالیت انتخاباتی می‌کنند... تنها انتخاباتی که در طول انقلاب اسلامی تحریم نشد، انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 بود و حتی سلطنت طلبان، منافقان، اصلاح طلبان و ... این انتخابات را تحریم نکردند و چنین چیزی در روزنامه‌ها هم مطرح نبود. در واقع انسجام و برنامه‌ریزی سنگینی توسط دشمنان برای انتخابات سال 1388 ایران صورت گرفته بود. این انتخابات فرصت مناسبی برای سقوط دولت احمدی نژاد و آسیب جدی به نظام اسلامی ایران بود. اکنون که می‌گوییم کسانی که در فتنه دست داشتند نباید بخشیده شوند به این دلیل است که حاضر شدند دشمن را به داخل راه دهند این در حالی بود که تمامی برنامه‌ها در کشور روشن بود و در این میان سیستم اطلاعاتی ما تقریباً بی‌هوش بود.

وقتی هارد کامپیوتر را دانشجویان از داخل ستاد انتخاباتی موسوی بیرون آوردند و وقتی اطلاعات آن پیاده شد، مشخص شد 1200 صفحه متن عملیاتی برای انتخابات تهیه شده است که بیش از 700 تا 800 صفحه آن مربوط به برنامه‌ریزی‌ها برای پس از برگزاری انتخابات سال 1388 است. 36هزار نفر در سازمان ملی جوانان و در دوران دوم خرداد سازماندهی شده بودند. سازمانی اجتماعی معماری شده بود برای آغاز یک فتنه؛ اما اکنون فتنه کجاست؟ عده‌ای از فتنه گران دستگیر شدند و اعتراف کرده و در دادگاه اعلام کردند که تقلب اسم رمز بود. پس از برگزاری این دادگاه‌ها فتنه گران به زندان رفته و سپس به مرخصی رفتند؛ یعنی با این حادثه تلخ تاریخی در کشورمان تاکنون این گونه برخورد شده است. معتقدم فتنه زنده است چون فتنه گران داخلی و خارجی هنوز حضور دارند و جریان منحرف در دولت پرده‌ای از فتنه است. چون منشأ این دو جریان یکی هستند و اطلاعات به دست آمده این امر را نشان می‌دهد. در فتنه سال 1388 کار در خیابان‌ها تمام نشد و نظام اسلامی سقوط نکرد پس قرار شد در مجلس شورای اسلامی و با عدم کفایت به احمدی نژاد فتنه ادامه یابد که دشمنان دوباره با شکست مواجه شدند پس باید از لحاظ محتوایی اقدام دیگری صورت دهند... اعتقاد داریم که فتنه و انحراف 2 پرده است و هنوز فتنه تمام نشده و ادامه دارد. احمدی نژاد با ایستادگی در مقابل حکم رهبری حجمی از ظرفیت اجتماعی را سرخورده کرد و لذا جبهه پایداری برای این تشکیل شد که اجازه ندهیم ظرفیت موجود، معطل باقی بماند یا توسط گروه منحرف و یا جریان‌های ضدانقلاب جذب شود. مقام معظم رهبری در بیاناتشان در کرمانشاه به این امر تأکید داشتند که ظرفیت اجتماعی جامعه موجب پیشرفت و استحکام نظام اسلامی بوده است. جبهه پایداری به این دلیل تشکیل شد که اگر احمدی نژاد که پرچم را در دست گرفته در کنار جاده و در خاکی ماند، این پرچم توسط خود مردم به دست گرفته شود...

باید جریان انحرافی تبیین شود اما در این خصوص نباید جامعه را نگران کنیم. تمامی افراد و از جمله روحانیون و بزرگان نظام باید به تبیین جریان انحرافی بپردازند که متأسفانه این موضوع در میان اصولگرایان مطرح نیست... جریان انحرافی تلاش دارد که میان جریان‌های مختلف اصولگرایی دعوا و درگیری ایجاد کند، ریشه جریان انحرافی و فتنه یکی است و گزارشاتی داریم که افراد معلوم الحال در استان‌ها برای جریان انحرافی فعالیت انتخاباتی می‌کنند که البته در جبهه متحد اصولگرایان دوستان نسبت به این موضوع هوشیارند...»

امضاء طرح حقوق مادام‌ العمر سیاسیون توسط زارعی[ویرایش]

اظهارات زارعی در خصوص حضور هاشمی رفسنجانی در انتخابات یازدهم[ویرایش]

زارعی و واکنش به سخنان ظریف در خصوص توافق ژنو[ویرایش]

انتقاد از سخنان دکتر روحانی در خصوص بی سواد خواندن منتقدان ژنو[ویرایش]