عبدالرضا شیخ الاسلامی

از پرتال جامع مسئولین جمهوری اسلامي ايران
پرش به: ناوبری، جستجو
عبدالرضا شیخ‌الاسلامی، اولین وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، که از سال 1388 تا 1391 در این پست ماند و در نهایت با استیضاح نمایندگان مجلس برکنار شد.

زندگینامه[ویرایش]

عبدالرضا شیخ‌الاسلامی در سال 1346 در شهر چالوس به دنیا آمد. وی متولد کجور مازندران، دارای دکترای مهندسی عمران از دانشگاه علم و صنعت و عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی عمران این دانشگاه است. دانشجوی نمونه کشوری در گروه فنی و مهندسی و نگارش بیش از 35 مقاله علمی و پژوهشی از دستاور دهای علمی وی می‏باشد. شیخ الاسلامی مدتی استاندار هرمزگان بود. در زمان تصدی استانداری استان هرمزگان، رتبه نخست استانداران كشور در انجام پروژه‌های عمرانی را به دست آورد. پس از انتخاب احمدی نژاد به عنوان شهردار تهران، رئیس دفتر وی شد و در دوران ریاست جمهوری احمدی‌نژاد نیز تا پیش از انتصاب اسفندیار رحیم مشایی، سمت مسئول دفتری رئیس جمهور را بر عهده داشت.

سوابق اجرایی[ویرایش]

معاون عمرانی استانداری هرمزگان استاندار هرمزگان رئیس دفتر رئیس جمهور رئیس گروه مشاوران جوان رئیس جمهور دستیار ویژه رئیس جمهور در سازماندهی نیروی انسانی وزیر کار و امور اجتماعی سرپرست وزارت رفاه وزیر وزارت تازه تأسیس تعاون، كار و رفاه اجتماعی معاون رئیس جمهور در امور اجتماعی

ورود به وزارت کار[ویرایش]

15 مرداد 1388، رئیس جمهور، شیخ الاسلامی را برای پست وزارت کار و امور اجتماعی به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد، این پیشنهاد به رأی گذاشته شد و از مجموع 286 رأی گرفته شده با 193 رأی موافق، 30 رأی ممتنع و 63 رأی مخالف، وی وزیر کار و امور اجتماعی شد.

وزیر وزارتخانه تازه تأسیس[ویرایش]

عبدالرضا شیخ‌الاسلامی در حالی كه سكان وزارت كار را بر عهده داشت، در 25 اردیبهشت 90، با حفظ سمت به عنوان سرپرست وزارت رفاه منصوب شد تا اقدامات لازم برای ادغام دو وزارتخانه كار و رفاه انجام شود. پس از اعلام ادغام وزارتخانه ها در مجلس، شیخ الاسلامی گزینه جدی برای وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی بود. وی در مراسم دفاع از برنامه های خود برای تصدی این وزارتخانه گفت: «بازنگری در قوانین و مقررات، اصلاح نظام بیمه بیکاری،‌ اصلاح قانون بیمه بیکاری و برقراری نظام حمایتی برای بیکاران جویای کار از جمله برنامه‌های ما است. امروز با افتخار اعلام می‌کنم که به همه وعده‌هایی که در هنگام تصدی رای اعتماد برای وزارت کار و امور اجتماعی دادید، عمل کرده‌ایم یا آنها را تحقق بخشیده‌ایم یا همچنان در دست اجرا داریم.» سرانجام در 12 مرداد سال 1390 شیخ اسلامی با 204 رأی موافق، 31 رأی مخالف و 10 رأی ممتنع وزیر وزارتخانه جدید التأسیس شد.

استیضاح شیخ الاسلامی به خاطر سعید مرتضوی[ویرایش]

شیخ الاسلامی در پانزدهم بهمن سال 91، توسط مجلس نهم شورای اسلامی، استیضاح و با تعداد 192 رأی موافق 56 رأی مخالف و 24 رأی ممتنع از سمت وزارت رفاه، کار و امور اجتماعی برکنار شد. علت استیضاح شیخ الاسلامی نصب سعید مرتضوی بعنوان مسئول صندوق تأمین اجتماعی و پافشاری وی بر عدم برکناری مرتضوی از این سمت بود.

دفاعیات شیخ الاسلامی در جلسه استیضاح[ویرایش]

وزیر کار، تعاون و تأمین اجتماعی با اظهار اینکه استیضاح حق قانونی و نماد مردم سالاری است به دفاع از عملکرد خود و تأمین اجتماعی پرداخت و با اشاره به اینکه این وزارتخانه در هیچ کجا خلاف نظر قانون در انتصابات مدیران عمل نکرده است گفت: «برخی از سخنانی که دوستان در مورد پرونده‌های قضایی مطرح کرده‌اند مربوط به دستگاه قضایی است و زمانی که پرونده همچنان در حال رسیدگی است و مفتوح است نمی‌توان در مورد آن صحبت کرد.» وی همچنین اتهامات وارده بر خودش مبنی بر بدقولی و مقام پرستی و تماس با نمایندگان در رابطه با استیضاح را رد کرد.

روایت انتصاب مرتضوی: وزیر کار و رفاه اجتماعی در سخنانش به روایت انتصاب مرتضوی به مدیرعاملی صندوق تأمین اجتماعی پرداخت و گفت: «برای انتخاب مسئول صندوق تأمین اجتماعی با بیش از 10 نفر مذاکره کردیم. در نهایت هیأت امنای صندوق تأمین اجتماعی آقای مرتضوی را طبق قانون به وزیر معرفی کرد و ما نیز بر اساس قانون برای او حکم زدیم. انتصاب آقای مرتضوی انتقاد‌ها و چالش‌های نمایندگان مجلس را برانگیخت و دلایلی را مطرح کردند که ما مورد بررسی قرار دادیم. یکی از این دلایل غیرمرتبط بودن رشته تحصیلی آقای مرتضوی با مدیریت تأمین اجتماعی بود که باید بگوییم همه مدیران گذشته تأمین اجتماعی دارای رشته‌های مرتبط بودند.» وزیر کار و رفاه اجتماعی گفت: «دیوان عدالت اداری برخلاف روال گذشته حکم انتصاب آقای مرتضوی را ابطال کرد و دولت نیز بر اساس اختیاراتش اقدام به تفسیر قانون و تغییر اساسنامه صندوق کرد.» شیخ الاسلامی ادامه داد: «برای تداوم مدیریت آقای مرتضوی رشته‌های قانونی را توسعه و صندوق را نیز به سازمان تغییر دادیم تا مدیریت آن شامل آقای مرتضوی هم بشود.» وی با بیان اینکه تغییر صندوق به سازمان خواست عمومی کارگران و کارفرمایان بود و حتی بیش از 160 نماینده از این کار تقدیر کردند متذکر شد که برای انتصاب مرتضوی به ریاست این مجموعه از نهادهای ذیربط استعلام شده است. وی ادامه داد: «آقای اشتهاردی از معاونین بنده با نمایندگان استیضاح‌کننده مذاکره کرد و من از او خواستم از نمایندگان هر مدرکی داشتند بگیرد تا پیگیری کنم اما مدرکی ارائه ندادند.»

قانون منسوخ: وزیر کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اظهارات استیضاح کنندگان درباره مغایرت انتصاب یک قاضی معلق به منصب دولتی با ماده 124 قانون استخدام کشوری گفت که این قانون منسوخ شده است. شیخ‌الاسلامی همچنین خاطرنشان کرد که در ماده مورد بحث نیز اساساً هیچ حکمی صادر نشده بلکه صرفا به تعریف تعلیق پرداخته شده است. آنچه در قانون تصریح شده حکم دادگاه و هیئت تخلفات اداری درباره کارکنان دولت است که ربطی به قضات ندارد.

یک سوال مهم: وزیر کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: «همه می‌دانند آقای مرتضوی یک پرونده دارد که در آن اتهاماتی مطرح شده و هرگاه علیه یک قاضی اعلام جرم شود به دلیل مصونیت کیفری از امر قضا تعلیق می‌شود تا امکان رسیدگی به پرونده فراهم شود. در این مدت رابطه استخدامی آقای مرتضوی با دستگاه قضایی قطع نشده و حتی در دوره تعلیق بخشی از حقوق قاضی معلق پرداخت می‌شود که اگر از اتهامات تبرئه شود همه حقوق به وی تعلق می‌گیرد. آقای مرتضوی پیش از این رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بود و رئیس دستگاه قضا در حکم وی او را به عنوان یک قاضی معلق به دولت مأمور کرد.» شیخ‌الاسلامی در ادامه سخنانش به طرح این سوال پرداخت که چرا وقتی مرتضوی رئیس ستاد مذکور بود هیچ منع قانونی برای مدیریت نداشت اما حالا که ریاست یک نهاد عمومی غیردولتی را برعهده دارد با اعتراض مواجه شده است؟

چرا قصاص قبل از محاکمه؟ شیخ‌الاسلامی در جلسه استیضاح خود با اشاره به اینکه پرونده مرتضوی مفتوحه است اما اصل بر برائت است اظهار داشت: «آیا می توانیم قبل از اینکه جرم کسی در دادگاه ثابت شود یک آدم را از حقوق خود محروم کنیم؟» وزیر کار در ادامه سخنان خود با بیان اینکه برای آقای مرتضوی حکمی صادر نشده، گفت: «چه طور می‌توانیم بگوییم آقای مرتضوی مجرم است؟» وی با اشاره به اینکه بسیاری از مدیران در این کشور پرونده‌های مفتوحی دارند، اظهار داشت: «این دلیل نمی‌شود که یک آدم را 11 ماه از زندگی ساقط کرد و زندگی یک مسلمان با آبرو را شخم زد، چه حقی داریم افراد را از حقوق اجتماعی خود بدون رأی دیوان صالحه محروم کنیم؟»

پاسخگویی به اتهام مقاومت در برابر دیوان عدالت اداری: شیخ‌الاسلامی با بیان اینکه این اتهام به ما وارد شده است که دیوان عدالت اداری رأی بر برائت داده و شما مقاومت کردید گفت: «دیوان عدالت اداری به موجب قانون تنها می‌تواند راجع به بخشنامه‌ها اظهار نظر کند نه راجع انتصابات اما ما حکم دیوان عدالت اداری را پذیرفتیم و قبول کردیم که مرتضوی رئیس نباشد.» وزیر کار با تصریح اینکه در مرحله اول با تغییری که در اساسنامه داده شد دیوان اعلام کرد که مشکلی وجود ندارد تاکید کرد: «این مسأله مجددا در مجلس مطرح شد و رئیس مجلس حکم به ابطال مصوبه دولت داد.» وی با اشاره به اینکه من تابع قانون هستم و در چارچوب قانون عمل می‌کنم و به تعهد خود در آن جلسه عمل کردم،‌ اظهار داشت: «جلسه هیئت امنا را به صورت فوق‌العاده برگزار کردیم و نامه ریاست محترم مجلس و حکم دیوان را به اجرا درآوردیم و مراتب را به مراجع ذیصلاح ارجاع دادیم اما دیوان عدالت به این رأی نیز ایراد گرفت، ما کجا غیر قانونی عمل کردیم ؟ در تاریخ 1391.02.11 (یکروز پس از آن جلسه‌ای که با نمایندگان داشتیم) دولت تصمیم گرفت اختیار عزل و نصب رئیس سازمان تامین اجتماعی را به معاون اول رئیس جمهور بسپارد و معاون اول حکم سرپرستی را صادر کرد و طبق موازین قانونی هیچ شبهه‌ای به آن وارد نیست.» وزیر کار با بیان اینکه بنده عزل ایشان را (کلمه عزل را با مسامحه می‌گویم) انجام دادم و در انتصاب مجدد ایشان نقشی نداشتم اظهار داشت: «آقای رحیمی طبق قانون می‌تواند هر فردی را در این مسئولیت بگذارد و بنده هیچ مسئولیتی ندارم.»

دفاع از مرتضوی به خاطر وظیفه مسلمانی: شیخ الاسلامی با بیان اینکه من قصد ندارم به دلیل مسائل فنی و حقوقی وارد قضیه دفاع از آقای مرتضوی شوم گفت: «من به عنوان یک برادر مسلمان وظیفه خود می‌دانم چند جمله راجع به این اتهامات بیان کنم، گرچه نمی توانم حق مطلب را ادا کنم. در گزارش تحقیق و تفحص مجلس، مرتضوی مجرم شناخته شد و در جلسه هیئت امنا نیز این مسئله مطرح شد اما من یک نقل قول مستقیم از گزارش حوزه ریاست قوه قضائیه به هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی اعلام می‌کنم که در آن گزارش آمده بود: بنا بر گزارش 18951 مورخ 1387.10.01 دادسرای انتظامی قضات، مطالب مذکوری که به دادسرای انتظامی قضات ارجاع داده شد به دلیل عدم وجود دلایل به بایگانی فرستاده شده است.» وی با بیان دوباره این مطلب که اتهامی وارد شده است و دادسرا به دلیل عدم مدارک مستدل آن را به بایگانی فرستاده است گفت: «این مطلب درست نیست که شخص را به جرمی که مرتکب نشده مواخذه کنیم. در گزارش ریاست وقت قوه قضاییه آمده بود با بررسی همه جانبه موضوع حتی یک مورد از ادعاهای آقای «ز» موجه نبوده و تمامی مواردی که مطرح گردیده کذب است.» شیخ الاسلامی در خصوص مسئله کهریزک گفت: «در مورد مسله کهریزک به بیان یکی دو جمله کوتاه از سوی بالاترین مقام دستگاه قضایی وقت اقتضاء می‌کنم که گمان می‌کنم روشنگر باشد.» وزیر کار با اشاره به گزارش رییس قوه قضاییه وقت به آقای خلفی(دادستان قضات) اظهار داشت: «رییس قوه قضاییه در آن گزارش آورده بود که همانگونه که شفاهاً عرض کردم موضوع کهریزک و تخلفات آن مربوط به قوه قضائیه و دادستانی تهران نبوده و نیست و لهذا در گزارشات نباید خلاف این مطلب اظهار شود که این موضوع ظلم به قوه قضائیه خواهد بود.» وی در پایان با بیان اینکه برخی گفتند که تبعیت وزیر از رئیس جمهور علی‌رغم میل باطنی وی صورت گرفته است که اگر اینطور باشد، عذر بدتر از گناه است، اظهار داشت: «صرف نظر از بیان اهانت‌آمیزی که در این جمله قرار دارد، بنده می‌خواهم بگویم که از نظر قانونی همه وزیران نسبت به رئیس جمهور مسئولیت دارند.» وی با بیان اینکه بنده از رئیس جمهور حرف‌ شنوی دارم چرا که ایشان با حساب حرف می‌زنند و به دنبال آلاف و الوف دنیوی نیست به رابطه صمیمانه با رئیس جمهور اشاره کرد و گفت: «این شیوه احترام به رئیس جمهور در سیره خود آقای احمدی‌نژاد نیز وجود داشته و ما از ایشان یاد گرفتیم. زمانی که ایشان در کشور مسئولیت‌های دیگری داشت، هرگاه با رئیس جمهور وقت که ظاهراً از نظر سیاسی اختلافاتی داشتند، دچار اختلافی می‌شدند آقای احمدی‌نژاد همیشه به ما می‌گفت که رئیس جمهور محترم است و باید حرف او را اطاعت کرد از این رو وقتی رئیس جمهور عزیز باشد، همه کشور رشد می‌کند.»

حاشیه جنجالی استیضاح شیخ الاسلامی[ویرایش]

دکتر احمدی نژاد در جلسه استیضاح و در روند دفاع از وزیر خود از وجود یک نوار صحبت کرد. رییس مجلس در واکنش به اظهارات وی گفت: اگر نواری دارید پخش کنید تا بعداً چیزی نماند و رییس‌جمهور این ویدئو را در صحن علنی مجلس پخش کرد. فیلم مخفیانه ضبط شده‌ای که او از جلسه محرمانه فاضل لاریجانی و سعید مرتضوی داشت، صدای واضحی نداشت، بنابراین متن پیاده شده‏ی فیلم را تا انتها برای نمایندگان مجلس در جلسه علنی خواند که در آن فاضل لاریجانی در مورد مسائل مالی و نفوذ بر روی برادرانش در قوه قضاییه و مقننه می‌گفت. اگرچه این ویدئو کیفیت بسیار پایینی ازنظر صدا داشت ولی پخش این ویدئو در صحن علنی مجلس جنجال زیادی به پا کرد. تعداد بسیار زیادی از نمایندگان نسبت به این موضوع انتقاد داشتند. نماینده مردم آبادان با صدای بلند فریاد می‌کشید و نسبت به این موضوع اعتراض می‌کرد. پس از پایان سخنان احمدی نژاد، علی لاریجانی رییس مجلس به پاسخ گویی به سخنان او پرداخت و گفته‌های احمدی نژاد را "تهمت" و "اتهام" خواند، در این هنگام احمدی نژاد خواستار پاسخگویی شد، اما چنین اجازه‌ای از سوی لاریجانی به او داده نشد و او از مجلس خارج شد.

واکنش مقام معظم رهبری: حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مردم تبریز و در بیانات مهمی با اشاره به اتفاقاتی كه در مجلس و در روز استیضاح افتاد فرمودند: «این كه رئیس یك قوه به خاطر یك سند اثبات نشده دو قوه دیگر را متهم كند، خلاف شرع و قانون و تضییع حقوق مردم است.» ایشان در این دیدار كه به مناسبت 29 بهمن، سالروز قیام مردم تبریز انجام شد، تأكید كردند: «مردم آرامش اخلاقی و روانی می خواهند. بنده فعلاً نصیحت می كنم.» رهبر معظم انقلاب در بخش دیگری از سخنانشان فرمودند: «اصل استیضاح در مجلس غلط بود، آن هم با دلیلی كه مربوط به آن وزیر نیست. دفاع رئیس محترم مجلس هم از خودش مقداری زیاده روی بود و لزومی نداشت.»

نامه عذرخواهی: پس از سخنان مقام معظم رهبری، علی لاریجانی رییس مجلس، صادق لاریجانی رییس قوه قضاییه و 265 نفر از نمایندگان در سه نامه جداگانه به مقام معظم رهبری بابت اتفاقات روی داده عذرخواهی کردند. احمدی نژاد نیز با صدور نامه ای از مقام معظم رهبری دلجویی و اطمینان داد که اقداماتش در راستای خدمت به مردم ترتیب داده شده است.

انتصاب وزیر برکنارشده به عنوان معاون رییس جمهوری در امور اجتماعی[ویرایش]

چند روز بعد از استیضاح و برکناری شیخ الاسلامی از وزارت کار، رییس جمهور در حكمی عبدالرضا شیخ الاسلامی را به عنوان معاون رییس جمهوری در امور اجتماعی منصوب و اظهار امیدواری كرد وی همچنان یار و مددكار دولت و همكاران خود و خدمتگزار ملت شریف ایران باشد. این انتساب با واکنش نمایندگان مجلس رو به رو شد. عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی این انتصاب را مغایر با قانون اساسی دانست. اما این انتفادات فاقد وجاهت قانونی بود. شیخ الاسلامی در اردیبهشت سال 92 برای شرکت در انتخابات شوراها از این سمت استعفا داد.

انتقاد دوباره رئیس جمهور از استیضاح وزیر کار[ویرایش]

محمود احمدی‌نژاد در مراسم تجلیل از کارگران نمونه سراسر کشور که اردیبهشت سال 92، در مجموعه ورزشی آزادی برگزار شد، در بخشی از سخنانش با اشاره به برخی برخوردها با دولت که آنها را در راستای بهانه‌جویی‌ها ارزیابی کرد؛ با تقدیر از وزیر سابق کار و رفاه اجتماعی، به انتقاد از استیضاح وی توسط مجلسی‌ها پرداخت. احمدی‌نژاد گفت: «آقای شیخ‌الاسلامی را 28 سال است که می‌شناسم و خدا را بابت این آشنایی سپاسگزارم و او را انسانی دلسوز، پاک و از مدیران برجسته می‌دانم. آقای شیخ‌الاسلامی در وزارت کار بسیار زحمت کشیده‌اند اما می‌بینید که چگونه برخورد می‌کنند و به قول معروف گنه کرد در بلخ آهنگری، به شوشتر زدند گردن مسگری؛ حکایت کسی است که در بیرون با یک فرد قدرتمندی درگیر شده اما حریف او نشده و حالا که زورش به او نرسیده، تلافی آن را سر اهل خانه درمی‌آورد؛ اگر با من دعوا دارید،‌ چرا با یک جوان پرکار و مومن برخورد کردید؟» سعید مرتضوی و عبدالرضا شیخ الاسلامی از جمله حاضران این مراسم بودند و جامعه کارگری با اهدای لوحی از وزیر سابق کار تقدیر کرد.

اعطای نشان درجه یک خدمت[ویرایش]

احمدی‌نژاد در فروردین سال 1392 به عبدالرضا شیخ‌الاسلامی، معاون اجتماعی سابق خود نشان درجه یک خدمت اهداء کرد. این نشان خدمت به منظور تقدیر از تلاش‌های وی در عرصه خدمت‌رسانی در عرصه‌های مختلف به کشور به وی اعطاء شد.

روایت شیخ الاسلامی از استیضاحش[ویرایش]

دكتر عبدالرضا شيخ‌الاسلامی درباره استیضاح خود در مجلس شورای اسلامی اینگونه توضیح می‏دهد: «روز استیضاح در جمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی به افزایش سطح تعاملات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با مجلس اشاره کردم و یادآور شدم که برغم مشکلات و گاه ناسازگاری هایی که متاثر از مسائل حاشیه ای بود، این تعاملات در سطح بالایی ادامه داشت. روز استیضاح در نطق خود به سؤالات استیضاح کنندگان با ارائه توضیحات مبسوطی پاسخ دادم، آنها حضور آقای مرتضوی را دلیل اصلی این استیضاح بیان کردند، درحالی که من در انتصاب وی نقشی نداشتم که در عزلش نقشی داشته باشم. شیخ الاسلامی در ادمه گفت: «با فرض این که سخنان استیضاح کنندگان درست باشد، آیا من مخاطب این سووال هستم؟ آنچه که محرز است این که بی جهت من را وارد فضایی کردند و بایستی درباره موضوعی پاسخ می دادم که در آن باره مسوولیتی نداشتم. هنگامی که نطق خود را با ادله در صحن علنی مجلس و در روز استیضاح بیان کردم، نمایندگان و حتی استیضاح کنندگان باور داشتند که من در کارم درست عمل کردم اما به دلایل دیگری نتیجه استیضاح به آن شکل دیگری رقم خورد.» شیخ الاسلامی با اشاره به اظهار پشیمانی بسیاری از نمایندگان از جریان استیضاح خود، تصریح کرد: «شماری از افراد بعدها به من و دوستان گفتند که اشکالی به عملکردم وارد نبوده است، هر چند که دیگر کار از کار گذشته بود. بهترین شاهد این ماجرا آقای عباسی است پس از معرفی به مجلس بدون آن که شرایط تغییر کرده باشد، از مجلس رأی اعتماد گرفت، در حالی که مرتضوی همچنان در رأس سازمان تأمین اجتماعی قرار داشت.» شیخ الاسلامی اضافه کرد: «همه می دانند که مسائل دیگری بر استیضاح سایه انداخته بود که به این نتیجه منجر شد اگر چه به لحاظ شخصی این موضوع مجلس برای من ناگوار نبود اما واقعیت این است که آن چه گذشت اتفاق خوبی برای کشورمان نبود و مردم نیز از این ماجرا خاطره خوشی ندارند.» معاون سابق رییس جمهوری در امور اجتماعی گفت: «به صراحت می گویم از این که استیضاح شدم از نگاه خود سر سوزنی ناراحت نیستم، چون من هیچ دلبستگی و منفعتی در سمت وزارتخانه نداشتم و جز خدمت به مردم هیچ انگیزه ای در پذیرش مسوولیت این وزارت خانه نداشتم.»

ریاست ستاد انتخاباتی مشایی![ویرایش]

در آستانه یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، برخی از رسانه ها اعلام کردند عبدالرضا شیخ الاسلامی، وزیر سابق کار، رسماً رئیس ستاد انتخاباتی اسفندیار رحیم مشایی شده است. وزیر سابق کار، تعاون و رفاه اجتماعی در گفتگو با خبرنگار احزاب باشگاه خبرنگاران و در واکنش به انتخابش به عنوان رئیس ستاد انتخاباتی اسفندیار رحیم‌مشایی گفت: «من اولین بار است که این خبر را می‌شنوم.» شیخ الاسلامی در مورد حضور مشایی در انتخابات معتقد بود که: «احمدی نژاد به طور یقین تأیید نمی کند که افراد متعددی به نام وی وارد عرصه انتخابات شوند و اعتبار و پشتوانه اجرایی، فکری و اعتقادی رییس جمهوری را ضمیمه خودشان کنند، بنابراین وی به عنوان شخص احمدی نژاد، مشایی را به عنوان گزینه مطلوب ریاست جمهوری معرفی کرده است.» وی درباره اظهار نظرها مبنی بر اینکه حضور احمدی نژاد به عنوان یک شخصیت حقیقی به همراه مشایی در ستاد انتخابات غیرقانونی بوده، اظهار داشت: «حقوقدانان این اظهار نظرهای غیر مستدل علیه حضور احمدی نژاد را به هیچ وجه تایید نمی‏کنند. ممنوعیت فعالیت انتخاباتی توسط مقامات و مسوولان کشوری طبق قانون کاملا مشخص شده که ناظر به مسوولان اجرایی انتخابات است در حالی که رییس جمهوری مسؤول اجرای انتخابات نیست.اگر این طور باشد، وقتی رییس جمهوری برای شرکت در دومین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام می کند، قاعدتا از خود حمایت می کند؟ و با این وصف خلاف قانون است! روشن است که چنین چیزی امکان ندارد. شیخ الاسلامی با بیان این که امروز اکثر رجال سیاسی همانند گذشته به شیوه‏های مختلف از افراد گوناگون حمایت می کنند، گفت: «بعضی از مسؤولین حکومتی با برخی نامزدهای انتخاباتی همراهی داشتند، چطور است که حضور هیچ کدام از این افراد مورد بحث نبوده؟ اما فقط حضور احمدی نژاد محل مناقشه شد؟ مگر مخالفان نمی گویند احمدی نژاد محبوبیت ندارد؟ و عملکرد خوبی نداشته است؟ پس بگذارید این فرد از کاندیدای خود حمایت کند و مردم وی را بشناسند و به او رأی ندهند، این که ناراحتی ندارد.»

رئیس مجتمع فنی مهندسی دانشگاه احمدی نژاد[ویرایش]

محمود احمدی‌نژاد در شهریور 1392 طی حکمی عبدالرضا شیخ‌الاسلامی را به عنوان رییس مجتمع فنی و مهندسی دانشگاه بین‌المللی ایرانیان منصوب کرد.