شیرین عبادی

از پرتال جامع مسئولین جمهوری اسلامي ايران
پرش به: ناوبری، جستجو
پرونده:شیرین عبادی.jpg
شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل در سال 2003. وی یکی ازطراحان جنگ روانی علیه ایران و یکی از بازیگران اصلی پروژه ابطال انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 میباشد.

-زندگینامه شیرین عبادی درسال 1326 در شهر همدان به دنیا آمد. پدر وی، محمد علی عبادی از متنفذین همدان و رئیس اداره ثبت این شهر بود. هنوز جشن تولد یک سالگی شیرین فرا نرسیده بود که محمد علی مورد توجهات ویژه قرار گرفت. از این رو در سال 1327 راهی تهران شد تا حکم اداری جدیدی را از وزارت دادگستری کابینه عبدالحسین هژیر دریافت کند. عبادی طی حکمی از سوی هژیر به ریاست اداره کل ثبت شرکت‌ها منصوب می‌شود. اداره ای که جدای از ثبت شرکت‌های تجاری شخصی عملیات تثبیت و قانونی سازی ثروت بی حساب بنیاد پهلوی را نیز بر عهده داشت. و اما مادر شیرین، مینو عبادی زنی بود با آرزوهای منورالفکرانه. او که جوانی‌اش را در بحبوحه‌ی فعالیت نوفمنیست های مشروطه خواه گذرانده بود، کشف حجاب را دستاورد افتخار آمیز زن مدرن می‌پنداشت. از این رو هیچ گاه تن به حجاب نداد. مینو از جمله زنانی بود که آنان را در تاریخ نگاری فمنیسم ایرانی پیشتازان دشمنی با حجاب خوانده‌اند، زنانی که کشف حجاب را پیش از کشف حجاب اجباری رضاخان در سال 1311 از خود شروع کردند.

-تحصیلات شیرین عبادی دورهٔ دبیرستان را در دبیرستان "انوشیروان دادگر" و "رضاشاه" به اتمام رسانید و در سال 1344 وارد دانشکده حقوق تهران شد. پس از اخذ مدرک لیسانس و قبولی در کنکور دادگستری و شش ماه کارآموزی قضاوت، در اسفند 1348 به عنوان قاضی رسماً کار خود را شروع کرد. وی به موازات قضاوت در دادگاه به ادامهٔ تحصیل نیز پرداخت و در رشتهٔ حقوق خصوصی در مقطع فوق لیسانس از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد (1350). پس از کار در سطوح مختلف دادگستری، در سال 1354 به ریاست شعبه 24 دادگاه شهرستان نائل آمد. اما آنچه که در بسیاری از وبلاگ ها و وب سایت ها پیرامون "سمت قضاوت" خانم شیرین عبادی مطرح می‌شود، حقیقت محض نیست؛ بنابر گزارشات رسمی خانم شیرین عبادی به توصیه اشرف پهلوی در دادگاه‌های ایران مشغول به کار می‌شود و پس از پیروزی انقلاب مردمی ایران و به سبب احکام اسلامی مندرج در آن خانم شیرین عبادی از ادامه فعالیت به عنوان قاضی منع شده و این شروع کینه ورزی وی به نظام جمهوری اسلامی ایران است. پس از سقوط حکومت شاهنشاهی در نتیجه انقلاب مردم ایران شیرین عبادی و دیگر زنان قاضی از مقام قضاوت برکنار شدند. بعد از اعتراض زنان قاضی به این وضع، آن‌ها را به عنوان کارشناس در دادگستری به خدمت گماردند. به گفتهٔ عبادی: " ادامهٔ این وضع برای من غیر قابل تحمل بود بنابراین تقاضای بازنشستگی قبل از موعود کردم و با آن موافقت شد".

-دوران وکالت پس از تاسیس کانون وکلای ایران در سال 1371 وی موفق به اخذ پروانهٔ وکالت شد و دفتر وکالت خود را تأسیس نمود. شیرین عبادی پس از اخذ پروانهٔ وکالت، دفاع از پرونده‌های بسیاری از جمله وکالت "خانوادهٔ مقتولین قتل‌های زنجیره‌ای"، "عزت‌الله ابراهیم‌نژاد" که در حادثه کوی دانشگاه کشته شد و "زهرا کاظمی" عکاس مقیم کانادا که در ایران به قتل رسید. عبادی وکیل تعدادی از چهره‌های سرشناس از جمله دکتر حبیب‌الله پیمان، عباس معروفی، سردبیر ماهنامه گردون و فرج سرکوهی (سردبیر ماهنامه آدینه) را نیز بر عهده داشت.

-جنگ روانی علیه نظام طرح نوارسازان: یکی دیگر از اقدامات ضد ایرانی شیرین عبادی قضیه موسوم به "نوار سازان" است که با هدف جنگ روانی علیه نظام و تخریب نیروهای انقلابی و نهادهای اصولی انقلاب پس از جریان کوی دانشگاه شکل گرفت و در راستای آن برخی از افراد معلوم الحال و وابسته به بعضی از جناح‌های افراطی با تهیه،‌ وتکثیر نوارهای ویدئویی و صوتی در داخل و خارج از کشور، با سوء استفاده از افرادی که ادعای می‌شد وابسته به برخی جریان‌های سیاسی مانند «انصار حزب الله» هستند و در قالب مشاهدات عینی و اعترافات آنان، تلاش نمودند این جریانها و بعضی نهادهای نظام را به دست داشتن در جریان کوی دانشگاه متهم سازند و در اذهان مردم و افکار عمومی جامعه چنین وانمود کنند که قضیه کوی دانشگاه از سوی آنها طراحی و پی ریزی شده است و بدینوسیله بتوانند چهره نظام جمهوری اسلامی ایران و نهادهای انقلابی آن را تخریب نمایند که خوشبختانه عوامل این باند توسط نیروهای اطلاعاتی شناسایی شد و در این ارتباط خانم "شیرین عبادی" و آقای "محسن رهامی" به عنوان طراحان اصلی این سناریو دستگیر شدند. "امیر فرشاد ابراهیمی" از افرادی بود که در این قضیه مورد سوء‌ "نوارسازان" قرار گرفت و با ادعاهای وابستگی به "انصارحزب الله" اتهاماتی را به این جریان و برخی نهادهای کشور وارد ساخت. وی که درشهریور ماه 1378 به اتهام سرقت بی سیم از نیروی انتظامی بازداشت و پس از تحمل چند ماه محکومیت در اسفند 78 از زندان آزاد شده بود در وضعیت بسیار بد روحی در اوایل اردیبهشت ماه 79 در دام "نوارسازان" گرفتار شد و توسط فردی به خانم "شیرین عبادی" معرفی و پس از مدتی آموزش در این خصوص،از طریق محافل مشخص و با واسطه شیرین عبادی سناریوی از پیش ساخته ای را که انبوهی از اتهامات به نهادها و افراد اصولگرای کشوری است در مقابل دوربین بازگو نمود و این نوار ویدئویی در داخل وخارج از کشور توزیع و تکثیر شد و با هدف جنگ روانی علیه نظام بکار گرفته شد. امیرفرشاد ابراهیمی در دادگاه مطالب یاد شده را کذب و غیر واقعی دانسته و منکر هرگونه ارتباط با انصار حزب الله و دست داشتن در جریان کوی دانشگاه شد و پرده ازاهداف نوارسازان برداشت.

-جایزهٔ صلح نوبل در سال 2003 کمیتهٔ جایزه "نوبل" در نروژ به شیرین عبادی جایزهٔ صلح نوبل را اعطا کرد. کمیتهٔ جایزه نوبل اعلام نمود این جایزه به دلیل فعالیت‌های خانم عبادی در زمینه حقوق بشر و ترویج "مردم‌سالاری" در ایران به ویژه در مورد "حقوق زنان و کودکان" به وی اعطا می‌شود. در بخشی از بیانیهٔ کمیتهٔ اعطای جایزه گفته شد: "شیرین عبادی به عنوان یک وکیل، قاضی، نویسنده و فعال حقوق بشر در ایران و در خارج از مرزهای این کشور همواره با صراحت صحبت کرده است"، این کمیته همچنین اظهار امیدواری کرد که دادن جایزه صلح به یک زن مسلمان ممکن است در زمانی که منطقه خاورمیانه با تحولات فاحشی روبروست جنبش اصلاحات را در ایران احیا کند. شیرین عبادی در جریان سخنرانی خود در دانشگاه مریلند که به مناسبت اعطای درجه دکترای افتخاری برگزار شده بود اظهار داشت: اصلاح طلبان و روشنفکران اسلامی در سراسر جهان در حال ساختن جنبشی هستند که با تفسیر و تعبیر صحیح از قرآن و فقه اسلامی در مقابل حکومت‌های سرکوب گر بایستند. به گفته او روشنفکران، علما و اصلاح طلبان در سراسر جهان می توانند از طرق صلح آمیز مسلمانان را به سوی حکومت قانون و تعبیر صحیح از قوانین و احکام مذهبی راهنمایی کنند.

پیش بینی رهبر از اعطای جایزه نوبل رهبر فرزانه انقلاب اسلامی 21 مرداد 1371 با یک دور اندیشی مثال زدنی از احتمال اعطای جایزه صلح نوبل به یک عنصر ضد انقلاب و ضد اسلام خبر دادند. مقام معظم رهبری در جمع تعدادی از کارگزاران فرهنگی در این تاریخ می فرمایند:«عين همين قضيه را، اين مجامع هنرىِ جهانى، با فيلمهاى ما، با نمايشنامه‌هاى ما، با كارهاى ويژه كودك ما و موارد ديگر دارند. چطور كسى مى‌تواند چشمش را روى هم بگذارد و بگويد «اينها غيرسياسى‌اند»؟! چرا در همه اين مواردى كه اينها جايزه دادند، يك مورد اثر انقلابى وجود ندارد؟! ما فيلم انقلابى نداريم؟! ما شعر انقلابى نداريم؟! ما نمايشنامه انقلابى نداريم؟! اين همه فرآورده‌هاى انقلابى كه جوانان ما درست كردند، هيچ كدام ارزش هنرى ندارد؟! بنده احتمال مى‌دهم اگر رويشان بشود، جايزه نوبل را هم حاضرند به يكى از همين عناصر ضدّاسلامى و ضدّانقلابى بدهند؛ براى اين‌كه آنها را در دنيا بزرگ كنند؛ براى اين‌كه عناصر انقلابى را منزوى كنند! اين، تهاجم فرهنگى نيست؟!» 11 سال از این پیش بینی نگذشته بود که در سال 2003 کمیته جایزه نوبل در نروژ به شیرین عبادی جایزه صلح نوبل را اعطا کرد. نخستین ساعات بامداد جمعه 18 مهر 1382(10 اکتبر 2003) در حالی که مردم ایران در خواب شبانه به سر می بردند آن سوی دنیا شاهد شکل گیری خوابی جدید برای ایرانیان بود. در ساعت 2:14 بامداد به وقت تهران رادیو آمریکا شایعه احتمال تعلق گرفتن یکی از مشهور ترین جوایز حقوق بشر به یکی از اتباع ایران را منتشر می کند.


-مقاصد از اعطای جایزه نوبل مصونیت قضایی- سیاسی، که حکومت جمهوری اسلامی نتواند وی را به سبب مقالات، اظهارت، تجمعات ضد ایرانی و اسلامی مورد تعقیب قرار دهد. تامین منابع مالی جهت اقدامات و مبارزات وی با جمهوری اسلامی ایران حمایت آشکار و وسیع شیرین عبادی از فرقه ضاله بهائیت

-رهنورد و عبادی زهرا رهنورد، همسر میرحسین موسوی با اشاره به اینکه برای شیرین عبادی احترام بسیاری قائل است، تاکید کرد: به شیرین عبادی به عنوان متفکری بزرگ احترام می‌گذارم، او به عنوان فردی که جایزه نوبل گرفته، برای کشور عزت ایجاد کرده است!!! زهرا رهنورد در دانشگاه علوم بهزیستی و توان‌بخشی با اشاره به اینکه به عنوان فردی که استقلال فکری دارد برای شیرین عبادی احترام زیادی قائل است، افزود: به عنوان فردی که در این جامعه دارای استقلال فکری هستم عبادی را یک متفکر می‌دانم! وی در پاسخ به سو الی مبنی بر اینکه در زمان ریاست بر دانشگاه الزهرا چرا از عبادی دعوت کرده است، گفت: مگر جرم است که از یک متفکر با اندیشه در یک دانشگاه دعوت به عمل آوریم؟ اما نکته ی جالب تعریف و تمجیدهای "زهرا رهنورد" از "شیرین عبادی" آنجاست که محمد خاتمی رئیس جمهوری سابق و بنیانگذار اصلاحات در ایران به آن تساهل و تسامح شان، جایزه صلح نوبل شیرین عبادی را مایه ی عزت ایران ندانستند!

-بازوی اجرایی فتنه 88 دیدار با مهدی کروبی در جریان انتخابات شیرین عبادی سال 87 طی دو دیدار جداگانه ای که با مهدی کروبی داشت و از او خواست تا برای رفع مشکل کانون مدافعان حقوق بشر وی را یاری کند. مهدی کروبی دبیرکل حزب اعتماد ملی در گفت‌وگو با خبرنگار سایت خبری تغییر در خصوص دیدارهای خود با شیرین عبادی، با بیان اینکه دیدارهایی از این دست برای اولین‌بار نیست که صورت گرفته است، خاطرنشان می‌کند: همواره در پی درخواست گروه‌ها، احزاب و شخصیت‌ها با تفکرات و سلایق گوناگون، دیدارهایی داشته‌ام و چون بخش‌های امنیتی و قضایی کشور نسبت به اینجانب لطف داشته‌اند، برخی افراد که دچار مشکل می‌شوند به من مراجعه می‌کنند. کروبی در ادامه با اشاره به حمایت‌های خود از مجرمان در طول سالیان متمادی این دیدارها را نیز در آن راستا دانسته و ادامه می‌دهد: چه آن‌هایی که در دادگاه انقلاب، دادگاه ویژه روحانیت یا دادسراهای عمومی دچار مشکل می‌شوند و چه کسانی که از سوی شورای نگهبان ردصلاحیت شده‌اند به من مراجعه می‌کردند و من نیز بنا به وظیفه گفت‌وگو و وساطت برای حل آن مشکل را داشته‌ام. کروبی در جمع دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران نیز ضمن تاکید بر دفاع از حقوق مردم با اشاره به درخواست ملاقات شیرین عبادی با وی می‌گوید «شیرین عبادی هم که درخواست ملاقات با من داده بودند علی رغم این که برخی ها با آن مخالفت کردند ملاقات کردم و به کسانی که مخالف این کار بودند گفتم شیرین عبادی شیرین عبادی است و من هم مهدی کروبی هستم. وی دیدگاه ها و حرف های خودش را می زند و من هم حرف های خودم را می زنم ...»

پروژه ابطال انتخابات و درخواست تحریم ایران

با سپری شدن روزهای التهاب آور تبلیغات و زمانی که مشخص شد دیگ انتخابات برای اصلاح طلبان نمی‌جوشد آنان در صدد بر آمدند تا از شیرینی حماسه 22 خرداد کاسته و کام ملت را تلخ کنند. شیرین عبادی در این راستا نقش فعالی را بر عهده داشت. وی از جمله بازیگران پروژه ابطال انتخابات بود. عبادی طی مصاحبه‌های متعدد با رادیو فردا خواستار باطل کردن انتخابات و برگزاری انتخابات دیگری با نظارت خارجی‌ها شد. البته او مدعی شده بود که بازشماری آرا نیز مشکلی را حل نمی‌کند. شيرين عبادي همچنین در اجلاس مطبوعاتي مشتركي كه به همراه يك همكار بدسابقه گروهك تروريستی منافقين در بروكسل برگزار كرده بود از دولت‌های اروپايی خواست به تحريم سياسی ايران بپردازند. عبادی در كنار عبدالكريم لاهيجی از اروپائيان خواست به حمايت از اغتشاشگرانی كه تلاش كردند نتيجه انتخابات 22 خرداد را به هم بزنند، بر فشارهای خود عليه جمهوری اسلامی بيفزايند و خواستار ابطال انتخابات شوند!

-تجمعات ده نفری شیرین عبادی بعد از انتخابات اقدام به نام‌گذاری روز سوم مرداد به عنوان "روز جهانی اقدام برای اعلام همبستگی جهانیان با جنبش مسالمت‌آمیز مردم ایران" کرد و تلاش تبلیغاتی وسیعی را صرف برگزاری تجمعات گسترده در شهرهای مختلف اروپا و آمریکا نمود، تجمعاتی که قرار بود به صورت همزمان در 50 کشور و 120 شهر جهان صورت گیرد با حضور افرادی انگشت شمار در این گعده‌ها به سرانجامی نرسید. شلوغ ترین تجمع که "شیرین عبادی" خود در آن سخنرانی کرده بود, در شهر آمستردام هلند برگزار شد که به ادعای برگزار کننده 2 هزار نفر در آن شرکت کردند. عبادی درباره محتوای سخنرانی خود به خبرنگار رادیو فردا می‌گوید: «موضوع سخنرانی من حول حوادثی بود که بعد از انتخابات در ایران اتفاق افتاد، تجزیه و تحلیل این حوادث، این که چگونه می‌شود اعتماد را به مردم برگرداند و مردم را به حکومت نزدیک‌تر کرد، که در این خصوص من گفتم که بایستی حداقل پنج شرط اتفاق بیافتد و آن این که خشونت‌های دولتی قطع شود، کلیه افرادی که بعد از انتخابات دستگیر شده‌اند، بدون قید و شرط فوراً آزاد شوند. سوم این که رسانه‌ها آزاد باشند و سانسور دولتی از بین برود و چهارم این که به خانواده قربانیان خشونت‌های اخیر و همچنین مصدومان خسارت پرداخت شود و از همه مهم‌تر انتخابات باطل شود و انتخابات دیگری تحت نظارت سازمان ملل متحد برگزار شود. در این صورت است که اعتماد مردم به سیستم و حکومت مجدداً جلب خواهد شد. در غیر این صورت دیدیم که مردم به چه صورت ناراضی بودند، چگونه به خیابان‌ها آمدند برای این که حرفشان را بزنند.» وی در این مصاحبه با مطرح کردن ضرورت ابطال انتخابات و برگزاری انتخابات مجدد تحت نظارت سازمان ملل پای بیگانگان را به کشور باز کند آرزویی که رکن رکین ولایت فقیه عملی شدن آن را به خوابی غیرقابل تعبیر بدل کرده است.

انتقاد از انفعال غرب در تحریم ایران عبادی در مصاحبه با روزنامه فیگارو نیز با اذعان به اينكه عناصر لائيك و ضد دين بخشي از جنبش سبز هستند می‌گوید: مطمئناً من حكومت غيرمذهبي را ترجيح مي دهم اما بايد واقع بين بود. به نفع اين است كه ابتدا از تغيير در قانون اساسي شروع كرد. وی از انفعال غرب در تحريم ايران انتقاد كرده و می‌گوید: اروپا نبايد به دولت مردان جمهوري اسلامي ويزا بدهد، حتي آنها كه به بهانه‌های فرهنگي قصد سفر دارند به عنوان مثال اخيراً يك اركستر شامل 100 نوازنده كه زير نظر وزارت ارشاد فعاليت می‌کند به اروپا آمده بود. من بسيار متأسفم كه برخي از كشورهاي اروپايي كه وانمود می‌کنند مدافع حقوق بشرند، چشمان خود را بسته‌اند و شركت هايشان با ايران قرارداد امضاء می‌کنند. آنگلا مركل يكي از رهبران اروپايي است كه بيشترين انتقاد را از جمهوري اسلامي می‌کند؛ با اين حال، آلمان در سال 2009 قراردادهاي خود را با جمهوري اسلامي چندين برابر كرده. آقاي مشايي، در حال حاضر براي عقد قراردادهاي جديد در آلمان است. و حتي مقامات فرانسوي هم با شركت «يوتل ست» به همين منوال عمل می‌کنند.

شهروند افتخاری پاریس عبادی پس از دیدار با وزیر خارجه صهیونیست فرانسه عنوان شهروند افتخاری پاریس را کسب کرد.

راه اندازی كانون مدافعان حقوق بشر با سفارش ديك چني

وی درحالی‌که در استخدام مراكز آمريكايي است از تحت ‌الحمایگی وزارت خارجه فرانسه به عنوان پوشش استفاده می‌کند. گروهك كانون مدافعان حقوق بشر با سفارش ديك چني معاون رئیس‌ جمهور پيشين آمريكا و از محل جايزه اعطايي نوبل راه اندازي شد اما عبادي در گفت زهپاد با ارگان رسمي سازمان سيا (راديو فردا) با وجود تلاش براي انكار وابستگي و اينكه می‌گوید «تحت هيچ شرايطي از هيچ دولتي حتي از جمهوري اسلامي كمكي دريافت نكرده ايم چه رسد به دولت هاي خارجي» اما اضافه می‌کند: در اين خلال كانون مدافعان حقوق بشر، برنده جايزه حقوق بشر از دولت فرانسه شد كه سال بعد هم خوشبختانه آقاي عمادالدين باقي اين جايزه را دريافت و اين باعث افتخار ماست كه دو سال پياپي، ایرانی‌ها برنده اين جايزه شدند. اين جايزه حدود 15 هزار يورو وجه نقد همراه داشت. تاكنون هر هزینه‌ای شده به جز اين 15 هزار يورو، از محل جايزه نوبل و حق عضويت اعضا بوده است. اين اظهارات در حالي است كه طبيعتاً دولت فرانسه و آمريكا و انگليس نمی‌توانند اعطاي پول به گروهک‌ها را تحت عنوان رسمي «پول خيانت و مواجب مزدوري و جاسوسي» اعطا كنند و طبيعتاً پوشش‌هایی نظير حقوق بشر، صلح، نوبل و... را انتخاب می‌کنند.

-تحصن در برابر سازمان ملل یکی دیگر از اقدامات ضد انقلاب بعد از انتخابات ریاست جمهوری که با پشتوانه رسانه‌ای قوی توسط حامیان صهیونیستی همراه شد، تحصن در مقابل مقر سازمان ملل متحد در نیویورک بود. این اقدام با محوریت کسانی چون شیرین عبادی و اکبر گنجی مدیریت می‌شد. به دعوت اکبر گنجی از روز چهارشنبه 31 تیر تا 2 مرداد ماه (22 تا 24 جولای)، ایرانیان مقیم آمریکا، در مقابل مقر سازمان ملل متحد در نیویورک به اعتصاب غذا دست زدند. "گوگوش" خواننده فاسد دوران پهلوی، "ابی" خواننده منحرف، "شهره آغداشلو" بازیگر فاسد، "فرامرز اصلانی" خواننده و آهنگساز، "شهریار قنبری" شاعر و ترانه سرا، " شیرین عبادی"، "سیمین بهبهانی"، "اسماعیل خویی"، "داریوش اقبالی"؛ "رضا براهنی", "رضا فانی"، "عبدالعلی رضایی"، "بنا عزیزی"، "شیرین نشاط"، "فرامرز اصلانی"، و ... عناصر معلوم الحالی بودند که در این مراسم حاضر شده و حمایت خود را از این جمع اعلام کردند.

-جایزه های خوش خدمتی همزمان با این اقدامات اعطای جایزه‌ها به شیرین عبادی نیز ادامه داشت. جايزه ترويج آزادي جنسي به شيرين عبادي كه پیش‌تر از آن نيز جايزه صلح نوبل را به خاطر خوش‌خدمتی به ناقضان بین‌المللی حقوق بشر دريافت كرده بود از جمله این جایزه‌ها است. روزنامه انگلیسی‌زبان «كوريا تايمز» 21 مرداد 88 نوشت كه شيرين عبادي «جايزه منهايي» (Manhae) كه معروف به جايزه آزادي جنسي است را در شهر سئول كره جنوبي دريافت كرده است.«منهايي» نام مستعار شاعر کره‌ای «هان يونگ يون» است كه آثار وي در حوزه ادبيات هجو سروده شده است. بنا به اطلاعات موجود در دايره المعارف ویکی‌پدیا اشعار نامبرده درباره مسائل غيراخلاقي و ادبيات جنسي است و جايزه «منهايي» هر ساله به افرادي كه آزادی‌های جنسي را در جهان ترويج می‌کنند اهداء می‌شود. اسفندماه سال 1388 عبدالكريم لاهيجي يكي از عناصر ضد انقلاب و وابسته به صهيونيسم در گفتگو با راديو زمانه گفت در ديداري كه به اتفاق شيرين عبادي با شهردار پاريس ديدار داشتند، از وي خواستند به دولت فرانسه براي تحريم گسترده عليه مردم ايران فشار وارد آورند و در عوض شهردار پاريس نيز عنوان شهروند افتخاري پاريس را به وي داد كه اين شهروندي براي عبادي باعث افتخار و سربلندي هست. این در حالی است که پیش از شیرین عبادی شهردار پاریس نشان "شهروند افتخاری پاریس " را به "گلعاد شالیت " نظامی اسیر صهیونیستی اعطا کرده بود. جعفر پناهی از دیگر متهمان فتنه 88 نیز از جمله کسانی است که در سال گذشته و متعاقب اقدامات ضد ملی و میهنی مفتخر به دریافت نشان شهروندی افتخاری پاریس شد.

-اعتراف به همراهی با طاغوت این کارگزار مطبوعاتي رژيم پهلوي و مهره مورد اعتماد گروهك تروريستي منافقين بعد از فوت آیت الله منتظری با رويكردي منافقانه از وی به عنوان «پدر» ياد كرده و می‌نویسد: پدر مرا ببخش كه قدرت را ندانستم. شيرين عبادي بدون اشاره به اين كه در سال‌های زندان آيت الله منتظری، مشغول حمايت همه جانبه از رژيم خودكامه و سلطنتي بود و از ريختن خون جوانان انقلابي ملت حمايت می‌کرد، ژست آزاديخواهي به خود گرفته و ادامه می‌دهد: پدر مرا ببخش كه در سال هاي سختي كه عليه رژيم ستم‌شاهی مبارزه مي كردي تو را ياري نكردم زيرا ابلهانه می‌پنداشتم، حكومتي كه مجهزترين ارتش خاورميانه را دارد با فرياد چند روحاني ساقط نخواهد شد... پدر مرا ببخش، زماني كه پس از تحمل سال ها زندان و شكنجه، آزاد شدي براي تبريك به دست بوست نيامدم... پدر مرا ببخش هنگامي كه در آذرماه 1364 طبق تصميم مجلس خبرگان رهبري، به عنوان جانشين {امام} خميني و رهبر آينده ايران انتخاب شدي، براي تبريك نزدت نيامدم زيرا مي پنداشتم كه دين را به دنيا فروخته‌ای. بيشتر دوست داشتم تو را مجاهد و مبارز ببينم تا حاكم... ما همه در حق تو كوتاهي كرديم. وی به حمایت آیت الله منتظری از منافقین در دهه 60 اشاره کرده و افسوس می‌خورد که چرا در آن زمان با منتظری همراهی نکرده است «پدر مرا به ببخش، در سال‌های 66 و 67 که به کشتار زندانیان سیاسی اعتراض کردی و انتقادات خود را به عملکرد غلط حکومت علنا بیان کردی، هر چند سخنانت را شنیدم، اما واکنشی در خور نشان ندادم.» وی در این بیانیه به ظاهر تسلیت اعتراف می‌کند که در زمان رژیم طاغوت چون می پنداشته نظام حاکم سقوط نخواهد کرد حامی شاه بوده است، سوابق شیرین عبادی در روزنامه رستاخیز موید این اعتراف است.

-درخواست لغو حکم قصاص چندی پیش شيرين عبادی به همراه شش سازمان‌ حقوق بشر سازمان عفو بين‌المللی، سازمان ديده‌بان حقوق بشر، کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران، فدارسيون بين‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و شعبه ايرانی آن، جامعه دفاع از حقوق بشر ايران و گزارشگران بدون مرز با انتشار بيانيه‌ای مشترک خواهان اقدام جامعه بین الملل و سازمان ملل برای آن چه که توقف موج گسترده‌ی اعدام‌ها در ايران خوانده شده بود شدند. در اين بيانيه همچنين از دستگاه قضايی و مجلس شورای اسلامی خواسته شده بود که تصميم قانونی برای توقف مجازات اعدام اتخاذ کنند. مصادیقی که سایت های خبری مرتبط با فتنه گران برای توضیح اعدام‌های گسترده از آن‌ها اسم می‌برند نیز جالب است، قاچاقچیان مواد مخدر، مدیران سایت های پورنو، هتاکان به دین مبین اسلام و ... شيرين عبادی در اين باره می‌گوید: مقامات ايران سال‌هاست که مخالفان سياسی خود را با اتهامات واهی چون در اختيار داشتن مشروبات الکلی، مواد مخدر و يا حتی سلاح، دستگير و محاکمه می‌کنند! زهرا بهرامی، سعید ملک پور و وحید اصغری از جمله اشخاصی هستند که شیرین عبادی از اعدام آنان تحت عنان کشتار یاد کرده و خواهان توقف اعدام آنان است. وی نه تنها قصاص به عنوان ضروری دین مبین اسلام را زیر سؤال برده و خواهان حذف آن از قواعد حقوقی ایران اسلامی می‌شود بلکه مسلمات دیگری چون حجاب اسلامی را نیز مورد سخره قرار داده و علاوه بر این که کشف حجاب می‌کند از دیگران نیز می‌خواهد در سفر به ایران از پوشش شرعی و اسلامی استفاده نکنند!

-ایفای نقش در تحریم 32 مقام ایرانی در پي تحولات منطقه اي و اعتراف رسانه هاي خارجي مبني بر الهام گيري ملت ها از انقلاب اسلامي ايران و پيش رفتن تحولات به سود تهران، اتحاديه اروپا با هدف كاهش اعتماد به نفس فزاينده منطقه اي ايران اسلامي 32 مقام كشورمان را تحريم كرد. سایت سحام نیوز مرتبط با مهدی کروبی یکی از سران فتنه چندی پیش ضمن پرداختن به خبر قرار گرفتن 32 مقام ایرانی در لیست تحریم از سوی اتحادیه اروپا، از نقش باند شیرین عبادی در این ماجرا پرده برداشت. این سایت با اشاره به قرار گرفتن اسامی 32 نفر از مقامات ایرانی که توسط اتحادیه اروپا مورد تحریم قرار گرفته اند، نوشت:«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران چند ماه پس از انتخابات با انتشارگزارشی جامع 15 نفر از مروجان و افراد مسوول درخشونت های بعد از انتخابات را معرفی کرد. در این گزارش که نام «مردان خشونت» بر خود دارد کمپین به تفصیل در خصوص سمت ها، اظهارات و نقش افراد یاد شده در جریان خشونت های بعد از انتخابات پرداخته است.» گفتنی است کمپین به اصطلاح بین المللی حقوق بشر که از سوی شیرین عبادی وکیل مدافع بهائیان و همجنس بازان راه اندازی شده است با هدف سیاه نمایی از اوضاع داخلی ایران، نقش ستون پنجم را برای اربابان غربی خود ایفا می کند.

-حمایت علنی از منافقین مدتی پیش نیز شیرین عبادی به دفاع صريح از منافقين پرداخت و برخورد دولت عراق با آنها را «نقض حقوق بشر» خواند. وي در گفت وگويي با راديو زمانه گفت: «اتفاقي كه در «پادگان اشرف» افتاده را يك نقض آشكار حقوق بشر مي دانم. صرفنظر از عملكرد سياسي سازمان مجاهدين خلق كه قضاوت در اين باره بر عهده من نيست بايد بگويم كه حمله به صورتي كه اتفاق افتاده، صحيح نبوده است. قبول دارم كه عراق مانند هر كشور ديگري در خاك خودش حاكميت دارد ولي نمي بايستي از موضوع حاكميت براي كشتار مردم استفاده شود» وي همچنين تأكيد كرده است كه تلاش می‌کند گزارشي در مورد نقض حقوق تروريست هاي ساكن اشرف تهيه كند و سپس تأكيد كرده تمامي كشورها بايد درخواست تک تک ساكنان اشرف را كه تقاضاي دريافت پناهندگي سياسي از آنها را دارند اجابت كنند.

-نگرانی از روابط دو کشور مسلمان برای شیرین عبادی هر چیزی که با پیشرفت و تاثیرگذاری نظام جمهوری اسلامی همراه باشد ناپسند و ناراحت کننده است. او حتی از ارتباط کشورهای مسلمان با ایران و گسترش آن اظهار نگرانی می‌کند. او به دولت آمریکا پیشنهاد می‌دهد برای این که ایران با بحرین و لیبی رابطه نداشته باشد خود از ملت های این دو کشور در مقابل دیکتاتورها حمایت کند تا دیگر نیازی به رابطه ایران اسلامی با ملل منطقه نباشد! شیرین عبادی در مصاحبه‌ای با شبکه سی ان ان با ابراز نگرانی از قدرت روز افزون جمهوری اسلامی ایران بین کشورهای اسلامی می‌گوید: «مشخص است که وقتی مردم یمن و بحرین به قدرت برسند، ایران نفوذ بسیاری بر روی آنها خواهد داشت. بهترین راه برای غرب، خصوصاً برای آمریکا، این است که در قبال سرکوب مردم در بحرین و یمن بی تفاوت باقی نماند.» شیرین عبادی با اشاره به حمایت‌های ایران از حرکت‌های آزادی خواهانه مردمی منطقه اعتراف می‌کند: «شیعیان در بحرین و یمن به اعتراض پرداخته اند زیرا با تبعیض روبرو هستند و شرایط آنها خوب نیست،شیعیان کشته می شوند و این باعث جلب حمایت ایران از آنها شده است. ایران حتی نامه ای هم به سازمان ملل نوشت و خواستار طرح این موضوع در شورای امنیت سازمان ملل شد. غرب سکوت پیشه کرده درحالیکه ایران به شیعیان می گوید همانطور که مشاهده می کنید، ما تنها کشوری هستیم که از شما پشتیبانی می کند.» وی در ادامه با اشاره به روابط رو به بهبود ایرن و مصر تلاش می‌کند با طرح مسئله شیعه و سنی دوستی بین این دو کشور را در نهایت غیرممکن جلوه دهد. عبادی در این راستا می‌گوید «اسلام گراها در مصر قدرتمند هستند و این احتمال هست که در ابتدا به دولت ایران خیلی نزدیک شوند،ولی هیچ منافع مشترکی میان ایران و مصر وجود ندارد زیرا آنها سنی هستند درحالیکه ایرانی ها شیعه هستند و احساس نژادپرستی میان دولت های ایران و عربی وجود دارد.» او همچنین مدعی می‌شود «مصر خود را برادر بزرگ کشورهای اسلامی و عربی می‌داند و ایران هم خود را رهبر کشورهای اسلامی می‌بیند... بنابراین اگر مصر و ایران روابط سیاسی خود را بهبود بخشند، مصر مطمئناً به عروسک ایران تبدیل نخواهد شد. شیرین عبادی تا آنجا منافع ملی ایران اسلامی را با منافع و اهداف جنبش سبز در تضاد می‌بیند که ظهور و سقوط دولت‌ها در منطقه را نیز در این راستا تفسیر و تحلیل می‌کند. شيرين عبادي در اظهاراتي که از نااميدي وي از ضد انقلاب داخلي و خارجي حکايت دارد اين بار دست به دامان مخالفان حکومت سوریه می‌شود. شيرين عبادي در اين باره می‌گوید «به تظاهرات هاي سوريه اميد بسته ام، چون سقوط سوريه به عنوان هم پيمان عربي تهران، پيام بزرگي را به نظام اسلامي ايران خواهد داد» وی در ادامه مدعي می‌شود:«برقراري دموکراسي درکشورهاي اسلامي و عربي به ويژه در سوريه ،طبيعتا بر دموکراسي در ايران هم تاثير خواهد گذاشت، و مسلمانان بايد يکديگر را در هرکجا که هستند کمک کنند.» اين در حالي است که به باور و اعتراف بسياري از کارشناسان داخلي و خارجي انقلاب هاي اسلامي منطقه الهام گرفته از انقلاب اسلامي ايران بوده است.