سیروس ناصری

از پرتال جامع مسئولین جمهوری اسلامي ايران
پرش به: ناوبری، جستجو
سیروس ناصری، سفیر ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و عضو تیم مذاکرات هسته‌ای در زمان دبیری حسن روحانی در شورای عالی امنیت ملی بود


زندگینامه[ویرایش]

سیروس ناصری زمانی که به عنوان نماینده ایران در مقر سازمان ملل در ژنو بسر می‏برد؛ از اعضای تیم مذاکراتی قطعنامه 598 بود. وی عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران در زمان دبیری دکتر حسن روحانی در شورای عالی امنیت ملی و همچنین مدتی سخنگوی تیم هسته‌ای روحانی بود.

مأموریت های دیپلماتیک[ویرایش]

در کتاب خاطرات محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه دولت یازدهم که به نام "آقای سفیر" منتشر شده و حاوی مطالبی در مورد دوران فعالیت‌ و خاطرات سیاسی ظریف است، در مواردی نام سیروس ناصری در کنار نام سعید امامی ذکر گردیده است. مثلاً ظریف در بخشی از کتاب که به حضور در کمیته حقوق بشر مجمع عمومی سازمان ملل می‌پردازد، گفته است: «در کمیته سوم، بحث حقوق بشر به تازگی علیه ایران مطرح شده بود. بنده مسئول این کمیته شدم و آقایان سعید امامی و سیروس ناصری نیز به عنوان همراه من در جلسات شرکت می‌کردند.»

ناصری و نیویورکی‏ها[ویرایش]

اواسط دوران ریاست جمهوری سید محمد خاتمی، روزنامه‌های منتقد او، از وجود یک باند در وزارت خارجه خبر دادند که به گفته آنها می‌کوشید تا رابطه دیپلماتیک نابود شده ایران و امریکا را دوباره جوش دهد. استفاده از عنوان نیویورکی ها سبب شد تا نگاه‌ها به سمت نمایندگی ایران در سازمان ملل که در نیویورک مستقر بود، بچرخد؛ سیروس ناصری یکی از اعضای این باند بود.

دائمی کردن قرارداد NPT[ویرایش]

معاهده ان‏پی‏تی (Non-Proliferation Treaty)، پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای است که رژیم شاهنشاهی در سال 1968 آن را 25 ساله به امضا رسانده بود؛ در پایان 25 سال با طرح دائمی کردن این موضوع در آژانس، به یک باره سیروس ناصری با یک دست بلند کردن ساده تمامی منافع را به سخره گرفت. در واقع ایران با پیوستن دائمی به NPT ضمن به همراه آوردن مسئولیت پاسخگویی برای خود، هیچ‌گونه امتیازی را دریافت نکرد. جالب‌تر آن است که برای دائمی کردن NPT نه تنها هیچ‌گونه مجوزی از مجلس شورای اسلامی دریافت نشد؛ بلکه هیچ مصوبه‌ای از هیأت دولت و شورای عالی امنیت ملی نیز کسب نشد، در نتیجه امضای سیروس ناصری آغازی برای چالش هسته‌ای کشور به حساب آمد و از همین رو بود که نمایندگان جهانی، سرمست از پیروزی بی تلفات خود کف مرتبی را برای سیروس ناصری نواختند. مهدی سلطانی از دیپلمات‌های باسابقه وزارت خارجه و معاون سابق نمایندگی ایران در سازمان‌های بین‌المللی در وین تأکید کرد: «بعد از انقلاب و تا زمانی که امام خمینی (ره) زنده بودند، هیچ کس جرأت کوتاه آمدن در مسائل بین‌المللی را نداشت. همین افراد در دولت هاشمی موجب تمدید NPT و امضای CTBT (معاهده منع جامع آزمايشات هسته‌ای‎) شدند، آن‌ها می‌گفتند اگر CTBT را امضا نکنیم به دنیا اعلان جنگ داده‌ایم درحالی که به هیچ‌وجه این‌گونه نیست.»

اتهام رشوه نیم میلیون دلاری[ویرایش]

مسأله رشوه بیش از نیم میلیون دلار از حساب سیروس ناصری در سوئیس به مشاور عالی شرکت نفت و گاز پارس برای موفقیت در قراردادهای نفتی در آذرماه 1384، در دادگاه پرونده متهمان شرکت نفتی اورینتال کیش اویل مورد بررسی قرار گرفت.

افشای پرونده اورینتال کیش و قرارداد با یک شرکت آمریکایی شرکت اورینتال کیش که سیروس ناصری نایب رئیس هیأت مدیره آن را بر عهده داشت متهم به پرداخت رشوه به مقامات وزارت نفت و گرفتن مسئولیت چند فاز طرح پارس جنوبی شد. رشوه گرفتن 3 مسئول شرکت نفت و گاز پارس جنوبی از شرکت اورینتال کیش در جریان مناقصه فازهای 9 و 10 پارس جنوبی، سوژه داغی بود که همان اوایل روی کار آمدن دولت نهم مطرح گردید و اکبر ترکان معاون وزیر نفت وقت، با محرز دانستن تخلف شرکت اورینتال کیش، از این خبر پرده برداشت. پروژه فازهای 9 و 10 پارس جنوبی از نخستین پروژه‌های فاینانس خارجی در دولت هشتم بود که در 24 شهریور 1381 به امضا رسید و با 31 درصد پیشرفت فیزیکی به دولت نهم تحویل داده شد. یکی از مسائلی که سبب شد این پروژه در اجرا با توقف همراه شود، خروج شرکت آمریکایی "هالیبرتون" از روند پروژه بود که از طریق شرکت "اورینتال اویل کیش" در ایران فعالیت می‌کرد. دیک چنی معاون جرج بوش، رئیس‌جمهور وقت آمریکا مالک اصلی هالیبرتون بود. شرکت ایرانی اورینتال اویل کیش، برنده مناقصه 300 میلیون دلاری حفر 12 حلقه چاه شده بود؛ اما در سال 1384 به اتهام پرداخت رشوه از این پروژه کنار گذاشته شد.

عدم حضور ناصری در دادگاه رسیدگی به پرونده اورینتال کیش جلسه رسیدگی به پرونده مدیران شرکت نفتی اورینتال کیش به اتهام پرداخت رشوه در قراردادهای نفتی در تاریخ 23 آذر 1384 برگزار شد. نام سیروس ناصری، نایب‌رئیس هیئت‌مدیره شرکت اورینتال کیش و عضو سابق پرونده هسته‌ای در میان متهمان این پرونده، رسانه‌ها را به پیگیری دادگاه اورینتال کیش حساس کرد. در پی طرح مسائل پرونده فعالیت مدیرعامل و مسئولان شرکت نفتی اورینتال کیش از اوایل مردادماه 1384، سیروس ناصری در وین اقامت گزید و از سفر به ایران خودداری کرد. با پیگیری رسانه‌ها و در پی انتشار اقامت سیروس ناصری در وین و خودداری وی از مراجعت به ایران، آصفی سخنگوی وقت وزارت امور خارجه در 15 شهریورماه 1384، از وضعیت سیروس ناصری عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ابراز بی‌اطلاعی کرد. در این میان نیز منوچهر متکی و علی لاریجانی از ناصری خواسته بودند برای مسئله‌ای که پیش‌آمده به ایران بازگردد اما ناصری که پیش از آن در ژنو بود در پی تماس حسین موسویان و پی بردن به این تله اطلاعاتی، از بازگشت به تهران خودداری کرد و در دادگاه حاضر نشد. در جلسه دادگاه، مسئله رشوه نیم میلیون دلاری سیروس ناصری از حساب بانکی‌اش در سوئیس به احمدرضا کاظمی نجف‌آبادی، مدیرعامل سابق هواپیمایی و مشاور عالی شرکت نفت و گاز پارس بررسی شد.

حکم نهایی دادگاه و تبرئه ناصری جلسه رسيدگی به پرونده متهمان شرکت اورينتال اويل كيش، در تاريخ 23 آذرماه سال 1384 در شعبه ‌1192 مجتمع قضايی امور اقتصادی به رياست قاضی موسوی برگزار شد و قاضی دادگاه رسيدگی كننده به اين پرونده، طی يک روز به اتهامات 5 متهم اين پرونده رسيدگی و پس از 17 روز از اعلام ختم رسيدگی، حكم متهمان پرونده ابلاغ شد. پس از صدور رأی در دادگاه بدوی، پرونده در شعبه 23 دادگاه تجديدنظر استان تهران در خرداد ماه 1385، مورد رسيدگی قرار گرفت و به این ترتیب اتهامات «احمدرضا کاظمی نجف آبادی» و «رضا ماجدی» به علت تغيير عنوان اتهامی آنها از اخذ رشوه به تحصيل مال نامشروع، تقليل پيدا كرده و با صدور حكم دادگاه تجديد نظر در پرونده اورينتال اويل كيش، «مهرداد صفدری» متهم رديف دوم تبرئه و «احمدرضا کاظمی نجف آبادی» متهم رديف اول و «رضا ماجدی» متهم رديف پنجم در كيفر خواست صادره، محكوم شدند. سیروس ناصری نیز در جریان برگزاری دادگاه مربوط به این پرونده، تبرئه گردید؛ اما مسئولین شرکت آمریکایی هالیبرتون توسط دستگاه قضایی این کشور به دلیل پرداخت رشوه به جریمه نقدی محکوم شدند.

آمد و رفت‏های پشت پرده ناصری[ویرایش]

در اوایل آذرماه 86 اخباری مبنی بر حضور سیروس ناصری در کشور منتشر گردید. در آن زمان گفته شد ناصری برای انجام یک معامله نفتی با شرکت‌های آسیای جنوب شرقی وارد تهران شده است. سیروس ناصری پس از آنکه خبر بازگشت او به تهران منتشر شد؛ به سرعت کشور را ترک کرد.

اتاق فکر هسته‏ای با حضور ناصری[ویرایش]

در اوایل شهریورماه 1392 تعدادی از خبرگزاری‌ها اطلاع دادند که "اتاق فکر مذاکرات هسته‌ای" به دستور رئیس‌جمهور روحانی و به ریاست محمدجواد ظریف و با حضور غلامعلی خوشرو، امیرحسین زمانی‌نیا، سیروس ناصری، حسین موسویان، محمود سریع‌القلم، علی‌اکبر صالحی و ناصر هادیان تشکیل شده است و احتمال پیوستن اعضای دیگری نیز به این تیم مشورتی وجود دارد. البته چندی بعد این خبر از سوی محمد جواد ظریف تکذیب شد. وزیر امور خارجه دولت یازدهم در حاشیه بدرقه سلطان قابوس، پادشاه عمان که اوایل شهریور ماه سال 92 به ایران سفر کرده بود، دراین‌باره گفت: «ما همیشه فکر می‌کنیم ولی اتاق خاصی در این زمینه درست نکرده‌ایم.» این در حالی بود که محمد نهاوندیان، رئیس دفتر رئیس‌جمهور در حاشیه یکی از جلسات هیأت دولت درباره تشکیل این اتاق فکر گفته بود: «مشورت‌های فراوانی در خصوص مسائل حساسی مانند مسئله هسته‌ای صورت می‌گیرد به خصوص که دولت بنای کارش بر استفاده از نخبگان و مسئولان دستگاه‌های مختلف و ایجاد هماهنگی لازم برای یک حرکت ملی است تا تصمیم‌گیری متمرکز صورت بگیرد.»