سید حسین مرعشی

از پرتال جامع مسئولین جمهوری اسلامي ايران
پرش به: ناوبری، جستجو
پرونده:سید حسین مرعشی.jpg
سید حسین مرعشی، سخنگوی حرب کارگزاران، عضو ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی و از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب است.

-زندگینامه سید حسین مرعشی در هفتم مردادماه 1337، در روستای علی‌آباد سادات، بخش كشكوئيه شهرستان رفسنجان، در استان کرمان متولد شد. پدرش، سید محمدتقی، از روحانیون و سادات مرعشی مازندران بوده است. وی پسر عموی عفت مرعشی، همسر هاشمی رفسنجانی است. مرعشی به علت این قرابت، معاونت سیاسی استانداری کرمان، استاندار کرمان، ریاست دفتر رئیس‌جمهوری و نمایندگی مجلس را بدون داشتن تحصیلات دانشگاهی، در کارنامه‏ی خود دارد! وی همچنین در زمان دولت دوم خاتمی در سمت ریاست سازمان میراث فرهنگی و جهانگردی مشغول به کار بود. مرعشی از چهره‌های اصلاح‌طلبی است که همواره در تشکل‌ها و حزب‌های اصلاح‌طلبان نقش پررنگی را بر عهده داشته است.

گرفتن مدرک لیسانس پس از 24 سال! حسین مرعشی در گفتگو با روزنامه اعتماد، در تاریخ 18 آذرماه 1391 در خصوص تحصیلات دانشگاهی‏اش می‏گوید: «من سال 1355 در رفسنجان ديپلم گرفتم و در رشته شيمی دانشگاه كرمان پذيرفته شدم؛ پس از گذشت يک سال از تحصيل، كلاس‌های درس تحت تأثیر انقلاب اسلامی تعطيل شد. پس از پيروزی انقلاب هم من به جهاد رفتم و سپس هم انقلاب فرهنگی شد و من وارد استانداری كرمان شدم.» وی در خصوص دوران حضورش در کرمان و فعالیت در جهاد سازندگی و استانداری می‏گوید: «در اين فاصله‏ی کاری من مرتب از دانشگاه مرخصی تحصيلی می‌گرفتم. يک بار از رشته شيمی تغيير رشته دادم به مهندسی معدن و بعد هم به اقتصاد، ولی هيچ‌وقت فرصت نكردم كه در دانشگاه حاضر شوم. بعد از استانداری هم مسؤولیت دفتر رئيس‌جمهور را بر عهده گرفتم كه باز هم كارها زياد بود و فرصت تحصيل فراهم نشد. نمي‌خواستم از دانشگاه همين جوری يك مدرك بگيريم، می‌خواستم حتماً درس‌ها را بخوانم تا اينكه در سال 1375 كه وارد مجلس شدم و به نسبت كارهای اجرايی، فراغت نسبی‏ای حاصل شد، موفق شدم به صورت منظم سر كلاس‌های درس در دانشكده اقتصاد دانشگاه تهران حاضر شوم و پس از 24 سال ليسانس بگيرم، از آن پس ديگر تحصيل را ادامه ندادم، دليلش اين بود كه نمی‌خواستم كار آكادميك بكنم.»

-حزب کارگزاران سازندگی حزب کارگزاران، در سال 1374 و در زمانی که انتخابات مجلس پنجم در حال انجام بود با انتشار یک لیست به نام «کارگزاران سازندگی ایران» خود را معرفی کرد که بعدها به دلیل مخالفت‌هایی که بر سر نام این گروه توسط کارگزاران نظام به وجود آمد با نام «جمعی از کارگزاران سازندگی» به فعالیت خود ادامه داد که این فعالیت تا کنون ادامه دارد. در بیانیه اعلام موجودیت این حزب نام‏هایی دیده می‌شد که اغلب چهره‌های آشنایی بودند و سال‏ها سابقه حضور در قدرت را داشتند و بر کرسی وزارت، معاونت رئیس‌جمهور، ریاست بانک مرکزی و شهرداری تهران نشسته بودند. این امر به خوبی بیانگر آن بود که مدیران اجرایی کشور با تشکیل گروه، قصد بسط قدرت خود به دیگر عرصه‌های حاکمیت را داشتند تا شرایطی فراهم آورند که در مسند قدرت باقی بمانند. به عبارتی کارگزاران در نگاه مؤسسین آن کارکرد حزبی به معنای متداول آن که وظیفه «کادر سازی» و «مدیر پروری» دارد را نداشت و تنها وجه اشتراک مؤسسین بقای در قدرت بود.

حسین مرعشی در حزب کارگزاران حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی و از اعضای مؤسس عضو شورای مرکزی آن محسوب می‏شود. وی پس از برکناری از ریاست سازمان میراث فرهنگی در سال 1384، به عنوان سخنگوی این حزب فعالیت می‏کرد که بعد از بازداشت در سال 1391، بر اساس حکم دادگاه از هر گونه فعالیت سیاسی و حزبی به مدت 6 سال منع شد.

حزب کارگزاران و تشکیل کمیته حمایت از موسوی حسین مرعشی که در سال 88 به عنوان سخنگوی حزب کارگزاران فعالیت می‏کرد در گفتگویی با فارس در تاریخ 3 اردیبهشت‌ 88 از تشکیل کمیته ویژه انتخابات ریاست جمهوری دهم با عضویت علی هاشمی، هدايت آقايی، محمد عطریانفر، رضا امراللهی، اسماعيل جبار زاده و حسین مرعشی خبر داد. وی همچنین عنوان کرد که تمامی اعضای شورا بر حمايت يكپارچه و سراسری تمامی اركان حزب از موسوی تأكيد می‏کنند. سخنگوی حزب كارگزاران عنوان می‏کند که: «كليه اختيارات شورای مركزی در رابطه با انتخابات رياست جمهوری دهم به اين كميته تفويض و كميته موظف شد هماهنگی‏های لازم را با ستادهای ميرحسين موسوی و ستادهای جبهه اصلاحات در راستای پيروزی ميرحسين موسوی به عنوان هدف مشترك اصلاح‌طلبان انجام دهد.» کارگزاران پس از فراز و نشیب فراوان در موضع‌گیری‌ها و فعالیت‌هایشان در طول سال‌های گذشته، با صدور بیانیه‌ای در سال 88 به نتیجه انتخابات اعتراض و رسماً از جریان برانداز حمایت کردند.

انتقاد فضلی نژاد از ایدئولوژی کارگزاران پیام فضلی نژاد، پژوهشگر موسسه کیهان، 11 اسفند 88، در همایش «8 ماه نبرد سایبری» در سخنانی، به بررسی شباهت کودتای سرمایه‌داران انگلیسی در سال 1688 میلادی با کودتای سبز فراماسونرها در سال 1388 شمسی در ایران پرداخته و گفت: «کودتای انتخاباتی اصلاح‌طلبان در 22 خرداد 1388 يك کودتای ماسونی بود چرا چنین قضاوت می‌کنیم اولاً پروژه‌ای كه اصلاح‌طلبان از دو سال پیش از انتخابات دهم ریاست جمهوری خصوصاً با محوریت حزب کارگزاران سازندگی كليد زدند تکرار موج نوی کودتای سرمایه‌داران در انگلستان بود كه 320 سال پیش يعنی در سال 1688 میلادی اتفاق افتاد. در ایران نیز مانند انگلستان دقیقاً دو سال قبل از انتخابات حزب کارگزاران رسماً نسخه‌ی کودتای انگلیسی فراماسون‌ها را برای انتخابات دهم ریاست جمهوری پیشنهاد كرد. هفته‌نامه شهروند امروز از سال 1386 در مقالاتی مانند «زنده‌باد سرمایه‌داری» و «چرا انگلیسی‌ها جمهوری‌خواه نیستند؟» به قلم محمد قوچانی به صراحت گفت كه باید بر اساس مدل انگلیسی، خواست سرمایه‌داران ایرانی را تبدیل به خواست قدرت كنيم و صراحتاً از سال 1386 حزب کارگزاران از باشگاه سبز به عنوان محملی برای براندازی حاکمیت نام برد كه تمام رگه‌های این نسخه‌ی انگلیسی را در هفته‌نامه‌ی شهروند امروز می‌توان جستجو كرد.» وی در نقد ایدئولوژی حزب کارگزاران گفت: «این‌چنین رنگ و بوی ماسونی جنبش سبز در ایران آشکار شد؛ حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران، در سال 1386 گفت: «برای ما تکنوکرات‏ها فرقی نمی‌کند چه حاکمیتی در ایران سر کار باشد باهر رژیمی که در ایران حاکم باشد کار می‏کنیم.» بنابراین برای کارگزاران، رژیم شاه و جمهوری اسلامی فرقی نمی‌کرد؛ مهم تأمین منافع آنان بود و این یکی از محورهای اصلی تفکر ماسونی است در هر دو کودتا چه در ایران و چه در انگلستان، کشوری خارجی از اصلاح‌طلبان حمایت می‌کرد و اصلاح‌طلبان نیز چشم به حمایت آنان دوخته بودند.»

-عضویت در جبهه دوم خرداد پس از انتخابات هفتمین دوره ریاست جمهوری، گروه‌هایی که در انتخابات از محمد خاتمی حمایت کرده بودند تحت عنوان کلی «جبهه دوم خرداد» گردهم آمدند. 15 حزب و تشکل سیاسی که یکی از آن‌ها کارگزاران بود، به عضویت و همکاری با جبهه دوم خرداد پرداختند. حسین مرعشی از چهره‌های برجسته جبهه دوم خرداد محسوب می‏شود.

نقش جبهه دوم خرداد در انتخابات‏ها حسین مرعشی درباره نقش جبهه دوم خرداد در انتخاب خاتمی در سال 76 می‏گوید:«آقای هاشمی در سال 1376 نقش برجسته ای برای انتقال قدرت در ايران انجام داد. پس از آنكه آقای خاتمی در آستانه كانديداتوری خود با آقای هاشمی ملاقات داشت، من نظر آقای هاشمی درباره پشتيبانی از آقای خاتمی را جويا شدم تا موضوع را به شورای مركزی كارگزاران منتقل كنم. آقای هاشمی به من گفتند: شما برويد به خاتمی كمك كنيد.» اگرچه در انتخابات رياست جمهوری نهم در سال 84 مردم با رأی قاطع خود به دكتر احمدی‏نژاد اعتراض و نارضايتی خود را از 8 سال حاكميت دوم خرداد با صدای بلند اعلام كردند، اما جريان دوم خرداد به جای عبرت‌آموزی و آسيب‌شناسی از كارنامه گذشته، تلاش خود را بر ناكامی و عدم موفقيت جريان رقيب كه حالا پيروز شــده است، معطوف كرد. در زمان انتخابات سال 76 و انتخاب خاتمی، ناطق نوری، به عنوان رقیب وی پس از آن به وی تبریک گفت اما برعكس اين رفتار، جريان مغلوب و شكست‌خورده دوم خرداد در انتخابات 84 به جای تبريک به رئيس‌جمهور برگزيده از تقلب در انتخابات سخن گفتند و بدين‌سان تلاش كردند پايه‌های اعتماد مردم به نظام را سست كنند؛ درست‌ همان کاری كه پس از انتخابات 22 خرداد 88 انجام دادند.

-استانداری کرمان در دولت‌های موسوی و هاشمی حسین مرعشی در دولت موسوی و هاشمی استانداری کرمان را به مدت 8 سال و 3 ماه بر عهده داشت. زمانی که استاندار کرمان شد 21 سال بیشتر نداشت. وی قبل از این سمت در جهاد کشاورزی کرمان به مدت دو سال و 9 ماه و به عنوان معاون سیاسی استانداری کرمان در دولت اول موسوی به مدت 4 سال و 8 ماه خدمت کرد. از جمله اقدامات وی و دوستانش در زمان استانداری، تشکیل مؤسسه مولی‏الموحدین بود که توانستند از طریق آن اقداماتی از قبیل راه‌اندازی هواپیمایی ماهان به عنوان نخستین شرکت هواپیمایی خصوصی تا آن زمان، راه‌اندازی کرمان خودرو، منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید، منطقه ویژه اقتصادی سیرجان و طرح‌های دیگر انجام دهند.

چه شد مرعشی از استانداری به دفتر رياست‌جمهوری رفت حسین مرعشی در گفتگو با روزنامه اعتماد در تاریخ 18 آذرماه 1391، در خصوص سابقه کاری خود می‏گوید: «وقتی كه آقای بشارتی وزير كشور در سال 1372 شد، در مراسم توديع آقای عبدالله نوری و معارفه آقای بشارتی، پس از اينكه نماينده استانداران، معاونان وزير و خود آقای نوری صحبت كردند، نوبت به سخنرانی آقای بشارتی رسيد، ايشان پشت تريبون رفت و سلام كرد و گفت الآن مجلس ختم آيت‌الله... در مسجد ارک است و من می‏خواهم به آن مجلس برسم، بنابراين صحبت را به وقت ديگری موكول می‌كنم. حالا شما تصور كنيد در آن جلسه، تعدادی از وزرا، نمايندگان مجلس، استانداران و مديران حضور دارند و می‏خواهند صحبت‌های وزير جديد، سياست‌های او، برنامه‌هايش و موضوعاتی از اين قبيل را بشنود ولی او همه این‌ها را فروخت به ختم يك آيت‌الله! من همان جا به رفقا گفتم ببينيد! با آخوند می‏شود کارکرد، منظورم آقای نوری بود ولی با آخوند باز نمی‏شود كار كرد! اين را گفتم و تصميم گرفتم كه كرمان نمانم و چند ماه بعد هم آقای هاشمی دعوت كردند و من هم آمدم دفتر رئيس‌جمهور و استانداری كرمان را واگذار كردم.»

-ایده پرداز تأسیس شرکت هواپیمایی ماهان حسین مرعشی در مصاحبه ای با سایت مرجع هوانوردی و هوافضای "پارسی" ایده‌ی شکل‌گیری هواپیمایی ماهان را این‌چنین بیان می‏کند: «در دورانی که استاندار بودم متوجه کمبود امکانات هوایی شدم. خیلی از مواقع به خاطر کارهای ضروری چون پرواز نبود با مشکل مواجه می‌شدیم بنابراین ضرورت تأسیس هواپیمایی محسوس بود. به خاطر دارم مردم برای تهیه بلیط هواپیما خیلی در فشار بودند. روزی در تهران مأموریت بودم، در کرمان مشکل امنیتی به وجود مد و من باید خودم را هر چه سریع‌تر به کرمان می‌رساندم اما 24 ساعت در فرودگاه مهرآباد معطل ماندم از همان جا این موضوع در ذهن من باقی ماند که باید از مشکل را با ایجاد یک هواپیمایی مستقل برای کرمان حل کنیم. منتها در آن زمان کشور با این‌گونه ایده‌ها فاصله زیادی داشت. در دوران ریاست جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی سیاست‏های بازی در کشور حاکم شد و فرصت داد تا چنین ایده‌هایی مطرح شوند. یک روز در دفتر کار خودم نشسته بودم که یکی از دوستان از دبی تماس گرفت و گفت یک آقای مصری به نام ابراهیم کامل چهار هواپیما دارد و می‏خواهد در ایران شرکت هواپیمایی تأسیس کند و سؤال کرد آیا شما آمادگی دارید این کار را در کرمان انجام دهید و من هم بدون درنگ و تأمل موافقت خودم را اعلام کردم. من در آن هنگام می‏توانستم بگویم که باید مشورت کنم و ممکن بود فرصت بسوزد اما فوراً موافقت خودم را اعلام کردم و قرار را برای روز بعد گذاشتیم وهواپیمایی ماهان کار خود را با 4 هواپیما آغاز کرد.»

-ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در دولت خاتمی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، دی‌ ماه 1382، با رأی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و با ادغام دو سازمان، میراث فرهنگی و ایرانگردی و جهانگردی، تشکیل شد و تحت نظارت ریاست جمهوری قرار گرفت تا به این ترتیب با ارتقای جایگاه آن، موجب صیانت و حفاظت از میراث فرهنگی کشور شود. حسین مرعشی، نخستین رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری پس از تشکیل آن بود که با آغاز به کار دولت بعد (دولت نهم احمدی‌نژاد)، برکنار شد. عمر ریاست او در این سازمان کمتر از یک سال بود. در زمان مرعشی، سند چشم‌انداز 20 ساله‌ی صنعت گردشگری تنظیم شد که بر اساس آن قرار بود تا سال 1404 جمعیت گردشگران ورودی به کشور به 20 میلیون نفر برسد. پس از پایان کار دولت هشتم و آغاز به کار دولت نهم، اسفندیار رحیم مشایی جای حسین مرعشی را در سازمان میراث فرهنگی گرفت.

-اصرار بر ماندن هاشمی در قدرت به قیمت تغییر قانون اساسی! حزب کارگزاران سازندگی معتقد است که جمهوریت و اسلامیت نظام از هم جدا نمی‌شوند و هر دو مترادف با همدیگر هستند و جمهوریت و اسلامیت نظام، موجب پایداری اسلام، استقلال، عزت و وحدت نظام خواهد بود. این در حالی بود که در عرصه‌ی سیاست داخلی، عملکرد و مواضع افراد این حزب مبتنی بر تثبیت مادام‌العمر قدرت خود و بر هم زدن اصول اولیه‌ی دمکراسی و نقض چرخش قدرت و نخبگان بود. بین شروع کار مجلس پنجم تا انتخابات ریاست‌جمهوری یک سال فاصله بود. در این دوره، کارگزاران سازندگی برای تداوم حضور سیاسی خود، چاره‌ی کار را در تداوم ریاست‌جمهوری هاشمی رفسنجانی می‌دیدند و بر این اساس، با طرح مباحثی تلاش می‌کردند راه را برای انتخاب مجدد او باز کنند و این در حالی بود که طبق اصل 114 قانون اساسی، انتخاب رئیس‌جمهور تنها برای دو دوره‌ی متوالی ممکن بود.

مرعشی و تلاش برای در قدرت ماندن هاشمی سیدحسین مرعشی، در تاریخ 26 شهریور سال 75، زمانی که نمایندگی مردم کرمان در مجلس را برعهده داشت، در خصوص ریاست جمهوری مادام العمر هاشمی در جمع خبرنگاران مدعی تغییر قانون اساسی شده و گفت: «برای تمديد دوره رياست‌‌جمهوری آقای رفسنجانی نيازی به تغيير قانون اساسی نيست و خود قانون اساسی پيش‌بينی كرده كه در صورت نياز و ضرورت و طبق تشخيص مصلحت نظام، می‏توان قانونی عادی، بر خلاف قانون اساسی وضع كرد.» جناب مرعشی آن‌گاه به نمايندگی از طرف ملت ايران، مدعی شد که خواست و اراده آن‌ها نیز چنین است: «ما باور داريم كه تمديد مدت دوره رياست‌جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی خواست عمومی است.» همچنین مرعشی، در جمع دانشجویان در پاسخ به منع قانون اساسی برای تمدید ریاست جمهوری هاشمی در سال 1376، گفت: «اگر در مواردی مصلحت نظام ایجاب کند، مجمع تشخیص مصلحت می‌تواند برخلاف قانون اساسی، قانون وضع کند.»

-مرعشی و اعتقاد به هزینه بی‏خود در فلسطین بهمن‌ماه سال 1386 که همزمان با آغاز موج جدید فشارها بر مردم در محاصره غزه از سوی رژیم صهیونیستی، حسین مرعشی به عنوان سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی در مصاحبه‌ای تفصیلی با روزنامه اعتماد ملی که قصد داشت به تحلیل فضای سیاسی - اجتماعی ایران بپردازد، با اشاره به شعارهای محمود احمدی‌نژاد در انتخابات 84 و انتقاد از موضع او در رابطه با هولوکاست گفت: «الآ‌ن اين آقای احمدی‏نژاد با آقای احمدی‌نژاد انتخابات فرق كرده است. ايشان در كجای تبليغات رياست جمهوری از فلسطين و هولوكاست و درگيری با اسرائيل حرف زده است.» وی در ادامه به نمایندگی از مردم ایران مدعی شد: «ايرانيان سال‌هاست كه احساسشان اين است كه ما بی‏خودی پول خودمان را در فلسطين هزينه می‌كنيم. اصلاً‌ ايرانيان با اعراب بيشتر از بقيه مشکل‌دارند. این‌ها هیچ‌کدام در انتخابات طرح نشد.»

واکنش به ادعای مرعشی اظهارات مرعشی بلافاصله با واکنش فعالان سیاسی روبرو شد به نحوی که حتی صدای اعتراض اصلاح‌طلبان را نیز درآورد: علی‌اکبر محتشمی پور، عضو ارشد مجمع روحانيون مبارز، در واکنش به این اظهارنظر گفت: «كسانی كه می‌گویند مردم از كمك و حمايت دولت از فلسطينيان و مسلمانان مظلوم ناراضی هستند، يا مغرض هستند و يا انقلاب را نشناخته‌اند، زيرا به قول امام راحل، انقلاب اسلامی با ظلم‌ستیزی پايه گرفته و استوار مانده است.» وی در ادامه افزود: «ما با ملت‌های عرب مشكلی نداريم، بلكه با سران كشورهای عربی كه در اردوگاه اسرائيل خيمه زده‌اند، مخالف هستيم و بر اساس دوری و نزديكی سياست اين كشورها با رژيم صهيونيستی، با آن‌ها برخوردمی كنيم.» اما واکنش‌ها به همین مورد منتهی نشد، به طوری که محمدباقر ذاکری، روحانی عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی نیز در اعتراض به سخنان مرعشی گفت: «اين افراد در عالم سیاست هر گونه موضوعی را دستاویزی برای ارتقاء سطح مقبولیت خود در جامعه قرارمی دهند، اگرچه آن موضوع با آرمان‌های ملی مغایرت داشته باشد.»

-مرعشی و انکار نظام اقتصادی و سیاسی اسلام حسين مرعشی در گفت‌وگو با نشريه "ذكر" وابسته به حزب مؤتلفه، در سال 86، با انکار وجود نظام سیاسی، اقتصادی و قضایی در اسلام اظهار داشت: «ما قائل به اين كه اسلام نظام اقتصادی دارد نيستيم. اسلام دين هدايت است، همان طور كه نظام مهندسی ندارد نظام اقتصادی هم ندارد. نظام‌های سیاسی و اقتصادی همگی دستاورد‌ تجارب بشری است.» وی تنها نظام‌های موجود را نظام‌ لیبرالیستی و سوسیالیستی دانست و گرایش کارگزاران برای مدیریت کشور را لیبرالیستی خواند. مرعشی در ادامه برای اينكه ادعاهايش را موجه جلوه دهد افزود: «مگر امام جعفرصادق (ع) متخصص روابط پول و بانك بود كه بيايد در اين حوزه وارد شود و نظام اقتصادی معرفی كند؟»!

-مناظره مرعشی و کلهر مصاف رودرروی مرعشی از سوی هاشمی رفسنجانی و كلهر به نمايندگی احمدی‌نژاد، به گمان بسياری، از جمله مؤلفه‌های مكمل برتری احمدی‌نژاد در انتخابات آن دوران بود. حسین مرعشی در این مناظره و بعد از آنکه از تیپ و قیافه احمدی‌نژاد صحبت به میان آورد و او را در شأن ریاست جمهوری مردم ایران ندانست، تهدید جالبی هم کرد که شاید امروز کمتر کسی آن را به خاطر داشته باشد. در آن مناظره تلویزیونی مرعشی به صراحت هشدار داد که در صورت عدم انتخاب هاشمی رفسنجانی و انتخاب احمدی‌نژاد، بسیاری از گروه‌ها، احزاب و شخصیت‌های سیاسی، حاضر به همکاری، حضور و پذیرفتن مسؤولیت‌ در دولت احمدی‌نژاد نیستند! اما پاسخ آقای کلهر به ایشان این بود که بهتر است این‌گونه افرادی که خود را خارج از حدود دولت فعلی می‏دانند به استراحت بپردازند و نظاره بکنند. این مناظره از جمله مهم‌ترین مناظرات نمایندگان نامزدهای ریاست جمهوری در سال 84 بود که حسین مرعشی بازنده اصلی این مناظره محسوب می‏شد و نتیجه‌ی این مناظره در پیروزی احمدی‌نژاد بر هاشمی نقش بسیاری داشت.

-ریاست ائتلاف اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس هشتم در جریان انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال 1387، اصلاح‌طلبان نمایندگان خود را در لیستی با عنوان ائتلاف اصلاح‌طلبان، «یاران خاتمی» معرفی کردند. این لیست شامل 30 نفر از کاندیدهای که از نام و عنوان خاتمی برای معرفی خود استفاده کرده بودند. در زمان ثبت‌نام افرادی نظیر مصطفی تاج‌زاده، محسن آرمین، مرتضی نبوی، سلامتی و... نیز خود را معرفی کرده بودند اما توسط هیأت‏های نظارت و شورای نگهبان قانون اساسی رد صلاحیت شدند. پس از این رد صلاحیت، حمله به دستگاه‌های ناظر و برگزارکننده انتخابات شدت گرفت. اصلاح‌طلبان، از مردم خواستند تا به لیست «یاران خاتمی» رأی بدهند؛ اما آنچه که در این بین موجب شد تا تندروها نتوانند اقدام مؤثری انجام دهند، شکست فاحش نامزدهای تأیید صلاحیت شده‌ی آنان برای مجلس هشتم در دور نخست بود، به گونه‌ای که از میان 19 راه‌یافته شهر تهران هیچ یک از «یاران خاتمی» در میان منتخبین مردم حضور نداشتند و در دیگر شهرستان‏ها نیز تا حد بسیاری اوضاع به همین منوال بود؛ بنابراین انتخابات به دور دوم کشیده شد و در اردیبهشت‌ماه سال 87 انتخابات مجلس دوباره تکرار شد.

تشکیل کمیته صیانت از آرا با عدم انتخاب نمایندگان جریان اصلاحات، ائتلاف اصلاح‌طلبان، شایعه تقلب را در انتخابات مطرح کردند و کمیته صیانت از آرا را تشکیل دادند. این ادعا در حالی مطرح شد که با اعلام نتایج انتخابات در دور نخست، 19 نفر از اصولگرایان به مجلس راه‌یافته و 11 نفر باقی‌مانده نیز در دور دوم به رقابت پرداختند. در نهایت پازل این حرکات با نامه مشترک مهدی کروبی و سید محمد خاتمی خطاب به شورای نگهبان تکمیل شد، نامه‌ای که طی آن «بازشماری آرای شهر تهران» مورد تأکید قرار گرفته بود: «در خواست می‌کنیم آرا تهران آرا تهران و اگر میسر نباشد صندوق‌هایی از میان صندوق‏ها که به طور تصادفی انتخاب و با حضور نمایندگان یا نماینده مورد قبول نماینده شرکت‌کننده در انتخابات که نامشان اعلام شده است، مورد بازشماری قرار گیرد.» حسین مرعشی در جریان این اتفاقات به عنوان رئیس ائتلاف اصلاح‌طلبان در تهران فعالیت می‏کرد. با برگزاری دور دوم انتخابات در اردیبهشت 87 باز هم اکثریت کرسی‏های مجلس هشتم در اختیار اصولگرایان قرار گرفت.

باز هم ادعای کذب "تقلب" آنچه که قابل پیش‌بینی بود تکرار ادعای تقلب و ابهام در انتخابات از سوی اصلاح‌طلبان بود: «بر اساس نتایج اولیه اعلام‌شده شمارش آراء دومین مرحله انتخابات مجلس هشتم،‌ از میان 845 صندوق رأی شمارش‌شده کاندیداهای جبهه متحد اصولگرایی بیش‌ترین رأی را داشته‌اند این در حالی است که بر اساس آمار موجود از ناظرین ستاد انتخابات اصلاح‌طلبان، کاندیداهای مورد حمایت اصلاح‌طلبان در این انتخابات بیش‌ترین حجم آرای مأخوذه در صندوق‌ها را به خود اختصاص داده‌ بودند!»

درخواست دریافت آمار تک‌تک صندوق‌های تهران پس از این ماجرا بود که مرعشی، رئيس ستاد انتخابات اصلاح‌طلبان تهران، طی نامه‌ای به فرمانداری تهران خواستار ارائه كل آرای مأخوذه كانديداهای اصلاح‌طلب راه‌يافته به مرحله‌ دوم انتخابات هشتمين دوره مجلس و دريافت اطلاعات از تک‌تک صندوق‌های رأی شد.»

-فتنه 88 مقدمه‌چینی برای فتنه هاشمی رفسنجانی در خطبه‌های نماز جمعه تهران در اردیبهشت 1388 حدود یک ماه قبل از انتخابات چنین بیان داشت: «باید به طور جدی تلاش شود تا سلامت انتخابات برای مردم مشخص شود تا با خیال راحت بروند و رأی بدهند.» حسین مرعشی، چند روز بعد از صحبت‌های هاشمی، به عنوان سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی اظهار داشت: «مردم باید اطمینان داشته باشند که رأی‌شان درست خوانده می‌شود تا پای صندوق رأی بیایند. مردم باید بدانند هر چه آنان می‌خواهند همان اتفاق می‌افتد و امانت حفظ خواهد شد. آقایان باید بدانند در صورتی که کوچک‌ترین نگاه آلوده‌ای به آرا ملت ایران داشته باشند و با خواسته‌هایشان مقابله کنند، ملت قادر است که از حق خود دفاع کند.»

هدف ما فقط رأی نیاوردن احمدی‌نژاد است ادبیات فتنه‌گران به گونه‌ای است که می‌توان از آن نتیجه گرفت هدف نهایی آن‏ها این بود که به دولت بسنده نکنند و نظام را به تسلیم در مورد مطامع خود وادار نمایند. در واقع حذف احمدی‌نژاد اساساً به این دلیل به عنوان هدف اصلی انتخاب شد که تصور می‌کردند حذف او به معنای وارد آمدن یک ضربه اساسی به نظام است. حسین مرعشی در این مورد می‏گفت: «تنها چیزی که برای ما اهمیت دارد فقط رأی نیاوردن احمدی‌نژاد است.»

میرحسین پیروز انتخابات است مرعشی، در گفتگو با خبرنگار سایت پارسینه، در 5 خرداد 88، در پاسخ به این سؤال که در شرایط فعلی، نتیجه انتخابات آتی ریاست جمهوری را چطور پیش‌بینی می‌کنید، گفت: «میرحسین موسوی در مرحله اول با اقتدار پیروز می‌شود. جریان چپ و هوادارانش در کل کشور "توجیه" هستند و برخلاف جریان اصولگرا که در حمایت از احمدی‌نژاد تردید دارند، کل جریان چپ بر روی میرحسین موسوی اتفاق نظر دارند. جریان چپ نیمی از سیاست ایران است و به همین خاطر اجماع بر روی یک نامزد، از سوی این جریان، کاملاً قابل توجه است و نتایج مشخصی را به بار خواهد آورد.»

تهدید به ایجاد فتنه از روز انتخابات حسین مرعشی، رئیس ستاد میرحسین موسوی، در روز 22 خرداد 88 در مورد عدم تمديد مدت زمان انتخابات در شهرهای شمال غرب و تبريز هشدار داد و گفت: «با توجه به استقبال تاريخی مردم كشورمان خصوصاً در شهر تبريز در اين دوره از انتخابات رياست‌جمهوری، عدم تمديد مدت زمان انتخابات را منطقی نمی‏دانيم و نسبت به آن هشدار می‌دهيم. با توجه به ازدحام جمعيت و استقبال بي‌نظير مردم در شهرهای شمال غرب و شهر تبريز دفاتر احزاب ما در اين شهرها از مسؤولین وزارت كشور تقاضا دارند كه مدت زمان انتخابات حداقل تا 12 شب تمديد شود.»

اظهارات مرعشی چند سال پس از فتنه 88 حسین مرعشی، مرد 54 ساله‌ای که در سال 88 با شال سبز! و به نفع میرحسین موسوی تبلیغات و مناظره می‌کرد و در روز انتخابات ریاست جمهوری سال 88 بر روی وبلاگ شخصی خود مطلبی با این تیتر نوشت: «جمهوری اسلامی ایران آفت زده است.»! در تاریخ 28 آبان 1391، در گفتگو با خبرگزاری فارس اساس گفت: «ما اصلاح‌طلبان را فتنه‌گران نمی‌دانیم. موسوی و کروبی فتنه گر نبودند بلکه فقط دو کاندیدا بودند که در انتخابات شرکت کردند؛ اگر فتنه‌گر بودند، محاکمه می‌شدند.»

مهدی هاشمی بی‌گناه است! پس از بازگشت مهدی هاشمی در شب 2 مهر 1391 به کشور، که پس از پررنگ شدن اتهاماتش در ایام فتنه 88، به بهانه سرکشی به واحدهای دانشگاه آزاد و در قالب مأموریت از کشور خارج شده بود؛ حسین مرعشی که در زمان انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری به عنوان رئیس ستاد تبلیغاتی میرحسین موسوی، او را به عنوان قائم‌مقام خود انتخاب کرده بود؛ در خصوص پرونده مهدی هاشمی چنین ادعا می‏کند: «خوب شد ايشان بازگشت. نبودن آقای مهدی هاشمی در ايران باعث شده بود دامنه تهمت‌ها و حرف‌های بی‌حساب گسترده شود. الآن مشخص است كه يك پرونده است. همه آنچه که در اين پرونده ممکن است اثبات شود معنايش اين است كه مثلاً يك تخلف مالی معينی در يك حوزه انتخاباتی و نه شخصی اتفاق افتاده و مثلاً يك حرفی هم زده كه با امنيت ملی كشور سازگار نبوده است!» اين سخنان در حالی بيان می‌شود كه بنا بر اطلاعيه دادستانی تهران،‌ مهدی هاشمی 12 مورد اتهام متعدد دارد كه بنا بر آن،‌ كيفرخواستی 125 صفحه‌ای برای وی نوشته شده است.

-سرمایه‌های نظام از نظر مرعشی حسین مرعشی در مصاحبه ای با روزنامه اعتماد در تاریخ 18 آذر ماه 1391 در مورد هاشمی رفسنجانی چنین ادعا می‏کند که: «آقای هاشمی از ظرفيت‌های بزرگ نظام و كشور است. نه تنها ايشان، من معتقدم كه نظام ظرفيت‌های زيادی دارد و بايد اين ظرفيت‌ها را به رسميت شناخته و آن‌ها را باور كند. آقای خاتمی، آقای ناطق، آقای موسوی، آقای كروبی، جناح‌های سياسی، نهادهايی مثل روحانيون مبارز، روحانيت مبارز، اين‏ها همه ظرفيت‌های نظام هستند، نظام نبايد اين ظرفيت‌ها را ناديده بگيرد. كشور با اتكا به اين نهادها می‌تواند مشكلات را پشت سر بگذارد.»!

-زندان و محرومیت از فعالیتهای سیاسی و دولتی حسین مرعشی شامگاه پنجشنبه 27 اسفندماه 88 در پی شکایت دادستان عمومی و انقلاب اسلامی وقت تهران، آقای جعفری دولت‌آبادی و تشکیل پرونده، با قطعی شدن حكمش در شعبه 54 دادگاه تجدیدنظر تهران، برای اجرای حكم يك ساله زندان، بازداشت و روانه اوين شد. موضوع اتهامی وی به ماده 500 قانون مجازات اسلامی استناد شده بود. بر اساس این ماده از قانون، هر کس علیه نظام جمهوری اسلامی ایران یا به نفع گروه‌ها و سازمان‌های مخالف نظام به هر نحو فعالیت تبلیغی نماید، به حبس از سه ماه تا یک سال محکوم خواهد شد. وی اواخر سال 1388 پس از بازداشت و تحمل دو شب حبس، به مرخصی 14 روزه تعطيلات نوروزی رفت! حسین مرعشی به دلیل مصاحبه با سایت "عبور" و اعلام کردن این مطلب که همه ما با کسانی که در زندان هستند شریک جرم هستیم و من معتقدم که جمع چند ده هزار نفری باید خود را تسلیم زندان کنند از سوی شعبه 26 دادگاه انقلاب و قاضی پیرعباس به 1 سال زندان و محرومیت مادام‌العمر از هرگونه فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی - هنری محکوم شده بود و دادگاه تجدیدنظر با تأیید 1 سال حکم و کاهش محرومیت تا 6 سال از هرگونه فعالیت در احزاب، مؤسسات و انجمن‌هایی که به کارهای سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و هنری می‌پردازند، محکوم کرد. حسین مرعشی، پس از گذراندن 1 سال حبس تعزیری، صبح 20 اسفندماه 1389 از زندان آزاد شد.

پافشاری مرعشی بر مواضع‏اش بعد از انتشار خبر رجانیوز مبنی بر اینکه حسین مرعشی در فکر نوشتن توبه نامه است، یکی از نزدیکان حسین مرعشی با تکذیب این خبر اعلام کرد: «این خبر کذب محض است و حسین مرعشی همچنان بر مواضع قبل از زندان خود ایستاده و حتی در دیدار با دادستان تهران به او اعلام کرده همچنان بر سر صحبت‏هایم هستم و تا آخر دوره محکومیتم، هیچ خواسته‌ای از دادستانی ندارم.» حسین مرعشی در زندان و در پاسخ به سؤال مقامات دادستانی مبنی بر اینکه آیا درخواست عفو به رهبری می‌دهید، گفته بود: «خیر، من چنین درخواستی نمی‌کنم.»

دلجویی خاتمی از خانواده مرعشی سید محمد خاتمی در 31 تیرماه 89 به ديدار خانواده حسين مرعشی رفت و از خانواده وی دلجويی کرد. خاتمی، مرعشی را از نيروهای خالص و متعهد معرفی کرد كه تنها در پی خدمت به نظام اسلامی بوده است. مهدی کروبی نیز پس از آزادی حسین مرعشی از زندان با وی دیدار کرد.

-مواضع مرعشی در مورد ریاست جمهوری احمدی‌نژاد حسین مرعشی از منتقدان اصلی دولت احمدی‌نژاد است. به عقیده‌ی وی در دولت احمدی‌نژاد هیچ اقدام مثبتی صورت نگرفته است. وی ادعا می‏کند که احمدی‌نژاد به كارشناسی اعتنای جدی ندارد. هر كس در كشور مديريت را بر عهده می‌گیرد وظيفه دارد كشور را بر اساس اصول علمی و واقعی اداره كند اما در دولت احمدی نژاد توجه به کارشناسان اقتصادی کم بوده و احمدی نژاد خودش تصمیم می‏گرفته است.

واکنش مرعشی به ریاست علی‌آبادی بر فدراسیون فوتبال حسین مرعشی در وب سایت شخصی خود در تاریخ 4 مهرماه 1386، با ادعای اینکه همیشه سعی کرده در مورد اقدامات دولت نهم سکوت کند و اظهاراتی نداشته باشد در خصوص کاندیداتوری علی‌آبادی برای ریاست فدراسیون فوتبال نوشت: «در دوران ریاست جمهوری معجزه قرن سوم، به موضوعاتی برمی‌خوریم که علیرغم عزم جدی برای سکوت در مقابل خطاهای مدیریتی دولت‌مردان، نمی‌توان از کنار آن‌ها گذشت. یکی از این حوادث کاندیداتوری آقای علی‌آبادی معاون محترم رئیس‌جمهور و رئیس سازمان تربیت بدنی برای ریاست فدراسیون فوتبال است. آقای علی‌آبادی چه رأی بیاورد و چه رأی نیاورد، شکست خورده است. این اقدام نشان تنهایی دولت است و به خوبی بیان می‌کند که این دولت دارای مردان محدودی به اندازه انگشتان دست است. قبلاً «نشانه‌های بی‌کسی دولت را در پست های زنجیره‌ای آقای الهام دیده بودیم و اکنون با مشاهده خالی بودن دست دولت در ورزش، عمق فاجعه مسئله را درک می‌کنیم.»

موفقیت های انرژی هسته ای برای احمدی نژاد نیست حسین مرعشی در مصاحبه با خبرگزاری فارس در آذر ماه 86 در پاسخ به سؤال: "نظر شما در خصوص فعالیت دولت در بحث انرژی هسته‌ای چیست؟" چنین پاسخ می‏دهند: «پروسه انرژی هسته‌ای خارج از تصميمات شخصی احمدی‌نژاد است. انرژی هسته‌ای متعلق به نظام است و دانش‌ آن هم نتيجه سرمایه‌گذاری طولانی مدت نظام و فراتر از دولت‌هاست دانش آن هم قبل از دولت احمدی‌نژاد به دست آمده بود و تنها جايی را هم كه احمدی‏نژاد مدير آن را تغيير نداد و تجربه آنجا را از بين نبرد سازمان انرژی اتمی بود. اگر بقيه مديران را هم تغيير نمی‌داد وضع كشور اين نبود. بايد حتماً مديريت سياسی كشور از رفتن پرونده به شورای امنيت پيشگيری می‏كرد. اينكه قطعنامه‌های متعدد عليه ما صادر شود كه موفقيت نيست. شما می‌گوييد راهی نبود، اما ما می‌گوييم راه حل داشت؛ ما می‌توانستیم دنيا را عليه خود تحريک نكنيم اگر اين اندازه تحريک نمی‌كرديم اين همه قطعنامه صادر نمی‌شد. حفظ فن‌آوری هسته‌ای برای ايران با هزينه‌های كمتر از آنچه در دولت احمدی‌نژاد رخ داد مقدور بود، ما نمی‌توانيم در دنيا سيبل باشيم. معتقديم در سياست‌های هسته‌ای بايد به گونه‌ای حركت كنيم كه محکومیت‌های بين‌المللی نگيريم و می‌توانستيم با اعتمادسازی اين كار را بكنيم.»

انتقادهای تند مرعشی به رئیس جمهور نهم حسین مرعشی، آبان ماه سال 88، در گفتگویی با خبرگزاری ایلنا به تحلیل وضعیت سیاسی کشور پرداخت و برای برون‌رفت از وضعيت بحران راهكارهای سه گانه‌ای را پيشنهاد کرد كه اصلی‌ترين آن گفت‌وگوی صريح و بی‌پرده بزرگان نظام بود که از نظر مرعشی یکی از این بزرگان آقای هاشمی است. وی با تاکید بر اینكه احمدی‌نژاد قدرتی فراتر از رئیس‌جمهور برای خودش متصور است گفت که جریان حاكم به دنبال ریشه‌كن كردن اصولگرائی نیز هست. مرعشی در انتقاد از عملکرد احمدی‌نژاد اظهار داشت: «با اطمينان می‌گويم اگر آقای احمدی‌نژاد بتواند اهداف خود را جلو ببرد نه‌ تنها اصولگرايان را حذف می‌كند بلكه اگر بتواند در مقابل رهبری هم خواهد ايستاد. آقای احمدی‌نژاد هیچ‌گاه نشان نداده است كه به رهبری و سخنانشان گوش می‌كند و به نظر می‌رسد احمدی‌نژاد خودش را مديون نظام و رهبری نمی‌داند.»

واکنش حامیان دولت به اظهارات مرعشی روزنامه وطن امروز، از حامیان دولت، در مطلبی با عنوان "مرعشی‌ها و عدم پایبندی عالی‌جنابان به رقابت سیاسی " به این اظهارات واکنش نشان داد: «...بدون شک در چهار دوره ریاست‌جمهوری پنجم تا هشتم و نگاه قدرت محور آقای مرعشی و فرا دستان و فرودستان وی به واسطه نهادینه شدن میل صدرنشینی، موجب عدم تحمل کنش سیاسی بسیار مهمی چون «پیروزی رقیب در انتخابات» می‌شود. ناسازگاری با دولت برآمده از اراده مردم، وقتی به اتخاذ سیاست توطئه برای براندازی دولت رسید؛ که بر همگان آشکار شد عالی‌جنابان تا چه میزان پایبند به حق رأی و انتخاب مردم هستند و این رویه در ادامه منجر به ظهور رفتاری عجیب در انتخابات ریاست‌جمهوری دهم شد. رفتار سیاسی مرعشی و دوستان در 5 سال اخیر این موضوع را کاملاً هویدا کرد که در نگاه این افراد رقابت‌های سیاسی فقط باید یک نتیجه داشته باشد و آن هم شکست رقیب است. انتخابات نهم و دهم ریاست‌جمهوری نشان داد اگر این قاعده از سوی مردم رعایت نشود، چه پیامدهایی به دنبال خواهد داشت!»

انتقاد از سیاست های اقتصادی احمدی نژاد مرعشی در گفتگویی با روزنامه شرق در اسفند 91 اظهار داشت: «احمدی نژاد حجم وسیعی از منابع نفتی را در اختیار داشته. دولت احمدی‌نژاد از چند مزیت برخوردار بود که یکی ازآنها منابع نفتی سرشار و بی‌سابقه بود اما در یک شرایطی دارد کشور را تحویل می‌دهد که تورم بالای 30 ‌درصد شده و رشد اقتصادی منفی است. این در حالی است که دولت احمدی‌نژاد در طول هشت سال بیش از 700 میلیارد دلار درآمد نفتی داشته است و باید سؤال شود با این منابع چه کرده است؟ مردم ایران که فراموش نکرده‌اند آقای احمدی‌نژاد در پنج سال متوالی از هشت سال دوره مسؤولیت‌شان، محور اکثر سخنرانی‌هایش مسایل هسته‌ای بود. مردم ایران فراموش نکرده‌اند که آقای احمدی‌نژاد با ادبیات خاص خودشان دایم تکرار می‌کردند که این‌قدر قطعنامه بدهید تا خسته شوید! مردم فراموش نکرده‌اند که احمدی‌نژاد قطعنامه‌های شورای امنیت را کاغذپاره می‌نامید. حالا ایشان برای فرار از مسؤولیت از اثرات تحریم‌ها سخن می‌گویند. صريح بگويم كه احمدی‌نژاد بابت بی‌توجهی به نظرات كارشناسان اقتصادی بايد از مردم ايران عذرخواهی ‌كند و دير يا زود اين كار را بايد بكند او مديون مردم است.»

-طراحی کلیدواژه‌های مشکوک برای انتخابات سال 92 انتخابات آزاد، کلیدواژه‌ای بود که چند ماه قبل از آن که حتی زنگ غیررسمی رقابت‌های انتخابات یازدهم ریاست جمهوری ایران نواخته شود ابتدا در رسانه‌های غربی و شبکه‌های مخالف نظام در خارج از کشور مطرح گردید و بلافاصله توسط برخی چهره‌های مشهور سیاسی و جریانات و رسانه‌های مرتبط با آن‌ها در داخل، وارد ادبیات سیاسی شد. این واژه‌پردازی دقیقاً مفاهیمی چون «سلامت انتخابات» و «تقلب» را به اذهان متبادر می‌کرد که چند ماه قبل از انتخابات دهم ریاست جمهوری به همین ترتیب و توسط همین جریانات و رسانه‌ها وارد عرصه سیاست شدند و ماجراهایی آفریدند که فتنه غم‏انگیز و براندازی ناکام سال 88 محصول آن بود. به همین دلیل نیز از ابتدایی که واژه «انتخابات آزاد» ابتدا توسط رسانه‌های خارج کشور و سپس توسط چهره‌هایی چون هاشمی رفسنجانی به کار گرفته شد، واکنش‌های قاطعی از جانب صاحب‌نظران و فعالان سیاسی و رسانه‌ای جبهه انقلاب در قبال آن اتخاذ گردید.

مرعشی و کلید خوردن پروژه‏ای شوم ماجرای «انتخابات آزاد» گرچه با موضع صریح رهبر معظم انقلاب، از ادبیات آشکار مروجان آن رخت بربست اما طراحان سناریویی که موضوع انتخابات آزاد یکی از ابعاد آن بود، همچنان پیگیر سناریوی خود برای تأثیرگذاری بر انتخابات ریاست جمهوری خرداد 92 بودند. پروژه‌ای شوم که حسین مرعشی آذر ماه 91، در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد، آن را اینگونه کلید می‌زند:‌ «تصور من اين است كه نظام می‏تواند با استفاده از فرصت انتخابات فضای سياسی داخلی را باز‌سازی و مردم به معنی وسيع كلمه را وارد صحنه كند و بر شاخص‌های روابط بين‌الملل هم اثر بگذارد، اما با اين هدف فاصله‌دارم و به نظر مي‌رسد كه انتخابات آينده، انتخاباتی مديريت شده باشد. برای همين هم من از دوستانی كه انتخابات را مديريت می‏كنند، خواهش اكيد دارم كه دست‌كم عنصری را بياورند كه كشور را از خطرهای واقعی دور كند.»

-فرار به جلو مرعشی با گستاخی به علامه مصباح عدم برخورد جدی با مجرمانی که در جریان فتنه 88 به مقدسات مردم ایران توهین و در سخنرانی‌های متعدد خود، بزرگان کشور را نیز بی‌نصیب نگذاشتند، سبب شد تا چهره‌های رسانه‌ای این جریان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری یازدهم بازهم هتاکی‌های خود را از سر بگیرند و به دنبال ایجاد فضایی همانند سال 88 باشند. حسین مرعشی، فروردین ماه 92، در یک مصاحبه توهین‌آمیز با روزنامه «اعتماد»، ضمن اعلام ضمنی واهمه از روشنگری‌های آیت‌الله مصباح یزدی درباره نقشه و برنامه‌های فتنه‌گران برای انتخابات ریاست جمهوری، در پاسخ به گفته‌های آیت‌الله مصباح که بیان داشته بود: «کاندیداهای احتمالی اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری 92 رد صلاحیت می‌شوند.» در اظهاراتی توهین آمیز گفت: «آقای مصباح‌یزدی به جای معذرت‌خواهی از ملت ایران بابت اشتباهی که در حمایت از آقای احمدی‌نژاد در این سال‌ها داشته‌اند، همچنان بر طبل مخالفت با اصلاح‌طلبان می‌کوبند.» این اظهارات در حالی صورت گرفت كه مرعشی به جنایاتی كه وی و جریان متبوعش در خلال حوادث سال 88 مسبب آن بودند اشاره‏ای نكرده و اعلام نكرد كه جریان سیاسی شكل دهنده اقداماتی همچون نامه بی سلام به رهبر انقلاب و مسببین برپایی بزرگترین فتنه بعد از انقلاب، که كشور را تا ماه ها دچار آشوب كرد و موجی از شادی و امیدواری را به خیمه گاه دشمنان انقلاب تقدیم كرد، چه زمانی قرار است از مردم، رهبر انقلاب و خانواده شهدا بابت خساراتی كه به آبروی نظام وارد كردند عذرخواهی كنند؟ در این میان قطعاً نقش افرادی همچون حسین مرعشی و دیگر افرادی خانواده وی (خاندان هاشمی) قطعاً غیرقابل‌انکار به نظر می‌رسد و بسیار بعید است كه با اقداماتی همچون فرار به جلو و هتاكی به علما، این مسئله از افكار عمومی پاك شود. مرعشی از سوی دیگر تلاش كرد این نكته را نادیده بگیرد كه اگر امروز بزرگانی همچون علامه مصباح یزدی به رویكردهای رئیس‌جمهور و تیم اطراف وی انتقاداتی را وارد می‌دانند به دلیل نزدیك شدن این رویكردها و عملكردها به رویكردهای كارگزارانی همچون حسین مرعشی و منش مدیریتی اشخاصی همچون هاشمی رفسنجانی است، چه اینكه برآمدن احمدی‌نژاد با هدف بازگرداندن قطار اداره جامعه به ریل انقلاب اسلامی آن هم پس از انحراف آن در زمان حاكمیت امثال مرعشی به وجود آمد.

اهانت به علما برای فرار از انزوای سیاسی از سوی دیگر به نظر می‌رسد افشای اقدامات ضد امنیتی دیگر اعضای خاندان هاشمی از جمله فایل های گفتگوی صوتی مهدی هاشمی با عناصر ضدانقلاب، نه تنها موجب نشد كه مرعشی و همفكرانش به فكر عذرخواهی از خیانت‌های متعدد خود به انقلاب و نظام گردند كه با پیش گرفتن رویه همیشگی خود در اهانت به بزرگان علما، تصور کردند می‌توانند به انزوای سیاسی- اجتماعی خود پایان دهند. گفتنی است نگاهی گذرا به تاریخ معاصر کشور نشان می‌دهد، همواره روحانیت اصیل و انقلابی که در بزنگاه‌های تاریخی با انذار نسبت به انحراف‌های مختلف، نقشی روشنگرانه در برابر تحریف مسیر ملت داشته است، مورد آماج حملات و تخریب‌های کینه‌توزانه دشمنان خارجی و منافقین داخلی بوده است. در این میان باید از ترور شخصیت افرادی همچون شیخ فضل‌الله نوری در صدر مشروطه، آیت‌الله کاشانی در برهه ملی شدن نفت و چهره‌هایی همچون شهید بهشتی، شهید مطهری، شهید مفتح و ... نام برد. در این زمینه، یکی از چهره‌هایی که بنا بر شهادت تاریخ، همواره مورد کینه و تخریب دشمنان داخلی و خارجی انقلاب اسلامی بوده، حضرت آیت‌الله مصباح یزدی است كه همواره مورد تهاجم جریان‌های التقاطی و دشمنان انقلاب بوده است.

-مرعشی و انتخابات یازدهم ریاست جمهوری حسین مرعشی، در حاشیه مراسم ختم پدر تاجر نیا از اعضای شاخص حزب منحله مشارکت، در تاریخ 3 اردیبهشت 92، در جمع خبرنگاران با بیان اینکه مطالبات مردمی لزوماً به معنای آمدن در انتخابات نیست، اظهار داشت: «انتظار جامعه از افرادی چون هاشمی و خاتمی این است که در بحث مهم انتخابات ورود کنند و این ورود الزاماً به معنی ورود شخصی یک کاندیدا نیست.» وی ادامه داد: «پراکندگی و تجزیه جناح‌های اصلی کشور به شاخه‌های اصلی، باعث می‌شود ما انتخاباتی داشته باشیم که در آن منافع کشور تأمین نشود.»

انتظار مرعشی از هاشمی و خاتمی مرعشی بابیان اینکه جمهوری اسلامی نظام سربلندی است که باید سربلند بماند، افزود: «این انتخابات می‌تواند بار مهمی از دوش مردم بردارد لذا انتظار ما از هاشمی و خاتمی در بین اصلاح‌طلبان میانه‌رو این است که با اتحاد خود، فردی را معرفی کنند که فضا از این تکثر و تشتت کاندیدا فاصله بگیرد تا شاهد انتخاباتی باشکوه و درعین‌حال با کاندیدایی که در شأن ملت ایران باشد، باشیم.» وی در پاسخ به این پرسش که گفته می‌شود ستادهای انتخاباتی حسن روحانی در انتخابات برای هاشمی فعال خواهد شد، اظهار داشت: «بنده سخنگوی آقای هاشمی نیستم، مگر شما مخالف فعال شدن ستادهای وی هستید؟ اگر ستاد آقای هاشمی تشکیل شود من رئیس آن هستم.»

توصیه مرعشی به شورای نگهبان! مرعشی در ارزیابی خود از آرایش سیاسی کشور گفت: بنده ارزیابی مثبتی از آرایش سیاسی کشور ندارم و فکر می‌کنم چند نفری که دور یکدیگر جمع شده‌اند باعث شاخه‌شاخه شدن کشور شده‌اند و اگر شورای نگهبان باز رعایت قانون مدیر و مدبر بودن را در نظر نگیرد، ممکن است مانند 8 سال گذشته خسارت‌بار باشد و شورای نگهبان باید به وظیفه قانونی خود عمل کند؛‌ کسی که از او تلقی رجل سیاسی در جامعه نمی‌شود و سابقه مدیریت اجرایی ندارد، نباید وارد انتخابات شود چرا که آشفتگی‌های سال 88 و 84 اندازه کافی به کشور لطمه زده است.

واکنش مرعشی به رد صلاحیت هاشمی مرعشی در مصاحبه با وب‌سایت ضد انقلابی «روز آنلاین» در پاسخ به این پرسش که هاشمی چرا به نظر شورای نگهبان اعتراض نکرده است گفت: «در قانون محلی برای اعتراض به شورای نگهبان پیش‌بینی‌نشده و از نظر قانونی کار خاصی نمی‌توان انجام داد. از سوی دیگر شورای نگهبان هیچ‌وقت به افکار عمومی پاسخگو نیست و شکایت از عملکرد شورایی که به مردم و افکار عمومی پاسخگو نیست مفهومی ندارد. این بدین معنی نیست که آقای هاشمی شکایتی ندارد، او مطالبات و حرف خود را با مردم در قالب بیانیه‌ای در میان خواهد گذاشت. آقای هاشمی خود را عرضه کرد، مردم استقبال کردند و نظام نپذیرفت.»

-اقدامات مرعشی پس از پیروزی روحانی سخنرانی در همایش حامیان دکتر روحانی مرعشی در تاریخ 8 تیر 1392، در همایش حامیان دکتر حسن روحانی پس از پیروزی وی در کرمان، با بیان اینکه باید درود بر روستائیان ایران فرستاد که از شخصیت خود در این انتخابات دفاع کردند و شرایط کشور و ضرورت حضور در انتخابات را حتی از روشنفکران تهرانی بیشتر درک کردند و با عمل خود این پیام را که ما قابل خریداری نیستیم را به همه دادند افزود: «در ایام سختی که بر مردم کشور گذشت، شخصیت‌های مهم و سیاستمداری به بی بصیرتی متهم شدند ولی ایستادگی کردند و دم برنیاوردند و در نهایت با لطف الهی صحنه کشور را تغییر دادند.» وی خطاب به اصولگرایان افزود: «شما که می‌خواهید انتخابات را به نفع خود مصادره کنید چرا در برابر بدی‌های یک دولت سکوت کردید و از هدر رفت 600 میلیارد دلار منابع نایاب این کشور چیزی نمی‌گویید... از آقای روحانی یاد بگیرید منش و اخلاق خودتان را اصلاح کنید چرا اقداماتی را که می‌بینید به نفع کشور نیست در برابرش لجاجت می‌کنید؟ باید یاد بگیرید با منش خوب و ائتلافی از نیروهای مؤثر مانند روحانی برنده شوید نه اینکه بگویید رأی مال ماست.»

رمزگشایی از جمله «به هیچ حزب و جناحی وامدار نیستم» حسن روحانی در همایش افق رسانه در تیرماه 92، در بخشی از سخنان خود با اشاره به موضوع تشکیل کابینه گفت: «ان‌شاءالله کابینه طبق وعده‌ای که داده‌شده یک کابینه فراجناحی و با تأکید بر شایسته‌سالاری خواهد بود. البته این دولت هیچ تعهدی به هیچ حزب و جناحی نداده است و وامدار هیچ حزب و گروهی نیست و تلاش دارد که شایسته‌ترین افراد را از هر طیف و جناح البته به شرط اعتدال و میانه‌روی جهت خدمت به مردم انتخاب کند.» اما حسین مرعشی فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره این صحبت روحانی در گفتگو با فرارو در تاریخ 9 تیر 1392 گفت: «فعلاً در ایران مرسوم است که همه رؤسای جمهور این حرف را می‌زنند. از آنجا که افراد حزبی نیستند به هیچ حزبی هم متعهد نیستند. البته به طور کلی این مسئله مثبت نیست و نشانه توسعه‌نیافتگی سیاسی است. چون در شرایط توسعه‌یافتگی سیاسی یک رئیس‌جمهور باید به حزب خود متعهد باشد و حزب وی نیز به مردم متعهد باشد؛ اما چون در ایران اصولاً سیاستمداران حزبی نیستند و انتخابات هم حزبی نیست مرسوم است که رؤسای جمهور این حرف را می‌زنند و آقای خاتمی هم این حرف را زده بودند. لذا به نظر من این سخن ایشان خیلی طبیعی بود و سخن جدیدی نبود و کسی هم از این سخن نرنجیده است و به غیر از کیهان که از این سخن خیلی خوشحال شد مشکلی وجود ندارد.»

چه دلیلی دارد اصلاح‏طلبان در کابینه نباشند؟ حسین مرعشی، اواخر تیر ماه 92 در گفتگو با روزنامه بهار، با بیان اینکه اصلاح‌طلبان در انتخابات برنده‌ شده‌اند، عنوان کرد: «اصلاح‌طلبان در کابینه حسن روحانی حضور خواهند داشت. اصلاح‌طلب‌ها این انتخابات را برنده شدند، چه دلیلی دارد که در کابینه نباشند؟ اگر اصولگرایان انتظار دارند که اصلاح‌طلبی در کابینه نباشد، انتظار نابجایی دارد. اساساً مگر ممکن است جناحی در پیروزی در انتخابات نقش داشته است در کابینه نماینده نداشته باشد؟ روحانی به صراحت در بعضی از مصاحبه‌های خود پس از پیروزی در انتخابات گفت با آن اکثریتی که برنده انتخابات است کابینه تشکیل خواهد داد. اصلاح‌طلب‌ها نیز جزیی از جناح‌های سیاسی هستند که در این انتخابات پیروز شدند. چه دلیلی دارد در کابینه نباشند؟ مشکلی با اصولگرایان نداریم. از تعامل با آن‌ها استقبال می‌کنیم اما حاضر نیستیم برای حفظ تعامل از ارزش‌های که به آن‌ها باور داریم عقب‌نشینی کنیم. دوستان اصولگرای ما که در انتخابات نتوانستند رأی بیاورند تلقی‌شان این است که باید آقای روحانی را به نفع خودشان مصادره کنند. گاهی می‌گویند روحانی اصولگراست. گاهی می‌گویند که هاشمی و خاتمی رأی نداشتند. من از اینکه بعد از پیروزی آقای روحانی دوستان اصولگرای ما متوجه اصولگرا بودن آقای روحانی شده‌اند را به این دوستان تبریک می‌گویم. این در واقع همان چیزی است که ما می‌خواستیم که تحت عنوان دولت وحدت ملی شکل بگیرد.»

-گمانه زنی حظور مرعشی در کابینه حسن روحانی حسین مرعشی، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در دولت هشتم، یکی از گزینه‌هایی است که در محافل مختلف به عنوان گزینه ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در دولت یازدهم مطرح می‌شد.

در هیچ شرایطی به سازمان میراث فرهنگی برنمی‌گردم مرعشی 10 تیر ماه 92 در گفتگو با خبرنگار فارس در خصوص بازگشت خود به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اظهار داشت: «به هیچ‌وجه آمادگی ندارم برگردم و در هیچ شرایطی هم به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برنمی‌گردم.» وی در خصوص مواردی که دولت یازدهم در زمینه میراث فرهنگی و گردشگری باید مورد تأکید و پیگیری قرار گیرد نیز گفت: «گردشگری از صنایع مغفول در کشور است باید برنامه‌هایی که در این 8 سال گذشته اجرا نشد اجرا شود و از جمله این موارد را ایجاد مناطق نمونه گردشگری در کشور عنوان کرد. وی همچنین ادعا کرد: «بارها اعلام‌شده که بیش‌ترین آمار ایجاد مناطق نمونه گردشگری در دولت‌های نهم و دهم بوده است، درحالی‌که در این دولت‌ها فقط مناطق را مصوب کرده‌اند اجرا که نکرده‌اند.»

واکنش سازمان میراث فرهنگی به سخنان مرعشی در پی انتشار مصاحبه خبرگزاری فارس با حسین مرعشی، روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری جوابیه‌ای در تاریخ 12 تیر 92 صادر کرد که در آن با اشاره به اینکه تا پایان دولت هشتم تعداد کل مناطق نمونه گردشگری مصوب 7 منطقه بود؛ تعداد مناطق نمونه گردشگری فعال در دولت‌های نهم و دهم 94 برابر نسبت به دولت‌های قبل ذکر شده است.