حیدر مصلحی

از پرتال جامع مسئولین جمهوری اسلامي ايران
پرش به: ناوبری، جستجو
حجت الاسلام حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات دولت دهم که در اردیبهشت سال 90 از این سمت استعفا داد. این استعفا مورد موافقت احمدی نژاد و مخالفت مقام معظم رهبری قرار گرفت و ایشان در سمت خود باقی ماند.

زندگینامه[ویرایش]

حجت الاسلام حیدر مصلحی در سال 1336، در شهرضا به دنیا آمد. وی دارای مدرک کارشناسی ارشد الهیات و معارف اسلامی از مؤسسه آموزشی امام خمینی(ره) قم است. مصلحی همچنین تحصیلات حوزوی را تا سطح خارج فقه و اصول در حوزه‌های علمیه قم و تهران گذرانده است. حیدر مصلحی در سال 1388 توسط محمود احمدی نژاد به عنوان وزیر پیشنهادی دولت برای وزارت اطلاعات به مجلس شورای اسلامی معرفی و در روز 12 شهریور همان سال با کسب اکثریت آرا انتخاب شد.

سوابق اجرایی[ویرایش]

برخی از سوابق اجرایی حیدر مصلحی: مسئول عقیدتی، سیاسی کمیته انقلاب اسلامی ـ تهران مسئول سیاسی بخش خارجی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم مسئول سیاسی نمایندگی حضرت امام(ره) قرارگاه کربلای سپاه ـ مناطق عملیاتی جنوب و غرب کشور نمایندگی حضرت امام(ره) در قرارگاه کربلای سپاه ـ مناطق عملیاتی جنوب و غرب کشور نمایندگی حضرت امام(ره) در قرارگاه خاتم سپاه ـ مناطق عملیاتی جنوب و غرب کشور نماینده ولی فقیه در نیروی زمینی سپاه ـ تهران ـ سپاه پاسداران نماینده ولی فقیه در نیروی مقاومت بسیج ـ تهران ـ سپاه پاسداران نماینده ولی فقیه در نیروی هوایی ـ تهران ـ سپاه پاسداران عضو شورای نمایندگان ولی فقیه در مناطق اهل سنت رئیس شورای برنامه ریزی مدارس علمیه اهل سنت عضویت در گروه 6+5 اصولگرایان عضو هیئت مرکزی نظارت شورای نگهبان در استان تهران و شهر تهران نماینده ولی فقیه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه

-ماجرای استعفای مصلحی از وزارت اطلاعات خبرگزاری‌های داخلی ایران روز یکشنبه 28 فروردین 1390، خبر استعفای حیدر مصلحی از سمت وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران را همراه با متن موافقت محمود احمدی نژاد با استعفای آقای مصلحی و نیز حکم انتصاب او به عنوان مشاور امور اطلاعاتی انعکاس دادند. پس از آنكه سايت‌ها متعلق به دولت، از پذيرش استعفای حجت‌الاسلام و المسلمين حيدر مصلحی از وزارت اطلاعات توسط احمدی‏نژاد خبر دادند، وی به دليل مخالفت مقام معظم رهبری با كناره‌گيری‏اش در وزارت اطلاعات ماندنی شد. هر چند تا چند روز بعد که این مخالفت با ارسال نامه‌ای از سوی مقام معظم رهبری به حیدر مصلحی رسماً اعلام شد، ابهاماتی داشت. پس از ابهاماتی مبنی بر ساختگی بودن دستور رهبری برای ابقای مصلحی، متن كامل نامه رهبر معظم انقلاب به حجت‌الاسلام والمسلمين حيدر مصلحی برای ادامه فعاليت در وزارت اطلاعات منتشر شد. رهبر معظم انقلاب در اين نامه خطاب به حجت‌الاسلام والمسلمين حيدر مصلحی تأكيد كرده‌اند: «جناب آقای مصلحی، از شما می‏خواهم كه بيش از پيش در انجام ماموريت‌های مهم داخلی و خارجی وزارت اطلاعات اهتمام به خرج دهيد.» بنابراین، حجت‌الاسلام والمسلمين مصلحی، همچنان در سمت وزارت اطلاعات به كار خود ادامه داد. در خرداد 1390، حیدر مصلحی از ترکیب اعضای شورای پول و اعتبار حذف شد.

فتنه 88، پیشگویی یا اجرا[ویرایش]

وزیر اطلاعات معتقد است مهم‌ترین برنامه محوری آمریکا، انگلیس و موساد، جریان‌های فتنه، ضدانقلاب و برانداز، ایجاد شکاف و انشقاق داخلی و تنش‌های کاذب در داخل نظام است و در واقع این همان اصلی ـ فرعی کردن مسائل و پرداختن به مسائل فرعی و رها کردن مسائل اصلی است که آنها مورد توجه قرار داده‌اند. وی با تاکید بر این‌که فتنه‌ 88 هنوز تمام نشده است، اظهار داشت: «بنده به عنوان مسوول اطلاعات کشور عرض می‌کنم فتنه همچنان در ابعاد مختلف طراحی‌هایی می‌کند تا ضربه‌های خود را بزند و در این بین باید سران و هادیان فتنه را مورد توجه قرار داد؛ چرا که این‌طور نیست که فتنه فقط یک لایه داشته باشد. فتنه به غیر از لایه‌ای که ما آن را در رسانه‌ها می‌بینیم ابعاد دیگری دارد و می‌خواهد کنه و بنه نظام را هدف قرار دهد. بنابراین باید آن را مورد توجه قرار داد. در واقع فتنه یک بخش بیرونی و یک بخش داخلی دارد. یک عده سران فتنه هستند و یک عده هادیان فتنه. امروز ایجاد انشقاق، نقطه مشترک همه دشمنان نظام قرار گرفته و شاید در کمتر مقطعی از تاریخ انقلاب تا این میزان این موضوع در برنامه دشمنان قرار گرفته است. چنانچه هرکس حتی یک درجه با نظام زاویه داشته، هم‌اکنون در مجموعه دشمنان قرار دارد؛ به طوری که می‌توان به سهولت بر این موضوع تاکید کرد که آبشخور این برنامه‌ها یکی است.» مصلحی با بیان این‌که ایجاد شکاف بین مردم و مسوولان، بین جریان‌ها و گروه‌های حامی نظام و ولایتمدار همچنین ایجاد شکاف بین بخشی از مردم با بخشی دیگر از جمله اهداف این دشمنان ماست، گفت: «باید دانست مهم‌ترین راهکار با این مقوله خطرناک و موذیانه، تبعیت کامل از ولایت و رهبری به عنوان محور وحدت در جامعه است.»

پیشگوی حوادث 88، خود در فتنه دست داشته است وزیر اطلاعات، اردیبهشت 92 در اختتامیه نهمین همایش سراسری مسئولان هیات رزمندگان کشور با بیان اینکه عده ای به دنبال تطهیر فتنه هستند، گفت: «کسی که جزو سران فتنه بوده و انقلاب و نظام به دلیل یک سری ملاحظات او را مانند آن دو تن دیگر چندان محصور نکرده و به او آزادی عمل داده است، امروز امر بر او اشتباه نشود که انقلاب یادش رفته این آقا در فتنه چه نقشی ایفا کرده است. کسی که خود را پیشگوی حوادث 88 عنوان می کند و می گوید: «من گفتم، من بیانیه دادم» در حقیقت پیشگویی نکرده است، ما اطلاعات دقیقی داریم که این آقا در فتنه دست داشته است.» وزیر اطلاعات در سخنانش از شخص خاصی نام نبرده است. اما چند روز قبل از آن هاشمی رفسنجانی در سخنانی به انتقاد شدید از وضعیت جاری کشور پرداخته و گفته بود که در سال 87 در جمع تعدادی از اعضای خبرگان رهبری اوضاع کنونی کشور را پیش بینی کرده است! وی مدعی شده بود: «اگر به نظرات بنده عمل می شد امروز گرفتار شرارت های سال 88 نمی شديم چون برای من اين اتفاقات روشن بود.»

ائتلاف فتنه و انحراف از دیدگاه وزیر اطلاعات[ویرایش]

وزیر اطلاعات با اشاره به «ائتلافات علنى» و عمدتاً مخفى جریان فتنه با جریان انحرافى براى مقابله با خط اصلى نظام و انقلاب اسلامی، تحلیل این ارتباط را از پیچیده‏ترین مسائلى دانست که نظام با آن‏ها روبروست. مصلحی معتقد است جریان فتنه و جریانات انحرافى هر دو با ویژگی​هاى مشترکى در راستاى تقابل جدى با نظام و ولایت فقیه تحرکاتى را دارند. ویژگی​های که او آنها را «تلاش براى القاء فصل الخطاب نبودن ولایت فقیه و تقسیم بندى فرامین رهبرى به حکومتى و غیر حکومتى» برشمرد. تحولات منطقه خاورمیانه که از رسوی رئیس دفتر رئیس جمهور بیداری انسانی خوانده می​شود، محور دیگری‏است که وزیر اطلاعات آن را «رویکرد منفعلانه» این جریانات نسبت به مسأله بیدارى اسلامى میداند. مصلحی میگوید: «از نگاه این جریان‌ها، به دست گرفتن کرسى ریاست جمهورى و کرسی ​هاى مجلس شوراى اسلامى؛ تنها راه تغییر نظام است.» وی با اشاره به اینکه مدتى است که با روش‌هاى گوناگون جذب مردم در حال شکل‏گیرى است، این روش​ها را شامل «بزرگ نمایى مشکلات مردم، ایجاد هراس در بین توده​ هاى مردم، اتخاذ سیاست تساهل و تسامح، علاقه‏ مندى جدى در خصوص رابطه با آمریکا» دانست. به گفته مصلحی، این جریان‌ها میکوشند تا با گفتمان اصلاح طلبانه، تمامى نیروهاى نظام را به گونه‏اى جذب نمایند. این گروه‌ها در حال شکل دادن لایه‌هاى مختلف براى جذب نخبگان هستند. از برنامه‏هاى این جریانات، مقابله با سیاستهاى مقام معظم رهبرى، تأکید بر ملی گرایى افراطى، تأکید بر شبه مدرنیسم، تأکید بر ناکارآمد بودن اسلام و تأکید بر ناکارآمدى روحانیت است. این گروه‌ها با سوءاستفاده از بی اطلاعی نسل جدید از مسائل انقلاب، به تهی کردن ذهن نسل جدید از اندیشه‌های حضرت امام و مقام معظم رهبری در بین این نسل می پردازند.

انتخابات 92 و خبری که تکذیب شد[ویرایش]

وزیر اطلاعات در اولین جلسه هیئت دولت در سال 92 با اشاره به نامگذاری سال جاری به نام «سال حماسه سیاسی حماسه اقتصادی »گفت: «در خصوص حماسه سیاسی همانگونه که حضرت آقا در فرمایشات خود اشاره کردند همه جریانات سیاسی معتقد به نظام می‌توانند و باید در انتخابات ورود کنند و ورود آنها نیز باید حضوری رقابتی و سنگین در چهارچوب خط قرمزهای نظام باشد.» وی درباره تمهیدات صورت گرفته برای حفاظت از دستاوردهای مردم در حماسه سیاسی گفت: «در چارچوب و وظایف وزارت اطلاعات برنامه‌ریزی‌های خوبی در این باره صورت گرفته و همه تمهیدات را در این باره اندیشیده‌ایم که با همکاری مردم انتخاباتی پرشور، رقابتی و متناسب با ارزش‌های انقلابی داشته باشیم.»

تکذیب حمایت از سعید جلیلی در انتخابات 92 چند روز قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، یکی از خبرگزاری های کشور، خبری را ابتدا بر روی خروجی سایت خود قرار داد و سپس آن را برای مخاطبان شبکه پیامکی خود ارسال کرد که در آن آمده بود که حیدر مصلحی وزیر اطلاعات از سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی در انتخابات ریاست جمهوری حمایت کرده است. وزارت اطلاعات در بیانیه‏ای این خبر را تکذیب کرد. در این بیانیه آمده بود: «به اطلاع ملت غیور و همیشه در صحنه ایران اسلامی می رساند: در پی انتشار پیامکی مجعول با ادعای حمایت وزیر محترم اطلاعات از یکی از کاندیداهای محترم ریاست جمهوری و ارایه ی تحلیل های غیر واقعی توسط برخی از افراد و سایت های خبری، به آگاهی می رساند که ادعاهای مطرح شده کذب می باشد و این مطالب واقعیت ندارد. روابط عمومی وزارت اطلاعات»

مهمترین اقدام وزارت اطلاعات از زبان مصلحی[ویرایش]

دستگیری عبدالمالک ریگی، رها سازی دیپلمات ایرانی به گروگان گرفته شده در پیشاور پاکستان، نفوذ در کانون ضد انقلاب با پروژه الماسی برای فریب، شکست پروژه نفوذ امیر میرزایی حکمتی جاسوس سیا، دستگیری همزمان 15 جاسوس موساد، دستگیری اعضای تیم ترور دانشمندان هسته‌ای جزو پروژه‌های بزرگ رسانه‌ای شده وزارت اطلاعات در دولت دهم بود. حجت‌الاسلام حیدر مصلحی دستگیری عبدالمالک ریگی را از مهمترین اقدامات وزارت اطلاعات میداند، اقدامی تازه و نو که علیرغم تلاش سرویس‌های اطلاعاتی برای ارائه نمونه‌ای مشابه آن، هنوز نتوانستند موفق شوند.

دستگیری عبد المالک ریگی: عبدالمجيد ريگی با نام مستعار «عبدالمالك» در يك عمليات پيچيده امنيتی در روزهای پايانی سال 88 به دام سربازان گمنام امام زمان افتاد. وی در هواپیمایی که از دوبی عازم قرقیزستان بود، شناسایی و پس از وادار کردن هواپیما به فرود در ایران دستگیر شد و در نهايت در 30 خرداد 89 به سزای اعمال ننگين خود رسيد. طبق گفته وزیر اطلاعات، ریگی سرکرده گروهک تروریستی شرق ایران از حمایت دستگاه های اطلاعاتی آمریکا، انگلیس و برخی کشورهای اروپایی برخوردار بوده و این حمایت ها، طبق اسناد محکم وزارت اطلاعات ایران کاملا اثبات شده است. ریگی بدون همکاری دستگاه های اطلاعاتی منطقه و حتی کشورهای دیگر و تنها با اقدام اطلاعاتی مدیریت شده سربازان گمنام امام زمان(عج) دستگیر شده است.

آزادی دیپلمات ربوده شده: حشمت‌الله عطارزاده"، دیپلمات ربوده شده ایرانی که در 23 آبان 1387 توسط گروه‌های مسلح در پیشاور پاکستان ربوده شده بود، با تلاش سربازان گمنام امام زمان‌(عج) در وزارت اطلاعات، در روزهای ابتدایی فروردین‌ماه 1389 در یک عملیات پیچیده اطلاعاتی، آزاد و به کشور بازگردانده شد.

پروژه الماسی برای فریب (نفوذ وزارت اطلاعات در اپوزیسیون خارج نشین): پروژه دیگر وزارت اطلاعات مربوط به فعالیت بنیاد آمریکایی دفاع از دموکراسی (PDD) بود. این بنیاد در یکی از جلسات خود که 3 ساعت درازا داشت، تشکیل «دولت در تبعید» را تصویب کرد که مأموریت اجرای این پروژه به "دنیس راس" معاون امور خاورمیانه اوباما سپرده شد. تحقق دولت در تبعید نیازمند چهره‌ای برخوردار از سوابق اجتماعی و مذهبی بود و برهمین اساس سرویس اطلاعاتی آمریکا شناسایی و جذب عناصر مناسب برای رهبری دولت مذکور را در دستور کار قرار داد. سرانجام محمدرضا مدحی که دارای سابقه طولانی خدمت در نهادهای انقلابی بود و در بانکوک به تجارت جواهرات و سنگ‌های قیمتی اشتغال داشت، مورد توجه سفارت آمریکا در تایلند قرار گرفت. وی پس از برنامه ریزی های دقیق موفق به نفوذ به شبکۀ ضدانقلاب خارج نشین شد و اطلاعات دقیقی از نحوۀ عملکرد این شبکه ها، به دست آورد و در اختیار دستگاه اطلاعاتی ایران قرار داد.

دستگیری 15 جاسوس موساد به طور همزمان: در 22 فروردین ماه سال 91 وزارت اطلاعات خبر از بازداشت عوامل یکی از شبکه‌های بزرگ ترور و خرابکاری رژیم اشغالگر قدس، تعدادی از هسته‌های حفاظت شده عملیاتی آنها و گروه‌هایی از تروریست‌های جنایت پیشه و مزدوران همکاری کننده با آنها را داد. به گفته وزارت اطلاعات، این افراد دارای مقادیر قابل توجهی بمب‌های سنگین آماده انفجار، انواع مسلسل و سلاح‌های کمری و صدا خفه کن، تجهیزات نظامی، مخابراتی، و دیگر ابزار آلات تروریستی بودند. بنابر اعترافات این افراد، شناسایی و ترور یکی از متخصصان کشورمان و بمب‌گذاری در برخی تأسیسات زیربنایی کشور، از جمله مأموریت‌های محوله به این جاسوسان بود. آنها قصد داشتند این عملیات تروریستی را دقیقاً یک روز قبل از راهپیمایی 22 بهمن سال 90 انجام دهند.

دستگیری اعضای تیم ترور دانشمندان هسته‌ای: بعد از اینکه رژیم صهیونیستی از متوقف کردن پیشرفت علمی کشورمان ناامید شد، رو به ترور فیزیکی دانشمندان کشورمان آورد و برای این کار تیمی پیچیده ساماندهی کردند. سازماندهی این تیم تروریستی از این جهت پیچیده بود که اعضای تیم به صورت سلولی فعالیت می‌کردند و زیرشبکه‌ها از فعالیت گروه‌های موازی اطلاعی نداشتند. اعضای تیم در پادگانی در حومه تل‏آویو مستقر و شیوه "ترور اسرائیلی" را فرا گرفتند. یکی از ترفندهایی که در این پروژه برای اولین بار طراحی شده بود، استفاده از زنان به عنوان ابزار عملیات‌های تروریستی بود. سرانجام یه دنبال اقدامات اطلاعاتی-عملیاتی پیچیده‌ و متهورانه‌ سربازان گمنام امام زمان در ابتدا جمالی‌فش قاتل دکتر علی‌محمدی در 20 دی ماه 89، سپس قاتلان شهیدان شهریاری و احمدی‌روشن در 25 خرداد 91 و در پایان تیم ترور شهید رضایی‌نژاد در اول مرداد 91 دستگیر شدند. به جهت سلولی عمل کردن این تیم، بازداشت آنها به تدریج صورت گرفت.در نیمه مرداد 91 نیز مستند کلوپ ترور که نحوه ساماندهی و جذب اعضای این تیم را نشان می‌داد، از شبکه‌های تلویزیونی پخش شد.