حمیدرضا بقایی

از پرتال جامع مسئولین جمهوری اسلامي ايران
پرش به: ناوبری، جستجو
حمیدرضا بقایی دومین رئیس سازمان میراث فرهنگی در دولت‌های محمود احمدی‌نژاد بود. او علاوه بر ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور و ویژه اقتصادی را بر عهده داشت. بقایی در فروردین ماه 1390، از سوی احمدی نژاد رئیس‏جمهور دولت نهم به عنوان معاون اجرایی و سرپرست نهاد ریاست جمهوری منصوب شد.

زندگینامه[ویرایش]

حمیدرضا بقایی متولد فروردین 1348، در کرمانشاه و دارای لیسانس آی تی است. او که همراه همیشگی اسفندیار رحیم مشایی است، بعد از مشایی ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را برعهده گرفت. وی با وجود حواشی مربوط به شکایت قوه قضاییه از او، در 20 فروردین ماه 1390، از سوی محمود احمدی نژاد به عنوان معاون اجرایی رئیس‏جمهور منصوب شد. بقایی در مرداد ماه 1392، در پایان دولت دهم، با تصمیم محمود احمدی‏نژاد در تأسیس دانشگاه جامع بین المللی ایرانیان، به عنوان معاون پشتیبانی دانشگاه جامع منصوب شد.

سوابق اجرایی و سیاسی[ویرایش]

سابقه در وزارت اطلاعات بقایی در سال‌های پایانی دفاع مقدس، در وزارت اطلاعات و در جوار یکی از مدیران کل این وزارتخانه، اسفندیار رحیم مشایی، در تشکیلات "مدیریت مناطق بحران" فعالیت کرده است. مشایی در آن هنگام مسئول سیاست‌گذاری وزارت اطلاعات در برابر کردهای غرب کشور بود؛ اما هنوز کسی نمی‌داند چرا بقایی از وزارت اطلاعات جدا شد.

مسئول سایت رادیو تهران اوایل دهه 80، رحیم مشایی به رادیو تهران آمد و بقایی را نیز با خود به این مجموعه آورد. بقایی در رادیو تهران به عنوان مسئول سایت این رادیو، شروع به کار کرد تا اینکه بنا به اتهامات اثبات نشده‌ای، عذر او را از رادیو تهران خواستند. خواهان این پرونده، اداره کل حراست صدای جمهوری اسلامی ایران بود.

رئیس دفتر مشایی در سازمان فرهنگی هنری شهرداری بقایی پس از رادیو تهران، در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، رئیس دفتر مشایی بود.

عضو هیئت‌مدیره مؤسسه آینده روشن بشریت حمید بقایی و کاظم کیاپاشا به مدت دو سال عضو هیئت‌مدیره مؤسسه آینده روشن بشریت بودند. این مؤسسه در مهرماه 1384 به ثبت رسید که طبق سند ثبتی در روزنامه رسمی کشور، اسفندیار رحیم مشایی ریاست هیئت‌مدیره آن را بر عهده داشته است.

ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری پس از پیروز شدن محمود احمدی‌نژاد در انتخابات نهم ریاست جمهوری، رحیم مشایی نیز به سازمان میراث فرهنگی رفت و با او چند تن از دوستان و همکاران قدیمی نیز از خیابان بهشت، به ساختمان خیابان آزادی کوچ کردند. بقایی نیز به عنوان معاون مشایی در سازمان میراث فرهنگی مشغول شد و بلافاصله پس از آغاز دولت دهم و با انتقال مشایی از میراث فرهنگی به دفتر ریاست جمهوری در پاستور، بقایی در تابستان سال 88 رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری شد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور و ویژه اقتصادی بقایی به عنوان دبیر شورای مناطق آزاد کشور و ویژه اقتصادی بود که با آمدن دولت یازدهم، مرتضی بانک در 30 مردادماه 1392، جای او را گرفت.

مشاور رئیس‌جمهور در امور آسیا محمود احمدی‌نژاد، به عنوان رئیس‌جمهور دهم با صدور احکام جدیدی مشاوران خود در امور خاورمیانه، آسیا، آفریقا، آمریکای لاتین، افغانستان و دریای خزر را در شهریورماه 1389، منصوب کرد. براساس این حکم حمید بقایی به عنوان مشاور رئیس‌جمهور در امور آسیا منصوب شد. در این حکم بر همکاری متقابل مشاوران و وزارت امور خارجه تأکید شده است.

معاون اجرایی و سرپرست نهاد ریاست جمهوری حمید بقایی در 20 فروردین ماه 1390، با حکم محمود احمدی‌نژاد با حفظ سمتهای پیشین خود به عنوان معاون اجرایی رئیس جمهور و سرپرست نهاد ریاست جمهوری منصوب شد. معاون اجرایی وظیفه ساماندهی سفرهای استانی و پیگیری اجرای پروژه‌ها مهم را بر عهده دارد. پس از بقایی نهاوندیان به عنوان سرپرست ریاست جمهوری دولت یازدهم انتخاب شد.

عضویت در کمیسیون بررسی اعطای نشانهای دولتی حمید بقایی همکار مشایی در کمیسیون بررسی اعطای نشانهای دولتی شد. هیئت وزیران بنا به پیشنهاد نهاد ریاست جمهوری در دی‏ماه 1390، معاون اجرایی رئیس جمهور به ترکیب اعضای کمیسیون بررسی اعطای نشانهای دولتی اضافه شد. این مصوبه از جانب محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهور دولت دهم برای اجرا ابلاغ شده بود.

نماینده رئیس‌جمهور در شورای نظارت بر صداوسیما محمود احمدی‌نژاد در حکمی در 22 مردادماه 91، حمید بقایی را به عنوان نماینده خود در شورای نظارت بر صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران منصوب کرد.

نماینده دولت دهم برای تعامل با دولت یازدهم در پی توافق محمود احمدی‌نژاد و حسن روحانی، در 30 خرداد 1392، برای معرفی یک نماینده از سوی هر کدام در راستای تعامل هرچه بیشتر و برنامه‌ریزی برای پیشبرد امور در دوره انتقالی دولت دهم و یازدهم، حمیدرضا بقایی از سوی احمدی نژاد و اکبر ترکان از سوی حسن روحانی انتخاب شدند.

اظهارات بقایی درباره ارامنه[ویرایش]

به گزارش گروه مجازی خبرگزاری فارس، خبرگزاری ارمنی نیوز آم مدعی شد: «بقایی، معاون اجرایی رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران گفته است که دولت عثمانی در سال 1915 اقدام به نسل کشی ارامنه کرده است. وی در سخنان خود در همایش "ایران؛ پل پیروزی" در تهران، در شهریور ماه 1389، گفت که امپراتوری عثمانی حدود 100 سال قبل در سال 1915 تعداد معینی از ارامنه را قتل عام کرده است. با وجود از بین رفتن امپراتوری عثمانی، ارمنستان از ترکیه می خواهد که در این مورد بطور رسمی عذرخواهی کرده و غرامت پرداخت کند.» این خبرگزاری سخنان بقایی را به ترکی استانبولی، روسی، انگلیسی و ارمنی با ذکر تیتر درج کرده است و انعکاس آن موجب ناراحتی برخی مسئولان ترکیه شد. آنها خواستار تغییر لحن مقامات ایران درباره موضوعات تنش آمیز میان کشورهای دیگر شدند.

نارضایتی وزیرخارجه ترکیه احمد داوود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، در تماسی تلفنی با منوچهر متکی، همتای ایرانی خود، خواستار توضیح او در مورد سخنان حمید بقایی، مشاور ویژه محمود احمدی نژاد در آسیا، درباره رویدادهای سال 1915م در ترکیه شد. به نوشته روزنامه حریت، وزیر خارجه ایران به همتای ترک خود گفته است که در موضع تهران در قبال حوادث سال 1915 تغییری حاصل نشده است. اما احمد داوود اوغلو گفت که این سخنان، رضایت وی را جلب نکرده است.

واکنش رسانه‏های ترکیه به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، شبکه تلویزیونی ntv بزرگترین شبکه خبری ترکیه به زبان‌های ترکی، عربی و انگلیسی در واکنش به اظهارات بقایی مدعی شد: بقایی در اظهارات خود گفت که ارامنه از سوی ترک‌ها به صورت دسته‌جمعی کشته شده‌اند و "آن را کشتار جمعی نامید". برپایه این گزارش، رسانه‌های دیگر ترکیه نیز نوشته‌اند: علی‌رغم پذیرش این ادعا از سوی مجلس ایران، اکنون ادعاهای معاون اجرایی رئیس‌جمهور موقعیت ترکیه را در نزد سازمان ملل بسیار تضعیف کرده و مقام ریاست جمهوری ارمنستان گفتار وی را به عنوان یک سند دیپلماتیک و رسمی از مقامات ایرانی به سازمان ملل و سازمان‌های مربوطه ارسال کرده است و به این دلیل از بقایی تشکر کرده است.

موضع‏گیری بقایی بقایی در این مورد گفت: من در همایش "ایران؛ پل پیروزی" به برخی دعاوی حقوقی میان کشورهایی چون لهستان با روسیه،‌ ترکیه با ارمنستان و ژاپن با امریکا اشاره کردم بدون این که بخواهم تحلیل کنم یا موضع گیری داشته باشم. پس از این اتفاق، در اطلاعیه ای روشنگری کردیم و موضوع با سفیر ترکیه در ایران هم مطرح شد. سفیر ترکیه هم برداشتش این بود که در این باره اشتباه رسانه ای شده است.

آقای بقایی غرامت جنگ جهانی چه شد؟ بقایی همچنین در این همایش در مورد خسارات وارده به ایران در جنگ دوم جهانی و امکان پیگیری حقوقی این مسئله را مطرح کرد و چند ماه بعد از آن در نامه‌ای به محمود احمدی‌نژاد اعلام کرد: «ما اسنادی در اختیار داریم که ثابت می‌کند در جنگ جهانی دوم به ایران صدمات جبران‌ناپذیری وارد شده است و ایران به سادگی از موضوع غرامت جنگ جهانی دوم نمی‌گذرد. وی از جمع‌آوری 4 هزار و 700 سند در ارتباط با غرامت‌های جنگ جهانی دوم در ایران خبر داد.» رئیس‌جمهور هم که در سفر استانی در شیراز به سر می‌برد اعلام کرد: «به زودی سند رسمی برای دریافت غرامت خسارات جنگ جهانی اول و اشغال ایران توسط انگلیس را به سازمان ملل ارائه می‌دهیم و حق خود را از حلقوم مستکبران بیرون می‌کشیم.» حال این سؤال مطرح است غرامت جنگ جهانی چه شد؟

اعترافات قابل تأمل درباره کشف اسناد از کیف شاه مخلوع[ویرایش]

مدیرعامل بازداشت شده منطقه آزاد ارس و مدیر سابق کاخ موزه نیاوران گفت که شایعه کشف اسناد از کیف شاه در کاخ نیاوران با طراحی حمید بقایی برای انحراف افکار عمومی از سخنان جنجالی وی درباره ترکیه صورت گرفت. به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، در سال 89 خبری مبنی بر اینکه چمدان حاوی اسناد محرمانه جنگ جهانی دوم و برخی نامه‌نگاری‌های وزارت خارجه مربوط به قبل از انقلاب در خودروی رولزرویس شاه مخلوع پیدا شده، توسط علیرضا مقیمی مدیر وقت کاخ موزه نیاوران اعلام شد. در آن زمان صداوسیما و رسانه‌های مختلف توسط مقیمی برای پوشش این خبر عجیب به محل کاخ موزه نیاوران دعوت شدند و مانور رسانه‌ای فراوانی روی این موضوع داده شد. علیرضا مقیمی در سال 90 دستگیر شد. وی در اولین اظهارات خود پس از دستگیری گفته است: شایعه کشف اسناد از کیف شاه در کاخ نیاوران با طراحی حمید بقایی برای انحراف افکار عمومی از سخنان جنجالی وی درباره ترکیه صورت گرفت.

بقایی به خبرنگاران تهمت دزدی زد! بقایی حتی در نشست خبری خود در اردیبهشت ماه 1390، با خبرنگاران حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در محل موزه ملی ایران گفت: اخیراً چند خبرنگار را در نیاوران یافتیم که دزدی می‏کردند. وی در مقابل اصرار خبرنگاران مبنی بر افشای نام آنها گفت: صلاح نیست منتشر شود آن طرف مرزها این موضوعات را مسخره می‌کنند.

بقایی: احمدی‌نژاد کوروش زمان است[ویرایش]

در مراسم رونمایی از منشور کوروش در 21 شهریور 1389، در موزه ملی ایران، حمید بقایی در کنار اسفندیار رحیم مشایی حضور داشت. در این مراسم بود که احمدی‌نژاد در کنار سفیر انگلستان ایستاد و سخنان بی‌سابقه‌ای درباره «رابطه با انگلیس» به او گفت. درحالی‌که مجلس شورای اسلامی و اصول‌گرایان به دنبال کاهش رابطه با انگلیس بودند، احمدی‌نژاد پس از «رونمایی از منشور کوروش» در موزه ملی ایران به سفیر و دیپلمات‌های انگلیسی گفت که خواهان «آغاز یک همکاری گسترده و همه‌جانبه و مستمر در زمینه‌های گوناگون با کشور انگلیس» است! حمید بقایی در این مراسم احمدی‌نژاد را کوروش زمان نامید.

دولت برای کسب مشروعیت خود نیاز به منشور کورورش ندارد بقایی همچنین دلیل نامیدن احمدی‏نژاد را به کوروش زمان و پاسخ به تحلیل برخی رسانه‌های خارجی که رونمایی از منشور کوروش را در جهت کسب مشروعیت دولت در میان طبقه میانی جامعه دانستند را در مصاحبه با هفته‌نامه خبری – تحلیلی «پنجره» بیان می‏کند: در مرحله اول باید بگویم دولت هیچ نیازی به این‌گونه امور ندارد؛ اگر به کارهایی که آقای احمدی‌نژاد انجام داده دقت کنیم، می‌توانیم بگوییم آقای احمدی‌نژاد، کوروش زمان است. آقای احمدی‌نژاد با مواضعی که در مقابل آمریکا در سازمان ملل گرفته، به نوعی کوروش زمان است.

بقایی: سخنان رهبر انقلاب بر نهی موازی کاری در سیاست خارجی مصداقی ندارد[ویرایش]

بقایی در ابتدا از جانب رئیس جمهور به عنوان نماینده ویژه در امور آسیا منصوب شد؛ اما با اعتراض نمایندگان، رئیس جمهور طی حکم جدیدی نمایندگان ویژه پیشین را به عنوان مشاوران خود در آن امور برگزید. چند ماه بعد از این انتصابات، بقایی در مصاحبه با ویژه نامه نوروزی سال 90، روزنامه خراسان در خصوص نهی رهبر معظم انقلاب درباره «موازی‌کاری» در سیاست خارجی پاسخ می‌دهد: «...فرمایش رهبری جای بحث دارد، من در آن جلسه بودم، نهی ایشان مصداقی ندارد، من الان به شما می‌گویم: آقا مراقب باش که نیفتی، پایت می‌شکند؛ آیا این به معنی آن است که قبلا افتاده‌ای و پایت شکسته است؟» رهبر معظم انقلاب تنها چند روز بعد از انتصاب احکام نمایندگان ویژه از سوی رئیس جمهور، در دیدار با رئیس جمهور و هیأت دولت بر پرهیز از کارهای موازی در عرصه‌های گوناگون از جمله سیاست خارجی و نیز اعتماد وزیران در چارچوب اختیارات وظایفشان تأکید کردند و حال این سؤال ایجاد می شود که نهی رهبر انقلاب مصداق خارجی نداشته است؟ شواهد نشان می‌دهد که نهی رهبر معظم انقلاب در دیدار با رئیس جمهور و هیأت دولت آن هم چند روز پس از موضوع بحث برانگیز نمایندگان ویژه مصداق داشته و ناظر بر موضوع نمایندگان ویژه بوده است؛ خصوصاً که بعد از تأکید مقام معظم رهبری، طی حکم جدیدی از سوی رئیس جمهور نمایندگان ویژه تبدیل به مشاور شدند. رهبر معظم انقلاب با تصریح بر موازی‌کاری در عرصه‌های مختلف، عرصهٔ سیاست خارجی را مورد تأکید قرار می‌دهد و این قید هرگونه ادعا و بهانه را مبنی براین‌که فرمایش رهبری کلی بوده و تنها بیان‌گر یک مفهوم و نه مصداق بوده است را از میان برمی‌دارد.

اقدامات بقایی در سازمان میراث فرهنگی[ویرایش]

اعتراف بقایی در کمک سازمان گردشگری به هنرمند زن ایرانی در پایان جلسه 88/11/7 هیئت دولت، بقایی در مصاحبه با خبرنگاران تأکید می‌کند که در دوران ریاست مشایی بر سازمان گردشگری «هدیه تهرانی برای برگزاری نمایشگاه عکس خود مبلغ 200 میلیون تومان درخواست کرد؛ اما با پرداخت 120 میلیون تومان به وی موافقت شد» و توضیح می‌دهد که «از مجموع رقم پرداخت‌شده به هدیه تهرانی، مبلغ 60 میلیون تومان از محل اعتبارات سازمان مناطق آزاد و مبلغ 60 میلیون تومان دیگر نیز در قالب مشارکت در طرح از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری پرداخت شده است.» این اعتراف درحالی بود ‌که مشایی اقدام ناشایسته خود در بخشیدن ده‌ها میلیون تومان به هنرپیشه زن را تکذیب کرد.

بخشیدن مولانا به ترکها؟! به گزارش صراط نیوز در اسفند ماه 1389، سایت انتخاب مدعی شد: بقایی به عنوان رئیس سازمان میراث فرهنگی در جشنواره ای در ترکیه، مولوی را اندیشمندی ترک خواند و ادعا کرد: قبر عارف ترک، یعنی مولانا جلال الدین رومی در قونیه نشان دهنده روابط نزدیک ایران و ترکیه است.

صدور انقلاب اسلامی به روش بقایی به گزارش مشرق در خردادماه 1390، همزمان با الگو قرار گرفتن انقلاب اسلامی ایران و اوج بیداری اسلامی در خاورمیانه و چهار روز پس از پیروزی انقلاب ملت مصر، نمایشگاهی در میدان سلطان احمد استانبول برگزار شد که بخشی از خدمات بقایی را که به گفته احمدی‏نژاد تمامی زندگی‌اش را برای تعالی این سرزمین و خدمت به فرهنگ انقلاب اسلامی گذاشته، نشان می‌داد. هر چند این نمایشگاه نکات زیادی داشته است؛ اما تنها بخشی که قابل انتشار در فضای عمومی جامعه است در قالب فیلم ارائه شده است و این سؤال مطرح می‌شود که آیا رقص کارگزاران سازمان تحت امر بقایی دست در دست زن‌های بی‌حجاب همان خدمتی است که وی به انقلاب اسلامی کرده است.

تعطیلی موزه هنرهای ملی در دوره ریاست حمید بقایی در سازمان میراث فرهنگی، موزه هنرهای ملی تعطیل شد. جمع‌آوری اموال موزه هنرهای ملی هفته آخر دی‌ماه 89 و تنها در مدت 48 ساعت و به طور ناگهانی انجام شد. حمید بقایی در صدد آن بود که این موزه و اموالش را به ساختمان ارگ آزادی منتقل کند اما این امر هیچ‌وقت عملیاتی نشد؛ همچنین در این بین، خبرهایی مبنی بر شکسته شدن و ناپدید شدن تعدادی از آثار به گوش رسید. در این مدت بسیاری از هنرمندان و کارشناسان میراث فرهنگی اعلام می‌کردند که اقدام بقایی در تعطیل کردند موزه هنرهای ملی باعث از بین رفتن هویت هنر ایرانی شده است. خوشبختانه در 28 خردادماه 1391، به دستور حسن موسوی، رئیس جدید سازمان میراث فرهنگی و با تلاش‌های مدیر موزه هنرهای ملی و هنرمندان و کارشناسان میراث فرهنگی، بالأخره تمامی اموال این موزه به ساختمان آن واقع در میدان بهارستان برگردانده شد.

اقدامات بقایی در شورای عالی مناطق آزاد کشور و ویژه اقتصادی[ویرایش]

اقدام عجیب نهاد زیر نظر بقایی در قشم در تیرماه سال 90، در زمان انتصاب بقایی به دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور، زیستگاه پرندگان مهاجر و آبزیان نادر در شهر درگهان از توابع جزیره قشم با ارزشی بالغ بر متری 4 میلیون تومان، توسط منطقه آزاد این جزیره، متری 120 هزار تومان حراج و به بخش خصوصی واگذار شد. این امر بدون در نظر گرفتن اهمیت زیست‌محیطی منطقه و اینکه ساخت و سازهای جدید مانع پیشرفت و رشد درختان حرا می‌شود، صورت گرفته است. در این تفاهم‌نامه، بخش خصوصی به منطقه آزاد قشم متعهد شده است که پس از به سرانجام رساندن پروژه و جدول‌کشی مساحت 35 هکتاری، نیمی از آن را به سازمان واگذار کند.

نامه یاران بقایی برای واردات رژ لب به گزارش مشرق به نقل از قاصد، در 6 مهرماه سال 90، در زمان انتصاب حمید بقایی به سمت دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی، شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی با ارسال نامه‌ای به گمرک، با تشریح کالاهای ساخته‌شده در این مناطق خواستار صدور مجوز ورود برخی از محصولات این مناطق به داخل کشور با تسهیلات ویژه شده است. از جمله این محصولات که در کنار اقلام بی‌اهمیتی مانند چراغ فلورسنت، مطرح‌شده «رژ لب جامد و مایع» است که توسط شرکت "م.آ" در کیش تولید می‌شود. این در حالی است که پیش از این کارشناسان معتقد بودند مناطق آزاد چند سالی است از اهداف واقعی خود دور و به منطقه‌ای برای واردات محصولات لوکس و مصرفی خارجی تبدیل شده است و این سؤال مطرح میشود آیا کالایی واجب تر برای نیاز جامعه نبوده است؟ نزدیک به یک ماه بعد از این خبر بقایی در نامه‌ای به هیئت‌رئیسه مجلس بی‌احترامی به نمایندگان خوزستان در مجلس را رد کرد.

تذکر کتبی به دلیل برخورد نامناسب حجت‌الاسلام سید محمد سادات ابراهیمی، نماینده مردم شوشتر و گتوند، در 8 تیرماه 1391، در خصوص رفتار برخورد نامناسب حمید بقایی، دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور با تعدادی از نمایندگان استان خوزستان به رئیس‌جمهور تذکر کتبی داد. او در این پیام اظهار داشت: تعدادی از نمایندگان استان خوزستان به منظور بیان پاره‌ای از مشکلات و مسائل مناطق آزاد به دفتر دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور مراجعه کردند که متأسفانه آقای بقایی اعلام کردند که من فقط پاسخگوی یک نفر از نمایندگان هستم و به دنبال این برخورد جلسه را ترک و هیچ‌کدام حاضر به دیدار و ارائه مشکلات نشدند ... نزدیک به یک ماه بعد از این خبر بقایی در نامه‌ای به هیئت‌رئیسه مجلس بی‌احترامی به نمایندگان خوزستان در مجلس را رد کرد.

دخالت بقایی در روابط میان ایران و آمریکا[ویرایش]

حمید بقایی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، در فروردین ماه 1390، در گفت‌وگو با وب سایت "ایتوریو نیوز" وابسته به شورای آمریکایی انجمن توریسم ایران و آمریکا، طی اظهاراتی کنار گذاشتن اختلافات سیاسی میان ایران و آمریکا را برای توسعه گردشگری میان دو کشور ضروری دانسته و گفته بود: «همه دولت ها هنگامی که درباره توریسم برنامه‌ریزی می‌کنند باید اختلافات سیاسی خود با دیگر کشورها را فراموش کنند.» ستار هدایت خواه، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس و نماینده دنا و بویر احمد، در واکنش به سخنان بقایی، با تأکید بر اینکه گردشگری متعلق به ملت‌هاست و رفت و آمد مردم همه کشورها به جز رژیم اشغالگر قدس به ایران آزاد است و ممنوعیتی ندارد، گفت: «اختلافات سیاسی میان ایران و آمریکا در حوزه مسائل سیاست خارجی و دیپلماسی است و سیاست خارجی کشور جزء وظایف دستگاه دیپلماسی و شورای عالی امنیت ملی است که باید با تأیید مقام معظم رهبری هدایت شود. اظهارنظر درباره اختلافات ایران و آمریکا در حوزه وظایف رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیست.» سخنگوی کمیسیون فرهنگی اظهارات غیرکارشناسانه رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری درباره روابط ایران و آمریکا را زمینه‌ساز سوء استفاده رسانه‌های غربی دانست و اظهار داشت: «طرح چنین مباحثی نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند بلکه به سوء استفاده و هجمه‌های تبلیغاتی رسانه‌های غربی و استکباری دامن می‌زند و باعث بروز شبهات و موضع‌گیری‌های نادرست می‌شود.»

موضع‏گیری بقایی بقایی درباره موضع گیری جدید وی مبنی بر اینکه "برای توسعه صنعت گردشگری بين ايران و آمريكا بايد اختلافات سياسی دو كشور به كنار گذاشته شود"، گفت: «اين خبر كاملاً تكذيب می‌شود چون بنده هيچ مصاحبه‌ای با سايت "ايتوريو نيوز" نداشته‌ام. بنده اصلاً این سایت را به رسمیت نمی شناسم.»

بقایی سهامدار شرکت سمگا[ویرایش]

شرکت سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران مشهور به سمگا که در 7 تیرماه 1388 با سرمایه 20 میلیارد تومان به ثبت رسیده و تأسیس شده است، ظرف مدت کوتاهی توانسته 6 شرکت اقماری بزرگ تأسیس کند. یکی از شرکت‌های مولود سمگا، بانک جدیدالتأسیس «گردشگری» است که در بدو تولد، سرمایه آن از 200 میلیارد به 600 میلیارد تومان افزایش پیدا کرده‌است. اسفندیار رحیم مشایی و حمید بقایی جزو اولین سهامداران شرکت سمگا بوده‌اند و مدیرعامل این شرکت، مهدی جهانگیری، معاون سابق مشایی در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است.

تخلفات شرکت سرمایه گذاری سمگا یکی از رانتهای ویژه بای سمگا واگذاری زمینهای لویزان به این شرکت خصوصی بوده است که برای آن مزایده ای برگزار نشده و به صورت رایگان در اختیار این شرکت قرار گرفته است. خوشبختانه با پیگیری های قانونی دیوان محاسبات از واگذاری زمین های لویزان جلوگیری و مصوبه دولت را لغو کرد. از دیگر تخلفات این شرکت مزایای دولتی است که در اختیار سمگا قرار گرفته است. از جمله امتیاز ساخت و بهره‌برداری از هتل‌های بین‌المللی فرودگاه امام خمینی(ره) است. براساس این قرارداد، شرکت سمگا 31 هزار مترمربع زمین رایگان در محوطه فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) دریافت و در آن‌ها هتل می‌سازد و 25 سال پس از بهره‌برداری، هتل‌ها را به شرکت فرودگاه‌های کشور واگذار می‌کند.

بررسی ویژه کمیسیون اصل 90 به شکایت از بقایی حجت‌الاسلام نوروزی نماینده مردم رباط‌کریم از مشایی و بقایی به کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در 20 اردیبهشت سال 90، شکایت کرد. حجت‌الاسلام حسین اسلامی سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی با اشاره به این شکایت اظهار داشت: این شکایت خارج از دستور و با فوریت در دستور کار کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی قرارگرفته و به محض اتمام بررسی بودجه در مجلس و همزمان با تشکیل جلسات کمیسیون‌های تخصصی این موضوع مورد بررسی قرار گرفت.

نظر سخنگوی اصل 90 نسبت به منابع مالی شرکت سمگا حجت‌الاسلام حسین اسلامی، سخنگوی کمیسیون اصل 90، استفاده از وجوه اداره شده دولتی در بانک گردشگری را فساد عنوان کرد و گفت: این تخلف در بانک گردشگری در دوران ریاست بقایی بر سازمان میراث فرهنگی شکل گرفته است.

تکذیب سهامدار بودن بقایی در سمگا به دنبال اظهارات سخنگوی اصل 90، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ضمن تکذیب استفاده از وجوه اداره شده در سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری برای ارائه تسهیلات کم‌بهره در بانک خصوصی گردشگری، استفاده این سازمان را از وجوه اداره شده نزد هر بانکی را رد کرد. سازمان میراث فرهنگی همچنین سهامدار بودن بقایی و مشایی را در سمگا تکذیب کرد.

آمار عجیب بقایی به رهبر انقلاب[ویرایش]

بقایی در گزارش خود در شهریورماه 1390، پیرامون دیدار اعضای دولت با رهبر انقلاب راجع به دستاوردهای سفرهای استانی گفت: «بیش از 14 هزار ملاقات مردمی رئیس‌جمهور و 32 هزار ملاقات مردمی وزرا صورت گرفته است.» هر چند دولت و مشخصاً شخص احمدی‌نژاد از سفرهای استانی، استفاده‌های تبلیغی فراوانی بردند اما بی‌انصافی است بگوییم سفرهای استانی برای مردم بهره نداشته است چه آن که بسیاری از مشکلات بر زمین مانده محلی و استانی که به بن‌بست‌های منطقه‌ای خورده بودند با حضور عالی‌ترین مقامات اجرایی حل و فصل شدند و مصوبات زیادی برای عمران استان‏ها در این سفرها شکل گرفت. یکی از ثمرات این سفرها نیز همین دیدارهای مردمی احمدی‏نژاد و اعضای کابینه بوده است که مردم و دولت را از نزدیک در جریان امور یکدیگر قرار می‌داد. در این میان آمار بقایی از تعداد ملاقات‏های مردمی جای سؤال دارد: 14 هزار ملاقات در 90 سفر! رئیس‏جمهور در همه این سفرها با گروه‏های مختلف مردم مانند دانشگاهیان،‌ روحانیون، خانواده‌های شهدا و عموم مردم،‌ دیدارهای داشته و برای همه سخنرانی کرده است؛ اما هیچ‌گاه تعداد این دیدارها در هر سفر به 155 ملاقات نرسید (14 هزار ملاقات در 90 سفر = میانگین هر سفر 155 ملاقات) البته در واقعیت ملاقاتهای مردمی رئیس‏جمهور، تردیدی نیست و اتفاقاً اصل این دیدارها نیز پسندیده و نکوست؛ اما مشخص نیست در یک سفر دو یا سه روزه در میان کارهای زیاد چطور رئیس‏جمهور فرصت 155 ملاقات مردمی را داشته است؛ همین طور در مورد ملاقاتهای وزیران. نکته دیگر در گزارش او تناقض آماری درباره تعداد مصوبات استانی است. مدیرکل دفتر ارتباطات مردمی و سفرهای استانی رئیس‌جمهور در پایان سفر استانی 79 در زنجان گفته بود:‌ تا زمان حاضر سفرهای استانی بیش از7 هزار مصوبه داشته است. پس از آن 11 سفر دیگر انجام شده است که در هر سفر بین 200 تا 300 مصوبه وجد داشته؛ بنابراین با احتساب مصوبات قبلی آمار آن به 10 هزار مصوبه می‌رسد؛ یعنی نصف تعدادی که بقایی اعلام کرده است. به دلیل اینکه سفرهای استانی با همه ایراداتش در مجموع حرکت قابل دفاعی از سوی دولت بود، انتظار می‌رود درباره آمارهای مطرح‌شده و ابهامات ایجادشده شفاف‌سازی شود تا زحمات انجام‌شده تحت‌الشعاع این آمارهای مبهم قرار نگیرد.

حامل دعوت‌نامه احمدی‌نژاد برای رئیس‌جمهور مصر[ویرایش]

در مردادماه سال 91، حمید بقایی دعوت‌نامه رئیس‌جمهور مصر را به منظور شرکت در شانزدهمین اجلاس کشورهای عضو جنبش عدم تعهد به مصر ‌برد. بقایی این دعوت‌نامه را در 18 مردادماه به مرسی تحویل داد و از وی دعوت کرد تا در اجلاس کشورهای عضو جنبش عدم تعهد که در روزهای 29 و 30 آگوست در کشورمان برگزار می‌شود، شرکت کند. او در سفر به مصر با شیخ الازهر مصر نیز دیدار کرد.

حضور بقایی در سفر احمدی‌نژاد به نیویورک[ویرایش]

محمود احمدی‌نژاد در اواخر شهریور 1390، به همراه هیأت بلندپایه سیاسی - اقتصادی عازم نیویورک مقر دائمی سازمان ملل متحد شد. حمید بقایی همراه با اسفندیار رحیم مشایی، علی‌اکبر صالحی، سید مجتبی ثمره هاشمی، مهدی غضنفری، علی سعیدلو، نامجو، مجتهدزاده و شمار دیگری از معاونین و مقامات دولتی رئیس‌جمهور دهم را در این سفر همراهی کردند. پس از این سفر چند تن از نمایندگان به تعداد افرادی که در این سفر همراه احمدی نژاد بودند اعتراض کرده و خواهان بررسی این موضوع بودند. در این میان اعتراضات زیادی به حضور خانواده بقایی در میان اعضای این هیئت بود.

سفر همسر و فرزند بقایی به نیویورک انجام نشده است به دنبال شکایت نادر قاضی پور، نماینده ارومیه، در خصوص حضور خانواده بقای در سفر به نیویورک همراه احمدی‌نژاد، محمدعلی پورمختار رئیس کمیسیون اصل 90 موضوع را بررسی و طی نامه‌ای محرمانه به شاکی اعلام کرد. پورمختار گفت: متعاقب آنکه آقای بقایی اعلام کرد که همسر و فرزندش سفری به نیویورک نداشته‌اند، به‌طور جدی خودم به این موضوع ورود کردم و از پلیس گذرنامه که زیر نظر پلیس امنیت است و همچنین وزارت امور خارجه استعلام و پیگیری کردیم. وزارت امور خارجه در پاسخ خود گفته بود برای همسر و فرزند بقایی ویزا صادرشده اما پلیس امنیت اعلام کرد اعضای خانواده بقایی تا مرحله عزیمت مراجعه کردند ولی به دلایل دیگری این سفر صورت نگرفته است. وی بر همین اساس در 20 مردادماه 92، رسماً اعلام کرد: در این خصوص سفری توسط همسر و فرزند بقایی به نیویورک انجام‌نشده و کمیسیون شجاعانه اعلام می‌کند هر جا اشتباهی در گزارش خود داشته باشد، آن را تصحیح خواهد کرد.

شکایت بقایی از نمایندگان مجلس بقایی پس از اظهارنظر چند تن از نمایندگان مجلس پیرامون سفر خانوادگی و اطرافیان او به نیویورک همراه با رئیس‌جمهور، از نمایندگان شکایت کرد. به گفته سید محمدحسین میرمحمدی، عضو هیئت نظارت بر مجلس شورای اسلامی، در 28 مرداد 1392، این شکایت در دستور کار اولین جلسه هئیت نظارت بر مجلس قرار گرفته است. بقایی از نادر قاضی پور، مصطفی افضلی فرد و محمدعلی پور مختار شکایت کرده است.

اصل شکایت از بقایی پابرجاست مصطفی افضلی فرد، سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس، 4 شهریورماه 1392، اظهار داشت: شکایتی که بقایی از برخی نمایندگان مجلس مطرح کرده، وجه قانونی ندارد ... مستنداتی که ارائه‌شده به صورت کلی به نظر می‌رسد، اما اینکه 14 نفر از نزدیکان رئیس‌جمهور بدون آنکه مسئولیت اجرایی داشته باشند همراه آن‌ها به مسافرت رفته‌اند و هزینه‌ای به بیت‌المال تحمیل کرده‌اند، مطلبی است که سر جای خود محفوظ است و اصل شکایت ما نیز در این زمینه پا برجاست. وی شکایت بقایی از خود را فاقد وجاهت قانونی دانست چرا که او از کسی اسمی نبرده است؛ اما درعین‌حال روی حرف خودش است.

حضور افراد غیرمرتبط در سفر به نیویورک آقای قاضی پور به دنبال شکایت بقایی از او اشاره کرد: گزارش کمیسیون اصل 90 نشان می‌دهد که 14 نفر از همراهان احمدی‌نژاد در سفر به نیویورک، افراد غیرمرتبط بودند، حرفی از شخص خاصی به میان نیامده است.

تکذیب وابستگی فیلمبردار پناهنده شده به نهاد ریاست جمهوری حمید بقایی در پایان نشست هیئت دولت در مهرماه 1391، در واکنش به آقای نوباوه نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی پیرامون اینکه فیلمبردار پناهنده شده به کشور آمریکا در جریان سفر رئیس‌جمهور به نیویورک به نهاد ریاست جمهوری وابسته بوده و از سوی صداوسیما به این سفر اعزام نشده گفت: من این موضوع را تکذیب می‌کنم.

درگیری‏های سیاسی بقایی[ویرایش]

به دنبال انتشار خبری مبنی بر حکم انفصال از خدمت بقایی و شایعه بازنشستگی پیش از موعد او در رسانه های مختلف، بقایی خبرگزاری فارس را دروغگو خواند. این اقدام بقایی به دنبال انتشار خبری در فروردین ماه 1391، از خبرگزاری فارس که در نشست خبری غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه در خصوص زمان اجرای حکم انفصال از خدمت بقایی سؤال شده بود، صورت گرفت. پیش از این یکی از سایت‌های خبری مطلبی را با عنوان احتمال بازنشستگی پیش از موعد حمیدرضا بقایی به خاطر عدم اجرای حکم انفصال از خدمت منتشر کرده بود و خبرگزاری فارس برای روشن شدن اذهان عمومی در نشست خبری قوه قضائیه این سؤال رامطرح کرد.

پاسخ جالب خبرگزاری فارس به بقایی به دنبال انتشار اظهارات محسنی اژه‌ای از سوی خبرگزاری فارس در مورد وضعیت اجرای حکم حمیدرضا بقایی مبنی بر اینکه پرونده او به دادسرا ارسال‌شده و قرار است اجرا شود، نامه‌ای با امضای مشاور و مدیر کل روابط عمومی معاون اجرایی رئیس‌جمهور به خبرگزاری فارس ارسال شد. در این نامه مطالب منتشرشده از جانب خبرگزاری فارس را مطالبی دروغ، مجعول و خلاف واقع دانست و اشاره کرد که در صورت عدم انتشار یا انتشار ناقص این جوابیه حق پیگیری قانونی و حقوقی را برای خود محفوظ می‌داند. خبرگزاری فارس در واکنش به این جوابیه عنوان کرد: «خبر مذبور، اظهارنظر آقای اژه‌ای درباره حکم بقایی بود که بدون کم وکاست منتشر گردید. این خبر اختصاصی خبرگزاری فارس نبوده که روابط عمومی آقای بقایی نامه‌ای به خبرگزاری فارس فرستاده، این اظهارات در کنفرانس مطبوعاتی و در حضور خبرنگاران رسانه‌های عمده کشور مطرح گردیده است.» خبرگزاری فارس در این روشنگری به مقایسه مطلب درج‌شده در خبر خود با اخبار منتشرشده در رسانه‌های نزدیک به دولت پرداخته و نشان داده که تفاوتی وجود ندارد.

حکم دیوان عدالت اداری حمید بقایی معاون اجرایی رئیس‌جمهور در اردیبهشت ماه 1390، با حکم دیوان عدالت اداری به دنبال تخلفات عدیده در دوره ای که ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را بر عهده داشت، به 4 سال انفصال از خدمات دولتی محکوم شد. بقایی پس از صدور رای دیوان درباره تخلفات خود و صدور حکم قطعی، از اجرای آن استنکاف ورزید و همین موضوع باعث شد تا به 4 سال انفصال از خدمات دولتی محکوم شود که به دلیل اعتراض پرونده به دادگاه تجدید نظر رفت و در نهایت حکم انفصال از خدمت او منتفی شد.

انتصابات سؤال‌برانگیز[ویرایش]

بقایی در زمان مسئولیت نهاد ریاست جمهوری و رئیس سازمان مناطق آزاد کشور دست به انتصابات زیادی زد. یکی از این انتصابات آزاده اردکانی و دیگری حمیدرضا افراشته بود.

معلم خصوصی بقایی بقایی با حکمی آزاده اردکانی را به ریاست موزه ملی ایران منصوب کرد حال آنکه تخصص او میکروب‌شناسی بود و مدرک خود را از دانشگاه آزاد اسلامی گرفته بود. اردکانی پیش از آن به واسطه بقایی تا مرز ریاست بر سازمان ملی جوانان پیش رفت اما به دلیل ادغام‌ها چنین اتفاقی نیفتاد. آزاده اردکانی به دلیل به دلیل تحصیل مال نامشروع در تیرماه 1390، در جریان دستگیری برخی عوامل گروه انحرافی دستگیر و در آبان ماه 1391، به 6 ماه حبس و 50 میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد. بر اساس این گزارش پرونده وی در خصوص اتهامات جاسوسی، اختلاس توأم با جعل و اخذ رشوه همچنان مفتوح است. به گزارش مشرق در 27 آذر 1391، اردکانی با تغییرات مدیریتی پیش‌آمده در کسوت مشاور دوباره به سازمان میراث بازگشته است.

بقایی حامی افراشته با حمایت بقایی حمیدرضا افراشته، داماد پروین احمدی‌نژاد، در اسفندماه 1391، به سمت سرپرست موسسه آموزشی علوم و فنون کیش منصوب شد. افراشته بارها در مصاحبه‌ها و وبلاگ شخصی‌اش از مکتب ایرانی و شخص لیدر جریان انحرافی دفاع کرده است. او در مدت کمی که به این سمت منصوب‌شده دست به تغییرات اساسی در مدیریت و کارکنان موسسه آموزش علوم و فنون کیش زده است که از جمله آن‌ها می‌توان به منصوب کردن «آزاده اردکانی» به سمت معاون آموزش و پژوهش مؤسسه اشاره کرد. این مؤسسه در 24 دی ماه با حمایت بقایی جشن بیست و چهارمین سالگرد تأسیسش را در سالن اجلاس سران که در اختیار نهاد ریاست جمهوری است برگزار کرد. گفتنی است این سالن مجلل که با هزینه بیت‌المال و برای برگزاری آبرومند اجلاس‌های بین‌المللی ساخته‌شده به صورت رایگان در اختیار موسسه آموزشی کیش قرار گرفته است. در این مراسم افرادی نزدیک به جریان انحرافی حضور داشتند.

مصوبه عجیب دولت در ارائه اختیار به بقایی[ویرایش]

هیئت‌وزیران در دی ماه 1391، در فاصله 7 ماه تا پایان کار دولت دهم، طبق مصوبه‌ای موسوم به طرح «مهرآفرین» استخدام 1500 نفر خارج از ضوابط قانونی را به بقایی، معاون اجرایی رئیس‌جمهور واگذار کرد، به عبارت دیگر، بقایی می‌تواند 1500 نفر بدون قید و شرط را در نهاد ریاست جمهوری استخدام کند.

مصوبه دولت نماد کودتای اداری محمدرضا خباز، عضو هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین، مصوبه دولت در اعطای مجوز استخدام بی‌قید و شرط به حمید بقایی از سوی رئیس‌جمهور را نماد کودتای اداری خواند و گفت: «این مصوبه یکپارچه مغایر قانون است. بهتر بود دولت به جای این مصوبه طولانی، یک خط قانون تصویب می‌کرد و می‌نوشت همه دستگاه‌های اجرایی و نظارتی مانند مجلس تعطیل ‌شود و اختیارات به آقای بقایی واگذار ‌شود، زیرا در بسیاری از بندهای این مصوبه گفته شده است که همه قوانین قبلی و هرگونه ممنوعیت لغو می‌شود و مجوز استخدام بدون درنظرداشتن موقعیت‌ها اعطا خواهد شد.»

ارائه تسهیلات نامتعارف در ماه‌های پایانی سال منطقی نیست اسماعیل کوثری، نماینده مردم تهران، با اشاره به این مصوبه آن را زیبنده دولتی که بحث قانون و احترام به آن را مطرح می‌کند، نمی‌داند. وی ارائه چنین تسهیلاتی در ماه‌های پایانی سال را غیرقابل‌قبول می‌داند و آن را از موارد مورد انتقاد خود احمدی‌نژاد از دولت‌های پیشین نامید.

برملا شدن اسنادی از قرارداد 450 میلیون یورویی[ویرایش]

حمید بقایی در مصاحبه‌ای با روزنامه ایران در 4 اردیبهشت‌ماه 1392، در خصوص مصاحبه آقای پورمحمدی، رئیس سازمان بازرسی کل کشور، مبنی بر قرارداد 450 میلیون یورویی در کیش گفت: «بنده چندین نامه برای ایشان فرستادم و خواستم که این قرارداد را بفرستند؛ چرا که این موضوع اصلاً صحت ندارد. 450 میلیون یورو می‌دانید یعنی چقدر؟ خوب! اگر چنین قراردادی هست، لطفاً منتشر کنند. چرا معطل می‌کنند؟ چنین چیزی اصلاً وجود ندارد و دروغ است...» در پاسخ به تقاضای مصرانه بقایی، سازمان بازرسی کل کشور اسنادی از این قرارداد را منتشر کرد. در خلاصه‌ای از این گزارش اشاره شده است، به منظور ساخت سالن مناسبی در تهران برای برگزاری اجلاس سران کشورهای غیر متعهد در سال 88، به پیشنهاد وزیر مسکن و شهرسازی و تصویب رئیس‌جمهور، مبلغ قابل‌توجهی هزینه می‌شود، سپس بدون مطالعه و ارائه دلیل منطقی محل برگزاری پروژه به کیش منتقل می‌شود. در قسمت دیگری از این گزارش به نامه بقایی به دکتر حسینی، وزیر امور اقتصاد و دارایی، در 23 آبان ماه 89، اشاره شده که از بقایی از حسینی خواسته تا برای تأمین مالی پروژه تالارهای بین‌المللی کیش مبلغ 450 میلیون یورو در فهرست فاینانس چین قرار گیرد. او همچنین در نامه‌ای به دکتر عزیزی، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور، در 7 تیر 89، به واگذاری پروژه به شرکت فیاک کیش از طریق ترک تشریفات مناقصه تصریح کرده است. حتی رئیس سازمان بازرسی کل کشور، در مصاحبه تلویزیونی با شبکه 2 سیما، در تشریح اقدامات پیشگیرانه سازمان در دستگاه‌های اجرایی کشور، اشاره‌ای هم به احداث تالارهای کیش و موضوع 450 میلیارد تومان نموده‌اند و با هیچ رسانه دیگری مصاحبه نکرده، نامی از فرد یا افراد نبرده و اتهامی را به کسی نسبت نداده‌اند.

سازمان در پایان این گزارش به بررسی کارشناسانه و رعایت قوانین و لحاظ کردن مسائل عالی کشور در این موضوع اشاره داشته و اعلام می‌دارد که پیوسته تلاش نموده وارد منازعات آزاردهنده و ماجراجویی‌های مخرب نشود، اما نسبت به منافع مردم و حیثیت نظام و دفاع از قانون و مبارزه با فساد جدی بوده و از وظایف قانونی و شرعی خویش کوتاهی نکرده و نخواهد کرد.

نظر بقایی درباره محبوبیت دولت احمدی ‏نژاد[ویرایش]

بقایی در اردیبهشت سال 92 در خصوص محبوبیت دولت احمدی نژاد، اظهار کرد: «برخی معتقدند که دولت محبوبیت سابق را به دلیل برخی عملکرد ها در بین مردم ندارد، به نظرم طرح این حرف ها صحبت ها توسط برخی اشخاص، چشم بر روی حقیقت بستن است. مردم نظام و انقلاب را دوست دارند و دولت هم در مسیر انقلاب و رهبری حرکت می کند.» وی در مورد برخی افراد و جریان های سیاسی که از وجود یک حلقه انحرافی در دولت نام می برند، ضمن اشاره به این نکته که آنها قصد سوء استفاده از موقعیت موجود برای برآورده کردن اهداف خود را دارند، می گوید: «ببینید، راجع به چه کسانی تهمت نمی زنند؟ حرف پشت سر چه کسانی نیست؟ امام جمعه محترم «بندرعباس» یک بار حرف خوبی به من زد و گفت: گاهی وقت ها بعضی ها علیه همه اتهاماتی را مطرح می کنند، حتی راجع به خدا هم اتهام زدند و گفتند که مثلاً حضرت عیسی پسر خدا هست که خداوند در قرآن فرموده است: «لم یلد ولم یولد». خیلی از این ادعاهایی که گاهی بنده می شنوم اصلاً وجود نداشته است.»

اخراج مدیر مخالف بقایی[ویرایش]

دبیرخانه شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور خبری را مبنی بر آنکه بقایی در پایان تیرماه سال 92، اقدام به حذف و گرفتن تعدادی از پست های مدیریتی دبیرخانه شورای عالی برای تشکیل دفتر رئیس‌جمهور سابق کرده است را منتشر کرد. دبیرخانه شورای عالی به این امر اعتراض کرده و عنوان کرد، بقایی به دنبال گرفتن ساختمان شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور برای استقرار نیروهای مورد نظر خود است. مخالفت میثم طاهری با دستور بقایی برای انحلال دبیرخانه شورای ایرانیان خارج از کشور و تحویل ساختمان آن منجر به اخراج وی شد. بقایی فشار زیادی برای واداشتن طاهری به کناره گیری اعمال کرد اما با مقاومت او، سرانجام مشایی به عنوان جانشین رئیس جمهور در شورای عالی ایرانیان خارج از کشور وارد عمل شد و حکم اخراجش را صادر کرد. این اخراج از جمله آخرین تغییراتی است که مورد اعتراض ترکان قرار گرفت و احتمالاً مورد بازنگری قرار خواهد گرفت.

رد صلاحیت بقایی[ویرایش]

بقایی در حکمی در 28 مردادماه 1392، از طرف محمود احمدی‌نژاد، رئیس دانشگاه جامع بین‌المللی ایرانیان، به عنوان معاون پشتیبانی دانشگاه جامع منصوب شد. نام حمید بقایی در لیست اسامی هیئت مؤسس دانشگاه بود که برای شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شد و شورا لیست را رد کرد. گفته می‌شود دلیل آن حضور حمید بقایی و اسفندیار رحیم مشایی در لیست شورای مؤسس بوده است و شورای عالی انقلاب فرهنگی به مسئولان این دانشگاه اعلام کرده که اعضای هیئت مؤسس این دانشگاه باید به تأیید این شورا برسد. احمدی‌نژاد همچنین پیشنهاد داده است با توجه به تخصص بالای بقایی، وی را به عنوان استاد تاریخ معاصر منصوب کنند.


برخی دیدگاه‏ها نسبت به بقایی[ویرایش]

بقایی دشمن اهل علم است آیت‌الله خزعلی، عضو مجلس خبرگان رهبری و دبیرکل بنیاد بین‌المللی غدیر در گفت گویی با هفته‌نامه 9 دی، در بررسی عملکرد خواص در دوران فتنه 88، جریان انحرافی پرداخت. ایشان در سخنانشان در مورد احمدی‌نژاد از بقایی و مشایی انتقاد کرده و گفته‌اند: این مشایی و بقایی، احمدی‌نژاد را از آن مسیری که داشت، منحرف کردند. بقایی دشمن اهل علم است.

بقایی علت تغییر احمدی نژاد مهدی خورشیدی داماد احمدی‌نژاد نیز در مورد احمدی‌نژاد سال 84 تا 92، گفت: «احمدی‌نژاد سال 84 یک سری خطوط قرمز داشت که احمدی‌نژاد سال 92 دیگر این خطوط قرمز را ندارد. در مورد مسائل فرهنگی و سیاسی یک سری دیدگاه‌ها در سال 84 داشت که احمدی‌نژاد 92 دیگر معتقد به آن‌ها نیست...» وی علت تغییر احمدی‌نژاد را همنشین های او دانست و گفت: «ما در احادیث و روایات داریم که بالأخره همنشین خود را طوری انتخاب نکنید که بعدها پشیمان شوید ... یکی از آن‌ها آقای مشایی است و دیگری نیز آقای بقایی و بعضی از آقایان دیگر.»

بقایی ذوب در احمدی نژاد زیباکلام در گفتگو با ایلنا در مورد نزدیکان احمدی‌نژاد در خردادماه سال 91، اطرافیان احمدی‌نژاد را به دو دسته تقسیم کرد. دسته‌ای را وفاداران به رئیس‌جمهور و چون مشایی، بقایی و رحیمی معرفی کرد و گفت: «آن‌ها ذوب در احمدی‌نژاد هستند.» و دسته دیگر را افراد اجرایی مانند نیکزاد، زریبافان، نجار و دانشجو معرفی کرد.