حسین کمالی

از پرتال جامع مسئولین جمهوری اسلامي ايران
پرش به: ناوبری، جستجو
حسین کمالی، وزير کار از سال 68 تا 80 بوده است. دارای روحیه اصلاح طلبی است. خودش در اینباره معتقد است: « اما اصلاح طلبی نه به معنای مقابله با دیگران بلکه به معنای دستیابی به شرایط و موقعیت‌های بهتر است». نماینده مردم تهران در سه دوره مجلس، دبیر کل حزب اسلامی کار و در حال حاظر مشاور آیت الله هاشمی در مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

زندگینامه[ویرایش]

حسین کمالی روز پنجم مرداد سال 1332، در شهرستان دورود متولد شد. دوره هنرستان را در دورود گذرانده و سال آخر به هنرستان ایران – آلمان (هنرستان تهران) رفت. در انتخابات دوره سوم مجلس بعد از هاشمی و کروبی، سومین نفر تهران از لحاظ اکثریت آرا شده بود. وی دارای فوق لیسانس اقتصاد سیاسی از دانشگاه تهران و دکترای اقتصاد سیاسی است.

سمت ها و سوابق اجرایی[ویرایش]

نماینده مردم تهران در دوره های اول، دوم و سوم مجلس شورای اسلامی 8 سال وزیر کار و امور اجتماعی در کابینه اول و دوم رفسنجانی 4 سال وزیر کار و امور اجتماعی در کابینه اول محمد خاتمی ریاست فراکسیون کارگری مجلس قائم مقام وزیر بازرگانی در دولت دوم خاتمی مشاور اجتماعی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام

حوادث انتخاباتی سال ۸۸[ویرایش]

حسین کمالی در پاسخ به پرسشی در خصوص جریانات فتنه 88 و مسببین این اقدام در تاریخ 1 اردیبهشت ماه 92 چنین می‏گوید: «این دسته افراد را براندازان باید بگوییم نه اصلاح طلب. کسی که برانداز است اصلاح‌طلب نیست، اصلاح طلب نمی‌تواند برانداز باشد اگر کسی به براندازی یک نظام فکر می‌کند یک تعریف سیاسی دیگری دارد اما اصلاح طلب کسی است که به دنبال اصلاح است، نه اینکه زیر و رو نماید و کن فیکون و نابود کند. اصلاح طلب کسی است که شرایط کشور، انقلاب، ضوابط و اصول کلی حاکم بر انقلاب و نظام را می‌پذیرد و قبول دارد اما می خواهد اشکالات و ایرادات آن را رفع کند بنابراین اگر کسی به براندازی فکر می کند او اصلاح طلب نیست.»


نظرات حسین کمالی در خصوص دولت احمدی نژاد[ویرایش]

حسین کمالی طی نشستی که در تاریخ 7 اردیبهشت ماه 92 در دفتر حزب اسلامی کار برگزار شد، به ارزیابی خود از عملکرد دولت‌های نهم و دهم پرداخت و ابراز عقیده کرد: «انسان گاهی با واقعیت‌های تلخی مواجه می‌شود که می‌گوید ای کاش اینها در خیال بود. آنچه تاکنون اتفاق افتاده، با اشکال‌هایی همراه بوده است و این موضوع به این دلیل نیست که ما با دولت آقای احمدی‌نژاد صمیمی و نزدیک نیستیم، بلکه به این خاطر است که راهکارهای انتخاب شده از سوی ایشان منتج به نتیجه نشده و حاصلی نداشته است.» وی در ادامه با بیان اینکه "هیچ دولتی به اندازه این دولت فرصت و پیشرفت برای کار نداشته است"، اظهار داشت: «این دولت برخلاف دولت‌های قبل همه عناصر قدرت را در اختیار داشت و اگرچه در دولت‌های قبل شاهد بودیم که بقیه ارکان با شخص رییس‌جمهور هماهنگی‌های لازم را نداشتند، اما دیدیم که در این دولت این هماهنگی‌ها وجود داشت و کسی یا بحثی به این دولت تحمیل نشد، ولی در روند کار و نوع گفت‌وگوها و رفتارها شاهد بودیم اتفاقاتی افتاد که طی آن آقا به صراحت گفتند که مثلا آقای مشایی معاون اول نباشند یا اینکه وزیر اطلاعات سر جای خودش باشد. شاهد بودیم که در این دولت پول هم به اندازه کافی فراهم بود، در حالی که هیچ دولت و مجموعه‌ای اینقدر پول نداشت. ما دیدیم که درآمدهای نفتی این دولت، دو برابر درآمد نفتی دولت‌های قبل بوده است». کمالی در ادامه با اشاره به اینکه "یک نوع خودباوری بیش از حد" در این دولت دیده می‌شود، افزود: «یک نوع بی‌توجهی به دیگران نیز در این دولت وجود داشت و روش‌هایی که در این دولت انتخاب می‌شد، مبتنی بر اوقات تلخی و دعوا بود، در حالی که بهتر از این می‌توانستند عمل کنند. در این بحث هم نتوانستیم با دیگر کشورها روابط و تعامل خوبی داشته باشیم.»

کمالی آحاد مردم را به شرکت در انتخابات 92 دعوت کرد[ویرایش]

حسین کمالی در مصاحبه ای با ایسنا در تاریخ 29 اردیبهشت 92 آحاد مردم را به شرکت در انتخابات 92 دعوت کرد و اظهار داشت: «شرکت در انتخابات حق همه آحاد مردم ایران است. بدون شک تنها راه گذار به دموکراسی و مردم سالاری پذیرش و اعمال نظر مردم در ساختار و چارچوب انتخابات و نظام مردم سالاری دینی است.متأسفانه این روزها برخی برای حفظ موقعیت و ماندن در قدرت به تخریب دیگران و بزرگ جلوه دادن خود روی آورده اند.» وی همچنین با بیان این که عده ای هم با انقلاب و نظام قهرکرده اند و به تحریم انتخابات می اندیشند، افزود: «اینان دانسته یا ندانسته در مسیر براندازی حرکت و در جدول دشمن بازی می کنند. راه آنها با اصلاح طلبان نمی تواند یکی باشد. اصلاح طلب فقط و فقط به اصلاح امور می اندیشد و این مسیر در شرایط فعلی میسر نخواهد شد جز حضور فعال و تاثیر گذار در انتخابات شوراها و ریاست جمهوری». دبیر کل حزب اسلامی کار ادامه داد: «اکنون ملت ایران دریک شرایط حساس و در مسیر و فرآیند انتخابی بزرگ قرارگرفته است.»


کاندیداتوری حسین کمالی در انتخابات ریاست جمهوری سال 92[ویرایش]

حسین کمالی، کاندیدای مطرح حزب اسلامی کار برای رقابت های انتخابات ریاست جمهوری بود. علیرضا محجوب، دبیرکل خانه کارگر در تاریخ 18 آذر ماه 91 از کاندیداتوری او در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو خبر داد. در انتخابات سال 84 هم زمینه های کاندیداتوری او در حال فراهم شدن بود که با حضور اکبر هاشمی رفسنجانی در صحنه، منتفی شد. در جریان انتخابات دور قبل ریاست جمهوری هم کمالی کاندیدای اختصاصی حزب کار بود ولی به دلیل اجماع گروه های اصلاح طلب بر روی کاندیدایی خاص، او وارد میدان نشد.