حسن حبیبی

از پرتال جامع مسئولین جمهوری اسلامي ايران
پرش به: ناوبری، جستجو
حسن‌ابراهیم حبیبی، وزیر ارشاد دولت بازرگان، وزیر علوم و آموزش عالی و پس از آن وزیر دادگستری دولت میرحسین موسوی و معاون اول اکبر هاشمی رفسنجانی و دولت اولِ سیدمحمد خاتمی در ایران بود. وی ازجمله حقوق‌دانانی بود که پس از انقلاب ایران، پیش‌نویس متن قانون اساسی را با استفاده از قوانین اساسی سایر کشورها تهیه کرد.

زندگینامه[ویرایش]

حسن حبیبی متولد سال 1315ش در تهران. وی کلاس اول و دوم را در یک سال خواند و در سال‌های بعد در کنار درس مدرسه، درس‌های دیگر را که در حوزه‌های علمیه معمول بود، به خصوص در تابستان نزد پدرش و یکی دو تن از مدرسان حوزه‌ها فراگرفت. حبیبی نوجوان بود که پدرش ضمن تشویق به درس خواندن، از او خواست تا حرفه‌ای نیز بیاموزد تا در صورت لزوم برای گذراندن زندگی خود کاری بلد باشد. از این رو قرار شد که جوراب‌بافی یاد بگیرد و تابستان‌ها به آن کار مشغول شود. از آنجا که مادر و پدرش جوراب‌بافی می‌دانستند، یادگیری کار آسان بود، محل کار نیز خانه بود و برای تهیه نخ و رنگ کردن آن‌ها و باز کردن کلاف‌ها، بافتن جوراب‌ها و به بازار بردن آن‌ها و... باید کارهایی را می‌آموخت و اطلاعاتی به دست می‌آورد. این تجربه باعث گردید که از آغاز نوجوانی با محیط کار و برخی از انواع آن، روابط و برخی از دشواری‌ها آشنا شود. وی دارای مدرک دکتری حقوق و جامعه‌شناسی بود و در تاریخ 1369/5/2 به عضویت پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی درآمد. وی هم چنین از جمله حقوق‌دانانی بود که پس از انقلاب ایران، پیش‌نویس متن قانون اساسی را با استفاده از قوانین اساسی سایر کشورها تهیه کرد. دکتر حبیبی سال ها عضو شورای نگهبان قانون اساسی و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بود. وی در اواخر اسفند سال 91 دار فانی را وداع گفت.

مشاغل و سمت ها[ویرایش]

عضو و سخنگوي شوراي انقلاب وزير فرهنگ و آموزش عالي نماينده تهران در دوره اول مجلس شوراي اسلامي وزير دادگستری دولت میرحسین موسوی عضو شوراي بازنگری قانون اساسی جمهوری اسلامي ايران و عضو هيات رئيسه آن (1368) عضو حقوقدانان شورای نگهبان (1380-1368) معاون اول رئيس جمهوری اسلامي ايران (1380-1368) نخستين رئيس فرهنگستان زبان و ادب فارسی رئيس كميسيون فرهنگ تعليمات و تحقيقات مجلس شورای اسلامی (دو سال اول و دوره اول) عضو شورای عالی آموزش و پرورش (در سمت وزير فرهنگ و آموزش عالي) استاد دانشگاه عضو ستاد انقلاب فرهنگی رئيس كميسيون لوايح و رئيس كميسيون فرهنگي هيات دولت رئيس هيات امناء فرهنگستانهاي جمهوري اسلامي ايران عضو هيات نمايندگي ايران در كنفرانس عمومي يونسكو (1987) عضو كميته دهه جهاني توسعه فرهنگي يونسكو (1989-1987) موسس و رئيس بنياد ايران شناسي عضو پيوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام عضو شورايعالي انقلاب فرهنگی عضو هيات امناي فرهنگستان های جمهوری اسلامی ايران عضو هيات امنای كتابخانه مجلس شورای اسلامي عضو كميسيون ملي يونسكو (ايران) عضو ديوان دائمي داوری (لاهه)

آثار[ویرایش]

دیالکتیک یا سیر جدالی و جامعه‌شناسی،1351 افضل‌الجهاد،1351 دیالکتیک و روش‌شناسی،1352 مبادی جامعه‌شناسی حقوقی،1352 جبرهای اجتماعی و آزادی یا اختیار انسانی،1353 یادی از یار و دیار،1355 عهدین، قرآن و علم،1357 اسلام و مسلمانان در روسیه، 1357 دو سرچشمۀ اخلاق و دین، 1358 اخلاق نظری و علم آداب، 1359 تقسیم کار اجتماعی، 1359 هنر جنگ، 1359 خدا،1360 جامعه، فرهنگ، سیاست، 1363 اسلام و بحران عصر ما، 1363 در آیینۀ حقوق: مناظری از حقوق بین‌الملل، حقوق تطبیقی و جامعه‌شناسی (تألیف و ترجمه)، 1367 در جست‌وجوی ریشه‌ها (تألیف و ترجمه)، 1373 حسب حال یک دانشجوی کهن‌سال، 1376 یک حرف از هزاران ، 1377 ـ 1380 حقوق بین‌المللی عمومی ، 1382

جوایز و نشان ها[ویرایش]

نشان عالی استقلال استادی افتخاری دانشگاه دولتی تركمن (تركمنستان) استادی افتخاری دانشگاه علوم انسانی بيشكك (قرقيزستان) مدال دانشگاه دولتی تفليس (گرجستان) دكتری افتخاری آكادمي علوم ارمنستان دكتری افتخاری دانشگاه دولتي تاجيكستان تقدير از حسن حبيبی در دومين جشنواره برگزيدگان فارابی ويژه تحقيقات علوم انسانی و اسلامی

درگذشت[ویرایش]

وی در روز دوازدهم بهمن ماه 1391 بر اثر ایست قلبی درگذشت.