اسفندیار رحیم مشایی

از پرتال جامع مسئولین جمهوری اسلامي ايران
پرش به: ناوبری، جستجو
اسفندیار رحیم مشایی، تحصیلکرده ی رشتهٔ مهندسی الکترونیک در دانشگاه صنعتی اصفهان که در دولت احمدی نژاد مسئولیت‏های مهمی از جمله معاونت رییس جمهور، ریاست دفتر رئیس جمهور و ریاست دبیرخانه جنبش عدم تعهد را همراه با حاشیه های زیادی برعهده داشت.


محتویات

زندگینامه[ویرایش]

اسفندیار رحیم مشایی آبان ماه سال 1339 در رامسر متولد شد. در نوجوانی به خوبی قرآن را تلاوت می‌کرد و در ‏هیات‌ های مذهبی مداحی اهل بیت را می‌گفت. او در زمان پیروزی انقلاب ایران 18 سال داشت. مشایی که در فضای داغ آن ‏روزها از 15 سالگی برای مردم شهر و روستا سخنرانی کرده بود، در بحبوحه انقلاب تبدیل به سخنرانی قهار و محور ‏اقدامات انقلابی شهر شد. راه‌ اندازی راهپیمایی‌ها، نوشتن بیانیه‌ها و پخش اعلامیه‌های امام خمینی(ره)، برگزاری هیأت ‏مذهبی و مراسم خواندن دعای کمیل و ندبه از جمله فعالیت‌ های او پیش و در اوایل انقلاب است. مشایی در رشتهٔ مهندسی الکترونیک در دانشگاه صنعتی اصفهان تحصیل نموده و پدر عروس احمدی‌ نژاد است.

فعالیتها پس از انقلاب[ویرایش]

وی پيش از تأسيس وزارت اطلاعات، به سيستم اطلاعات - امنيتی کشور که توسط نهادهايی چون سپاه راه ‎اندازی شده ‏بود، پيوست. اولین فعالیت رسمی وی در اطلاعات سپاه رامسر بود. مشایی سپس به ‎دليل بحرانی که اوايل انقلاب علی‏الخصوص در سال ‎های ‎58 تا 61 گريبان مناطق کردنشين را گرفته بود، به دعوت سردار نقدی به کردستان رفت تا در ‏سمت معاون اطلاعات واحد کومله اطلاعات سپاه، مستقر در قرارگاه حمزه سيد الشهداء شروع به فعاليت کند. اسفندیار رحیم مشایی با نام مستعار «مرتضی محب اولیا » در مناطق کردنشین به اقدامات امنیتی و اطلاعاتی دست زد. مقارن با ‏فرمانداری احمدی ‎نژاد ‎در خوی، مشایی عضو شورای تأمين استان آذربايجان غربی بود. حسين الله ‎کرم درباره آشنايی ‏احمدی ‎نژاد و مشایی می ‎نويسد: «احمدی‌نژاد ‎فرماندار خوی بود و مشايی عضو شورای ويژه ‏تأمين استان. اين آشنايی ‏سبب گشت تا بعدها احمدی‌نژاد (شهردار تهران در آن مقطع) به سبب شناختی که از سبک کار فرهنگی موفق ‏او در کردستان داشت، او را به ‏سازمان فرهنگی - هنری شهرداری تهران فراخواند.» وزارت اطلاعات: پس از تشکیل وزارت اطلاعات در سال 63، رحیم مشائی "مسئول تدوین استراتژی ‏نظام جمهوری اسلامی در خصوص اکراد ایرانی" بود. ‏در زمان تصدی "محمد محمدی ری شهری" بر وزارت اطلاعات، وی مسئولیت "مناطق بحرانی کشور" را عهده دار ‏بود. او همچنین از موسسین "موسسه مطالعات علمی" [سال 76] وابسته به وزارت اطلاعات است که عمده فعالیت اش ‏تحقیق و پژوهش و ارائه راهکار در خصوص مسائل قومیت های ایرانی، شناخت بیشتر آنان و همبستگی ملی است. مشخصا در میان بدنه وزارت اطلاعات از او به عنوان کارشناس مسائل ‏کردستان یاد می‌شود. وزارت کشور: وی سپس به وزارت کشور رفت و در دوران تصدی علی محمد بشارتی مدیرکل اجتماعی وزارت کشور ‌شد و از آنجا ‏به رادیو پیام و سپس به شهرداری منتقل شد. ماهنامه سروه: رحیم مشائی در آن سالها تا اسفندماه سال 1388 به مدت 20 سال، مدیر مسئول ماهنامه «سروه» نیز بود. این نشریه با گستره ‏توزیع بین‌المللی در ایران و جهان منتشر می‌شود. زبان آن کردی سورانی است. همچنین سرمقاله نشریه علاوه بر ‏کردی به زبان فارسی هم درج می‌شود.

مسئولیت‌ها در دولت احمدی نژاد[ویرایش]

رئیس دبیرخانه جنبش عدم تعهد (11 آذر 1391) رییس دفتر رئيس جمهور (3 مرداد 1388) سرپرست نهاد ریاست جمهوری ( 28 شهریور 1388) نمایندگی ویژه رئیس جمهور جهت تصمیم‌گیری در مورد نحوه اجرای اختیارات هیات وزیران در امور نفت (30 مهرماه 1388) ریاست شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ( 10 آبان 1388) دبیر کمیسیون‌ فرهنگی دولت ( 19 آذرماه 1388) ریاست گروه مشاوران جوان ریاست جمهوری ( 6 اسفند 1388 ) مسئولیت انتصاب مدير عامل صندوق مهر امام رضا ( 28 اسفندماه 1388) مسئوليت كنترل و نظارت مرکز امور حقوقی بین‌المللی ریاست جمهوری ( 28 اسفندماه 1388) نماينده تام الاختيار رئيس جمهور در ستاد مرکزی راهيان نور ( 29 اسفندماه 1388) رئيس كارگروه زيارت و فرهنگ رضوي ( 29 اسفندماه 1388) عضویت در شورای فرهنگی دولت با حكم رئيس جمهور رییس کمیته ‏عالی در مورد طرح خط لوله گاز ایران – پاکستان - هند نمایندگی رییس‌جمهور در شورای نظارت بر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با حكم رئيس جمهور جانشین رییس جمهور در شورای عالی ایرانیان خارج از کشور رییس مرکز مطالعات جهانی شدن عضو کمیسیون‌ اقتصادي دولت ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رحیم ‎مشایی همچنین عضو هیئت ‎مدیره مؤسسه «رایانه شهر» نیز هست. مدیرعامل این مؤسسه که در زمینه ‎های مختلف علوم کامپیوتری فعالیت می ‎کند، فردی به ‎نام «خسرو کاظمی آذربایجانی» است و مشایی در کنار افرادی چون حمید بقایی، کاظم کیاپاشا، مجیدرضا ربیعی و.... اعضای هیئت ‎مدیره آن هستند.

شکایت از روزنامه کیهان[ویرایش]

خرداد ماه سال 87 مشایی درمورد هوشنگ امیر احمدی و خبری که در مورد رابطه وی با امیراحمدی در کیهان منتشر شده بود از این روزنامه شکایت کرد. مشایی در آن تاریخ معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان گردشگری و ميراث فرهنگی بود. وی با تقديم شكوائيه ای به دادستان تهران، از كيهان شكايت كرد. در ستون اخبار ويژه كيهان اول اردیبهشت 87 با عنوان «درخواست استفاده از عامل سيا» متن بخشنامه يكی از مشاوران وزارت علوم چاپ شده بود كه در آن از رؤسای دانشگاه ها و مراكز آموزش عالی كشور خواسته شده بود از آقای هوشنگ اميراحمدی برای فعاليت ها و پروژه های تحقيقاتی استفاده كنند. كيهان با اشاره مستند به سوابق هوشنگ امير احمدی، عامل سيا كه ساكن آمريكاست و مصاحبه ها و نوشته های او عليه جمهوری اسلامی ايران، پرسيده بود اولاً چه كسی اين عامل سيا را به ايران دعوت كرده است و ثانياً چرا قائم مقام وزير علوم در همكاری های علمي و بين المللی به دانشگاه ها و مراكز علمي توصيه كرده است كه با اين عامل شناخته شده «سيا» همكاری علمی و تحقيقاتي كنند؟ و اما، كيهان با توجه به اين كه مشايی رياست «شورای عالی امور ايرانيان خارج از كشور» را برعهده دارد از وی با عنوان دعوت كننده هوشنگ امير احمدی ياد كرده و خواستار توضيح وی شده بود.

مشایی: سفر آقای اميراحمدی به ايران به دعوت، اينجانب صورت نگرفته است مشايی نیز به این خبر کیهان واکنش نشان داده و در جوابیه مفصلی خطاب به روزنامه کیهان نوشت: « سفر آقای اميراحمدی به ايران نه به دعوت، نه به وساطت و نه با همراهی اينجانب صورت نگرفته است و لذا لازم است شخصا آن را به صراحت و تاكيد تكذيب نمايم و نظر به جايگاه مسئوليت اداری خود، از مصاديق آشكار افتراء بدانم.» وی ادامه داد « برداشت بنده اين است كه اقدام حوزه مذكور از وزارت محترم علوم قطعا بدون ملاحظات سياسی و ساده انديشانه بوده است و صدور بخشنامه ای عمومی و فراگير و درج آن در سايت نشان می دهد كه حساسيت مذكور مورد غفلت قرار گرفته است و به يقين جنابعالی اذعان می كنيد كه ساحت مقدس علم از عنوان استفاده از عامل سيا به دور است.»

کیهان: چه كسی در دولت با ورود او موافقت كرده است؟ کیهان نیز از مشایی متعاقبا پرسید «سؤال اين است كه چه كسي در دولت با ورود او موافقت كرده است؟ به يقين دعوت كننده نمی تواند از افراد معمولی و رتبه چندم دولتی باشد و البته كيهان از سفارش يك مقام عالی رتبه دولتی به وزرای محترم امور خارجه و اطلاعات برای فراهم آوردن تسهيلات ورود هوشنگ اميراحمدی به ايران باخبر است و منتظر می ماند تا يكی از مقامات رسمی دولت چگونگی ورود اين عامل سرويس های اطلاعاتی آمريكا به ايران و انگيزه و چرايی ملاقات و مذاكره برخی از مقامات دولتی با وی را برای افكار عمومی توضيح بدهد. و اميدواريم آقای مشايی نيز كه خود از هويت فرد ياد شده باخبر است در اين اطلاع رسانی گام مؤثری بردارد.»

تبرئه کیهان به هر حال مشایی از کیهان شکایت کرد تا حسین شریعتمداری بار دیگر و این بار با شکایت نزدیک ترین یار احمدی نژاد راهی دادگاه شود و اولین دادگاه شکایت مشایی از کیهان نیز دوم اسفند 88 برگزار شد و شریعتمداری در این دادگاه گفت شکایت مشایی از کیهان وجاهت قانونی ندارد. بالاخره اردیبهشت ماه 1389دادگاه حسین شریعتمداری را از شکایت اسفندیار رحیم مشایی رئیس وقت دفتر رئیس جمهور تبرئه کرد. مشایی بعد از این شکایت گفته بود «اگر کیهان را محکوم نکنم مسلمان نیستم» و بعد از تبرئه کیهان بود که برخی از سایت های خبری نوشتند آقای مشایی ؛ کیهان تبرئه شد؟!

دوستی با اسرائیل[ویرایش]

29 تير سال1387اسفنديار رحيم ‎مشايی، در همايش نوآوری و شکوفايی در صنعت گردشگری که در محل مرکز ‏همايش‌های صداوسيما برگزار شد، اظهار داشت: «دوره آن که کسی بخواهد دينی را بر دنيا حاکم کند گذشته است. دنيای ‏امروز گوش‌هايش بيشتر از هميشه تاريخ باز است که زيباترين پيام ‎ها را بشنود. امروز منطق الهی و انسانی، دامنه ‎ساز ‏و افق‌پرداز در دنيا خريدار دارد.» ‎مشايی ادامه داد: «ايران امروز با مردم آمريکا و اسرایيل دوست است. هيچ ملتی در ‏دنيا دشمن ما نيست. اين افتخار است، البته ما دشمن داريم و ناجوانمردانه ‎ترين دشمنی ‎ها در دنيا به ملت ايران صورت ‏می‌گيرد. ما مردم آمريکا را از برترين ملت‌های دنيا می ‎دانيم.»

اعتراض مراجع عظام و نمایندگان مجلس در پی این سخنرانی علاوه ‎بر موضع ‎گیری تعدادی از مراجع عظام تقلید، 200 تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، با امضای بیانیه‌ ای خواستار برخورد جدی با رحیم ‎مشایی شدند.

رحیم مشایی: من از كلمه «مردم» استفاده كرده ام نه «ملت» دو روز پس از این سخنان رحیم مشایی سخنان خود را توضیح داد ولی این توضیحات خود بر ابهامات افزود. رحيم مشايی معاون رئيس جمهور گفت: محو اسرائيل از صفحه روزگار خبری است كه به زودی اتفاق می افتد و هيچ مديری هم در جمهوری اسلامي ايران اين رژيم غاصب را به رسميت نمی شناسد. مشايی در گفت وگو با رجانيوز با اشاره به اظهارات اخيرش درباره رژيم صهيونيستی و سوء استفاده های صورت گرفته از آن اظهار داشت: روز اول هفته خبری منتشر شد مبنی بر اينكه من در سخنرانی خود گفته ام «ملت اسرائيل دوست ماست». ملت واژه ای معادل «nation» در زبان انگليسی است و بكارگيری آن به مفهوم پذيرش يك جامعه سياسی در قالب يك حاكميت سياسی است. من در جواب خبرنگاران درخصوص بكارگيری كلمه «ملت» در رابطه با اسرائيل گفتم كه بايد به نوار سخنرانی من مراجعه كنيد و ادامه دادم اگر هم گفته باشم «ملت» منظور بنده مردم بوده است، كه البته با مراجعه به نوار سخنرانی معلوم شد كه من از كلمه «مردم» استفاده كرده ام نه «ملت». وی ادامه داد: اما مفهوم اصلی سخنرانی من كه بر آن تاكيد هم دارم اين است كه ملت بزرگ ايران ملت شايسته ای است و ما افتخار می كنيم كه دشمنی و دوستی با اين ملت، يك شاخصه است. ما هم دوستانی داريم و هم دشمنانی. دوستان و دشمنان ما هم ويژه هستند. دوستان ما مردم همه كشورها هستند حتی اغلب كسانی كه در سرزمين های اشغالی زندگی می كنند، يعنی آنجا كه دولت غاصب اسرائيل ادعای حكومت دارد، مردمش با مردم ايران دوست هستند. مشایی گفت: مردم ما رژيم اسرائيل را به رسميت نمی شناسند، چون اين رژيم مشروع نيست و مبتنی بر تجاوز و ظلم و ستم است. كسی به اين نظام رای نداده است و توسط مردم فلسطين انتخاب نشده است. اسرائيل به مردم فلسطين و منطقه تحميل شده است. سرزمين های اشغالی يك سرزمين عربی متعلق به فلسطينی هاست و اينطور نيست كه همه مردمی كه در آن زندگی می كنند، صهيونيست باشند. صهيونيستها يك اقليت محدودند كه قابل صرف نظر كردن هستند. مشايی تاكيد كرد: اسرائيل غيرمشروع و تحميلی است و به همين دليل هم معتقديم كه بايد از ميان برود، چون مشروعيت ندارد. امام (ره) هم همين را فرمودند، آقای رئيس جمهور هم بارها گفته است كه اسرائيل بايد از صفحه روزگار محو شود و اين اتفاق خواهد افتاد. البته دشمن تلاش كرده است با استفاده از انبوه رسانه های خود، اين آرمان را به معنای عزم ايران برای برخورد نظامي با رژيم غاصب صهيونيستی جلوه دهد و ما را جنگ طلب قلمداد كند و به تلاش برای توليد سلاح هسته ای متهم نمايد تا در نتيجه آن، حق مردم ايران را در برخورداری از انرژی صلح آميز هسته ای پايمال كند. اما اين كه ما می گوييم اسرائيل از صفحه روزگار محو مي شود، مانند يك خبر است كه به زودی اتفاق می افتد و ما شاهد منطقه و جهانی خواهيم بود كه رژيم اسرائيل در آن حضور ندارد. من در بيش از 100 سخنرانی بر نامشروع بودن اسرائيل تاكيد كرده ام. حرفهای برخی از اين رسانه ها خيلی خنده دار است چون در ايران، نه تنها در سطح مديران ارشد بلكه در رده مديريت های ميانی هم كسی نيست كه اسرائيل را به رسميت بشناسد. وی همچنین در 24 مرداد 1387 طی نامه‌ای به حداد عادل، رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی واژه اسراییل در جهان امروز را منفورترین واژه‌ ای دانست که مترادف ‎ نژادپرستی، خیانت، خشونت، مکر و فریب است.

تأکید هزار باره مشایی بر دوستی با مردم اسرائیل مشایی در روز خبرنگار در باغ گلستان، درباره نقل قولی که از او مبنی بر دوستی مردم ایران و اسراییل و برتر دانستن ملت آمریکا مطرح شده بود، گفت: «این جمله را به افتخار اعلام می‌کنم که مردم ایران به هیچ وجه دشمن‌ پذیر نیستند و در میان مردم دنیا، دشمنی ندارند. مردم ما با همه مردم دنیا دوست هستند، حتی با مردم اسراییل». وی با اشاره به تذکرهای اخیر لاریجانی ـ رییس مجلس شورای اسلامی ـ درباره سخنان او، توضیح داد: «من در پاسخ به رییس مجلس نیز نوشته‌ام که اسراییل برای همه دنیا خسارت‌آور است و بیش از هرکس دیگری نتایج دوام و بقای این رژیم متوجه مردم آن کشور است و هیچ فرقی نمی‌کند که این مردم یهودی باشند یا مسیحی یا مسلمان. به‌نظر من، مردم ایران با مردم آمریکا و اسراییل فرقی ندارند. من از هیچ‌ کسی نمی‌ترسم، چون اگر می‌ترسیدم، از این حرف‌ها نمی‌زدم».

تکرار ادعا و فراخوانده شدن به کمیسیون امنیت ملی مجلس وی با تکرار ادعاهای خود با شدت بیشتر در مرداد 1387، موجی از اعتراضات را علیه خود و دولت برانگیخت. بلافاصله پس از این ماجرا تجمع دانشجویان روبه‌ روی سازمان میراث فرهنگی برگزار گردید. حاشیه‌ها در مورد اظهارات وی تا جایی بالا گرفت که رهبر معظم انقلاب، در خطبه‎های نماز جمعه خود، سخنان وی را کاملا اشتباه دانستند. خواستار پایان‌بخشی به این حواشی که در موارد زیادی با استناد به آن دولت تخریب می‌گشت، شدند. مشایی البته برای بیان توضیحات در مورد سخنانی که گفته‌ بود به کمیسیون امنیت ملی مجلس هم فراخوانده شد.

حمل قرآن با نوای دف[ویرایش]

در دومين همايش فرصت ‎های سرمايه‌ گذاری در صنعت گردشگری ايران به تاريخ 18 آبان ‏ماه 1387 چند خانم ملبس به لباس‌های محلی، دف ‎زنان قرآن را برای قاری مراسم برده بودند و سپس قاری مراسم، کريم منصوری شروع به تلا وت قرآن کرد. پس از پايان تلاوت قرآن، دوباره اين افراد به ‏همان صورت روی سن آمدند و در حالی که دف می‌زدند، قرآن را تحويل گرفتند و سن را ترک کردند.‏ آن ‎طور که رضا موسوی سخنگوی سازمان ميراث فرهنگی و گردشگری می ‎گفت، مراسم حاملان قرآن يادآور فتح مکه ‏توسط پيامبر بزرگوار اسلام است که در اين مراسم آيينی، قرآن با احترام خاص و طی مراسم ويژه ‎ای حمل و به ‏قاری سپرده می ‎شود و هدف از انجام اين مراسم، نشان دادن شأن و منزلت والای قرآن کريم در ميان مسلمانان است.

اعتراض شدید آیت الله صافی گلپایگانی آيت‌ الله صافی گلپايگانی از مراجع عظام تقليد، روز 22 آبان 87 در درس خارج از فقه خود، «اهانت و جسارت» به ساحت مقدس قرآن کريم در همايش اخير سازمان گردشگری را به ‎شدت محکوم کرد و با تسليت ‏اين «مصيبت» به حضرت ولی ‎عصر و همه علاقه ‎‌مندان دين و اسلام و کشور و نظام، هشدار داد: «کسی که مسئول ‏اين سازمان است، صلاحيت ندارد در اين جايگاه باشد.» ‏ ‎ ‏

اعتراض آیت الله مکارم شیرازی دو روز پس از موضع‌ گيری و انتقاد شديد حضرت آيت‌الله صافی گلپايگانی درباره همايش سازمان گردشگری و ‏با آن که اين سازمان به ‎زعم خود توضيحاتی را در اين زمينه ارايه کرده بود، آيت‌ الله مکارم شيرازی نيز وارد ماجرا ‏شد و به ‎شدت از اين همايش انتقاد کرد. آیت ‎الله مکارم شيرازی در ديدار جمعی از طلاب، دانشجويان و سپاهيان گفت: «مملکت ‏دارد به کجا می ‎رود؟ چرا مسئولان نسبت به اين مسایل دل نمی ‎سوزانند؟ اگر اين کار زمان شاه انجام می ‎گرفت، داد ‏همه بلند می ‎شد. اگر بنا است کارهای خلافی انجام بگيرد، حداقل آن را از قرآن و امور قرآنی جدا کنند‏.». پس از آن ‏آيات عظام وحيد خراسانی و نوری همدانی هم به اين قضيه واکنش تندی نشان دادند.‏

واکنش آیت الله استادی علی ‎رغم توضيحات مسئولين سازمان ميراث فرهنگی، علما همچنان نسبت به آن اعترض کردند و آيت‎ الله استادی هم در ‏خطبه ‎هايش در جمع مردم قم گفت: «در اين کنفرانس تعدادی زن با پوشيدن لباس ‎های محلی و برخی کارها، اقدام به ‏آوردن قرآن برای قاری کرده ‎اند که برخی افراد آن را اهانت به قرآن کريم دانسته ‎اند. اگر اين عمل در قالب اهانت به ‏قرآن نگنجد، نمی ‎توان آن را احترام به قرآن دانست‏.».

توضیحات قاری مراسم، کریم منصوری ‏کريم منصوری، قاری آن مراسم نيز گفت: «با توجه به مصالح ملی، قرآن را تلاوت کردم و گرنه تمايلی نداشتم که در اين اقدام عجيب ‏همکاری کنم.» وی که از قاريان سرشناس کشور است، گفت: «نمی ‎دانستم قرار است اين ‎گونه قرآن را به من بسپارند.» ‏‏وی همچنین اظهار داشت که شكايت خود را در روز قيامت به پيامبر اكرم(ص) و قرآن كريم مطرح خواهم كرد و از همه علمای بزرگ اسلام و مردم قرآن دوست پوزش می طلبم.

پیشنهاد زاکانی: برخورد با مشایی عليرضا زاکانی نيز در واکنش به اين ‎که پيش از اين نيز مراجع عظام تقليد و نمايندگان از اظهارات و اقدامات مشايی ‏ابراز نارضايتی کرده بودند، اما برخوردی با وی صورت نگرفت، خاطرنشان کرد: «مهمترين مرجعی که می‌ ‏تواند مانع ‏از تکرار اين اتفاقات شود، خود دولت است تا زمينه تکرار اين رخدادهای اسفبار را در درون خود از بين ببرد. برای ‏اين منظور، لازم است که دولت با مشايی به ‎عنوان ریيس سازمان ميراث فرهنگی وگردشگری برخورد کند.»‏

استعفای مهدی جهانگیری در نهايت به دليل فشارها بر سازمان ميراث فرهنگی «مهدی جهانگيری»، معاون سرمايه‌‎گذاری ‏سازمان ميراث فرهنگی و گردشگری به ‎عنوان برگزارکننده اين همايش، در 25 آبان ماه استعفا کرد. ‏

همایش ایرانیان خارج از کشور، بودجه میلیاردی و هوشنگ امیر احمدی[ویرایش]

در روزهای چهارشنبه تا جمعه 25 تا 27 فروردين 88 همايشی با عنوان «همايش ايرانيان خارج از كشور» توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع ‎دستی و گردشگری ایران برگزار شد. این همایش که در راستای تسهیل ارتباط ایرانیان مقیم خارج از کشور با ایران و آشنایی با امکانات و ظرفیتهای مراکز علمی، پژوهشی، صنعتی، فرهنگی و هنری برگزار شد دارای حواشی زیادی بود ازجمله:

هزینه بودجه میلیاردی برای همایش ایرانیان خارج از کشور صرف هزینه ‎های میلیاردی یکی از انتقادات وارده بر این همایش بود. روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله ‎ای به انتقاد از این همایش پرداخت و نوشت: «قاعدتا سازمان بازرسی كل كشور و ساير دستگاه ‎های مربوطه به مسایل مالی اين همايش رسيدگی خواهند كرد و گزارش ‎هايشان را خواهند داد.»

دعوت از هوشنگ امیراحمدی روزنامه کیهان 11 مرداد 89 در این مورد دست به افشا گری زده و خبری را منتشر ساخت که با پاسخ های دفتر رئیس جمهور همراه شد و با جوابیه هایی که کیهان متعاقبا منتشر کرد ابعاد بیشتری از این موضوع به اطلاع مردم ر سید. حسین شریعتمداری مدیر مسئول کیهان در سرمقاله روز 11 مرداد 89 این روزنامه به این موضوع پرداخته و نوشت: « برخی از گزارش ها و اخباری كه درباره همايش 11 مرداد 89 به كيهان می رسيد، نه فقط تأسف آور، بلكه سوال برانگيز و نگران كننده بود و از احتمال بروز رخدادی ناخوشايند حكايت می كرد. اخباری از مقدمه چينی ها، زمينه سازی ها، هزينه های چند ده ميليارد تومانی و بی حساب و كتاب، رايزنی های داخلی و خارجی، تهديدها و تشويق ها، هويت برخی از ايرانيان دعوت شده، سوابق سوء و شناخته شده چند تن از دست اندركاران اصلی همايش، صدور دستور العمل ها و امريه ها خطاب به اين دستگاه دولتی و آن مركز امنيتی و خبرهای مشابه ديگر، اين ترديد را پديد می آورد كه ماجرا فراتر از «ناپختگي» و «ندانم كاری» باشد و خدای نخواسته كاسه ای زير نيم كاسه باشد!» شریعتمداری در این سرمقاله با اشاره به این سخن یکی از مدعوین همایش ایرانیان خارج از کشور که گفته است «مسئولين حكومت عقب افتاده و خونخوار جمهوري اسلامی ايران عليه هر آنچه ايراني و انساني است قيام كرده و قصد دارند نام ميهن را به قهقرا ببرند و در اين راه از هيچ خرابكاری و قتل و جنايتی ابا نخواهند داشت» به معرفی گوینده آن پرداخت و نوشت: ايشان يكی از اصلی ترين دعوت شدگان به همايش ايرانيان مقيم خارج از كشور است و هم اكنون در اتاق شماره... هتل استقلال تهران در حال رايزنی و تبادل نظر با برخی از دست اندركاران اصلی همايش است. او يك ضد انقلاب تابلودار است و همكار شناخته شده سازمان «سيا». اين آقا، سرشاخه ايرانيان دعوت شده از آمريكا برای شركت در همايش است. او هوشنگ اميراحمدی است، معروف به دلال رابطه با آمريكا و عنصر ضد انقلابی كه تغيير اسلاميت نظام را با جديت دنبال می كند!» به دنبال این افشا گری مشایی دعوت از هوشنگ امیر احمدی از سوی همایش ایرانیان خارج از کشور را تکذیب کرد. روزنامه ایران در شماره 13 مرداد 89 در این زمینه نوشت: «رئيس دفتر رئيس جمهور بار دیگر ارتباط حضور هوشنگ اميراحمدی در ايران را با شورای عالی ايرانيان خارج از كشور و نهاد رياست جمهوری تكذيب كرد. اسفنديار رحيم مشايی افزود: باندی كه همواره هوشنگ اميراحمدی را وارد كشور می كرد و رسانه‌هايش را عليه وی و رقبای خود فعال می‏ساخت، اين بار هم همان سناريوی قديمی را اجرا كرد تا به زعم خود عليه دكتر احمدی نژاد عمليات روانی كند. وی شیوه رفتاری این باند را غیر اخلاقی و خودخواهانه دانست که دیگر کارایی ندارد. رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان این که در آینده ماهیت این باند و روش های آنان برای فریب دادن افراد موجه، روشن خواهد شد، اظهار داشت: اهداف این باند و روش رفتاری آنها هیچ تناسبی با منافع نظام و کشور ندارد.» متعاقب این انکار روزنامه کیهان بار دیگر دست به افشا گری زده و تصویر دعوتنامه هوشنگ امیر احمدی که مهر همایش ایرانیان خارج از کشور بر آن هک شده بود را منتشر ساخت.

جوابیه روابط عمومی شورای عالی ایرانیان خارج از کشور: این سند جعلی است به دنبال انتشار تصویر این دعوتنامه روابط عمومی شورای عالی ایرانیان خارج از کشور این سند را جعلی خوانده و در جوابیه ای نوشت: «كليه مدعوين محترم همايش بزرگ ايرانيان خارج از كشور كارت دعوت راكه با امضای دبيركل محترم شورای عالی امور ايرانيان خارج از كشور و رئيس همايش صادر شده است دريافت نموده اند، بنابراين هرگونه دعوتنامه ديگری برای شركت در اين همايش سنديت ندارد. ضمن آنكه ميهمانان محترم كارت رسمی و تأييد شده حضور در همايش را نيز اخذ نموده اند، لذا براساس قاعده فقهی «البينه علی المدعی» ارايه اسناد مربوطه برای اثبات مدعای آن روزنامه و صحت سند منتشره ضرورت دارد.» در این جوابیه همچنین آمده بود: «حضور نامبرده در هتل استقلال براساس اقدام شخصي بوده است كه در اين خصوص توجه مخاطبان محترم را به نامه شماره 2601/101 مورخ 14/5/89 مديريت محترم هتل مزبور در پاسخ به استعلام اين شورا جلب مي نمايد. ضمن آنكه در فهرست اعلام شده به هتل استقلال جهت رزرو اتاق ميهمانان همايش نامی از شخص مورد نظر وجود ندارد.»

واکنش کیهان: میهمانان ابتدا توسط ایمیل دعوت شده اند... و کیهان نیز به این جوابیه اینگونه پاسخ داد «آقايان عمداً توضيح نداده اند كه كارت مورد اشاره در تهران به شركت كنندگان داده می شود و تمامی آنها ابتدا از طريق «ايميل» به همايش دعوت می شوند و بعد از انجام امور مقدماتی نظير تهيه بليط، رزرو هتل، تعيين تاريخ پرواز و... وارد كشور شده و به محض ورود كارت شركت در همايش را دريافت می كنند. و سند منتشر شده در كيهان نشان می دهد كه «ايميل» مورد اشاره برای هوشنگ اميراحمدی نيز ارسال شده است.» در پاسخ کیهان همچنین آمده است: « تعداد ديگری از ميهمانان دعوت شده نيز كه نسبت به هويت ضد انقلابی شماری از دعوت شدگان و مواردی از فساد پيرامونی همايش اعتراض جدی داشته اند، ايميل های دعوت خود را در اختيار كيهان قرار داده اند و نكته درخور توجه كه تيم آقای مشايی از آن غفلت كرده اند اين كه «IP» همه ايميل ها يكسان است و نشان می دهد از يك سيستم كامپيوتری واحد برای ميهمانان ارسال شده است.» کیهان در ادامه به افشاگری دیگری نیز دست زده و پاسخ امیر احمدی به ایمیل شورای عالی ایرانیان خارج از کشور را نیز منتشر ساخت. امیر احمدی نوشته بود: «ضمن سلام و تشكر از پذيرش درخواست بنده برای شركت در همايش بزرگ ايرانيان خارج از كشور، اطلاعات داده شده در فرم ثبت نام صحيح می باشد. اينجانب بليط خود را شخصا خريداری نموده ام و اطلاعات آن را هم به پيوست اين ايميل دوباره می فرستم. برابر مقررات شما هزينه بليط را در ايران دريافت خواهم كرد. ارادتمند هوشنگ اميراحمدی» کیهان در بند 6 پاسخ خود نوشت :«ادعا كرده اند كه برای هوشنگ اميراحمدی در هتل استقلال يعنی محل اسكان ميهمانان جا رزرو نشده است! كه بايد گفت؛ ايشان در هتل استقلال ساكن بوده و بعد از انتشار يادداشت كيهان با عنوان «آنجا چه خبر است؟!» كه روز دوشنبه 11 مرداد ماه، همزمان با آغاز همايش منتشر شده بود، از ايشان خواسته می شود در همايش آفتابی نشود كه البته می شود و پس از اين توصيه با عصبانيت اعلام می كند اگر دعوت از وی را انكار كنند، متن دعوتنامه را منتشر خواهد كرد. وی با خبرنگار يكی از خبرگزاری ها در لابی هتل استقلال مصاحبه می كند كه ضبط و دوربين خبرنگار مصاحبه كننده را توقيف می كنند. ولی مصاحبه ديگری از سوی يك خبرنگار ديگر انجام شده كه متن آن موجود است و البته كيهان با توجه به اسناد غيرقابل انكاری كه در اختيار دارد از استناد به اين مصاحبه بی نياز است.» بعدها زمانی که احمدی نژاد به نیویورک رفته بود هوشنگ امیر احمدی با اشاره به همراهی رحیم مشایی با رئیس جمهور در سفر آمریکا گفت: جو علیه آقای رحیم مشایی سنگین و بسیار سیاه است. واقعیت این است که یک نیروهایی درون دولت، جو را علیه آقای مشایی ایجاد کرده‌اند و اگر من جای آقای مشایی باشم، با احتیاط می‌روم و با احتیاط بر می‌گردم و کاری نمی‌کنم که بهانه دست کسی بدهم.»

الحاق سازمان حج و زيارت به ميراث فرهنگی[ویرایش]

شورای عالی اداری ایران که ریاست آن با رییس ‎جمهوری است، اردیبهشت سال 88 «سازمان حج و زیارت» را از وزارت ارشاد جدا کرد و مسئولیت آن را به «سازمان میراث فرهنگی، صنایع ‎دستی و گردشگری» سپرد. بعد از تصمیم شورای عالی اداری، اسفندیار رحیم ‎مشایی بلافاصله رییس سازمان حج و زیارت را تغییر داد. وی در جمع خبرنگاران گفته بود: «الحاق سازمان حج و زيارت به سازمان ميراث فرهنگی، گردشگری و صنايع دستی با توجه به ماهيت كاری اين سازمان است.»

مخالفت شدید آیت الله ری شهری در پی تصویب وابسته شدن سازمان حج وزیارت به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در شورای عالی اداری، برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی از جمله نمایندگان ناظر مجلس در این شورا و شخص آیت الله محمدی ری شهری، نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت، مخالفت خود را با ادغام حج و زیارت در میراث فرهنگی اعلام كردند. حتی آیت الله ری شهری، انتصاب سرپرست جدید سازمان حج و زیارت توسط اسفندیار رحیم مشایی را غیرقانونی دانسته و از رییس قبلی این سازمان خواست همچنان به فعالیت خود در این پست ادامه دهد. وی اظهارداشت: «از آن ‎جا که موضوع حج و زیارت از شئون ولی ‎فقیه است و براساس اطلاع واصله الحاق سازمان حج به میراث فرهنگی بدون اخذ نظر از مقام معظم رهبری انجام شده و حکم انتصاب سرپرست جدید نیز بدون هماهنگی با اینجانب صادر شده، این اقدام مبنای قانونی ندارد.» گفتنی است بعد از ابلاغ مصوبه الحاق سازمان حج و زیارت از سوی شورای عالی اداری، برخی مراجع عظام تقلید نیز نسبت به آن اعتراض کردند.

دیدگاه مخالفان و موافقان مخالفان این کار معتقد بودند، کار سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، مرمت و نگهداری آثار تاریخی، رسیدگی به امور صنایع دستی و نیز تورگردانی است و اینها ربطی به سفر حج ندارند. همچنین انتقال سازمان حج از وزارت ارشاد به سازمان گردشگری، سازمان حج و زیارت را از حوزه نظارت مجلس خارج می کند. و اینکه سفرحج تفریحی و گردشی نیست که سازمان حج به زیرمجموعه سازمان گردشگری منتقل شود. این تصمیم کاهنده عظمت حج است و جایگاه حج و زیارت را تنزل می دهد. مشائی و موافقان این طرح الحاق سازمان حج و زيارت به ميراث فرهنگی را به دليل ماهيت كاری آن میدانستند ومعتقد بودند که در دنیای امروز، گردشگری، به صورت کاملا تخصصی دنبال می شود و اتفاقا یکی از رشته های مهم گردشگری نیز "گردشگری مذهبی" است آنها اعتقاد داشنند وقتی سازمان عریض و طویل گردشگری وجود دارد واگذاری امور بخش مهمی از سفرها یعنی سفرهای مذهبی و در راس آنها حج، به وزارتخانه دیگر موازی کاری محسوب میشود.

بازگشت دوباره سازمان حج و زیارت به ارشاد با اوج گرفتن جنجال های مربوط به خبر الحاق سازمان حج به میراث فرهنگی، در نهایت با تاکید مقام معظم رهبری، سازمان حج و زیارت مجددا به جایگاه قبلی بازگشت. متن نامه دفتر مقام معظم رهبری خطاب به نماینده ولی فقیه به این شرح است: جناب حجت الاسلام و المسلمین ری شهری دامت توفیقه نماینده محترم ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی سلام علیکم مقام معظم رهبری خطاب به جنابعالی فرمودند: جناب حجت الاسلام ری شهری دامت افاضاته در باره جابجایی سازمان حج و زیارت به جناب آقای رییس جمهور موکد تذکر داده شد که الحاق این سازمان به مجموعه گردشگری شایسته نیست مقرر گشت وضعیت به شیوه سابق باقی بماند لذا مقتضی است جنابعالی برنامه های خود را طبق روال سابق ادامه دهید. وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس محترم سازمان حج و زیارت در جریان امر قرار گیرند. مراتب برای اطلاع و اقدامات لازم اعلام می گردد. دفتر مقام معظم رهبری

برخی دیگر از عملکردها در میراث فرهنگی[ویرایش]

مشایی درباره آبگيری سد سيوند در زمستان سال 85 گفته بود: «وظيفه ما اين بود که يک بررسی کارشناسی دقيقی از منطقه انجام بدهيم. به همين دليل، سازمان ميراث ‏فرهنگی با تحرک بسيار خوب سيزده هیئت کارشناسی داخلی وخارجی، جلوی آبگيری را گرفتيم. بارها در چند مرحله‏. ‎» ‏اما سرانجام سازمان با توجه به مصالح ملی رضايت داد که وزارت نيرو سد را آبگيری کند. با آبگيری سد سيوند بيش از هشت ‎هزار اصله درخت پانصد ساله از بين رفت و همچنين اعلام شد ‏که ساختمان آرامگاه کوروش نم کشيده است. سرسرباز هخامنشی که مهرماه 1386 مشایی خبر بازگشت آن را به خانه می ‎داد، ناگهان در آبان ماه سال 86 به فروش رفت و سازمان ميراث فرهنگی در اظهارنظری گفت: «قرار بر اين نبود!» کتیبه هخامنشی در خرداد ماه 1387، کتيبه هخامنشی خارک که اواخر سال 1386 در پی احداث جاده‌ای توسط ‏وزارت نفت، در اين جزيره تاريخی کشف شده بود، توسط برخی افراد ناشناس با يک شی نوک تيز تخريب شد. باستان ‎ ‏شناسان از اين کتيبه که به خط فارسی باستانی بود به ‎عنوان سندی ديگر بر نام خليج فارس ياد می‌کردند، که در يورش ‏افراد ناشناس از بين رفت.

ماجرای معاون اولی[ویرایش]

انتصاب مشایی به سمت معاون اولی با پیروزی احمدی نژاد در انتخابات 22 خرداد 88 و در حالی که نظام اسلامی درگیر فتنه ای سهمگین بود که در تاریخ انقلاب نظیری برای آن نبود احمدی نژاد اعلام کرد اسفندیار رحیم مشایی را به سمت معاونت اولی خود منصوب کرده است.

مخالفت مراجع و رهبر روزنامه کیهان در شماره روز نخست مرداد 88 از نظر منفی رهبر معظم انقلاب در باره انتصاب مشایی خبر می دهد. بر اساس این خبر فراكسيون روحانيون مجلس شورای اسلامی پس از اعلام اين انتصاب از رهبر معظم انقلاب برای دستور به رئيس جمهور جهت عزل رحيم مشايی استمداد می طلبد.در كنار اين مسئله چهره های شاخص اصولگرا نيز با ابراز نارضايتي از تصميم رئيس جمهور در ديدارهای خصوصی با وی و اظهارنظرهای عمومی خواستار تجديدنظر آقای احمدی نژاد در اين باره می شوند.

نامه ای مکتوب رهبر معظم انقلاب نیز در نامه ای مكتوب خطاب به احمدی نژاد می خواهند كه مشايی نه تنها به عنوان معاون اولی بلكه در هيچ كدام از معاونت های رئيس جمهوری در دولت دهم به كار گرفته نشود. از اين رو به دليل عملكرد و برخی اظهار نظرهای مشايی در دولت نهم كه حاشيه ها و اعتراضات فراوانی بوجود آورده بود، كنار گذاشتن وی ازمسئوليت های مهم دولتی ازجمله معاون اولی رئيس جمهور به مطالبه جدی رهبر معظم انقلاب و اكثريت قاطع اصولگرايان تبديل شد

مقاومت احمدی نژاد در همين رابطه احمدی نژاد دوشنبه شب [29تیر] پيرامون اين موضوع ديداری با مقام معظم رهبری داشته است اگرچه هنوز از محتوای آن اطلاعی در دست نيست ولی نكته مهم اين است كه دستور رهبری برای عزل مشايی بعد از آن ديدار نيز به قوت خود باقی ماند. احمدی نژاد پس از اين ديدار در گفت وگو با واحد مركزی خبر در پاسخ به سوالی درباره شايعات مربوط به استعفا و يا بركناری مشايی از سمت معاون اولی رئيس جمهور تاكيد كرده است: آقای مشايی از مديران مومن، دلسوز، ولايی، پاك و خلاق ايران هستند و دليلی برای استعفای وی وجود ندارد.

حکمی که منتشرشد با ادامه مقاومت احمدی نژاد در مقابل حکم حکومتی رهبر معظم انقلاب روز جمعه دوم مرداد ماه 88 نظر مکتوب رهبر معظم انقلاب خطاب به دكتر احمدی نژاد درباره ضرورت عزل اسفنديار رحيم مشايی از پست معاونت اولی رئيس جمهور منتشر شد و در اختیار رسانه‏ ها قرار می گیرد، نظری که قبل از این در اختیار شخص رئیس جمهور قرار گرفته بود.

استعفا مشايی جمعه شب پس از انتشار دستور رهبر فرزانه انقلاب در اين خصوص بلافاصله در نامه ای خطاب به رئيس جمهور استعفای خود را تقديم وی كرد و احمدی نژاد نيز متقابلاً در پاسخ به اين نامه ضمن موافقت با كناره گيری وی ابراز اميدواری كرد كه همواره در خدمت ملت و انقلاب اسلامی باشد.

قبول استعفا و نامه به رهبری رئیس جمهور با تقدیر فراوان از زحمات مشایی و تاکید بر فضائل انسانی ایشان و جوسازی ها ی موجود با استعفای مشایی موافقت نموده و با ارسال نامه ای به رهبری كناره گيری رحيم مشايی از معاونت اولی را، به استحضار ایشان رساند و اعلام کرد كه مرقومه مورخه 88/4/27 حضرتعالی به استناد اصل 57 قانون اساسی اجرا شد.

انتصاب جدید احمدی نژاد با حکم حکومتی رهبر معظم انقلاب مبنی بر کنار گذاشته شدن مشایی از معاونت اولی رئیس جمهور در حکم دیگری مشایی را به سمت ریاست دفتر خود منصوب کرد.

بیانات رهبرمعظم انقلاب بعد ازاستعفا وانتصاب مشایی به ریاست دفتری، رهبری در جمع قاریان قرآن با اشاره به طبیعی بودن اختلاف سلیقه خواستار رعایت انصاف شدند. ایشان اظهار داشتند: من مى‌بينم درهمين قضاياى سه چهار روز اخير باز بعضى‌ها هى ميخواهند اختلافها و شكافها را بيشتر كنند؛ نه، نبايد اختلاف به وجود بيايد؛ همه با هم برادرند، همه با هم همكارى بايد بكنند؛ همه بايد براى ساختن كشور به يكديگر كمك بكنند. به كسى نبايد بيهوده تهمت زد؛ كسى را نبايد به خاطر يك امر، از همه‌ى آن چيزهائى كه صلاحيت محسوب ميشود، انسان او را نفى بكند. با انصاف بايد بود؛ با انصاف بايد عمل كرد؛ با انصاف بايد حرف زد. خداى متعال در مورد دشمنان ميگويد: «و لا يجرمنّكم شنآن قوم على الّا تعدلوا اعدلوا هو اقرب للتّقوى»؛ اگر با كسى دشمنيد، اين دشمنى موجب نشود كه نسبت به او بى‌انصافى كنيد، بى‌عدالتى كنيد؛ حتّى نسبت به دشمن؛ حالا آن كه دشمن هم نيست. بى‌عدالتى‌ها را همه كنار بگذارند؛ بى‌انصافى‌ها را همه كنار بگذارند؛ همه در زير پرچم نظام اسلامى و جمهورى اسلامى جمع بشوند؛ اصولى وجود دارد، به آن اصول همه پابندى خودشان را اعلام بكنند. در كنار هم باشند، اختلاف سليقه هم باشد. چه اشكال دارد؟ هميشه اختلاف سليقه بوده ...مشاهده نامه ها

مکتب ایرانی[ویرایش]

مکتب ایرانی یا مکتب ایران اصطلاحی است که در همایش ایرانیان مقیم خارج از کشور (اوایل مردادماه1389) توسط اسفندیار رحیم‌مشایی بکار رفت و با واکنش‌های متفاوتی در داخل ایران روبرو شد. دکترمحمود احمدی‌نژاد این گفته را حمایت کرد. از مخالفین این قول می توان آیت الله مصباح یزدی، علی مطهری، حداد عادل و حبیب‌الله عسگراولادی، سرلشکر فیروزآبادی، احمد توکلی و داوود احمدی‌نژاد وآیت الله احمد خاتمی، را نام برد.

ما باید از این به بعد مکتب ایران را به دنیا معرفی کنیم مشایی در مراسم اختتامیه دومین همایش ایرانیان خارج از کشور از اصطلاح «مکتب ایران» استفاده کرد که بعدها به «مکتب ایرانی» معروف شد. وی گفت: برخی‌ها از من خرده می‌گیرند که چرا نمی‌گویی مکتب اسلام و می‌گویی مکتب ایران. و در ادامه اظهار داشت: از مکتب اسلام دریافت‌های متنوعی وجود دارد اما دریافت ما از حقیقت ایران و حقیقت اسلام، مکتب ایران است و ما باید از این به بعد مکتب ایران را به دنیا معرفی کنیم. باور دارم واژه ايران ذكر است. شما در ذكر دنبال چه چيزی هستيد. ذكر واژه مرتبط با روح مؤمن است و به جهان درون باور كردن ارزش‌های متعالی انسان مرتبط است. وی با ذكر اين بيت شعر كه " از ذكر چه می‏جويند شاعران، همان را بجويند از ايران" گفت: ايران ذكر است و تاريخ ايران آكنده از ايمان است، مگر ميشود ايمان را در جايی جست‌ وجو كنيم كه علم و معرفت در آنجا نباشد چرا كه حقيقت ايمان منوط به علم و معرفت است. مشايی با بيان اينكه هر كجا زيبايی باشد آنجا گوهر ايران است، گفت: انديشه ايرانی جوهر دارد و گوهر است. همه بروز و ظهور انديشه ايرانی زيبايی است. وی با بيان اينكه در دين خاك با خاك فرق می كند و در منطق دينی محل دفن ظالمان با مشهد شهيدان فرق می كند، گفت: ويژگی های ايران متعدد است. اگر مكتب ايران را بشناسيم شناخت جلوه‌های آن آسانتر خواهد شد. ايران محل تلاقی ارزش‌های آسمان و زمين است خداوند و انسان هر دو در ايران تعظيم شده‌اند. اگر يافتيد جايی را كه خدا تكريم شده اما انسان تكريم نشد، بدانيد آن خدا همان خدا نيست.

واکنشها سخنان مشایی با واکنش شدید محمد یزدی، روبه‌رو شد. وی گفت: «آقای مشایی به مسائلی که در حوزه تخصص او نیست وارد نشود.» احمد توکلی هم این سخنان را برخاسته از یک ذهن بیمار دانست. اقدامات مشایی به نحوی شد که حتی نیروهای ستادهای احمدی نژاد از وی انزجار کردند و کار بجایی رسید که روح الله بجانی رییس ستاد احمدی نژاد شهرستان تبریز، می‌گوید: اگر مشایی مثل کسروی همه را مشغول خود کند نواب‌ها بپا می‌خیزند. آیت الله سید احمد خاتمی: در اوایل انقلاب یکی از سیاسیون گفته بود فرق ما با امام این است که امام ایران را برای اسلام می خواهد و ما اسلام را برای ایران می خواهیم که این همان ملی گرایی شرک آلود است و امام آن را خلاف اسلام و قرآن دانست. آیت‌الله عباس کعبی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و عضو مجلس خبرگان رهبری: اندیشه‌ای که در پی اسلام ایرانی و دنبال مکتب‌ سازی ناسیونالیستی برای اسلام است، اندیشه‌ای انحرافی و در امتداد تفکر نهضت آزادی به شمار می‌آید.

علی مطهری نماینده مردم تهران در یادداشتی که به صورت اختصاصی برای «تابناک» فرستاده به اظهارات اخیر مهندس مشایی رئیس دفتر رییس جمهور واکنش نشان داد. وی با بیان این نکته که آقای رئیس جمهور از آقای مشائی برای عموم مردم توضیح بخواهند، اینگونه اشاره کرده است که: آقای مشائی گفته است: «باید مکتب ایران را در دنیا ترویج کنیم نه مکتب اسلام را زیرا از اسلام برداشت های متفاوت می شود.» این عذر بدتر از گناه است. بدیهی است که از اسلام برداشت های متفاوتی می شود، ولی آیا همه برداشت ها معتبر است یا تنها برداشت کسانی که «اسلام شناس» شناخته می شوند، معتبر است و اختلاف برداشت آنها نیز جزیی است و در اصول و بنیان ها نیست؟! به علاوه، مقصود از «مکتب ایران» چیست؟ اگر مقصود فرهنگ و هویت و ملیت ایرانی است، روشن است که اصلی ترین عنصر سازنده فرهنگ و هویت و ملیت ایرانی اسلام است، پس باز باید مکتب اسلام را ترویج کنیم و اگر مقصود از «مکتب ایران» چیز دیگری است، پس آقای مشائی خود را در جایگاه هادی انقلاب قرار داده و راه جدیدی بیگانه از اسلام برای انقلاب گشوده است که در این صورت «وعلی الاسلام السلام». عضو کمسیون فرهنگی مجلس اینگونه بیان داشته است: اینجاست که به حکمت مخالفت رهبر انقلاب با معاونت اولی آقای مشائی پی می بریم و بهتر بود رئیس جمهور محترم اساسا ایشان را در هیچ پست حساسی قرار نمی داد. وی در یادداشت خود اینگونه ادامه داد: بدیهی است که پرداختن به تاریخ ایران باستان به عنوان یک واقعیت تاریخی که افتخاراتی نیز به همراه داشته است، در ذات خود مورد نکوهش نیست، ولی تأکید غیر معمول مسئولان رده بالای یک نظام اسلامی ـ که باید داعیه جهانی اسلام همواره مورد توجه آنها باشد ـ بر این موضوع، انسان را دچار ابهام و شک و تردید می کند که چه برنامه ای برای ما تدارک دیده اند.

تأکید رحیم مشایی بر اسلام مبتنی بر مکتب ایرانی رحیم مشایی در اردیبهشت 1392 در دیدار با جمعی از دانشجویان، جوانان و فعالان اجتماعی در واکنش به سوالی درباره سخنرانی خود مبنی بر به پایان رسیدن دوره اسلام‌ گرایی اظهار داشت: موضوع آن سخنرانی که در زمان حضور بنده در شهرداری صورت گرفته بود، امام زمان (عج) بود، چگونه می‌شود در یک سخنرانی که با محوریت امام زمان (عج) است، سخن از به پایان رسیدن دوره اسلام‌گرایی مطرح شود. بنده ده‌ها بار بعد از آن سخنرانی کرده و گفته‌ام که دوره کدام اسلام‌گرایی به سر رسیده است. امروز کسانی که در سوریه دیگران را سر می‌برند یا در بمب‌ گذاری‌ها می‌کشند نیز فریاد الله‌اکبر سر می‌دهند و دم از اسلام‌ گرایی می‌زنند. منظور بنده در آن سخنرانی به سر رسیدن دوره چنین اسلام‌ گرایی‌هایی بود. حرف بنده این است که دیگر زمان آن به سر رسیده که هرکس به طور کلی دم از اسلام بزند و بویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، دوره‌ای جدید آغاز شده که هرکسی نمی‌تواند در آن مدعی اسلام‌ گرایی شود. آیا امروز در جمهوری اسلامی می‌توان اسلامی را که عربستان، ترکیه، مصر و قطر، مدعی آن هستند، تأیید کرد؟ دوره جدیدی از اسلام‌ گرایی آغاز شده که باید نام آن را دوره مهدویت گذاشت، دیگر طرح کلیتی به نام اسلام جواب نمی‌دهد و شناخت عمومی مردم دنیا از اسلام، به عنوان یک مفهوم کلی بخصوص با توجه به قرائت‌هایی که در برخی کشورها ارائه شده است، منفی می‌باشد، لذا باید اسلام خودمان را که برآمده از مکتب ایران و متکی به اصل اسلام است، به جهان معرفی کنیم و این به معنای این نیست که اسلام را کنار بگذاریم.

اطلاعیه دولت: منظور مشایی اسلام ناب محمدی است پس از انتشار این سخنان بود که دولت طی اطلاعیه ای مدعی شد سخنان مشایی تحریف شده است ادعایی که در طول 8 سال گذشته و در مورد سخنان مشایی دهها بار تکرار شده است. در این اطلاعیه ادعا شده است که «رسانه‌های ضد انقلاب و بيگانه نقل قول‌های تحريف شده و تفسير به رای خود را در خصوص پايان اسلام گرايی به مهندس رحيم مشايی انتساب داده‌اند و با کمال تاسف، برخی سايت‌های خبری داخلی نيز همسو با آنان به آن دامن زده‌اند که اين مطالب عاری از حقيقت بوده و چيزی جز پيشبرد مطامع خاص سياسی و گروهی نمی‏توان بر آن متصور بود. تاکيد مهندس رحيم مشايی همانگونه که از ابتدا صراحتا اعلام کرده، اين است که بدليل تبليغات سوءغربی ها عليه اسلام و ‌مايی برخی از گروه‌های خشونت طلب اسلامی مشهور دنيا، تبليغ با عنوان اسلامی به تنهايی کافی نيست بلکه بايد بر اسلام با ويژگی های مکتب اهل بيت (ع) که مردم ايران به آن معرفت و محبت دارند، تاکيد شود و البته تاکيد بر ايران نيز در اين زمينه موضوعی به موازات اسلام نيست بلکه منطبق با اسلام و برای تبيين حقيقت اسلام است آنچنانکه امام راحل از آن به اسلام ناب محمدی تعبير کرده‌اند.»

-دیدار با هنرمندان دیدار مشایی با برخی هنرمندان از دیگر حاشیه هایی است که وی برای دولت در طول سالهای گذشته ایجاد کرده است. دیدار با هدیه تهرانی و انتشار تصویر این دیدار، دیدار با مهناز افشار و مهتاب کرامتی، دیدار با حبیب خواننده لس آنجلسی و دیدار با گلزار، بنیامین و بنی اعتماد از جمله مواردی است که در سایت های خبری منتشر شده است. وی در اینباره گفته بود من درب اتاقم را نمی‌بندم. هنرمند، ورزشکار، دانشمند، استاد دانشگاه، تاجر، صنعت‌کار. من تکلیفم این است که هر کس بیاید درب ریاست‌ جمهوری برای رسیدگی به او و حل مشکلی که دارد کمک کنم.

دیدار از نمایشگاه هدیه تهرانی مشایی سال 88 از نمایشگاه هدیه تهرانی دیدار داشت ، آن زمان مطرح شد که اوکمک مالی زیادی به این نمایشگاه نموده و تابلویی هم با قیمت بالا از این نمایشگاه خریداری کرده است؛ مساله‌ای که او بعد‌ها در مصاحبه‌ای آن را تکذیب کرد و گفت: «من همیشه به مسائل فرهنگی اشتغال داشته‌ام. اصلا بنده به این نمایشگاه کمک نکردم. بنده اساسا از نمایشگاه خرید نکردم.»

قول مشایی در مورد جعفر پناهی رحیم مشایی طی دیدار با اعضای هیأت مدیره و تنی چند از فعالان صنفی عضو خانه سینما گفت‌وگو کرد. فرهاد توحیدی، رییس هیأت مدیره خانه سینما با اشاره به این نشت گفت "آقای مشایی در زمینه مسأله آقای پناهی و رسول‌اف قول مساعد دادند و گفتند آقای رئیس‌جمهور هم پیگیر این ماجراست و خبرهای خوبی خواهیم شنید". اسفندیار رحیم‌مشائی دراین مورد اظهار داشت که دیدار وی با سینماگران در خانه سینما برگزار شد اما موضوع مشکلات خانه سینما نبود. وی در پاسخ به سوال ايلنا درباره وضعيت جعفر پناهی گفت: من قبلاً هم اعلام كردم كه حكم وی را دستگاه قضايی صادر كرده است و نظر دولت و رئيس‌جمهور اين نيست. اينكه جعفر پناهی براساس اين حكم مدت زيادی نتواند كار كند را ما نمی پسنديم و معتقديم نبايد در اين زمينه‌ها ورود كرد.

جشن درخت دوستی با حضور هنرمندان مشایی در نخستین دوره جشن درخت دوستی که با حضور هنرمندان برگزار شد حضور یافت و سخنرانی کرد. مشایی در این جشن با اشاره به برگزاری این مراسم برای تقدیر از هنرمندان گفت: ما باید همیشه از هنرمندان قدردانی کنیم، چرا که هنرمندان همواره عزیز و جاودان هستند. وی افزود: اساتید گرانقدری همچون آقای مشایخی که پیش از من در اینجا صحبت کردند، سخنان مهمی بیان کردند که به نظر من تمام آن ها درس است. در این مراسم که علی معلم اجرا آن را بر عهده داشت چهره های مطرحی چون: داوود رشیدی، جمشید مشایخی، امین‌الله رشیدی، مصطفی کمال پورطراب، رضا ناجی، محسن قاضی مرادی و... حضور داشتند. در این جشن از تمبر یادمان درخت دوستی و نیز تمبر یادمان چند چهره ماندگار هنری کشور رونمایی شد. مجید اخشابی دبیری این جشن را بر عهده داشت.

کاندیداتوری افسانه بایگان! افسانه بایگان با تایید خبر نامزدی اش در انتخابات شوراهای شهر اعلام کرد که از سوی نهاد ریاست جمهوری با وی تماس گرفته اند و گفته اند برای انتخابات شوراها نامزد شود، تا کنون پاسخی از سوی ریاست جمهوری به این اظهارات داده نشده است. در حالیکه چند روز قبل مشایی در گفتگویی گفته بود دولت هیچ گونه فعالیت انتخاباتی ندارد.

موازی کاری در وزارت خارجه[ویرایش]

انتصاب نمایندگان ویژه از سوی رئیس جمهور در برخی حوزه های مربوط به وزارت امور خارجه در حالی که وزیر خارجه حضور داشت و امور وزارتخانه باید تحت اشراف وزیر مدیریت می شد از مسائل دیگری است که در طول چند سال گذشته همواره مطرح شده است. این انتصاب ها تا آنجا ادامه یافت که در یک روند نامطلوب به برکناری متکی وزیر امورخارجه سابق منتهی شد. رسانه ها بعد از برکناری متکی از نقش مشایی در این زمینه خبر دادند و نوشتند وزیر خارجه سابق با این اقدامات مخالف بوده است و در نتیجه برکنار شد. يك روز پس از بركناری منوچهر متكی از وزارت خارجه مشايی رئيس دفتر رئيس جمهور با سفيران سوئيس و قرقيزستان ملاقات كرد. دفتر مشایی اين ملاقات ها را در حالی با انتشار خبر و تصوير رسانه ای كرده كه برخی خبرها از ارتباط ميان سفر مشايی به اردن و بركناری متكی از وزارت خارجه حكايت می كند. مشايی چند ماه پيش از این به عنوان فرستاده ويژه رئيس جمهور در امور خاورميانه معرفی شده بود اما به دنبال مخالفت رهبر انقلاب با موازی كاری در سياست خارجی، حكم صادره و احكام مشابه تحت عنوان «فرستاده ويژه» لغو شد.

-منشور کوروش افتخار به ایران باستان همواره از مواردی بوده که مشایی از آن سخن گفته است در این راستا بود که پای کتیبه کوروش به رسانه ها کشیده شد و اینکه مشایی تلاش دارد این کتیبه را هر چند برای مدت کوتاهی هم که شده باشد از انگلیس امانت بگیرد و اینگونه هم شد. منشور كوروش 19 شهريور سال 89 از موزه بريتانيا به ايران منتقل شد، پس از گذشت 7 ماه از نمايش عمومي در موزه ملي 27 فروردین 1390 طي مراسمی با حضور اسفندیار رحيم مشايي و حميد بقايی از موطن خود خداحافظی کرد. سوالی که بعدها در رسانه ها مطرح شد این بود که چرا انگلیس کتیبه کوروش را در اختیار مشایی قرار داده بود در حالی که این کشور در زمان رژیم شاه از این اقدام خود داری کرده بود. رونمایی از منشور كوروش درتاریخ 89/06/21 در موزه ملی ایران با حضور محمود احمدی‌ نژاد رئیس جمهور، از منشور کوروش رونمایی شد. آزاده اردكانی رئیس موزه ملی ایران اولین سخنران این مراسم بود. وی یكبار به زبان فارسی و یک باربه انگلیسی سخنرانی كرد و به حضار خیرمقدم گفت و درباره "منشور كوروش" توضیح داد. سخنران دوم "مك گریگور" رئیس موزه بریتانیا بود كه به همراه مترجمش روی سن رفت. رئیس موزه بریتانیا در سخنرانی خود كه پیرامون تاریخچه "منشور كوروش" بود، حكومت كوروش را "بزرگترین امپراطوری جهان" ‌و فتح بابل و منشور كوروش را "پیروزی امپراطوری هخامنشی" و "فرازی از تاریخ یهودیان" توصیف كرد و این منشور را یك "میراث همگانی" و "متعلق به همه انسان‌ها" دانست و در پایان نیز ایران را "كشور كوروش كبیر" دانست. سخنران بعدی این مراسم اسفندیار رحیم‌ مشایی بود. پایان‌بخش این مراسم سخنرانی محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور بود كه در سخنانش بخش‌هایی از "منشور كوروش" را نیز قرائت كرد. میهمانان سفیرانگلیس (سایمون گس) ، مك گریگور (رئیس موزه بریتانیا) و تعدادی از سفرای كشورهای خارجی مقیم تهران و برخی هنرمندان سینما در این مراسم حضور داشتند. گریگور حضورسفیر انگلیس دراین مراسم را، حاكی از آغاز روابط دوستانه ایران و انگلیس دانست. اهدای چفیه به کوروش و کاوه آهنگر پس از ‌سخنرانی رحیم‌ مشایی، دو نفر كه لباس‌ های مربوط به دوران هخامنشیان را به تن داشتند، روی سن رفتند و شروع به نواختن ساز "سورنا" كردند. همزمان با این موسیقی "كوروش" نمادین روی سن رفت و رو به جمعیت و مقابل احمدی‌ نژاد زانو زد و پس از آنكه احمدی‌ نژاد چفیه‌ای را بر گردن او انداخت، از منشور نمادین كوروش كه ابعاد بزرگی داشت و آن‌ را با پرده سفیدی پوشانده بودند، رونمایی كرد. سپس یكی دیگر از هنروران كه در نقش "كاوه آهنگر" وارد سالن شد و با در دست‌ داشتن نیزه‌ای كه پرچم چرمی "كاوه" روی آن قرار داشت، مقابل احمدی‌ نژاد زانو زد و رئیس جمهور چفیه دیگری را روی گردن "كاوه آهنگر" انداخت.

برکناری وزیر اطلاعات و نقش رحیم مشایی[ویرایش]

برکناری حجت‌الاسلام مصلحی، وزیر اطلاعات وقت و حکم حکومتی رهبر معظم انقلاب در این رابطه که به ابقای وی در مقام وزارت منتهی شد یکی دیگر از مواردی است که نقش رحیم مشایی در آن پررنگ دیده می‏شود. البته پیش از آن نیز محسنی اژه‌ای وزیر اطلاعات دولت نهم بر سر اعتراض به انتصاب رحیم مشایی به سمت معاونت اولی برکنار شده بود ولی این بار موضوع چیز دیگری بود. 28 فروردین سال 90 احمدی‌نژاد با قبول استعفای مصلحی وی را به سمت مشاور اطلاعاتی خود منصوب کرد. پذیرش استعفای مصلحی که همگان می‌دانستند استعفا نبوده و برکناری است؛ واکنش رهبر معظم انقلاب و حکم حکومتی ایشان مبنی بر ابقای وزیر اطلاعات را در پی داشت. ولی این حکم در خبرگزاری رسمی دولت منتشر نشد تا اینکه یکی از روزنامه‌ها در ستون یادداشت روز خود در مطلبی با عنوان "چه كسانی بايد عزل شوند؟!" با اذعان بر احترام و اعتقاد رئیس‌جمهور وقت به رأی و نظر مردم، به كارگيری باند منحرف و نفوذی در جايگاهی نظير «قائم‌مقام» و «همه‌کاره دولت» را بی‌اعتنایی به رأی صادقانه مردم و نادیده گرفتن اعتماد خالصانه آن‌ها خواند و با اشاره به موضوع عزل وزیر اطلاعات وقت در برسی حواشی این موضوع و لزوم هوشیاری در برخورد با این‌گونه اقدامات این‌طور نوشت که: عزل حجت‌الاسلام مصلحی از وزارت اطلاعات در پوشش «استعفا»، مخالفت رهبر معظم انقلاب با عزل ايشان و بازگشت وی به وزارت را در پی داشته است؛ و رئيس باند مورد اشاره بعد از اطلاع از مخالفت رهبر معظم انقلاب با عزل حجت‌الاسلام مصلحی، حاضر به درج این خبر در خبرگزاری ايرنا كه مدتی مانند برخی ديگر از مراكز و نهادها به طور كامل در اختيار عوامل سرسپرده باند مذکور قرار داشتند نشده درحالی‌که خبرها حاکی از آن بود که يادداشت كتبی رهبر معظم انقلاب حاوی دستور ايشان مبنی بر لغو عزل حجت‌الاسلام مصلحی به دست رئیس‌جمهور وقت رسيده و وی دستور را ابلاغ می‌کند، ولی رئيس باند مذکور با بهانه‌تراشی مدعی می‌شود كه بايد اين دستورالعمل از طريق منابع رسمی دفتر مقام معظم رهبری اعلام شود! این در حالی بوده شخص مذکور پيش از آن اعتراض داشته كه چرا دستور رهبر معظم انقلاب مبنی بر ضرورت عزل وی از معاون اولی رئیس‌جمهور، رسانه‌ای شده است! و جالب‌تر آنکه وی در همان هنگام نيز قبل از رسانه‌ای شدن دستور مقام معظم رهبری گلايه داشت كه چرا اين دستور رسانه‌ای نمی‌شود؟ بعد از صدور دستور رهبر معظم انقلاب مبني بر بازگشت حجت‌الاسلام مصلحی به وزارت اطلاعات و ابلاغ اين دستور از سوی رییس‌جمهور وقت، احمدی‌نژاد، روزنامه ايران، خبر قبلی خود مربوط به استعفای حجت‌الاسلام مصلحی را حذف كرده و خبر بعدی يعنی، مخالفت رهبر انقلاب با عزل وزير اطلاعات را تيتر می‏کند؛ اما رئيس باند یادشده ضمن تماس با عوامل خود در روزنامه دولت به آن‌ها دستور می‌دهد كه همان خبر استعفا را چاپ كنند و روزنامه ايران به دستور وی و درحالی‌که چند هزار نسخه از آن چاپ شده بود، چرخه چاپ را متوقف كرده و دستور ابلاغ‌شده را اجرا می‏كند.

اومانیسم و پلورالیسم[ویرایش]

حجت الاسلام و المسلمین نبویان رئیس کمیته اسلامی کردن دانشگاه‌های کمیسیون آموزش و تحقيقات مجلس معتقد است مشایی از اسلام و انقلاب انحراف دارد. بخشی از استدلال های ایشان در مورد انحراف رحیم مشایی از اسلام: پلورالیسم دینی اعتقاد به تکثر ادیان دارد پلورالیسم دینی اعتقاد به تکثر ادیان دارد و معتقد است همه ادیان حقند و اعتقادها، باورها و هر چه می‌گویند درست است. مشایی در جایی میگوید : صف‌ بندی مؤمن و کافر وجود دارد این صف‌بندی وقتی اصالت دارد که فرصت‌ها را برای انتخاب انسان‌ها فراهم بیاوریم و انسان‌ها به مفهوم واقعی آزادی انتخاب خود را انجام بدهند اینکه مسلمان‌ها بگویند کار ما درست است و بقیه اشتباه می‌‌گویند، به معنای آن است که 5/5 میلیارد انسان را از دایره انسانیت خارج بدانیم» این سخن انحراف از عقل و اسلام دارد. طبیعی است که حرف ما مسلمانان درباره باطل بودن گاوپرست‌ها، مسیحیان و یهودی‌ها درست است و طبیعی است که آنها اشتباه می‌گویند. پذیرش عدم امکان فراگیر کردن دین یعنی پلورالیسم رحیم مشایی مدعی است منطق انسانی، الهی، عشق‌آفرین، دامنه‌ ساز و افق‌ پرداز در دنیا خریدار دارد این دوره‌ ای نیست که هر کسی بخواهد دینی را در دنیا فراگیر کند» خب این ادعا یعنی قبول پلورالیسم در حقانیت. سوال می کنیم که امام زمان علیه السلام برای اسلام می‌خواهد بیاید یا برای اجرای امر دیگر؟ مگر ما وظیفه نداریم از اسلام دفاع کنیم و آنرا تبلیغ کنیم؟ نمی‌شود دم از امام زمان ‌علیه السلام زد و ادعا کرد نباید اسلام را فراگیر کنیم. اینکه می‌گوید دوره فراگیر شدن گذشته است متفاوت از عدم امکان و سختی برای فراگیر شدن اسلام است. قائل به پلورالیسم دینی میتواند هرانسانی را شهید بخواند قرآن در سوره نسا آیه 69 می‌فرماید: «و من یطع‌الله و الرّسول » یعنی کسی که اطاعت از الله و رسول کند این شخص تازه لیاقت پیدا می‌کند با چه کسانی باشد. قرآن می‌فرماید « فاولئک مع‌ الذین انعم الله علیهم» اینها چه کسانی هستند قرآن می‌فرماید «مِّنَ النَّبِیِّینَ وَالصِّدِّیقِینَ وَالشُّهَدَاء وَالصَّالِحِینَ وَحَسُنَ أُولَـئِکَ رَفِیقًا» شهید مقامی دارد که تنها در یک بستر خاص تعریف می‌شود اما اگر کسی قائل به پلورالیسم دینی باشد چه اشکالی دارد چاوز را شهید بخواند. فراگیری اصول انسانی به جای اصول دینی یعنی اومانیسم رحیم مشایی به کرات گفته دوران اینکه یک دین در دنیا جهانی شود گذشته است باید اصول انسانی را جهانی کرد؛ خب این اومانیسم است چگونه می‌توان پذیرفت که جهانی شدن اصول انسانی به معنای اومانیسم نیست؟ اعتقاد ما به این اصول به دلیل انسانیتمان است یا مسلمان بودنمان؟ اگر به علت مسلمان بودنمان باشد پس اصول اسلامی باید جهانی شود که می‌شود همان دین، در حالی که ایشان می‌گوید دوران جهانی شدن یک دین گذشته است. حالا اگر منظورش پذیرش اصول به علت انسان بودن باشد که هست می‌شود اومانیسم. وقتی اصول اسلامی حاکم باشد من و شما و انسان‌ها هدف نیستند اما اگر غیر از این باشد انسان هدف است این روشن است که معنایش اومانیسم است و هیچ کس نمی‌تواند آن را توجیه کند. مشایی وقتی می‌گوید درست نیست پیروان اسلام و مسیحیت را زیاد کنیم باید روی این جمله تأمل کنیم. افزایش پیروان مسیحیت درست نیست چون باطل است و مسیحیت تحریف شده است. این انجیل‌های چهارگانه نوشته 4 نفر عادی است چه ربطی به حضرت عیسی دارد و باطل محض است اما آیا این شرایط در مورد اسلام نیز محرز است؟ روشن است که اینطور نیست. پلورالیسم معتقد است که با شناخت انسان خدا شناخته می‌شود اینکه میگویند با شناخت انسان خدا شناخته می‌شود و حتی گفته‌ اند بعد از گردهم آمدن انسان‌ ها تازه خدا معنا پیدا می‌کند، این حرف‌ها دلالت بر اندیشه اومانیسم دارد. آیا خدا جز این تعریف می‌شود که یک وجود نامتناهی واجب‌ الوجود و نامتناهی بی‌نیاز مطلق است؟ خدا واجب الوجود است و بی‌نیاز مطلق است. مشایی می‌‌گوید «عظمت انسان شناخته نشود عظمت خدا شناخته نمی‌شود» آیا اعتبار عزت و عظمت خدا به انسان است؟ در جایی هم گفتند که هیچ دینی نمی‌تواند آینده را از آن خود کند. آیا انسان ها یکسان هستند !؟ رحیم مشایی در سخنرانی دیگر می‌گویند هر انسانی با صرف نظر از ویژگی‌ها باید یکسان دیده شود و این جمله دقیقا اومانیستی است. مشخصه ما اسلام است و مشخصه دیگران گاوپرستی، چطور می‌تواند نگاه یکسانی داشته باشیم. آن مسیحی که می‌گوید اسلام باطل است با آن مسلمانی که می‌گوید اسلام حق است باید یکسان دیده شوند؟ او میگوید منطقی که بین انسان‌ ها فرق بگذارد محکوم به شکست است. در حالیکه قرآن بین انسان‌ها فرق می‌گذارد حالا این سؤال مطرح می‌شود که آیا منطق قرآن محکوم به شکست است؟ وقتي كسی قائل به پلورالیسم و اومانیسم باشد ایران را می‌گذارد جای اسلام مشائی میگوید واژه ایران ذکر است ذکر یعنی یاد خدا. معصوم فرموده حب وطن از ایمان است نفرمود از ذکر است. وقتی كسی قائل به پلورالیسم و اومانیسم باشد ایران را می‌گذارد جای اسلام. وقتی اومانیسم حاکم باشد بیداری اسلامی می‌شود بیداری انسانی وقتی اومانیسم حاکم باشد بیداری اسلامی می‌شود بیداری انسانی. به طور مثال در واقعه کربلا، دشمن خیمه امام حسین علیه السلام را که خانه امام و یارانش بود به آتش کشید اما امام حسین علیه السلام دست از دین برنداشت و یا آب را به روی یاران امام حسین بستند باز هم امام حسین علیه السلام دست از دین بر نداشت. پس ممکن است خانه ما را با بمب اتم خراب کنند اما دست از اسلام برنخواهیم داشت. بنابراین دین مهمتر از همه چیز است ولی در بیداری انسانی دین اصالتی ندارد.

جریان انحرافی[ویرایش]

جریان انحرافی چیست کیست کجاست جریانی در دولت با افکار شبه آرکائیستی (باستان گرایی) و شبه اومانیستی (انسان محوری) که از گفتمان اصلی دولتی که با نام عدالت و به دلیل زنده کردن ارزشهای انقلاب، توسط مردم انتخاب شده بود منحرف شده است. اولین شواهد انحراف و زاویه دار شدن این جریان از خط امام برمی گردد به اظهار نظرهای اسفندیار رحیم مشایی در باره دوستی با ملت اسرائیل.

جریان انحرافی چگونه شکل گرفت برخی ها معتقدند موضوع جريان انحرافي از ماجرای وزير اطلاعات آغاز شد. رئيس جمهور، وزير اطلاعات را بركنار كرد و قصد داشت تا خود سرپرستی وزارت اطلاعات را بر عهده بگيرد، اما با مخالفت رهبر معظم انقلاب روبرو شد. اما همان طور که از معنای جریان برمی آید، این موضوع سابقه دار تر بوده است چنانکه خبرگزاری فارس می نویسد: "عضو شورای مرکزی جبهه پایداری با بیان اینکه هاشمی به دنبال حذف گفتمان عدالت‌ گرایی است، گفت: دولت اصلاحات را باید آغازگر جریان انحرافی در دولت دانست." این اظهار نظر مؤید این واقعیت است که در گذر زمان افرادی هستند که با راه حق و عدالت حقیقی زاویه گرفته و از جریان منحرف میشوند. اما اولین شواهد این زاویه دار شدن از خط امام و شهدا در مورد جریان انحرافی بر می گردد به اظهار نظرهای اسفند یار رحیم مشایی در باره اسراییل و واژه عجیب ملت اسرائیل و تاکید بر دوستی با ملت اسرائیل. همین اظهار نظر ها کافی بود تا رسانه های رژیم اسرائیل با توجه به اظهارات مشایی درباره دوستی ایران با مردم اسرائیل، این اظهارات را در تاریخ 30 ساله حیات جمهوری اسلامی بی نظیر دانسته و معتقد باشند که انتخاب مشایی به سمت معاون اولی در عین حفظ مواضع شعاری احمدی نژاد علیه اسرائیل می تواند دارای پیام باشد. روزنامه اسراییلی ها آرتص در واکنش به موضوع انتصاب اسفندیار رحیم مشایی به عنوان معاون اول رییس جمهور از سوی محمود احمدی نژاد در مطلبی با تیتر " دوست ایرانی اسرائیل شایعه استعفایش را تکذیب کرد " می نویسد : " وبلاگ شخصی اسفندیار رحیم مشایی، نامزد احمدی نژاد برای پست معاونت ریاست جمهوری، خبرهای مربوط به استعفای خود را تکذیب کرد. در این وبلاگ آمده است که اخبار مربوط به استعفای مشایی از سوی دشمنان دولت است تا بدین وسیله چهره دولت را مخدوش کنند ". و اینگونه سنگ بنای جریان انحرافی با اظهارات شخص رحیم مشایی و اقدامات صورت گرفته در نهاد ریاست جمهوری گذاشته شد.

چرا جریان انحرافی انحرافی است؟ محتوای غلط بعضی ازحرفهایی که میزنند تنها دلیل اصلی انحرافی بودن جریان انحرافی نیست؛ بلکه برخی سخنانی که در ظاهر قابل قبول هستند نیز گفته شده است تا گفتمان اصلی دولتی که با نام عدالت و به دلیل زنده کردن ارزشهای انقلاب، توسط مردم انتخاب شده بود منحرف شود.

رحیم مشایی و گلپور[ویرایش]

رضا گلپور نویسنده کتاب شنود اشباح ( کتابی که انتشارش با واکنش‌های شدیدی روبرو شد و گلپور به خاطر چاپ آن در دولت محمد خاتمی چند ماه بازداشت شد و سرانجام به دلیل اتهامات امنیتی و تبلیغ علیه نظام، به جزای نقدی محکوم شد. عمده این کتاب علیه اصلاح طلبان است) نامه سرگشاده ای برای رحیم مشایی منتشر کرده. وی مدعی است در پژوهش هایش شبهات جدّی در مورد افراد به دست می آورد. او میگوید حتی شبهاتی درمورد هاشمی رفسنجانی را مستنداً دیده و در مکتوباتش خطاب به ایشان مطرح کرده که البته هنوز بعد از سه دهه از انقلاب آقای هاشمی در افکار عمومی به آنها پاسخ جدی نداده. شبهاتی مانند روابط مالی، ترور حسنعلی منصور و اسرار سفرهای قبل از انقلاب ایشان و باجناق مقیم بلژیک با نام رضا امینیان...

نامه سرگشاده به مشایی گلپوردر یاداشتی که در قالب نامه سرگشاده به مشایی منتشر شده است، مدعی شده که در سه جلسه با اسفندیار رحیم مشایی درباره یافته های خود از پیشینه امنیتی، سیاسی و عقیدتی وی گفتگو کرده است و تصمیم به افشاگری گرفته. گلپور در این نامه ادعاهای عجیب و غریبی درباره سوابق مشایی در قبل و بعد از انقلاب و همچنین اعضای خانواده وی مطرح می کند. وی همچنین مدعی است که مشایی معمولاً جز در منزل خود و یا غذایی که با خود حمل می کند لب به هیچ غذا، میوه وحتّی چای نمیزند و اوج نمود انحرافات عقیدتی مشایی را ناشی از ایمان او به ادّعاهای " قدرت الله لطیفی نسب " (از اعضای تولیت مسجد جمکران) می داند.

در بین نزدیکان مشایی، افرادی دارای سوابق گروهکی نظیرمنافقین، توده ای، پیکاری و چریک فدایی وجود دارد رضا گلپور معتقد است که آقای اسفندیار رحیم مشایی صلاحیت لازم برای قرار گرفتن در یک پست مدیریتی راهبردی مثل معاونت اول رییس جمهور و دریافت تفویض اختیارات اقتصادی و فرهنگی و استراتژیک و غیره ی رییس‌جمهور را بدلایل سوابق مبهم و تماس اعضای درجه ی یک خانواده ی او با "سازمان منافقین خلق ایران "، ندارد. وی مدعی است در پژوهشهای تاریخ انقلاب به این وقایع برخورده است که برادر اسفندیار، یعنی بختیار رحیم مشایی با اسم مستعار کورش رحیمی بدلیل سابقه ی همکاری با محاربین سازمان تحت امر رجوی در شُرُف اعدام بوده. برادر خانم بختیار هم سابقه ی فوق و زندان به همین دلیل را دارد. برادر فوت شده ی دیگراسفندیار، ناصر رحیم مشایی همین سابقه و اخراج از آموزش و پرورش. علی صالحی خواهرزاده ی اسفندیار به دلیل همان سابقه اعدام شده. احمدرضا رحیم مشایی اعدام شده و در حیاط منزلش در کتالم رامسر دفن است. صدیقه رحیم مشایی با همان سابقه از اقتصاد و دارایی اخراج شده. عظیم رحیم مشایی پسر اکبر عموی اسفندیار؛ چندین سابقه ی زندانی وفعلاً متواری و خارج از کشور از نیروهای فعال سازمان منافقین بوده است. عبدالکریم رحیم مشایی کارمند بانک در گیلان با همان سابقه اخراج از بانک. جواد رحیم مشایی کارمند فرودگاه مهرآباد با همان سابقه دستگیر و اخراج شده. خجسته رحیم مشایی فعلاً خانه دارهمان سابقه و زندانی داشته. طاهره ذبیحیان همسراسفندیار همان سابقه و در اعضای خانواده ی او نیز به همین ترتیب. محمد رضا رحیم مشایی پسر عموی دیگر الان ساکن آمریکا است. در بین دوستان حلقه های محفلی و بسیار نزدیک مشایی، افرادی دارای سوابق گروهکی نظیر منافقین، توده ای، پیکاری و چریک فدایی به چشم می خورند. شکایت و محکومیت گلپور پس از انتشار نامه های گلپور، وکیل اسفندیاررحیم مشایی شکایتی را علیه وی و سایت عماریون در شعبه 12 دادسرای فرهنگ و رسانه مطرح کرد. در این شکایت ادعا شده بود رضا گلپور با انتشار مطلبی در این سایت مطالبی خلاف واقع را علیه رئیس دفتر رئیس جمهور مطرح کرده است. در ادامه پرونده با صدور کیفرخواست علیه رضا گلپور و مدیر سایت عماریون به شعبه 1057 مجتمع قضائی کارکنان دولت فرستاده شد. قاضی حیدری رئیس دادگاه نیز روز سه شنبه 24 مرداد را جهت رسیدگی به پرونده تعیین کرد.صبح 24 مرداد جلسه دادگاه با حضور رضا گلپور برگزار شد و او پس از قرائت کیفرخواست به دفاع از خود پرداخت. مدیر سایت عماریون هم به دلیل سفر خارج از کشور در دادگاه حاضر نشد. سرانجام رضا گلپور، نویسنده مطلب علیه رییس دفتر سابق رییس جمهوری به 91 روز حبس و جزای نقدی به مبلغ 250 هزار تومان محکوم شد.

دیدار رحیم مشایی و حجت الاسلام نبویان[ویرایش]

سایت روزنامه دولت و آقای مشایی در خبری مدعی دیدار مخفیانه شاگرد آیت الله مصباح با مشایی شدند. حجت الاسلام سید محمود نبویان با بیان اینکه بخشی از این خبر درست و بخشی از آن هم نادرست است؛ توضیحاتی در خصوص اخبار منتشر شده در مورد دیدارش با اسفندیار رحیم مشائی ارائه کرد.

مطالعه سخنرانی های رحیم مشایی حجت الاسلام سید محمود نبویان با بیان اینکه روی سه شخصیت یعنی دکتر سروش، خاتمی و اسفندیار رحیم مشائی کارعلمی کردم اظهار داشت ؛ بنده وقت زیادی گذاشتم و تقریبا اکثر سخنرانی‌ های آقای مشایی را مطالعه کردم و دیدم که در سخنان او حرفهای خلاف اسلام و ارزش‌های انقلاب از قبیل پلورالیسم موج می‌زند. بعد از اینکه آقای احمدی نژاد خانه نشین شد، من نتیجه مطالعاتم را به صورت علنی مطرح کردم.

رابط آقای مشایی و پیشنهاد دیدار وقتی نماینده مجلس شدم رابط آقای مشایی به من مراجعه و درخواست دیدار آیت الله مصباح را داشت. وی در این جلسه به من گفت مطالبی که آیت الله مصباح در مورد آقای مشائی می‌گوید درست نیست که من هم گفتم بنده خودم در مورد وی مطالعاتی داشتم و به خاطر حرف کسی مطلبی را نگفتم. وی با بیان اینکه آقای مشایی با یکی از مراجع صحبت کرده و این مرجع صحبت‌های آقای مشایی را پذیرفت پیشنهاد دیدار با مشایی را داد.

اولین جلسه دیدار با رحیم مشایی دیداربا آقای مشایی درماه رمضان گذشته و در ساختمانی که احتمالا متعلق به دبیر خانه جنبش عدم تعهد بود انجام شد. بنده با مسئول دفترم در آن جلسه حاضر شدم و رابط آقای مشایی هم در جلسه حضور داشت؛ تقریبا سه ساعت الی سه ساعت و نیم آن جلسه طول کشید. خلاصه جلسه این بود که مشائی مقداری وضعیت کشور را توضیح داد و بعد هم بنده گفتم که ما انتقاداتی را به شما داریم و بنده سریع برگه‌های صحبت‌های وی را که پرینت گرفته بودم و نکاتی را یاد داشت کرده بودم به وی ارائه دادم و یک به یک توضیح دادم. مثلا به وی گفتم شما می‌گویید دوره اینکه یک دین جهانی شود، گذشته است. بنده به آقای مشایی گفتم که این مطالب یا بد چاپ شده که مشایی گفت نه سخنان من درست چاپ شده و بعد گفتم که شاید بد تعبیر می‌کنند، که مشایی در پاسخ گفت که من این مسائل را قبول دارم و برای من جالب است که کار به جایی رسید که صدای مشایی بالا رفت. من هم در چشمانش نگاه کردم و گفتم که در فکر تو انحراف وجود دارد و مشایی گفت که انحراف از چه چیزی و من هم گفتم که انحراف از اسلام؛ البته مسئول دفتر بنده و رابط آقای مشایی بعد از یک ساعت از اتاق بیرون آمده بودند لذا وقتی بنده از اتاق بیرون رفتم، به من گفتند که چرا صدا بلند شد. در این جلسه چند نکته برای من جالب بود؛ یکی این بود که در این جلسه شاید بیش از 10 بار وقتی که مشایی دید من حرفش را نمی‌پذیرم شروع به قسم خوردن کرد و گفت که به خدا قسم شما هم باید این طور حرف بزنید چرا که مردم جهان را نمی‌توان به غیر از این طریق جذب کرد که من هم گفتم ما موظف نیستیم به هر طریقی مردم جهان را جذب کنیم. ما وظیفه داریم که از راه درست مردم راجذب کنیم؛ یک استاد بنده می‌گفت که انبیا سخنانشان را طوری بگویند که مردم بفهمند نه این که طوری بگویند که مردم بپذیرند؛ پذیرش تابع یک سری عوامل دیگر است مثلا یک نفر می‌داند که سیگار ضرر دارد اما باز هم آن را می‌کشد. در آخر جلسه مشایی به من گفت که حاج آقا این چه حرفی است که می‌زنید، زیارت عاشورا خواندن من ترک نمی‌شود و من هم به صورت مستقیم به وی گفتم که خوارج هم حافظ قرآن بودند ولی اینها هیچ ارزشی ندارد. مشائی در این جلسه به آیت الله مصباح توهین کرد که من هم به وی گفتم شما احتمال نمی‌دهید که آقای مصباح و علمای ما بیش از تو از اسلام سردر بیاورند؛ مشائی هم گفت: چرا، من هم به او گفتم پس چرا احتیاط نمی‌کنی، اگر علما داد می‌ زنند که ممکن است حرف شما اشتباه باشد عقل حکم می‌کند و بعد هم به او گفتم که تو کجا اسلام شناسی خوانده ای؟

دومین دیدار با رحیم مشایی بعد از جلسه اول رابط با بنده در تماس بود و من از وی پرسیدم که آیا این جلسه تاثیر داشت یا نه و رابط هم حرفهایی می‌زد و می‌گفت این جلسه موثر بود. جلسه دوم ما همزمان با موضوع طرح سوال از رئیس جمهور در مجلس بود، در آن زمان ما خیلی ناراحت بودیم؛ چرا که این موضوع خلاف فرمایش مقام معظم رهبری بود، لذا گفتیم که پیش آقای احمدی نژاد بریم تا او را متقاعد کنیم که حرفی نزند که همه چیز خراب شود، البته پیش بینی ما درست بود و بعد از آن شاهد یکشنبه سیاه مجلس بودیم بر همین اساس ما گفتیم که بهترین گزینه برای تاثیرگذاری در آقای احمدی نژاد مشایی است لذا به رابط زنگ ‌زدم و به همراه یکی دیگر از نمایندگان پیش مشایی رفتیم و گفتیم که فضای کشور باید آرام باشد، لذا شما با آقای احمدی نژاد صحبت کنید تا در مجلس آرام سخن بگوید و لازم نیست که هرچه می‌داند بگوید و در کل مصالح نظام رعایت شود و در کل جلسه دوم ما در مورد این موضوع بود.

پیشنهاد مناظره علنی حجت الاسلام نبویان با بیان اینکه این دیدارها مخفی بود و آقای مشایی با انتشار این اخبار بی تقوایی کرده است اظهار داشت که با توجه به سخنان مشایی در مورد آمادگی برای مناظره 100 ساعتی ایشان را به مناظره علنی دعوت میکنم.

مشایی از دیدگاه حجت الاسلام طائب[ویرایش]

حجت الاسلام طائب معتقد است مشایی عامل دشمن است و می خواهد با زمین زدن احمدی نژاد جامعه را به دست دشمن دهد. مشایی عنصر خطرناکی است که از اطلاعات اخراج شد «امروز اگر مشایی را بشناسیم اعتراض ما به احمدی نژاد فروكش خواهد كرد، مشایی فردی بسیار پیچیده، امنیتی، كاربلد و جاسوس است. مشایی از سال 59 كه سپاه تشكیل شد در اطلاعات رامسر از نیروهای آقای سردار نقدی بود بنابراین كارهای اطلاعاتی را آموخت و در ایجاد وزارت اطلاعات او نیروی وزارتی و بازجو شد. هنر بازجو در آن موقع این بود كه كسی را كه بازجویی می كنند، توبه كند؛ یكی از سوژه های ایشان كه تواب شد خانمی بود كه توابه شد (گفت نظام حقه و ما باطلیم و توبه كرد) و مشایی با این خانم ازدواج كرد لذا از وزارت اطلاعات اخراج شد». حجت الا سلام طائب با بیان اینکه خانم مشایی دو برادر داشته كه از مجاهدین خلق بودند که یکی از آنها فوت و دیگری هم احتمالا درحمله كه جدیدا به اردوگاه اشرف در عراق شد، فوت كرده است اظهار داشت:« به دلیل این كه دو تن از اقوام مشایی از مجاهدین خلق بودند از وزارت اطلاعات اخراج شد. مشایی آدم امنیتی كاربلدی بود كه از وزارت اطلاعات خارج شد و دیگر او را تحت نظر نگرفتند و خطرناكترین عنصر، عنصری اطلاعاتی است كه اخراج شود ولی تحت نظر نباشد. سپس مشایی با حفظ ظاهر در قالب كارهای فرهنگی جذب تلویزیون شد و در مدتی در سیمای معارف بود». مشایی جاسوس، نفوذی دشمن، فراماسون، مرتاض و بی دین است «ماسون های بزرگ آدم های مرتاض اهل ریاضت هستند و قدرت های شخصی دارند (همانند فروغی كه از بزرگترین ماسون های ایران است). مشایی مرتاضی بسیار قوی است؛ ریاضت های شدیدی(نماز ها سه ساعته و ...) كشیده است كه هیچ كس تاب و توان آن را ندارد، مشایی از هنگامی كه در شهرداری كنار احمدی نژاد شروع به كار كرد یك چایی از احمدی نژاد (در دوران ریاست جمهوری) و شهرداری نخورد و اكثرا روزه است و غذای خود را همیشه به همراه دارد و هیچ دینی ندارد». احمدی نژاد فکر می کند مشایی با امام زمان ارتباط دارد «مشایی مرتاضی با ظاهر دینی است؛ اخبار غیبی می گوید و تحقق هم پیدا می كند؛ در این مدت زمانی كه مشایی با احمدی نژاد بوده است القائات بسیار وحشتناكی به احمدی نژاد داشته است (مخصوصا این كه بعضی از سخنان خود را منتسب به امام زمان می كرده است) و این كه احمدی نژاد چه كار بكند و چكار نكند و احمدی نژاد هم تبعیت می كند چون فكر می كند كه مشایی با امام زمان مرتبط است ( به جهت این كه اخبار غیبی می گوید و محقق می شود).» وی با اشاره به دورانی كه مشایی رییس سازمان گردشگری شده بود، گفت: «سازمان گردشگری جاسوس خانه بود ولی هیچ كدام از معاون ها توسط مشایی عوض نشد، یكی از معاون های مشایی كه با ما نسبت داشت نقل می كرد «مشایی آدم عجیبی است نخست وزیر هند به مشایی وقت داد تا مشایی با او ملاقات كند در حالی كه كمتر كسی می تواند با نخست وزیر هند ملاقات كند» او نقل می كرد «هنگام ملاقات، نخست وزیر هند در برابر مشایی مؤدب نشسته بود تا مشایی سخن بگوید نخست وزیر هند از ماسون های بزرگ منطقه است». مشایی عامل دشمن برای شکست اصولگرایی است «دشمن مشایی را به گونه ای هدایت می كند كه اخباری غلط به احمدی نژاد بدهد زیرا احمدی نژاد تابلوی امام زمان(عج) را برداشته است و اگر این پرچم زمین بخورد انقلاب اسلامی نابود می شود.» وی مهم ترین هدف و مأموریت مشایی را زمین زدن جریان اصولگرا و شخص احمدی نژاد دانست و گفت: «رهبر معظم انقلاب اسلامی از این امر به صورت جامع اطلاع داشتند و توانستند احمدی نژاد را كنترل كنند و رهبری می دانستند كه احمدی نژاد امید اصولگراست، لذا رهبری در چهار سال اول سپر بلا شدند و توانستند به راحتی جریان را در داخل و خارج كنترل كنند تا مشایی موفق نشود.» حجت الاسلام طائب اذعان داشت: «در چهار سال دوم مشایی نزدیك احمدی نژاد شد و گفت تو دولت ظهوری و ظهور در زمان تو تحقق پیدا می كند و سپس گفت مجلس ضد ظهور است و باید عوض شود، و هر وزیری كه با مشایی زاویه پیدا می كرد سریع آن ها را به جهت این كه مانع ظهور بود، بركنار می نمود و احمدی نژاد هم تاوان همین كار را با تخریب آبروی متكی جلوی كفار داد.» «آن روزی كه متكی بركنار شد احمدی نژاد در یك شب مأموریتش را از دست داد و هنگامی كه سید حسن نصرالله متوجه خانه نشین شدن احمدی نژاد شد دستور داد تمام عكس های احمدی نژاد را جمع كردند و دیگر حزب الله اسمی از احمدی نژاد نیاورد.»

سایر حواشی[ویرایش]

بسیاری از سخنان و اقدامات مشایی در دوران حضور در دولت احمدی نژاد انتقادات زیادی را برانگیخت. اقدامات و اظهاراتی در مورد ایران و مکتب ایرانی، خدا، انسان، اسلام، رابطه با هنرمندان و ایرانیان خارج از کشور. برخی دیگر از این حاشیه ها عبارتند از: ماجرای استانبول اسفندیار رحیم ‎مشایی، در چهارم آذر سال 1384 در افتتاحیه نمایشگاه گردشگری کشورهای عضو سازمان کنفرانس ‏اسلامی، شرکت کرد که اتحادیه بنگاه ‎های خدمات مسافرتی ترکیه «تورساب» در شهر استانبول برگزار کرده بود. ‏ آن ‎طور که بعدها مشخص شد، مراسم افتتاحیه با رقص و آواز زنان همراه بود و هفت دی ماه سال1385 پس از گذشت بیش ‏از 13ماه از این مراسم، خبرگزاری ایرانیوز، منتسب به قالیباف (شهردار تهران) تصویری ویدیویی از این مراسم را پخش کرد که در آن، ‏رحیم ‎مشایی در حال تماشای رقص زنان و کف ‎زدن در صف نخست شرکت ‎کنندگان مراسم دیده می ‎شد‏. ‎ فیلم مربوطه، ‏در شرایطی توسط ایرانیوز منتشر شد که خبر آن بلافاصله توسط ‎ پیامک و بلوتوث ‎های افراد ناشناس پخش شد. ‏ در یکی از این پیامک - بلوتوث ‎ها آمده بود: «ایرانیوز با هدف اصلاح منتشر کرد: فیلم حضور معاون رییس‌جمهور در ‏مراسم [...] رقص و آواز.» یک روز پس از پخش این فیلم، مدیر مسئول و دبیر سیاسی سایت ایرانیوز بازداشت شدند و ‏دو شب را در بازداشت گذراندند، اما سعید ابوطالب و عماد افروغ، دو تن از نمایندگان تهران در مجلس به دفاع از ‏سایت ایرانیوز پرداختند و رحیم ‎مشایی را مورد انتقاد قرار دادند‏.‏ روز 12دی ماه در واکنش به انتقاد شدید دو نماینده ‏مجلس، رحیم ‎مشایی از سعید ابوطالب و عماد افروغ به دادستان تهران شکایت و آنان را به نشر اکاذیب علیه خود ‏متهم کرد! او فیلم را مونتاژ شده دانست و در شکواییه ‎ای خطاب به دادستان تهران نوشت که سعید ابوطالب و عماد ‏افروغ مخالفت آشکار با دولت احمدی ‎نژاد دارند که وی در آن عضویت دارد و به‎علت آن ‎چه که او موفقیت ‎های ‏سازمان تحت مدیریتش در «تحرک جدی و آشکار در توسعه صنعت گردشگری کشور» می ‎خواند، پیوسته در جهت ‏تضعیف عملکرد او تلاش کرده ‎اند. پس از این ماجرا، غلامحسین الهام سخنگوی دولت اظهارنظر در این زمینه را به «بررسی ‏دقیق و داوری قوه قضاییه» موکول و اما تصریح کرد: «آقای رحیم ‎مشایی پس از آن ‎که متوجه رقص زنان در برنامه ‏شده، جلسه را ترک کرده است.» این در حالی است که زمان فیلم مورد نظر یک ساعت و پنج دقیقه و 26 ثانیه بود. یک ‏دقیقه و40 ثانیه پس از آغاز مراسم در این فیلم‌ رقص زنان آغاز می‌شود و تا دقیقه13 و30 ثانیه، سه رقص جداگانه ‏برگزار می‌شود که براساس فیلم موجود، در تمام این صحنه‌ها رحیم ‎مشایی نیز حضور داشت. رحیم ‎مشایی در نامه ‏خود به «مرتضوی» نوشت که تصویر ویدئویی حضور او در مراسمی که با رقص زنان همراه بوده را سعید ابوطالب ‏برای پخش در اختیار سایت «ایرانیوز» گذاشته تا بدین ترتیب نشان دهد که او در مراسم خصوصی رقص شرکت کرده ‏است و به مسئول ایرانیوز نیز اطمینان داده است که به هیچ ‌وجه نگران عواقب این کار نباشد، زیرا از حمایت مجلس ‏برخوردار است و با انتشار این تصاویر فرصتی برای آقای مشایی باقی نخواهد ماند تا به دفاع از خود بپردازد. عماد ‏افروغ هم که طرف شکایت رحیم ‎مشایی قرار گرفته بود، این شکایت را «از چشمه ‎های جوشان توهم رحیم ‎مشایی» خوانده ‏و گفته بود که کمیسیون فرهنگی مجلس از مدت ‎ها قبل قصد داشته است گزارشی حاکی از «ضعف شدید مدیریت آقای رحیم ‏مشایی» آماده کند ‎ . مشایی همچنین ادعای سعید ابوطالب را که گفته بود در مراسم افتتاحیه نمایشگاه گردشگری، ‏هیچ مقام رسمی هم سطح آقای رحیم ‎مشایی حضور نداشت، تکذیب کرد و گفت: «اولا آن ‎جا چند وزیر حضور داشته و ‏بعد دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی هم که از حد وزیر بالاتر است کنار من نشسته است.» ‎ ‏اما وی در پاسخ به ‏پرسش یک خبرنگار که پرسیده بود، چه وزیرانی در مراسم حضور داشته ‎اند، گفت: «یادم نمی ‎آید کدام وزیران بوده ‏اند.» جالب آن ‎که رحیم ‎مشایی در این مصاحبه و هم در شکواییه ‎ای که به دادستان تهران نوشت، هر بار که از اکمل ‎الدین احسان اوغلو، دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی یاد کرد، نام او را به اشتباه، «ابراهیم اوغلو» نوشته بود. ‎ ابوطالب نیز به طعنه ضمن یادآوری ماجراهای دیگر مشایی در ترکیه گفته بود: «تعجب برانگیز است چرا ایشان هر وقت به ترکیه ‏می‌ ‏روند، تحت ‎تأثیر فضای دولت لاییک آن کشور، خطوط قرمز تنها کشور شیعه ‎ ‏نشین دنیا را می‌ ‏شکند.» در پی این وقایع، فضای دینی شهر قم دوباره آشفته شد و سه تن از مراجع عظام، اعتراضاتی علیه مشایی سامان دادند.

مصاحبه با خبرنگارترک در اوایل تیر ماه 1385، اسفندیار رحیم ‎مشایی در گفت ‎وگو با روزنامه «صباح» چاپ ترکیه گفت که استفاده از حجاب ‏در ایران آزاد است! مشایی در پاسخ به سوال «الیف کورپا» خبرنگار زن روزنامه صباح، که «آیا می‌توانم روسری‌ام ‏را بردارم؟»، گفته است: «بله! این ‎جا ایران آزاد است.» مشایی در ادامه گفته بود: «در ایران استفاده از حجاب بدون ‏اجبار است و هیچ فشاری از طرف حکومت در استفاده از حجاب اعمال نمی‌شود. این یک انتخاب کاملا شخصی است. ‏اگر شما در ایران از روسری و حجاب استفاده نکنید، هیچ مقام دولتی به شما تذکری نخواهد داد. البته شاید به شما بگویند ‏که این کار برخلاف عرف و عادات ملی ماست و اگر استفاده کنید بهتر است. ولی باز تأکید می‌کنم که هیچ اجباری در ‏کار نیست.» خبرنگار در ادامه می‌پرسد: «ایرانی‌هایی که به قصد تفریح به ترکیه می‌آیند، یعنی توریست‌های ایرانی در ترکیه، ‏مشروبات الکلی استفاده می‌کنند و حجابی هم ندارند و در آب، خانم‌ها با مایو می‌روند. این شما را ناراحت نمی‌کند؟» ‏مشایی با خنده می ‎گوید: «این مسایل شخصی‌شان هست و اگر دوست دارند می‌توانند هم مشروبات الکلی استفاده کنند و ‏هم بی‌حجاب باشند و هم با مایو بگردند! در ایران به ‎خاطر دستورات دینی استفاده از مشروبات الکلی ممنوع است، به ‏همین علت ایرانی‌ها می‌توانند در خارج از ایران از این نوشیدنی‌ها استفاده کنند. این یک ترجیح شخصی است، الگوی ‏ما در صنعت توریسم، کشور ترکیه است!» خبرنگار ترک در پایان مصاحبه نوشته بود: «تأکید آقای مشایی مبنی بر این که اگر در محافل عمومی ایران بی ‎حجاب ‏باشید، کسی حق برخورد و بازداشت شما را ندارد، برایم بسیار عجیب بود.» پس از انتشار خبر، موج واکنش ‎ها و انتقادات آغاز شد. البته رحیم ‎مشایی در زمستان سال 85 درباره این موضوع در برنامه « نگاه یک» این چنین اظهارنظر کرد: «من صدها ‏مصاحبه کردم در داخل و خارج از کشور، حالا اگر کسی قصد عمدی دارد، مثل همین خانم اعلام کرده که من گفته ‎ام ‏شما می ‎توانید همین ‎جا روسری را بردارید. خب! تو که معتقد به روسری نیستی! من هم که به تو گفتم ‏روسری ‎ات را بردار. خب! روسری ‎ات را بر می ‎داشتی! در حالی ‎که خودش با من عکس ‎انداخته و حجابش هم کم ‎تر از ‏زنان ما نبوده. خوب این دروغ آشکاره.»

مدیریت پیامبران دی ماه سال 88بود که سخنان مشایی به تیتر رسانه ها تبدیل شد . این بار وی به مدیریت پیامبران انتقاد کرده و گفته بود «پیامبران كه برای عدالت آمدند كه البته به این نقطه نرسیدند، هیچ كدام نرسیدند. اصلاً نزدیك آن هم نشدند. البته بخشی از این صحبتها به این موضوع مربوط می شود اما باید توجه داشته باشیم كه اگر حضرت عیسی (ع) 30 سال پیامبر است و سرانجام 30 سال رسالت او این است كه مسیحیان می گویند او را به صلیب كشیدند، اما ما بنا بر قرآن می گوییم فرد دیگری به صلیب كشیده شد. فرق نمی كند در هر حال حضرت عیسی (ع) مدیریت اش منتفی شد.» وی كه در پانزدهمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشكی رازی سخن می گفت، اظهار داشت: بروید زندگی نوح را پیدا كنید، مدیریت نكرده، 950 سال بوده اما مدیریت جامع نكرده است. اگر حضرت عیسی(ع) موفق می شد 300 سال مدیریت جامعه را، حضرت موسی(ع) هم 500 سال مدیریت می كرد. البته این سالها را من از خودم نمی گویم بلكه در قرآن در مورد سن نوح نیز نكاتی گفته شده كه 950 سال بوده است. اما بروید زندگی نوح را پیدا كنید، مدیریت نكرده، 950 سال بوده اما مدیریت جامع نكرده است. نتوانسته عدالت را برقرار كند. سخنان مشایی واکنش های گسترده ای را باعث شد از جمله روزنامه کیهان پیشنهاد داد « با توجه به علایق! آقای اسفندیار رحیم مشایی، وی به جای مدیریت دفتر رئیس جمهور به علایق فكری و نظری و تاریخی خود بپردازد و مثلاً به عنوان دانشجوی یكی از رشته های الهیات یا تاریخ یا تاریخ ادیان و... سراغ تحقیق و پژوهش و مطالعه برود یا اینكه یكی از مدیریت های پژوهشی محدود و تاریخی را به آقای مشایی واگذار كنند تا هم او به فرضیه پردازی ها و آزمون و خطا و علایق كذایی خود بپردازد و هم دفتر رئیس جمهور به جای مسئله آفرینی، یاور رئیس جمهور محترم در امر خطیر خدمتگزاری باشد.»

تاسیس دانشگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی در اردیبهشت ماه 1390 با اعطای مجوز تأسیس دانشگاه غیرانتفاعی به اسفندیار رحیم مشایی با عنوان دانشگاه جامع بین‌المللی ایرانیان موافقت كرد.اعلام شد دانشگاه جامع بین‌المللی ایرانیان در بدو تاسیس خواهد توانست هر رشته تحصیلی حتی در مقطع دکتری را راه‌اندازی کرده و در آن اقدام به پذیرش دانشجو بدون کنکور کند. مشایی نیز به عنوان رئیس هیأت امنای این دانشگاه انتخاب شد. در واکنش به تاسیس این دانشگاه جمعی از نمایندگان در مجلس اعلام کردند که تأسیس دانشگاه توسط مشایی وجاهت قانونی ندارد و مجلس با چنین مسئله ای شدیدا مقابله خواهد کرد.

اعطای نشان فرهنگ به رئیس دبیر خانه جنبش عدم تعهد احمدی نژاد 11 آذر ماه سال 91 طی حکمی رحیم مشایی را به سمت رئیس دبیر خانه جنبش عدم تعهد منصوب کرد.احمدی نژاد در این حکم آورده بود :« اینجانب جنابعالی را انسانی موحد، مؤمن، پاك، صبور و دارای قلب و اندیشه ای زلال، عاشق و دلبسته به ارزشهای الهی و آحاد مردم جهان و عمیقاً عارف و متعهد به آرمان مهدوی، حاكمیت جهانی توحید، عدالت، عشق و آزادی و مدیریت مشترك ملت ها و فردی شایسته، مدیر، مدبر و امین و از جهات گوناگون توانمند می شناسم و آشنایی و همكاری با شما را برای خود هدیه ای الهی و افتخاری بزرگ می شمارم . در ادامه توفیقات الهی در خدمت به ملت بزرگ و آرمان های بلند انقلاب اسلامی اینك با سمت «مشاور رییس جمهور و رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد» منشا خدمات گسترده تر خواهید بود . وی در 91/12/20 در مراسم ملی استقبال نوروز، نشان فرهنگ را به اسفندیار رحیم‌مشایی رئیس دبیرخانه کشورهای عضو جنبش عدم تعهد اهدا کرد. اعطای نشان فرهنگ به مشایی در جلسه هیئت دولت تصویب شده بود.

انتخابات 92 و نامزد احتمالی دولت[ویرایش]

از مشایی به عنوان نامزد اصلی دولت یاد می شود. در طول هفته های گذشته که سفرهای استانی دولت شدت گرفته است وی در همه این سفرها همپای رئیس جمهور حضور یافته است.وی در گفتگو با ایسنا با تاکید بر اینکه ما بارها گفته‌ایم که دولت اعتقادی ندارد که فضای کشور را انتخاباتی کند اظهارداشت "اگر کسی از اعضای دولت ثبت‌نام کند این به این معنا نخواهد بود که او کاندیدای دولت است؛ چراکه تشکیلات دولت وسیع است و ممکن است از این تشکیلات وسیع یک نفر بخواهد در این عرصه ثبت‌نام کند.وی میگوید ماندن من در پاستور بستگی دارد که چه کسی رییس‌جمهور شود. شاید یک نفر رییس‌جمهور شود و از من خواست که در پاستور کمکش کنم و شاید یک نفر رییس‌جمهور شد و گفت شما لازم نیست که بیایید. بستگی دارد که چه کسی رییس‌جمهور شود.رحیم مشایی در تازه ترین اظهارات انتخاباتی خود اظهار داشت: نمی‌دانم نگرانی بعضی‌ها از چیست؛ باید اجازه داد همه سلایق به میدان بیایند و خود را در معرض انتخاب مردم قرار دهند و آن وقت اگر مردم به هر کس اقبال نداشتند، خودشان او را کنار می‌گذارند.حرمت آزادی واجب است.

رحیم مشایی و حضور اصلاح طلبان در انتخابات رحیم مشایی در مورد حضور اصلاح طلبان در انتخابات آتی ریاست جمهوری می گوید: من کاری به سوم تیر، چهارم خرداد و پنجم مرداد ندارم، اینها مهم نیستند. اینها دم و دستگاهی است که خودمان درست کردیم، البته من احترام می‌گذارم، ولی معتقدم که اینها مهم نیستند، مهم این است که مردم چه نگاهی دارند و آرمان آنها چه چیزی است؟ من اصلا محدودیتی قائل نیستم. هر کسی و هر جریانی که نظام جمهوری اسلامی را قبول دارد باید انتخابات حضور داشته باشد تا انتخابات پرشور شود. چون در واقع با حضور خود به مردم احترام می‌گذارد، چون ممکن است یک بخشی از مردم آنها را بخواهند، پس باید اجازه داد آنها حضور داشته باشند و مردم باانگیزه باشند.

حمایت اصلاح طلبان از مشایی در این راستا و با قطعی بودن رد صلاحیت مشایی از سوی شورای نگهبان اصلاح طلبان نیز از وی در مقابل این نهاد نظارتی حمایت کردند. در یکی از تازه ترین نمونه ها از این روند مصطفی تاج زاده نوشته ای به بیرون زندان ارسال کرده که در رسانه های ضد انقلاب منتشر شده وی ضمن اینکه ادعا می کند ماه پیش رو ماه راستی آزمایی حاکمیت است، از صلاحیت مشایی دفاع کرده است. تاج زاده با بیان اینکه در این ماه، ماه راستی آزمایی جناح حاکم است می افزاید: مشخص می شود که آیا مخالفت با استفاده از انتخابات آزاد به دلیل جلوگیری از سوءاستفاده دشمن مطرح شده یا این اقدام زمینه ساز برپایی انتخاباتی مهندسی و فرمایشی است. وی ضمن «استبدادی و برده داری» خواندن جمهوری اسلامی خواستار تایید صلاحیت نامزد فتنه گران «برای حل مشکلات کشور» شده و سپس به فراز اصلی می رسد: انتخابات حماسی و 50 میلیونی مستلزم تأیید صلاحیت همه کسانی است که حاضرند در چارچوب قانون اساسی فعالیت کنند. گروه احمدی نژاد نیز حق دارند رای آورترین نامزد خود را به صحنه بفرستند و شورای نگهبان حق ندارد و نمی تواند صلاحیت مشایی را رد کند. وی در ازای این اظهارنظر از احمدی نژاد و دولت وی خواست صلاحیت نامزدهای جریان اصلاح طلب را در انتخابات شورا تایید کند.

پرونده مشایی و تایید صلاحیت وی مصطفی افضلی فرد سخنگوی کمیسیون اصل 90 در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تایید خبر پیگیری پرونده اسفندیار رحیم مشایی در کمیسیون اصل 90 گفت: این پرونده شامل شکایت اشخاص حقیقی و حقوقی از مسئول دفتر سابق رئیس جمهور است که در کمیسیون اصل 90 در حال بررسی است. وی درباره ابعاد این پرونده افزود: هنوز بنا نداریم که ابعاد این پرونده را بیان کنیم اما قطعا این گزارش می تواند به نهاهای نظارتی که وظیفه بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری را دارند کمک کند. سخنگوی کمیسیون اصل 90 تاکید کرد: بدون شک گزارش پرونده شکایت از مشایی تا قبل از آغاز بررسی صلاحیت ها تهیه و ارائه خواهد شد. ابهام حضور رحیم مشایی در انتخابات چندی است در محافل سیاسی چه اصولگرا، چه اصلاح طلب و چه حامی دولت بحث های زیادی پیرامون حضور " اسفندیار رحیم مشایی "در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم شکل گرفته است اما واکنش های هرکدامیک ازاین گروه ها متفاوت بوده است و حضور مشایی از ابهامات فضای انتخابات شده است، که در نهایت بايد منتظر نظر نهایی شورای نگهبان ماند.برخی از اظهارات پیرامون حضور مشایی در انتخابات : برخی از اظهارات پیرامون حضور مشایی در انتخابات

مشایی در صورت تایید صلاحیت، کاندیدا می‌شود. رسایی با اشاره به اینکه اگر شورای نگهبان تایید کند مشایی حتما در انتخابات حضور خواهد داشت، اضافه کرد: سبد رای مشایی و هاشمی یک پایگاه است که سعی خواهند کرد 60 درصد آرای خاکستری را به خود اختصاص دهند.رسایی با تاکید بر اینکه یکی از اهداف در انتخابات سال آینده پایین آوردن مشارکت مردم خواهد بود که این خود یک فتنه برنامه‌ریزی شده است، تصریح کرد: در اینکه احمدی‌نژاد دیگر در مسیر سال 84 نیست تردیدی وجود ندارد. عضو جبهه پایداری اضافه کرد: الهام قطعا از کاندیداهای ریاست جمهوری نخواهد بود و گزینه اول دولت، مشایی است اما گزینه‌های بعدی را نمی‌دانیم.

احتمال تایید صلاحیت مشایی از سوی شورای نگهبان صفر است اما ... زیباکلام در پاسخ به این سوال که آیا احمدی نژاد قادر است تایید صلاحیت مشایی را از شورای نگهبان بگیرد؟، گفت: «سوال اساسی و بنیادی دقیقا همین است. آنچه مسلم است شورای نگهبان احتمال اینکه رحیم مشایی را تایید صلاحیت کند از صفر هم کمتر است.» وی ادامه داد: «می ماند اینکه آقای احمدی نژاد و مشایی به دنبال حکم حکومتی بروند و با توجه به قرینه ای که در مورد نامزد اصلاح طلبان (دکتر مصطفی معین) در سال 84 وجود دارد چنین تایید صلاحیتی را اخذ کنند.» این استاد دانشگاه اظهار کرد: «منتهی آقای احمدی نژاد به هیچ وجه مطمئن نیست که بتواند تایید صلاحیت رحیم مشایی را بگیرد. احمدی نژاد می داند برای این کار راه دشوار و صعب العبوری را پیش رو دارد. بنابراین از یک جهت شروع زودهنگام تحرکات انتخاباتی مشایی باعث می شود احمدی نژاد زمان بیشتری برای رایزنی، چانه زنی و اعمال قدرت جهت اخذ تایید صلاحیت مشایی داشته باشد.» اصلاح‌طلبان نباشند مشایی رأی می‌آورد، در نبود اصلاح طلبان مشایی می‌تواند به راحتی جناح اصولگرا را شکست دهد . احمدی‌نژاد برای گرفتن تاییدیه مشایی همه توان خود را به کار خواهد برد. در صورتیکه احمدی‌نژاد در این کار موفق شود، دیگر نیاز نیست که برای رای آوری مشایی شهر به شهر برود. کافی است تا اصلاح طلبان در انتخابات شرکت نکنند. برای اصولگرایان، انتخاب خاتمی و هاشمی برای کسب سمت ریاست‌جمهوری انتخاب بد است، اما ریاست‌جمهوری مشایی انتخاب بد‌تر.» گفت‌وگوی «شرق» با صادق زیباکلام در زیر می‌آید: شما در جایی عنوان کردید که در صورت کاندیداتوری رحیم‌مشایی، یا آقای خاتمی یا آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی وارد کارزار انتخاباتی می‌شوند. اما تایید صلاحیت رحیم‌مشایی با توجه به مشاهدات ممکن است؟ من نگفتم که حضور آقای مشایی به طور کامل، قطعی یا منتفی است. در حقیقت نمی‌دانم که آقای احمدی‌نژاد، از چه قدرتی برخوردار هستند و قدرت مانورشان چقدر است که بتوانند تایید صلاحیت رحیم‌مشایی را قطعی کنند. شخصا بر این باورم که احمدی‌نژاد نمی‌تواند برای تایید صلاحیت رحیم‌مشایی کاری انجام دهد. ‌این باور که آقای احمدی‌نژاد فکر می‌کند صلاحیت آقای مشایی در شورای نگهبان رد می‌شود، درست است؟ ببیند! برای فهمیدن این مساله لازم نیست که رییس‌جمهور باشید. حتی کودک اول دبستانی نیز می‌داند که صلاحیت آقای مشایی در شورای نگهبان تایید نمی‌شود. اما اکنون بحث اصلی این است که آیا احمدی‌نژاد می‌تواند با استفاده از حکم حکومتی، مانند تایید صلاحیت آقای معین در انتخابات 84، آقای مشایی را وارد انتخابات کند یا خیر. اما اگر شرط‌بندی در اسلام حلال بود، حتما بر روی این مساله شرط می‌بستم که آقای مشایی وارد انتخابات نمی‌شود و آقای احمدی‌نژاد هم قادر به گرفتن تایید صلاحیت نیست. احتمال اینکه رحیم‌مشایی وارد رقابت بشود بسیار ضعیف است. یعنی ثبت‌نامی هم در کار نیست؟ اگر ثبت‌نامی هم صورت بگیرد، تایید صلاحیتی در کار نیست. بعید می‌دانم که نفوذ آقای احمدی‌نژاد به قدری باشد که بتواند در صورت مخالفت احتمالی شورای نگهبان با تایید صلاحیت مشایی، راه دیگری برای تایید صلاحیت نهایی او بیابد و برای آقای مشایی تاییدیه بگیرد. اگر صلاحیت مشایی تایید شد، باید منتظر چه اتفاقی باشیم؟ در این صورت و با توجه به اینکه آقای مشایی رای سنگینی دارد، برای اصولگرایان تنها یک راه‌حل وجود دارد و آن هم جلوگیری از پیروزی او در انتخابات است. برای رسیدن به این هدف یا آقای خاتمی باید به عنوان نامزد اصلاح‌طلبان وارد انتخاب شوند یا آقای اکبر هاشمی‌رفسنجانی. تنها در این شرایط است که اصولگرایان می‌توانند مانع از پیروزی رحیم‌مشایی شوند. ‌منظورتان این است که اصولگرایان آقای خاتمی را به مشایی ترجیح می‌دهند؟ این تصور من است. اصولگرایان آقایان خاتمی یا هاشمی را به رحیم‌مشایی ترجیح می‌دهند. برای این جریان، انتخاب خاتمی و هاشمی برای کسب سمت ریاست‌جمهوری انتخاب بد است، اما ریاست‌جمهوری مشایی انتخاب بد‌تر. چراکه آقایان خاتمی و رفسنجانی در طول هشت سال ریاست‌جمهوری‌شان، در تجزیه و تحلیل نهایی هیچ‌گاه در مقابل رهبری قرار نگرفته‌اند. هیچ‌کدام از این دو نفر، نه در برابر رهبری و نه در برابر روحانیت قرار نگرفتند. از دید اصولگرایان، آقای احمدی‌نژاد در جریان وزیر اطلاعات، عملکرد مناسبی نداشت. به همین جهت هرچند انتخاب آقایان خاتمی و هاشمی برای اصولگرایان تلخ است، اینکه رحیم‌مشایی رییس‌جمهور بشود و احمدی‌نژاد همچنان در قدرت حضور داشته باشد، انتخابی تلخ‌تر است. اما اگر حدس قریب به یقین من تحقق پیدا کند و آقای مشایی وارد رقابت نشود، در آن صورت اصولگرایان نه صلاحیت آقای خاتمی را تایید و نه با حضور آقای هاشمی‌رفسنجانی موافقت می‌کنند. بنابراین با عدم کاندیداتوری رحیم‌مشایی تکلیف آقای هاشمی‌رفسنجانی و خاتمی هم روشن می‌شود و اساسا حضور اصلاح‌طلبان هم منتفی می‌شود. ‌این ذهنیت که «احمدی‌نژاد دنبال تمدید موقعیت فعلی‌اش است» تا چه حد ذهنیتی بر اساس رفتارهای رییس‌جمهور فعلی است؟ صددرصد! اصولا چرا باید احمدی‌نژاد به‌راحتی قدرتی را که در هشت سال اخیر پیدا کرده، در اختیار گروه دیگری ببیند و به‌راحتی موقعیت فعلی‌اش را از دست بدهد؟ او حتما دنبال این است که دولت یازدهم، دولتی برآمده از دولت‌های نهم و دهم باشد. ‌در این صورت اصرار به نامزدی مشایی عجیب است. به هر حال تشخیص ردصلاحیت او برای محمود احمدی‌نژاد نمی‌تواند کار سختی باشد. یک فرضیه است که با طرح مشایی شرایطی به وجود می‌آورد تا مخالفانش با گزینه‌هایی چون نیکزاد یا مثلا هاشمی‌ثمره کنار بیایند. ‌این افراد می‌توانند به مانند مشایی، روی رای مردم حساب کنند؟ به نکته خوبی اشاره کردید. اشکال این تئوری این است که در میان چهره‌های دولتی فقط رحیم‌مشایی است که رای بالایی در لایه‌های مختلف جامعه دارد و به همین دلیل تنها راه موفقیت احتمالی دولتی‌ها این است که با مشایی وارد انتخابات شوند. به هر حال باید قبول کرد که موقعیت مشایی خاص است و رای دارد. ‌رای مشایی از کجا می‌آید؟ به واسطه ارتباط با احمدی‌نژاد یا داشته‌های فردی او؟ مشایی حتما رای سنگینی در جامعه دارد. باید دید چه کسانی به مشایی رای خواهند داد؛ گروه اول طرفداران احمدی‌نژاد هستند با این توضیح که بنده معتقدم اگر احمدی‌نژاد می‌توانست در انتخابات فعلی شرکت کند، 10 یا 15میلیون داشت. ایشان با تمام توان تلاش خواهد کرد که در روز ۲۴ خرداد به مشایی رای بدهند. سوال این است که چه درصدی از 10 یا 15میلیون به مشایی رای می‌دهند که باید گفت نیمی از آنها بیایند و به مشایی رای بدهند که حدود هفت‌میلیون رای می‌شود. همچنین آرای خاکستری که به معترضان تعلق دارد، فقط در حضور مشایی است که در پای صندوق‌های رای حاضر خواهند شد و به او رای خواهند داد. بخش دیگری از رای مشایی از جانب ایرانیان خارج از کشور است. همچنین گروهی از طرفداران اصلاحات اگر هاشمی و خاتمی نیایند، مشایی را به برخی کاندیداها ترجیح خواهند داد. اگر همه اینها را جمع بزنیم، به رقمی حدود 20میلیون رای برای رحیم‌مشایی می‌رسیم. به همین دلیل است که معتقدم اصولگرایان دو راه بیشتر ندارند: یا جلوگیری کنند از ورود مشایی به انتخابات یا اینکه میوه تلخ فروتنی را بخورند و از هاشمی یا خاتمی بخواهند برای رقابت با مشایی وارد انتخابات شوند. البته به حدس من اصولگرایان نمی‌گذارند تا مشایی بتواند به‌عنوان کاندیدای انتخاباتی در معرض رای مردم قرار بگیرد.

فرضیه تایید صلاحیت مشایی خنده‌دار است. توکلی در پاسخ به سئوالی درباره احتمال تایید صلاحیت مشایی در انتخابات ریاست جمهوری و تلاش های دولت برای آن گفت: اجرایی شدن این فرضیه برایم خنده دار است.وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه علت تغییرات اخیر در دولت چیست و به نظر شما دولت چه گزینه ای را برای ریاست جمهوری در نظر دارد گفت: از خود آقای احمدی نژاد این سئوال را بپرسید.

مشایی فرشته هم باشد، رد صلاحیت می شود. فیلترهای قانونی جمهوری اسلامی آقای رحیم مشایی را رد صلاحیت خواهد کرد البته ممکن است ایشان پیش خدا خیلی بزرگ، آبرومند، محترم و حتی فرشته باشد اما کارهایی که در سراسر مملکت انجام شده و استاندارها و فرماندارهایی که تغییر داده است و حرفهایی که زده تا بگوید کلاسش بالاست موجب شده شخصیتش فروکش کند و شورای نگهبان وی را رد صلاحیت کند.

مشایی از دو جهت رد صلاحیت می شود. آقای مشایی به احتمال قوی از دو جهت ردصلاحیت می‌شود، یکی از جهت رجل سیاسی نبودن و دوم از جهت گرایش‌های فکری غیراسلامی. اگر شورای نگهبان صلاحیت او را تایید کند مشروعیت خود را زیر سوال می‌برد.

هرگز از آقای مشایی نخواهید شنید که من کاندیدا خواهم شد. شما هرگز ازآقای مشایی نخواهید شنید که من کاندیدا خواهم شد و دلیل صدق سخن چند ماه پیش من این است که تا امروز هیچ کس نشنیده، حتی نزدیکان وی هم ابراز بی اطلاعی می کنند از اینکه مشایی خواهد آمد یا خیر؟ وی ادامه می دهد: این تدبیر برخواسته از نوع نگاه آقای مشایی است، نوع نگاه وی برخلاف برخی، نگاه به آرمان است البته من نمی خواهم بگویم کسانی که خود راعرضه کرده اند نگاهی به آرمان ندارند، نه عرض من این نیست جسارت نمی کنم به کسانی که وارد این عرصه شده اند. اما می خواهم فضیلت آقای مشایی را عرض کنم که وی فارغ از خود شده، به خود فکر نمی کنند لذا گریزان است از مناصب، مگر آنکه منصب تکلیف او بشود.

تاکتیک "پوتین - مدودف" احمدی‌نژاد و مشایی حبیب الله عسگر اولادی در حاشیه همایش بانوان حزب موتلفه با بیان اینکه احمدی نژاد با طرح مدودف می خواهد در قدرت بماند گفت: «احمدی نژاد می خواهد ریاست جمهوری اش با مشایی ادامه پیدا کند و بعد از 6 ماه مشایی استعفا دهد و دوباره احمدی نژاد وارد عرصه شود و قدرت را در دست بگیرد.»

شناخت مشایی 8 واحد درسی دانشگاهی می‌خواهد. باهنر درباره وضعیت اسفندیار رحیم مشایی نیز با بیان این که "شناخت رحیم‌مشایی هفت تا هشت واحد درسی دانشگاهی می‌خواهد"، عنوان کرد: «این‌که می‌آید یا نمی‌آید، باید از خودش بپرسید و اگر به نتیجه رسیدید، به ما هم بگویید.عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح می‌کند: «مشایی یک‌سری از انحرافات فکری و موضعی دارد! او می‌تواند مسئولیت محدودی در نظام داشته باشد، اما در مقام ریاست جمهوری فرد باید دارای فکری حساس و روشن باشد که نظر ایشان در چارچوب منافع و مسائل نظام نیست.»

رسانه های خارجی و کاندیداتوری رحیم مشایی[ویرایش]

تمجید سایت شورای روابط خارجی آمریکا از مشایی شورای سیاست گذاری خارجی ایالات متحده آمریکا در مقاله ای تفصیلی که روز پنجم ماه می در سایت خود منتشر کرده به معرفی اسفندیار رحیم مشائی و تمجید از او پرداخته است. در این مقاله ضمن معرفی کامل اسفندیار رحیم مشائی به نحوه آشنائی وی و محمود احمدی نژاد اشاره شده و در قسمت های مختلفی از این مقاله به اختلاف نظر او با جامعه روحانیت ایران به خصوص رهبر انقلاب پرداخته است. نویسنده مقاله یادآور شده است که ریشه این اختلافات منشأ در اظهارات متعدد اسفندیار رحیم مشائی درباره دوستی مردم ایران و اسرائیل و نیز اصرار وی بر ارجحیت وجه ایرانی دین اسلام می باشد. نویسنده همچنین می نویسد: وی درجای دیگر با زیر سئوال بردن چادر به عنوان یک پوشش مناسب برای زنان انتقادات زیادی را بر علیه خود برانگیخت. اما بحث برانگیزترین نکته در مورد اسفندیار رحیم مشائی ادعاهای وی در نزدیکی و ارتباط با امام دوازدهم شیعیان (عج) است. این مقاله در قسمتی دیگر یادآور شده که محمود احمدی نژاد احتمالاً به دنبال پیاده کردن سناریوئی مشابه سناریوی پوتین – مدودوف است. تحلیل روزنامه گاردین از حضور مشایی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم روزنامه گاردین طی گزارشی در خصوص یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران و کاندیداتوری احتمالی مشایی نوشت: "زمان آن رسیده که در مورد موضوعات غیرقابل تصور بیاندیشیم. اسفندیار رحیم مشایی دستیار جنجالی محمود احمدی نژاد شانس پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری در ماه ژوئن را دارد. به گزارش انتخاب، رئیس جمهور ایران در حال آماده ساختن رئیس دفتر سابقش برای جایگزینی خود است، با این حال بسیاری از ایرانی ها تصور می کنند که مشایی اجازه حضور در انتخابات به عنوان کاندیداتور را نخواهد داشت چراکه از فیلتر شورای نگهبان عبور نخواهد کرد. مشایی مورد انتقاد شدید روحانیون ارشد و سیاستمداران اصولگرا است. بسیاری آشکارا از "جریان انحرافی" به رهبری احمدی نژاد و مشایی سخن می گویند. اما مشایی و احمدی نژاد را دست کم نگیرید. در سال 2005(1383) ، احمدی نژاد درخواست علی اکبر ناطق نوری، نفر یک شورای هماهنگی جبهه اصولگرایان را در جهت کناره گیری به نفع کاندیدای اصلح (علی لاریجانی) رد کرد. او مکرراً توانایی خود در بهره برداری از غرور و سوبرداشت های منتقدین خود چه در ایران و چه خارج از این کشور را به نمایش کشیده است. او این افسانه که در تسخیر لانه جاسوسی شرکت داشته را باور کرده است. به طور کلی، این "مرد از جنس مردم"، این فرد بیگانه با طبقه ی سیاسیون جامعه، توانایی باورنکردنی از خود در جذب روح و روان توده مردم نشان داده است. اکنون احمدی نژاد و مشایی در حال برنامه ریزی در جهت دشوار سازی رد صلاحیت مشایی توسط شورای نگهبان هستند. گاردین در ادامه مدعی می شود: درخواست اخیر مشایی برای یک انتخابات سالم نشان دهنده عزم متداوم اردوگاه مشایی - احمدی نژاد برای فشار بر روی این نقطه است. اگر آنها بتوانند در این زمینه پیشروی و پیشرفت کنند، پیش از آنکه زمان تایید صلاحیت ها فرا رسید، فشار بر روی شورای نگهبان می تواند افزایش یابد!

تحلیل فایننشال تایمز از حضور مشایی در انتخابات فایننشال تایمز نوشت: "تنها در دو ماه مانده تا انتخابات ریاست جمهوری ایران، بسیاری از نامزدها آمادگی خود را برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده اند. اما آرمان های یک مرد در حال تحریک به پا خواستن یک طوفان سیاسی است. اسفندیار رحیم مشایی 52 ساله، دوست، قوم و خویش و برترین استراتژیست پرزیدنت محمود احمدی نژاد هنوز حضور خود در انتخابات خرداد ماه ریاست جمهوری در ایران را مشخص نکرده است. اما به نظر می رسد او به عنوان یکی از خروجی های رسمی دولت احمدی نژاد است تا پرزیدنت ایران بتواند نفوذ خود را بعد از خروج از دفترش حفظ کند. احمدی نژاد عهد کرده است تا در برابر هرگونه "نقض" در انتخابات بایستد؛ تعهدی که به عقیده کارشناسان هشداری از سوی او به مخالفانش است تا اگر آنها برای حضور نامزد متبوعش، اسفندیار رحیم مشایی در انتخابات هرگونه کارشکنی کنند، او آنها را به فساد متهم خواهد کرد. محبوبیت واقعی مشایی نامشخص است. او به رای دهنگان جوان و اصلاحات با نشان دادن علاقه خود به ستارگان سینما و اظهارات ملی گرایانه برای جمع کردن آرا متوسل شده است؛ گرچه اظهارات ملی گرایانه او در مورد عظمت ایران پیش از اسلام با واکنش تند برخی از علما در ایران مواجه و در نتیجه او مجبور به عقب نشینی شد. اگر او مجاز به حضور در جایگاه انتخابات ریاست جمهوری ایران شود، او سیاست خود را با دادن پول به مردم فقیر در مناطق روستایی ادامه خواهد داد. با نزدیک شدن به انتخابات مخالفان احمدی نژاد امیدوارند تا از باقی ماندن مشایی در صحنه سیاسی جلوگیری کنند. حتی اگر مشایی برای کاندیداتوری در انتخابات تایید شود هنوز این فرصت برای مخالفان احمدی نژاد باقی مانده است تا در این رقابت پیروز شوند. یکی دیگر از اقدامات برای جلوگیری از پیروزی بالقوه مشایی در انتخابات حضور نیروهای وفادار به ولایت فقیه با شعار ائتلاف برای پیشرفت، شامل محمد باقر قالیباف، شهردار تهران، علی اکبر ولایتی، وزیر امور خارجه سابق ایران و غلامعلی حداد عادل، رییس سابق مجلس ایران است."


تحلیل خبرگزاری روسی ریانووستی از احتمال کاندیداتوری مشایی خبرگزاری روسی ریانووستی، در بررسی نامزدهای احتمالی ریاست جمهوری ایران، به سراغ اسفندیار رحیم مشایی رفت. این خبرگزاری نوشت: "گمانه زنی های زیادی درباره حضور مشایی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده وجود دارد. وی در پی انتقادات شدید و گاهی مغرضانه بنا به صلاحدید حدود دو سال سکوت کرد و تلاش نمود به هیچ وجه خبر ساز نشود. عمده خبرهایی که در مدت دو سال از 2010-2012 میلادی (آذر ماه 1389 تا آذر ماه 1391) تولید شده در واقع خبرهایی بوده که هواداران مشایی آن را غیر واقعی و خبرسازی دروغی دانسته اند. در سال 2012 میلادی (آذر سال 1391) هم سخنرانی به نام مشایی منتشر شد که در آن وی راجع به انتخابات اظهار نظرهای تندی کرده بود. این سخنرانی از طرف مرجع رسمی دولت تکذیب شد. مشایی (8 آذر ماه سال 1391) لب به سخن گشود و در یک سخنرانی در جمع متولیان راهیان نور انتخابات آینده را پرشور معرفی کرد. این سخنرانی بازتاب گسترده ای داشت. بعد از چند روز محمود احمدی نژاد در نامه ای مشایی را به عنوان رئیس دبیرخانه جنبش عدم تعهد منصوب کرد. در این نامه بطور بی سابقه از مشایی تمجید کرد و صفاتی مانند “انسانی موحد، مؤمن، پاک، صبور و دارای قلب و اندیشه ای زلال، عاشق و دلبسته به ارزشهای الهی و آحاد مردم جهان و عمیقاً عارف و متعهد به آرمان مهدوی، حاکمیت جهانی توحید، عدالت، عشق و آزادی و مدیریت مشترک ملت ها و فردی شایسته، مدیر، مدبر و امین” برایش استفاده کرد. بیشتر تحلیلگران تعیین وی در این سمت و تغییرات اخیر دولت را نشانه ورود مشایی به انتخابات 2013 (1392) دانسته اند. چندی پیش نیز سایت روزنامه “ایران” مدعی شد که اسفندیار رحیم مشایی محبوب ترین چهره سیاسی کشور است. مطرح کردن مشایی به عنوان چهره محبوب سیاسی هرچند هیچ پشتوانه منطقی ندارد اما دوباره بحث حضور پرحاشیه ترین فرد سیاسی در رقابت های ریاست جمهوری را داغ کرد. شاید هم دلیل این کار این است که عده ای می خواهند با پر رنگ کردن نام مشایی برای انتخابات ریاست جمهوری، افراد دیگری را به دور از حاشیه و هیاهو برای انتخابات آماده کنند."

تحلیل روزنامه عربی الحیات از کاندیداتوری مشایی الحیات در گزارشی تحت عنوان "شرط بندی بر روی احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری به مانند شرط بندی بر روی اسب مرده است" نوشت: "انتخابات ریاست جمهوری ایران نزدیک است و تیم احمدی نژاد و البته خود او قصد دوری از رسانه ها را دارند تا از این طریق از پاسخگویی به انتقادات نسبت به رئیس جمهور و برنامه های دولت جلوگیری شود. احمدی نژاد و تیمش قصد انجام سیاست "حرکت با چراغ خاموش" را دارند و منتظر موضع نهایی شورای نگهبان در خصوص واجد شرایط بودن کاندیدای خود می مانند.این حرکت البته با هدف درگیر نشدن و عدم واکنش به سخنان تند و تیز کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری نیز است. با این حال، انتقاد کاندیداها از احمدی نژاد پدیده ای جدید است که به مانند پاسپورت ورود به کاخ ریاست جمهوری است که البته نارضایتی مردم ایران از سیاست های دولت را نشان می دهد. با وجود تاکید دولت مبنی بر عدم فعالیت انتخاباتی، گروه های سیاسی همچنان در این خصوص نگرانند، بخصوصا اصولگرایان که معتقدند جریان انحرافی برنامه هایی برای انتخابات دارد. الحیات در ادامه با اشاره به دور جدید سفرهای استانی نوشت: "احمدی نژاد به اصطلاح "زیرکی" از خود نشان داد و دور جدیدی از سفرهای استانی را با هدف تبلیغ کاندیدایش آن هم تنها دو ماه مانده به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آغاز کرده است. اکثر افراد متعلق به طبقه متوسط جامعه به کاندیداهای دولت اعتنایی نخواهند کرد، چراکه آنها به دنبال بهبود اقتصاد کشورشان در دوسال اینده هستند و بر این باورند که تیم احمدی نژاد اقتصاد کشور را نابود کرده است. در واقع شرط بندی بر روی مشایی یا هر وزیر دیگر احمدی نژاد به مانند شرط بندی بر روی اسب مرده می ماند."

تحلیل روزنامه آلمانی هندلزبلات از تأیید صلاحیت مشایی روزنامه آلمانی هندلزبلات در اين تحليل نوشت: "احمدینژاد میخواهد مشاورش اسفنديار رحيم مشايی را هر طور كه شده به عنوان نامزد انتخابات رياست جمهوریدر ژوئن از مانع شورای نگهبان رد كند. مشايی از مدتها پيش مشاور نزديك احمدی نژاد است و دخترش با پسر رئيس جمهور ازدواج كرده است. احمدی نژاد برای اينكه مشايی را در فهرست نامزدهای رياست جمهوری بياورد بايد به چيزی برسد كه تاكنون نتوانسته است؛ پيروز شدن در رويارويی با حافظان جمهوری اسلامي. اين روزنامه با بيان اينكه تحليل گران در مجموع بخت مشايی برای تأييد صلاحيت را خيلی كم میدانند، نوشت: احمدی نژاد از سالها پيش میكوشد مشايی را به عنوان جانشين احتمالی خود مطرح كند و اكنون ظاهراً نمیخواهد از نامزد ديگری حمايت كند كه كمتر مورد مناقشه باشد. وی اخيراً خيلی جاها با مشايی ظاهر شده تا شورای نگهبان را قانع كند كه فرد محبوبش بيش از حد سرشناس است كه بتوان او را رد كرد(!) ... اما او در گذشته در اين هدف ناموفق بود. وی در سال 2009 مشايی را معاون اول خود كرد اما بعد بايد به توصيه رهبری از او فاصله میگرفت. ظاهراً مشايی به احمدی نژاد در اختلاف نظرش با رهبری در سال 2011 بر سر وزير اطلاعات مشاوره میداده است. رئيس جمهور يازده روز از كار دست كشيد در نهايت اما كوتاه آمد."


حضور مسأله دار مشایی در انتخابات[ویرایش]

در حالی که لحظات پایانی فرصت قانونی ثبت نام در انتخابات سپری می شد مشایی و همزمان آیت الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات ثبت نام کردند تا گردونه نامزدها با ثبت نام این دو کامل شود. اما آنچه ثبت نام مشایی را از دیگر رقبایش مستثنی می کرد همراهمی تعجب آور محمود احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور و مجری انتخابات به همراه وی در روز ثبت نام بود، حضوری که در مجرمانه بودن آن شکی نیست. اما احمدی نژاد در پاسخ به سوالات موجود گفت: مرخصی گرفته ام تا در این لحظات باشم ! البته حضور احمدی نژاد تنها حاشیه ثبت نام مشایی نبود. عزت الله انتظامی بازیگر پیشکسوت سینما نیز در روز ثبت نام به همراه مشایی بود که این حضور حرف و حدیث های فراوانی را در جامعه در پی داشت.

اظهارات رحیم مشایی در روز ثبت نام[ویرایش]

مشایی پس از ثبت نام در نشست خبری اظهار داشت: محبت رئیس جمهور و به قول خودشان احساس مسئولیتشان چنین اقتضاء کرد که به بنده افتخار دادند و برای اولین بار در طول 8 سال ریاست جمهوری و تلاش‌های فراوان،تنها این روز را مرخصی گرفتند تا قانونا در اینجا حضور داشته باشند، از احمدی‌نژاد سپاسگزارم. امروز روزی نیست که بخواهیم به تفصیل درباره همه مسائل گفت‌وگو کنیم و در روزهای مقتضی و از طریق قانون مسائل، دیدگاه‌ها و برنامه‌ها را به استحضار ملت ایران خواهیم رساند.

مشایی: ادامه راه احمدی نژاد را یک تکلیف می‏دانم این جانب خود را فرزند کوچک از ملتی بزرگ می‌دانم و آن چنان که در چند سال گذشته گفتم درباره موضوع ریاست جمهوری همچنان بر همان عقیده هستم که ریاست جمهوری ملتی بزرگ، تمدن‌ساز و درخشانی چون ایران، ادعای بزرگی است و هرگز خود را در این سطح ندانسته و نمی‌دانم. آنچه که موجب شد بیایم مجموعه گفت‌وگوها و تعامل نظرها با دوستان کارشناس و کسانی است که دارای تحلیل هستند و با توجه به استقبال و تحقق مسیر در این عرصه حضور یافتم. پیشاپیش همه نظرات برای خلق حماسه‌ای بزرگ از سوی ملتی رشید، انگیزه‌ اصلی بود تا دین خود را به کشور ادا کنیم، در بین اقشار مختلف جامعه این انگیزه و تمایل است که در این عرصه حضور یابم. ادامه راه احمدی‌نژاد را برای خود یک تکلیف می‌دانم اما مشخصات آن اگرچه بسیار است بر 3 نکته تاکید می‌کنم: اول احساس عزت که در ملت در دو دوره احمدی‌نژاد ایجاد شده است که در مقیاس جهانی است و باید آن را پاس بداریم. دوم مردم‌شناسی و مردم‌مداری و احساس تکریم است که احمدی‌نژاد در دوران ریاست جمهوری آن را انجام داد و این به عنوان یک اصل و شاخص کلی مدیریت کلان کشور به شمار می‌رود. مشایی ادامه داد: علاوه بر اینکه وی شخصا احساس و محبتش ناشی از معرفتی است که دارد و اعتقاد دارد انقلاب در سایه احترام به ملت و ارج گذاشتن به مردم قابل دوام و ارتقاء است، بنده اعتقاد و اصرار دارم این راه ادامه یابد. وی مسئله دیگر را ارزش‌مداری دولت دانست و گفت: ما به ارزش‌های اصیل اسلامی و ایرانی بازگشته‌ایم. در دولت نهم و دهم آنچنان که رهبری بارها و بارها این دولت ارزش‌مدار و ارزشمند را پاس داشتند، ما هم پاس می‌داریم و ضرورت بقای انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایرانی را مردم می‌دانیم و این امر باید ادامه یابد.

احمدی نژاد: احمدی‌نژاد یعنی مشایی و مشایی یعنی احمدی‌نژاد اما سخنان احمدی نژاد خبری تر و عجیب تر از اظهارات مشایی در این روز بود. احمدی نژاد که به گفته خود امروز رئیس جمهور نبوده و مرخصی گرفته بود! با بیان اینکه نزدیک به 28 سال است که مشایی را می‌شناسم، گفت: احمدی‌نژاد یعنی مشایی و مشایی یعنی احمدی‌نژاد. ایشان همه نقاط قوت دولت را به همراه دارد و می‌تواند جانشینی شایسته برای ادامه راه دولت دهم باشد. امروز من بعداز 8 سال مرخصی گرفتم که بتوانم در چنین مراسمی حضور داشته باشم، 3 روز روزه و 14 هزار صلوات نذر کردم تا بتوانم این وظیفه بزرگ را انجام دهم. رئیس جمهور با اشاره به اینکه براساس قانون اساسی انتخابات حق ملت است، گفت: انتخابات بالاترین نماد تجلی ملت است و جزو حقوق اصلی مردم محسوب می‌شود. احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه ریاست جمهوری بالاترین رتبه بعد از رهبری معظم انقلاب است، گفت: رئیس جمهور مجری قانون اساسی در کشور است. ریاست قوه مجریه بالاترین مقام کشور بعد از مقام معظم رهبری است، انتخابات ریاست جمهوری یک حرکت عظیم برای ملت و نقطه تمرکز اراده ملی برای انتخابات است و زمینه برنامه‌ریزی را برای تحقق یک برنامه منحصربه فرد فراهم می‌کند.احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه خوشبختانه ملت ایران با امید و هماهنگی در حال حرکت است، گفت: انتخابات باید موجب تقویت، امید و استحکام برای ملت ایران شود. احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه انتخابات آزاد است و همه سلایق باید در آن شرکت کنند، گفت: در انتخابات باید همه سلایق به میدان بیایند و در نهایت ملت انتخاب کند و همه ما به رأی و انتخاب ملت احترام بگذاریم.

واکنش‏ها به همراهی احمدی نژاد[ویرایش]

این اقدام احمدی نژاد واکنش های گسترده ای را در کشور به همراه داشت. صبح یک شنبه شورای نگهبان که قانونا وظیفه رسیدگی به کارهای خلاف قانون در روند تبلیغات را بر عهده دارد اقدام رئیس جمهور را مغایر با قوانین تشخیص داد. عباسعلی کدخدایی: این اقدام مجرمانه است عباسعلی کدخدایی در این زمینه به رسانه ها گفت :" این اقدام رئیس جمهور در جلسه صبح امروز هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات مطرح و به اتفاق آرا، تخلف و دارای عنوان مجرمانه تشخیص داده شد و مقرر شد تا موضوع برای رسیدگی قضایی به قوه قضائیه اعلام شود."

غلامحسین الهام: احمدی نژاد مرخصی گرفته بود پس او یک شخصیت حقیقی بود نه حقوقی ساعاتی بعد فشارها و ابهامات که زیاد شد سه نفر به دفاع از حضور رئیس جمهور در هنگام ثبت نام نامزد همسو با وی پرداختند: اول بقایی معاون اجرایی رئیس جمهور که دیشب در جمع خبرنگاران گفت " آقای احمدی نژاد دیروز از نهاد ریاست جمهوری مرخصی گرفته بود و از آنجا که رئیس‌ جمهور کارمند دولت و نهاد است از لحاظ قوانین و مقررات هم تابع نهاد ریاست جمهوری است." بعد نوبت خود رئیس جمهور رسید که از همراهی با مشایی دفاع کند. خبرنگاری از آقای احمدی نژاد پرسید: آقای رئیس جمهور راجع به اقدام دیروز شما حرف و حدیث هایی شده است. پاسخ شما؟ رئیس جمهور گفت : "بالاخره در کشور حرف و حدیث هستیم دیگر." خبرنگار دیگری از رئیس جمهور پرسید تا کنون چند بار مرخصی گرفته اید که وی پاسخ داد: "همین یکبار را مرخصی گرفته ام ." پس از رئیس جمهور نوبت آقای الهام رسید که در دفاع از اقدام رئیس جمهور صحبت کند. سخنگو به خبرنگاران گفت: رئیس‌ جمهور در امر انتخابات مسئولیتی ندارد و اخیراً هم گفته می‌شود که وزیر کشور مسئولیت و نقشی ندارد. این موضوع به وزیر کشور و ناظرین انتخابات مختص است و رئیس‌جمهور در بحث انتخابات مسئولیت مستقیم ندارد. آقای رئیس‌جمهور با ادبیات روشن اعلام کرد که من رئیس‌ جمهور نیستم و مرخصی گرفته‌ام یعنی هم‌اکنون به عنوان شخص محمود احمدی‌نژاد در این باره اظهار نظر کرده یعنی شخصیت حقیقی را از شخصیت حقوقی جدا کرده و رئیس جمهور این تمایز را اعلام و مشخص کرده است."

روابط عمومی دفتر رئیس جمهور: این همراهی در چارچوب آزادی عقیده و رفتار سیاسی و شخصی است سخنان بقایی، رئیس جمهور والهام کسی از منتقدین اقدام رئیس جمهور را راضی نکرد چون اگر این گونه نبود نیازی به بیانیه ای که روابط عمومی دفتر رئیس جمهور منتشر کرد احساس نمی شد. بیانیه ای که در آن آمده است: حضور و همراهی دکتر احمدی‌نژاد با جناب آقای مشایی در هنگام ثبت‌نام رفتاری غیرقانونی نیست و در چارچوب آزادی عقیده و رفتار سیاسی و شخصی است. در این بیانیه همچنین آمده بود: آنچه که در قانون انتخابات جرم شناخته شده است حمایت مقامات اجرایی و نظارتی دخیل در امر انتخابات و در زمان رسمی تبلیغات است. ریاست جمهور جزء مقامات اجرایی که مستقیما در انتخابات مداخله دارند محسوب نمی شوند بنابراین مشمول این حکم قرار نمی‌گیرد.

اژه‏ای: به پرونده احمدی نژاد رسیدگی می شود غلامحسین محسنی‌اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه نیز در نشست خبری خود گفت: از آنجایی که احمدی‌نژاد در روز ثبت‌نام برای انتخابات، مشایی را همراهی کرده است این موضوع جرم تلقی شده و پرونده‌ای برای وی در قوه قضائیه تشکیل شده که در حال حاضر در حال رسیدگی است.

بیانیه عزت الله انتظامی: من نمی‏دانستم کجا میروم عزت الله انتظامی بازیگر پیشکسوت سینما نیز در روز ثبت نام به همراه مشایی بود که این حضور حرف و حدیث های فراوانی را در جامعه در پی داشت تا جایی که به بیانیه خود انتظامی منتهی شد. انتظامی در این نامه نوشت: شنبه 21 اردیبهشت ماه 1392 ساعت 3 بعدازظهر بود که از دفتر ریاست جمهوری به من اطلاع دادند «آماده باشید ماشین می آید دنبالتان». خوشحال شدم. ماه ها برای ثبت بنیاد دویده بودم. چند روز قبل از مراسمِ اعطا نشانِ درجه یک هنری در بهمن ماه 1391 (که به علت بیماری نتوانستم در مراسم شرکت کنم) ما چند هنرمند منتخب را به دفتر ریاست جمهوری دعوت کردند تا از مزایای مادی و معنوی این نشان با خبرمان کنند. آنجا درخواست بنیاد فرهنگی و هنری را مطرح کردم. چند روز بعد آقای رییس جمهور نامه فوری زدند به وزرا مربوطه فرهنگ و ارشاد و کار... مدتی گذشت... نتیجه ای حاصل نشد. ناچار فکر کردم دست به دامن آقای مهندس مشایی شوم. هفته ی قبل به ایشان پیغام داده بودم که واجب العرضم و برای مذاکرات باید خدمت برسم. فورا لباس پوشیدم. چیزی نگذشته بود که خبر دادند ماشین آمده. با سرعت رفتم پایین. اما این پایان کار نبود، عزت الله انتظامی به جای اینکه به خواسته خود برسد به همراه مشایی وارد وزارت کشور شده و پلی برای رسیدن این نامزد به خواسته های خود می شود. انتظامی در پایان می نویسد: عکسشان را که گرفتند محل را ترک کردند و من بازهمان جا بهت زده وسط آن صندلی سه نفره تنها ماندم. مرد جوان که آمد مرا ببرد خانه گفتم چه شد؟ گفت «امروز که دیگه نمیشه بعدا انشاالله اوراق و براتون میاریم» در حالی که حامیان مشایی در تلاش بودند اصالت این نامه را کتمان کنند کمیته رسانه ستاد حامیان مردمی اسفندیار رحیم مشایی در خصوص همراهی عزت الله انتظامی با مشایی در وزارت کشور اطلاعیه ای صادر کرد.

واکنش مشایی و حامیانش: شرایط استاد را درک می‏کنیم در بخشی از این اطلاعیه آمده بود: استاد عزت الله انتظامی از مفاخر برجسته و چهره های ماندگار عرصه فرهنگ و هنر کشورمان هستند و بی شک، شرایط کنونی ایشان، برای ما قابل درک بوده و از آنجا که ایشان را استاد پیشکسوت این عرصه می دانیم، حفظ شان و جایگاه استاد عزت الله انتظامی را بر خود مفروض می داریم. مشایی خود نیز در نامه ای به انتظامی نوشت: از این فرصت استفاده کرده، ارادتم را تجدید می‌کنم. از وضعیتی که پیش آمد خیلی متاثر شدم. روا نیست که در پی یک عمر تلاش خاطرتان مکدر شود. برایتان سلامتی و سرزندگی آرزو می‌کنم و بارانی را که هم‌اکنون شروع به باریدن گرفته است، به فال نیک می‌گیرم.

عدم احراز صلاحیت[ویرایش]

در مورد مشایی شاید به جد و دقت نمی توان به این سوال پاسخ گفت که آیا مشایی رد صلاحیت شده است و یا عدم احراز صلاحیت! ولی به هر حال مشایی نیز همچون هاشمی از گردونه رقابت ها حذف شد تا فلسفه حضور شورای نگهبان برای پاسداری از حریم و حرمت نظام بیش از پیش مشخص گردد.اما پس از آن که نام مشایی در میان تائید صلاحیت شدگان انتخابات 92 دیده نشد دفتر هماهنگی ستادهای مردمی حامیان اسفندیار رحیم مشایی با صدور اطلاعیه‌ای تاکید کرد: موضوع تجدیدنظر و رفع ابهامات احتمالی در تصمیم شورای نگهبان را پیگیری می‌کنیم.

تلاش برای دریافت حکم حکومتی[ویرایش]

دفتر هماهنگی ستادهای مردمی حامیان اسفندیار رحیم مشایی با صدور اطلاعیه‌ای تاکید کرد: موضوع تجدیدنظر و رفع ابهامات احتمالی در تصمیم شورای نگهبان را پیگیری می‌کنیم. در بخشی از این اطلاعیه آمده بود: «درپی عدم احراز صلاحیت مهندس رحیم مشایی از سوی شورای محترم نگهبان، دفتر هماهنگی ستادهای مردمی حامیان مهندس اسفندیار رحیم مشایی با استفاده از حداکثر ظرفیت های قانونی موجود کشور، موضوع تجدیدنظر و رفع ابهامات احتمالی در تصمیم شورای محترم نگهبان را پیگیری خواهد کرد.» دفتر هماهنگی ستادهای مشایی رد صلاحیت مشایی را ظلم خوانده و تاکید کرد: در همین رابطه از محضر شریف رهبر فرزانه انقلاب اسلامی برای ممانعت از تضییع حقوق اساسی ملت و تبلور حماسه سیاسی استمداد می‌طلبیم و بر این باوریم که در سایه سار حاکمیت ولی فقیه عادل یا ظلمی روا نخواهد شد یا اگر خطایی هم صورت پذیرد حتما به طریق مقتضی جبران خواهد گردید. مشایی: من رد صلاحیت خود را ظلم می‏دانم مشایی خود نیز در پاسخ به این سؤال که واکنش شما در قبال رد صلاحیت شما در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری چیست، گفت: من پیش از این درباره این مسأله صحبت کرده ام. من رد صلاحیت خود را ظلم می دانم و حل آن را از طریق مقام معظم رهبری پیگیر خواهم بود. ان شالله از این طریق این مشکل حل خواهد شد. اما این پایان تلاش ها برای احراز صلاحیت مشایی نبود، حامیان وی خود را به آب و آتش زدند تا از رهبری معظم انقلاب حکم حکومتی بگیرند ! که به پاره ای از این تلاش ها و نوشته ها در ادامه اشاره می شود. بهمن شریف زاده طی مقاله ای در روزنامه ایران نوشت: من می‌خواهم به صراحت خدمت شما عرض کنم که امید را بر اخبار پی‌ریزی نکنید. زمانی که امید را بر اخبار بنا کنیم، پیوسته منتظریم خبری درباره تایید صلاحیت بشنویم و به هر فردی که می‌رسیم، از خبری می‌پرسیم. ما باید امیدمان را بر مبانی اعتقادی و اساس و اصل باورهایمان بنا کنیم. پی‌ریزی امید بر ظاهر واقعه کربلا نبود، ظاهر واقعه که مصیبت بریده شدن گلوی سیدالشهدا(ع) و به زمین افتادن امام حق بود، امید حضرت زینب (س) نه بر سطح و ظاهر؛ بلکه بر زیر پوست و عمق این واقعه پی‌ریزی شده بود. همان عمقی که نجات اسلام وابسته به آن بود. حال باید دید که زیرپوست واقعه ما چیست! عبدالرضا داوری، مدیر مسئول روزنامه شهروند و مسئول کمیته رسانه دفتر هماهنگی ستادهای مردمی مهندس مشایی، روز پنج شنبه در جمع گروهی از فعالان رسانه ای و وبلاگ نویسان حامی دولت، ضمن تحلیل آخرین وضعیت انتخابات ریاست جمهوری 24 خرداد گفت: حذف مهندس مشایی از گردونه رقابت انتخابات ریاست جمهوری، فرصت بی بدیلی در اختیار جریان هاشمی قرار داد تا پروژه «هاشمی 2» را با محوریت حسن روحانی کلید بزنند.

بعد از دولت احمدی نژاد[ویرایش]

مشایی در حاشیه آخرین جلسه هیات دولت در مشهد مقدس (مرداد 92) در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بعد از اتمام کار دولت دهم، به دفتر رییس‌جمهور سابق که قرار است تشکیل شود می‌رود و در کنار احمدی نژاد مشغول به کار خواهد شد، اعلام کرد که عضو هیات امنای دانشگاه، احمدی نژاد نیز خواهد بود.

اظهارات خاص[ویرایش]

انسان ظرفیت خدا شدن دارد / بدون "ایران" اسلام گم می‌شود صلاحیتم را از آسمان ها گرفته ام ، نیاز به تایید صلاحیت جنتی ندارم ملائكه مرتب در عرصه‌ كشور درحال پروازند اگر حجاب الزام نداشت، چند درصد خانم‌ها با حجاب بودند؟ اصلا طرح عفاف و حجاب چه هست؟ هدف ما از اين پس معرفی "مكتب ايران" است نه "مكتب اسلام" خدا با خلقت انسان خدا آفرید .انسان تا 100 سال دیگر انسان می‌سازد اگر انسان وجود نداشته باشد، خدا نيز فهم نمي شود کسی که ریاضیات را درک نکند بهشت را نخواهد دید 20 میلیون از 24 میلیون نفری که به احمدی‌نژاد رای دادند منتقد نظام هستند ايران و "تشيع" به فردوسي بدهكار است آقای جنتی تا دو سال دیگر زنده نیست که صلاحیت مرا رد کند بعضي موسيقي را درک نمی کنند و نمی فهمند و می گويند موسيقی حرام است اهل سکته نيستم اما ديگران از دست من سکته می کنند کورش2500سال پیش برده داری در ایران را لغو کرد ايران امروز با مردم آمريكا و اسرائيل دوست است / ما مردم آمريكا را از برترين ملت‌های دنيا مي دانيم لباس سياه در دين ما مكروه است دیگر طرح کلیتی به‌ نام اسلام جواب نمی‌دهد. باید اسلام مبتنی بر مکتب ایرانی را به جهان معرفی کنیم دين اسلام به مسلمان بودن ايرانيان افتخار می‌کند یک تفکر انحرافی وجود دارد که شادی کردن را حرام اما با یک درجه تخفیف، آن را شبهه ناک می داند. چرا نمی‌توانید سحرم را باطل ‌کنید و احمدی‌نژاد را نجات دهید؟! دوران روحانیت تمام شده است حضرت نوح با 950 سال عمر نتوانست مديريت جامع كند چرا كه عدالت را ايجاد نکرده است سابقه نام خلیج فارس به 30میلیون سال قبل می رسد


نظرات و دیدگاهها[ویرایش]

هنوز نفهمیدم از چه چیز منحرف شده ام / احمدی نژاد استاد و من شاگردش هستم. همه سلایق باید در انتخابات حضور یابند و هر كس مورد اقبال مردم نبود كنار گذاشته شود/ دیگر طرح کلیتی به نام اسلام جواب نمیدهد.