اردشیر امیر ارجمند

از پرتال جامع مسئولین جمهوری اسلامي ايران
پرش به: ناوبری، جستجو
اردشیر امیر ارجمند، مشاور حقوقی میرحسین موسوی و نویسنده بیانیه های 1 تا 8 فتنه 1388


زندگینامه[ویرایش]

اردشیر امیرارجمند در سال 1336 در تهران متولد شد. وی در خانواده ای دیده به جهان گشود كه به اشرافیت طاغوت وابسته بود. از کودکی و نوجوانی تحت تأثیر فضای فرهنگی حاکم بر خانواده آثار نویسندگان روس مانند داستایوفسكى، ماكسیم گوركى، تولستوى و نویسندگان چپگرای ایرانی مانند شریعتى را مطالعه می کرد. مادر اردشیر امیر ارجمند "افسر محرم زاده" هوادار منافقین بود، "مسعود امیر ارجمند" برادر بزرگ وی از منافقین فعال در بخش اطلاعات شهر استراسبورگ فرانسه و خواهر بزرگش "نازی امیر ارجمند" کارمند حزب رستاخیز و "لیلی امیر ارجمند" از بستگان نزدیکش، منشی فرح پهلوی بود. برادر بزرگ امیر ارجمند قبل از انقلاب نیز توده ای بوده و منزل وی در زمان فعالیتهای نظامی منافقین در اوایل پیروزی انقلاب محل اختفای تعدادی از سران منافقین بود. اردشیر امیر ارجمند ریاست کمیته حقوقی ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی در انتخابات ریاست‌ جمهوری سال 1388 را بر عهده داشت و در جریان اعتراضات پس از این انتخابات از مشاوران ارشد موسوی و نویسنده بیانیه ‌های اول تا هشتم وی بود.

تحصیلات[ویرایش]

وی در سال 1354 از دبیرستان کیهان تهران دیپلم ریاضی گرفت، مدرک لیسانس حقوق را از دانشگاه ملی (شهید بهشتی)، فوق لیسانس و دکترای حقوق بین‌الملل (با هزینه معاونت حقوقی دفتر نخست وزیری میر حسین موسوی در سال 1369) را از دانشگاه استراسبورگ فرانسه دریافت کرد. امیر ارجمند پس از بازگشت به ایران در دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی و مجتمع آموزشی قم در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به تدریس مشغول شد. وی نقش مهمی در تأسیس دورهٔ کارشناسی ارشد رشته "حقوق بشر" در دانشگاه شهید بهشتی، برای اولین بار در ایران و همچنین اعطای کرسی "حقوق بشر، صلح و دموکراسی یونسکو" به دانشگاه شهید بهشتی از سوی یونسکو که تنها کرسی در این زمینه در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه است، داشت. از دیگر فعالیتهای وی می توان به تدوین حقوق شهروندی در دولت سید محمد خاتمی اشاره کرد.

ارتباط امیر ارجمند با لژهای فراماسونری[ویرایش]

دکتر امیر جهان آرا، (برادر لیلی جهان آرا معروف به لیلی امیر ارجمند) از نخستین اساتید دانشگاه ملی بود. وی از اعضای لژهای فراماسونری، مورد وثوق ساواک و از موسسان دانشکده معماری و شهرسازی بود. امیر جهان آرا، جوانان مستعد را برای عضویت در لژهای فراماسونری و مأموریتهای فوق العاده رژیم پهلوی، معرفی می کرد. در همین زمان اردشیر امیر ارجمند كه از بستگان او بود، در مقطع کارشناسی دانشکده حقوق دانشگاه ملی تحصیل می کرد. لیلی امیر ارجمند نام خانوادگی لیلی امیر ارجمند، "جهان آرا" است. لیلی، در دوره تحصیلات دانشجویی با فرح پهلوی، دوست بود. او ظاهراً با ارتداد از اسلام کاتولیک شده بود. اما اساساً به هیچ دینی معتقد نبود. مادر محمد رضا پهلوی در خاطراتش او را مروج فسق و فجور در اطراف فرح قلمداد می کرد. وی در سال 1345 پس از جدا شدن از همسر نخست خود با "حسینعلی(شاهرخ) امیر ارجمند" ازدواج کرد و عروس خانواده امیر ارجمندها شد. از این پس بود که بیشتر به لیلی امیر ارجمند شهرت یافت. دکتر شاهرخ امیر ارجمند، استاد فیزیک دانشگاه تهران بود وی با حمایت "دکتر نهاوندی" رئیس فراماسونر دانشگاه تهران در این دانشگاه به مشاغل عالی رسید و در زد و بندهای ساخت و ساز، سرمایه ای به هم زده بود. لیلی امیر ارجمند، شخصیت محوری چندین شبکه جاسوسی بود. وی غیر از ارتباط با دربار و شبکه های جاسوسی، مأموریتهای اداری هم داشت. او از موسسان و رئیس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و رئیس کتابخانه دانشگاه ملی، استادیار کتابداری دانشگاه تهران، رئیس کتابخانه شرکت ملی نفت، عضو هیئت امنای بنیاد آرشام، عضو هیئت مدیره موزه علوم و فنون و از اسفند 1353 عضو شورای آموزش کشور بود.

امیر ارجمند و گزارشات نقض حقوق بشر در ایران[ویرایش]

اردشیر امیرارجمند، پس از پایان جنگ 8 ساله عراق علیه ایران به کشور بازگشت. وی با درجه دانشیاری در دانشگاه شهید بهشتی مشغول به تدریس شد و همزمان مسئولیت تاسیس و مدیریت نخستین واحد حقوق بشر در خاورمیانه را زیر نظر یونسکو در این دانشگاه بر عهده گرفت. این گروه، به عنوان تنها گروه حقوق بشر در خاورمیانه و مجرای گردآوری گزارشهایی درباره نقض حقوق بشر در ایران، بود.

مسئولیتها[ویرایش]

مشاور دفتر خدمات حقوقى بین المللى نهاد ریاست جمهورى عضو انجمن حقوق بین الملل لندن عضو انجمن ایرانى حقوق بشر عضو انجمن ایرانى اخلاق در علوم و فناورى عضو جمعیت توسعه علمى ایران عضو كمیته ملى اخلاق زیستى عضو انجمن ایرانى دوستان سازمان ملل متحد عضو انجمن ایرانى حقوق جزا عضو انجمن ایرانى حقوق بین الملل عضو شوراى علمى مركز پژوهش و اطلاع رسانى ریاست جمهورى (قبل از دولت نهم) عضو كمیسیون پژوهش و آموزش هیأت نظارت بر اجراى قانون اساسى (دوره خاتمی) عضو انجمن ایرانى جرم شناسى عضو هیات علمی دانشگاه تهران و هیات علمی مجتمع آموزشى قم

سایر فعالیتهای اردشیر امیر ارجمند امیر ار جمند در تهیه و تدوین چندین طرح و لایحه درباره "حقوق شهروندى"، "اسرار دولتى"، "حریم خصوصى"، "رسانه های همگانى"، "سازمانهای غیردولتى"، "شوراها"، "حقوق متهمین و محكومین" و... در دوره اصلاحات نقش داشت. امیر ارجمند با اتکا به ریاست كرسى حقوق بشر دانشگاه شهید بهشتی، در مراکز علمی و حقوق بشری جهان به نمایندگی از ایران حضور می یافت. یکبار در اردیبهشت 87 (یک سال قبل از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری) به دعوت مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تحت مدیریت حسن روحانی در همایشی با عنوان "مفهوم شناسی نظم عمومی در نظام حقوقی" به ایراد سخنرانی پرداخت، وی گفت: «آنچه در کشور باعث لطمه به مشروعیت جامعه می شود فاصله ای است که بین ارزشهای مورد حمایت حکومت به عنوان ارزشهای اخلاقی و ارزشهایی که ضامن امنیت و تمامیت ارضی کشور و وجدان جمعی می باشد، افتاده است!»

نقش اردشیر امیر ارجمند در فتنه 1388[ویرایش]

پیوند رسمی اردشیر امیر ارجمند، با فتنه 1388 از آنجا آغاز گردید که با ورود میر حسین موسوی به صحنه انتخابات، اردشیر امیر ارجمند، به عنوان مشاور ارشد و رئیس کمیته حقوقی ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی معرفی شد. وی قصد داشت پس از پیروزی میرحسین موسوی در انتخابات، نهادی به نام "معاونت حقوق بشر ریاست جمهوری" تاسیس کند. او همچنین تعدادی از دانشجویان و اساتید جوان دانشگاه شهید بهشتی را تشویق کرد که "ستاد حقوقی صیانت از آراء" را برای موسوی راه اندازی و مقدمات ادعای تقلب در انتخابات را گردآوری کنند. امیر ارجمند حتی با تکیه بر ارتباطات پیشین خود در معاونت حقوقی ریاست جمهوری، کوشید از نهاد ریاست جمهوری نیز مستنداتی علیه احمدی نژاد گردآوری کند. اما وقتی موسوی حتی یک برگ مستند از ادعای تقلب به شورای نگهبان ارائه نداد، ناتوانی امیر ارجمند بیش از پیش روشن گردید. امیر ارجمند، چون از منظر حقوقی نتوانست انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری را زیر سوال ببرد، با نگارش بیانیه های موسوی از یک سو و برنامه ریزی برای تجمعات و راهپیمایی های اعتراض و سلسله آشوبهای سه شنبه ها اعتراض آخر سال از سوی دیگر، در جهت اهداف فتنه گران گام برداشت. اوج این عصیان در 25 خرداد و 30 خرداد بود.

دستگیری امیر ارجمند و فرار او به فرانسه[ویرایش]

سرانجام اردشیر امیر ارجمند یک روز پس از عاشورای سال 1388 در تاریخ 7 دی ماه بازداشت شد. عاشورای سال 1388 در حالیکه مردم ایران مشغول عزاداری بودند گروهی با به همراه داشتن نشانه های حامیان فتنه گران به خیابان های آزادی، انقلاب، ولیعصر و كریمخان و همچنین اطراف دانشگاه تهران رفته و با اقداماتی مثل کف و سوت زدن، اهانت و جسارت به قرآن، مساجد، حسینیه‌ها و تکیه‌ها، نذورات، عزاداران و مراسم حسینی، تخریب اموال عمومی، به بازی گرفتن مقدسات مردم و شعار علیه اصل ولایت ‌فقیه و ... قلب مردم ایران را به درد آوردند و سران فتنه در روزهای آتی با انتشار بیانیه هایی حمایت خود را از آشوبگران نشان دادند در همین راستا مردم غیور ایران با حماسه 9 دی ماه (سه روز پس از عاشورا) انزجار خود را از آنها و حامیانشان ابراز کردند. امیر ارجمند قبل از برگزار دادگاهش موفق شد به بهانه مرخصی از زندان خارج شده و به کشور ترکیه فرار کند. بر اساس گزارشی که سایت خودنویس در تاریخ 15 شهریور ماه سال 1390، با عنوان "روایت ویکی‌ لیکس از اولین روزهای خروج سخنگوی شورای هماهنگی از ایران" از اسناد منتشر شده توسط "ویکی لیکس" ارائه داد؛ یکی از گزارش‌های منتشر شده به دیدار اردشیر امیر ارجمند، مشاور ارشد میر حسین موسوی اختصاص یافته بود. بنا به این گزارش، اردشیر امیر ارجمند پس از خروج از ایران به ترکیه رفته و تلاش کرده خود را از آن طریق به فرانسه یا آمریکا برساند.

در ترجمه بخش‌هایی از این گزارش توسط خودنویس آمده است: در تاریخ 20 ژانویه با دکتر امیررجمند مشاور حقوقی رهبر مخالفان میر حسین موسوی که پس از بازداشت از ایران فرار کرده است ملاقات کردیم. اردشیر غیر قانونی‌ به ترکیه وارد شده است ولی‌ اقامت فرانسوی معتبر دارد. از دولت آمریکا درخواست کرد که با تضمین امنیت وی را به یکی‌ از دو کشور فرانسه یا آمریکا ببرد. ما به ایشان توضیح دادیم که دولت آمریکا قادر به کمکی‌ نیست که ناقض قوانین آمریکا یا ترکیه باشد. به ایشان توضیح دادیم که ثبت نام به عنوان پناهجو برای یو ان اچ‌ سی‌ آر(‌نهاد پناهندگی سازمان ملل) را در نظر بگیرد. وی این پیشنهاد را به خاطر نگرانی از بازگشت به ایران رد کرد.... امیر ارجمند به ما گفت که وی چندین هزار دلار به یک راه بلد داده است تا او را از مسیر کوه به ترکیه بیاورد. همچنین راه بلد یک مهر تقلبی از ورود به ترکیه به پاسپورت ایشان زده است. ما از چندین منبع از ورود ایشان مطلع شدیم، که یکی از فامیل ‌های ایشان (پسر عمو یا پسر خاله یا...) که در آمریکا استاد دانشگاه است... وی یک اجازه اقامت معتبر در فرانسه دارد. او به دنبال دیدار با کنسول فرانسه در استانبول است تا برای گرفتن وقت مصاحبه برای ویزای خانواده‌اش که در حال حاضر در ایران مخفی‌ هستند کمک کند... با این وجود امیر ارجمند به ما گفت نگران این است که زمانی‌ که قصد خروج از مرز ترکیه را دارد، مأمورین کنترل به خاطر مهر تقلبی او را دستگیر کرده و به ایران باز گردانند... او تقاضا کرد که اگر دولت آمریکا می‌تواند ترکیه را بدون گذراندن مراحل قانونی‌ ترک کند یا اینکه آمریکا با واسطه گری از برگرداندن او جلو گیری نماید... همچنین گفت که در آخر می‌ خواهد در آمریکا به جای فرانسه اقامت کند. به خاطره اینکه همسر و فرزندانش کمی‌ به زبان انگلیسی‌ آشنایی دارند ولی‌ چیزی از فرانسوی نمی‌دانند... از او راجع به نقش آمریکا برای کمک سوال کردیم که گفت: «از مبارزه داخلی‌ ما کنار بایستید و طرف جنبش را به صورت واضح نگیرید چون این بهانه به دست رژیم می‌دهد...» وی از طریق دیدار با دیپلمات های آمریکایی تلاش کرد تا دولت آمریکا را راضی کند با تضمین امنیت، او را به یکی‌ از دو کشور فرانسه یا آمریکا ببرند. اما با این پاسخ مواجه شد که «دولت آمریکا قادر به کمکی‌ نیست که ناقض قوانین آمریکا یا ترکیه باشد.» امیر ارجمند در نهایت موفق به گرفتن اجازه اقامت معتبر در فرانسه شد.

تاسیس شورای هماهنگی راه سبز امید[ویرایش]

هدف از تشکیل شورای هماهنگی راه سبز امید، ایجاد جایی در خارج از کشور برای مدیریت جنبش سبز بود. همانطور که امیر ارجمند، مؤسس این شورا، اذعان کرده قبل از حصر میر حسین موسوی ایده تشکیل این شورا مطرح شده بود تا اگر برای او مشكلی پیش آمد كارها ادامه پیدا كند. تحلیل برخی كارشناسان این است که حمایت صریح موسوی و كروبی از پروژه 25 بهمن 1389 یك برنامه ریزی انتحاری خارج از كشور بود كه در واقع هدفی جز حذف این دو نفر و انتقال رهبری آشوبگران به خارج از كشور را نداشت. در 25 بهمن 1389 در چهارراه قصر تهران فردی بالای یك جرثقیل بزرگ ساختمانی رفته و پرچم سبزی برافراشت، انتظار می رفت این آغاز یک حرکت از سوی حامیان فتنه باشد. در حالیکه چنین اتفاقی نیفتاد و نیروی انتظامی اعلام کرد که این شخص ادعا کرده برای انجام این کار پول زیادی دریافت کرده است این در حالی بود که چند تیم تروریستی كه با ماموریت كشته سازی از "جوانان سبزپوش" وارد تهران شده بودند دو سه روز قبل از این واقعه، دستگیر شده بودند. درواقع، اولین فعالیت شورای هماهنگی راه سبز امید در آستانه واقعه 25 بهمن 1389 شروع و از همان ابتدا اردشیر امیر ارجمند به عنوان سخنگوی این شورا معرفی شد. اردشیر امیر ارجمند اسامی شورا را به علت خطر امنیتی احتمالی اعلام نکرد اما بعدها فاش شد که رجبعلی مزروعی، محسن كدیور، مرتضی كاظمیان، "حمزه غالبی"، "اسماعیل گرامی مقدم " و "تقی كروبی" علاوه بر امیر ارجمد عضو شورا هستند.

وطن فروشی شورای هماهنگی راه سبز به کشورهای عضو جنبش عدم تعهد[ویرایش]

جنبش غیر متعهدها یا عدم تعهد یک سازمان بین‌المللی است که در سال 1961 میلادی در اوج جنگ سرد در بلگراد، پایتخت یوگسلاوی، تاسیس و شامل کشورهایی می‌ شد که به هیچ ‌یک از بلوک‌ های قدرت نظام جهانی وابستگی و تعهدی نداشتند. اجلاس آن هر سه سال یکبار در یکی از کشورهای عضو تشکیل می شود. شانزدهمین اجلاس سران کشورهای غیر متعهد در روزهای 9 و 10 شهریور 1391 در تهران برگزار شد. در آستانه برگزاری اجلاس جنبش عدم تعهد در تهران، شورای هماهنگی راه سبز امید در پیامی به سران کشورهای دعوت شده، حکومت ایران را فاقد مشروعیت مردمی خواند و از آنها خواست برای ابراز حمایت جمعی خود از خواست‌های دموکراتیک و عادلانه‌ مردم ایران، شامل آزادی تمام زندانیان سیاسی و رهبران جنبش سبز که تحت حصر و حبس خانگی غیرقانونی بسر می‌ برند استفاده کنند و همچنین به آثار و تبعات منفی تصمیم خود به شرکت در اجلاس تهران واقف باشند.

ترجمه پیام شورای هماهنگی راه سبز امید به سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد درخواست ویژه از سران کشور های عضو جنبش عدم تعهد شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد در فاصله روزهای 26-30 اوت 2012 (5-9 شهریور 1391) در تهران برگزار خواهد شد. اقتدارگرایان حاکم بر ایران انتظار دارند تا از این کنفرانس برای بهبود وجهه نامطلوب بین المللی و تحکیم موقعیت سیاسی متزلزل داخلی خود بهره‌برداری کنند. اقتدارگرایان که از نارضایتی گسترده عمومی، به‌شدت رنج می‌برند و با مشکلات اقتصادی فزاینده ناشی از بی‌کفایتی مزمن، سوء مدیریت و فساد مواجه‌اند ـ مشکلاتی که به‌خاطر تحریم‌های خارجی مرتبط با موضوع هسته ای تشدید شده ـ به کنفرانس عدم تعهد امید بسته‌اند. آنها انتظار دارند که از حضور و ابراز حمایت سیاسی رهبران کشورهای عضو جنبش، بهره‌برداری سیاسی کنند. ما ضمن رد سیاست‌های تبلیغاتی و کوته‌بینانه‌ای که کشور را در موضوع هسته‌ای به بن‌بست جاری کشانیده، از موضع اصولی با تحریم‌های ناعادلانه علیه کشور و تهدیدهای نظامی علیه استقلال و تمامیت ارضی آن مخالفیم. ما همچنین اعتقاد داریم که سوء استفاده فرصت‌طلبانه از برگزاری این اجلاس برای مقاصد سیاسی داخلی بیانگر ریاکاری محض بوده و غیرقابل قبول است. سه سال پس از سرکوب بی‌رحمانه‌ی جنبش مردمی مدنی و آرام (جنبش سبز) ساختار اقتدارگرای حاکم بر کشور را به زندانی بزرگ تبدیل کرده و تمامی اشکال سرکوب سیاسی و نقض آشکار حقوق اولیه و بنیادی مردم ایران را تشدید نموده است. حصر و حبس غیرقانونی و فاقد هرگونه مبنای حقوقی آقای میرحسین موسوی، خانم دکتر زهرا رهنورد و آقای مهدی کروبی از بهمن 1389 تاکنون، به‌روشنی نمایانگر وضع سرکوب سیاسی در ایران است. گزارش‌های روزانه از سرکوب آشکار تمامی اشکال فعالیت سیاسی و مدنی و نقض سازمان یافته حقوق بشر زندانیان شامل تهدید و ارعاب به اشکال مختلف، حبس غیرقانونی، بدرفتاری و شکنجه، و خودداری عامدانه از تامین مراقبت و مداوای پزشکی زندانیان بیمار تصویر بسیار تیره‌ای از وضعیت سیاسی واقعی در کشور ارائه می‌کند. گزارش های ادواری نهادهای مستقل بین المللی در مورد وخامت اوضاع حقوق بشر در ایران (شامل گزارش دکتر احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل و نیز سازمان‌های دیده‌بان حقوق بشر و عفو بین‌الملل) شاهد گویای سرکوب شدید در ایران هستند. با وجود این، موجب تاسف است که تمرکز جامعه بین المللی بر مذاکرات هسته‌ای، توجه جدی به وضع حقوق بشر در ایران را به محاق فراموشی برده است. ناآرامی مدنی گسترده در سراسر منطقه و سرکوب فاجعه‌آمیز و خون‌ریزی روزافزون در سوریه نیز به کمک اقتدارگرایان حاکم در ایران آمده تا از کانون توجه بین‌المللی دور بمانند. سیاست رسمی سرکوب در ایران و دفاع ریاکارانه‌ی اقتدارگرایان از خواست‌های مردمی و دموکراتیک در دیگر کشورها – البتّه به استثناء سوریه – می‌باید افشا شود و مسئولین اجرا و پیگیری این سیاست دوگانه به پاسخگوئی فراخوانده شوند. ما از سران محترم کشورهای عضو جنبش عدم تعهد می‌خواهیم که به آثار و تبعات منفی تصمیم خود به شرکت در اجلاس تهران و سطح آن واقف باشند. مردم ایران از شرکت‌کنندگان در این اجلاس، به‌حق انتظار دارند تا در نطق رسمی خود در اجلاس، مصاحبه با رسانه‌های ایرانی و خارجی، و نیز در ملاقات با رهبر جمهوری اسلامی، نارضایتی و اعتراض خود به سیاست‌های ضددموکراتیک و سرکوب‌گرانه در ایران را ابراز نمایند. مجموعه کشورهای عدم تعهد می‌باید از این فرصت منحصر به‌فرد برای ابراز حمایت جمعی خود از خواست‌های دموکراتیک و عادلانه‌ی مردم ایران، شامل آزادی تمام زندانیان سیاسی و رهبران جنبش سبز که تحت حصر و حبس خانگی غیرقانونی به‌سر می‌برند استفاده کنند. رهبران و نمایندگان جنبش عدم تعهد نمی‌باید اجازه دهند که جریان اقتدارگرای فاقد مشروعیت مردمی که اکنون بر ایران حکومت می‌کند از سمت ریاست جنبش برای مقاصد سیاسی نامشروع خود و نیز برای تشدید سیاست سرکوب سوء استفاده نماید. ایران دموکراتیک، همچون هر کشور دیگری در جهان در حال توسعه، عضو بهتری برای جنبش عدم تعهد خواهد بود و بهتر می‌تواند از پیام و رسالت عدم تعهد واقعی پاسداری کند. شورای هماهنگی راه سبز امید 11٫8٫2012

ناکام ماندن نشست های سفیران سبز امید[ویرایش]

شورای هماهنگی راه سبز امید، نشست های سالانه سیاسی و تخصصی با عنوان نشست سفیران راه سبز امید را برگزار می کند. نخستین نشست سفیران سبز امید از 1 تا 4 مرداد ماه 1390 در شهر پاریس، دومین نشست از تاریخ 22 تا 25 تیرماه 1391 در شهر گوتنبرگ سوئد و سومین نشست از 25 تا 27 بهمن ماه 1392 در شهر پاریس برگزار شد. در سومین نشست علی رغم دعوت از تعداد زیادی خبرنگار استقبال چندانی از این نشست نشده بود و با حضور حداكثر بیست تا سی نفر از حامیان فتنه كه همان اواخر به فرانسه رفته بودند تشکیل شد، همچون مزروعی (از اعضای اصلی حزب منحله مشارکت و نماینده مجلس در دوره ششم) و "سراج میردامادی" (از مدیران وزارت كشور در دوره خاتمی). امیر ارجمند که در این نشست، متكلم وحده بود با ارجاع دادن خبرنگاران به سراج میردامادی حاضر به مصاحبه نشد. عدم استقبال از این نشستها، بی نتیجه بودن تلاش فتنه گران در جلب اعتماد ملی را نشان می داد.

سایر اقدامات شورای هماهنگی راه سبز امید[ویرایش]

ستودن تحریم انتخابات از سوی اصلاح طلبان و سایر گروه های معترض.

پیشنهاد برای تبدیل انتخابات مجلس نهم به مبارزه ای مدنی و تعیین کننده علیه استبداد

در این بیانیه انتخابات مجلس نهم را انتخاباتی نمایشی و فرمایشی می خواند و از تمام حامیان این جنبش بویژه جوانان و دانشجویان خواسته است چشم اندازهای این جنبش را در این دوره زمانی پی گیری کنند.

انتشار بیانیه هایی مبنی بر شکستن حصر سران فتنه (میرحسین موسوی، کروبی و زهرا رهنورد) و دعوت حامیان جنبش سبز برای اعتراضات خیابانی در 25 بهمن هر سال یعنی سالگرد حصر خانگی سران فتنه.

دعوت از حامیان برای تجمعات اعتراضی 25 خرداد سالگرد اعتراض خیابانی حامیان فتنه

نقش امیر ارجمند در پروژه هدیه 60[ویرایش]

پروژه "هدیه 60" نام طرحی بود کە بهمن 1390 افشا شد و حاکی از برنامه ای مشترک میان سرویس‌های جاسوسی غربی (آمریکا، فرانسه، انگلستان و اسرائیل) و عربی (عربستان سعودی) و همچنین ضد انقلاب و اپوزیسیون خارج از کشور در جهت راه اندازی پایگاه اینترنتی و یک شبکه تلویزیونی برای تبلیغ فتنه در خارج از کشور (بیروت) بود. "سید رضا دنیا دیده شیران" حلقه‌ رابط ضد انقلاب و سرویس های امنیتی قرار گرفت، او در خرداد ماه سال 1391 بر صفحه تلویزیون ایران ظاهر و در مستندی کە از سیمای جمهوری اسلامی پخش شد، از جزئیات پروژه ضد ایرانی هدیه 60 پرده برداشت و از ارتباط‌ هایش با علیرضا نوری‌ زاده، (ضد انقلاب خارج از کشور) و تعدادی از عناصر داخلی خبر داد تا مشخص شود بار دیگر ضد انقلاب خارج نشین و عناصر داخلی آنان از وزارت اطلاعات رودست خورده‌ اند. اردشیر امیرارجمند پروژه‌ های زیادی را با همکاری منافقین انجام داده که از جمله آنها می‌توان به پروژه‌ ضدانقلابی هدیه 60 که وی در این پروژه وظیفه اخذ امكانات و پشتیبانی و رابط بودن سرویس امنیت داخلی فرانسه (DST) را بر عهده داشت، نام برد. جالب اینكه سرویس اطلاعاتی فرانسه که وظیفه تامین امنیت سرکرده‌های گروهک تروریستی منافقین در پاریس را بر عهده دارد، برای امیرارجمند نیز 4 نفر محافظ شخصی تعیین کرد.

ادعای ضد انقلاب مبنی بر جاسوس بودن امیر ارجمند[ویرایش]

پس از بازداشت و فرار امیر ارجمند از ایران سایتهای خبری ضد انقلاب این ابهام را بوجود آوردند که شاید امیر ارجمند نفوذی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی باشد: «چگونه ممکن است شخصی که در موقعیت مشاور عالی موسوی بازداشت شده و به همکاری با موساد و سازمان مجاهدین خلق (منافقین) هم اعتراف کرده است به آسانی از وزارت اطلاعات رژیم مرخصی بگیرد و بعد خیلی آسان تر به فرانسه مهاجرت کند.» سایت گویا در ادامه می نویسد: «مگر مأموران امنیتی رژیم مغز خر خورده اند که به امیر ارجمند با آن جایگاهی که نزد موسوی داشت و با آن اعترافاتی که کرده بود، مرخصی بدهند و بعد از خروج امیر ارجمند از زندان هم مراقب او نباشند تا بتواند به فرانسه رفته و پناهندگی بگیرد؟» علیرضا نوری زاده نیز در مصاحبه با رادیو آمریکا به همین موارد اشاره کرد و گفت: «تردید ندارم که آقای اردشیر امیرارجمند جاسوس جمهوری اسلامی است.» و افزودند: «از طرفی یکی از مشاورین اصلی امیرارجمند و دستیار ویژه او در همه برنامه های شورای هماهنگی راه سبز امید شخصی است بنام "سراج الدین میردامادی"،(روزنامه نگار)، یکی از رابطین مورد اعتماد امیرارجمند با سایر نیروهای اپوزسیون و یکی از نفوذی های اصلی شبکه رسا می باشد. همین مختصرکافی است تا اهمیت و حساسیت جایگاه سراج الدین میردامادی را نشان دهد.» پایگاه خبری بولتن نیوز در تاریخ 17 اسفند 1390 مدعی شد: «این فرد از ابتدای ورود به پاریس، ارتباط نزدیکی با سفارت جمهوری اسلامی داشته و قرار و مدارهای فراوانی با چند عنصر خاص سفارت در پارکها و رستورانهای مختلف پاریس و حومه برگزار می کند. این فرد حتی گزارشهای کتبی فراوانی به دیپلمات نماهای آن سفارت ارائه می دهد. اصولا این فرد با بورسیه تحصیلی "بنیاد جانبازان" به پاریس آمده و ماهیانه از آن بنیاد حقوق دریافت می کند.» همچنین این پایگاه خبری مدعی شد مطبوعات وابسته به جمهوری اسلامی فاش کرده میردامادی در حال همکاری با یکی دو رسانه معتبر خارجی برای مستند سازی علیه رهبری می باشد و این سوال را مطرح کرده که: «آیا رژیم بورسیه تحصیلی چنین کسی را حفظ می کند؟ و آیا حقوق ماهیانه او را نیز پرداخت می کند؟ آیا آن بورسیه، پوشش برای اعزام او به خارج نبوده؟ آیا آن حقوق ماهیانه عملا بخشی از هزینه های ماموریت او نیست که در قالب حقوق ماهیانه به حساب او ریخته می شود؟» همچنین در این سایت شماره حسابی که برای میردامادی پول واریز می شود آورده شده است: «شماره حساب بانک ملی ۰۱۰۱۱۹۱۶۳۸۰۰۰»

دیدار امیر ارجمند با تریتا پارسی[ویرایش]

پایگاه خبری بولتن نیوز در مهرماه 1390 اعلام کرد امیر ارجمند با "تریتا پارسی" دیدار داشته است. "تریتا پارسی" فردی است که گفته می شود مشاوره های وی به کاخ سفید در خصوص ایران، در مدت کمتر از یک هفته به مرحله عملیاتی می رسد! تریتا پارسی یک جوان ایرانی تبار متولد اهواز است که در سوئد بزرگ شده است. وی مدرک دانشگاهی خود را در رشته های روابط بین الملل از دانشگاه "اپسالا"، و اقتصاد از دانشگاه "استکهلم" در سوئد دریافت کرد و همچنین دارای درجه دکترا در روابط بین الملل در دانشگاه "جان هاپکینز" آمریکا نیز هست. همچنین "پارسی" بعنوان کارشناس روابط ایران و اسرائیل در همین دانشگاه مشغول به کار بوده و در سال 2007 کتابی نیز در این رابطه منتشر کرده است. وی پس از ترک سوئد ابتدا در محل نمایندگی دائمی سوئد در سازمان ملل متحد مشغول به کار شد و بدنبال آشنائی با "باب نی"، (نماینده کنگره آمریکا از ایالت اوهایو) بعنوان دستیار وی مشغول به کار شد. پایگاه خبری بولتن نیوز مدعی شد: «تریتا پارسی، بر همین اساس ملاقات هایی را با اعضای اتاق فکر لندن و نفراتی که مدعی رهبری فتنه سبز هستند، داشته و از آنها در این خصوص اطلاعاتی را گرفته است. بر این اساس و به گفته سایتهای وابسته به اتاق فکر لندن، اردشیر امیر ارجمند که خود را رئیس کمیته حقوق ستاد میرحسین موسوی و مشاور وی معرفی می کند، چندی پیش دیداری با "تریتا پارسی" داشته است. اردشیر امیر ارجمند که به گفته منابع امنیتی سرپل گروهک تروریستی منافقین در ستاد میرحسین موسوی بوده، در این ملاقات به ارائه تحلیل هایی در خصوص بهار عربی، مسائل داخلی ایران و موقعیت جنبش سبز در ایران پرداخته است.» بسیاری از کارشناسان بر این باورند که ایالات متحده آمریکا با معرفی تریتا پارسی و سپردن موضوعات مربوط به ایران به وی، در صدد کادر سازی و به کار گیری نیروهای تازه نفس و خلاق، درباره ایران هستند.

ملاقات اردشیر امیر ارجمند با رضا پهلوی[ویرایش]

16 آذر ماه سال 1390 رضا پهلوی به بهانه روز دانشجو پیامی منتشر كرد كه حتی از سوی محافل اپوزیسیون هم به سخره گرفته شد و فرزند شاه مخلوع را به "جوك" این روز بدل کرد. در این پیام، ربع پهلوی به سالگرد شهادت 3 دانشجو در جریان سفر نیکسون معاون رئیس جمهور وقت آمریکا به ایران در سال 1332 و جنایت پدرش در این روز پرداخته بود. او در جملاتی فریبكارانه كه حتی با واكنش صریح اپوزیسیون مواجه شد، دانشجویان را "شیرزنان و دلیرمردان" خواند، در حالی فراموش كرده بود دست پدرش آغشته به خون سه تن از آنها است. بعد از آنکه این بیانیه با اعتراض شدید برخی از گروههای سلطنت طلب و حتی اوپوزیسیون روبرو شد؛ رضا پهلوی در توجیه اقدام خود گفت: «آن ماجرا (16 آذر 1332) مربوط به 60 سال پیش است و ما الان با سران جنبش سبز که مدتی در حاکمیت بوده اند تماس هایی داریم منجمله کسی از جانب یکی از رهبران جنبش سبز [منظورش اردشیر امیرارجمند مشاور موسوی و نماینده سران فتنه در خارج از کشور است] پیش من آمده و ارتباط خوبی برقرار شده است.» پس از اینکه روزنامه کیهان به مسئله دیدار رضا پهلوی با امیر ارجمند پرداخت، رضا پهلوی در بیانیه ای که روی سایت اختصاصی وی منتشر شد با تکذیب خبر گفت: «کیهان شریعتمداری با شایعه سازی و ایجاد شکاف و اختلاف در بین مبارزین تلاش می کند به اهداف شوم خود برسد و لیکن ما را در راه آزادی همه زندانیان سیاسی-عقیدتی کشورمان راسخ تر می کند.» پسر شاه مخلوع در حالی خبر ویژه کیهان را تکذیب کرده بود که اخبار مربوط به ملاقات اردشیر امیرارجمند و نیز خبر درخواست ملاقات فرزند یکی از سران فتنه با وی از چند هفته قبل از آن در میان گروههای اپوزیسیون منتشر و چند سایت ضد انقلاب از جمله سایت های بالاترین و فیس بوک به آن پرداخته بودند.

امیر ارجمند در ضیافت شاه عربستان[ویرایش]

اواخر بهمن ماه سال 1390، در حالیکه شورای هماهنگی راه سبز امید حامیان خود را تشویق به اعتراضات خیابانی در سالگرد حصر سران فتنه می کرد؛ سایتهای خبری شاهد انتشار اخباری در زمینه مسافرتها و خوشگذرانی های اعضای این شورا بودند. افرادی که مدعی شده بودند تمام هزینه مبارزاتی جنبش سبز را از هزینه شخصی خود پرداخت می کنند. در همین راستا اردشیر امیر راجمند در روز 25 بهمن ماه 1390 در ضیافت مهمانی و جشن پادشاه عربستان به سر می برد و بقیه اعضای این شورا در سفرهای تفریحی قطب شمال یا ضیافتهای روز ولینتاین بودند.

واکنش امیر ارجمند به مشارکت 64 درصدی در انتخابات مجلس نهم[ویرایش]

اردشیر امیر ارجمند، مشاور میرحسین موسوی در گفتگویی با سایت ضد انقلابی کلمه در مورد مشارکت 64 درصدی مردم در انتخابات مجلس نهم در 14 اسفند 1390 مدعی شده بود: «آشکار است که میزان مشارکت در این انتخابات نیز از قبل مشخص شده بود تا ادعای رکوردشکنی ‌های متوالی، البته در کنار رکوردهای مربوط به فساد، اختلاس، بیکاری، جرایم اجتماعی، نرخ ارز و غیره ادامه یابد. تا هنگامی که انتخابات توسط نهادهای مستقل نظارت نشود، سلامت انتخابات قابل تایید نخواهد بود.» مشاور میرحسین در ادامه گفت: «اعلام آمار 64 درصدی شرکت در انتخابات این دوره مجلس همان قدر اعتبار دارد که ادعای بشار اسد، که در حال قتل عام مردم حمص است، در مورد شرکت بیش از 50 درصد مردم سوریه در رفراندم قانون اساسی آن کشور و رای بیش از 85 درصد به آن.» اردشیر امیر ارجمند در پایان نیز از ایرانیانی که با عدم شرکت در این انتخابات، اعتراض خود را اعلام کردند، تشکر کرده است.

فعالیت امیر ارجمند در پولشویی و ضربه به اقتصاد ملی[ویرایش]

27خرداد 1392، خبری حاکی از پولشویی و قاچاق انبوه ارز توسط مرتبطان با اردشیر امیر ارجمند و سید علیرضا.ب (یکی از فعالان سابقه دار فتنه در داخل کشور) در سایتها منتشر شد. آنها برای تامین پوشش فعالیت‌های موسوم به پولشویی، اقدام به راه اندازی شرکت‌های متعدد تجاری و سرمایه گذاری نموده و همزمان و هماهنگ با تشدید تحریم‌های اقتصادی قدرت‌های استکباری علیه کشورمان، به اقتصاد ملی ضربه می‌زدند. یکی از وجوه اهمیت این پرونده، مشاهده رد پای یک سرویس اطلاعاتی اروپایی است که در نقل و انتقال وجوه به خارج و نیز ارائه فوری ویزا توسط سفارت فرانسه در تهران قابل مشاهده می‌باشد.