احمد توکلی

از پرتال جامع مسئولین جمهوری اسلامي ايران
پرش به: ناوبری، جستجو
احمد توکلی، از چهره های مطرح اصولگرا، کاندیدای انتخابات ششم و هشتم ریاست جمهوری و نماینده مردم تهران در مجلس هفتم و هشتم و نهم می‏باشد.


زندگینامه[ویرایش]

احمد توکلی در سال 1330 در شهر بهشهر به دنیا آمد و در همانجا به تحصیل پرداخت. در سال 1348 وارد دانشگاه شیراز شد و در رشته برق و الکترونیک مشغول به تحصیل گشت. در دوران تحصیل در دانشگاه با دخترخاله خود ازدواج كرد و در سال سوم دانشگاه یعنی در سال 1350 به دلیل فعالیت‌ دانشجویی - سیاسی ضد رژیم پهلوی محکوم و از دانشگاه اخراج شد. درسال 1368 مجدداً وارد دانشگاه شد و در رشته اقتصاد به تحصیل پرداخت و برای اخذ دکترا به انگلستان رفت. وی دارای 7 فرزند، 5 پسر و دو دختر میباشد. احمد توکلی با خانواده لاریجانی نسبت دارد و به گفته خودش، مادر لاریجانی خاله مادرش است. دختر صادق زیبا کلام نیز عروس توکلی میباشد.

فعالیت‏های سیاسی قبل از انقلاب[ویرایش]

احمد توکلی از فعالین و مبارزین سیاسی- مذهبی است که در نهضت اسلامی علیه رژیم پهلوی در دانشگاه شیراز همراه دیگر دانشجویان سیاسی مسلمان، فعالیت هایی چون اعتصاب در دانشگاه، بر هم زدن سخنرانی مسئولین دانشگاه، پخش اعلامیه علیه جشن های 2500 ساله شاهنشاهی و ... انجام می داد، لذا، بارها بازداشت و زندانی شد. آشنایی توکلی با برخی از اعضای سازمان مجاهدین خلق به همان دوران تحصیل در دانشگاه شیراز برمیگردد. ارتباط توكلی با سازمان مجاهدین خلق، از طریق آقاسیدرضا دیباج بود. او عضو سازمان بود و با مهندس رجبعلی طاهری (فرمانده سپاه و نماینده دور اول مجلس از كازرون) و اكبر حدادی در ارتباط بود. دیباج جزو دستگیرشدگان شهریور 1350 بود كه زیرشكنجه جان باخت. به گفته توكلی او فردی مذهبی و مسلمان بود. آنها درعین‌حال، گروهی را به نام «مجاهدین اسلام» راه‌اندازی كرده بودند كه از طریق همین آقای دیباج و سعید شاهسوند با مجاهدین خلق ارتباط داشتند. توکلی در مجموع چهار بار توسط ساواک بازداشت شد، بازداشت های سوم و چهارم زمان زیادی طول کشید. بار سوم هشت ماه و بار چهارم حدود دو سال زندانی شد. در دوران زندان با هویت واقعی سازمان مجاهدین خلق آشنا شد، لذا در فعالیت های سازمانی آن ها در زندان مشارکت نمی کرد و از آنها جدا شد. توکلی در مورد اولین واکنش رژیم پهلوی در مورد فعالیت های انقلابی اش میگوید: «در مسجد نصیرخان بهشهر، كه الان مسجد امام حسین است انجمنی بود به‌نام انجمن جوانان مسلمان بهشهر، كه از سال 27 تأسیس شده بود و در برابر توده‌ای‌ها و كمونیست‌ها كارهای خوبی می‌كردند و من از سال پنجم دبیرستان در برنامه‌های آن انجمن شركت می‌كردم. سال 47 بود و من ششم دبیرستان بودم كه علیه لایحه خانواده در انجمن سخنرانی كردم. بعد از سخنرانی، شهربانی، من، پدرم، عمویم و مسئول انجمن را كه حاج‌علی آقای نیكخواه بود خواست. عمو و پدرم آدم‌های سرشناسی بودند. آنها را بردند در اتاق رئیس شهربانی و من و نیكخواه را بردند در اتاق رئیس اطلاعات شهربانی و بازجویی‌ پس دادیم. بعد سر عمویم و پدرم منت گذاشتند كه شما را به ساواك نمی‌فرستیم، به شرطی كه از این به بعد از این كارها نكنید. یعنی در ازای نقد یك لایحه مجلس، باید دسته‌جمعی بازجویی پس می‌دادیم.» کتاب خاطرات سیاسی: مجموعه خاطرات دکتر احمد توکلی در سال 84 چاپ و منتشر شده است. این کتاب به وقایع سال‌های 1330 تا 1360 می‌پردازد.

فعالیت‏ها و مسئولیت‏های بعد از انقلاب[ویرایش]

رئیس شهربانی، کمیته انقلاب اسلامی و دادیار و دادستان انقلاب بهشهر نماینده مردم بهشهر و عضو هیأت رئیسه اولین دوره مجلس شورای اسلامی وزیر كار پیشنهادی شهید رجایی به بنی‌صدر در سال 1359 وزیر كار و سخنگوی دولت در كابینه مهندس موسوی در سال 1360 استعفا از كابینه مهندس موسوی در اعتراض به سیاست‌های دولتی‌گرایی در اقتصاد در سال 1362 عضو مؤسس روزنامه رسالت در سال 1364 نامزد ششمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و اخذ بیش از 4 میلیون رأی در مقابل آقای هاشمی رفسنجانی در سال 1372 تأسیس روزنامه فردا در سال 1376 نامزد هشتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با شعار عدالتخواهی و مبارزه با فساد و اخذ 5/4 میلیون رأی در مقابل خاتمی در سال 1380 نماینده مردم تهران و رییس مركز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی در مجلس هفتم، هشتم و نهم مدیر مسئول وب‌گاه الف

مواضع سیاسی[ویرایش]

توکلی از چهره‌های مطرح اصولگرا است. وی در انتخابات ششم ریاست جمهوری، بیش از سایرین نسبت به هاشمی رفسنجانی انتقاد داشت، او تجمل‌گرایی و ایدئولوژی زدایی را ارمغان فعالیت‌های هاشمی در سخنرانی‌ها و میتینگ‌های تبلیغاتی خود عنوان می‌کرد. دور هشتم انتخابات ریاست جمهوری، توکلی شعار انتخاباتی خود را «جمهوری دوم» تعیین کرد، او همچنان به ناکارآمدی نظام اقتصادی حاکم تأکید داشت و علت حضور خود را مبارزه با تبعیض و تلاش برای شکوفایی اقتصادی عنوان کرد. وی در انتخابات نهم ریاست جمهوری از کاندیداهای اولیه بود، اما به نفع قالیباف کنار رفت. در دور دوم، از احمدی‌نژاد در مقابل هاشمی رفسنجانی حمایت کرد. توکلی می‌گوید: «در 5 تیر، پس از پیروزی احمدی‌نژاد، سه چهره برجسته اصول‌گرا را به احمدی‌نژاد پیشنهاد کردم اما بعداً پیغام آمد که: «من در کابینه ژنرال نمی‌خواهم.»» وی می‌گوید در انتخابات دهم به هیچ‌وجه از احمدی‌نژاد حمایت نکرده و از روی اضطرار به ایشان رأی داده است. توکلی در جریان رخدادهای پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم از منتقدان دو طرف بود.

نامه به موسوی و خاتمی[ویرایش]

احمد توکلی در 28 شهریور سال 88 نامه‏ای خطاب به موسوی و خاتمی نوشت و از آن‌ها خواست تصمیم به بازگشت بگیرند. وی در این نامه، با اشاره به حوادث روز قدس، از شعارهای برخی هواداران آن‌ها در راهپیمایی روز قدس انتقاد کرد و اظهار داشت: «حالا شما باید جواب دهید که وقتی با ادعای احیای ارزش‌های فراموش‌شده خط امام، معترضان را علمداری می‌فرمایید، آیا از این شعارها و سردهندگانشان برائت می‌جویید یا با ادامه سکوتتان آن‌ها را تأیید می‌کنید؟» وی جریان موسوم به سبز را دارای 4 ویژگی ناسازگاری با مبانی انقلاب اسلامی، پشتیبانی بیگانگان مخالف اسلام و استقلال ایران و عدم تقید به شرع و ارزش‌های انقلابی دانست که قصد معارضه با نظام قانونی و مردمی حاكم را دارد و به اعتراض در شكل قانونی راضی نمی‌شود. در ادامه دولت را دارای خود رأیی‏ها و ندانم‌کاری‌ها و جهت گیری‌های نادرست اما برخاسته از رأی مردم و قانونی دانست.

مخالفت با دولت دهم[ویرایش]

هنگامی‌که کابینه دهم به مجلس هشتم معرفی شد، پس از سخنان ابتدایی احمدی‌نژاد در دفاع از کابینه‌اش، توکلی، باهنر و مطهری به مخالفت با کابینه دهم پرداختند. احمد توکلی از معرفی وزرا در صدا و سیما و نماز جمعه توسط احمدی‌نژاد گلایه کرد و گفت: «چه اشكالی داشت وقتی رئیس‌جمهور قصد امر بی‌سابقه معرفی وزیر زن را دارد، پیش‌تر با مجلسیان به شور می‌پرداخت.» وی ترکیب کابینه دهم را موجب گسست سیاسی دانست و دولت را به «کوتاه نیامدن این بار مجلس» تهدید کرد. احمدی‌نژاد هم در دفاع پایانی خود گفت: «بعضی‌ها نباید مشورت را فقط در گفتگوی انحصاری با خودشان بدانند و اگر آن كار انجام نشد، دولت را متهم كنند.» در نهایت این مخالفت ادامه یافت و توکلی از منتقدان سرسخت دولت دهم در زمینه‌های مختلف از جمله اقتصاد شد: مخالفت با اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها همچنین اجرای فاز دوم آن، مخالفت با حذف سهم دولت از درآمد هدفمندی یارانه‌ها، مخالفت با کمک دولت به دو خودروساز بزرگ، مخالفت با کلیات لایحه بودجه 91، مخالفت با انتصاب سعید مرتضوی در تأمین اجتماعی، مخالفت با مصوبه دولت در سال 91 مبنی بر استخدام نیرو، مخالفت با انحلال خانه سینما، انتقاد از مواضع ارزی دولت، انتقاد به نحوه عزل وزرا و... ازجمله انتقادات وی به دولت است. توکلی همچنین در استیضاح برخی وزرای دولت دهم از جمله شیخ‌الاسلامی نقش پر رنگی داشت و از مخالفان طرح سؤال از رئیس‌جمهور بود زیرا اعتقاد داشت که اگر این جلسه منطقی برگزار نشود، باعث بروز مشکلاتی از جمله التهاب در بازار ارز و تشدید اختلافات می‌شود. وی در برابر سخنان مشایی در مورد مکتب ایرانی موضع مخالف گرفت و در واکنش به اظهارات وی در مورد ترویج مکتب ایرانی به جای مکتب اسلامی، این سخنان را خیانت به اسلام و ایران دانست. توکلی دولت نهم و دهم را اصولگرا نمی‏داند و در جریان یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری می‏گوید: «اصولگرایی هیچ نسبتی با دولت نهم و دهم نداشته و ندارد و یکی از مهم‌ترین رقبای خود در انتخابات آتی را نیز همین جریان خطرناک می‌داند که در لباس اصولگرایی رفتاری ساختارشکن‌تر از اصلاحات دارد.»

شبهه در مدرک تحصیلی[ویرایش]

توکلی که نقش اصلی در عزل مرحوم علی کردان به واسطه مدرک تحصیلی را داشت، خود نیز با ابهاماتی در مورد مدرک تحصیلی‏اش رو به رو شد. در مهرماه سال 1390 مدارکی از نحوه پذیرش و بورس دکترای توکلی توسط برخی از سایت ها منتشر شد که نشانگر برخی تخلفات مالی، تحصیلی و اداری در این مورد بود، از جمله: اخذ بورسیه دکترا بدون داشتن لیسانس و فوق‌لیسانس دریافت مدرک دکترا در 11 ماه ادعای توصیه از مقامات برای اعزام به خارج از کشور دریافت ارز متأهلی به رغم عدم همراهی خانواده بی‌توجهی به تعهدی که با دست خط خود مبنی بر عدم ادعای مدرک دکترا داشته است. عضویت در هیأت‌علمی دانشگاه بر خلاف ضوابط وزارت علوم و… در این میان سایت های حامی توکلی نیز با انتشار اسناد و بررسی آن‌ها این ادعاها را بی‌اعتبار دانستند.

شکایت رحیمی و توکلی از یکدیگر[ویرایش]

احمد توکلی بارها، با انتشار اسنادی در سایت الف و سخنانی در رسانه‌ها شبهاتی در مورد مدرک تحصیلی رحیمی (معاون اول احمدی‌نژاد) و ارتباطش با یک شبکه فساد اقتصادی مطرح و از او انتقاد و شکایت کرد. این اتهامات با شکایت محمدرضا رحیمی در سال 89 رو به رو شد. توکلی سخنان خود در مورد رحیمی را مجدداً در سال 90 تکرار کرد. دفتر معاون اول رئیس‌جمهور در واکنش به اظهارات توکلی با انتشار نامه‏ای و با طرح مسائلی در خصوص مدرک تحصیلی توکلی، وی را متهم به رانت‌خواری و زمین‌خواری کرد. صدور این بیانیه شکایت توکلی از رحیمی را در پی داشت. محمدرضا رحیمی نیز شکایت جدیدی علیه توکلی مطرح و او را متهم به نشر اکاذیب کرد. در پی انتشار بیانیه دفتر معاون اول رئیس‌جمهور، احمد توکلی، در گفتگو با خبرنگار مهر به سؤالات مرتبط با این اتهامات پاسخ داد. وی درباره مدرک تحصیلی‌اشگفت: «این‌جانب به دستور مقام رهبری بورسیه شدم. دانشجوی نمونه دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی بودم، در کنکور کارشناسی ارشد سال 1371 هم قبول شدم و بر اساس مقررات دانشگاه‌های درجه اول انگلستان پذیرش مستقیم به phd درخواست کردم، سه دانشگاه به دلیل ریزنمرات خوب و سوابق اجرایی و رسانه‌ای در حوزه اقتصاد پذیرش دادند. پس از قبولی در امتحان MPhih (درجه‌ای بین ارشد و دکتری) به دکتری ارتقا یافتم و جمعاً ظرف سه سال و سه ماه دکتری خود را گرفتم.» وی در ادامه این گفتگو تمام اتهامات مالی را رد کرد.

اعتراض به رد صلاحیت هاشمی و تأیید صلاحیت جلیلی[ویرایش]

پس از اعلام نتایج بررسی احراز صلاحیت کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم توسط شورای نگهبان، سایت «الف» (با مدیریت احمد توکلی) به رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی و تأیید صلاحیت سعید جلیلی، اعتراض کرد. سایت توکلی در حمایت هاشمی نوشت: «مهم‌ترین دلیل برای رد صلاحیت آیت‌الله هاشمی چه بوده است؟ مُرّ قانون یا مصلحت سنجی سیاسی؟ کدخدائی شب گذشته تأکید کرد که شورای نگهبان به قانون عمل می‌کند و مصالح عالی نظام. رد صلاحیت آیت‌الله از کدام نوع بوده است قانون یا مصالح عالی؟ این مصالح عالی با کدام قرائت تشخیص داده شده است؟ قرائت به سبک افراطیون که آیت‌الله را فتنه گر می‌دانند یا اهل انصاف و اعتدال؟» وی در ادامه افزود: «معیار تأیید صلاحیت فردی چون سعید جلیلی چیست؟ سعید جلیلی از نیروهای متدین و دیپلمات انقلابی کشور است. گرچه سابقه اجرایی و سیاسی نداشته است اما از حیث تدین و ولایتمداری و انقلابی گری زبانزد مردم است؛ اما شورای نگهبان برای این دوره از انتخابات بیش از هر چیز بر رجل سیاسی و رجل مذهبی تأکید داشته است. چطور می‌شود افرادی باسابقه طولانی سیاسی و کار اجرایی رد صلاحیت می‌شوند اما جلیلی تأیید می‌شود؟ آیا معاونت یک وزارت خانه ستادی و دبیری شورای عالی امنیت ملی کار اجرایی محسوب می‌شود؟ آیا حقیقتاً مردم جلیلی را رجل سیاسی می‌دانند؟» از نظر برخی از رسانه‌ها نکته قابل‌ توجه در این مسئله این بود كه تا چند روز پيش از آن، اين سايت خود را خط‌كش اصولگرایی و قانونگرايی می‏دانست و برای همه جريانات سياسی تعيين تكليف می‏كرد اما زمان تمكين به قانون که فرا رسید، خود را مبرا از اين مساله دانست و نهادی را كه بنيانگذار جمهوری اسلامی ايران درباره آن گفته: «هر كس بگويد رای شورای نگهبان كذاست، مفسد فی الارض است»، مورد اتهام قرار داد. آن هم در زمانی كه حتی سايت‌ها و رسانه‌های ضدانقلاب و مخالف جمهوری اسلامی ايران و حتی اسفنديار رحيم مشايی كه همين طيف نزديك به سايت الف، بارها و بارها از برنامه او برای آشوب در كشور در صورت عدم تأييد صلاحيت او خبر داده بودند، خواستار پيگيری اعتراض خود از طريق قانون شده بود. احمد توکلی بیش از این نیز به سخنان وزیر اطلاعات در مورد نقش هاشمی در فتنه 88 انتقاد کرده و آن را غیر قانونی نامیده بود.

ماجرای شکایت موسویان از سایت الف و حلالیت طلبی توکلی[ویرایش]

حسین موسویان در دوران ریاست جمهوری سید‌محمد‌خاتمی از سوی دبیر شورای عالی امنیت ملی به سمت مسؤول کمیته سیاست خارجی شورای عالی امنیت ملی منصوب شد و در سال 1382 سخنگوی پرونده هسته‌ای ایران و عضو تیم مذاکرات هسته‌ای بود. موسویان در دهم اردیبهشت 1386 بر اساس اتهاماتی بازداشت و در 19 اردیبهشت‌ماه با قرار وثیقه 200 میلیون تومانی آزاد شد. در این میان با شکایت موسویان از سایت الف، پرونده‌ای برای احمد توكلی مدیر سایت خبری «الف» به اتهام افترا و نشر اكاذیب در دادسرای كاركنان دولت تشكیل شد. 25 شهریور 1387، احمد توکلی، در بیانیه‌ای درباره اخبار منتشره در سایت اینترنتی تحت مدیریتش پیرامون پرونده سید حسین موسویان با اظهار به کذب بودن اخبار منتشره در سایتش، از موسویان و خانواده وی حلالیت طلبید. وی در این نامه اظهار داشت: «پس از شكایت آقای موسویان از سایت الف، برای دفاع از خویش، تمامی دعاوی شاكی یا وكلایش علیه «الف» را بررسی كردم. تقریباً تمامی اخبار منتشرشده مورد اعتراض در سایت، یا از زبان مقامات رسمی مانند رئیس‌جمهور، سخنگوی دولت، وزیر اطلاعات و سخنگوی کمسیون سیاست خارجی مجلس و امنیت ملی مجلس یا از منابع خبری دیگر نقل شده بود.» با انتشار بیانیه توکلی، وكیل موسویان نیز از گذشت موكل خود از شكایت علیه سایت «الف» خبر داد.

واکنش دفتر رئیس‌جمهور: دفتر رئیس‌جمهور در واکنش به اظهارات توکلی با صدور اطلاعیه‌ای خطاب به احمد توكلی از او خواست در پیچ و خم مراودات سیاسی اشتباهات گذشته‌ خود را به رییس‌جمهور نسبت ندهد. در متن این نامه آمده بود: «جناب آقای توكلی مدیریت محترم سایت خبری «الف» سلام علیكم با عنایت به انتشار بیانیه‌ای در سایت خبری «الف» با عنوان «حلالیت توكلی از موسویان» و نظر به كذب بودن برخی موارد مندرج در آن و انتساب اخبار منتشره به رییس‌جمهور محترم و مقامات كشور، ضمن تكذیب این اظهارات، مزید اطلاع اصحاب رسانه و جراید اعلام می‌دارد كه رییس‌جمهور محترم در خصوص پرونده‌ مذاكره كننده‌ هسته‌ای هیچ‌گاه خارج از چارچوب رسیدگی‌ها قانونی اظهارنظر ننموده و قصد اعمال نظر نداشته‌اند. بنابراین اگر در پیچ و خم مراودات سیاسی ائتلاف جدیدی در حال شكل‌گیری است و یا امواج مختلف سیاسی را برای ایجاد ائتلاف با جریان‌های سیاسی موافق می‌بینید نباید اشتباهات گذشته‌ خود را به رییس‌جمهور محترم نسبت دهید؛ بنابراین لازم می‌نماید كه یك بار دیگر از بابت غفلت دوباره‌تان استغفارکنید. بدیهی است ضرورت دارد در پیشگاه ملت شریف ایران و حسب قوانین موضوعه حاكم بر انتشار اخبار كذب، پاسخگوی این فرافكنی اتهام گونه باشید. شایسته است به جهت تنویر افكار عمومی متن این نامه را عیناً درج نمایید.»

روایت توکلی از نسبت فامیلی با لاریجانی‏ها و صادق زیبا کلام[ویرایش]

احمد توکلی در مورد نسبتش با لاریجانی‌ها می‌گوید: «مادر آقای لاریجانی خاله مادر من است و خاله همسرم؛ یعنی خاله زاده همدیگر می‌شویم. به هر حال ما با هم فامیل هستیم. من عادت ندارم مسائل دیگر را در کارهای سیاسی خودم دخالت دهم. حساب فامیلی جدای از کار است. البته از نظر فکری به برادران لاریجانی نسبت به آقای زیباکلام که با ایشان هم نسبت فامیلی دارم، نزدیک‌تر هستیم اما در مواضع سیاسی اختلافاتمان کم هم نیست.» توکلی همچنین در مورد نسبتش با صادق زیباکلام می‌گوید: «عروس من [دختر صادق زیباکلام] با من هم خط است. ایشان و پسرم هر دو روزنامه‌نگار بودند که یکدیگر را پیدا کردند و تصمیم گرفتند با هم ازدواج کنند. ایشان به شدت به پدرشان احترام می‌گذارند و رابطه عاطفی بسیار خوبی با آقای زیباکلام دارند. من همراه با آقای زیباکلام چند سال در زندان بودم. در لحظه عقد هم به شوخی به ایشان گفتم آقای دکتر ما با حفظ موضع بله می‌گوییم.»

انتقاد از دولت یازدهم[ویرایش]

پس از برکناری فرهاد دانشجو از ریاست دانشگاه آزاد، احمد توکلی این اقدام را مغایر با شعار اعتدال دولت دانست. وی برکناری مدیری را که به اذعان جانشینش (میرزاده) هیچ اشکالی بر مدیریت وی وارد نبوده را تنها به بهانه سیاسی «هماهنگی با پیام انتخابات 92» ترجیح منافع گروهی و باندی بر منافع ملی و مصالح مردم دانست و آنرا خطای استراتژیک دولت معرفی کرد. توکلی با بیان اینکه چطور ممکن است شخصی از تصمیمات مهم در حوزه مسئولیت بی اطلاع باشد اظهار بی اطلاعی توفیقی (سرپرست وزارت علوم) در مورد برکناری فرهاد دانشجو را دلیل بر کاهش مسئولیت ایشان در وقوع این خطای استراتژیک نداست.