احمد باطبی

از پرتال جامع مسئولین جمهوری اسلامي ايران
پرش به: ناوبری، جستجو
احمد باطِبی، از دانشجویانی که در وقایع 18 تیر سال 1378 دستگیر و پس از مدتی به آمریکا رفت. او به اصطلاح فعال حقوق بشر ایرانی، مقیم آمریکا است.

زندگینامه[ویرایش]

احمد باطِبی (متولد 4 خرداد 1356 در شیراز)، او به اصطلاح فعال حقوق بشر ایرانی ، مقیم آمریکا است. او از دانشجویانی بود که در وقایع 18 تیر 1378 دستگیر شد و پس از مدتی به امریکا رفت.

بازداشت[ویرایش]

وی در وقایع 18 تیر 1378 و کوی دانشگاه تهران دستگیر شد و به اتهام اقدام علیه امنیت ملی کشور در کنار سه تن دیگر؛ اکبر محمدی (که همراه با برادرش دستگیر شده بود)، مهرداد لهراسبی و عباس دلدار دستگیر شد. وی با قصد ایجاد تشویش و شوراندن دانشجویان سعی در ایجاد اغتشاش و جو ناسازگاری در دانشگاه را داشت که دستگیر شد.

خروج از ایران[ویرایش]

باطبی که یکی از زندانیان سیاسی وقایع هیجده تیر بوده‌است، که از مرخصی استعلاجی خود استفاده کرده و نوروز 1387 ایران را ترک کرد. وی توسط یکی از رابطان حزب دموکرات کردستان ایران و با کمک اعضای آن توانست از ایران خارج شود. دفتر سازمان ملل در اربیل امکان خروج و سفر وی را به سوئد ایجاد کرد اما وکیل او لیلی مظاهری توانست امکان سفر او به آمریکا را فراهم کند.

فعالیت رسانه ای[ویرایش]

احمد باطبی از سال 1377 با نشریات دانشجویی فعالیت رسانه‌ای خود را آغاز کرد و در دوران مرخصی در سال‌های زندان نیز با نام‌های مستعار گوناگون مانند الهام اویسی، الف-ب و طیب احمدی با نشریات و تارنماهای بخارا، روز آن‌لاین، رادیو زمانه و... به عنوان عکاس و روزنامه‌نگار همکاری داشته‌ است. او همچنین از سال 2008 با بخش پارسی صدای آمریکا همکاری داشت ولی در اکتبر 2011 و در پی اعمال برخی سیاست‌ها از سوی رامین عسگرد، رئیس بخش فارسی صدای آمریکا همکاری او به همراه سه نفر دیگر از برنامه سازان مطرح این رسانه خاتمه داده شد. این اقدام رامین عسگرد با واکنش‌های فراوانی از سوی مخاطبین صدای آمریکا مواجه شد. اما مدت کوتاهی پس از این اقدام، در تاریخ 30 دسامبر 2011 ، احمد باطبی و کورش صحتی از نو توسط صدای آمریکا دعوت به کار شدند. احمد باطبی هم اکنون به عنوان خبرنگار، نویسنده و تهیه کننده خبرهای مربوط به داخل ایران، در بخش فارسی صدای آمریکا (PNN) مشغول به کار است.

تشکیلات برون مرزی[ویرایش]

وی پیش از خروج از ایران در سال 2008 میلادی، به همراه برخی از زندانیان سیاسی همچون کیوان رفیعی، سازمان حقوق بشری را به نام مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران تاسیس کرد. مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در 2009 میلادی در ایالات متحده آمریکا به عنوان یک سازمان حقوق بشری غیر انتفاعی به ثبت رسید. احمد باطبی هم اکنون مسئولیت تشکیلات برون‌مرزی و سخنگویی «مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران» را بر عهده دارد. وی در سالهای اخیر با همین عنوان در همایش‌های جهانی شرکت کرده و گزارش‌های کذب مربوط به وضعیت حقوق بشر ایران را به نمایندگی از مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران ارائه کرده‌است.