واعظ طبسی

از پرتال جامع مسئولین جمهوری اسلامي ايران
نسخهٔ تاریخ ‏۱۷ اوت ۲۰۱۴، ساعت ۱۵:۵۱ توسط Admin (بحث | مشارکت‌ها) (صفحه‌ای جدید حاوی «-زندگینامه آیت الله عباس واعظ طبسی، در بهمن‌ماه سال 1314 در مشهد مقدس و در خانو...» ایجاد کرد)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو

-زندگینامه آیت الله عباس واعظ طبسی، در بهمن‌ماه سال 1314 در مشهد مقدس و در خانواده‌ای مذهبی متولد شد. پدرش، "آیت الله غلامرضا واعظ طبسی" از روحانیون تأثیرگذار زمان خود به شمار می‏آمد. آیت الله عباس طبسی پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی و متوسطه به تحصیل در علوم حوزوی علاقمند شد و در سن 16 سالگی با حضور در حوزه علمیه مشهد دروس مقدمات، سطح و خارج را در محضر اساتید این حوزه گذراند. آشنایی وی با شهید نواب صفوی در سال 1330، باعث به وجود آمدن روحیه‌ای قوی برای مبارزه با رژیم پهلوی شد. دیدار او با مقام معظم رهبری و شهید نواب صفوی موجب شد تا برای مبارزه علیه رژیم با هم یک گروه را تشکیل دهند و از آن پس مبارزه علنی آیت الله واعظ طبسی با رژیم پهلوی آغاز شد. وی در سخنرانی‌های خود به مخالفت با رژیم پهلوی برخاست و در آگاهی بخشی به مردم مشهد و افشاگری و مبارزه با رژیم نقش اساسی داشت. به موجب این تلاش‌ها و سخنرانی‌ها آیت الله واعظ طبسی چندین بار تا زمان پیروزی انقلاب ممنوع المنبر و زندانی شد اما وی به این امر بی‌توجه بود و باز هم به مبارزات خود ادامه داد. پس از پیروزی انقلاب، امام خمینی(ره) وی را ابتدا به عنوان سرپرست و پس از مدتی به عنوان تولیت استان قدس رضوی منصوب کرد. حضور در مجلس خبرگان رهبری به عنوان نماینده مردم مشهد، نماینده ولی فقیه در خراسان، عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام و مدیریت حوزه‌های علمیه مشهد از مهمترین مسئولیت‌های سیاسی وی می‌باشد.

-خانواده پدر آیت الله واعظ طبسی، "شیخ غلامرضا واعظ طبسی" از مبلغان طراز اول کشور و یکی از خطبا و سخنوران توانا و زاهد مشهد بود که سال‌ها در این شهر منبع فیوضات بسیاری برای مردم به شمار می‌رفت. آیت الله طبسی، در 1 سالگی پدرش را از دست داد و دوران کودکی را با سرپرستی مادر پشت سر گذاشت. در دیداری که آیت‌ الله واعظ طبسی با امام(ره) داشت، امام(ره) در خصوص پدر ایشان چنین فرمود: «من به شما از دو حیث ارادت دارم، به خاطر خودتان و به خاطر مرحوم والدتان. چه بسیار افرادی غیر مسلمان بودند که تحت تأثیر منطق و کلام مؤثر و پرجاذبهٔ او به اسلام مشرف شدند و او در کشورهای عربی موقعیت ویژه‌ای داشت.»

-مدارج تحصیلی آیت الله واعظ طبسی، دورهٔ ابتدایی و بخشی از متوسطه را در مشهد گذراند و سپس در آستانهٔ نوجوانی به تحصیل علوم اسلامی علاقمند شد، بنابراین از دبیرستان و در 16 سالگی به حوزه علمیه مشهد وارد شد و دروس مقدماتی و دوره ‏های "سطح" و "خارج" را به طور جدّی دنبال کرد و تحصیلات حوزوی را در محضر اساتید برجسته‌ای چون شیخ "محمدتقی ادیب نیشابوری"‌، "میرزا احمد مدرس یزدی"‌، "حاج شیخ مجتبی قزوینی"، "حاج شیخ هاشم قزوینی"‌ و مراجع تقلید از جمله "آیت‌ الله العظمی سید محمد هادی میلانی"، "آیت‌ الله فقیه سبزواری"‌ و "آیت الله العظمی بروجردی" گذراند. "آیت الله بروجردی" وی را طلبه‌ای خوش فکر و به عنوان زبان حوزه‌های علمیه دانسته و با تقدیر و تفقد از او نام می‌بُرد.

-فعالیت‌های سیاسی قبل از پیروزی انقلاب آیت الله واعظ طبسی از سن 12، 13 سالگی با سیاست آشنا بود و چه در دبیرستان و یا حوزه علمیه و خانواده مسائل سیاسی را دنبال و مطرح می‌کرد. یکی از حوادثی که تصمیم به مبارزه را در وی تقویت کرد آشنایی با "شهید نواب صفوی" بود. "شهید نواب" در سفری که در اوایل سال 1330 به مشهد داشت با سخنان پرشور خود در مدرسه "نواب"، شوق و شوری در دل همه طلاب جوان ایجاد کرد.

آغاز علنی مبارزات علیه رژیم پهلوی به همراه مقام معظم رهبری آیت الله طبسی، کار مبارزه را در سال‌های نخست به تنهایی دنبال می‌کرد، اما با استقرار مقام معظم رهبری و پس از مدتی "شهید هاشمی نژاد" در مشهد، گروهی سه نفره تشکیل شد که اعضای آن قسم یاد کردند تا برقراری حاکمیت اسلام راه مبارزه را با همکاری صمیمانه یکدیگر دنبال کنند و همواره از امام(ره) به عنوان رهبر و مرجع اعلم، جانب داری کنند. آیت الله واعظ طبسی خود می‌گوید: «مبارزه علنی بنده و جمع دوستان تقریباً از سال 1335 شروع شد، در آن موقع برادرمان جناب آقای خامنه ای در مشهد تشریف نداشتند و شهید هاشمی نژاد هم در قم بودند بنابراین در آن زمان من تنها بودم و خیلی سخت می‌گذشت به جهت آن که در حوزه هم افکار خاص ضد مبارزه حاکم بود. بعدها با پیوستن این دو بزرگوار، محور واحدی را در خراسان تشکیل دادیم. در اوایل نشست‌هایمان از هم جدا بود اما بعداً تصمیم گرفتیم مرکزیتی داشته باشیم و دوستان مشترک به آن جا مراجعه کنند.» با همکاری آیت الله طبسی، مقام معظم رهبری و شهید "سید عبدالکریم هاشمی‌نژاد"، اندیشهٔ امام خمینی(ره)‌ برای مردم خراسان شناسانده شد و در همین راستا او برای اولین بار در یک سخنرانی در مسجد "حاج ملا هاشم"، امام(ره) را به عنوان مرجع اعلم معرفی کرد که با اعتراض ساواک روبرو شد، در حدی که او را دستگیر و روانه زندان کردند.

دستگیری و ممنوع المنبر شدن طی سال‏های مبارزه علیه رژیم آیت الله واعظ طبسی در طول سال‌های 1331 تا 1334 در سخنرانی‌های خود به مخالفت با رژیم پهلوی برخاست و سرانجام در سال 1334 مجدداً ممنوع المنبر شد و این منع تا هنگام سقوط رژیم پهلوی ادامه یافت؛ اما وی به این امر بی توجه بود و باز هم به سخنرانی خود ادامه می داد. پس از 28 مرداد 1332 و آغاز دورهٔ اختناق، مبارزه علیه رژیم شاه، شکل پنهانی به خود گرفت و در سال 1335 این مبارزه علنی شد. ایشان در 14 تیرماه 1340 به علت سخنرانی در سرای محمدیهٔ مشهد دربارهٔ عدل زمامداران مورد اعتراض ساواک قرار گرفت. مأموران امنیتی شاه، جلسهٔ سخنرانی وی را تعطیل و او را به مدت 7 ماه ممنوع‌المنبر کردند تا اینکه فشار مردم، این ممنوعیت را لغو کرد. پس از تصویب لایحهٔ انجمن‌های ایالتی و ولایتی و رفراندوم شاه، آیت‌الله طبسی در سال 1341، به دنبال ایراد چند سخنرانی دستگیر و پس از چند روز به زندانی در تهران منتقل شد و پس از آزادی از زندان به خراسان مراجعت کرد و با ایراد سخنرانی‌های افشاگرانه به مبارزه با رژیم پهلوی پرداخت. فعالیت‌های اساسی آیت‌ الله واعظ طبسی در فروردین 1342 موجب شد تا در کمیسیون امنیت استان دستگیری مجدد ایشان مطرح شود و شهربانی مشهد روز 5 فروردین وی و "شیخ حسن کافی"‌ را دستگیر و به ساواک تحویل داد.

آماده سازی مردم مشهد برای قیام 15 خرداد سال 1342 آیت الله واعظ طبسی به کمک دوستان، مردم مشهد را برای قیام 15 خرداد 1342 آماده کرد و در آن روز همچون مردم شهرهای دیگر ایران، مردم مشهد قیام و به شدت مخالفت خود را با رژیم ستمشاهی اعلام کردند؛ همچنین عده‌ای از مردم توسط مزدوران کشته یا مجروح شدند. در این شرایط دولت وضعیت خود را در خطر دید برای توقف تظاهرات، دست به اقدامات وحشیانه‌ای زد، از جمله این اقدامات دستگیری حضرت آیت الله واعظ طبسی بود. آیت الله طبسی پس از آزادی در 15 خرداد 1342 در منزل آیت‌الله حاج آقا حسن قمی در خصوص "حکومت روحانی و مادی" سخنرانی کرد. وی در سال 1342 و سفر به قم و بیعت با حضرت امام خمینی(ره) به نمایندگی از حوزه علمیه مشهد، در حضور امام(ره) به سخنرانی پرداخت و پس از این سخنرانی در راه‌آهن قم بازداشت شد. از آن پس نام وی در ردیف واعظین سیاسی ادارهٔ اطلاعات ثبت شد. (با استناد به آرشیو مرکز اسناد انقلاب اسلامی شعبهٔ خراسان) آیت‌الله طبسی در جریان جشن‌های دههٔ اول انقلاب سفید شاه و مردم در سال 1351 در درس خود در مسجد "ملاهاشم" به انتقاد از سیاست‌های رژیم پرداخت. وی با روحانیت مبارز سطح کشور ارتباط نزدیک داشت و از نزدیک با "آیت‌ الله سید محمود طالقانی" و "آیت‌ الله شهید سید محمدرضا سعیدی" مرتبط بود و از مبارزات "شهید اندرزگو" حمایت می‌کرد. (با استناد به کتاب یاران امام به روایت اسناد ساواک) و (با استناد به کتاب زندگینامهٔ شهید اندرزگو، صفحه 44) آیت‌الله طبسی در همهٔ فراز و فرودها از پیشگامان انقلاب بود. وی در 21 خردادماه سال 1357 همراه با دیگر هم‌رزمان خود به اتهام تهیه و توزیع اعلامیه علیه رژیم شاه، به وسیلهٔ مأموران کمیتهٔ مشترک ضد خرابکاری دستگیر شد و این بازداشت مورد اعتراض اساتید برجستهٔ حوزهٔ مشهد قرار گرفت. وی همراه دیگر علمای مبارز خراسان در انتشار اعلامیه و بیانیه‌های افشاگرانه و ایراد سخنرانی در طول انقلاب شرکت داشت و در اعتراض به ممنوعیت ورود امام خمینی(ره)‌ به کشور همراه با علمای مشهد از 9‌ بهمن‌ماه سال 1357 در صحن امام خمینی حرم رضوی به تحصن نشست. (با استناد به آرشیو مرکز اسناد انقلاب اسلامی)

-مسئولیت‌ها و سوابق اجرایی تولیت استان قدس رضوی از سال 1359 نمایندهٔ ولی‌فقیه در استان خراسان عضو مجلس خبرگان قانون اساسی عضو مجلس خبرگان رهبری در ادوار اول، دوم و سوم به نمایندگی از مردم مشهد عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام مدیریت عالی حوزه‌های علمیه خراسان

-تولیت آستان قدس رضوی 25 بهمن‌ماه 1357، توسط حضرت امام خمینی(ره) سرپرستی آستان قدس رضوی به آیت الله واعظ طبسی محول شد. دو سال بعد یعنی در سال 1359، وی حکم تولیت آستان قدس رضوی را از امام راحل دریافت کرد.

حکم انتصاب به تولیت استان قدس رضوی توسط امام خمینی(ره) «بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای مستطاب حجت الاسلام جناب آقای عباس واعظ طبسی دامت افاضاته نظر به سابقه‌ای که جنابعالی در اداره امور آستان مقدس حضرت ثامن الائمه صلوات ا... و سلامه علیه و علی آبائه الطاهرین دارید و اعتمادی که دراین‌باره به جنابعالی می‌باشد به سمت تولیت آن آستانه مقدسه منصوب می‌شوید تا با کمال جدیت و به طور دقیق از متعلقات آنجا خصوصاً کتابخانه و خزینه و محتویات ضریح مقدس و موقوفات و سایر متعلقات آن آستان مقدس محافظت کامل را بفرمایید و از حیف‌ومیل و ضیاع اموال جلوگیری نمایید و حضرات خدام محترم با جنابعالی در این امر لازم تشریک مساعی خواهند نمود و آنچه لازم به تذکر است این مطلب می‌باشد که هیچ یک از نهادهای جمهوری اسلامی مانند جهاد سازندگی و همچنین وزارت ارشاد ملی و یا اشخاص عادی حق دخالت در موقوفات و سایر متعلقات آستان قدس را ندارد. از خدای تعالی موفقیت را در انجام وظایف الهی مسئلت دارم. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته 18 جمادی الاولی 1400 15 فروردین ماه 1359 روح ا... الموسی الخمینی»

اقدامات انجام شده در تولیت استان قدس رضوی توسط آیت الله طبسی از گام‌های اساسی آیت‌الله واعظ طبسی در تولیت آستان قدس رضوی و از اقدامات عمرانی و فرهنگی آستان قدس در زمان تولیت ایشان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: بازسازی تمام عیار حرم و اطراف آن توسعهٔ روضهٔ منوره احداث صحن جمهوری اسلامی، صحن جامع، صحن قدس و رواق‌های دارالولایه، دارالهدایه، دارالرحمه، دارالحکمه احداث ساختمان جدید کتابخانهٔ مرکزی مرکز اسناد و دانشگاه علوم اسلامی رضوی و دانشگاه امام رضا(ع) احداث زیرگذر اطراف حرم و نیز بنیاد پژوهش‌های اسلامی احداث بنیاد فرهنگی رضوی احداث مؤسسهٔ فرهنگی قدس احداث مرکز آفرینش‌های هنری ‌توسعهٔ موزه‌ها و احداث ورزشگاه‌های نوین

احداث دانشگاه علوم رضوی دانشگاه علوم اسلامی رضوی به همت آیت‌ الله واعظ طبسی، در سال 1363 بنیان نهاده شد و در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو میپذیرد. نظر به اهمیت گسترش فرهنگی و معارف اهل بیت (ع) در آن سوی مرزها، دانشگاه رضوی از همان آغاز تأسیس نگاهی ویژه به دانشجویان غیر ایرانی داشته و دانشجویانی از کشورهای چین، بوسنی و هرزگوین، پاکستان، بحرین، عربستان سعودی، اوگاندا، تاجیکستان، افغانستان، سوریه و… در این دانشگاه به تحصیل پرداخته‌اند.

-عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال 1357 آیت الله واعظ طبسی به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام توسط مقام معظم رهبری درآمد و در سال 1379، مقام معظم رهبری عضویت وی را تمدید کرد. همچنین، رهبر معظم انقلاب در 24 اسفندماه سال 1390، طی حکمی، ترکیب جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام را برای یک دوره پنج سالهٔ دیگر معرفی کردند و آیت الله واعظ طبسی هم به عنوان یکی از شخصیت‌های حقیقی مجمع، بار دیگر در سمت خود ابقا شد.

-عضویت در مجلس خبرگان رهبری آیت الله غلامرضا واعظ طبسی، در اولین مجلس خبرگان قانون اساسی در سال 1358 حضور داشت و سپس در سال 1367 در مجلس خبرگان رهبری به عضویت این نهاد درآمد. عضویت در ادوار دوم و سوم مجلس خبرگان رهبری به نمایندگی از مردم مشهد نیز در کارنامه وی دیده می‌شود.

-فعالیت‌های آموزشی آیت الله طبسی، به موازات تحصیل، تدریس را نیز آغاز کرد. وی همهٔ دروس "مقدمات" و "سطح"‌ را چندین‌بار در مسجد "ملاهاشم"‌، "مدرس"‌، "شیخ بهائی" تدریس کرده است.