یوناتن بت کلیا: تفاوت بین نسخه‌ها

از پرتال جامع مسئولین جمهوری اسلامي ايران
پرش به: ناوبری، جستجو
 
سطر ۵۴: سطر ۵۴:
  
 
[[رده :سیاسی]]
 
[[رده :سیاسی]]
 
==پاسخ‌های دیگر==
 
{{جمع شدن|۱. حجت الاسلام و المسلمین هاشمی؛}}
 
[[پرونده:11720.JPG|100px|right|بندانگشتی|[[سید علی هاشمی ۱|سید علی هاشمی]]]]
 
حجت الاسلام و المسلمین دکتر '''[[سید علی هاشمی ۱|سید علی هاشمی]]''' در مقاله ''«[[شهود یکی از روش‌های علم‌آموزی ائمه (مقاله)|شهود یکی از روش‌های علم‌آموزی ائمه]]»'' در این‌باره گفته است:
 
:::::*«روشن است که حالات معنوی افراد مانند ایمان و کفر، امری مادی نیست که در ظاهر آنان قابل مشاهده باشد. روایات بسیاری دلالت دارند که [[ائمه]] از نیت‌ها و افکار مردم آگاه‌اند این آگاهی می‌تواند از طریق شهود، الهام، خبر دادن فرشتگان یا دیگر شیوه‌ها باشد. در این بحث به روایاتی اشاره می‌کنیم که بر شهود اینگونه امور، دلالت روشنی داشته باشند. روایاتی که ائمه را مصداق «متوسمین» در آیه شریفه: {{عربی|اندازه=150%|﴿{{متن قرآن|إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِّلْمُتَوَسِّمِينَ}}﴾}} معرفی می‌کنند، از شواهدی است که بر شهود ائمه تصریح دارند. "توسم" به معنای فراست و زیرکی است. اما در روایات، ضمن معرفی اهل بیت به متوسمین، از دیدن ایمان، نفاق یا کفر افراد به عنوان مصداقی از توسم آنان خبر داده شده است. ظاهر تعابیر این روایات این است که ائمه به هنگام ملاقات با افراد، از طریق نوعی مشاهده، از ایمان یا کفر آنان آگاه می‌شوند، نه از طریق آزمودن و استنباط از حالات و رفتار آنها. در این روایات بیان نشده است که ائمه تنها مصداق متوسمین هستند یا افراد دیگری نیز می‌توانند به این مقام برسند. در روایتی از امیرالمؤمنین نقل شده است که پیامبر اکرم از متوسمان بود و پس از ایشان، خود آن حضرت و امامان پس از ایشان، مصداق متوسمین در آیه شریفه هستند. از [[امام رضا]] نیز با سند صحیح نقل شده است که: ما وقتی فردی را می‌بینیم، حقیقت  ایمان یا نفاقش را می‌شناسیم، معنای این روایات این است که ائمه به هنگام روبه‌رو شدن با افراد، ایمان یا کفر و برخی حالات آنان را در چهره ایشان مشاهده می‌کنند.
 
:::::*در روایات متعددی نیز بدون بیان آیه یاد شده، این نکته تأکید شده است که: ما حقیقت ایمان یا نفاق افراد را زمانی که می‌بینیم، می‌شناسیم. در یکی از این روایات آمده است که [[امام صادق]] از اصحابش درباره وضعیت اعتقادی و معنوی فردی پرسیدند. آنان شروع به تعریف و تمجید از آن فرد کردند. امام به آنان فرمود: شما مردم را خوب نمی‌شناسید. من به یک لحظه دیدنِ شخص اکتفا می‌کنم، امام صادق در ادامه، آن فرد را از خبیث‌ترین افراد معرفی کردند. زراره و سایر اصحاب بعدها با مشاهده کارهای آن فرد، صحت سخن امام صادق را به طور واضح مشاهده کردند. اینگونه شناخت‌ها نیز گویا به همان شناخت شهودی مربوط است. روایات یاد شده بیشتر به بیان اصل مسئله شهود باورها و حالات روحی و معنوی افراد توسط ائمه و کمتر به تحلیل چگونگی این مطلب پرداخته‌اند. ممکن است گفته شود علم به ایمان و کفر افراد، ممکن است در نتیجه حدس دقیق و قوی ائمه از ظاهر آنان باشد. اما به قرینه روایات پیشین و برخی دیگر از روایات به نظر می‌رسد، مقصود این روایات همان شهود است؛ مثلاً در یکی از این روایات آمده است: هیچ مخلوقی نیست، مگر آنکه بین دو چشم او نوشته شده است: مؤمن یا کافر. این مطلب از شما پنهان است، اما از امامان خاندان محمد پنهان نیست. این نوع شناخت، همان شهودی است که از آن سخن گفتیم؛ البته به نظر می‌رسد تعبیر "نوشته بر پیشانی"، از باب تشبیه معقول به محسوس است.
 
:::::*در نقلی دیگر با سند صحیح آمده است: روزی [[امام علی|امیرالمؤمنین]]{{ع}} بیان کردند که ایشان دوستان و دشمنان خود را می‌شناسند. فردی برخاست و ادعا کرد آن حضرت را در پیدا و پنهان دوست می‌دارد. امام فرمود: "دروغ میگویی! به خدا نام تو در میان نام‌های شیعیانم نیست" آن مرد نشست. مرد دیگری برخاست و عرض کرد: "ای امیرمؤمنان! من خدا را با ولایت شما می‌پرستم و شما را در پنهان همان‌گونه دوست می‌دارم که در پیدا دوست می‌دارم" امام فرمود: راست می‌گویی سرشت تو از آن سرشت است. بر ولایت ما از تو میثاق گرفته شده و روحِ تو از ارواح مؤمنان است. ظاهر تعابیر این روایت نیز نشان می‌دهد، ایشان در همان لحظه روح و سرشت آن افراد را مشاهده می‌کرده است.
 
:::::*در روایتی از ابوبصیر نقل شده است که هنگام مشاهده حاجیانِ بیت‌االله الحرام، به [[امام باقر]]{{ع}} عرض کرد: چقدر حاجیان و ناله‌کنندگان زیادند، امام به او فرمود: بلکه چقدر ناله‌کنندگان زیادند و حاجیان کَم‌اند! سپس آن حضرت در مقابل تعجب [[ابوبصیر]]، بر دیدگان او دست کشید و او اکثر آن جمیعت را به شکل حیواناتی مشاهده کرد.
 
:::::*همچنین از [[امام رضا]]{{ع}} نقل شده است: "ما چشمانی داریم که شبیه چشمان مردم نیست و در آن نوری است که شیطان نصیبی از آن ندارد". به نظر می‌رسد اینگونه روایات، برداشت یاد شده را تقویت می‌کنند که [[ائمه]] به اذن الهی حقایقی را مشاهده می‌کنند که دیگران قادر به مشاهده آن نیستند»<ref>[http://fa.imamatpedia.com/wiki/%D8%B4%D9%87%D9%88%D8%AF_%DB%8C%DA%A9%DB%8C_%D8%A7%D8%B2_%D8%B1%D9%88%D8%B4%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%B9%D9%84%D9%85%E2%80%8C%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%DB%8C_%D8%A7%D8%A6%D9%85%D9%87_(%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87) مقاله شهود یکی از روش‌های علم‌آموزی ائمه، فطلنامه تحقیقات کلامی، شماره هفتم، ص۸۲]</ref>.
 
{{پایان جمع شدن}}
 

نسخهٔ کنونی تا ‏۵ دسامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۴۰

زندگینامه[ویرایش]

یوناتن بت کلیا، فرزند "الیه" در سال 1330 در ارومیه متولد شد. وی دارای مدرک کارشناسی در رشته "مدیریت هتلداری" از دانشگاه علامه طباطبایی تهران بوده و به زبان‌های انگلیسی، آشوری و آذری مسلط می‌باشد. وی نماینده اقلیت های مذهبی (مسیحیان آشوری) در ادوار ششم، هفتم، هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی و سخنگوی کمیته حقوق بشر ایران، در اجلاس جهانی حقوق بوده است.

یوناتن بت کلیا، نماینده مسیحیان آشوری در مجلس شورای اسلامی و سخنگوی کمیته حقوق بشر ایران در اجلاس جهانی حقوق بوده است.


مسؤولیت‌ها و سوابق اجرایی[ویرایش]

نماینده مسیحیان آشوری در ادوار ششم، هفتم، هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی سخنگوی کمیته حقوق بشر ایران، در اجلاس جهانی حقوق بشر وابسته به سازمان ملل متحد در ژنو

محکومیت اهانت کشیش آمریکایی به قرآن کریم از سوی نماینده مسیحیان آشوری در مجلس شورای اسلامی[ویرایش]

یوناتن بت کلیا در گفتگو با "جام جم آنلاین" در 19 شهریورماه 1389 با اشاره به دعوت یک کشیش آمریکایی از مردم برای آتش زدن قرآن در 11 سپتامبر، سالروز حمله به برج‌های دوقلو گفت: «تیری جونز کشیش جماعتی در فلوریدای امریکا، بی هراس از خشم خداوند و پشت کرده به باورهای مسیح و مسیحیت این فراخوان را انجام داده تا برخی افراد، قرآن کتاب آسمانی مسلمانان را که مورد حرمت تمامی ادیان توحیدی است به آتش بکشد. این در حالی است که او نمی‌داند در این کتاب آسمانی 11 بار نام مسیح، 34 بار نام حضرت مریم و 23 بار نام عیسی، 3 بار نام روح الله و 5 بار نصاری آمده است و همچنین انبوهی از نام خداوند باریتعالی. این کشیش نمی‌داند که اجری آسمانی که سوره مریم در قرآن مجید بر مریم عذرا نهاده و آیه‌هایی در ستایش عیسی مسیح آمده در کمتر کتاب مقدسی شاهد آن بودیم. با سوزاندن کتاب مقدس مسلمانان در حقیقت نام مقدسات مسیحیت به آتش کشیده می‌شود. این کشیش و همه مسیحیان آمریکا و دیگران باید بدانند که در قرآن کتاب آسمانی مسلمانان به صراحت از همه ادیان آسمانی از جمله مسیحی دعوت شده تا در یک کلام واحد که بین همه ادیان مشترک است و آن خداپرستی است با هم باشند. این حرکت بجای برقرار کردن صلح و صفا در میان انسان‌ها کینه‌ها را برمی‌انگیزد و تفرقه و درگیری و جنگ را بر می‌افروزد و همه مدعیان حقوق بشر و تمام رهبران راستین ادیان توحیدی باید با دایه این اندیشه به مبارزه برخیزند و آن را به شدت محکوم کنند. این کشیش نمی‌داند که ماجرای نابودی برج‌های دوقلو در 11 سپتامبر حرکتی مشکوک است که توسط کسانی مشکوک‌تر طراحی شده است. کدامین سند گویای این حقیقت است که تخریب برج‌های دوقلو را مسلمانان انجام داده‌اند.»

اظهارات بت کلیا در خصوص ادعاهای غرب بر دفاع از حقوق اقلیت‌های دینی ایران[ویرایش]

یوناتن بت کلیا در 25 اسفندماه 1392، در خصوص ادعای غرب بر دفاع از حقوق اقلیت‌های دینی در ایران و در پاسخ به آنها گفت: «مدعیان دروغین حقوق بشر باید بدانند اقلیت‌های دینی ایران پشتوانه بزرگی به نام قانون اساسی دارند و تمامی حقوق آنها در آن درج شده است. اقلیت‌های دینی آزادی کامل دارند. اقلیت‌های دینی ما نیازی به قیمومیت و دلسوزی مدعیان دروغین حقوق بشر ندارد و معتقدند "احمد شهید" و همتایان او کسانی هستند که برخلاف تبلیغات دروغینشان مسلمان و مسیحی نشناخته و با اعمال وحشیانه خود در سوریه و دیگر نقاط جهان هزاران مسیحی را قتل عام کرده و کلیساها را به آتش می‌کشند. مدعیان حقوق بشر باید پاسخ دهند چرا در برابر چنین جنایاتی ساکن مانده و مسببان آن را مجازات نمی‌کنند اما کشوری را که حامی بزرگ حقوق بشر است دائما ناقض حقوق بشر می‌خوانند. دشمنان برای تفرقه افکنی میان اقوام مختلف و تسلط بر ذهن اقلیت‌های دینی با تهیه گزارش‌های دروغین تلاش می‌کنند وحدت ملت ایران را برهم بزنند. این ادعاهای واهی همیشه علیه ایران وجود داشته، چرا که ملت ایران می‌خواهد آزاد زندگی کند و زیر بار خواسته‌های قدرت‌های مستکبر و امپریالیسم نرود. اقلیت‌های دینی رسمی کشور نه تنها هیچ مشکلی از نظر برگزاری آداب مذهبی خود ندارند، بلکه قانون اساسی کشور امتیازاتی برای آنها از جنبه‌های گوناگون از جمله حقوق شهروندی و حقوق دینی مذهبی در نظر گرفته است. در قبل و بعد از انقلاب اسلامی مصوبه‌هایی در مجلس به ثبت رسیده که از آن جمله مصوبه‌ای در راستای تفویض احکام شرع است که در آن اقلیت‌های دینی در انجام امور دینی خود می‌توانند طبق شریعت متبوع خود عمل کنند. اقلیت‌های دینی در کشورهای اروپایی و کشورهای منطقه‌ای هیچکدام از آزادی بیان و عمل به منظور انجام فرائض دینی خود برخوردار نیستند اما در ایران اسلامی از آزادی و آرامش شایسته‌ای برخوردارند. آبا و اجداد ما بیش از دو هزار سال است که در ایران زندگی می‌کنند، پس نباید معیار سنجش آن‌ها صرفاً دین باشد. وجود کلیساهای متعدد در ایران و حتی در دورافتاده‌ترین روستاها و حراست برخی از آنها توسط برادران مسلمان نشانه برخورداری کامل اقلیت‌های دینی از آزادی و امنیت است. تنها کشوری که قانون اساسی آن برای اقلیت‌های مذهبی آزادی و اختیار زیادی قائل است ایران است.»

واکنش بت کلیا در پاسخ به اقدام رسانه های غربی در بزرگنمایی صحبتهای وی[ویرایش]

یوناتن بت‌ کلیا در 28 دی‌ماه 1391، در واکنش به اقدام سؤال‌برانگیز برخی رسانه‌های غربی در بزرگ‌نمایی بخشی از صحبت‌های وی، توجه ویژه غرب به وضع اقلیت‌های دینی قومی ایران را به اشک تمساح ریختن برای اقلیت‌ها تشبیه کرد و با انتشار بیانیه‌ای به این اقدام رسانه‌هایی چون بی‌بی‌سی و صدای آمریکا واکنش نشان داد و آن را محکوم کرد.

بخشی از متن بیانیه وی به شرح زیر است: «با خبر شدم که پس از سخنرانی میان دستور در مجلس شورای اسلامی، ناگهان تمامی شبکه‌های ماهواره‌ای و به ویژه شبکه‌های بی‌بی‌سی و صدای آمریکا، از تمامی مسایل مطرح شده در سخنرانی بر یکی دو مورد که خواستار انجام و به ثمر رساندن آن بوده‌ام، تأکید کرده و به بزرگ‌نمایی غریبی پرداخته‌اند... حالا چه اتفاقی افتاده است که برای توصیه به تهیه‌کنندگان و برنامه‌سازان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ناوگان شبکه‌ها، پیش تاخته و اشک تمساح ریخته‌اند، جامعه مذهبی، قومی ایرانیان را شگفت‌زده کرده است. عدم توجه یک برنامه‌ساز یا تهیه‌کننده رادیو تلویزیون به برخی از خواست‌های این جوامع، دلیل بی‌توجهی نظام یا صدا و سیما به آنها نیست. برخوردی سلیقه‌ای بوده که نیاز به توجه و اصلاح دارد؛ اما چون حادثه‌های سیاسی پیش‌رو یا در حال رخ دادن را کنار هم بگذارید، درمی‌یابید که تمساح‌ها چرا اشک به چهره جاری می‌سازند. مثل بحران‌های منطقه به ویژه سوریه و عراق و نادیده گرفته شدن حقوق جوامع آشوری یا بیداری اسلامی در منطقه یا آشوب‌های طالبان در حاشیه کشورهای خلیج فارس، همه می‌توانند مستمسک دلخواهی برای این اشک‌های جاری باشند. ترفندی که صد البته پیشتر بارها آزموده شده‌اند، دیگر باره خطاست. کوس رسوایی این ترفندهای رنگ باخته، گوش جهان را کر کرده است و طبل آن گوشخراش است؛ نادیده پنداشتن حقوق جوامع مذهبی، قومی به بهانه یک تذکر و توصیه در سخنرانی پیش از دستور در صحن مجلس، حنایی است در جهان سیاست و سیاست‌بازی که دیگر رنگی ندارد. جوامع مذهبی، قومی و به ویژه جامعه آشوری‌های ایران، در طول سال‌های انقلاب، گام به گام همه خواست‌های دیرین و بر حق خود را دست یافته دیده است... خرسندیم که در این مدت به بسیاری از خواست‌های نادیده گرفته شده یا به احتمال توجه نشده، دست یافته‌ایم. بی‌آنکه نیازی به دلسوزی‌های دایه‌های مهربان‌تر از مادر در آن سوی آب‌ها باشد... حقوق بر باد رفته باسکی‌ها، کاتالونیایی‌ها، آمریکایی‌های لاتین، جزایر از دست رفته فالکلند و ... از زیر پلک شبکه‌های ماهواره‌ای نادیده انگاشته می‌شوند و باکی نیست اگر شبکه‌های ماهواره‌ای به ویژه شبکه‌های انگلیس و امپریالیسم آمریکا بی‌بی‌سی و وی‌اُ‌اِی، دل‌نگران حقوق‌های از دست رفته اقوام و جوامع جهانی به ویژه خاورمیانه و برتر از آن ایران‌اند، چرا کمر همت نمی‌بندند و کمی آن سوتر از بین‌شان را نظاره نمی‌کنند؟...»

امام خمینی(ره) و ویژگی انقلاب اسلامی از دیدگاه بت کلیا[ویرایش]

یوناتن بت کلیا در گفت‌وگو با "ایرنا" در 4 اسفندماه 1392 درخصوص تأثیر اقتصاد مقاومتی بر کشور اظهار داشت: «بسیج تمامی منابع انسانی و مادی در راستای نیل به اهداف اقتصاد مقاومتی ضرورت دارد و مردمی کردن اقتصاد و اجرای اقتصاد مقاومتی راهکارهای برون رفت اقتصاد کشور از وابستگی به نفت است. نگاه به خود کردن و استوار بودن بر داشته‌ها، تعریف ساده‌ای از اقتصاد مقاومتی است و ما اکنون از تمام ظرفیت‌های کشور استفاده نمی‌کنیم در صورتی که کشور ایران سرشار از پتانسیل‌های انسانی است. برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید بازنگری درونی انجام دهیم و نقشه و راهبرد آن باید اقتصاد مقاومتی مطرح شده از سوی مقام معظم رهبری باشد، رهبری مسیر را نشان داده‌اند و ما باید آن را اجرا کنیم. مفاهیم و بسترهای اقتصاد مقاومتی ابتدا باید شناخته شود به این معنی که باید درک صحیحی از اقتصاد ملی و همچنین فضای اقتصاد جهانی و به دنبال آن شدت فشاری که استکبار نسبت به ایران وارد می‌کند، داشته باشیم. بیشترین فشاری که از جانب نظام سلطه به کشور وارد می‌شود روی مسئله نفت است و جدا شدن هرچه بیشتر بودجه کشور از وابستگی به درآمدهای حاصل از فروش نفت، می‌تواند راهکار مناسبی برای مقابله با تحریم‌ها باشد. اولویت بندی نیازهای داخلی مثلاً کالاهای اساسی و ضروری به نسبت کالاهای غیرضروری و طبقه بندی آنها امر مهمی است که باید پیگیری شود. هر اقدامی که در جهت حمایت از تولید باشد باید در اولویت قرار گیرد چرا که توجه به تولید و تقویت آن در داخل کشور اقتصاد ما را در برابر تحریم‌ها مقاوم می‌سازد. رهبر معظم انقلاب بر استراتژی مقاومت انگشت گذاشتند و بر این امر تاکید کردند چرا که این راهبرد در دانش هسته‌ای پیروز شد و جایگاه ایران را در منطقه ارتقا بخشید. اگر به اقتصاد مقاومتی توجه جدی می‌شد، هیچگاه تحریم، فشاری به ما وارد نمی‌کرد، یا آثار حداقلی داشت.»

فرهنگ زیر بنای اقتصاد مقاومتی[ویرایش]

یوناتن بت کلیا در گفت و گو با ایرنا در 20 فروردین‌ماه 1393، در خصوص اقتصاد مقاومتی گفت: «رهبر معظم انقلاب بارها در فرمایشات خود بر مسئله فرهنگ تاکید ویژه داشته و آن را سر آغاز و زیربنای اقتصاد عنوان کرده‌اند بر همین اساس برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید از این مهم استفاده کرد. فرهنگ، علم و تکنولوژی، اقتصاد قدرتمند و توانمندی نظامی از شاخصه‌هایی برشمرد که موجب پیشرفت کشور می‌شوند. این سپر محکم می‌تواند ظرفیت‌های داخلی را تقویت کرده و مانع ضربه دیدن اقتصاد کشور شود. وقتی به سیر انقلاب از ابتدا تا به امروز، نگاه می‌کنیم در می‌یابیم در هر موردی که دشمنان ما را تحریم کرده‌اند، پیشرفت کشور در آن حوزه بیشتر بوده است. در تجهیزات نظامی تحریم کردند اما امروز به اعتراف خود آنها ما جزو کشورهای برتر جهان از لحاظ نظامی محسوب می‌شویم. در طول سالیان متمادی دشمنان در کسب علم ما را تحریم کرده و حتی نگذاشتند دانشجویان ما فناوری‌های جدید را به داخل کشور بیاورند، اما امروز در سایه خودباوری جزو کشورهای برتر دنیا از لحاظ رشد علمی محسوب می‌شویم و در شرایط تحریم به علومی همچون انرژی صلح آمیز هسته‌ای، فناوری نانو و سلول‌های بنیادین دست‌یافته‌ایم. ما به سیستم اقتصادی نیاز داریم که تمرکز آن بر تقویت نیروی داخلی باشد و بتواند با نگاه به درون و تولید، مناسبات اقتصادی خارجی را تشکیل بدهد و اگر به این سمت حرکت کنیم، لحظه‌ای از تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی ترسی نخواهیم داشت و همین نگاه است که اقتصاد مقاومتی را شکل می‌دهد. تنها زمانی به اقتصاد مقاوم، محکم و استوار می‌رسیم که ابتدا عزم ملی وجود داشته باشد و سپس مدیریت جهادی و نمونه مدیریت جهادی را در زمان هشت سال دفاع مقدس شاهد بودیم که با کمترین امکانات توانستیم از کشور محافظت کنیم. زمانی می‌توانیم پیشرفت کنیم که فرهنگ خودباوری را در کشور و بین مسئولان به وجود آوریم و امید می‌رود با درک عمومی، عزم ملی و اجرایی کردن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی توسط دولتمردان، بتوانیم به قله‌ای برسیم که دیگر نگران تحریم‌های اقتصادی نباشیم و این مهم قطعاً با عزم ملی و مدیریت جهادی میسر می‌شود.»