علی اکبر ولایتی

از پرتال جامع مسئولین جمهوری اسلامي ايران
نسخهٔ تاریخ ‏۱۷ فوریهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۲:۵۸ توسط Admin (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو

دکتر على اکبر ولايتى در 4 تير ماه 1324، در رستم آباد، يکى از 33 روستاى شميران در خانواده متوسط به دنيا آمد. پدر وی کارمند و مادرش نیز خانه دار بود. ولایتى در خانواده اى نسبتا شلوغ (5 دختر و 1 پسر) به دنیا آمد. پدر علي اكبر ولايتي، حاج ميرزا علي اصغر ولايتی كارمند دولت در صنايع دفاعي و قاری و معلم قرآن بود و مادر وی سركار خانم زبيده عرب خانه دار بود. وی كودكي آرام بود و بيشتر وقت خود را به مطالعه كتاب مي‏گذراند، به طوري كه در نه سالگی، كتاب هفت جلدی اسكندر نامه، و در كلاس پنجم ابتدايی، كتاب كليله و دمنه را خواند. از نوجوانی علاقه فراوانی به كتاب‏های تاريخی پيدا نمود، به حدی كه گاه دوازده ساعت شبانه روز را به مطالعه تاريخ می‏گذراند. او خود در اهميت مطالعات تاريخی برای حرفه سياستمداری می‏گويد: "هر كسی كه بخواهد سياست را خوب بفهمد، بايد تاريخ بداند. اگر تاريخ نداند، راه بجايی نمی‏برد." دکتر علی اکبر ولایتی باجناق صادق محصولی (وزیر اسبق رفاه دولت دهم) می باشد.

-تحصیلات ولایتی، دوران ابتدايى و دوره نخست دبيرستان را در رستم آباد گذراند و در دوره دوم دبيرستان، به دبيرستان جم قلهک رفت. او در سال 1342 ديپلم طبيعى گرفت و در سال 1343 در کنکور سراسرى، رتبه 49 کشورى را به دست آورد و در رشته پزشكى دانشگاه تهران پذيرفته شد. دکتر ولايتى، از سال 1342 در مدرسه قائميه و سپس در دبيرستان جهان آراى قلهک تا سال 1350 به تدريس اشتغال داشت. وى تخصص اطفال را در مرکز طبى کودکان دانشگاه تهرا ن و فوق تخصص بيمارى هاى عفونى را در دانشگاه جان هاوکينز آمريکا گذراند.

-استادان و مربيان علي اكبر ولايتي از مربيان دوره متوسطه آقايان عبدالغني عليم مروستي (مدير دبيرستان جم قلهك و مولف كتاب رياضي مجموعه خرد) و توحيدي (مدير دبيرستان) به خوبییاد می کند. از اساتيد دوران تحصيل وی در دانشگاه مي‏توان به دكتر محمد قريب، دكتر مهدی آذر، پروفسور عدل، دكتر جهانشاه صالح، دكتر صادق فيروز عزيزی، دكتر كريم معتمد و دكتر كمال الدين آرمين اشاره كرد.

-سمت ها مشاور رهبری در امور بین الملل (از سال 1376)‏ وزیر امور خارجه (از آذر ماه 1360 لغایت خرداد 1376)‏ عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام (از بدو تاسیس تا کنون)‏ عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی (از سال 1368)‏ دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت از79 تا مهر 1381‏ نماینده تهران در اولین دوره مجلس شورای اسلامی معاون وزیر بهداشت سال 58‏ استاد تاریخ روابط خارجی ایران در دانشکده روابط بینالملل وابسته به وزارت امور خارجه (در زمان وزارت ‏و پس از آن)‏ استاد دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران (از سال 53 تا 76)‏ استاد دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (از سال 76 ادامه دارد)‏ رئیس شورای عالی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران عضو هیأت مدیره نظام پزشکی تهران (از3 مهرماه 1370)‏ عضو شورای عالی سیاست گذاری دایره المعارف دفاع مقدس عضو پیوسته منتخب فرهنگستان علوم پزشکی ایران (از سال 1369)‏ عضو هیئت امنای بنیاد دایره المعارف اسلامی برای سه دوره عضو هیأت امنای دانشگاه علوم پزشکی تهران (از سال 1370 تا سال 1377)‏ عضو هیأت امنای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (از سال 1370 تا کنون)‏ رییس بیمارستان مسیح دانشوری (از سال 1370 تا کنون) عضو شورایعالی انستیتو تحقیقاتی سل و بیماریهای ریوی کشور (از سال 1371)‏ رئیس هیأت تحریریه مجله پزشکی جمهوری اسلامی ایران ‏ رئیس هیأت مدیره انجمن متخصصین بیماریهای عفونی و گرمسیری ایران(از سال 1371)‏ رئیس شورای مرکزی انجمن اسلامی پزشکان ایران(1371)‏ رئیس گروه اسلام معاصر ـ بنیاد دائرﻩ المعارف اسلامی(از سال 1377)‏ رئیس مرکزآموزشی پژوهشی درمانی سل و بیماریهای ریوی نماینده فرهنگستان علوم پزشکی در هیأت امنای فرهنگستانها دبیر شورای مرکزی انجمن اسلامی پزشکان ایران مدیر مسئول و صاحب امتیاز مجله بیماریهای عفونی گرمسیری ‏ عضو شورایعالی نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران (از 19 بهمن ماه سال 1370)‏ رئیس گروه علمی طب سنتی و طب اسلامی فرهنگستان علوم پزشکی (از11 تیرماه 1371)‏ رئیس هیئت مدیره انجمن متخصصین بیماریهای عفونی وگرمسیری ایران (از سال 1371)‏ نماینده فرهنگستان علوم پزشکی در هیئت امنای فرهنگستانها (از1373/5/18)‏ عضو هیئت تحریریه مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی وخدمات بهداشتی ـ درمانی قزوین ‏ عضو انجمن اسلامی فارغ التحصیلان اروپا، آمریکا و اقیانوسیه (از 1374)‏ عضو افتخاری انجمن علمی پیوند اعضاء (از1374)‏ عضو هیأت ممتحنه و ارزشیابی رشته تخصصی بیماریهای عفونی (دانشگاه علوم پزشکی تهران1365 - 1374) عضو هیأت ممتحنه و ارزشیابی رشته فوق تخصصی عفونی اطفال (وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی 1371 - 1374)‏ عضو هیأت ممتحنه و امتحانات برد تخصصی بیماریهای عفونی و گرمسیری (وزارت بهداشت درمان و آموزش ‏پزشکی 1365 - 1373)‏ عضو هیأت ممتحنه و ارزشیابی رشته و فوق تخصصی عفونی اطفال (وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی 1374 - 1376) عضویت در انجمنهای تخصصی و پژوهشی و مجامع بین المللی عضویت در ‏IUATLD/UICTMR‏ از 1994‏ International Union Against Tuberculosis and Lung Disease‏ ‏ عضو انجمن جهانی تاریخ طب ‏ رئیس کنفرانس منطقهای ‏IUATLD‏ در ماه دسامبر1995 ولایتی که داراى چندين دکتراى افتخارى از چند دانشگاه معتبر بين المللى است، در تعدادى از انجمن هاى تخصصى و پژوهشى جهان نيز عضويت دارد.

-همسر و فرزندان علی اکبر ولایتی که تاکنون دو بار ازدواج کرده است . همسر اول وی در اواخر سال 1383 در حالی که علی‌اکبر ولایتی خود را برای کاندیداتوری در عرصه انتخابات ریاست‌جمهوری نهم آماده می‌کرد بر اثر یک عمل جراحی فوت کرد و علی‌اکبر ولایتی در دی ماه 1386 بار دیگر ازدواج کرد که البته خبر ازدواج وی در برنامه دو قدم مانده صبح و در پاسخ به پرسش مجری برنامه "محمدصالح اعلا" در ارتباط با حلقه ازدواج علی‌اکبر ولایتی عنوان شد. در مورد زندگی شخصی دکتر علی‌اکبر ولایتی قبل از ازدواج دومش برخی از سایت ها عنوان کرده اند که دارای چهار فرزند از جمله سه فرزند پسر و یک فرزند دختر است ولی وی در مصاحبه‌ای که سال 91 با یکی از رسانه‌ها انجام داد اعلام کرد که دارای شش فرزند از جمله 4 پسر و 2 دختر است . یکی از پسران ولایتی به نام میثم به مانند پدرش رشته پزشکی را انتخاب کرده و در رشته پزشکی عمومی تحصیل کرده و سه پسر دیگر وی در رشته‌های فنی و مهندسی که از جمله آن می‌توان به محمد و علی‌اصغر اشاره کرد که در رشته مهندسی عمران تحصیل کرده‌اند. همچنینیکی از دختران وی به نام فاطمه در رشته ریاضی و دیگر دختر این دیپلمات باسابقه در رشته روانشناسی تحصیل کرده است. گفته می‌شود همسر اول ولایتی نوه محمدحسین خوش‌نویسان از اساتید خط در کشور بوده و برخی از سایت‌ها اعلام کردند که ولایتی باجناق محصولی است. همه فرزندان علی‌اکبر ولایتی ازدواج کرده‌اند و همسر کنونی وی لیلا عنایت نیز فعالیت اجتماعی و سیاسی چندانی ندارد و در واقع خانه دار است. ولایتی در مورد ارتباط با فرزندانش گفته است: " من جداً با بچه هایم رفیق هستم. بچه‏ها همیشه لحظه شماری می‏كنند كه من به خانه بروم."

-هم دوره ای ها شهيد لواسانی، شهيد دكتر لبافی نژاد، دكتر معتمدی، دكتر جزائری و دكتر خادمی از همدوره‏ای های دكتر ولايتي بودند.

-فعاليت هاى سياسى قبل از انقلاب دکتر ولايتى از نوجوانى، به دليل علاقه مندى پدرش به سياست، با اوضاع سياسى موجود، آشنا شد و به عمل ورزى سياسى روى آورد. او در دبيرستان، به مناسبتهاى مختلف، در اعتراض به سياست هاى شاه، هم مدرسه اى ها را به تعطيلى کلاس درس و تظاهرات فرا مى خواند و در اين راه، بارها به ساواک منطقه رفت و مورد بازجويى قرار گرفت به طورى که از 17 سالگى پرونده اى در ساواک تهران براى او ترتيب داده شد. ولایتی در مورد مبارزات و فعالیت های سیاسی قبل از انقلاب خود اینگونه توضیح می دهد: « در سال 1339 که اجازه انجام فعالیتهایی داده شد، بنده 15 ساله بودم که کارهای مختلفی را در دبیرستان شروع نمودم و تقریباً آن موقع همه باهم هم‏کاری می کردند و این روند تا سال 1341 ادامه پیدا کرد و در همان سال که حرکت امام خمینی (ره) شروع شد، فعالیتهای سیاسی و تشکیلاتی من هم شروع شد، آن زمان تنها سازمانی که به صورت تشکیلات، فعالیت سیاسی فراگیر داشت، جبهه ملی دوم بود، که از سال 1339 شروع شد و در سال 1342 با نهضت امام خمینی (ره) رو به خاموشی رفت، در آن زمان مجموعه دانش آموزی، حوزه فعالیت سیاسی ما بود و ما در دبیرستانهای محل تحصیل که در شمیرانات بود فعالیت‏هایی در زمینه تشکیل حوزه ها و کمیته‏های سیاسی داشتیم، در سال 1348 دومین انجمن اسلامی، همان انجمنی بود که دکتر شیبانی عضو آن بود که پس از مدتی فرو پاشید و در آن زمان در پایه گذاری این انجمن اسلامی افراد شاخصی چون شهید دکتر لواسانی، دکتر لبافی نژاد، شهید فیاض بخش، آقای دکتر سید محمد جزایری و سید محمدرضا خادمی همراه ما بودند. از جمله اقدامات انجمن اسلامی پزشکان در آن زمان که خفقان سیاسی حاکم بود می توان به برگزاری جلسات سخنرانی در تالار ابن سینا اشاره کرد که از افراد شاخصی از جمله دکتر شریعتی که نقش موثری در احیای فرهنگ دینی داشت، دعوت به سخنرانی می شد. حدوداً در سال 1350 به انجمن اسلامی مهندسین که مهندس بازرگان مؤسس آن بود پیوستیم و در جلسات مشترکی که داشتیم از شهید مطهری به عنوان سخنران جلسات مکرراً استفاده می شد و افرادی هم، مانند شهید بهشتی، آیت الله موسوی اردبیلی و مرحوم دکتر مفتح همراه ما بودند.»

-عضویت در جبهه ملی وی از 17 سالگى (1341)، به عضويت جبهه ملى دوم در آمد. ولایتی در اين باره می گوید «من براى فعاليت سياسى، به دنبال بسترى بودم. آن موقع تنها بستر سياسى موجود، جبهه ملى و نهضت آزادى بود. بعد از فوت مرحوم آيت الله بروجردى، در 16 سالگى به حضرت امام (ره ) رجوع کردم، در 15 خرداد 1342 که ديدم جبهه ملى راهش را عوض کرد، از آن جدا شدم.» به گفته ولایتی پس از قطع رابطه با جبهه ی ملی ارتباط وی با روحانیت منحصر شد.

-ارتباط با روحانیت علی اکبر ولایتی پس از جدا شدن از جبهه ملی ارتباط خود را با روحانیت منحصر کرد. ولایتی از مهدی کروبی به عنوان اولین روحانی که در جریان مبارزه با او آشنا شده است یاد می کند. وی در مصاحبه با علیرضا صلواتی نویسنده کتاب سیاستمداران جوان این مطلب را اینگونه بیانمی‏کند:" پس از 15 خرداد 42 و افشای ماهیت واقعی جبهه ملی ارتباطم با روحانیت منحصر شد اولین روحانی که من با او آشنا شدم کروبی بود در سال 44. بعد از آن با آقای امام جمارانی آشنا شدم."

-احیای انجمن اسلامی پزشکان در دانشگاه، به همراه شهيد لواسانى، شهيد دکتر لبافى نژاد، دکتر معتمدى، دکتر جزائرى، دکتر خادمى و ... انجمن اسلامى پزشکان را، که پس از دکتر شيبانى به حال تعليق در آمده بود، احيا کرد و با گروههاى مختلف سياسى و روحانيت پيرو امام (ره) تماسهاى منظم برقرار ساخت.

-ارتباط نزدیک با دکتر شریعتی طبق گفته ی ولایتی وی از مشتریان پرو پا قرص حسینیه ارشاد بود؛ ولایتی احیای انجمن اسلامی پزشکان را ناشی از تاثیر کلام شریعتی در خود عنوان نموده است.

-معرفی به عنوان نخست وزیر در سال های اولیه پیروزی انقلاب اسلامی علی اکبر ولایتی به عنوان یکی از گزینه های پست نخست وزیری، از سوی رییس جمهور وقت (حضرت آیت الله خامنه ای) به مجلس شورای اسلامی معرفی شد که در نهایت موفق به کسب آرای لازم نشد؛ در آن برهه افراد برای کسب مقام نخست وزیری رقابت می کردند در مجموع این رقابت ها؛ عملا نتیجه رایزنی ها به این صورت شد که نخست وزیری غیر از آقای ولایتی (میر حسین موسوی) انتخاب شود.

-پر سابقه ترین وزیر جمهوری اسلامی علی اکبر ولایتی پس از پیروزى انقلاب اسلامى، مدتى معاون وزارت بهدارى بود، در دوره اول مجلس به نمایندگى مردم تهران انتخاب شد و سپس به مدت شانزده سال، در دوره هاى ریاست جمهورى مقام معظم رهبری و آقاى هاشمى رفسنجانى، به عنوان وزیر خارجه مشغول همکارى بوده و از این حیث، پرسابقه ترین وزیر جمهورى اسلامى به شمار مى‏آید.

-اختلاف نظر ولایتی و لاریجانی محمد جواد اردشير لاريجانی، معاون بين الملل قوه قضائيه در اظهاراتی از «اختلاف نظر سنگين» خود با علی اکبر ولايتی پرده برداشت. لاريجانی در اين اظهارات گفت:«پنهان نمی کنم ضمن احترام وافری که برای دکتر ولايتی داشته و دارم با هم اختلاف سليقه خيلی سنگين داريم.» وی در تشريح اين اختلاف گفت: «علی الاصول ديپلماسی ای که من به آن اعتقاد دارم ديپلماسی پروژه ای است. ما بايد کاری را در نظر بگيريم، دنبال آن برويم و به نتيجه برسانيمش.» لاريجانی که طی دوره وزارت علی اکبر ولايتی سال ها معاونت وی را بر عهده داشت، دليل جدايی خود از وزارت خارجه را قطعنامه 598 عنوان کرد و گفت:«آقای ولايتی خيلی نسبت به عکس العمل مطبوعات حساس بود ، اگر کسی يک کلمه در مطبوعات راجع به قطعنامه مطلبی می نوشت ايشان حاضر بود اين پروژه را متوقف کند.» اظهارات محمد جواد لاريجانی با پاسخ تند ولايتی همراه بود. ولايتی در واکنش به اظهارات جواد لاريجانی گفت وگویی اختصاصی با جمهوری اسلامی که از سوی ساير خبرگزاری ها و مطبوعات نيز انتشار يافت، انجام داد. وی در این مصاحبه گفت:« اختلاف سليقه در جايی مثل وزارت امورخارجه و يا هر وزارتخانه ديگر امری طبيعی است ولی با توجه به حساسيت تصميم گيری ها در وزارت امور خارجه آن هم در يک امر بسيار مهم ملی و تاريخی که مربوط به قطعنامه 598 و قرارداد1975 می شود اگر يکی از معاونين وزارت امورخارجه به عنوان يک کارشناس نظری می داشت بايد در شورای معاونين مورد بحث و مداقه قرار می گرفت و سپس به اطلاع نخست وزير، رییس جمهوری و رهبری نظام که آن موقع حضرت امام بودند می رسيد و مورد تصويب سران سه قوه و در نهايت پس از تاييد رهبری نظام به اجرا درمی آمد. طبيعی است که به صرف ارائه يک پيشنهاد نمی شود نظری را پذيرفت و بر اساس نظرات يک فرد اقدام کرد.» ولايتی ضمن دفاع از اقدامات خود طی دوره 16 ساله وزارت امور خارجه، معاون سابق و برکنار شده خود را به ارائه پيشنهادهای مطالعه نشده متهم کرد و گفت:«اگر قرار بود به صرف هر پيشنهاد مطالعه نشده ای اقدامی را در صحنه سياست خارجی انجام می داديم عملا آن پيروزی های مهم در صحنه سياست خارجی نظام که در طول 16 سال حاصل شد که برترين آن تثبيت قرارداد 1975 بود به دست نمی آمد. بنابر اين بايد تاکيد شود که سياست خارجی جمهوری اسلامی ايران تابعی از اراده عمومی ملت و تصميمات اساسی نظام و رهبری است.» مهمترين بخش واکنش ولایتی به معاون سابقش آنجایی بود که درباره علت رفتن محمدجواد لاريجانی از وزارت امور خارجه گفت: «دليل جدا شدن ايشان از وزارت امور خارجه اين بود که در زمان تصدی جناب آقای ری شهری در وزارت اطلاعات ادامه کار ايشان از سوی آن وزارت به مصلحت دانسته نشد و از ما می خواستند که به فعاليت ايشان خاتمه دهيم.»

-قطعنامه 598 و ادعای ولایتی قطعنامه 598 شورای امنيت سازمان ملل و پذيرش آتش بس در جنگ با عراق از سوی جمهوری اسلامی در سال های اخير به مناقشه جدی میان محمد جواد لاریجانی و علی اکبر ولایتی تبديل شده است. محمد جواد لاريجانی در این باره می گوید: « در مورد قطعنامه 598 در تمامی مراحل مذاکرات و سفرهای من به نيويورک و ديگر کشورها، نه تنها نخست وزير محترم، رییس جمهوری و رییس مجلس بلکه حضرت امام (ره) در جريان قرار می‏گرفتند و تا من مطمئن نمی‏شدم که آن بزرگوار نظر مساعد دارند، قدمی برنمی‏داشتم. اما آقای ولايتی در تمام طول اين مذاکرات، حتی يک لحظه هم حاضر نشدند به موضوع، نتايج، متن و مسير توجه کنند.» وی، علی اکبر ولايتی را متهم کرد که با اظهار اينکه « من مخالفم » با نظرات امام خمينی (ره) نيز مخالفت کرده است. لاريجانی با ذکر جزئياتی از پشت صحنه پذيرش قطعنامه 598 گفت: «در برهه ای تحت فشار آمريکا، شورای امنيت سازمان ملل متحد به ايران اخطار داد که اگر موضع خود را نسبت به قطعنامه 598 روشن نکند، قطعنامه جديدی صادر خواهد شد که ايران را تحت فشار می‏گذارد. تمام کارهای کارشناسی و نظر مسئولان بر اين بود که نبايد اجازه داد چنين قطعنامه ای صادر شود. آقای ولايتی در اتاق آقای شيخ الاسلام جلسه برگزار کرد و مرا که مسؤول مذاکرات قطعنامه 598 بودم، صدا کرد و گفت: تا من وزير خارجه ام، اجازه نمی‏دهم که اين قطعنامه قبول شود.» به گفته وی، «درست دوازده ساعت بعد، مرحوم حاج احمد آقا زنگ زدند و گفتند که حضرت امام فرموده اند برويد نيويورک و آنها را متقاعد کنيد که ما قطعنامه را رد نکرده ايم و قصد رد کردن هم نداريم.»

-اتهام ترور! ولایتی در دادگاه میکونوس به عنوان یکی از اعضای کمیته طرح ترور شناخته شد. وی پیش از اعلام رأی دادگاه با صراحت گفت: اگر یک ایرانی در این دادگاه محکوم شود، آلمان تاوان سنگینی پس خواهد داد.

-انتخابات 84 و انصراف به نفع هاشمی در حالی که علی اکبر ولایتی قصد داشت در نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نامزد شود با قطعی شدن حضورهاشمی رفسنجانی در انتخابات عرصه را به نفع وی خالی کرد. ولايتي كه در ابتدا از كانديداهاي مطرح شورای هماهنگی نيروهای انقلاب بود و يكی از 5 كانديدای مورد بررسي اين شورا محسوب مي‏شد، بيست و يكم دي ماه سال 83 با آغاز به كار فعاليت مستقل، خروج خود از دايره گزينه‏هاي مورد نظر شورای هماهنگي را اعلام كرد، وي در ادامه ضمن تبليغات انتخاباتی به انتقاد از شورای هماهنگی پرداخت. ولايتی در جريان تبليغات خود عنوان کرد در صورتی كه هاشمي رفسنجاني در صحنه انتخابات رياست جمهوری حضور پيدا كند از حضور در عرصه انتخابات انصراف خواهد داد. وی در آخرین روز ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری با انتشار بیانیه ای دلیل انصراف خود را اینگونه شرح داد؛ وی از اصرار گروه های مختلف مردم به ایشان برای شرکت در انتخابات سخن گفت و دلایل این اصرارها را از زبان مردم اینگونه برشمرد «از مهمترين استدلالهای ارايه شده، خطير بودن شرايط بين‏المللی و اهميت مشكلات و نيازهای داخلی بود كه محتاج به مديريتی توانمند و باتجربه است.» ولایتی با اشاره به «تجربه سالهاي طولاني حضور در مديريت‏های مختلف خارجی و داخلی نظام و دغدغه حل مشكلاتی كه مردم را احاطه كرده و اعتقاد به وجود ظرفيت‏های بالقوه فراوان موجود در كشور كه می‏تواند در جهت حل اين معضلات مورد بهره برداری قرار گيرد»، تاکید کرد: «مجموع این دلایل مرا وادارکرد تا وارد عرصه انتخابات شوم و با توكل به خدای متعال، توانمندی‏های ناچيز خود را به مردم عزيز عرضه نمايم.» وی سیاست‏های اعلامی از سوی خود برای شرکت در انتخاباتی که از ادامه حضور در آن انصراف داده بود را نیز اینگونه برشمرد: ضرورت توسعه اقتصادی همراه با عدالت اجتماعی و مبارزه با فقر و فساد، روان سازی سياست خارجی و در خدمت گرفتن آن برای شكوفا كردن اقتصاد كشور، اتكا به فرهنگ پويای اسلامی و ايرانی در مقابله با چالش‏های فرهنگی پيش رو. ولایتی در ادامه به دلیل اصلی انصراف خود اشاره کرده و افزود: «چون احترام پيش‏كسوتان عرصه مديريت كلان كشور و روحانيت معزز را بر خود لازم می‏دانستم. لذا از ابتدا اعلام كردم كه در صورت ورود جناب آقاي هاشمي رفسنجاني به عرصه انتخابات (به عنوان فرد اصلح)، از صحنه كناره گيری خواهم كرد، اينک كه ايشان ثبت نام كرده اند، انصراف خود را از ادامه فعاليتهای انتخاباتی اعلام می دارم.» وی بعد از انصراف نیز به حمایت از هاشمی رفسنجانی ادامه داد و گفت: «اکثریت اعضای ستاد من در انتخابات نهم از هاشمی حمایت می کنند.» اما انصراف ولایتی به نفع هاشمی چیزی نبود که طرفداران هاشمی را خوشحال کند، رئيس ستاد مركزی حمايت مردمی از هاشمی رفسنجانی در این زمینه گفت: «با شرايط فعلی كناره‏گيری ولايتي به سود كانديداهاي اصولگرا بود و هيچ تاثيري در آرای هاشمی نداشت.» توصیه آیت الله تهرانی دلیل کناره گیری ولایتی که امروز و با گذشت 8 سال از آن روزها پا به عرصه انتخابات گذاشته است درباره چرایی کناره گیری به نفع هاشمی در سال 84 گفت: من خدمت مرحوم حاج‌آقا مجتبی تهرانی رسیدم و ایشان به من گفتند که فلانی بر تو واجب است که در انتخابات نامزد شوی و خدایا تو شاهد باش که من به وی گفتم اگر هاشمی کاندیدا شد، تو نیا؛ چرا که او به عنوان عالم اگر در انتخابات شکست بخورد، به مصلحت اسلام نیست. ولایتی افزود: من مطابق فرمایش آیت‌الله حاج‌آقا مجتبی تهرانی عمل کردم چرا که وقتی مجتهدی حکم کرد، بقیه نیز باید از وی تبعیت کنند. وی در جمع اصحاب رسانه در قم نیز اظهار داشت: مرحوم آیت‌الله مجتبی تهرانی در سال 83 از من خواستند تا برای ریاست جمهوری داوطلب شوم و فرمودند که در تو «متعین» است و برای تو واجب عینی است. ولایتی گفت: ایشان تلاش کردند که آقای هاشمی و دیگر کاندیداها نیایند و با هماهنگی با سایر علما در آن زمان از جامعه مدرسین و جامعه روحانیت مبارز به این نتیجه رسیدند که کاندیدای اصولگرایان ولایتی باشد و بقیه هم کنار بکشند تا تفرق آرا نشود. ولایتییادآور شد: همه پذیرفتند کنار بکشند جز یک نفر، لذا طرحی که مرحوم آقا مجتبی تهرانی طراحی کرده بودند به نتیجه نرسید.

-مدافع هاشمی بعد از فتنه 88 پس از فتنه سال 88 و موضع گیری های صریح و بی پرده ی هاشمی رفسنجانی در مورد جریان فتنه، علی اکبر ولایتی در پاسخ به پرسشی در مورد خطبه های نماز جمعه هاشمی رفسنجانی گفت: «آقای هاشمی رفسنجانی هرگز از انقلاب فاصله نگرفته است وی در کنار امام راحل و مقام معظم رهبری بوده و هست. آنچه هاشمی در نماز جمعه و نامه ای که به رهبر انقلاب مطرح کرده است برداشت وی از رویداد های اخیر بوده است و به معنای اختلاف او با رهبر انقلاب نبوده است. وی در زمان امام و رهبری گفته است که مطیع رهبر است. وی در ادامه مصاحبه خود با الجزیره در مورد میرحسین موسوی گفته است: موسوی خود را از اغتشاش‏گران جدا کرده و گفته که محاسبات وی و هوادارانش متفاوت با آشوب‏گران است این غیر طبیعی نیست که نامزد بازنده یا گروه بازنده از نتیجهی انتخابات ناراحت باشند.»

-مأموریت ناموفق در خردادماه سال 90، هیئتی متشکل از کمال خرازی وزیر خارجه دولت اصلاحات، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی و علی اکبر ولایتی وزیر خارجه دولت هاشمی تشکیل میشود تا پس از حل اختلافات اساسی اصولگرایان، جبهه‏های فراگیر از اصلاح‏طلبان و اصولگرایان برای حضور در انتخابات مجلس معرفی شود. هرچند اعضای دیگر این هیات مشخص نشدند اما حضور کمال خرازی به عنوان شخصیتی نزدیک به جریان اصلاحات نشانه‏ای از تمایل برای مشارکت اصلاح‏طلبان در انتخابات پیش رو تفسیر شد. با این حال «احمد خرم»، وزیر راه دولت اصلاحات، می‏گوید: به دلیل اختلافات شدید اصولگرایان این هیئت نتوانست به موفقیت دست یابد و ظاهرا منحل شده است.

-تلاش برای وحدت اصولگرایان ابراهیم انصاریان عضو جبهه متحد اصولگرایان و داماد آیت الله مهدوی کنی که در مصاحبه با خبرآنلاین در پاسخ به اینکه چه شد که آیت الله مهدوی تصمیم گرفتند برای وحدت اصولگرایان به طور جدی وارد میدان شوند، گفت: بعد از فتنه 88، که یکی از حوادث نادر و به تعبیر رهبری انقلاب، «ظلم مضاعف» به نظام بود، این الزام که اصولگرایانیک همراهی را بین خود داشته باشند، احساس می شد؛ و بر این اساس دیگران از آیت الله مهدوی کنی خواستند که برای وحدت اصولگرایان پا پیش بگذارند. انصاریان با بیان اینکه حبیب الله عسگر اولادی و علی اکبر ولایتی نخستین چهره هایی بودند که این درخواست را از ایشان داشتند، ادامه داد: اوایل سال 89 مراجعتی به ایشان شد تا برای انتخابات مجلس در میان اصولگرایان میانداری کنند. آیت الله مهدوی کنی چون به کار تشکیلاتی خیلی اعتقاد دارند و تشکیلات را به عنوان یک کار جمعی می پذیرند، گفتند: « بنده اگر قرار شد کاری در خصوص انتخابات یا وحدت اصولگرایان انجام بدهم، به تنهایی این کار را انجام نمی دهم و خوب است با مجموعه جامعه مدرسین در اینزمینه نشست و دیداریداشته باشم.» بر همین اساس هم سفری به قم داشتند که در نهایت منجر به شکل گیری منشور اصولگرایی شد.

-تالیفات برخی از تألیفات علی اکبر ولایتی عبارتند از: پویایی فرهنگ و تمدن اسلام و ایران ایران و مسئله فلسطین ایران و تحولات فلسطین بحران تاریخی هویت ایرانی مقدمه فکری نهضت مشروطیت تاریخ روابط خارجی ایران در عهد شاه عباس اول صفوی تاریخ روابط خارجی ایران در عهد شاه اسماعیل صفوی تاریخ سیاسی جنگ تحمیلی عراق علیه جمهوری اسلامی تاریخ روابط خارجی ایران در دوران ناصرالدین‌شاه و مظفرالدین‌شاه بیماری سل بیماری‌های عفونی با همکاری دکتر اسماعیل صائبی، دکتر مینو محرز، دکتر علیرضایلدا مبانی سل

-حضور در انتخابات 92 و ائتلاف سه گانه در انتخابات ریاست جمهورییازدهم که در خرداد ماه سال 92 برگزار خواهد شد علی اکبر ولایتی در چارچوب ائتلاف سه گانه و به همراه غلامعلی حداد عادل و محمد باقر قالیباف وارد عرصه انتخابات شد. علی اکبر ولایتی که خود یکبار دیگر تجربه ورود به ائتلاف های انتخاباتی را داشته است در مورد پیشگام بودن خود در شکل گیری این ائتلاف سخن گفته است و تاکید کرده است این ابتکار با هدف جلوگیری از تششت میان اصولگرایان در وضعیت حضور خطر فتنه و انحراف، کاستن از تشتت میان اصولگرایان در شرایط حساس فعلی،کاستن از احتمال کشیدن انتخابات به دور دوم و نهایتا هم افزایی توان نیروهای انقلاب برای تشکیل دولتی قدرتمند دانسته است. مرور اخبار و موضع گیری های ولایتی نشان می دهد وی چندان از روند ائتلاف راضی نیست و با گذشت زمان این نارضایتی افزایشیافته است، به گونه ای که وی از یک حامی پرشور ائتلاف و همگرایی، به فردی بدل شده است که بر حضور قاطع تا پایان تاکید می کند. در حد فاصل این دو مقطع نیز او از وی اظهارنظرهای متناقضی منتشر شده که عمدتا حول و پیرامون مقوله معیار و شاخص معرفی خروجی این ائتلاف بوده است.

موضع گیری های ولایتی در مورد ائتلاف سه کانه وی در در مصاحبه خود با خبرگزاری مهر در اوایل بهمن ماه 1391، فلسفه ائتلاف را اینگونه مطرح کرد: «اصل این طرح این است که هدف گیری ما سه نفر این باشد که از بین معتقدین به اسلام، نظام، جمهوری اسلامی، قانون اساسی و ولایت فقیهیک کاندیدا بیشتر نداشته باشیم، چون تفرق و تشتت بین کاندیداها موجب می شود که از انتخابات نتایج مطلوبی به دست نیاید. به خصوص اینکه در شرایط حساسی قرار داریم که می توان گفت حساس ترین شرایط انتخابات در طول انقلاب اسلامی است، لذا هیچ راهی جز جلوگیری از تشتت آرا نیست. این موضوع هم مشخصاتی دارد که اول از همه این است که هر کدام از ما سه نفر این آمادگی را داشته باشیم که اگر اتفاق نظر بر هر یک از ما نبود بدون چانه زنی فرد منتخب را پذیرفته و تقویتش کنیم ولو اینکه آن فرد خارج از این سه نفر باشد». این اظهار نظر که از آن قاطعیت و امیدواری به آینده ائتلاف از آن بر می‌آید، در حالی است که وقتی ماجرای ائتلاف در زمان به جلو آمد، دشواریهای کار آشکار شد و نقطه ثقل دشورایها هم معیار تعیین خروجی بود و در این بین مروری بر سیر سخنان 4 ماهه علی‌اکبر ولایتی نشانه تکاپوی او برای درانداختن طرحی است که بتواند او را به سرمنزل مقصود برساند. او در این سیر پرفراز و نشیب، ابتدا مطابق سیاق هر ائتلافی، توان افراد برای جلب افکار عمومی را ملاک تعیین خروجی نهایی ائتلاف اعلام کرد. از جمله در مصاحبه با شماره 167 هفته نامه مثلث و قبل از تعصیلات عید انجام شده است؛ ملاک تعیین خروجی ائتلاف را«اقبال مردم» دانست. ولایتی در پاسخ به سوال خبرنگار مثلث مبنی بر اینکه «عامل اصلی انتخاب شدن به عنوان کاندیدای نهایی ائتلاف، افکار عمومی است؟» پاسخ داد که«حتما همین طور است. ما راه دیگری نداریم؛ چون مردم باید رای بدهند.» و وقتی خبرنگار از وی پرسید:«هیچ مولفه دیگری به جز افکار عمومی تاثیرگذار نیست؟» وی مجددا تاکید کرد که:«ملاك اصلي «رای» مردم است.» نکته مهم آن بود که در همان زمان وقتی از وی در مورد چرایی حضور تنها سه نفر در جمع ائتلاف پرسیده شد بر وجود یک کف رای حداقلی برای حضور در ائتلاف تاکید و ملاک اقبال عمومی را نیز نظرسنجیعنوان کرد. از جمله اینکه او بارها بر رای بالای ائتلاف در نظرسنجی ها تاکید کرد و ملاک پیوستن افراد جدید به ائتلاف را کسب اقبال مردمی دانست و مکانیزم سنجش این اقبال را نیز «نظرسنجی» عنوان کرد..(روزنامه جوان.14/12/91). در این بین اما هرچه ائتلاف به زمان اعلام خروجی نزدیک شد؛ موضع گیریهای مبدع ائتلاف رنگ و بوی دیگری به خود گرفت. اوج گیری این دگردیسی در موضع گیریها بعد از تعطیلات سال نو بود که مطابق اخبار منتشره فشارها برای اعلام خروجی ائتلاف به ویژه از سوی حامیان قالیباف شدت گرفت. در حالی که اخبار حاکی از پیشتازی محمد باقر قالیباف در اکثریت نظرسنجی ها بود؛علی اکبر ولایتی وارد میدان شد و به یکباره پای جامعتین را به میان آورد و خروجی نهایی را منوط به نظر جامعتین دانست: «معتقد به نظر جامعتین و تبعیت از نظر آنها هستیم. ضمن آنکه تلاش خواهیم کرد اصولگرایان در انتخابات آتی به وحدت برسند و مطمئن هستیم که پیروز می‌شویم؛ بنده تا آخر در صحنه می‌مانم.»(خبرگزاری فارس.26/2/92) تاکید بر محوریت جامعتین در اعلام خروجی نهایی را باید خط اصلی سخنرانی‌های ولایتی در فروردین و اردیبهشت گذشته دانست. تاکید ولایتی بر فصل الخطاب بودن و محوریت جامعتین در حالی بود که وی در اواسط اسفندماه 91 عنوان کرده بود که خروجی ائتلاف مبتنی بر تصمیم درونی اعضای ائتلاف خواهد بود و وی تابع این تصمیم است: «بنده... تابع تصمیم ائتلاف سه نفره هستم. هر تصمیمی که ائتلاف سه‌گانه بگیرد که چه کسی بماند و دو نفر دیگر به وی کمک بکنند ما تابع این تصمیم‌گیری هستیم. اگر تصمیم این باشد غیر از من هر یک از آن دو نفر یعنی آقای دکتر حداد عادل و یا آقای دکتر قالیباف نامزد انتخابات شوند طبیعی است که بنده کنار می‌کشم ولی حتماً به کسی که کاندیدای ریاست جمهوری است کمک می‌کنم تا رأی بیاورد»(خبرآنلاین.18/12/91) تحلیل دقیق سخنان ولایتی در زمستان 91 نشان می‌دهد که وی در آن دوران از یک سو عنوان کرده است که تصمیم‌گیری در خصوص خروجی نهایی ائتلاف در رای‌گیری اعضای درونی ائتلاف مشخص خواهد شد و ملاک این تصمیم‌گیری نیز توان افراد در جلب اقبال مردمی خواهد بود که ملاک آن نظرسنجی است. و از سوی دیگر عنوان کرده است که این ائتلاف در ارتباط با افراد سرشناس جریان اصولگرایی برای دریافت نظرات خواهد بود و در این تعامل تصمیم‌گیری‌های درونی ائتلاف نباید «در تضاد» با نظر جامعتین باشد. از جمله در جایی تصریح کرد که «شما مطمئن باشید ما کاری نمی‌کنیم که با جامعتین در تضاد باشیم». ضمن آنکه بارها عنوان کرده بود: «اين ائتلاف با افراد شاخص رايزني مي‌كند، نه احزاب.» (روزنامه جام جم.11/11/91) در همین راستا بود که اعضای ائتلاف به جای ملاقات با احزاب و گروه‌ها، به ملاقات چهره‌های برجسته اصولگرایی رفتند که غرض از آن دریافت نظرات بود. اما گویا با گذشت زمان و مشخص شدن اینکه اگر ملاک تصمیم‌گیری اعضای ائتلاف، نظرسنجی‌ها باشد؛ ولایتی خروجی ائتلاف نخواهد بود. او در ماه‌های فروردین و اردیبهشت، به یکباره نظر خود را تغییر داد و تصمیم‌گیری در خصوص خروجی نهایی ائتلاف را منوط به اعلام نظر نهادی خارج از ائتلاف یعنی جامعتین کرد. در این شرایط چندین اظهارنظر متناقض از ولایتی مشاهده شد. از جمله آنکه نقل شد که وی در یک سخنرانی در مشهد در پاسخ به سوالی پیرامون زمان نهایی شدن خروجی ائتلاف عنوان کرده است که « تکلیف ائتلاف به این زودی‌ها مشخص نمی‌شود و احتمال دارد در آینده دود سیاه هم ببینیم!»(بی باک.18/1/92) در عین حال در زمانی دیگر در یک سخنرانی در جمع هواداران خود در مازندران عنوان می‌کند: «‌در نظرسنجی‌ها رای بنده در حال افزایش است و از 3 به 13.5 رسیده‌ام در حالی که آرای آقای قالیباف 16بوده و کماکان هم16 مانده است؛ مضافا بر اینکه تعدا آرای منفی بنده هم نسبت به ایشان کمتر است.» در این میان اما، واکنش بعدی و عجیب ولایتی زمانی مشخص شد که در واکنش به تاکیدات مکرر وی دایر بر معرفی خروجی ائتلاف از سوی جامعتین؛ افرادی چون آیت‌الله مقتدایی و حجه‌الاسلام سید‌رضا تقوی ا‌ز اعضای جامعه مدرسین و جامعه روحانیت دیدگاه‌های این دو نهاد را در این خصوص مطرح کردند. آیت‌الله مقتدایی در واکنش به سوالی در خصوص نحوه ورود جامعتین به انتخابات آینده، ضمن تاکید بر این نکته این دو نهاد از اصل وحدت اصولگرایان حمایت می‌کنند عنوان کرد که جامعتین تنها ملاک‌ها را اعلام خواهد کرد و وارد مصادیق نخواهد شد. (سایت جامعه روحانیت مبارز تهران.19/1/92) با بالا گرفتن تاکیدات ولایتی مبنی بر معرفی خروجی از سوی جامعتین و بی‌اعتبار بودن نظرسنجی‌ها، سید رضا تقوی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری مهر اعلام کرد که رویکرد جامعیتن ورود مصداقی در انتخابات ریاست جمهوری نیست و برای این دو نهاد نیز ملاک نظرسنجی‌ها خواهد بود.(خبرگزاری مهر.8 اردیبشهت 1392) در واکنش به این اظهار نظرها، دو واکنش از ولایتی دیده شد. واکنش اول ولایتی تاکید دوباره بر اهمیت نظرسنجی بود، البته نظرسنجی‌ای که «علمی» و توسط نهادهای مستقل صورت گرفته باشد: «‌مقصودمان نظرسنجی‌های علمی بوده و من در یکی از صحبت‌هایم گفتم نظرسنجیِ بی‌پایه و اساس را قبول ندارم. بنابراین نظرسنجی علمی رکن تصمیم گیری ائتلاف ما خواهد بود.»(ایسنا.11/2/ 92) او در این صحبت‌ها با تاکید بر اهمیت «نظرسنجی علمی» به یکباره پای «کیفیت»را به میان کشید و گفت: «‌رای آوری کاندیدا مهم است اما کیفیت‌ها را هم برای انتخاب اصلح باید در نظر گرفت. بنابراین اصولگرایان تا جایی که ممکن است باید نزدیک به هم شوند و در نهایتیک نفر معرفی خواهد شد که آن فرد هم مشروعیت، هم مقبولیت داشته باشد و هم از کیفیت هایی برخوردار باشد.»(او در ادامه علیرغم اظهار نظر صریح جامعتین،مجددا بر محوریت جامعتین تاکید کرد با این تفاوت که بر اهمیت همزمان نظرسنجی و نظرجامعتین تاکید کرد: « نظر‌سنجی ملاک معتبری است به شرط اینکه به صورت علمی و با تصمیم ائتلاف پیشرفت انجام شود. کسب نظر علما و فرهیختگان نیز موضوع بسیار مهمی است که باید به آن هم توجه شود، دیدگاه‌های مراجع دینی و علمییا جامعه مدرسین و جامعه روحانیت بسیار موثر است....نظر‌سنجی‌یک فاکتور بسیار مهم است اما فقط آن ملاک نیست. بلکه کسب نظر علما هم امر بسیار مهمی است.»(خبرآنلاین به نقل از نشست خبری دکتر ولایتی.14/2/92) البته او در آخرین اظهار نظرهای خود نیز عنوان کرد که « این تنفیذ است که امکان فعالیت را به رییس جمهور می دهد و ما نیز حکم نهایی را بر عهده جامعتین گذاشته ایم»(سایت رسمی دکتر ولایتی.26 ادریبهشت 1392) واکنش دوم که می توان واکنش لایه دوم او بوده است حاوی نکته جالبی بود که نشان دهنده یک چرخش نهایی در رویکرد انتخاباتی ولایتی بود. او در حاشیهیک سخنرانی تبلیغاتی در مازنداران و در پاسخ به سوال یک خبرنگار محلی مبنی بر اینکه افرادی چون آیت الله مقتدایی عنوان کرده اند که تنها ملاک ها را مطرح می کنند و نامی از اشخاص برده نخواهد شد، در این صورت تکلیف ائتلاف چه خواهد شد،پاسخ داد که « جامعیتن نام خواهد برد و اگر هم نام شخصی را نبرد بنده تا آخر در عرصه رقابت باقی خواهم ماند و به نفع هیچ کس کنار نخواهم رفت.» (سایت مازند نومه.31 اردیبهشت 1392) این موضع گیری آخر نشان دهنده آخرین مرحله از موضع گیری های پر تناقض ولایتی در مورد ائتلاف است که نشان دهنده آن است که او عزم خود را برای حضور در انتخابات و عدم تعهد به تصمیمات ائتلاف سه گانه اخد کرده است.آنچه این تحلیل را تقویت می کند آن است که ولایتی بعد از چند روز سکوت که در پی حضور آیت الله هاشمی در صحنه انتخابات پیشه کرد؛به یکباره دوباره به صحنه سیاسی بازگشت و طی اظهارنظری جالب عزم خود را برای حضور در رقابت ها اعلام کرد.او از یک سو اعلام کرد که ائتلاف همچنان به کار خود ادامه می دهد و از اصولگرایان تنها یک نفر در انتخابات حاضر خواهد شد:«در نهایت از میان اصولگرایان تنها یک نفر کاندیدا می‌شود.»(سایت رسمی دکتر ولایتی.31/2/92) ولی جالب آن بود که وی تاکید کرده که تا پایان در صحنه باقی خواهد ماند.« نظرسنجی معتبر یک فاکتور است اما نظر بزرگان دین را هم باید در نظر بگیریم. ما تا آخر هستیم و مطمئن هستم که پیروز می شویم.»(سایت رسمی دکتر ولایتی.26/2/92) از متن این دو گفته و لحن سخنان ولایتی بر می آید که او می گوید ائتلاف مطلوب،ائتلافی است که وی خروجی آن باشد؛ در غیر این صورت او او تا آخر باقی خواهد ماند. گام های آخر ائتلاف سه گانه در حالی برداشته می شود که اعضای دیگر ائتلاف مایلند امیدواری خود را به نتیجه حفظ کنند؛ در حالی که گویا حرکت واقعیت به سویی است که منتقدان و مخالفان ائتلاف از ابتدا مطرح کردند و معتقد بودند که ائتلاف به نتیجه ای نخواهد رسید.

-روز شمار مواضع و اقدامات انتخاباتی 4اردیبهشت 1392: تغييرات ائتلاف پيشرفت شايعه است عضو ائتلاف پيشرفت اصولگرايان اعلام كرد قرار نيست حدادعادل از ائتلاف خارج شود و لاريجاني نيز تا امروز به طور علني ابراز علاقه اي براي حضور در ائتلاف پيشرفت نداشته است. علي ا كبر ولايتي در نشستي خبري كه در پژوهشگاه باقرالعلوم برگزارشد، در پاسخ به سوالي مبني بر اين كه آيا منوچهر متكي به نفع شما از كانديداتوري در انتخابات رياست جمهوري كنار خواهد كشيد، گفت: من با متكي در اين مورد صحبتي نداشتم . همچنين عضو ائتلاف پيشرفت در پاسخ به سوال ديگري درخصوص اين كه برخي معتقد هستند كه ثبت نام هر سه عضو ائتلاف پيشرفت به نوعي از هم گسيختگي محسوب مي شود، افزود: من چنين اعتقادي ندارم و از نظر من حتي ثبت نام هر سه عضو اين ائتلاف نوعي نقطه قوت براي ما محسوب مي شود، زيرا همه آنها از امكانات موجود استفاده مي كنند . وي ادامه داد: من قبلا هم پيشنهاد داده بودم كه هرسه عضو ائتلاف پيشرفت در يك ميزگرد حضور يافته و بدون اين كه مناظره اي بايكديگر داشته باشند، به سوالات ساير گروه ها، در راستاي تخصص شان پاسخ دهند و ما در حال حاضر هم آماده چنين كاري هستيم. در هر صورت اگر مردم به ائتلاف ما راي دهند و دولت آينده تشكيل شود، از هر سه كانديداي ائتلاف همچنين افراد باتجربه اي كه به ما كمك كردند، استفاده مي كنيم . در بخش ديگري از اين نشست خبري از ولايتي در رابطه با اين كه گفته مي شود در ائتلاف پيشرفت انحراف هايي صورت گرفته است، سوال شد كه وي در پاسخ ، اظهاركرد: مبناي من اين است كه اگر كار سياسي انجام مي شود بايد متناسب با اخلاق مداري باشد و بايد بگويم كه از نظر من به كار بردن كلمه انحراف درست نبوده و با اخلاق مداري در تعارض است . ولايتي با بيان اين كه ائتلاف عنوان كرده بود كه قرار است از ميان اعضا يك نفر كانديداي رياست جمهوري شود خاطر نشان كرد: در حال حاضر سه نفر براي رياست جمهوري ثبت نام مي كنند و اين فرصت تا آستانه انتخابات و هنگامي كه احتمال انصراف 2 نفر ديگر وجود داشته باشد، ادامه دارد به هرحال ما نگفته بوديم كه 3 نفر ثبت نام نمي كنند؛ حتي امكان دارد نفر چهارمي نيز به ليست اضافه شود.

7اردیبهشت 1392: آماده پاسخ به بگم بگم ها هستم عضو ائتلاف سه گانه اصولگرايان اعلام كرد آمادگي دارم پاسخ گوي تمام سؤالات و شبهاتي باشم كه در رابطه با خودم از سن نوجواني تا كنون مطرح مي شود باشم . علي اكبر ولايتي در پاسخ به سؤالي مبني بر اينكه اگر بگم بگم هاي احمدي نژاد به شما برسد، چه خواهيد كرد؟ اظهار داشت: ميدان انتخابات، ميدان رقابت است و يكي از صحنه هاي رقابت ها هم، تهديد ها و اين گونه اعلام نظر ها است . وي افزود: اين قبيل كار ها (بگم بگم هاي احمدي نژاد) را، نمي گويم غير طبيعي نيست، بلكه مي گويم غير منتظره نيست .عضو ائتلاف پيشرفت اصولگرايان، خاطرنشان كرد: بنده آمادگي دارم پاسخ گوي تمام سؤالات و شبهاتي باشم كه در رابطه با خودم از سن نوجواني تاكنون مطرح مي شود باشم .

9اردیبهشت 1392: هنر قطعنامه نگرفتن عضو ائتلاف سه گانه اصولگرايان با بيان اينكه مي توان كاري انجام داد كه با در اختيار داشتن انرژي هسته اي صلح آميز، تحريم هم نباشيم، گفت: اگر هسته اي باشيم و قطعنامه نگيريم هنر است .علي اكبر ولايتي با انتقاد از دو جرياني كه در خصوص انرژي هسته اي دچار افراط و تفريط هستند، اظهار كرد: يك دسته از اين افراد معتقدند كه انرژي هسته اي را بدست نياوريم تا قطعنامه شوراي امنيت را نگيريم عده اي هم مي گويند قطعنامه كاغذ پاره اي بيش نيست اما به اعتقاد بنده اگر هسته اي باشيم و قطعنامه نگيريم هنر است. نامزد انتخابات رياست جمهوري با تاكيد بر اينكه امنيت ملي ما در اين است كه رابطه خوبي را با همسايه ها داشته باشيم، افزود: بايد تنش زدايي با همسايگان ايران از اولويت هاي درجه يك سياست خارجي باشد.

11اردیبهشت 1392: ولایتی: هاشمی در فتنه 88نقش داشت ولایتی در جلسه هفتگی انصار حزب الله از نقش هاشمی در فتنه 88سخن گفت و در عین حال تاکید کرد که باید احترام وی حفظ شود. به گزارش رسا، علی اکبر ولایتی عضو ائتلاف سه گانه اصولگرایان در پاسخ به سؤالی درباره نقش هاشمی در فتنه و نوع رابطه با وی، گفت: آقای هاشمی با حکم رهبر معظم انقلاب رییس مجمع تشخیص مصلحت است و نظر رهبر معظم انقلاب این است که احترام ایشان حفظ شود، اما این که آقای هاشمی در فتنه نقش داشته معلوم است؛ هر کس که در خط و طریق رهبری است باید در فتنه موضع‌ می‌گرفت، آن‌روز بعضی‌ها فکر می‌کردند که کار تمام شد ولی مردم آمدند و نشان دادند کار تمام نشده و آن‌روز، روز امتحان بود.

12اردیبهشت 1392: معتقد به نظرسنجي‌ علمي عضو ائتلاف پيشرفت با بيان اينکه نظرسنجي‌ يک رکن اساسي است به شرط اينکه علمي باشد گفت: خلاف عقل است اگر کسي در نظرسنجي‌هاي علمي انجام شده و رأيش کمتر است مطرح شود. علي‌اکبر ولايتي در پاسخ به سؤالي مبني بر اينکه گفته مي‌شود شما نظرسنجي‌ها را بي‌پايه دانسته‌ايد و اينکه نظر جامعتين اولويت دارد، اظهار داشت: بنده نگفتم نظرسنجي‌ها بي‌پايه است بلکه گفتم نظرسنجي‌هاي بي‌پايه، بي‌ارزشند. عضو ائتلاف پيشرفت افزود: نظرسنجي‌هاي صحيح علمي به عنوان فاکتورهاي موثر به شمار مي‌رود و در واقع رأي آوري نيز بايد در نظر گرفته شود.

14اردیبهشت 1392: ثبت نام در دقيقه 90 عضو ائتلاف پيشرفت با اشاره به زمان ثبت‌نام اعضاي ائتلاف سه‌گانه در انتخابات رياست‌جمهوري، گفت: قرار گذاشته‌ايم آخرين روز ثبت نام، اقدام کنيم. علي اکبر ولايتي با بيان اينکه من و حداد عادل صريح‌ترين موضع را در مقابل فتنه اتخاذ کرديم، اظهار کرد: نکته اساسي اين است که در مقابل جريان انحرافي هم بايد موضع‌گيري صحيح داشت و کساني که در مقابل انحراف هر نوع سکوتي دارند مانند افرادي هستند که در فتنه جزو ساکتين بودند. کانديداي احتمالي رياست جمهوري همچنين از جلسات مختلف خود با آيت الله مهدوي کني رييس مجلس خبرگان، علي لاريجاني رييس مجلس، آيت الله يزدي‌ رييس جامعه مدرسين حوزه علميه قم، حبيب الله عسگراولادي فعال اصولگرا و جمعي ديگر از بزرگان کشور براي وحدت اصولگرايان خبر داد.

15اردیبهشت 1392: ولايتي : نگفته‌ام هاشمي در فتنه نقش داشت علي اکبر ولايتي در گفت و گو با مشرق با اعلام اينکه بنده هيچ گاه نگفتم که آقاي هاشمي در فتنه دخالت داشته اند گفت: من حرفي در اين مورد نزده ام و اين حرف را کسي نقل کرده که قصد داشته آن‌را منشا گفت و گوي بي پايه کند.‏ عضو ائتلاف پيشرفت در حالي اين مطلب را عنوان مي کند که پيش از اين خبرگزاري رسا گزارش داد که در جلسه پرسش و پاسخ انصار حزب‌الله ولايتي در پاسخ به سؤال يکي از حاضران درباره نقش هاشمي در فتنه و نوع رابطه با وي، گفت: آقاي هاشمي با حکم رهبر معظم انقلاب رييس مجمع تشخيص مصلحت است و نظر رهبرمعظم انقلاب اين است که احترام ايشان حفظ شود، اما اين که آقاي هاشمي در فتنه نقش داشته معلوم است؛ هر کس که در خط و طريق رهبري است بايد در فتنه موضع‌ مي‌گرفت، آن‌روز بعضي‌ها فکر مي‌کردند که کار تمام شد ولي مردم آمدند و نشان دادند کار تمام نشده و آن‌روز، روز امتحان بود‎.

17اردیبهشت 1392: تبعيت از جامعتين عضو ائتلاف پيشرفت با بيان اينکه از هر تصميمي که جامعتين به آن برسند، تبعيت مي‌کنيم، گفت: انتشار برخي اخبار درباره اختلاف ميان اعضاي اين ائتلاف شايعه است. علي اکبر ولايتي درباره مکانيسم انتخاب فرد نهايي ائتلاف به مواردي مانند نظرسنجي و نظر علما و روحانيون اشاره و اظهار کرد: ما از هر تصميمي که جامعتين به آن برسند، تبعيت مي‌کنيم. وي همچنين انتشار برخي اخبار درباره اختلاف ميان اعضاي اين ائتلاف را شايعه خواند.

19اردیبهشت 1392: ضيافت با سينماگران جمعي از سينماگران با علي‌اكبر ولايتي يكي از نامزدهاي انتخابات رياست‌جمهوري ديدار كردند. ولايتي در اين نشست درخصوص برخوردهايي كه با هنرمندان صورت مي‌گيرد گفت: هنر و هنرمند داراي ظرافت است و در برخورد با آنان بايد اين موضوع را لحاظ كرد و با هنرمندان بايد با ظرافت و سعه صدر برخورد كرد و بايد هنر و هنرمند مورد احترام قرار گيرند. درادامه اين ضيافت پس از صحبت‌هاي ولايتي نشست پرسش و پاسخ اهالي سينما با ايشان آغاز شد كه طي آن هنرمندان به بيان نقطه نظرات و مشكلات خود درخصوص مسائل سينما پرداختند.

21اردیبهشت 1392: ولایتی ثبت نام کرد علی‌اکبر ولایتی وزیر اسبق امور خارجه و عضو ائتلاف پیشرفت با حضور در ستاد انتخابات کشور برای انتخابات ریاست ‌جمهوری آینده ثبت‌نام کرد. علي‌اکبر ولايتي هم پس از ثبت نام در انتخابات رياست جمهوري ضمن قرائت بيانيه انتخاباتي خود در جمع خبرنگاران درباره ائتلاف 1+2 گفت: در ائتلاف سه‌گانه قرار بر اين بود که هسته‌اي براي اتحاد اصولگرايان تشکيل شود. هر کسي که قانون و ولايت فقيه را پذيرفته باشد، از نظر ما اصولگرا است. وي با بيان اين‌که اختلافي ميان اعضاي ائتلاف وجود ندارد،‌ افزود: اتحاد و همبستگي ميان ما برقرار است و ما امور را متناسب با شرايط پيگيري مي‌کنيم. فعلا تصميم گرفتيم تا همه نام‌نويسي کنيم. تا زماني که راي واقعي مردم معلوم شود و حداکثر مهلت را به خود و بقيه بدهيم. اميدواريم يک نفر از اصولگرايان بتواند در انتخابات شرکت کند.

23اردیبهشت 1392: ولايتي : هاشمي موضعي که بايد در برابر فتنه مي گرفت، نگرفت علي اکبر ولايتي با بيان اينکه آيت الله هاشمي در سال 88 موضعي که بايد در برابرفتنه مي گرفت، نگرفت تصريح کرد: وي در آن شرايط رهبري را تنها گذاشت و همراهي نکرد. عضو ائتلاف پيشرفت با اشاره به اينکه اتحاد اصولگرايان لازم است، اظهار کرد: در حالي که طرف مقابل ما يعني جبهه اصلاح طلبان و دولت موجود که داعيه دارند،کاملا منسجم عمل مي کنند، بنده ائتلاف سه گانه را با دعوت از ديگر افراد، شکل دادم. عضو ائتلاف سه گانه اصولگرايان با بيان اينکه درهاي ائتلاف پيشرفت باز است و تا پيش از اين نمي دانستيم که آقاي جليلي وارد مي شود گفت: اگر جامعتين به هر نتيجه اي برسند ما تبعيت مي کنيم و براي فرد منتخب تبليغ هم مي‌کنيم.

28اردیبهشت 1392: تلاش براي وحدت اصولگرايان نامزد يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري با بيان اينکه تلاش خواهيم کرد اصولگرايان در انتخابات آتي به وحدت برسند، گفت: مطمئن هستيم که پيروز مي‌شويم. علي‌اکبر ولايتي در پاسخ به اين سوال که اگر کسي عليه شما موضع‌گيري کند چه واکنشي خواهيد داشت، اظهار کرد: بايد در مناظره‌ها، گفت‌وگوها و مصاحبه‌ها حتما اخلاق‌محوري مورد توجه قرار گيرد و اگر کسي عليه بنده حرف خارج از قاعده مطرح کرد حتما ما نسبت به او بي‌اخلاقي‌ و بي‌ادبي نخواهيم کرد.

ديدار سه کارگردان با ولايتي و ساخت فیلم انتخاباتی فريدون جيراني، محمدحسين لطيفي و جمال شورجه سه کارگردان سينما براي ساخت فيلم انتخاباتي ولايتي با اين عضو ائتلاف پيشرفت ديدار و گفت‌وگو کردند. جلسه بررسي شرايط و گزارش پيشرفت مربوط به ساخت فيلم‌هاي تبليغاتي علي‌اکبر ولايتي با حضور فريدون جيراني، محمدحسين لطيفي و جمال شورجه کارگردانان سينما و حامد عنقا طراح و مدير پروژه‌هاي تصويري به همراه محسن علي‌‌اکبري، محمدرضا شفيعي و رضا جودي تهيه‌کنندگان سينما در دفتر اين کانديداي انتخابات رياست جمهوري برگزار شد. ولايتي در اين نشست با اشاره به اينکه حل مشکلات کشور، تنها با حضور و همت همه طيف‌هاي علاقه‌مند به نظام قابل حل است و با ايجاد يک فضاي پرنشاط و با ثبات مي توان به اين مهم دست يافت، افزود: بنده روي ائتلاف تاکيد دارم و آنرا ادامه مي‌دهم.

1خرداد 1392: حضور اصولگرايان با يک کانديدا عضو ائتلاف پيشرفت اعلام کرد در نهايت از ميان اصولگرايان تنها يک نفر کانديدا مي‌شود. علي اکبر ولايتي در ديدار با جمعي از خلبانان و نخبگان صنعت هوايي کشوردر پاسخ به اين سوال که سرانجام قاليباف به نفع جليلي کنار خواهد کشيد، اظهار داشت: نمي‌دانم، ولي در نهايت از ميان اصولگرايان تنها يک نفر کانديدا مي‌شود. همچنين ولايتي در گردهمايي بزرگ اصولگرايان که در گرگان برگزار شد، گفت: دولتي که تشکيل خواهد شد بايد اهل مشورت باشد، آنهايي که در حوزه‎هاي مختلف کار کردند و داراي تخصص و تجربه هستند، اما کنار گذاشته شدند بايد از فکرشان به عنوان يک سرمايه استفاده شود. وي با تاکيد بر اينکه افراد باتجربه‎اي که حسن نيت دارندرا نبايد کنار بگذاريم، خاطرنشان کرد: اگر دولتي اهل مشورت باشد اين اشتباهات ديگر تکرار نخواهد شد.

2خرداد 1392: دايره اصولگرايي کانديداي احراز صلاحيت شده رياست جمهوري يازدهم با بيان اينکه بنده پرچم تشکيل ائتلاف را برداشته‌ام،گفت: اين ائتلاف، هسته اوليه تجمع اصولگرايان است چراکه بايد با وحدت کلمه به استقبال انتخابات برويم. علي‎اکبر ولايتي با اشاره به ‌ضرورت تحقق حماسه سياسي و حماسه اقتصادي اظهار کرد: در انتخابات رياست‎جمهوري بنده به عنوان يک فرد اصولگرا، معتقد به اصولگرايي هستم و تعريف اصولگرايي نيز محدود به يک تعريف نيست. عضو ائتلاف پيشرفت افزود: هرکس به اين نظام معتقد و قانون اساسي را قبول دارد و در قول و عمل به ولايت فقيه معتقد بوده و از ولايت فقيه تبعيت مي‎کند، اصولگراست.

4خرداد 1392: انتخاب اعضای ستاد انتخاباتي ولايتی علي‌اکبر ولايتي نامزد رياست جمهوري يازدهم طي احکام جداگانه‌اي رئيس و رؤساي کارگروه‌هاي مختلف ستاد انتخاباتي خود را منصوب کرد. طي احکام جداگانه اي شاهين محمد صادقي به عنوان رئيس، فاضل استاد قائم مقام ستاد، علاءالدين بروجردي به عنوان رئيس کار گروه سياسي، محمد نهاونديان رئيس کار گروه اقتصادي و نويد ادهم رئيس کار گروه فرهنگي و حسين انتظامي به عنوان سخنگوي ستاد انتخاباتي ولايتي انتخاب شدند. همچنين ولايتي صبح جمعه به منظور تجديد ميثاق با آرمان‌هاي امام (ره) و شهدا به بهشت زهرا رفت.

4خرداد 1392: تشکيل کميته‌های ستاد انتخاباتي ولايتی طي احکام جداگانه اي از سوي علي اکبر ولايتي مسئولان جديد کميته ها و کارگروههاي مشورتي تنظيم برنامه هاي اين کانديداي انتخابات رياست جمهوري يازدهم منصوب شدند.حجت الاسلام سبحاني نيا به عنوان رييس کميته پارلماني، حجت‌الاسلام مرسلي به عنوان مسئول کميته امور روحانيون و محمد عبدالهيان به عنوان دبير کميته مشاوران انتخاب شدند. همچنين حسين سجادي در کميته تبليغات و رسانه، محسن تنها در کميته اقشار، جمال شورجه و حامد عنقا در کارگروه هنري داراي مسئوليت شدند.

-حمایت حزب موتلفه از ولایتی حبیبی در دیدار با ولایتی رای تمایل حزب موتلفه اسلامی را به ولایتی اعلام کرد و گفت: بر اساس رای تمایل شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی، این حزب در انتخابات آینده از شما پشتیبانی خواهد کرد.

-دیدارها و اظهارات انتخاباتی در نشست پرسش و پاسخ دانشجویی در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شهید بهشتی - مشکلات اقتصادی همچون گرانی، تورم و ارز وجود دارد که می‌توان آنها را حل کرد و در حوزه خارجی نیز بهتر از حال حاضر می‌توانیم عمل کنیم چه ضرورتی دارد آدم برای اینکه مواضع حق خود را بیان کند کار را به درگیری بکشاند؛ قضیه هسته‌ای را می‌توان به گونه‌ای حل کرد که جمهوری اسلامی حقوق خود را داشته و فعالیتش را نیز ادامه دهد و ضرورتی ندارد روابط خود را با کشورهای دیگر به هم بزند و این مسأله تدبیر می‌خواهد و عملی است. - باید بخشی از یارانه و 30 درصد آن به صنعت داده می‌شد تا موجب رکورد کارخانه‌داران به ویژه کارگاه‌ها نشود، اما اینیارانه داده نشد و نیاز به اجرای درست قانون برنامه است؛ اگر سالی 10 درصد بودجه کشور و هزینه‌های اجرایی از درآمد نفت کاهش می‌یافت، امروز باتحریم نفت نمی‌توانستند ما را این گونه تحت فشار قرار دهند. - ممکن است برخی سلایق متفاوت بین بنده و فلان آقا باشد اما هر سه اصولگرا هستیم و در واقع اصل مهم‌تر، وحدت بود. - بنده در حوزه عملکرد یا چگونگی تبلیغات و هزینه‌کردن‌ها روش خود را دارم و اگر خبری از بنده پخش می‌شود، در واقع به دعوت بسیجیا مساجد و یا مساجد است اما اینکه راه بیافتیم و هزینه‌های عجیب و غریب کنیم اصل آن را قبول ندارم و در واقع توصیه امام (ره) و رهبری اینست که در تبلیغات اسراف نشود. - حضرت امام (ره) بر روی شخص هاشمی رفسنجانی نگاه مثبتی داشتند؛ حضرت آقا نیز امروز در جهت حفظ احترام آقای هاشمی رفتار می‌کند و برای چندمین بار وی را به عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام که مصوبات آن از مجلس و شورای نگهبان پر اهمیت‌تر است، منصوب کرده‌اند. لذا الگوی ما حضرت آقاست و دقیقاً همانگونه حرکت می‌کنیم که ایشان مصلحت بدانند و دیدگاهم با ایشان تفاوتی ندارد». - جامعه مدرسین و جامعه روحانیت مبارز به هر تصمیم مشترکی برسند تبعیت می‌کنم، اگر جامعتین تصمیم مشترکی را اتخاذ کنند، قبول داریم اما تاکنون صحبتی نکرده‌اند. - خیلی از این نظرسنجی‌ها معتبر نیست و بایدیک جایی که علمی و بی‌طرف باشد و اهل نظرسازی نیز نباشد مشخص کند. قطعاً نظر خواص از جمله مراجع سیاسی و علما و دیدگاه‌های مستقیم و غیرمستقیم علمایی که مورد رجوع مردم‌اند، در این تصمیم‌گیری‌ها تأثیر خواهد داشت.

درجمع اصحاب رسانه در قم - فقهای بزرگوار و حقوقدانان برجسته شورای نگهبان نشان داده‌اند که تسلیم هیچ تهدیدی نمی‌شوند و ملاک آن‌ها تنها معیارهای حق است. - کاندیدای احتمالییازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری میدان انتخابات را میدان رقابت دانست و با اشاره به برخی از اعلام نظرها و تهدیدها گفت: این نوع تهدید‌ها بنده را از میدان بیرون نمی‌کند. - کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اینکه پرداخت یارانه 250 هزار تومانی نیازمند افزایش قیمت حامل‌های انرژی است‌ گفت: با این کار گویی در یک جیب مردم 250 هزار تومان ریخته و از جیب دیگر 700 هزار تومان برداشت می‌کنند. - عضو ائتلاف 2+1 با بیان اینکه اگر کسی حداقل شرایط را داشته باشد می‌تواند به ائتلاف پیشرفت بپیوندد، تصریح کرد: ممکن است کاندیدایی که می‌آید و مورد تفاهم ما قرار می‌گیرد با توجه به مقبولیتش، نفر چهارمی خارج از این سه نفر فعلی باشد.

7اردیبهشت 1392 - کاندیدای ریاست جمهوری با بیان اینکه ایران در حوزه سیاسی در منطقه حرف اول را می‌زند اما در حوزه اقتصاد این‌گونه نیست، گفت: می‌توانیم هم انرژی صلح‌آمیز هسته‌‌ای داشته باشیم و هم تحریم نشویم. - برنامه هسته‌ای قابل حل است، بدون اینکه فناوری هسته‌ای را از دست بدهیم. در مورد تحریم‌های اعمال شده می‌شد کاری انجام داد که انرژی هسته‌ای صلح‌امیز را داشته باشیم و تحریم نشویم. - کاندیدای ریاست جمهوری با اشاره به اینکه برخی افراد تحریم‌ها را کاغذ پاره‌ای بیش عنوان نمی‌کنند، گفت: هنر این است که بهترین تصمیم را بگیریم که هم فناوری هسته‌ای را از دست ندهیم و هم تحریم نشویم. - باید به زبان بین‌المللی آشنا بود، چرا که اگر آشنا نباشیم، نه آنها می‌فهمند ما چه می‌گوئیم و نه ما می‌فهمیم، پس بنابر این باید بهترین تصمیم را در هر موقعیتی اتخاذ کرد.

8اردیبهشت 1392 - در تلاشیم که با سایر افراد هم صحبت کنیم تا در نهایتیک نفر از اصولگرایان وارد صحنه شود تا در مقابل دو قطب دیگر انتخابات یعنی فتنه و انحراف یک اصولگرا در مرحله اول پیروز شود. - فضای عمومی خیابان‌ها فضای بدی است و هر چقدر تلاش شده که از فرهنگ فساد و فحشا جلوگیری شود، برخی مانع شده‌اند. وضعیت عفاف عمومی امروز وضعیت خوبی نیست و کسی هم جلوی آنها را نمی‌گیرد ولی این کار دوام ندارد و ما امیدواریم که بتوانیم کاری کنیم که فرهنگ عمومی نجاتیابد. آثار نگران‌کننده و ناراحت‌کننده در سطح خیابان‌ها می‌بینید که واقعا ناراحت‌کننده است اما این طور نیست که اساس کار را این مسائل به‌ هم بریزد. حجاب بخشی از اسلام است و در حال حاضر آثار سوء بدحجابی معلوم است؛ وظیفه دولت اسلامی این است که زمینه رعایتحجاب را فراهم کند؛ در کشوری که اسلامی است نباید اجازه بدحجابی و بی‌حجابی داده شود. - وی در پاسخ به سؤال دیگری در مورد نقش هاشمی در فتنه، اضافه کرد: آقای هاشمی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است و رهبری ایشان را برای این سمت تعیین کرده‌اند و نظر رهبری این است که احترام وی حفظ شود. - هر کسی که در جریان فتنه در طریق رهبری گام برنداشت و در فتنه موضع‌گیری نکرد، کارش درست نبود چرا که آن زمان، زمان امتحان بود. - شایعه کناره‌گیری اعضای ائتلاف درست نیست و ما قرار گذاشته‌ایم که با هم باشیم. - ولایتی در پاسخ به سؤالی درباره جریان انحرافی گفت: خط صحیح خط تبعیت از ولایت و رهبری است و هر کس که از خود اجتهاد کرد و حرف دیگری زد نباید مورد توجه قرار گیرد.وی تصریح کرد: باید جلوی انحراف ایستاد و - کسانی که حرف نامربوط می‌زنند و برای جذب آرای مردم به فحشا و منکر تن می‌دهند، مورد قبول نیستند. ولایتی گفت: مجلس ششم بدترین مجلس تاریخ انقلاب بود ولی به هرحال این مجلس ادامه پیدا کرد تا دوره 4 ساله‌اش به اتمام رسید و رهبری در این رابطه صبر کردند تا قانون مورد احترام قرار گیرد.

11اردیبهشت 1392 - خلاف عقل است اگر کسی در نظرسنجی‌های علمی انجام شده، و رأیش کمتر است مطرح شود.بنده نگفتم نظرسنجی‌ها بی‌پایه است بلکه گفتم نظرسنجی‌های بی‌پایه، بی‌ارزشند... ما قرار است بر اساس نظرسنجی‌های علمی و جمع‌بندی و چند نظرسنجی عمل کنیم.در نهایتیک نفر معرفی شود و آن کسی باشد که مقبولیت ، مشروعیت و کاردانی بیشتری داشته باشد. - وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اعضای کابینه شما را چه کسانی تشکیل می‌دهند، اظهارداشت: ملاک، کارآمدی و پایبندی به نظام است و اینکه افراد حتی‌الامکان امتحان خود را پس داده باشند؛ مقام معظم رهبری نیز در سخنان خود صلاحیت و کاردانی را از ویژگی‌های رئیس جمهور برشمردند که این مسئله در خصوص همکاران رئیس جمهور و وزار نیز صدق می‌کند. - عضو ائتلاف پیشرفت در پاسخ به این سوال که آیا حضور شما به عنوان کاندیدا قطعی است یا به نفع دیگری کنار می‌روید، اظهارداشت: بنای ما این است که ما سه نفر و دیگر کسانی که با ما هم عقیده هستند و به نظام پایبند و قانون اساسی و ولایت فقیه را قبول دارند و در قالب گروه 5 نفره و یا به صورت منفرد هستند به تفاهم برسیم و در نهایت اصولگرایانیک کاندیدا داشته باشند وگرنه رأی تقسیم خواهد شد. - اگر بخواهیم ملاک حجاب را پیدا کنیم باید به کتاب حجاب شهید مطهری مراجعه کرد و در واقع ایشان به وضوح این مسئله را بیان فرمودند؛ چادر حجاب برتر است اما کسی که چادر ندارد نباید گفت حجاب ندارد و در واقع باید در این زمینه‌ها کار فرهنگی صورت گیرد. - وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نقش هاشمی را در فتنه 88 چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت: ما قوّه قضائیهیا سیستم اطلاعاتی نیستیم اما درباره فتنه 88 باید گفت: هرکس مطابق دیدگاه مقام معظم رهبری که در تاریخ 29 خرداد 88 در نماز جمعه آنرا ارائه فرمودند عمل کرد با فتنه مبارزه کرده است و موضع موفقی داشته، در غیر اینصورت به نسبتی که به آن توصیه‌های حکیمانه عمل نکرده، این فرد در فتنه تقصیر کرده است. - ولایتی اضافه کرد: مقام معظم رهبری با توجه به سیاست و تدبیری که دارند و شناختی که پیش از انقلاب از آقای هاشمی دارند در واقع به احترام و موقعیت وی به عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است و همچنان بنا به سیاست رهبری حفظ احترام وی را داریم.

در پیام مشترک با قالیباف و حداد عادل اکنون بر مسئولین اجرایی فرض است که وظیفه مهم خود را ایجاد زمینه کار، اشتغال و افزایش تولید بدانند، بر این اساس در مرحله اول بایستی شرایط مناسب فرهنگى کار، اشتغال و تولید را فراهم نماید و در ادامه سازوکارهای لازم اقتصادى را هماهنگ و سازگار با عناصر فرهنگى به‏کار گیرند؛ بی‌تردید رونق تولید و تبیین ضرورت اشتغال موجب کاهش بیکاری می‌شود و لذا بایستی به تقویت باور و بینش در مورد کار تلاش و پشتکار در سطح جامعه بپردازیم و رفتارهاى متناسب با شکوفایى تولید و اشتغال را به‏شدت پشتیبانی نماییم.

12اردیبهشت 1392 ولایتی در پاسخ به سوالی مبنی بر نظرش در مورد امکان برداشته شدن تحریم‌ها و داشتن حقوق هسته‌ای در کنار هم اظهار داشت: ایران اسلامی از میان 200 کشور جهان رتبه 19 را در دانش هسته‌ای دارد و فناوری هوافضا هم مانند آن است اما این بدان معنا نیست که این امتیازات را داشته باشیم اما هر روز تحریم‌ها شدیدتر شوند؛ هنر این است که راهکارهایی برای برداشته شدن تحریم‌ها در کنار داشتن انرژی هسته‌ای ارائه کنیم؛ به - پشتوانه تجربه 30 ساله سیاسی‌ام می‌گویم که راهکارهایی برای این منظور دارم و دولت آینده می‌تواند این هدف را محقق کند. - اگر قرار باشد پیش از رسیدن به زمان قانونی تبلیغات، کاری صورت گیرد خلاف قانون است و اگر از بیت‌المال هم استفاده‌ای شود این امر جایز نخواهد بود و مصادیق آن را شورای نگهبان تعیین می‌کند اما من تاکنون سخنرانی انتخاباتی نداشته‌ام و تنها به سوالات پاسخ داده‌ام.

14اردیبهشت 1392 در محل سایت خبری مشرق کاندیداییازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه می‌توانیم از طریق مذاکره ضمن حفظ روابط‌مان با دنیا از انرژی هسته‌ای صیانت کنیم، گفت: رئیس‌‌جمهور آینده باید بر حفظ دستاورد انرژی هسته‌ای پایبند باشد. - بنده هیچ وقت درباره نقش هاشمی رفسنجانی در فتنه 88 مطلبی بیان نکردم و خبری که قبلا در این زمینه از جانب بنده منتشر شده بود، نادرست بود، بنده چنین حرفی نزدم و این موضوع را کسانی نقل کردند که قصد خاصی داشتند، بنده قبلا دیدگاهم را راجع به هاشمی رفسنجانی اعلام کردم و باید بگویم بنده پاسخگوی مطالبی که آقای وزیر اطلاعات گفته است، نیستم. در این زمینه از خودشان سوال کنید و در این باره عرض دیگری ندارم.

15اردیبهشت 1392 - بسیار امیدوار هستیم که در آستانه انتخابات تنها یک کاندیدا داشته باشیم. یکی از مشکلاتی که در انتخابات پیش رو وجود دارد، تفرق میان اصول‌گرایان است؛ این تعدد و تفرق مطلوب هیچ انسان دلسوزی نیست و همه مایل هستند از میان اصولگرایانیک نفر به میدان بیاید. - برخی افراد در گذشته مسئولیت‌های مختلفی از ریاست جمهوری تا پایین‌تر داشته‌اند اما در عمل نشان داده‌اند به طور کامل به مبانی اصولگرایی پایبند نبوده‌اند بنابراین برای جلوگیری از تفرق کاندیداها روی به ائتلاف آوردیم و من هم بانی این امر بودم. - در حال حاضر مشکلات زیربنایی و اساسی در حوزه اقتصاد داریم؛ کشور زمانی در این عرصه پیشرفت می‌کند که تولید مبنای اقتصاد قرار گیرد اما امروز اقتصاد ما بیشتر بر مبنای توزیع و مصرف بنا شده است. - اشکال دوم اقتصاد ایران این است که اصل 44 قانون اساسی به درستی اجرا نشده است؛ تفسیری که رهبر معظم انقلاب از این اصل داشتند هنوز اجرا نشده زیرا بر اساس این طرح باید دولت بر امور نظارت کرده و مردم اقتصاد را در دست بگیرند - ولایتی با بیان اینکه تحریم‌های خارجی هم بر اقتصاد ایران تاثیر گذاشته‌اند عنوان داشت: همه این تحریم‌ها تقصیر بیگانگان نیست بلکه اگر ما بهتر کار کرده و قطع نامه‌های شورای امنیت را کاغذپاره قلمداد نمی‌کردیم؛ می‌توانستیم از تصویب تحریم‌ها جلوگیری کنیم؛ بنا به تجربه کارهای سیاسی که داشته‌ام می‌گویم این تحریم‌ها را هم می‌شد و می‌شود مدیریت کرد زیرا در زمان جنگ تحریم‌های شدیدتری علیه جمهوری اسلامی اعمال شد اما کشور در همان زمان هم بسیار متفاوت از دوره کنونی اداره شد. - می‌توان طی مدتی نه چندان طولانی از پیشرفت بحران اقتصادی جلوگیری کرد و اثرات آن را کاهش داد که ما برنامه‌هایی برای این منظور داریم.

5خرداد 1392 در برنامه گفت‌و‌گوی ویژه خبری - من تا آخر ادامه می‌دهم و بنا ندارم به نفع کسی عقب نشینی کنم. - دوره ریاست‌جمهوری چهارده 100 روز است که من بنا دارم هر صد روز یک بار به مردم گزارش بدهم. - صد روز اول بسیار تعیین کننده است چرا که مردم از نظر معیشت دچار مشکل جدی هستند و برای اینکه شرایط اقتصاد به حالت عادی برگردد نیاز مند اقدام فوری هستیم. - اولین کاری که می‌شود انجام داد بازسازی اعتماد بین دولت و مردم است. - نقدینگی از 1000 میلیارد تومان رسیده به 500 هزار میلیارد تومان. این نقدینگی باید کنترل شود که این موجب کنترل قیمت‌ها خواهد شد. - باید به صنایعی که راکد شده یا کند شده، 6 ماه فرصت تنفس بدهیم. - مقدار زیادی از محصولات مورد نیاز مردم بخصوص دارو، به دلیل اختلاف افراد واردکننده و بانک‌ها در گمرک مانده است. - متاسفانه برخی داروهای حیاتی در ناصر خسرو به چند برابر قیمت واقعی فروش می‌رسد. - اگر مردم به بنده رای دادند، در لایحه‌ای دو فوریتی، به این مسائل مهم رسیدگی خواهیم کرد. - بدون رابطه دولت و مجلس امکان اداره کشور وجود ندارد. چرا باید وضعیت طوری باشد که بین مجلس و دولت تفاهم نباشد. - طییک مصاحبه مطبوعاتی در هفته آینده خلاصه برنامه ام برای دولت را رونمایی می‌کنم. اما اصل آن یک دفترچه 80 صفحه‌ای است. - می‌شود در کشور اقتصاد بدون نفت داشت. باید از تولید حمایت شده و تولید مردمی شود. - متاسفانه اصل 44 به خوبی در کشور اجرا نمی‌شود. با دو اصل حمایت از تولید و مردمی کردن تولید بسیاری از مشکلات حل می‌شود. دولت باید از تصدی‌گری دست برداشته و به نظارت بپردازد. - طرح مهم دیگر بنده، احیای جاده ابریشم برای تجارت بین شرق و غرب است. ایران موقعیت استراتژیکی دارد که می‌تواند مرکز ترانزیت باشد. - در حال حاضر قزاقستان در روز 150 هزار بشکه سوآپ نفت می‌کند. این را می‌شود به 1 میلیون بشکه افزایش داد و برای هر بشکه بالای 10 دلار حق ترانزیت گرفت. - چند ده میلیارد دلار از چین، نزدیک به همین از هندوستان و ژاپن بابت نفتی که فروختیم می‌خواهیم. باید روابط خارجی را از انجماد و رکود خارج کرده و تجدید بنا کنیم. - در دوره بنده وزرای خارجه برای اینکه به ایران بیایند صف می‌بستند. گاهی در سازمان ملل 80 وزیر خارجه را می‌دیدم. - خاطره‌گویی ولایتی از مراودات خود با وزرای کشورهای اروپایی و تهدید خانم گاندی درباره میزبانی عراق برای غیرمتعهدها. - راه باز است و می توانیم دلارهای مانده در خارج از کشور را به داخل بیاوریم. - عدالت را نباید شعاری مطرح کرد.نباید کشور را دچار فقر کرده و آنگاه فقر را عادلانه تقسیم کنیم! - باید شفاف سازی در دولت صورت گرفته و جلوی رانت‌خواری گرفته شود. - ما شهروند درجه یک و دو و سه نداریم. همه مردم ایران شهروند درجه یک هستند. باید فرصت ها و امکانات یکسان در کشور توزیع شود. - من 16 سال وزیر خارجه بودم. پرونده‌هایی سخت‌تر از هسته‌ای را پیش رو داشتیم و با کمک همکاران متخصص و با عنایت الهی و راهبری راهبردی حضرت امام و رهبری، قرارداد بسیار مهم 1975 را تثبیت و اجرایی کنیم. - من در میدان سیاست، بعد از گذشت یکسال از آغاز جنگ، به مدت 7 سال دیپلماسی جنگ را اداره کردم و 2 سال مذاکرات نفس‌گیری داشتم در حالی که صدام حسین اصلا تن به حقیقت نمی‌داد. - اگر تلاش و مقاومت نمی‌کردیم در مذاکرات و دیپلماسی فعال به کار نمی‌بردیم به نتیجه نمی‌رسیدیم. دیپلماسی ما یک پنجمش روی آب بود و بقیه زیر آب و مخفیانه. - مذاکرات هسته‌ای سخت‌تر از مسئله 598 نیست. با حفظ غنی‌سازی که جزو حقوق ماست میتوانیم رابطه را با دنیا گسترش داده و اولا نگذاریم تحریم ها افزایشیابد و ثانیا تحریم‌های اعمال شده را کاهش کنیم. - سیاست خارجی کشور باید بازسازی شود. - من 16 سال وزیر خارجه بودم و انتقادی که برخی گروه‌ها به من می‌کردند این بود که چرا همه جور سلیقه در وزارت خارجه داری؟ - هر کس نظام را قبول دارد و به ولایت فقیه در قول و عمل پایبند است اصولگراست. من همه سلایق را تحمل می‌کنم و انتقاد پذیر هستم. - به جز قانونگرایی امکان ندارد دولتی موفق باشد. اساس موفقیت دولت در قانونگرایی است و گرنه به بن بست می رسد و اعتماد مردم از بین می‌رود.

7خرداد 1392 در نشست خبری در خبرگزاری فارس - اعضای ائتلاف توافق کردند که تا آخر با جدیت فعالیت خود را به موازات هم ادامه دهند و در نهایت دو نفری که رئیس‌جمهور نشدند به فرد پیروز کمک کنند. - قرار است ما سه نفر بر ادامه همکاری است و این مغایرتی با فعالیت‌های انتخاباتی ندارد و ما بر اساس آخرین تصمیم خود فعالیتمان را همچنان ادامه می‌دهیم و به ائتلاف پایبندیم اما انتخاب نهایی را مردم انجام خواهند داد. - سیاست حفظ حق کاربرد انرژی هسته‌ای در مقاصد صلح‌آمیز از حقوق مسلم ما و بر اساس NPT است و به هیچ وجه از آن دست بر نمی‌داریم. چرا که اگر چنین کنیم دیگران دلشان به حال ما نمی‌سوزد از این رو هیچ دولتی حق ندارد از این سیاست دست بردارد. اما در عین حال می‌شد این کار را با هزینه کمتری در صحنه بین‌المللی به نتیجه رساند. - نامزد انتخابات یازدهم با بیان اینکه روابط دوستانه بین ایران و کشورهای صاحب نفوذ از برنامه‌های ماست و می‌توان با دیپلماسی حساب شده و مدبرانه روابط خود را با کشورهای مختلف برقرار کرد، ادامه داد: دیپلماسی گاهی مانند کوه یخ است و می‌توان آن را از طرق غیرمستقیم و گوناگون پیش برد و برخی دیپلماسی محرمانه است که همه کشورها نیز آن را دارند. چرا که قرار نیست همه چیز را جلوی میکروفن‌ها بیان کرد. - ما اراده قوی داریم تا مشکلات بین‌المللی کشور را با حفظ غنی‌سازی هسته‌ای حل کنیم. - ظرف 7 سالی که بنده مسئول دیپلماسی دفاع مقدس بودم و مذاکرات صلح را امضا کردم قرارداد 598 اجرا شد و در واقع آن دیپلماسی بسیار سخت‌تر از دیپلماسی هسته‌ای بود. لذا می‌توان مشکلات پدید آمده فعلی را بدون چشم‌پوشی از حقوق هسته‌ای حل کرد. - در سیاست خارجی اولویت ما با دو عضو مهم دائم شورای امنیتیعنی چین و روسیه است و همچنین تلاش می کنیم با برخی دیگر از کشورها که عضو دائم شورای امنیت هستند نیز رابطه خوبی داشته باشیم.

7خرداد 1392 در مجمع عمومی فراکسیون رهروان امروز با مشکلاتی همچون گرانی روز‌افزون، تورم افسارگسیخته و بیکاری روز افزون مواجهیم که این امر حاصل بی‌تدبیری در اقتصاد و دیپلماسی خارجی است و اگر این دو موضوع به صورت درست و با استفاده از کارشناسی کارشناسان در حوزه‌های مختلف انجام شود، نه مشکلی در اقتصاد پیش می‌آید و نه مشکلی در سیاستهای هسته‌ای خواهیم داشت.

-دیدگاههای اجتماعی اقتصادی، از احیای جاده ابریشم تا مسکن مهر فرصت 100 روزه علی‌اکبر ولایتی کاندیداییازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در برنامه با دوربین با تاکید بر مشکلات کنونی کشور گفت:‌ مشکل کنونی کشور معیشت مردم و ارتباط خارجی است، اگر روابط خارجی با کشورهای دیگر درست شود،‌مشکلات اقتصادی نیز برطرف می‌شود چرا که میلیاردها تومان پول حبس شده راه بازگشت به کشور را پیدا می‌کنند. وی با بیان اینکه مساله معیشت مردم از مسایل اساسی و مهم کشور است افزود: مردم از گرانی و تورم افسارگسیخته رنج می‌برند و علت این مسایل مشخص است و علاج و راه حل دارد. ولایتی ادامه داد: یک بخش از راه حل این مسایل به روابط خارجی مربوط می‌شود که نیاز به بازسازی دارد و بخش دیگر هم در داخل کشور است که باید با تنظیم بازار و ارزان شدن قیمت‌ها به حل مسایل کمک کنیم. این کاندیداییازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه این قابل قبول نیست که مردم هر روز شاهد افزایش قیمت‌ها باشند گفت: چرا باید نقدینگی ما از 90 هزار میلیارد تومان در سال 85 به حدود 500 هزار میلیارد تومان در سال جاری برسد این مساله به این معنا است که مقدار زیادی پول در جامعه پخش شده است. وی با بیان اینکه علاج مشکلات اقتصادی در تقویت تولید و واگذار کردن امر تولید به مردم است ادامه داد: باید اصل 44 به صورت دقیق اجرا شود؛ و طرح هدفمندییارانه‌ها کاملا قابل قبول است اما باید مطابق قانون اجرا شود. برای علاج کوتاه مدت مسایل حاد اقتصادی کشور بنده یک فرصت 100 روزه می خواهم و به عنوان یک طبیب به مشکلات اقتصادی نگاه می‌کنم.

شعار دولت بنده اخلاق محوری و ثبات در مدیریت است وی ادامه داد: طبیب در مواجهه با بیمار در ابتدا علائم وی را می‌سنجد و ضمن به دنبال علت بیماری گشتن اگر بیمار تب بالایی داشته باشد در حین اینکه تب را پایین می‌آورد به دنبال دلیل هم است. ولایتی گفت: کشورمان پول‌هایی در خارج دارد و با دیپلماسی می‌توانیم این پول‌ها را باز گردانیم. باید در کار اقتصادی ثبات داشته باشیم؛ شعار دولت بنده اخلاق محوری و ثبات در مدیریت است.

احیای جاده ابریشم ولایتی در گفتگوی ویژه خبری موضوع دیگری را که می‌تواند به اقتصاد کشور کمک کند، احیای جاده ابریشم دانست و در ادامه یادآور شد: کشور ما به لحاظ موقعیت جغرافیای سیاسی بی‌نظیر است و می‌تواند محل ترانزیت کالا از آسیای شرقی و اروپا باشد. وی ادامه داد: همچنین صادرات گاز به همسایگانی که گاز ندارند و واردات گاز از کشورهایی که دارای گاز هستند مثل شمال افغانستان در واقع به اقتصاد کشور بسیار کمک می‌کند، چرا که ما اگر حلقه‌های لوله گاز در گرداگرد کشور داشته باشیم از همین ترانزیت گاز سود بسیاری نصیب ما می‌شود. ولایتی در ادامه با اشاره به طرح خود برای اجرای مسیر کریدور ارتباطی بین هندوستان تا شمال اروپا گفت: ایجاد این مسیر می‌تواند سبب کاهش 40 درصدی در میزان وقت و کاهش 30 درصدی در میزان هزینه‌ها شود و آقای سلطان‌خورشید وزیر امور خارجه هندوستان برای حضور در این طرح اعلام آمادگی کرد.

تولید ملی ولایتی در خصوص اشتغال‌زایی و چگونگی تحقق بخشیدن به آن در گفت و گوی ویژه خبری تاکید کرد: اگر از تولید حمایت کنیم و کارگاه‌های کوچک بخصوص کارخانه‌ها را رونق ببخشیم، با حمایت از آن اشتغال‌زایی جزء نتایج قوی این برنامه خواهد بود.


درمان رایگان ولایتی در گفتگوی ویژه خبری گفت: درمان رایگان جزو کارهای بلند مدت بنده است و در انتهای برنامه پنجم نیز آمده پولی که از جیب مردم برای درمان صرف می‌شود باید 30 درصد باشد در حالی که الان 70 درصد است. ولایتی با بیان اینکه دفترچه‌های بیمه فقط 30 درصد از هزینه درمان را متقبل می‌شوند، گفت: این به معنی ناقص بودن بیمه هاست. درحالی که در برنامه پنجم پیش‌بینی شده که بیمهیکپارچه ایرانیان تاسیس و بیمه ناقص جمع و یک بیمه کارآمد و جامع اجرا شود. وقتی که در انتهای برنامه پنجم آمده هزینه درمان 30 درصد باشد، در برنامه بعد هزینه درمان به صفر می‌رسد که این با عمل کردن به قانون، عملی است.

علاج مشکلات فرهنگی ولایتی در خصوص نسخه فرهنگی برای مشکلات این عرصه خاطرنشان کرد: یکی از حوزه‌های بسیار مهم، حوزه فرهنگی است و انقلاب ما فرهنگی و رمز پایداری و ماندگار کشورمان نیز فرهنگ است. نامزد انتخابات یازدهم با تاکید بر اینکه زنجیره فرهنگی ایران از چند هزار سال پیش تاکنون ادامه پیدا کرده و در بین کشورها می‌توان گفت که ایرانیک کشور فرهنگی است، راه علاج مشکلات فعلی فرهنگی را بازگشت به هویت خودی عنوان کرد و گفت: این فرهنگ به منزله زرهی در مقابل تهاجم فرهنگی است که ستون فقرات آن زبان و ادبیات محسوب می‌شود.

مسکن مهر ولایتی در نشست خبری در مورد مسکن مهر نیز گفت: در مورد مسکن مهر قراردادی که با مردم گذاشته شده که اجاره 99 ساله است باید اصلاح شود که بنده بعد از تشکیل دولت با یک لایحه به مجلس اجازه تملک کامل این مسکن‌های واگذار شده را از مجلس شورای اسلامی درخواست خواهم کرد. ولایتی افزود: بنده معتقدم باید مسکن مهر در اختیار کامل مردم باشد و این را یک طرح مهم می‌بینم و خود را موظف به تحقق آن می‌دانم. وی در پاسخ به خبرنگار فارس مبنی بر اینکه اجاره 99 ساله مسکن‌ها در بسیاری از کشورهای پیشرفته وجود دارد و این از بالا رفتن هرمی قیمت‌ها جلوگیری می‌کند، گفت: بسیاری از زمین‌هایی که در آن مسکن‌های مهر بنا شده است در شهرهای کوچک و یا مناطقی است که از شهرهای بزرگ فاصله‌های بسیاری دارند، بنابراین در بورس مسکن اتفاقی نمی‌افتد. این نامزد ریاست جمهوری ادامه داد: اگر این مسکن‌های مهر 99 ساله باشد، فردا که فرد فوت شد ورثه ایشان باید چه کار کند؟ معتقدم با اختیار تملک داشتن آپارتمان، صدمه ایجاد نمی‌شود. البته این سخنانی که بنده می‌گویم کارشناسی شده است.

انرژی و نفت علی اکبر ولایتی در سومین همایش انجمن مهندسین پلیمر و پتروشیمی با اشاره به اینکه باید از سرمایه خدادادی نفت و گاز به گونه‌ای استفاده کنیم که اگر روزی این سرمایه تمام شد پایه و زیرساختی داشته باشیم و کشور را در منطقه بر اساس سیاست‌های کلی1404 به یک جایگاه والایی برسانیم. وی ادامه داد: با اجرای برنامه‌های 5 ساله باید در جهت قطع تدریجی درآمد کشور از بودجه نفت گام برداریم زیرا نفت و گاز را به صورت خام فروختن و درآمد آن را صرف هزینه جاری کشور کردن بدترین کاری است که ممکن است رخ دهد. این نامزد احتمالی ریاست جمهوری با اشاره به اینکه اگر قرار است صادرات نفت و گاز خام داشته باشیم خیانت بزرگی انجام دادیم، افزود: بهترین روش برای ایجاد ارزش افزوده بر روی نفت و گاز خام استفاده از صنعت پتروشیمی است. وی تصریح کرد: از گذشته تاکنون هرگاه صحبت از محصولات غیر نفتی می‌شد می‌گفتند ایران به جز نفت، فرش، پسته و زعفران دارد اما صادرات این موارد نمی‌توانست رقم ارزی مناسبی را فراهم کند اما صنعت پتروشیمی که بر روی نفت ارزش افزوده ایجاد می‌کند می‌تواند موجب کسب درآمد مناسبی برای کشور باشد. ایران این مزیت نسبی را دارد که هم از نفت بهره می‌برد و هم از گاز و هم در منطقه‌ای است که می‌تواند حلقه ارتباط تولید‌کنندگان و مصرف‌کنندگان گاز باشد. چندین سال قبل طرحی را مطرح کردیم برای گاز در منطقه به این ترتیب که دور تا دور ایران خطوط گاز را لوپ کنیم به این ترتیب که هر کس که گاز دارد از او خریداری کرده و هر کس گاز نیاز داشت به او بدهیم و این خطوط می تواند یک موقعیت ترانزیتی مناسبی ایجاد کند بدون اینکه هزینه زیادی صرف کند. مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل با اشاره به گازی که در شمال افغانستان وجود دارد، گفت: در دورانی که شوروی به افغانستان هجوم برد آنها در مزار شریف و شمال هندوکش به گاز رسیدند و لوله‌کشی کردند و آن را به کشورشان انتقال دادند. امروزه این گاز در شمال افغانستان موجود است اما امکان رساندن آن به بازار مصرف وجود ندارد. همین شرایط در شمال ترکمنستان موجود است به طوری که بخشی از گاز خراسان از این کشور تأمین می‌شود، اما از این گاز می‌توان استفاده بهتری کرد و ایران را به عنوان هاب انرژی منطقه معرفی کرد. وی گفت: از طرفی کشورهای غربی ایران فاقد گاز هستند مانند عراق که ذخایر عظیم نفتی دارد اما گاز ندارد و یا پاکستان و چین که به گاز نیازمندند و ایران می‌تواند گاز را به این کشورها تحویل دهد. ولایتی با اشاره به گازرسانی به کشورهای اروپایی گفت: از طرف ترکیه می‌توان گاز را به راحتی به اروپا صادر کرد و حتی در مورد صادرات برق نیز همین دستور‌العمل را می‌توان در پیش گرفت، مثلا تاجیکستان دارای برق زیادی است اما عراق از بی‌برقی رنج می‌برد و ایران می‌تواند حلقه اتصال بین این دو کشور باشد. وی ادامه داد: همه این صحبت‌ها مطرح شد تا بگوییم که سخن از اقتصاد بدون نفت سخن گزافی نیست و از همین موقعیت درست استفاده کردن می‌تواند اقتصاد ایران را رشد دهد و حتی از پتروشیمی می‌توان بیش از شرایط کنونی در اقتصاد بهره برد. ایران دارای ذخایر عظیم گازی است و این گاز می‌تواند به جای آنکه بسوزد ارزش افزوده داشته باشد و منابع ارزی ایران را به راحتی تأمین کند و اقتصاد بدون نفت قابل عملیاتی شدن است حتی در کوتاه‌مدت که باید در این زمینه برنامه‌ریزی کرد. در زمان ملی شدن صنعت نفت ایران از سوی ابرقدرت‌ها تحریم نفتی شد که در آن موقع با چاپ اوراق قرضه ملی توانستند تا حدود زیادی بر مشکلات اقتصادی فائق آیند و اما امروز نیز اقتصاد بدون نفت را می‌توان کلید زد به طوری که هیچ مشکل اقتصادی گریبانگیر کشور نشود.

-ماجرای دیدار ولایتی و سارکوزی ولایتی در مناظره با هفت نامزد دیگر انتخابات به دیدار خود با سارکوزی اشاره کرده و از آن با عنوان دیپلماسی موفق یاد کرد. البته او پیش از این به تفضیل در این باره با خبرگزاری فارس سخن گفته بود. علی‌اکبر ولایتی می گوید: ‌سفیر فرانسه حدوداً سال 86 شخصاً نزد بنده آمد و گفت آقای سارکوزی از شما دعوت کرده که شما به فرانسه بیایی و در کاخ الیزه با سارکوزی گفت‌وگو داشته باشی؛ من هم این موضوع را با آقای رئیس جمهور در میان گذاشتم. آقای احمدی‌نژاد هم گفت حالا که دعوت صورت گرفته شما این دعوت را اجابت کنید و من هم بر همین اساس به فرانسه رفتم. بنده پس از تاکید آقای احمدی‌نژاد برای رفتن به این سفر مجدداً دو یا سه ساعت قبل از پرواز به پاریس با وی ملاقات کردم و پس از هماهنگی‌های لازم به فرانسه رفتم. در فرانسه به من گفتند که تو ابتدا با آقای «لوید» ملاقات کن و بعد به ملاقات آقای سارکوزی برو؛ «لوید» نفر دوم فرانسه و در واقع مشاور سارکوزی بود، یعنی وزارت دفاع، خارجه و کشور تحت نظر وی بود اما من تاکید کردم که آقای سارکوزی من را برای مذاکره با خودش دعوت کرده و از این رو اول با آقای سارکوزی ملاقات می‌کنم و سپس در صورت نیاز، با دیگر افراد نیز ملاقات خواهم کرد. تیم فرانسوی این موضوع را پذیرفتند و ساعت 5 بعد از ظهر روز دوشنبه‌ ای، جلسه با حضور سارکوزی، وزیر خارجه، آقای لوید و دو سه نفر از رده‌های بالای دولت فرانسه برگزار شد. البته مقامات فرانسوی به بنده گفتند که تو خود شما به داخل جلسه بیا که من تاکید کردم بایدسفیر ایران در جلسه حاضر باشد و سفیر را نیز به داخل جلسه بردم؛ این در حالی بود که سفیر آنها در تهران نتوانست داخل جلسه حضور یابد اما سفیر ما به داخل جلسه آمد و تمامی صورتجلسه را مکتوب کرد. ولایتی با اشاره به موضوعات مطرح شده در این گفت‌وگو تأکید کرد: طی این گفت‌وگو صحبت از مسائل هسته‌ای شد؛ من گفتم شما اصرار دارید که ما غنی‌سازی را متوقف کنیم و ما بر این تاکید داریم که غنی‌سازی ادامه یابد که در نهایت قرار شد یک صیغه بینابین پیدا کنیم که نه حرف ما باشد و نه حرف آنها تا غنی‌سازی متوقف نشود که آنها نیز این موضوع را پذیرفتند. مقامات فرانسه می‌گفتند ملت شما ملت بزرگی است و قصد داریم به کشور شما بیاییم و دست رهبر این ملت بزرگتان را بفشاریم؛ ما دوست داریم رابطه فرانسه با ایران گسترش پیدا کند و حتیاگر روابط ما گسترش پیدا کند در به روز کردن تکنولوژی هسته‌ای به شما کمک می‌کنیم. بعد از این گفت‌وگو، جلسه ای با آقای «لوید» داشتیم و قرار شد، هیئتی به ریاست وی به تهران بیاید و با طرف ایرانی خود مذاکره کند و قرار شد طی 2 یا 3 هفته بعد زمان را مشخص کنیم تا آنها به ایران بیایند. این نامزد ریاست‌جمهوری با بیان اینکه حدود زمانی سفر تیم فرانسوی به ایران نیز در این مذاکرات مشخص شد، گفت:‌ به گفته آقای لوید تمام تیم هیئت فرانسوی سیاسی بود اما من گفتم حال که شما می‌خواهید در مسائل هسته‌ای به ایران کمک کنید تیمی به ایران بفرستید که هم از لحاظ سیاسی وهم از لحاظ فنی ـ هسته‌ای دارای تخصص باشد تا ببینیم این تیم چه کمکی به ما می‌تواند بکند و متناسب با کمکی که در بازسازی هسته‌ای به ما می‌کنید ما نیز در مسائل سیاسی با شما گفت‌وگومی‌کنیم که در نهایت آنها این موضوع را پذیرفتند. ولایتی در نهایت با موفق دانستن این مذاکرات گفت: در این سفر قرار شد مجلس شامی به افتخار ما در کاخ الیزه برپا شود که شرط حضور بنده در این مراسم حذف مشروبات الکلی از این مراسم بود که آنها گفتند این موضوع در پروتکل الیزه قید شده و امکان‌پذیر نیست؛ اما بنده پاسخ دادم پس ماهم در این مراسم شام حاضر نمی شویم. در نهایت آنها پذیرفتند که ضیافت شام بدون سرو مشروبات الکلی برگزار شود. این موضوع برای آنها خیلی دشوار بود چراکه در مقطعی دیگر وقتییکی از مسئولان بلند‌پایه قبلی ایرانی که به فرانسه سفر کرده بود و می‌خواستند ضیافتی برای او برپاکنند مشروبات الکلی را از روی میزها حذف نکردند و کلاً این مراسم لغو شد؛ اما برای اینجانب مشروب را حذف کردند و ضیافت شام برگزار شد. ما در این سفر همه قرارها را که زمانش به قبل از تصویب قطعنامه‌ها علیه ما برمی‌گشت گذاشتیم و پس از این دیدار ما به تهران آمدیمو ماموریتمان تمام شد؛ در واقع با این دستاورد برگشتیم و قرار شد که این مسئله را دولت دنبال کند. نامزد ریاست جمهورییازدهم تصریح‌کرد: اما از آن زمان تاکنون، وقت سفر هیات فرانسوی به تهران تعیین نشد و طرف مذاکره کننده هر وقت خواست برای بازسازی روابط سخنی بگوید، می‌گفتند همان قراری که با ولایتی است باید اجرا شود که هنوز اجرا نشده است. وی با بیان اینکه این ماجرا نشان می‌دهد که می‌توان با یک دیپلماسی خوب به اهدافمان برسیم گفت: ما می‌توانیم هم فناوری صلح آمیز هسته‌ای را داشته باشم هم اینکه قطعنامه علیه ما صادر نشود، این امر شدنی است اما متاسفانه تدبیر لازم را برای حل این موضوع به کار نمی‌بریم. آقای سارکوزی بنایش این بود که از این طریق وارد شود که هم نزد غربی‌ها بگوید من مسئله هسته‌ای را حل کردم و هم اینکه ما غنی‌سازی را ادامه دهیم و کلیدی برای روابط فرانسه و ایران باشد؛ بدین ترتیب کاری که صورت گرفته بود ضایع شد.

-مناظره ولایتی و جلیلی سومین مناظره بین کاندیداهای ریاست جمهوری با موضوع «سیاست داخلی و سیاست خارجی» برگزار شد. یکی از مهم ترین موضوعات مطرح شده در این برنامه، سیاست خارجی و به خصوص «پرونده هسته ای» بود که منجر به بحث های دوجانبه و چندجانبه بین کاندیداها شد. چالشی ترین بحث در این مناظره بین «دکتر سعید جلیلی» و «دکتر علی اکبر ولایتی» صورت گرفت. مناظره ای که به گفته جلیلی برای ثبت در تاریخ و بیان بسیاری از واقعیت ها پیرامون موضوع سیاست خارجی غیر قابل چشم پوشی است. علی اکبر ولایتی در سومین مناظره تلویزیونی نامزدهای ریاست جمهوری با تبیین دیدگاه هایش گفت: گاهی ممکن است برداشت نادرستی از مقام رئیس جمهور وجود داشته باشد و آن را تا حد مدیری اجرایی اما عالیرتبه تغییر دهیم. این برداشت در سایه دو اتفاق همزمان پدید آمده است کهیکی مشکلات اقتصادی حاد جامعه و دیگری تصویری است که دولت کنونی از خود بر جای گذاشته است. روش مدیریتی و شخصیت رئیس جمهور باید به نحوی باشد که در چنین جایگاهی توان اجماع سازی داشته باشد زیرا حوزه سیاست، حوزه اقناع و تدبیر است نه سلسله مراتب و تحکم. علت اینکه من وارد رقابت های انتخاباتی شدم از این زاویه است یعنی معتقدم حتی رفع مشکلات اقتصادی نیز در گرو اصلاح نگاه و اولویت هاست. این نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بخشی از مشکلات اقتصادی را ناشی از تحریم ها دانست و گفت: طبق نظرسنجی ها، بسیاری از مردم اصلی ترین اولویت کشور را مسائل خارجی و رفع تحریم ها می دانند، پس باید افرادی متصدی امور شوند که تجربه این کار را داشته باشند. ولایتی با اشاره به تجربه اش در اجرایی کردن قطعنامه 598 و قرارداد 1975 افزود: این مصوبه و قرارداد به لطف الهی و رهبری های داهیانه امام راحل و اکنون رهبری های مقام معظم رهبری، رشادت های رزمندگان، پایمردی خانواده های ایثارگران به ویژه آزادگان و زحمات همکارانم در دستگاه دیپلماسی اجرا شد. این قرارداد به صورتی رخ داد که حقوق کامل ملت بزرگ ایران حفظ شد و برای نخستین بار در تاریخ 200 ساله اخیر حتییک وجب از خاک کشورمان به دست طرف مقابل نیفتاد که آنرا نماد مقاومت مدبرانه می دانیم. معتقدم همین الگو برای تأمین حقوق ما در مسائل هسته ای قابل استفاده است که هم بر حق غنی سازی اصرار کنیم و هم با هدایت هوشمندانه موضوع را به نحوی عمل کنیم که با کشورهای دیگر قهر نباشیم. ولایتی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه وظیفه دستگاه دیپلماسی کاهش هزینه است و نه صدور بیانیه و اعلام مواضع گفت: این را با اطمینان به مردم عزیز می گویم که حل مسئله هسته ای سخت تر از اجرایی کردن قرارداد 598 نیست و خیالشان جمع باشد. وی افزود: بخش دیگری از مشکلات اقتصادی نیز ریشه در سوء تدبیر دارد سوء تدبیر و ناکارآمدی از کجا می آید؟ از اینکه خودمان را عقل کل بدانیم و متخصصان را نادیده بنگاریم و مدیران باتجربه را صرفا به علت اینکه با ما اختلاف نظر دارند خانه نشین کنیم از اینکه با قوایدیگر درگیر باشیم به جای چاره اندیشی برای حل مشکلات مردم و هم افزایی انرژی های همدیگر را خنثی کنیم. ولایتی ادامه داد: اگر فردی در راس قوه مجریه قرار گیرد که نوعی مقبولیت در بین جریان های درون نظام، مدیران با تجربه و متخصصان داشته باشد قطعا مشکلات با سرعت حل می شود زیرا کارآمدی را می تواند افزایش دهد. این غلط است که کارآمدی را صرفا به حوزه های عمرانی تنزل دهیم حالا به این اضافه کنید وضعیت اخلاق سیاسی امروز را. اگر فردی باشد که رفتار و گفتار و گذشته او زمینه ساز تزریق آرامش به جامعه باشد مردم در سایه او احساس اعتماد و آرامش کنند و بدانند که قرار نیست هر روز شاهد دعوا باشد. بنابراین گرایش دولت بنده اخلاق گرایی، عقلانیت و ثبات سیاست و مدیریت است. چنین دولتی در سطح داخلی نیز باید اصول قانون اساسی را در زمینه آزادی مقید باشد و فقط شعار ندهد و اگر این رخ دهد و مدیران خانه نشین نباشند و به کار گرفته شوند انسجام ملی تقویت می شود بازسازی اعتماد صورت می گیرد سرمایه اجتماعی شکل می گیرد و امنیت ملی خود به خود تقویت می شود. برای نشاط و همدلی باید زمینه حضور همه را فراهم کرد و فقط شعار نداد و رسانه ها را آزاد گذاشت. انسجام داخلی و تعامل سازنده و فزاینده با جهان باید طوری باشد که کشور را به سمت سازندگی بیشتر و به سمت برخورد اصلاح طلبانه با مسایل مبتلابه کشور اداره کرد. براساس اصول عزت و حکمت و مصلحت باید با دنیا رابطه خود را تقویت کرد. اگر من رئیس جمهور شوم تعامل سازنده و فزاینده با کشورهای جهان برقرار خواهم کرد، من همه مسئولیت سیاست خارجی را می پذیرم و در چارچوب نظام و خطوط کلی رهبری سیاست نظام را در روابط بین المللی اعمال می کنم. رابطه با چند کشور محدود آفریقایی و آمریکای لاتین خوب است ولی آورده ای برای نظام ندارد بلکه باید به خارج از کشور سفر کرد و به دیدن کشورهای دیگر رفت و رفت و آمد سران کشورها را در کشور تسهیل کرد. زمینه را طوری فراهم کرد که رفت و آمد بین کشور و دیگر کشورها طوری باشد که عزت مردم ایران حفظ شود و گذرنامه مردم ایران نباید طوری باشد که در جایی اگر مورد بازرسی و ورود قرار می گیرند مورد احترام نباشند و متاسفانه امروز می بینیم که برخورد کنسولی با مردم ما در خارج از کشور ما خوب نیست و باید تصویر کشور خود را در انظار دیگران بهبود ببخشیم و این جزو شایستگی های مردم ایران است. صحبت های جلیلی دکتر جلیلی در انتقاد به صحبت های دکتر ولایتی گفت: شما ادعا دارید باید با دنیا آشتی کنید اما شما دبیر بیداری اسلامی هستید آیا همین منطق را در مورد بحرین و تونس عمل کردید؟ شما گفتید مسئولیت سیاست خارجی را می پذیرید، شما 16 سال وزیر خارجه بودید و در این مدت 7 دوره گفتگوی انتقادی بعد از جنگ اول خلیج فارس بین ایران و اروپا برگزار شد، دستور این مذاکرات را آنها مشخص کردند که گفتند گفتگوها باید انتقادی باشد و در مورد بعضی موارد نظیر حقوق بشر و حکم اعدام سلمان رشدی و مواردی از این دست باید صحبت شود. هفت دور مذاکره برگزار شد و در نهایت در سال 1997 در بیانیه ای که دادند حکم علیه هاشمی دادند و گفتند گفتگوهای دوجانبه در سطح وزیران باید تعلیق شود. بحث دیگر در مورد قرارداد 598 است که اگر به نتیجه رسید به خاطر حمله صدام به کویت بود و در شرایطی بود که صدام دیگر هیچ حامی نداشت و تا قبل از آن ما نتوانستیم از طریق دیپلماسی به نتیجه برسیم. در نتیجه این که بگوییم ما مذاکرات را به نتیجه رسانده ایم کم لطفی به 8 سال دفاع مقدس است. وی خطاب به ولایتی گفت: شما در زمانی که وزیر امور خارجه بودید از فرصت های فروپاشی شوروی و حمله صدام به کویت چه استفاده ای کردید. صحبت های ولایتی ولایتی در ادامه بحث مذاکرات هسته ای گفت: در رابطه با روسیه نیز همین اتفاق افتاد و آقای پریماکف اینجا آمد و گفت اگر قول بدهید آقای پوتین به ایران بیاید و دست خالی برنگردد، آقای پوتین را به ایران می آورم. این قول را دادم و آقای پوتین آمدند، اما دو مرتبه در این کار تخریب ایجاد شد. این روند به معنی دیپلماسی هسته ای نیست و دیپلماسی این نیست که فقط بنشینند بیانیه بدهند و حرف هایی را بزنند و در آخرین دوری که در آلماتی آقای دکتر جلیلی داشت، آنها پیشنهادهایی به ایران کردند که بر اساس آن می شد کارها را مقداری جلو ببریم و آن پیشنهاد این بود که طرف مقابل 5+1 گفت غنی سازی 20 درصد را متوقف کنید و در کارهای فردو هم مقداری کندی ایجاد شود. آنها اعلام کردند این سه تحریم را بر می داریم و ما در پاسخ گفتیم که این کار را می کنیم، شما کل تحریم ها را بردارید، که به شهادت معاون امور خارجه که در جلسه بوده است این مسائل را مطرح می کنم. این نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: وقتی طرف مقابل حاضر است چند قدم بردارد، باید ما هم انعطاف داشته باشیم و هنر دیپلماسی این است که از این فرصت ها استفاده کند و اصولگرایی به این معنی است که انعطاف پذیر هم باشد، نباید در داخل کشور طوری وانمود کنیم که اصولگرا هستیم و انعطاف ناپذیرنباشیم، ما مصالح ملی را در دیپلماسی باید به طور بهتر تأمین کنیم، باید از دیپلماسی به نفع مصالح ملی استفاده کنیم. دیپلماسی فقط خشونت و سرسختی نشان دادن نیست. دیپلماسی به معنی تعامل و معامله است و با همه کشورها و انهایی که مذاکره می کنیم باید بسیار خوب عمل کنیم و می شود در مذاکرات هسته ای بهتر از این عمل کرد و اگر این روند موفق بود این مشکلات پیش نمی آمد و وضع به اینجا نمی رسید. صحبت های جلیلی جلیلی در اظهارنظر درباره سخنان ولایتی گفت: اگر همین نکته ای را که آخر اشاره کردید به نظرم خیلی خوب است. اگر اطلاعات دیگرتان مثل این اخبار سومی باشد که واویلاست، چون کاملا غلط هست. نوار گفت وگوهای آلماتی موجود است پیاده شده و خدمت آقا تقدیم شده است. اتفاقا همین گزارشی را که بر این مبنا نوشته بودید، ایشان نوشته بودند که ایشان از کجا دارد می گوید؟ که این خلاف است. نکته دومی که وجود دارد، اتفاقا من برای مردم بگویم در آلماتی چه خبر بود؟ در آلماتی آنها همین بحث را که ایشان می گویدمی گفتند، ما بیاییم 20 درصد را در ازای دو تحریمی که بعدا می خواهد انجام بشود، بدهیم. دُر برابر آب نبات. بعد آنها وارد سه درصد شوند. همین روند خطاست که عده ای از دوستان شما زمانی همین بحث را دنبال می کردند. سوال بنده این است که راجع به قضیه روسیه هم همین طور است. من برای اینکه در تاریخ بماند، می گویم. بله هم آقای سارکوزی و هم روسیه که بحث شد، شاهدید. پس از روسیه بحث و جلسه برگزار و قرار شد. خود بنده رفتم آنجا به آنها گفتیم. آنها همان چیزی را که دیگران می خواستند، می گفتند. آقای سارکوزی هم به شما همین را گفته بود. گفته بود شما بیایید متوقف کنید. اینجا ولایتی حین سخنان جلیلی گفت: نه. جلیلی ادامه داد: «لِویت» نفر دوم فرانسه است؟ آقای لویت کارشناسی در الیزه است. کجا نفر دوم فرانسه است؟ این را که دنیا می شناسد. ولایتی لابه لای سخنان جلیلی گفت: خیلی خوب... . جلیلی ادامه داد: بعد برای ما اینقدر افتخار باشد که آقای لویتیک کارشناس در الیزه می خواست بیاید ایران بعد نیامد، همه روند متوقف شد و به هم خورد خودتان می دانید بعد از آن قضیه سه بار سارکوزی با آقای رییس جمهور تلفنی صحبت کرد و همین حرف ها همانجا مطرح شد. نکته‌ای که آقای قالیباف گفتند درست است. بحث این است که مابه ازای این چه بود؟ باید دید چه می خواهیم در بحث خود بگیریم. این بحث اساسی و مهم است. نباید اخبار را تکه تکه بگوییم و بعضی مبنای کاملا غلط. آنچه شما درباره آلماتی گفتید، کاملا غلط است. نوار آلماتی موجود است و پیاده شده. اینجا به مردم‌مان عرض کنم. آنجا بحث شد که ما به آنها گفتیم ما حاضریم گام های متقابل برداریم. هر میزان که شما می آیید ما هم می‌آییم. اگر شما پنج کیلومتر، ما هم پنج کیلومتر. 25 کیلومتر و 100 کیلومتر هم همین طور. آنجا نمایندهانگلیس گفت شما حاضرید همین الان این را انجام دهید؟ گفتم بله. گفتم شروع کنیم. من کاغذم را در آوردم. نماینده آمریکا به نماینده انگلیس گفت ساکت، چیزی نگو! ایشان متوقف شد که همه خندیدند. گفتم خب ادامه دهیم. شما می گویید 25 کیلومتر، خب 25 کیلومتر.این چه حرفی است؟ چیزی که آنجا نماینده انگلیس گیر کرده و همه به او خندیدند و بعد نماینده آمریکا به او گفت این طور پیش نرو و به همین دلیل منطق محکم ما بود که آنها اعلام کردند که پس ما باید به مراکزمان برویم و مشورت کنیم و بعد از چند روز به شما بگوییم. چند روزشان شد 40 روز. بعد خانم اشتون آمد در استانبول این را مطرح کرد. بعد ما می آییم این را کاری که آنها در آن گیر کردند و نتوانستند در برابر منطق ما جوابی داشته باشند و اجازه خواستند که بروند در مراکز خود، امروز متاسفانه از سوی فردی مثل شما این طور بیان شود؟ کاری که نماینده انگلیس آنجا واقعا نتوانست این جواب را بدهد واقعا سوالم این است که اگر ما اینگونه در سیاست خارجی که حوزه جدی است، منافع و تهدید کشور است، این طور بخواهیم برخورد کنیم، حتما نمی توانیم. چه کسی می گوید ما در گفت وگوها فقط توانستیم اعلام موضع کنیم. چرا پنج سال است اینها، از سال 87 که گفت وگوهای مان شروع شد، فقط یک قطعنامه صادر کردند و دیگر نتواستند اجماع داشته باشند؟ از سال 87 اولش آمریکا شرط گذاشته بود که در صورتی به مذاکرات وارد می شود که ایران به قطعنامه ها عمل کند. ما اجرا نکردیم ولی آمریکا وارد شد. اینکه الان آمریکا دارد مرتب اقدامات یکجانبه انجام می دهد برای این است که از اقدامات چند جانبه ناامید شده و نتوانسته اجماع حاصل کند. حتی در همین چند کشور. صحبت های ولایتی علی اکبر ولایتی نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پایان سخنان خود در بخش نخست مناظره گفت: جناب آقای جلیلی، بحث دیپلماسی کلاس فلسفه نیست که شما بروید آنجا بگویید منطق ما قوی بود و آنها هم محکوم شدند. آنچه که مردم می بینند این است که شما چند سال مسئول هسته ای هستیدیک قدم پیش نرفته اید و هر روز تحریم ها بیشتر شده است و فشارش بر مردم می آید. هنر دیپلماسی این است که شما حق هسته ای را حفظ کنید و در عین حال تحریمها کاهش پیدا کند و بر آن اضافه نشود.

-مناظره دو عضو یک ائتلاف قالیباف و ولایتی هر دو عضو ائتلافی هستند که قرار بود یکی از آنها در دور رقابت ها باقی بماند و دو نفر دیگر به نفع آن یک نفر کنار بکشند ولی این گونه نشد و ولایتی ، قالیباف و حداد عادل هر سه در صحنه ماندند و در مناظره جمعه نقدهای شدیدی نیز بر هم وارد ساختند. در این مناظره و در حالی که بارها ولایتی مدعی شده بود که مذاکرات او زمینه ساز لغو اجلاس عدم تعهدها در بغداد شده بود محمد باقر قالیباف با انتقاد از ولایتی گفت: ” من شنیدم جنابعالی گفتید که درغیر متعهدها این کار را کردم و در بغداد این اتفاق نیفتاد ولی هیچ وقت نگفتید رزمندگان رفتند جانشانشان را گذاشتند و جنازه هایشان برنگشت این چه ربطی به دیپلماسی دارد؟ این ایثارگری انهاست.”

-ریاست مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام 18آبان ماه سال 1392، آیت الله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در حکمی علی‌ اکبر ولایتی را به عنوان رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب کرد. ولایتی در حالی به این سمت منصوب شد که مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل بود و پیش از او حسن روحانی که در انتخابات 24 خرداد سال 1392 با رأی ملت به عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران برگزیده شد، ریاست این مرکز را برعهده داشت.

متن حکم رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به شرح ذیل بود: «جناب آقای دکتر علی‌اکبر ولایتی با توجه به صلاحیت‌های علمی و مدیریتی جنابعالی و تجربیات فراوانی که در تمامی سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی در خدمت نظام جمهوری اسلامی ایران کسب نموده‌اید، جنابعالی را به سمت رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب می‌نمایم. رجاء واثق دارم مرکز تحقیقات را در چارچوب سیاست‌های کلی نظام و با رعایت اساسنامه مصوّب و فعال نمودن ارکان مرکز و با استفاده از اختیارات تفویضی اینجانب، به عنوان بازوی تحقیقاتی نظام جمهوری اسلامی و به ویژه مجمع تشخیص مصلحت نظام راهبری خواهید کرد. برای جنابعالی و همکارانتان از حضرت حق تعالی آرزوی توفیق روزافزون دارم».