صادق آملی لاریجانی

از پرتال جامع مسئولین جمهوری اسلامي ايران
نسخهٔ تاریخ ‏۱۹ اوت ۲۰۱۴، ساعت ۰۸:۱۳ توسط Admin (بحث | مشارکت‌ها) (صفحه‌ای جدید حاوی « پرونده:صادق‌ لاريجانی آملی.jpg|بندانگشتی|آیت‏ الله صادق‌ آملی لاريجانی، د...» ایجاد کرد)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو
آیت‏ الله صادق‌ آملی لاريجانی، در 24 مردادماه 1388، از سوی مقام معظم رهبری به ریاست قوه قضائیه به مدت 5 سال منصوب شد. ایشان قبل از این، از سوی مقام معظم رهبری در خردادماه 1380، به عنوان یکی از فقهای شورای نگهبان منصوب شده بود.

زندگینامه[ویرایش]

حجت ‌الاسلام‌ والمسلمين‌ صادق‌ لاريجانی آملی در سال‌ 1339 در نجف‌ اشرف‌ در خانواده‌ای اهل‌ علم‌ ديده‌ به‌ جهان‌ گشود. پدرش‌ آيت الله‌ العظمی ميرزا هاشم‌ آملی (ره‌) از بزرگان‌ حوزه‌ علميه‌ نجف‌ و قم‌ بود كه‌ در طی ساليان‌ دراز شاگردان‌ فراوانی پرورانده‌ است‌. مادرش‌ نيز فرزند آيت ‌الله‌ العظمی سيد محسن‌ اشرفی (ره‌) از بزرگان‌ بهشهر (اشرف‌) بود كه‌ در آن‌ شهر سمت‌ مرجعيت‌ داشت‌. مرحوم‌ ميرزا هاشم‌ آملی يک سال‌ و اندی پس‌ از تولد فرزندش‌ به‌ شهر قم‌ مهاجرت‌ كرد.

تحصیلات[ویرایش]

صادق لاریجانی تحصيلات‌ جديد را از دبستان‌ در سال‌ 1345 آغاز و در سال‌ 1356 به‌ پايان‌ رساند. او در دوره ‌ دبيرستان‌ با علاقه ‌ بسيار به‌ كتب‌ رياضی روی آورد و بسياری از آنها را با مطالعه‌ فرا گرفت‌. وی در سالهای تحصيل‌ خود در اكثر مواقع‌ حائز رتبه‌ اول‌ بود و هنگام‌ وارد شدن‌ به‌ سال‌ چهارم‌ دبيرستان‌ با فراهم‌ آمدن‌ بورس‌ تحصيلی از دانشگاه‌ صنعتی شريف‌ عازم‌ تحصيل‌ در يكی از كشورهای غربی بود كه‌ ناگهان‌ زندگی‏اش‌ دگرگون‌ شد و با تشويق‌ پدر به‌ دروس‌ دينی رو آورد. او در سال‌ 1356 به‌ حوزه‌ علميه‌ قم‌ وارد شد و بيشتر دروس‌ مقدمات‌ و سطح‌ را در فرصتی اندک و در نزد استادان‌ برجسته‌ كه‌ گاه‌ از نزديكان‌ وی نيز بودند، به‌ پايان‌ رسانيد. سپس‌ در درس‌ خارج‌ بزرگان‌ قم‌، از جمله‌ والد خود، حاضر شد و سالها از محضر آنان‌ بهره‌های بسيار برد. در اين‌ مدت‌ از تحصيل‌ علوم‌ عقلی و تفسير نيز بازنماند.

استادان‌ و دوستان[ویرایش]

صادق‌ لاريجانی در سالهای تحصيل‌، از محضر استادان‌ بسياری بهره‌ برد. از جمله‌ رسائل‌ و مكاسب‌ که نزد اساتيد برجسته‌ای همچون‌ آقايان‌ صلواتی، سيد كاظم‌ حائری، سيد مهدی نبوی و كرباسی فرا گرفت‌ كه‌ عمده اين‌ درسها به‌ شكل‌ خصوصی بود. وی با به‌ پايان‌ بردن‌ دروس‌ سطح‌، به‌ درس‌ خارج‌ والد خود آيت‏الله‌ العظمی ميرزا هاشم‌ آملی(ره‌) و نيز آيت‏الله‌ العظمی شيخ‌ حسين‌ وحيد خراسانی رفت‌ و سالها از محضر آنان‌ بهره‌ برد. او در بخش‌ علوم‌ عقلی نيز در درس‌ اسفار آيت الله‌ جوادی آملی و آيت الله‌ حسن‌ زاده‌ آملی حاضر شد.

فعالیتهای علمی و فرهنگی[ویرایش]

صادق‌ لاريجانی در عرصه‌ فرهنگی خدمات‌ شايانی را به‌ انجام‌ رسانده‌ است‌. او از سال‌های نخستين‌ انقلاب‌ به‌ مقوله‌ تهاجم‌ فرهنگی و شناخت‌ آن‌ اهتمام‌ ويژه‌ای داشته‌ و در اين‌ زمينه‌ فعالیت‌های گسترده‌ای را به‌ انجام‌ رسانده‌ است‌. او بسياری از كتب‌ دوره‌ سطح‌ را تدريس‌ كرده‌ است‌ و از سال‌ 1368 تاكنون‌ به‌ تدريس‌ خارج‌ فقه‌ و اصول‌ اشتغال‌ دارد. علاوه‌ بر آن‌ سال‌ها به‌ تدريس‌ در دانشگاه‌ تربيت‌ مدرس‌ قم‌ و دانشگاه‌ رضوی مشهد در سطح‌ كارشناسی ارشد و دكترا مشغول است. تدريس‌ او در دانشگاه‌ در رشته‌های كلام‌ جديد، فلسفه‌ تطبيقی‌، فلسفه‌ اخلاق‌ و فلسفه‌ غرب‌ است‌.

آثار[ویرایش]

فلسفه‌ اخلاق‌ در قرن‌ حاضر نوشته‌ وارنک (ترجمه‌) انسان‌ از آغاز تا انجام‌، نوشته‌ علامه‌ طباطبايی (ترجمه‌) سرمايه‌ ايمان‌، نوشته‌ ملاعبدالرزاق‌ لاهيجی (تصحیح) معرفت‌ دينی، نقد نظريت ‌ قبض‌ و بسط‌ تئوريک شريعت‌ قبض‌ و بسط‌ در قبض‌ و بسطی ديگر واجب‌ مشروط‌ فلسفه ‌ تحليلی، دلالت‌ و ضرورت‌ آموزگار جاويد (مجموعه مقالات‌ در بزرگداشت‌ مرحوم‌ آیت‌الله‌ العظمی ميرزا هاشم‌ آملی)

آثار در مرحله تدوین مكتوباتی در حسن‌ و قبح‌ عقلی و قاعدة‌ ملازمه‌ دين‌ و اخلاق‌ (ترجمه‌) فلسفه‌ تحليلی، تئوريهای معناداری فلسفه‌ تحليلی، فعل‌ گفتاری‌ زبان‌ دين براهين‌ اثبات‌ واجب‌، برهان‌ وجودی‌ قلمرو دين‌ مبانی كلامی ـ فلسفی حكومت‌ دينی فلسفه‌ اخلاق علاوه بر کتاب‌های فوق مقالات‌ متعددی در كنگره‌ها و نشرياتی چون‌ نقد و نظر، كيهان‌ فرهنگی و صبح‌ و ... منتشر شده‌ است‌. او بيشتر دروس‌ فقه‌ و اصول‌ را تقرير كرده‌ است‌ و رساله‌ای مبسوط‌ در صلاة ‌ مسافر در قالب‌ شرح‌ عروة ‌الوثقی نگاشته‌ است‌. آیت‏الله صادق‌ لاريجانی از اعضای جامعه‌ مدرسين‌ حوزه‌ علميه‌ قم‌ و از اعضای مجلس‌ خبرگان‌ رهبری دوره ‌ سوم‌ از استان‌ مازندران‌ است.‌ وی همچنين‌ با حكم‌ مقام‌ معظم‌ رهبری در 25 خردادماه 1380، به‌ عنوان‌ يكی از فقهای شورای نگهبان‌ قانون‌ اساسی، منصوب‌ شده‌اند. عضويت‌ در هيأت‌ امنای دانشگاه‌ قم‌، هيأت‌ امنای دانشنامه ‌جهان‌ اسلام‌ و رياست‌ هيأت‌ امنای مؤسسه‌ تحقيقات‌ كامپيوتری علوم‌ اسلامی، از ديگر فعالیت‌های وی به‌ شمار می‏رود.

منشأ حوادث سال 88 از نگاه رئیس قضا[ویرایش]

جلسه مسئولان عالی قضایی در 19 شهریورماه 1388، به ریاست آیت‌الله صادق لاریجانی در حالی برگزار شد که رئیس قوه قضائیه در این جلسه از تمام مسئولان قضایی خواست به طور جدی قانون مداری را سرلوحه عمل و مسئولیت خود قرار دهند.

قانون گریزی منشأ حوادث پس از انتخابات 1388 آیت‏الله صادق لاریجانی در این جلسه اظهار داشت: «متأسفانه قانون گریزی و قانون شکنی قبح خود را از دست داده است و دیدیم که در حوادث بعد از انتخابات قانون گریزی چگونه منشأ این حوادث و موجب بروز تخلفات و هزینه‌های بسیار برای نظام اسلامی شد.» وی با اشاره به اینکه همه باید به قانون عمل کنیم چرا که حیات نظام اجتماعی ما وابسته به اجرای قانون است، افزود: «متأسفانه در جریان حوادث بعد از انتخابات با ادعای واهی تقلب در انتخابات عده‌ای تلاش کردند از مدار قانون بگریزند که البته در مقام برخورد با آشوب‌ها نیز بعضاً تخلفاتی روی داد و بعضی تخلفات در بازداشتگاه‌ها به حیثیت نظام لطمه وارد کرد که این موارد با دقت و جدیت در دستگاه قضایی در حال رسیدگی می‌باشد.»

دستگاه قضا در برابر قانون شکنی ساکت نمی ماند. آیت‌الله صادق لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی در 25 شهریورماه 1388، در حمایت از سخنان حکیمانه رهبر معظم انقلاب در خطبه‌های نماز جمعه و با تأکید بر قاطعیت دستگاه قضایی در مقابله با هرگونه قانون شکنی در نظام جمهوری اسلامی ایران گفت: «تمام کسانی که در اغتشاشات [پس از انتخابات] به سمت قانون شکنی و زیر سؤال بردن اصل نظام رفتند در هر جایگاهی که هستند بدانند دستگاه قضایی ساکت نمی‌ماند و حسب مقررات نسبت به آنان تصمیم گیری خواهد کرد. متأسفانه بعد از انتخابات کسانی از طریق غیرقانونی می‌خواستند به خواسته‌های خود برسند، همان افراد که با کشاندن مردم به خیابان‌ها و اغتشاش و انجام امور غیرقانونی قصد رسیدن به اهداف خود را داشتند اکنون طلبکار هم شده‌اند و نظام جمهوری اسلامی را که در ازای اقدامات غیرقانونی این عده دچار هزینه شده است بدهکار جلوه می‌دهند. [ما] معتقدیم در مسیر مقابله با این فتنه و کارهای غیرقانونی افراط و تفریط‌هایی نیز صورت گرفته است اما همگان بدانند که بنای نظام برخورد با تخلف است.»

تأکید لاریجانی بر لزوم برخورد با سران فتنه[ویرایش]

آیت الله لاریجانی در همایش دادستان‌های سراسر کشور در 26 آذرماه 1388، گفت: «عدالت و دفع ظلم و همچنین احقاق حقوق وظیفه اصلی دستگاه قضایی است. البته غیر از اینکه عقل ما را رهنمون می‌کند در این معنا که دفع ظلم و احقاق حق واجب است قوانین نیز این مطلب را در مورد دستگاه قضایی بیان کردند.»

دستگاه قضایی با مظالمی که به نظام رفته برخورد می‏کند. رئیس قوه قضائیه در ادامه با اشاره به حوادث پس از انتخابات تأکید کرد: «در فتنه کسانی به نظام ظلم کرده و ضربات جبران ناپذیری را به نظام وارد کردند البته نظام ما دارای ریشه و قدرتی است که از این ضربات لطمه حیاتی نمی‌بیند اما بالأخره آن‌ها تأثیر گذاشتند. کشورهای غربی این اقدامات را بهانه‌ای برای تجاوز به حقوق این کشور برای اینکه امیال خود را نسبت به نظام اسلامی ابراز و اعمال کنند، قرار دادند. این مظالمی که به نظام رفته آیا بر عهده دستگاه قضایی نیست که برخورد کند؟ کسانی که دختر فراری را شهید اعلام کردند، کسانی که برای وی مجلس ترحیم به پا کرده و دیگران را به شرکت در این مراسم دعوت می‌کردند. همین سران فتنه این اقدامات را انجام دادند.»

دستگاه قضایی به اندازه کافی از سران فتنه پرونده دارد. آیت‌الله لاریجانی خاطر نشان کرد: «به سران فتنه می‌گویم که دستگاه قضایی به اندازه کافی از شما پرونده دارد و اگر نظام با شما ملاطفت و مماشات می‌کند این را حمل بر ندانستن و نفهمیدن نکنید. از این رو رسیدگی به این مسائل بر عهده دستگاه قضایی بود و جزو حقوق عمومی محسوب می‌شود. حکومتی که بر خواسته از رأی مردم است این طور نیست که اگر شما به حقوق مردم تجاوز کردید دستگاه قضایی ساکت بماند.»

کاری که شما می‌کنید کار منافقین اوایل انقلاب است. رئیس قوه قضایی خاطر نشان کرد: «دانشجویان را تحریک می‌کنند که اگر 16 آذر نشد 17 آذر و اگر 17 آذر نشد، 18 آذر؛ این چه نحوه برخورد با نظام است. ما این کارها را واقعاً خلاف امنیت کشور می‌دانیم و در واقع این موارد یکی از جرائم مسلم است. کاری که شما می‌کنید کار منافقان اوایل انقلاب است بنده کاری به مقاصد اشخاص فعلاً ندارم ولی همین کار را در اوایل انقلاب منافقان انجام می‌دادند و دانشجویان را به خیابان‌ها می‌ریختند؛ البته قشر دانشگاهی ما امروز آگاه بود و دل‌ آن‌ها برای نظام و انقلاب می‌‌سوزد.» وی خاطر گفت: «به دوستان می‌گویم که در مقام قضا سیاسی کاری نکنند چرا که این دنیای دنی ارزش فروش عزت را ندارد.»

اگر می‏توانستند نظام ولایت فقیه را هم عوض می‏کردند. آیت‌الله لاریجانی گفت: «ما نمی‌توانیم ببینیم که در روزگار ما کسی اخلال در امنیت کند و سپس بگویم که تظاهراتی و شعاری است، تظاهراتی که این‌ها کرده و مردم را به خیابان‌ها می‌آوردند اگر می‌توانستند نظام ولایت فقیه را هم عوض کنند، می‌کردند و در این نباید تردید داشته باشید. [حتی] برخی از خودسران فتنه هم جلوتر رفته و شعارهای اصیل انقلاب را هم عوض کردند به طوری که جمهوری اسلامی به جمهوری ایرانی تبدیل شده است.»

سران فتنه می‏دانستند که ادعای تقلب، دروغی بزرگ است. آیت‌الله آملی لاریجانی در همایش سراسری دادستان‌‌های عمومی و انقلاب سراسر كشور در 11 اسفندماه 1389، با اشاره به فتنه سال 88 و حوادث پس از انتخابات گفت: «در آن زمان دیدیم كه سران فتنه به چه وضعی ادعای تقلب را عنوان كردند در صورتی كه ادعای تقلب دروغی بزرگ بود.‌ در زمانی كه ما در شورای نگهبان بودیم به نمایندگان آن‌ها گفتیم كه بیایند و 10 تا 15 درصد صندوق‌ها را بازشماری كنند به صورت تصادفی تا اگر متوجه تفاوت شدند ما حاضریم كل صندوق‌ها را شمارش كنند درحالی‌که آن‌ها از آنجا كه می‌دانستند ادعایشان ادعای كذبی است نیامدند و مدعی شدند، ما می‌دانیم با شمارش صندوق‌ها نتیجه به نفع ما عوض نخواهد شد بلكه ما مشکلمان از مبادی است.»


واکنش لاریجانی به حوادث عاشورای 88[ویرایش]

آیت‌الله آملی لاریجانی در 22 آذرماه 1389، در جلسه مسئولان عالی قضایی درباره فتنه سال 88 و ماجرای عاشورای تهران در سال 88؛ گفت: «در جریان فتنه بعد از انتخابات دیدیم که افرادی با سابقه و گذشته همراهی امام و انقلاب، در دام فتنه افتادند و با همه فرصت و مجالی که به آن‌ها داده شد اما باز هم در اشتباه خود باقی ماندند و هر روز بیانیه دادند ...» وی با تأکید بر اینکه فرق است بین کسانی که اشتباه خود را جبران می‌کنند با کسانی که در اشتباه و عناد خود غوطه‌ور می‌شوند، گفت: «در جریان فتنه بعد از انتخابات دیدیم که کسانی گاه شبیه بنی‌‌امیه عمل کردند و قرآن بر سر نیزه کردند و در روز عاشورا با شعار یا حسین بر تنها حکومت شیعی جهان شوریدند و از ولی زمانه سر پیچیدند و جریان منافقانه‌ای راه انداختند؛ حال بیانیه می‌دهند که در عاشورا مظلوم واقع شده‌اند. اگر کسانی مدعی هستند که در روز عاشورا یا حسین یا حسین می‌گفتند باید از آنان پرسید این یاحسین آنان در مسیر حق بوده یا در مسیر باطل و قطعاً می‌دانند که امویان نیز در جنگ صفین قرآن را بر سر نیزه کردند؛ اما اصحاب واقعی با بصیرت کامل در صحنه در کنار ولی زمان باقی ‌ماندند و خطا نکردند، درحالی‌که آنان نیز می‌توانستند فریب قرآن‌های بر سر نیزه را بخورند و بدون بصیرت و شناخت، از مسیر حق و حقیقت خارج شوند.»

واکنش لاریجانی به حوادث 25 بهمن 88[ویرایش]

آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه در همایش قضات دادگستری كل استان تهران در 28 بهمن‌ماه 1389، گفت: «خیانت سران فتنه به انقلاب و ملت بر كسی پوشیده نیست و این گروه از خوارج باید بدانند نظام اسلامی در عین رأفت هیچ‎گاه ضربه به انقلاب و آرمان‌های آن را تحمل نخواهد كرد.»

آیا آشکار شدن حامیان این حرکت، کافی نیست برای روشن شدن ماهیت آن؟ ایشان در واکنش به حوادث 25 بهمن‌ماه 1388 اشاره کرد و گفت: «سران فتنه بعد از انتخابات 88 گویا نمی‌بینند كه حامیان حركت 25 بهمن چه كسانی هستند. تمام دستگاه‌های اطلاعاتی و تبلیغاتی كشورهای غربی و منافقان و سلطنت ‌طلبان این حركت را تحریک می‌كردند تا در یک راهپیمایی با حركت عظیم مردم در 22 بهمن مقابله كنند. باید پرسید آیا نمی‌توان فهمید كه پشت سر این قضایا چه كسانی هستند؟ تبلیغات عده‌ای از فراری‌ها و همچنین حرف‌های اوباما و كلینتون آیا كافی نیست برای آنكه ماهیت این حركت‌ها مشخص شود؟» وی با اشاره به این مطلب كه سران فتنه بدانند كه اجازه نخواهیم داد با اطلاعیه ‌پراكنی‌های شوم خود میان ملت احساس ترس، یأس و ناامیدی كنند، گفت: «مردم ما بیدارند و می‌دانند كه آمریكایی‌ها و انگلیسی‌ها و صهیونیست‏ها حمایتشان به چه معنایی است.»

اجازه نخواهیم داد، جریان فتنه خودشان را در رسانه‌های غربی قهرمان نشان دهند. لاریجانی با اشاره به این مطلب كه قوه قضاییه مسلماً فتنه‌گران را تحت تعقیب قرار می‌دهد، افزود: «در عین رسیدگی به وضعیت آن‌ها اجازه نخواهیم داد، جریان فتنه با همه جنایاتشان خودشان را در رسانه‌های غربی قهرمان نشان دهند.» وی خطاب به مردم، روحانیون و نمایندگان مجلس گفت: «ضمن تشكر از شما جهت محكوم كردن این حركات از شما می‌خواهم اجازه دهید قوه قضائیه در چارچوب قانون و مدنظر قرار دادن مصالح نظام به این مسائل رسیدگی كند و مطمئن باشید كوتاهی نمی‌كنیم. ما اجازه نمی‌دهیم این افراد با اطلاعیه پراكنی از رأفت اسلامی سوءاستفاده كنند و امیدواریم مردم شریف ما هم صبر و تحمل خود را توأم با هوشیاری حضور در صحنه داشته باشند.»

رؤسای استکبار مردم را به خیابان‏ها کشاندند. رئیس دستگاه قضا در همایش سراسری دادستان‌‌های عمومی و انقلاب سراسر كشور در 11 اسفندماه 1389 نیز گفت: «باید دید این كسانی كه مردم را به خیابان‌ها كشاندند چه كسانی بودند، این‌ها افرادی جز ضد انقلاب نبودند. دیدیم كه تمام ضدانقلاب بسیج شده بود تا به همراه رؤسای استكبار مردم را به خیابان‌ها كشانده و علیه نظام تبلیغ كنند.»

هشدار لاریجانی در مورد بازگشت فتنه ‏گران[ویرایش]

آیت‌الله‌ ‌آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی در 2 مردادماه 1392، با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درباره ضرورت انتخاب مسیر و جهت درست در زندگی شخصی، اجتماعی و سیاسی و تأکید بر خسارت عظیمی که در نتیجه گام برداشتن در مسیرهای اشتباه، برای افراد و کشور به جای می‌ماند، حضرت امام (ره) را الگو و شاخص مسیر و جهت انقلاب اسلامی توصیف کرد و گفت: «حضرت امام (ره) انقلاب اسلامی را با ترجمانی قرآنی و مبتنی بر سنت الهی بنیان گذاشتند و معتقد به دخالت اسلام در تمام شئون زندگی بودند و این کلام و سیاست الهی همواره شاخص حرکت و دوام نظام اسلامی است.»

اهالی فتنه 88 افعی جانشان گرما خورده و دوباره به جنبش افتاده‏اند. رئیس قوه قضاییه گفت: «کسانی که اهل فتنه سال 88 و در جریان اصلاحات قائل به سکولاریزه شدن کشور و سیاست بودند و راه امام (ره) را بر نمی‌تافتند دوباره سر برآورده‌اند و گویی افعی جانشان گرما خورده است و به جنبش افتاده‌اند اما اشتباه می‌کنند چرا که امت تفکرات این گروه را برنمی‌تابد و تعرّب بعد از هجرت در ایران اسلامی ما جایی ندارد.»

حضرت امام (ره) شاخص انقلاب است. آملی لاریجانی با تأکید بر اینکه برخی گروهها در سالهای گذشته در عین زیرکی هم مدعی انقلاب بودند و هم تمام تلاششان جدا کردن انقلاب از مسیر و جهت اصلی و دوری از ولایت فقیه به عنوان آموزه اصلی حضرت امام (ره) بود و دخالت قرآن و سنت را در همه شئون بشری نمی‌پذیرفتند، به تلاشهای اخیر برخی از طرفداران همان تفکر اشاره کرد و گفت: «تمام کسانی که به تفکر سکولار اعتقاد دارند و می‌خواهند دموکراسی غربی را جانشین فهم قرآنی قرار دهند باید بدانند که حضرت امام (ره) شاخص انقلاب است و به اندازه کافی بینات و محکمات ایشان و سخنانشان در دسترس است و اینگونه افراد و گروهها راه به جایی نخواهند برد و وضع سیاسی کشور به گونه‌ای نیست که مجال فعالیت های مدیریتی برای آنها باشد.»

اظهارات لاریجانی در خصوص آزادی برخی متهمان فتنه 88[ویرایش]

به دنبال برخی اظهارنظرها و تحلیل‌ها در خصوص عفو برخی محكومان امنیتی فتنه 88 كه در آن مبنای این عفو و آزادی، باز شدن فضای كشور در اثر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، اعلام شده بود، آیت‌الله صادق آملی لاریجانی این‌گونه تحلیل‌ها را نادرست اعلام كرد.

آزادی متهمان سال 1388، ربطی به انتخابات ندارد. وی در جلسه مسئولان عالی قضایی در 10 مهرماه 1392، گفت: «روند عفو و آزادی محكومان از سوی قوه‌ قضائیه روندی قانونی و مستمر بوده و موضوع جدیدی نیست و آزادی تعدادی از محكومان امنیتی فتنه 88 ربطی به نتیجه انتخابات ندارد. در طول 3 سال گذشته در سه نوبت تعدادی از محكومان امنیتی مربوط به فتنه 88 مورد عفو قرارگرفته و آزاد شده‌اند و روند بررسی عفو و آزادی اخیر محكومان نیز قبل از انتخابات ریاست جمهوری انجام شده است.»

رفتار خلاف قانون مسببان فتنه عامل اخلال در امنیت کشور بود. رئیس قوه قضائیه اظهار كرد: «متأسفانه اخیراً در برخی گزارش‌ها و تحلیل‌ها آمده است كه برخی مسببان فتنه 88 مدعی شده‌اند كه از آزادی محكومان خوشحالند و حتی ادعا كرده‌اند كه اكثر این محكومان اتهامی نداشته‌اند و قوه قضائیه اتهام‌های غلطی به آن‌ها وارد كرده و این افراد را بی‌گناه محكوم كرده بود؛ اما به صراحت اعلام می‌كنم كه این شما مسببان فتنه 88 هستید كه با رفتار خلاف قانون و مجرمانه خویش اخلال در امنیت كشور نمودید و حال به غلط قوه قضاییه را به صدور احكام نادرست متهم می‌كنید.»

عوض شدن فضای کشور ربطی به فتنه گران ندارد. آیت‌الله لاریجانی با تأكید بر اینكه ما نیز قبول داریم كه فضای كشور عوض شده است، افزود: «رأی مردم برای عوض شدن فضای عمومی كشور در نتیجه برخی بی‌تدبیری‌ها و بد‌اخلاقی‌های دولت گذشته و افراطی‌گری‌های آن دوره بود و مردم نیز برای عوض شدن آن فضا به عقلانیت و تدبیر و اعتدال رأی دادند و حماسه سیاسی آن‌ها البته ربطی به فتنه‌گران ندارد.»

مردم به عقلانیت و تدبیر رأی داده‌اند نه به مسببان فتنه وی با تأكید بر اینكه مردم ایران مردمی بصیر و آگاه هستند و به خوبی فتنه‌گران را شناخته‌اند گفت: «مردم بصیر ایران همواره به حرف حق توجه دارند و در این دوره نیز به شعار عقلانیت و تدبیر رأی داده‌اند و كسانی كه گمان می‌كنند رأی مردم به مسببان و طرفداران فتنه 88 بوده است، در اشتباه‌ محض‌اند.»

فتنه گران خائنان به ملت ایران و دروغ پردازانی بزرگ هستند. رئیس قوه قضاییه فتنه‌گران سال 88 را خائنان به ملت ایران و آرمان‌های انقلاب اسلامی و دروغ ‌پردازانی بزرگ دانست كه فریب بزرگی به نام تقلب در انتخابات را مطرح كردند و به استناد این دروغ و فریب بزرگ، قصد داشتند كشور را به آشوب بكشانند و البته اكنون به این خیال واهی افتاده‌اند كه عوض شدن فضای جامعه به معنی رویكرد دوباره مردم و نظام به آنان است. ایشان تاكید كرد: «فتنه‌گران سال 88 كودتاگران علیه آراء ملت بودند كه قصد داشتند با بلوا و آشوب آراء مردم را تصاحب كنند و در زمان خنده‌های امثال اوباما علیه ملت ایران، همراه با آنان قهقهه سر می‌دادند.»

فضا برای فتنه‌گری مجدد مطلقاً باز نیست. رئیس قوه قضاییه گفت: «فتنه‌گران كسانی هستند كه به دروغ دختری فراری را شهیدی از ناحیه نظام معرفی كردند و برای او مجلس عزا به راه انداختند و در مجلس وی شركت هم كردند. فتنه‌گران بدانند كه فضا برای فتنه‌گری مجدد مطلقاً باز نیست.»

شورای نگهبان در مقابل تهدیدهای فتنه مآبانه خواهد ایستاد. رئیس قوه قضاییه همچنین به برخی تهدیدهای فتنه ‌مآبانه مربوط به لزوم برنامه‌ ریزی برای مجلس و حتی مجلس خبرگان رهبری آینده اشاره كرد و گفت: «مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان هرگز جای فتنه‌گران نیست و افرادی كه پیش از این به صراحت ولایت فقیه را زیر سؤال بردند اكنون نمی‌توانند مدعی حضور در مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی شوند و به دروغ قسم یاد كنند كه نظام جمهوری اسلامی را قبول دارند و به ولایت فقیه ملتزم‌اند. این‌گونه حرف‌ها در واقع خیال‌هایی واهی است و شورای محترم نگهبان محكم در مقابل آنان خواهد ایستاد.»

==موضع لاریجانی در قبال مذاکره ایران و آمریک==ا آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی در 10 مهرماه 1392، با ابراز امیدواری نسبت به تداوم اعتدال و عقلانیت در دولت یازدهم، به سخنرانی دكتر روحانی در سازمان ملل و مذاكرات انجام شده اشاره كرد و گفت: «با غمض نظر از برخی حواشی، رئیس‌جمهور محترم در سفر به آمریكا با رفتار و گفتار سنجیده سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران را به گوش جهانیان رساند.»

ایران اهل سستی، ضعف و عقب‌نشینی نیست. رئیس قوه قضائیه با تأكید بر این نكته كه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران ثابت، معقول و منطقی بوده و هست، شرط هر نوع مذاكره را وجود فضایی متعادل و معقول دانست و گفت: «تحت فشار قرار دادن نظام و مردم ایران مذاكره را غیرمنطقی می‌سازد. البته ممكن است كشورهایی به دلیل ضعف و سستی تن به مذاكره بدهند اما تجربه بیش از 30 سال ایران نشان داده كه این كشور اهل سستی، ضعف و عقب‌نشینی نیست و این آمریکایی‌ها هستند كه باید رویكرد خود را اصلاح كنند و صداقت خود را نشان دهند.»

رژیم صهیونیستی کوچک‏تر از آن است که بخواهد مقابل ایران بایستد. رئیس دستگاه قضا، لابی صهیونیست را در چرخش جدید سخنان اوباما مبنی بر ادامه سیاست جنگ ‌طلبی علیه ایران، كاملاً مؤثر دانست و گفت: «جهان منتظر شنیدن حرف‌ها و سخنان جدید و منطقی از سوی آمریكا است وگرنه زبان تهدید كه همیشه بوده است و البته اگر زبان زور و تهدید و تحریم غربی‌ها علیه ایران مؤثر بود كه آمریكایی‌ها باید تابحال به اهداف خود رسیده بودند.» آملی لاریجانی تهدیدهای رژیم صهیونیستی علیه ایران را پوچ و توخالی توصیف و اظهار كرد: «رژیمی كه پاسخ حزب‌الله لبنان را نتوانست بدهد حالا به چه خیال خامی نظام مقتدر و مردمی ایران اسلامی را تهدید می‌کند. رژیم صهیونیستی بسیار کوچک‌تر از آن است كه بخواهد مقابل ایران بایستد و این كشور بزرگ را تهدید كند.»

واکنش قاطع آملی لاریجانی بعد از وقایع بند 350 زندان اوین[ویرایش]

پنجشنبه 28 فروردین ماه سال 1393، خبری از سوی رسانه‌های معاند نظام منتشر شد مبنی براینکه محکومین بند 350 زندان اوین در آنچه که به آن اعتراض از نحوه "بازررسی" یاد شده، مورد تهاجم ماموران قرار گرفته‌اند. مخابره ساختگی درگیری بین نیروهای انتظامی و زندانیان بند 350 اوین، خبر از طراحی توطئه جدیدی از سوی ناامیدان فتنه 88 برای ساخت معجونی از مظلوم‌نمایی با چاشنی سیاه‌نمایی می‌داد. پس از انتشار این ادعا از سوی سایت کلمه، اولین بار زنگ‌ها برای خط بی‌بی‌سی فارسی وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس به صدا درآمد و روایتی ساختگی در این باره منتشر شد. این شبکه وابسته به وزارت امور خارجه انگلیس، با پرداختن به این موضوع به مصاحبه با مادر یکی از محکومین می‌پردازد که در این مکالمه وی به این شبکه می‌گوید: «ما هیچ خبری نداریم و به شدت نگران هستیم، [شنیده‌ایم] تعدادی مجروح و تعدادی را با ضرب و شتم به انفرادی بردند. خود این بی‌‌خبری ما را در این چند ساعت نگران کرده است.» اما آیا واقعاً برخوردی صورت گرفته است؟ این سؤالی بود که برای مخاطبان ایجاد شده بود و همه می‌خواستند بدانند چه موضوعی باعث شده است عناصری که در خوش خدمتی به بیگانگان همواره در ردیف اول بوده‌اند اینطور علیه جمهوری اسلامی تاخت‌وتاز می‌کنند. "بازررسی" از جمله قوانینی است که در هر بازداشتگاهی وجود دارد و بصورت روتین نیز انجام می‌شود، بر همین اساس، این اولین نقطه‌ فضاسازی رسانه‌های غربی بود. اما مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری دولت یازدهم، در تشریح جزئیات این خبر، گفت: «طبق مقررات زندان، روزانه از بندهای مختلف بازدید و بازرسی می‌شود، که در یکی از این بازرسی‌ها در دو اتاق، زندانیان برای بازرسی مقاومت نشان دادند و این مقاومت منجر به درگیری شد.» همچنین رئیس سازمان زندان‌ها نیز در یکی از برنامه‌های صداوسیما در واکنش به اتفاقات بند 350 زندان اوین توضیح داد که چگونه در بازرسی‌ها سعی شده بود هیچ برخوردی صورت نگیرد و در تصاویر مستند نیز نشان داده شد که حتی با عبور از ملاقات «کابینی» برای راحتی افراد زندانی، دیدارهای حضوری ترتیب داده شده بود تا بدین ترتیب هرگونه بهانه‌جویی از آنها گرفته شود.

واقعیت ماجرا در ادامه تصاویر پخش شده مشخص شد که برخی زندانیان با پرتاب شی به سمت شیشه‌های محوطه هواخوری و شکسته شدن آن به عمد، دست خود را در شیشه‌های شکسته فرو می‌کردند تا با ایجاد جراحت، از «خون» به مقصود برسند. در ادامه همین جریان‌سازی‌ها سازمان عفو بین‌الملل نیز با صدور بیانیه‌ای از مسئولان ایرانی خواست به وضعیت جسمی زندانیان مصدوم رسیدگی کنند و امکانات پزشکی در اختیار مجروحان بگذارند.

با این همه اما جریان ضدانقلاب با نگرانی خاصی در حال رصد کردن این موضوع بود که نشان می‌داد ضربه‌ای سخت به ساختار جوسازی‌های غرب وارد شده بود.

رادیو فردا وابسته به اسرائیل پس از اینکه در تفتیش بدنی زندانیان، وسائل ارتباطی ضبط شد و دیگر از گزارش‌های آنلاین از درون زندان خبری نبود با موضعی منفعلانه این موضوع را نادیده گرفته و در صفحه وبسایت خود نشانی از پیگیری ماجرا بروز نداد. برخی روزنامه‌های داخلی حامی جریان فتنه با طفره رفتن از پرداختن به این موضوع کذب بودن این اتفاق را سانسور کرده و در روزهای پس از این اتفاق تنها با اخبار ترحم برانگیز بدنبال آن بود که نشان دهد مسئولان داخلی برای پیگیری این موضوع تلاش گسترده‌ای را آغاز کرده اند. بی‌بی‌سی فارسی هم با ادامه دادن این جریان در مطلبی که در سایت خود منتشر کرد، اینطور نوشت: «قابل درک است که حکومت ایران، تمایل به مدیریت کم‌هزینه بحرانی داشته باشد که در پی حمله به بند 350 و با مسئولیت مستقیم سازمان زندان ها ایجاد شده است. اما به نظر می رسد که تنها نتیجه تلاش‌هایی که تاکنون برای حل این بحران صورت گرفته، جلب توجه رسانه‌ها به مسئولین در سازمان زندان‌ها بوده که اظهارات او، به گونه‌ای روزافزون برای حکومت پرهزینه است.» به این ترتیب به صورت علنی این شبکه با فرار رو به جلو به پیش‌داوری پرداخت و عجولانه اعتراف کرد که از رسانه ها «جلب توجه» صورت گرفته است.

واکنش رییس قوه قضاییه به جوسازی معاندان آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی صبح روز 3 اردیبهشت ماه همان سال در جلسه مسئولان عالی قضایی با اشاره به هجمه‌هایی که علیه قوه قضاییه و نظام اسلامی به بهانه بازرسی زندان از سوی برخی رسانه‌های داخلی در همراهی با رسانه‌های خارجی صورت گرفته بود، گفت: «بازرسی‌های صورت گرفته در زندان اوین، وظیفه‌ای قانونی و عادی در سازمان زندان‌ها بوده و حسب گزارش رئیس محترم سازمان هیچ خلافی صورت نگرفته است، اما گویا جریان فتنه این حرکت کاملاً قانونی را بهانه‌ای برای میدان آمدن دوباره دیده و عده‌ای از درون کشور در هماهنگی و همراهی با دشمنان و معاندان خارجی در صدد زنده کردن جریان فتنه هستند. رئیس قوه قضاییه در ادامه افزود: «رسانه های بیگانه همواره به دنبال این هستند که زهر خود را به نظام و ملت ایران بریزند اگرچه در جریان فتنه سیلی محکمی از ملت خوردند، اما هنوز هم دروغ‌های خود را دنبال می کنند و در هماهنگی با برخی رسانه‌های داخلی گویا دوباره به دنبال احیای جریان فتنه هستند.

از این پس هیچ‌گونه تسامحی در مقابل فتنه گران نخواهیم داشت. آملی‌لاریجانی با اشاره به اینکه «برخی‌ها علت تسامح نظام با فتنه‌گران را بد تلقی کرده‌اند و آن را به معنی انفعال دستگاه قضایی و امنیتی در مقابل خود برداشت کرده‌اند» بر باطل بودن این تصور تأکید و تصریح کرد: «به دادستان تهران و دادستان‌های سراسر کشور دستور اکید می‌دهم که با قاطعیت و رعایت ضوابط و مقررات قانونی در مقابل هرگونه فضاسازی، نشر اکاذیب و اخلال در امنیت ملی بایستند تا همگان بدانند که نظام اسلامی ایران نظامی نیست که به بهانه‌های واهی در مقابل فتنه‌گران و اخلال گران و حامیان آنان، به انفعال بیفتد و اگر تاکنون در مقابل آنان تسامحی از خود نشان داده از این پس هیچ‌گونه تسامحی نخواهد داشت. رئیس قوه قضاییه تأکید کرد: «جمهوری اسلامی ایران مطالب بسیاری برای گفتن دارد و البته عیبی هم ندارد که غربی‌ها هم دعاوی خود را در امور انسانی و حقوق بشر بگویند، ولی باید بدانند که نمی‌توانند حرف‌ها و ادعاهای خود را بر ما تحمیل کنند و مردم ایران با عزم راسخ به راه خود که همان مسیر ایمان و اعتقاد الهی است ادامه خواهد داد.»